تولیدمثل طوطی

تولیدمثل طوطی

طوطی‌ها پرندگان زیبا و دل‌نشینی هستند. هر فردی که حداقل یک طوطی در خانه داشته باشد ممکن است به فکر تولیدمثل آن نیز افتاده باشد. در مقاله تولیدمثل طوطی ما به شرایط و عواملی که بر یک تولیدمثل عالی مؤثرند را بیان کرده‌ایم.

همچنین راه‌حل‌ها و مراحل تولیدمثل یک طوطی خانگی را در مقاله خود گنجانده‌ایم پس با ما همراه باشید.

اگر قصد پرورش طوطی را دارید، باید مهم‌ترین عواملی را که منجر به موفقیت می‌شوند، بدانید. ما معتقدیم که این موارد به شرح زیر هستند:

  • احساس علاقه برای نگهداری یک طوطی.
  • زمان کافی برای مراقبت صحیح از تعداد طوطی‌هایی که نگهداری می‌کنید.
  • تعداد محدودی از جفت‌ها.
  • داشتن تخصص کافی در مورد گونه‌های طوطی –منظور از تخصص عملکردی مشابه یک دامپزشک یا پرورش‌دهنده حرفه‌ای نیست. آشنایی با گونه‌هایی از نژاد آزاد که به‌سرعت بالغ می‌شوند تا اصول پرورش طوطی، کافی است.
  • به وجود آوردن جفت از پرندگان جوان.

نقش تجربه

تجربه تا حد زیادی باعث موفقیت شما در تولیدمثل طوطی می‌شود، اما بسیاری از مبتدیان موفق هستند. این در حالی است که بسیاری از افراد با سابقه، طوطی‌ها را به روش صحیح نگه نمی‌دارند.

این تنها به این دلیل نیست که آن‌ها پرندگان زیادی دارند و وقت کافی برای اختصاص دادن به هر جفت ندارند.

بلکه به این دلیل است که آن‌ها توانایی شناسایی طوطی‌های تحت مراقبت خود را ندارند. بله، همه‌چیز مربوط به مراقبت است و از مشاهدات دقیق و تلاش برای تعیین بهترین حالت برای هر جفت ناشی می‌شود.

عاقلانه است که متخصص شوید؟

درحالی‌که شانس در هر کاری نقش مهمی دارد، تولیدکنندگان بالقوه‌ای که به‌طور مداوم از بدشانسی شکایت دارند، احتمالاً باید این اصطلاح را با “مدیریت بد” و عدم شناخت از گونه‌ها جایگزین کنند.

پرورش‌دهندگانی که در یک گروه و یا در چند گونه تخصص دارند؛ نتایج بهتری نسبت به گونه‌های مختلف می‌گیرند.

یکی دیگر از مزایای کسب دو یا چند جفت از هرگونه این است که در صورت نیاز، می‌توان جوجه پرورش داد. این کار برای پرورش دستی ترجیح داده می‌شود که برای افرادی که تجربه محدودی دارند، کار فشرده و اغلب مشکل‌سازی است.

یک‌راه دیگر استفاده از دستگاه جوجه‌کشی است. پیشنهاد ما به افراد مبتدی استفاده از یک دستگاه کوچک و در ادامه موفقیت ارتقاء آن به یک مدل بزرگ‌تر است.

تولید مثل طوطی
تولید مثل طوطی

اطلاعات جامع کسب کنید

فردیت در همه اعضای خانواده طوطی‌سانان بسیار واضح است. فردیت به این معنی است که هرگونه از طوطی‌ها خصوصیات منحصربه‌فردی دارند.
بااین‌حال، بسیاری از نگه‌دارندگان نحوه تغذیه و نگهداری طوطی‌ها را استانداردسازی می‌کنند و توجه کمی به نیازهای هر یک از گونه‌ها دارند.

تحقیق در مورد الزامات گونه‌هایی که باید نگهداری شوند بسیار مهم است. در این رابطه می‌توانید از افراد صاحب‌تجربه کمک بگیرید و یا کتاب‌های نویسندگان معتبر را بخوانید.

محوطه نگهداری

هنگام طراحی برای تولیدمثل طوطی به محوطه نگهداری، نگاه ویژه‌ای داشته باشید. به یاد داشته باشید که هر جفت باید محفظه اختصاصی خود را داشته باشد.

قفس هرگز نباید به‌گونه‌ای طراحی شود که یک طوطی از دری که در کنار قفس با مرز مشترک است وارد شود. دیر یا زود در بسته نمی‌شود یا فرسودگی شکافی ایجاد می‌کند که از طریق آن یک پرنده وارد قفس بعدی می‌شود.

در این صورت موجب درگیری دو پرنده و حتی مرگ می‌شود.

قفس‌های پرورش باید دو سیم، جادار و دارای سایه باشند.

اندازه قفس

برای هر جفت از طوطی‌هایی که اندازه متوسط دارند، مانند Cockatiels، Redrumps، Ringnecks و Conure گونه‌های سبز، که تقریباً ابعادی به طول حداقل 3.6 متر (12 فوت) تا 4.2 متر (14 فوت) دارند، 91 سانتی‌متر (3 فوت) پیشنهاد می‌شود. عرض 1.8 متر و (6 فوت) ارتفاع.

اندازه توصیه‌شده برای هر یک از قفس‌های داخلی 1.2 متر (4 فوت) تا 1.8 متر (6 فوت) طول و 91 سانتی‌متر (3 فوت) عرض است.

قفس‌های نیمه عمیق، یعنی 91 سانتی‌متر (3 فوت) از کف و با همان ارتفاع، کافی هستند.

قسمت زیر را می‌توان برای سهولت تمیزکاری کاشی‌کاری کرد. در اینجا یک نکته مفید وجود دارد: کف قفسه‌ای نیمه عمیق را می‌توان از یک شبکه جوش داده‌شده سنج کوچک‌تر (نازک‌تر) ساخت.

این بدان معنی است که زباله‌های بیشتری روی زمین می‌ریزد و باعث می‌شود نظافت قفس راحت‌تر شود.

مشکلات در پرورش و تولیدمثل طوطی اغلب به دلیل کوچک بودن قفس به وجود می‌آید. این امر خصوصاً در مورد پرندگان ارزان‌قیمت مانند Cockatiels، Rosellas و Ringnecks وجود دارد.

برخی از مالکان تمایلی به‌صرف هزینه در ساخت یک قفس بزرگ با اندازه مناسب ندارند زیرا هزینه آن بسیار بیشتر از هزینه پرندگان است.

بسیاری از عروس هلندی‌ها باید شرایط بد و تنگ قفس را تحمل کنند و در این شرایط به‌خوبی عمل می‌کنند، زیرا آن‌ها گونه‌هایی گله‌ای هستند.

اندازه قفس
اندازه قفس

از مشکلات احتمالی آگاه باشید

فصل تولیدمثل طوطی برای بسیاری از آن‌ها پرتنش‌ترین زمان سال است. برخی از ماده‌ها می‌میرند، مهم‌ترین دلایل آن کمبود کلسیم است که منجر به اتصال تخم می‌شود و توسط نر موردحمله قرار می‌گیرد.

درجاهایی که جفت‌های پرورشی از گونه‌های مشابه در مجاورت یکدیگر قرار دارند، قفس هر جفت، بهتر است با پارتیشن از هم جدا شود. این کار به یک جفت احساس امنیت بیشتری می‌بخشد.

تخم‌های شکسته و جوجه‌های مثله شده می‌توانند در صورت عدم کاهش پرخاشگری طوطی‌های نر، ایجاد شوند.

برخی از گونه‌های طوطی به‌طور طبیعی از برخی دیگر پرخاشگرترند. در چنین مواردی تولیدمثل این‌گونه‌ها دشوار به نظر می‌رسد.

قفس‌های کوچک می‌تواند زندگی را برای پرنده شما دشوار کند، چه رسد با اینکه بخواهید شاهد تولیدمثل طوطی خود باشید.

این امر برای رفاه حال آن‌ها و جوجه‌هایشان بسیار مهم است.

پرندگانی که در قفس‌های تنگ پرورش می‌یابند بعید به نظر می‌رسد طوطی‌هایی قوی و مناسب برای تولیدمثل باشند.

باید به تعداد پرنده‌های خود در قفس توجه کنید و برای تولیدمثل دوباره طوطی خود وسوسه نشوید.

طوطی‌های با تولیدمثل آسان (پرورش کلنی)

از بین گونه‌های مختلف طوطی فقط چندگونه طوطی پرخاشگر نیستند و تولیدمثلی آسان دارند. آن‌ها برای زندگی و تولیدمثل در کنار هم تکامل‌یافته‌اند و سطح پرخاشگری بسیار کمی دارند.

گونه‌هایی که می‌توان در سیستم کلنی پرورش داد، مرغ عشق، عروس هلندی و طوطی عشق صورت هلو هستند.

سازگاری

مزیت بزرگ پرورش کلنی این است که طوطی‌ها قادر به انتخاب جفت خود هستند.

ناسازگاری دلیل اصلی عدم موفقیت تولیدمثل در بین طوطی‌های بزرگ‌تر است. بسیاری از طوطی‌ها فقط همراه خود را تحمل می‌کنند؛ اما هرگز تغییر نژاد نخواهند داد مگر اینکه شریک زندگی خود را تغییر دهند.

این دلیل برای عدم موفقیت تولیدمثل اغلب نادیده گرفته می‌شود. اگر بعد از سال‌ها یک شریک زندگی بمیرد، ترغیب برخی از پرندگان برای پذیرفتن شریک زندگی جدید بسیار دشوار است.

جوجه ریزی

جوجه ریزی جوجه‌ها برای همه پرورش‌دهندگان یک اتفاق هیجان‌انگیز است.

در واقع جوجه‌ریزی یکی از مراحل پایانی تولیدمثل طوطی است.

بازرسی منظم از لانه توصیه می‌شود مگر اینکه والدین به‌شدت پرخاشگر یا بسیار عصبی باشند، در این صورت استفاده از دوربین لانه توصیه می‌شود.

غذاهای نرم برای پرندگان جوان

درحالی‌که جوجه‌ها در لانه هستند، والدین به غذاهای مختلفی احتیاج دارند. بسیاری از جوجه‌ها می‌میرند؛ زیرا والدین دهان جوجه‌های خود را با دانه آفتابگردان خشک که هضم آن بسیار دشوار است پرکرده‌اند.

تولید مثل طوطی
غذای طوطی

بسته به نوع یا ترجیحات هرگونه، غذای طوطی‌های مولد باید شامل تخم‌مرغ، دانه‌های خیسانده و جوانه‌زده، حبوبات (نخود و لوبیا) و ذرت باشد که یک‌شب خیسانده و سپس پخته‌شده‌اند.

جدایی موقت و جفت شدن دوباره به‌عنوان مشوق تولیدمثل

جدا کردن زن و مرد برای چند هفته قبل از شروع فصل تولیدمثل ایده‌ای است که می‌تواند در مورد جفت‌هایی که تولیدمثل را متوقف کرده‌اند، موردتوجه قرار گیرد.

پیوند مجدد دو پرنده معمولاً هیجان زیادی ایجاد می‌کند و محرک عظیمی برای تولیدمثل طوطی است.

بااین‌حال، در گونه‌هایی که پیوند جفت بسیار قوی است، مانند Cockatoos و Macaws، جدایی نباید خیلی طولانی باشد. شاید فقط دو هفته.

جدا کردن آن‌ها برای مدت طولانی می‌تواند باعث استرس یا افسردگی شود. در زمان عدم تولیدمثل، طوطی‌ها از وقت خود برای بودن فضای باز یک قفس بزرگ لذت می‌برند.

تعداد فزاینده‌ای از پرورش‌دهندگان این فرصت را به Macaws، Greys و سایر پرندگان خود می‌دهند تا در خارج از فصل تولیدمثل در یک قفس بزرگ جمع شوند.

این منجر به افزایش تناسب‌اندام و نزدیک شدن به وضعیت طبیعی پرندگان وحشی می‌شود. جایی که جوانان شریک زندگی می‌یابند و وفاداری یک جفت ثابت‌شده آزمایش می‌شود.

آن‌ها در صورت تمایل فرصت تغییر شریک را دارند. حتی ماکائوهای بزرگ نیز به‌صورت مناسب این کار را می‌کنند. این فرصت برای جفت‌هایی که هرگز نژادی نداشته‌اند، احتمالاً به دلیل ناسازگاری، بسیار مهم است.

