مشخصات کبوتر نژاد جاکوبین

کبوتر جاکوبین (کبوتر شامپیون) به دلیل داشتن کلاه‌های بزرگ، ظاهری زیبا و متفاوت دارد. نام این کبوترها به دستور راهبان یعقوبین که قدمت آن‌ها بیش از 1100 سال است، نام‌گذاری شد. مطابق فرهنگ لغت آکسفورد، جاکوبین ها از خاندان‌های دومنیکن بودند.
به گفته پرورش‌دهندگان کبوتر جاکوبین، این پرنده‌ی زیبا از اوایل سال 1500 شناخته‌شده است. جلب است بدانید که برای رسیدن به پرنده امروزی، چهار مرحله مهم تغییر را پشت سر گذاشته است.


اگر به این پرنده علاقه دارید، می‌توانید بامطالعه‌ی مقاله انواع نژاد کبوتر اطلاعات بیشتری کسب کنید. همچنین در ادامه مطلب شمارا به‌خوبی با این ظاهر، طول عمر، تغذیه و سایر اطلاعات موجود مربوط به این پرنده، آشنا خواهیم کرد.


ظاهر کبوتر جاکوبین


کبوتر جاکوبین یک پرنده با اندازه متوسط است؛ اما به‌اندازه یک کبوتر مسابقه‌ای لاغر و بلند نیست. مشخصه این کبوتر پرهای دور گردن آن است که پرورش‌دهندگان سر کبوتر را به یک گل رز تشبیه کرده‌اند. پرهای خاص این پرنده، از پشت سر پرنده تا جلوی سینه او کشیده شده است. همچنین ابعاد این پرنده حدود 5 تا 6 اینچ است که دو اینچ آن را گردن و سر این پرنده را تشکیل داده است.


در حال حاضر پرورش‌دهندگان سعی دارند که کبوترهایی با گردن‌های بلندتر تولید کنند؛ زیرا هرچه گردن کبوتر جاکوبین بلندتر باشد، ارزش آن نیز بیشتر خواهد بود. گفته می‌شود که این نژاد از کبوتر، نمایشی است و اکثر دوست داران این کبوتر مجذوب زیبایی آن شده‌اند. برخلاف تصورات همه، در اطراف پاهای این کبوتر پر وجود ندارد. همچنین کبوتر جاکوبین در استرالیا به رنگ‌های سیاه، سفید و زرد وجود دارد.


سلامتی و طول عمر


کبوترهای جاکوبین مستعد بیماری خاصی نیستند و طبق تحقیقات انجام‌شده، بسیار مقاوم هستند. بااین‌حال توصیه می‌شود که سالیانه یک یا دو بار کبوترهای خود را نزد دامپزشک ببرید. همچنین جوجه کبوترهای خود را واکسینه کنید. کبوترهای بالغ می‌توانند دچار بیماری تنفسی مزمن (CRD) بشوند. پس‌نیاز به توجه و شرایط نگهداری خوب دارند.


کبوتر جاکوبین گونه بسیار خاصی است. آن‌ها معمولاً بعد از شش‌سالگی نمی‌خوابند و تولیدمثل نمی‌کنند. اکثر پرورش‌دهندگان زمانی که کبوترهایشان به این سن می‌رسند، آن‌ها را می‌فروشند؛ زیرا برایشان سودی نخواهند داشت. البته جالب است بدانید که این نوع کبوتر 10 تا 11 سال عمر می‌کند.

کبوتر جاکوبین
سلامتی و طول عمر کبوتر جاکوبین

تغذیه‌ی کبوتر شامپیون


تغذیه‌ی کبوتر شامپیون نیز مانند همه کبوترها است. حدوداً هر کبوتر در روز باید به‌اندازه دو جعبه کبریت مخلوط مخصوص کبوتر بخورد. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی تغذیه کبوتر را مطالعه کنید.

پرورش کبوتر شامپیون


جاکوبین ها در اواخر ماه ژانویه جفت می‌شوند. در همین زمان است که پرورش‌دهندگان پرهای دم کبوترها را برش می‌دهند و سایر پرهای آن‌ها را اصلاح می‌کنند تا جفت‌گیری بهتر و راحت‌تر انجام شود. پرهای اطراف گردن آن‌ها به‌قدری بلند می‌شود که می‌توانند در جفت‌گیری تداخل ایجاد کنند به همین دلیل ممکن است آن‌ها را نیز کوتاه کنند.


کبوتر جاکوبین پس از جفت شدن تخم می‌گذارد و یک روز صبر می‌کنند، سپس تخم دیگری می‌گذارد. تعداد تخم‌ها ممکن است بین 2 تا 6 عدد نیز متغیر باشد. معمولاً 17 روز بعد جوجه‌ها سر از تخم بیرون می‌آورند. تا زمان بزرگ شدن جوجه‌ها، والدین از آن‌ها نگهداری می‌کنند.


جالب است بدانید برای نگهداری از جوجه‌ها، از والدین خود جوجه‌ها استفاده نمی‌شود. اکثر اوقات پرورش جوجه‌ها را پس از تولد به یک جفت کبوتر دیگر مانند کبوتر هومر می‌سپارند؛ زیرا پرهای کبوتر جاکوبین خیلی رشد می‌کند. به‌اندازه‌ای که برای تغذیه جوجه‌ها به مشکل برمی‌خورند.


وضعیت شکل سر این کبوترها به‌گونه‌ای است که حتی ممکن است یکی از تخم‌هایشان از زیر آن‌ها خارج‌شده باشد و متوجه نشوند؛ زیرا بلندی پرهای گردن، دید آن‌ها را کم خواهد کرد. در عوض کبوتر هومر می‌تواند تخم‌های خود را ببینند و بلافاصله آن‌ها را به زیر خود می‌کشد. همچنین جاکوبین ها می‌توانند در طول سال در سه مرحله تخم بگذارند که معمولاً هر بار دو عدد تخم بیشتر نمی‌گذارند.

هزینه

قیمت هر کبوتر جاکوبین از 50 تا 200 دلار متغیر است. اولین جاکوبین ها از سال 1949 به استرالیا در سال 1991 وارد شد. هزینه واردات این کبوترها حدود 800 دلار بود و همه آن‌ها به رنگ قهوه‌ای و زرد تیره بودند.

فضا و نگهداری


مقدار فضای لازم برای نگهداری از سه جفت کبوتر mx 1.8mx 1.8m)1.2) می‌باشد. بسیاری از پرورش‌دهندگان از شن و ماسه برای کف محل نگهداری استفاده می‌کنند. توصیه می‌شود که برای زیر پای کبوترها از خاک‌اره استفاده نکنید.


زیرا با وزش باد به اطراف پخش می‌شوند و اگر هر دو هفته یک‌بار عوض نشوند، تبدیل به مکانی برای رشد باکتری‌ها می‌شوند. غذا نیز باید به‌طور روزانه و به مقدار لازم در اختیار پرنده‌ها قرار گیرد.


کبوتر جاکوبین نژادی آسیایی از کبوترهای فانتزی خانگی است. اصالت این کبوتر متعلق به هندوستان است که طی سال‌های متمادی پرورش انتخابی آن توسعه‌یافته است و در سراسر دنیا پخش‌شده است. این نژاد و انواع دیگر کبوترهای اهلی، همه از نوادگان کبوترهای وحشی هستند.

کبوتر جاکوبین
فضا برای نگهداری این کبوتر


جاکوبین یک نژاد بسیار قدیمی است که سر آن کاملاً پرهایش مخفی‌شده است. این نژاد پس از دستور راهبان فرانسوی معروف به کلاه قرمزها، جاکوبین نام‌گذاری شد. احتمالاً این کبوتر در دهه 1500 پدیدار شده است و از آن زمان پرورش‌دهندگان مجذوب این پرنده زیبا شدند.

کلام آخر


کبوتر جاکوبین پرنده‌ای بسیار زیبا با ظاهری بی‌نظیر است. سر آن کاملاً بین پرهای بلندش پنهان‌شده است که زیبایی او را دوچندان می‌کند؛ بنابراین در مقایسه با بسیاری از انواع کبوتر دیگر، به‌نوعی مراقبت خاص نیاز دارد.


این پرنده دوست‌داشتنی اغلب به پرورش‌دهندگان کبوترهای فانتزی باتجربه توصیه می‌شود و مناسب برای پرورش در خانه نیست. پس برای افرادی که بی‌تجربه هستند، گزینه خوبی نیست. کبوتر جاکوبین برای خود قلمرو تعیین می‌کند؛ بنابراین باید جفت‌ها را از هم جدا کنید تا مشکلی ایجاد نشود.


منابع:

roysfarm.com

.burkesbackyard.com.au

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر