پرورش شترمرغ

پرورش شترمرغ یک منبع درآمد عالی است که می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد.

شترمرغ‌ها سود زیادی دارند و گوشت خوشمزه‌ای تولید می‌کنند. پرورش این پرنده فقط به یک زمین احتیاج دارد و می‌تواند از چند طریق مختلف برای شما درآمدزایی کند.

جالب است بدانید که پرورش این گونه می‌تواند به طرز باور نکردنی برای شما سودآور باشد؛ پس با ما همراه باشید.

شترمرغ

شترمرغ بدون شک بزرگ‌ترین پرنده زنده جهان است. او پرنده بزرگی است که می‌تواند در زمان بلوغ، به 114 کیلوگرم و 2 متر و 80 سانتی‌متر قد برسد.

اندازه بزرگ بدن و کاهش اندازه بال باعث ناتوانی در پرواز این پرنده می‌شود. آن‌ها گردنی بلند، پاهای برهنه بلند و دو انگشت پا دارند.

پاهای قوی آن‌ها باعث می‌شود که در صورت لزوم تا 70 کیلومتر در ساعت و با گام‌های 8 متری حرکت کنند.

خوب است بدانید که، عضلات گردن و ران شترمرغ به خوبی رشد می‌کنند. آن‌ها از بال خود در درجه اول برای برقراری ارتباط و تعادل هنگام دویدن استفاده می‌کنند.

تاریخچه پرورش شترمرغ

اولین مزرعه تجاری شترمرغ در آفریقای جنوبی در حدود سال 1860 فقط برای برداشت پر، ایجاد شد.

مزارع شترمرغ به تدریج به سایر کشورها، به ویژه مصر، استرالیا، نیوزیلند، ایالات‌متحده و آرژانتین گسترش یافتند. تا اینکه، تعداد کل شترمرغ‌های پرورش‌یافته تجاری تا سال 1913 به بیش از 1 میلیون نفر رسید.

با این وجود، با جنگ‌های جهانی اول و دوم بازار پَر شترمرغ سقوط کرد. در آن هنگام تعداد مزارع شترمرغ به طور قابل توجهی کاهش یافتند.

این صنعت توانست در مقیاس بسیار کمتری در آفریقای جنوبی زنده بماند. با نگهداری شترمرغ نه تنها برای پَرها، بلکه برای گوشت و پوست آن‌ها، به رشد خود ادامه داد.

تاریخچه زندگی
گستردگی مزارع شترمرغ

سرنوشت پرورش بعد از جنگ جهانی

در سال 1986، درست قبل از اعمال تحریم‌های اقتصادی، آفریقای جنوبی رکورددار 90000 پوست شترمرغ است که، فقط به ایالات‌متحده صادر کرد.

کمبود پوست شترمرغ پس از سال 1986 باعث افزایش قیمت‌ها شد. این امر باعث شد كه پرورش این گونه پرنده پیشنهادی جذاب باشد.

در این زمان تعدادی از مزارع در اروپا و بیشتر در ایالات‌متحده تأسیس شد تا بخشی از تقاضای بین‌المللی رو به افزایش شود.

صنعت شترمرغ جهان سرانجام آغاز شده و به رشد مداوم خود ادامه می‌دهد.

محصولات شترمرغ

امروزه پرورش این گونه پرندگان از پر درآمدترین پروژه‌های کشاورزی محسوب می‌شود. به دلیل تنوع زیاد محصولات و پتانسیل سود بالای آن‌ها، اغلب به عنوان مزارع آینده یاد می‌شوند.

شترمرغ‌ها به دلیل تخم، گوشت، پوست، پر و دارویی که دارند؛ به صورت تجاری پرورش می‌یابند.

تخم شترمرغ

یک تخم شترمرغ معادل ده تخم مرغ است. یک پرنده می‌تواند سالانه 40 تا 60 تخم بگذارد. البته برخی از نژادها حتی به طور متوسط با گذاشتن 70 تخم در سال شناخته شده‌اند.

تخم شترمرغ با طول 17 تا 19 سانتی‌متر، عرض 14 تا 15 سانتی‌متر است. وزن آن تا 900 گرم، فقط کمی بیش از 1 درصد از وزن بدن پرنده ماده است.

