همه چیز در مورد کبوتر شاهی سفید (کفتر شاهی سفید)

کبوتر شاهی سفید

کبوتر شاهی سفید یک نژاد کبوتر خانگی است که در درجه اول برای مصارف گوشتی پرورش می‌یابد. منشأ این حیوان خانگی از ایالات‌متحده است و طی سال‌های متمادی توسعه‌ یافته است.

این نژاد درواقع در دهه 1890از تولید مثل چهار نژاد قدیمی کبوتر ایجاد شد. این چهار نوع شامل دوشس، هومر، مالتز و رونت بودند. درواقع کبوتر شاهی سفید، زیبایی را از دوشس، هوش را از هومر، سبک و اخلاق را از مالتز و اندازه خود را از رانت به ارث برده است.

در حال حاضر کبوتر شاهی یک نژاد محبوب در منطقه بومی خود و همچنین در برخی کشور‌های دیگر در سراسر جهان است. برخی اطلاعات بیشتر در مورد این نژاد را در ادامه بخوانید.

معرفی کبوتر شاهی سفید

کبوتر شاهی سفید یک نژاد آمریکایی است که به رنگ‌های سفید، نقره‌ای، آبی تیره، سرخ و زرد وجود دارد. معمول‌ترین کبوتر شاهی، رنگ سفید آن است.

این نژاد کبوتر سالیانه 8 تا 15 جفت جوجه می‌دهد. کبوترهای جوان آماده به ذبح به وزن 550 گرم می‌رسند و سینه‌ای عمیق و پرگوشت دارند.

دلیل محبوبیت زیاد کبوتر شاهی اندازه بزرگ و قدرت تخم‌گذاری بالای آن است. اگرچه در درجه اول به دلیل تولید گوشت، پرورش می‌یابند؛ اما در برخی مواقع به‌منظور اجرای نمایش در سیرک‌ها نیز موردتوجه قرار می‌گیرند.

ظاهر کبوتر شاهی

به عقیده بسیاری کبوتر شاهی سفید یکی از زیباترین نژادهای کبوتر است.

بدن آن کاملاً گرد بوده و بسیار بزرگ است که وزن آن می‌تواند تا یک کیلو و صد گرم نیز برسد.

بااین‌حال وزن متوسط حدود 570 گرم است. این کبوتر ممکن است چاق‌وچله به نظر برسد اما اندازه آن درواقع از نظر ارتفاع و قد بیشتر از عرض است که ممکن است همین موضوع سبب نام‌گذاری کینگ و شاهی باشد.

تشخیص جنسیت کبوتر شاهی سفید

شناسایی جنسیت کبوتر شاهی خیلی آسان نیست؛ زیرا هر دو جنس نر و ماده تقریباً شبیه به هم هستند. اگرچه مشاهده دقیق روابط متقابل آن‌ها معمولاً امکان شناسایی دقیق جنسیت را فراهم می‌کند.

بر اساس اطلاعاتی که گرفته‌شده است این کبوتر حدود 24 سانتی‌متر عرض و 30 سانتی‌متر ارتفاع دارد؛ اما سر و گردن بزرگ و سینه پهن باعث می‌شود که قد بلند آن‌ها به نظر کوتاه برسد.

سر آن‌ها بدون تاج است و پاهای نسبتاً بلند فاقد پر زینتی دارند. دم آن‌ها کوتاه است و هر دو انتهای بال در بالای دم قرار دارد.

تشخیص جنسیت
تشخیص جنسیت کبوتر شاهی سفید

محبوبیت کبوتر شاهی

علاوه بر ظاهر زیبای کبوتر شاهی سفید، هوش بالای این کبوتر به جذابیت او افزوده و او را به یک کبوتر ممتاز بدل کرده است. این پرنده شخصیتی آرام دارد که با انجام حرکات شیرین می‌تواند نشاط و سرگرمی را برای صاحب خود به همراه داشته باشد.

تغذیه کبوتر شاهی سفید

بهترین رژیم غذایی برای پرنده را خود او تعیین می‌کند. شما باید انواع مواد غذایی مثل میوه‌جات، سبزیجات، حبوبات و … را در اختیار او قرار دهید و سپس با زیر نظر قراردادن او بهترین رژیم غذایی را نسبت به‌اندازه خوراک و اشتهای پرنده، برای او تعیین کنید.

برای مثال اگر پرنده شما در تغذیه خود به گندم و کاهو علاقه بیشتری نشان می‌دهد شما باید میزان آن‌ها را در تغذیه پرنده افزایش دهید.

کسب اطلاعات تغذیه‌ای

علاوه بر این‌ها باید اطلاعات خود را در رابطه با تغذیه کبوتر افزایش دهید تا بتوانید به کمک یک رژیم غذایی سرشار، انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی را برای پرنده فراهم کنید.

شما در کمترین زمان بیشترین تخم‌گذاری را از او می‌خواهید؛ بنابراین پرنده شما باید در بالاترین وزن ممکن باشد.

علاوه بر این کنسانتره‌هایی در فروشگاه‌ها وجود دارد که ماده غذایی محبوبی برای کبوترها محسوب می‌شوند. این کنسانتره‌ها انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی، پروتئین‌ها و … را دارا هستند.

کبوتر شاهی سفید یک کبوتر گوشتی

شاید برای شما باورکردنی نباشد که گوشت کبوتر می‌تواند یک غذای سالم و مغذی باشد. البته باید گفته شود که نه هر کبوتری.

بسیاری از افراد تعدادی کبوتر را در پشت‌بام‌های خانه خود نگهداری می‌کنند و هرچند روز یک‌بار آن‌ها را از قفس خود خارج کرده و پرواز می‌دهند. این کبوترها مدنظر ما نیستند زیرا این‌ها کبوترهای زینتی هستند که بیشتر به دلیل ظاهر زیبا موردعلاقه انسان‌ها قرارگرفته‌اند.

کبوترها را می‌توان به 7 دسته اصلی تقسیم کرد: رنگی، پروازی، زینتی، نمایشگر، وحشی، نامه‌بر و گوشتی.

پرورش کبوتران گوشتی

معمولاً پرورش کبوتران گوشتی ازجمله کبوتر شاهی سفید برای ذبح تا یک ماه طول می‌کشد. این پرنده در طول پرورش، سوخت بسیار اندکی نیاز دارد.

متقاضیان گوشت این کبوتران در بازار کم نیستند؛ بنابراین پرورش‌دهندگان مشکلی ازنظر بازاریابی و فروش ندارند. همچنین صادرات گوشت کبوتر نیز راهی خوب برای فروش آن است زیرا کشورهای حاشیه خلیج‌فارس مصرف گوشت کبوتر را موردتوجه قرار می‌دهند.

پرورش کبوتران گوشتی یک مزیت دیگر دارد که آن‌ هم نیاز نداشتن به فضای چندان بزرگ است. گفته‌شده است که در هر مترمربع، 12 کبوتر نر و ماده را می‌توان پرورش داد.

کبوتر شاهی سفید
پرورش کبوتران گوشتی

مزایای گوشت کبوتر شاهی سفید

گوشت کبوتر 20 درصد پروتئین بیشتر نسبت به انواع طیور دیگر دارد. این گوشت مقوی معده و سیستم عصبی است و هضم آسانی دارد.

ضعف سالخوردگان را از بین می‌برد و کلسیم بالاتری نسبت به گوشت دیگر پرندگان دارد. همچنین به رشد سریع و به حرف افتادن کودکان کمک شایانی می‌کند.

بهترین زمان برای مصرف گوشت کبوتر یک‌ماهگی است زیرا بعدازآن گوشت سفت می‌شود. گوشت کبوتر به گفته افرادی که مصرف کرده‌اند مزه‌ای شبیه به گوشت شکار دارد و نرم و لذیذ است.

علاوه بر آن این گوشت حاوی لسیتین است و برای بیماری سل و اشخاص سالمند، بسیار مفید است. گفته‌شده است که گوشت کبوتر برای کبد و کلیه‌ها نیز مقوی بوده و برای افراد مبتلا به تشنگی مفرط مورداستفاده قرار می‌گیرد.

هدف از پرورش کبوتر شاهی سفید

تولید گوشت مرغوب مهم‌ترین هدف از پرورش پرندگان گوشتی است.

گوشت این کبوتر دارای طبیعتی گرم بوده و خواص فراوانی دارد. مصرف آن برای افراد ضعیف و کم‌بنیه و بیمار مخصوصاً آن‌هایی که دچار مشکل سکته مغزی هستند مفید است.

تولید گوشت کبوتر یک تولید باارزش و به‌صرفه است که در کشورهای اروپایی و آمریکایی و اخیراً در کشورهای آسیایی انجام می‌شود.

پرورش کبوتر شاهی سفید

پرورش این کبوتران 4 مرحله اصلی دارد.

  • اولین مرحله، آماده کردن جایگاه نگهداری است که در مورد آن صحبت خواهیم کرد.
  • دومین مرحله تهیه خوراک است که انواع دانه‌ها را شامل می‌شود.
  • سومین مرحله خرید کبوتر گوشتی موردنیاز به تعدادی که جایگاه و خوراک آن‌ها را تهیه‌کرده‌اید.
  • آخرین مرحله تولیدمثل و تولید گوشت و پرورش کبوتر است.

جایگاه نگهداری

حال در مورد نگهداری و پرورش کبوتران گوشتی در خانه صحبت می‌کنیم.

برای پرورش این کبوتران و کبوتر شاهی سفید در منزل، شما حداقل به فضایی به‌اندازه یک قفس 60 در 60 در 40 برای هر جفت و جوجه نیاز دارید.

این فضا ترجیحاً باید در پشت‌بام، بالکن و حیاط قرار داشته باشد.

دمای این فضا باید بین 7 تا 30 درجه نگه‌داشته شود.

باید بتوانید روزانه غذا و آب موردنیاز کبوتران را در اختیار آن‌ها قرار دهید.

