تغذیه کبوتر در زمستان و تابستان

تغذیه کبوتر در تابستان

همان‌طور که انسان‌ها در تابستان رژیم غذایی خود را تا حدی تغییر می‌دهند، برخی پرندگان مانند کبوتر نیز می‌توانند در صورت وجود غذای متفاوت، رژیم غذایی خود را تغییر دهند؛ بنابراین سؤال اصلی اینجاست که تغذیه کبوترها در زمستان و تابستان به چه شکل است!

در ادامه این مطلب شما را با انواع تغذیه کبوتر در تابستان و زمستان به‌خوبی آشنا خواهیم کرد.

خوراکی‌های تابستانی

در فصل تابستان، اکثر پرندگان به میوه‌ها و سبزی‌های تابستانی در زیستگاه‌های طبیعی خود دسترسی دارند و از آن‌ها تغذیه می‌کنند؛ اما اگر از کبوترها داخل مراقبت می‌کنید، می‌توانید به آن‌ها بذر، میوه تابستانی، سبزی‌های تابستانی، بادام‌زمینی و مخلوط مخصوص کبوتر بدهید. این غذاها انرژی موردنیاز آن‌ها را برای روزهای داغ تابستان برطرف می‌کنند.

تابستان بسیار گرم و آفتابی است که بعضی از ما آن را دوست داریم و از آن لذت می‌بریم. در این فصل انواع میوه‌ها و سبزی‌ها تابستانی رشد می‌کنند و می‌توانید از آن‌ها برای تغذیه کبوتر خود استفاده کنید.

تغذیه و خوراک کبوتر برای سلامتی او بسیار مهم است. این حیوانات در صورت نداشتن رژیم غذایی مناسب، می‌توانند به بیماری‌های مختلف مبتلا شوند. علاوه بر این، غذاهایی که کبوترها در تابستان می‌خورند و غذاهایی که در زمستان می‌خورند متفاوت است.

تغذیه کبوتر در تابستان

انواع خوراکی های تقویت کننده کبوتر در تابستان عبارت‌اند از::

دانه‌ها

دانه‌های مناسب، ترکیب خوبی از کالری چربی و پروتئین دارند و می‌توانند نیازهای کبوتر شمارا برطرف کنند. دانه‌های خوب برای تغذیه کبوتر شامل تخمه آفتابگردان، روغن سیاه و دانه نیجر است. همچنین می‌توانید مخلوط بذر مخصوص کبوتر را نیز به آن‌ها بدهید.

میوه‌ها

کبوترها میوه‌ها را دوست دارند و میوه برای آن‌ها خیلی مفید هستند. اگر به مقدار متوسط داده شود، میوه‌ها یک میان وعده عالی برای کبوترها هستند.

می‌توان برش‌های موز، نیمه پرتقال، تکه‌های سیب و نارنگی و سایر میوه‌های تابستانی را به کبوتران داد.

میوه‌های خشک‌شده که در فروشگاه‌ها وجود دارند به آن‌ها ندهید؛ زیرا این میوه‌ها معمولاً حاوی مقدار زیادی قند هستند و برای سلامت کبوتر شما مناسب نیستند.

سبزی‌ها

این گروه از مواد غذایی تابستانی برای این پرندگان بهتر از میوه‌ها هستند. دادن مقدار زیادی سبزی‌ها به پرندگان باعث بالا رفتن قند بدن آن‌ها نمی‌شود. علاوه بر این، خود کبوترها نیز سبزی‌ها را خیلی بیشتر دوست دارند.

رژیم سبزی
سبزی‌ها

ژله

ژله یک وعده غذایی مناسب دیگر است که می‌توانید در تابستان به کبوترهای خود بدهید. شما می‌توانید ظروف کوچک ژله سیب یا انگور برای آن‌ها تهیه کنید.

کبوترها به دلیل گرمی هوا به‌خوبی از آن‌ها استقبال می‌کنند. ظرف را در یک مکانی قرار دهید تا خراب نشود یا کپک نزند؛ زیرا این امر بر روی سلامتی پرنده تأثیر منفی می‌گذارد.

بادام‌زمینی

این خوراکی منبع غذایی خوبی از چربی و پروتئین برای تغذیه کبوتر در تابستان است. همچنین به‌عنوان یک میان وعده برای پرنده شما، هم مفید است و هم در دسترس است.