رنگ تخم‌ها از سفید تا سفید مایل به زرد متغیر هستند. سطح براق سخت آن‌ها با منافذ سطحی در اندازه‌ها و اشکال مختلف روبرو است.
برای پرورش شترمرغ و نگهداری آن باید این نکته را بدانید که، هر شترمرغ می‌تواند حدود 30 سال تخم‌گذاری کند.

پرورش شتر مرغ
تخم شترمرغ

گوشت

شترمرغ متوسط که به طور معمول در 14 ماهگی قصابی می‌شود، حدود 34 تا 59 کیلوگرم گوشت تولید می‌کند.

شترمرغ‌ها بسته به سن کشتار گوشت قرمز تولید می‌کنند. از نظر طعم و بافت بسیار شبیه گوشت گوساله و گوشت گاو است.

گوشت شترمرغ از نظر بهداشتی بسیار بهتر است؛ زیرا سرشار از پروتئین، چربی بسیار کم و به ویژه کلسترول کمتری نسبت به انواع دیگر گوشت است.

پر و پوست

یکی دیگر از محصولات شترمرغ که بسیار مورد تقاضا است و پرورش‌دهندگان را برای پرورش شترمرغ ترغیب می‌کند؛ چرم و پرهای این پرنده است.

هر پرنده متوسط 4.5 متر چرم و نزدیک 2 کیلوگرم پر تولید خواهد کرد.

پرهای شترمرغ برای تمیز کردن ماشین‌آلات و تجهیزات عالی و همچنین تزئینات و در صنعت مد استفاده می‌شوند.

پوست شترمرغ نیز یکی از لوکس‌ترین چرم‌ها محسوب می‌شود و حتی برخی آن را در یک سطح، با پوست تمساح و مار قرار می‌دهند.

حال به بررسی چرم می‌پردازیم، چرم شترمرغ ضخیم، بادوام و فوق‌العاده نرم است؛ که می‌توان آن را در انواع محصولات مانند کفش، کیف، کیف پول و کت تولید کرد.

خواص دارویی

شترمرغ علاوه بر تخم، گوشت، پوست و پر خود، برای اهداف پزشکی و دارویی نیز مورد کاوش قرار می‌گیرد.

از تاندون‌های پای شترمرغ برای جایگزینی تاندون‌های پاره شده در انسان استفاده می‌شود؛ زیرا آن‌ها به اندازه کافی طولانی و مستحکم برای پای انسان هستند.

تحقیقات اخیر در چشم‌پزشکی به استفاده احتمالی چشم شترمرغ در پیوند قرنیه اشاره دارد. شترمرغ‌ها بیش از 12 کیلومتر قادر به دید واضح هستند و قرنیه به اندازه کافی بزرگ است که می‌تواند برش خورده و متناسب با چشم انسان باشد.

علاوه بر این، مغز شترمرغ ماده‌ای تولید می‌کند که، در حال مطالعه برای درمان بیماری آلزایمر و انواع دیگر زوال عقل است.

خواص دارویی
خواص دارویی شترمرغ

سازگاری شترمرغ

برای پرورش شترمرغ باید بدانید که، پرنده‌ای بسیار سازگار است و در هر شرایطی رشد می‌کند. از بین بسیاری از روش‌های تنظیم درجه حرارت بدن، با پوشاندن ران‌های خود با بال‌ها، میزان گرما را در هوای سرد کنترل می‌کند.

این پرنده در هوای گرم با بلند کردن و حرکت دادن بال‌ها، نسیمی ملایم ایجاد می‌کند.

پرها عایق بسیار خوبی هستند، حرارت حاصل از تابش مستقیم نور خورشید را به حداقل می‌رسانند و همچنین باعث کاهش اتلاف گرما در شب‌های کویر می‌شوند. تحمل قابل توجهی در برابر گرما دارند و در برابر دمای هوا 56 درجه سانتی‌گراد بدون تنش بی ‌مورد مقاومت می‌کنند.

علاوه بر کنترل دما، شترمرغ‌ها از بال‌های خود برای اهداف مختلف نمایش استفاده می‌کنند، از جمله خواستگاری، محافظت از تخم‌مرغ و تسلیم شدن.

شترمرغ‌ها به ندرت به دنبال سایه می‌روند، همان‌طور که بیشتر حیوانات صحرایی مرتباً این کار را می‌کنند.

به علاوه، ادرار شترمرغ حاوی اسید اوریک است که در ماده‌ای مانند موکوس حمل می‌شود و به حداقل رساندن آب کمک می‌کند. آن‌ها همچنین قادر به رشد در مناطق گیاهی هستند.

رفتار شترمرغ

برای پرورش شترمرغ ، اول باید به رفتارهای او آگاهی داشته باشید. شترمرغ‌ها بیشتر ساعات روشنایی روز را روی پای خود می‌ایستند، مگر هنگام تکان خوردن و زدودن غبار، استراحت یا لانه‌سازی.

آن‌ها همیشه هنگام غروب می‌نشینند و در طول شب تقریباً غیر فعال می‌مانند؛ مگر اینکه کسی برای آن‌ها مزاحمتی ایجاد کند.

شترمرغ‌ها مانند شتر می‌توانند در جستجوی آب و غذا مسافت زیادی را طی کنند.

پرورش شتر مرغ
رفتارهای شترمرغ

وضعیت شترمرغ اطلاعاتی را به پرندگان دیگر می‌دهد. پرنده با اعتماد به نفس و تهاجمی‌، سر و گردن خود را بالا نگه می‌دارد، قسمت جلوی بدن به سمت بالا متمایل و دم خود را به سمت بالا می‌گیرد؛ در حالی که پرنده مطیع سر و دم خود را پایین نگه می‌دارد.

خصوصیات جنسی

شترمرغ وحشی از چهار تا پنج سالگی از نظر جنسی بالغ است، در حالی که شترمرغ اهلی از دو تا سه سال بالغ می‌شود.

باید بدانید که، ماده کمی زودتر از نر بالغ می‌شود و شترمرغ‌های نر بالغ رنگ سیاه و سفید به خود می‌گیرند.

ماده‌ها و پرندگان نابالغ رنگ پررنگ‌تر و پرهای قهوه‌ای مایل به خاکستری نسبت به نرها دارند.

جوانان تا حدود چهار ماهگی پرهای خوشه‌ای و نوک تیز به رنگ گاومیش دارند. پرهای نر در فصل تولید مثل / جفت‌گیری روشن‌تر است.

در حالی که پوست، معمولاً آبی روشن، روی منقار، پیشانی و دور چشم قرمز روشن می‌شود و فلس و ساق پا به رنگ صورتی در می‌آید.

تعیین جنسیت

جوجه‌های نر و ماده از نظر ظاهری بسیار شبیه به هم هستند و تنها با بررسی اعضای جنسی آن‌ها، می‌توان جنسیت را تعیین کرد.

تمایز کامل بین جنسیت در حدود دو سالگی حاصل می‌شود. بال‌ها در نر، سفید خالص هستند، در حالی که آن‌ها در ماده با خاکستری یا سیاه دیده می‌شوند.

پرهای دم نر به رنگ سفید یا قهوه‌ای مایل به زرد و ماده‌ها به رنگ لکه‌دار و خاکستری تیره دیده می‌شوند. ران شترمرغ بالغ تقریباً فاقد پر است.

فصل تولید مثل

پرورش شترمرغ‌ فصلی است و فقط در فصول خاصی از سال تولید مثل می‌کند. به طور متوسط ، فصل تولید مثل و جفت‌گیری هر سال شش تا هشت ماه طول می‌کشد، اگرچه زمان و مدت زمان تولید مثل می‌تواند با توجه به مواردی متفاوت باشد.

تولید مثل
فصل تولید مثل شترمرغ

جفت‌گیری

شترمرغ‌های نر چند همسری هستند و می‌توانند با بیش از یک ماده جفت شوند. در طبیعت، نر با یک یا دو یا حتی چند ماده شروع به لانه‌سازی می‌کند.

شترمرغ‌های اهلی برای فصل تولید مثل به صورت جفت (یک نر و یک ماده) یا سه تایی (یک نر و دو ماده) نگهداری می‌شوند.