نکته مهم و اساسی

یک عامل وجود دارد که پرورش‌دهندگان طوطی هرگز نباید فراموش کنند. ما سگ یا گربه یا حیوانات دیگری تولید نمی‌کنیم که برای نسل‌های بی‌شماری اهلی‌شده‌اند.

ما در حال تلاش برای تولید نژاد پرندگان وحشی یا پرندگانی هستیم که احتمالاً فقط یک تا پنج نسل با اجداد وحشی خود فاصله‌دارند.

آن‌ها پرندگان وحشی هستند که هنوز اهلی نشده‌اند.

حتی کوچک‌ترین امتیازات برای داشتن یک سبک زندگی و محیط طبیعی‌تر باید ترجیح داده شود.

بسیاری از طوطی‌ها از مناطق جنگلی هستند . بااین‌حال چه تعداد از ما سعی می‌کنیم فضای زندگی پرندگان خود را با شاخه‌های تازه بریده پر می‌کنیم؟ این پوشش به احساس امنیت و رفاه آن‌ها می‌افزاید.

تولیدمثل طوطی‌های خانگی

اگر طوطی به‌عنوان حیوان خانگی دارید، ممکن است در مورد احتمال تولیدمثل فکر کرده باشید. امروز همه‌چیزهایی را که باید بدانید به شما خواهیم گفت.

تولیدمثل طوطی نیاز به درک خوبی از روند جفت‌گیری و رفتار جنسی این‌گونه دارد. آنچه باید به‌عنوان یک مالک طوطی خانگی بدانید، این است که تولیدمثل طوطی‌های خانگی پیچیدگی‌های خود را دارد.

تولید مثل طوطی
تولید مثل طوطی

در اسارت، صاحبان طوطی وظیفه ایجاد شرایط مناسب برای جفت‌گیری را دارند.

هر عنصر ناهماهنگی می‌تواند برنامه‌های شما را برای تولیدمثل موفقیت‌آمیز از بین ببرد. حتی وقتی طوطی‌ها به دنیا آمدند، دستورالعمل‌هایی وجود دارد که باید به آن‌ها پایبند باشید.

اگر کوشا و دقیق باشید، ممکن است بسیاری از تعداد زیادی جوجه از طوطی‌های مولد خود بگیرید. در مقاله زیر، تمام مواردی را که باید در مورد تولیدمثل طوطی‌های خانگی بدانید، به شما می‌گوییم.

تولیدمثل طوطی‌های خانگی شامل چه مراحلی است؟

جفت‌گیری به‌محض نزدیک شدن هر دو پرنده به هم آغاز می‌شود. در یک محیط طبیعی، این رویداد شامل انتخاب یک طوطی نر توسط طوطی ماده است.

بعدازاین مرحله لانه‌سازی و سپس تولد بچه‌ها فرامی‌رسد. عوامل محیطی، ساخت لانه و سازگاری پرندگان عناصری هستند که باید آن‌ها را به خاطر بسپارید.

و آخرین مرحله روند استقلال فرزندان است. در هر مرحله، مالکان باید فعالانه مراقب و هوشیار باشند تا مطمئن شوند همه‌چیز سیر طبیعی خود را دنبال می‌کند.

جلب‌توجه، آغاز چرخه

بدون جلب‌توجه، بعید است که اتفاق دیگری بین طوطی‌های خانگی رخ دهد و این برای طوطی‌هایی که در طبیعت هستند نیز صدق می‌کند.

این فعالیت غریزی شامل بال زدن، رقص و رویکردهای مترقی است. اگر دو پرنده جفت شوند، نر تمایل دارد منقار خود را به‌آرامی بالای سر ماده بکشد.

یکی دیگر از نشانه‌هایی که نشانگر پذیرش پرنده ماده است این است که طوطی نر به طوطی ماده غذا می‌دهد و او آن را می‌پذیرد.

البته، هرگونه از طوطی‌ها، آیین‌ها و پاسخ‌های خاص خود را دارند. درهرصورت مرحله جلب‌ توجه به ماده این امکان را می‌دهد که یک طوطی نر را انتخاب کند.

شرایط مناسب برای جفت‌گیری

موفقیت مرحله جلب‌توجه و تولیدمثل طوطی به عواملی بستگی دارد که مالکان می‌توانند در آن‌ها سهیم باشند. اول‌ازهمه، قفس باید به‌اندازه کافی جادار باشد که هر دو پرنده بتوانند به‌طور طبیعی در آن زندگی کنند.

مسئله اساسی دیگر غذا است. برای جفت شدن دو طوطی خانگی، اساسی است که شرایط هر دو ازنظر تغذیه مناسب باشد. آن‌ها باید از یک رژیم متنوع و متعادل که متشکل از موادی فراتر از دانه است، بهره‌مند شوند.

قبل از تلاش برای جفت کردن دو پرنده، باید مطمئن باشید که هر دو بیمار یا چاق نباشند.

علاوه بر این، شما باید مطمئن شوید که هر در طوطی متعلق به یک‌گونه هستند. اگر هیچ سازگاری جنسی وجود نداشته باشد، هر تلاشی که انجام می‌دهید بی‌فایده خواهد بود.

تخم‌گذاری

از دیگر مراحل تولیدمثل طوطی تخم‌گذاری است. طوطی‌ها می‌توانند بین دو تا شش تخم بگذارند که بسته به نوع آن‌ها ممکن است متفاوت باشد.

به‌عنوان‌مثال، پارکت استرالیایی به‌طورکلی بین چهارتا شش تخم در هر دوره می‌گذارد. طوطی‌هایی که در منطقه آمازون ساکن هستند تمایل دارند بیش از چهار تخم در یک دوره تولید نکنند.

تخم گذاری
تخم گذاری طوطی

پس از هر تخم‌گذاری، پرندگان یک دوره جوجه‌کشی دارند که بین 20 تا 25 روز طول می‌کشد. به‌طورکلی، ماده‌ها وظیفه جوجه‌کشی تخم‌های خود را بر عهده می‌گیرند. بااین‌حال، برخی از انواع طوطی‌های خانگی وجود دارند که این مسئولیت را بر عهده دارند.

دوره کمون و تعداد نوزادانی که می‌توانند از یک جفت به وجود بیایند نشان می‌دهد که یک جفت پرنده می‌تواند تعداد زیادی جوجه بیاورند.

به همین ترتیب، ما باید همیشه همان جفت را حفظ کنیم، زیرا طوطی‌ها تک همسر هستند.

لانه، کلید موفقیت در تولیدمثل طوطی‌های خانگی

لانه‌های طوطی‌های خانگی بسیار خاص هستند. آن‌ها باید به صورت عمودی و وسیع‌تر از حد معمول باشند. برای صاحبان بهتر است لانه را بسازند و آن را تا حد امکان شبیه به لانه طبیعی کنند.

مهم است که به خاطر داشته باشید این پرندگان می‌توانند لانه‌های خود را در درختان حفر کنند. بنابراین، بهتر است نمونه اولیه چوبی ساخته شود که حداقل 40 سانتی‌متر طول و 20 سانتی‌متر عرض داشته باشند.

باید یک سوراخ در یک‌طرف بگذارید و همچنین می‌توانید یک درپوش متحرک در قسمت بالا قرار دهید. بهتر این است که این لانه جعبه‌ای شکل را حتی قبل از جفت‌گیری در داخل قفس قرار دهید.

تولد جوجه‌ها

هنگام شکستن تخم و به دنیا آمدن جوجه‌ها، بچه‌ها بی‌دفاع و بدون پر به دنیا می‌آیند. این حالت درماندگی تقریباً یک ماه و نیم طول می‌کشد. بنابراین، آن‌ها نیاز به حمایت والدین خوددارند.

این محافظت در هنگام جلوگیری از بیماری‌های عفونی و آماده‌سازی آن‌ها برای استقلال بسیار حیاتی است.

کلام آخر

امیدواریم مقاله تولیدمثل طوطی برای شما مفید بوده باشد. در پایان به شما پیشنهاد می‌کنیم برای مطالعه مقاله‌های مرتبط با این موضوع بهوبلاگ واسط کالا مراجعه کنید.

همچنین می‌توانید برای خریدوفروش کالای خود از سایت یا اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید.

منابع:
myanimals.com

northernparrots.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.