این مکان باید دارای تهویه مناسب نیز باشد.

هرچقدر فضا بزرگ‌تر باشد تعداد بیشتری کبوتر می‌توانید نگهداری کنید.

جایگاه نگهداری
جایگاه نگهداری

نژادهای کبوتران گوشتی

کبوتران گوشتی چند نژاد منحصربه‌فرد دارند. ازجمله آن‌ها جاینت رانت، مونداین، شاهی، کارنیه، تگزان، راندون، لینس، داماشن و … را می‌توان نام برد. جاینت رانت و مونداین از نژادهایی هستند که بیش از یک کیلوگرم وزن می‌گیرند.

جاینت رانت در اسپانیا، انگلیس، فرانسه، آمریکا و ایتالیا پرورش داده می‌شود. مونداین بیشتر در فرانسه و ایتالیا وجود دارد. کبوتر شاهی سفید در سایر نقاط دنیا نیز گسترش چشمگیری داشته است.

کبوتر شاهی در قرن نوزدهم از تلاقی بین نژادهای مختلف در آمریکا به وجود آمده است. وزن کبوتر شاهی بالغ به یک کیلو و صد گرم نیز می‌رسد.

معرفی چند نژاد کبوتر گوشتی

کبوتر شاهی سفید یکی از چند نژاد کبوتران گوشتی است که در مورد آن تا اینجا صحبت کردیم. با تعداد دیگری از این نژادها در ادامه آشنا خواهیم شد.

کبوتر جاینت هومر

یکی از بهترین نژادهای کبوترهای گوشتی کبوتر جاینت هومر است. وزن کبوتر هومر بالغ نر 900 گرم و کبوتر بالغ ماده تقریباً 700 گرم است. معمولاً این نژاد از کبوتر سالیانه 8 تا 12 جفت جوجه می‌دهد.

این نوع کبوتر تنوع رنگی زیادی دارد. متداول‌ترین آن‌ها رنگ سر، دم و دو طرف بال‌های آن آبی تیره و باقی اعضای بدن آن سفید است. سر و پاهای این نوع کبوتر بدون پر است.

کبوتر جاینت هومر ازجمله بارورترین نسل کبوتر است و برای تغذیه انسان، گوشت مناسب و لذیذی دارد.

کبوترهای کارنیه

کبوترهای کارنیه از تلاقی کبوترهای جنوب بلژیک و شمال فرانسه به وجود آمده‌اند.

در اوایل قرن 20 در آمریکا بر روی آن‌ها کارشده است. این نژاد در دو رنگ سرخ و سفید وجود دارد که رنگ سرخ آن فراوان‌تر است. پای این پرنده نیز بدون پر است.

وزن کبوتر بالغ نر 700 گرم و کبوتر بالغ ماده 600 گرم است. کبوترهای کارنیه 6 تا 12 جوجه در سال می‌دهند. این نژاد از نژاد کبوتر شاهی سفید ازنظر جثه کوچک‌تر است.

کبوترهای مونداین

یکی از قدیمی‌ترین کبوترهای فرانسه کبوتر مونداین است که شبیه مرغ است. وزن این پرنده حدود یک تا یک و نیم کیلوگرم است. این نژاد کبوتر نیز هرسال 6 تا 12 جفت جوجه می‌دهد.

این کبوتر نیز در رنگ‌های مختلف ظاهر می‌شود و در دو نوع دیده‌شده است. نوع سوئیسی که سفیدرنگ است و سری بدون پر دارد و نوع فرانسوی که در رنگ‌های مختلف است مانند سرخ، سفید، زرد، سیاه، آبی تیره و نقره‌ای و کاکلی روی سر خود دارد.

کبوتر رانت

گفته می‌شود این نژاد سنگین‌وزن‌ترین نوع کبوتر است. پرنده بالغ آن حدود یک و نیم کیلوگرم وزن دارد. وزن هر جفت جوجه آن به یک و نیم تا دو کیلوگرم می‌رسد.

این کبوتر بدنی کشیده و سینه‌ای عمیق و پرگوشت دارد. کبوتر رانت رنگ‌های متفاوتی دارد اما اغلب مانند کبوتر شاهی سفید به رنگ سفید است. این نژاد هرسال 4 تا 6 جفت جوجه می‌دهد.

کبوتر شاهی سفید
کبوتر رانت

کلام آخر

کبوتر شاهی سفید یکی از چندین نژاد کبوترهای گوشتی است که موردتوجه بسیاری از افراد علاقه‌مند به این حرفه قرار می‌گیرد. دوستداران این پرنده مطمئناً به دنبال پرورش آن برای تولید گوشت هستند. امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم در مورد این کبوتر و پرورش آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

جهت خرید و فروش وسایل مورد نظر خود می‌توانید به  اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید. همچنین پیشنهاد می‌دهیم خواندن سایر مقالات ما را در وبلاگ واسط کالا از دست ندهید.


منابع
roysfarm.com
beautyofbirds.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.