بخشی از نمایش خواستگاری در شترمرغ‌ها شامل غلت زدن نر است. او در حالی که سرش را به دو طرف پشتش به صورت متناوب می‌کوبد، صدای ضرب و شتم می‌شنوید؛ چمباتمه می‌زند و بال‌های خود را به عقب و جلو می‌زند.

ماده کمی بعد از جفت‌گیری شروع به تخم‌گذاری می‌کند. تخم‌ها یک روز در میان به صورت متوالی 20 تا 24 تخم هستند.

ماده‌ها در فصل تولید مثل بین 80 تا 100 تخم می‌کنند. تخم‌ها در لانه مشترک روی زمین گذاشته می‌شوند.

راه‌های شروع پرورش

اگر تا این قسمت مطلب از این پرنده خوشتان آمده و می‌خواهید پرورش شترمرغ را شروع کنید؛ خواندن ادامه این مطلب را از دست ندهید.

گام اول

تعیین کنید که برای تولید درآمد از مزرعه کدام یک از محصولات شترمرغ را می‌خواهید بفروشید.

متوجه شدیم که، گوشت و پوست دو منبع معمول درآمد این پرنده هستند. تخم و پر شترمرغ نیز قابل فروش است و نیازی به ذبح پرنده نیست. حال هدفتان مشخص شده است.

گام دوم

منطقه‌ای از زمین را که می‌تواند برای مزرعه شترمرغ مورد استفاده قرار گیرد، پیدا کنید. شترمرغ‌ها برای دویدن و سالم ماندن به نیم تا یک و نیم هکتار زمین نیاز دارند.

برای محافظت از پرندگان در برابر هوای سخت، یک پناهگاه ساده بسازید. حتی شما می‌توانید برای جلوگیری از فرار شترمرغ‌ها حصاری درست کنید.

شروع پرورش
مزرعه شترمرغ

گام سوم

برای مزرعه‌ای که می‌خواهید پرورش شترمرغ را شروع کنید؛ غذا و آب کافی فراهم کنید. پرندگان بزرگ می‌توانند روزانه چندین گالن آب بنوشند.

از تازه نگه داشتن آب اطمینان حاصل کنید. خوراکی خریداری کنید؛ که مخصوص تغذیه شترمرغ بوده و فرموله شده باشد. به طور متناوب، گیاهان را برای خوردن شترمرغ‌ها بکارید.

گام چهارم

یک گونه شترمرغ را برای پرورش انتخاب کنید. گردن قرمز، گردن آبی و شترمرغ‌های سیاه آفریقایی سه نوع پرنده هستند.

شترمرغ‌های گردن قرمز و آبی اغلب بزرگ و تهاجمی هستند. در حالی که پرندگان سیاه آفریقا کوچک‌تر هستند و مدیریت آن‌ها آسان‌تر است.

برای شروع کار، شترمرغ سیاه آفریقایی توصیه می‌شود.

گام پنجم

شترمرغ برای مزرعه بخرید. تخم‌مرغ‌های جدا نشده و جوجه‌های جوان نسبتاً ارزان هستند؛ اما برای پرورش، به زمان و تخصص قابل توجهی نیاز دارند.

شترمرغ‌های بالغ می‌توانند به سرعت تخم تولید کنند؛ اما قیمت آن‌ها گران‌تر است.

صحبت پایانی

در چند سال گذشته، پرورش شترمرغ پیشرفت چشمگیری داشته و صنعت شترمرغ جهان به ثبات اقتصادی رسیده است.

این یک کار مرکب است و فقط به فضای کافی مورد نیاز محدود می‌شود. روش‌های مختلف و خلاقانه‌ای برای بهینه‌سازی بازده شما در این تجارت وجود دارد.

اگر تجربه‌ای از پرورش این پرنده یا هر حیوان دیگری دارید با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

امیدواریم خواندن این مطلب برای شما مفید بوده باشد. پیشنهاد می‌کنیم مطالعهٔ مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید.

همچنین شما می‌توانید اجناس نو و دست دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب در اپلیکیشن واسط کالا خرید و فروش نمایید.

مقالات مرتبط:

منابع:
medium.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر