معرفی و مشخصات کبوتر نژاد گوشدار

کبوتر نژاد گوشدار

کبوتر نژاد گوشدار (Zenaida auriculata) کبوتری نوظهور در دنيای مدرن است. خواستگاه اين نژاد به آمريکای جنوبی می‌رسد.

این کبوتر توسط پرورش‌دهندگان در سراسر آمریکای جنوبی از کلمبیا تا جنوب آرژانتین و شیلی و در جزایر دریایی از گرنادین تا جنوب، پرورش داده می‌شود.

به نظر می‌رسد که اين نوع کبوتر تا حدودی پرنده‌ای مهاجر محسوب می‌شود، علت مهاجرت آن دسترسی به منابع غذایی است.

او از خانواده کبوتر مورینگ آمریکای شمالی است. از ترکيب کبوتر گوشدار، کبوتر Socorro و کبوتر Galápagos، یک نوع فوق‌العاده به وجود خواهد آمد.

فراوانی نژاد کبوتر گوشدار

بيشترين نوع کبوتر در آمریکای جنوبی که از ارتفاعات هم‌سطح دریا تا 4000 متر پیدا می‌شود، کبوتر گوشدار است.

شکل ظاهری کبوتر تقریباً شبیه کبوتر مورینگ در آمریکای شمالی است.

در مجموع این پرنده به رنگ قهوه‌ای مایل به خاکستری کم‌رنگ با لکه‌های رنگین‌کمانی و طلايی در گردن، لکه‌های سیاه روی بال و گردن و پاهای مایل به قرمز است.

بزرگ‌تر از کبوترهای زمینی، لاغرتر از کبوترهای لپتوتیلا و دارای لکه‌های سياه روی بال‌ها است.

در زیستگاه‌های باز مانند دشت‌ها و همین‌طور کشتزارها و مزارع کشاورزی، شهرها و مناطق بوته‌ای یافت می‌شود. اغلب به‌صورت گله‌ای جمع می‌شوند و غذا می‌خورند.

آن‌ها برای يافتن غذا نيز به‌صورت گله‌ای مهاجرت می‌کنند.

خصوصيات ظاهری

طول کبوتر گوشدار 24 سانتی‌متر با یک دم بلند است. وزن آن تقریباً 112 گرم است. نرهای بالغ عموماً دارای پرهای بالایی قهوه‌ای مایل به زیتونی هستند که روی بال‌ها لکه‌های سیاه دارد.

سر دارای یک تاج خاکستری، خط مشکی در پشت چشم و خط آبی-سیاه در قسمت پایینی بناگوش است. نام کبوتر گوش‌دار دقیقاً به علت همين خطوط مشکی در نزديکی بناگوش است که شبيه گوش به نظر می‌رسند.

پرهای قسمت‌های زیری بدن، قهوه‌ای و شرابی رنگ هستند. رنگ دم آن دارچینی و رنگ چشم سیاه و پاهای قرمز تیره دارد.

ماده کمی کدرتر از نر است و پرندگان نابالغ مایل به خاکستری يا مایل به قهوه‌ای بسیار مات و بسيار کم‌رنگ هستند.

بوم‌شناسی

کبوتر گوشدار معمولاً به وفور در دشت‌ها و سایر مناطق باز، ازجمله مزارع ديده می‌شود.

به‌راحتی با زندگی در کنار انسان سازگار می‌شود. می‌توان آن‌ها را روی سیم‌های برق و باجه‌های تلفن در نزدیکی شهرهای ترینیداد و ونزوئلا به وفور ديد.

تقریباً در تمام فضاهای عمومی مناطق بزرگ شهری مانند بوگوتا، کلمبیا و در نزدیکی استراحتگاه‌های ساحلی توباگو که غذا يافت می‌شود، می‌توان کبوتر گوشدار را ديد.

بوم شناسی
بوم شناسی کبوتر نژاد گوشدار

تغذيه کبوتر نژاد گوشدار

کبوترهای گوشدار به طور عمده از بذرهایی که در زمين پيدا می‌کنند، تغذیه می‌کنند.

اين بذرها می‌توانند بذرهای گياهانی باشند که جزو آفات کشاورزی هستند. این پرنده معمولاً هنگام غذا خوردن تنها نیست. به‌ویژه در زمان مهاجرت یا در مجامع عمومی گله تشکیل می‌دهد.

نحوه پرواز

پرواز آن با ضربات منظم و یک ضربه تیز که گاه‌به‌گاه به بال‌ها ميزند، انجام می‌شود.