هنگام دادن بادام‌زمینی به کبوترها اطمینان حاصل کنید که بو داده نباشند و نمک و مواد نگهدارنده ندارند. بادام‌زمینی نمک‌دار باعث کم‌آبی بدن پرنده می‌شود. یکی دیگر از مشتقات بادام‌زمینی که می‌توانید به کبوترها بدهید کره بادام‌زمینی است.

مغز آفتابگردان

مغزهای آفتابگردان پر از انرژی هستند و خوردن آن‌ها برای پرندگان راحت‌تر است؛ زیرا دانه پوشش سختی برای باز شدن ندارد. همچنین آن‌ها جایگزین بهتری برای تخمه آفتابگردان هستند.

زیرا پرندگان مجبور به پوست کندن آن‌ها نیستند. پس شما می‌توانید مغز آفتابگردان را نیز به رژیم غذایی کبوتر خود اضافه کنید.

تغذیه کبوتر در تابستان
مغز آفتابگردان

کرم‌های خوراکی

کرم‌های میل ورم مکمل غذایی بسیار خوبی در فصل تابستان هستند؛ اما همه پرندگان این کرم‌ها را دوست ندارند. پس شما باید غذاهای موردعلاقه کبوتر خود را که به آن‌ها علاقه دارند، شناسایی کنید.

میوه و سایر خوراکی‌ها

میوه‌هایی مانند انگور، سیب یا گلابی منبع انرژی عالی برای پرنده شما هستند. سایر خوراکی‌ها مانند ماکارونی پخته‌شده، برنج یا سبزی‌ها پخته‌شده نیز انرژی زیادی دارند. به یاد داشته باشید که از غذای شور یا نان هم به‌شدت پرهیز کنید.

غذاهای چرب ممنوع

بهتر است از غذاهایی که ممکن است در هوای گرم ذوب شوند و چرب‌تر شوند مانند محصولات حاوی مقدار زیادی چربی خودداری کنید. دانه‌های چرب ممکن است پس از مدتی خراب شوند، بنابراین بهتر است از آن‌ها نیز خودداری کنید.

بادام‌زمینی

هنگام تغذیه کبوتر در تابستان با بادام‌زمینی مراقب باشید؛ زیرا ممکن است برخی از آن‌ها افلاتوکسین داشته باشند.

افلاتوکسین باعث می‌شود یک عفونت قارچی است که می‌تواند برای پرندگان کشنده باشد. قبل از خرید، آن‌ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید آجیل‌ها آزمایش‌شده‌اند.

هرگز آجیل‌هایی را که برای مصرف انسان در نظر گرفته‌شده را به کبوتر خود ندهید، زیرا حاوی مقادیر بسیار زیادی نمک هستند.

نکته

برای جلوگیری از جمع شدن باکتری‌ها و هاگ‌های قارچ، تمیز بودن خوراک پرندگان بسیار مهم است.

چه زمانی باید تغذیه پرندگان را در تابستان متوقف کرد؟

در تابستان مجبور نیستید از تغذیه پرندگان دست بکشید و اگر بخواهید می‌توانید در تمام طول سال به پرندگان خود غذا دهید.

طبق تحقیقات انجام‌شده بهتر است که قبل از شروع فصل زمستان و سرد شدن هوا، تغذیه‌ی تابستانی پرنده خود را قطع کنید.

اگر تغذیه کبوتر در تابستان را متوقف کنید مشکلی به وجود نمی‌آید؛ زیرا این پرندگان فقط از غذایی که در تابستان به آن‌ها می‌دهید به‌عنوان مکمل و میان وعده‌ی رژیم غذایی خود استفاده می‌کنند.

مطالعات نشان داده که رژیم غذایی پرندگان وحشی فقط شامل 25 درصد غذای مقوی و سالم است.

به دنبال فصل تولیدمثل، یعنی در فصل بهار و اوایل تابستان، میلیون‌ها پرنده گرسنه دیگر وجود دارد که گرسنه هستند و نیاز به غذا دارند.

والدینی که در طبیعت لانه می‌سازند، درحالی‌که سطح انرژی خود را حفظ می‌کنند مجبورند برای تغذیه جوجه‌های خود سخت کار کنند.

البته هنگامی‌که کرم‌های خاکی در زیر سطح زمین فرو می‌روند، ممکن است مجبور شوند که با هوای خشک و گرسنگی کنار بیایند. حتی در هوای مرطوب، زمانی که جستجوی غذا دشوار است.

تغذیه کبوتر در زمستان

اگر به‌تازگی شروع به تغذیه پرندگان کرده‌اید، اولین چیزی که باید از خود بپرسید این است که آیا از غذاهای مناسب استفاده کرده‌اید یا نه! این امر در سلامتی کبوترهای شما بسیار مؤثر است.

در ادامه شما را با چندین ماده غذایی که در فصل زمستان برای کبوترها مفید هستند آشنا خواهیم کرد.

دانه آفتابگردان سیاه

این دانه در رژیم غذایی کبوترها بسیار نقش مهمی دارد و این پرندگان نیز به این دانه علاقه دارند.

اکثر کبوترها بلدند که چگونه پوسته خارجی دانه آفتابگردان سیاه را جدا کنند؛ اما اگر مشاهده کردید که این دانه‌ها را نمی‌خورند، بهتر است که مغز آفتابگردان برای کبوترهای خود تهیه کنید.

پوسته خارجی دانه آفتابگردان سیاه نازک‌تر از آفتابگردان راه‌راه است و شکستن آن ساده‌تر است.

هسته‌ی دانه آفتابگردان سیاه دارای چربی بیشتری نسبت به دانه‌های آفتابگردان راه‌راه است و بنابراین یک رژیم غذایی عالی زمستانی برای کبوترها خواهد بود.

دانه آفتابگردان راه‌راه هم مناسب است اما دانه آفتابگردان سیاه بهتر است و طیف وسیعی از پرندگان را به سمت خود جذب می‌کند.

بادام‌زمینی

بادام‌زمینی که به کبوترهای خود می‌دهید نباید بوداده باشد. همچنین باید خشک و بدون نمک باشد.

بادام‌زمینی در تغذیه کبوتر در زمستان پروتئین و چربی موردنیاز پرنده را تأمین می‌کند؛ بنابراین خوراکی خوبی برای پرندگان در زمستان است.

بادام‌زمینی
بادام‌زمینی

مخلوط دانه

بذر مخلوط بد می‌تواند شامل بذر رنگ‌شده برای پرندگان خانگی، گندم و برخی از دانه‌های دیگر باشد که به نظر می‌رسد فقط کبوترهای خیلی گرسنه آن را می‌خورند.

دانه مخلوط خوب دارای مقدار زیادی دانه آفتابگردان سیاه، ذرت ترک‌خورده، ارزن، مقداری بادام‌زمینی، مغز آفتابگردان و میوه خشک است.

دانه نیجر (بذر کتان سیاه)

گرچه بذر کتان سیاه گران است؛ اما بسیار مفید است و کبوترها عاشق این بذرند.

نیجر می‌تواند در هوای مرطوب به‌سرعت خراب شود یا کپک بزند.

ذرت ترک‌خورده

ذرت ترک‌خورده غذای موردعلاقه کبوترها است. در اکثر مخلوط‌های مخصوص کبوتر، ذرت یافت می‌شود که البته اغلب به‌صورت سالم هستند. پس اگر به کبوتر خود مخلوط دانه می‌دهید، نیازی نیست که دانه ذرت را به‌صورت جداگانه برای آن‌ها تهیه کنید.

میوه

میوه یک عنصر غذایی مهم برای پرندگان است خصوصاً کبوترها، اما در فصل زمستان میوه‌های موردعلاقه کبوترها کمتر می‌شوند.

انگور، مرکبات، برش‌های سیب یا موز و حتی پوست خربزه و هندوانه را هم می‌توانید در رژیم غذایی کبوتر خود قرار دهید.

کلام آخر

به‌طور خلاصه، غذاهای متنوعی وجود دارد که می‌توانید تغذیه کبوترها را در زمستان و تابستان کامل کنید.

می‌توانید به کبوترهای خود دانه‌ها، میوه‌ها، سبزی‌ها، بادام‌زمینی و هر خوراکی که در بالا گفته شد بدهید؛ اما بهترین و کامل‌ترین تغذیه برای کبوترها خوراک مخصوص کبوتر است.

زیرا از چند نوع دانه مختلف تشکیل‌شده است و ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی موردنیاز کبوترها را در هر فصلی به‌خوبی تأمین می‌کند. به‌طورکلی خوراک کبوترها در هر دو فصل زمستان و تابستان یکسان است.

برای خواندن مقالات دیگر به وبلاگ واسط کالا سر بزنید. فراموش نکنید که با سایت یا اپلیکیشن واسط کالا، خرید راحت و سریعی خواهید داشت.
منابع:
crittercleanout.com
gardenersworld.com
birdwatchersdigest.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.