پروازی بلند، سريع و مستقيم مشخصه کلی این کبوتر است.

لانه‌سازی و تخم‌گذاری

نر و ماده با يکديگر لانه چوبی کوچکی را در چند متری زمين و بالای درخت بنا می‌کنند. سپس دو تخم سفید می‌گذارند. تخم‌ها در طی 12 تا 14 روز جوجه می‌شوند. بعد از 9 روز جوجه‌ها پردار می‌شوند.

در اکثر مکان‌ها، فصل تولیدمثل ثابتی مشاهده نمی‌شود و پرندگان تقریباً به طور مداوم در حال تولید و پرورش جوجه هستند. پرندگان چهار بار در سال تخم‌گذاری می‌کنند.

شکار کبوتر گوشدار

تعداد کبوترهای گوشدار به حدود 23 ميليون در مزارع اطراف کوردوبا در شمال آرژانتين می‌رسد. از آنجایی‌ که کبوترهای گوشدار در مزارع و نزديک انسان زندگی می‌کنند، می‌توان آن‌ها را به‌راحتی شکار کرد.

با يک اسلحه شکاری می‌توان 1000 پرنده را در روز شکار کرد. کبوتر گوشدار نسبت به ساير کبوترها در مقابل شکار بی‌رویه مقاوم‌تر بوده و فعلاً دچار انقراض نشده است.

مهاجرت

کبوترهای گوشدار کوردوبا مهاجرت نمی‌کنند و گله‌های عظیم به طور مداوم بین جنگل‌ها و مزارع باز پرواز می‌کنند.

در منطقه کوردوبا در آرژانتین، کبوترهای گوشدار به دلیل داشتن پرهای طلايی که گاهی اوقات در پرهای آن‌ها وجود دارد، به‌عنوان palomas doradas شناخته می‌شوند.

در شمال و در بولیوی، تیراندازی به کبوترها، فصلی است. وقتی‌که گله‌های بزرگ کبوتر از آرژانتین برای غذا خوردن به محصولات و غلات در مزرعه‌ها حمله می‌کنند، شکارچيان وارد می‌شوند.

کبوتر نژاد گوشدار
مهاجرت کبوتر نژاد گوشدار

نکات برجسته

  • علت نام‌گذاری این است که کبوتر گوشدار يک خط سياه در کنار بناگوش خود دارد و از فاصله دور به نظر می‌رسد که پرنده گوش دارد.
  • رنگ پرها اغلب قهوه‌ای کم‌رنگ است و قسمت پشت گردن پرنده تا بالای سر شامل رنگ‌های خاکستری است. رنگ پرهای کبوتر گوشدار نر بالغ قهوه‌ای پررنگ‌تری است، پرهای ماده مات‌تر است. همچنين جوجه‌ها به رنگ خاکستری هستند. تعدادی پر به رنگ طلايی يا رنگین‌کمانی در دو طرف گردن کبوتر نژاد گوشدار وجود دارد که نقطه تمايز او با ساير کبوترها است. در لابه‌لای بال‌ها و دم اين کبوتر، لکه‌هایی به رنگ سياه وجود دارد.
  • رنگ چشم‌های او کاملاً سياه است.
  • نوک پرنده به رنگ سياه و نازک است.
  • رنگ پاها به رنگ قرمز است.
  • طول کبوتر بين 24 تا 30 سانتی‌متر است.
  • وزن او بين 100 الی 120 گرم وزن دارند.
  • نحوه پرواز او تند و مستقيم، با بال زدن‌های شديد.
  • اين پرنده معمولاً از بذرها و غلاتی که پس از درو در مزارع به‌جا می‌ماند تغذيه می‌کنند. اگر در نزديکی انسان‌ها باشند، از خورده‌های غذا و نان‌هایی که روی زمين ريخته شده نيز می‌خورند. حشرات، آفات کشاورزی و میوه‌های وحشی نيز منابع غذايی کبوتر نژاد گوشدار به شمار می‌آید.

سخن پایانی

می‌توانید برای دانستن اطلاعات بیشتر در مورد اين نوع کبوتر به وبلاگ واسط کالا برويد. پرورش‌دهندگان کبوتر در ايران، انواع نژاد کبوتر را پرورش می‌دهند.

با استفاده از اپليکيشن واسط کالا می‌توانید از قيمت آن اطلاع پيدا کنيد و در صورت تمايل خريداری کنيد.

منابع:

ebird.org
dibird.com
.beautyofbirds.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.