چرا خرگوش گاز می‌گیرد؟

گاز گرفتن خرگوش

گاز گرفتن خرگوش یک رفتار ناخواسته است که برخی از خرگوش‌ها آن را انجام می‌دهند. از آنجا که خرگوش‌ها به‌طور طبیعی در گروه‌ها و به‌صورت اجتماعی زندگی می‌کنند، بنابراین نیاز به ایجاد سلسله‌مراتب اجتماعی دارند.

در طبیعت، خرگوش‌ها از روش‌های بسیاری مانند گاز گرفتن و يا خرخر برای ایجاد نظام سلطه و برتری استفاده می‌کنند.

خرگوش‌های خانگی نيز تمایل به نشان دادن این رفتار دارند؛ اما وقتی گاز گرفتن خرگوش منجر به آسیب‌دیدگی یک انسان می‌شود، بايد اقداماتی را برای اصلاح اين رفتار انجام داد.

رفتارهای اجتماعي

اگرچه رفتارهای اجتماعی دلیل اصلی گاز گرفتن در خرگوش‌ها هستند، اما همه خرگوش‌ها برای نشان دادن تسلط گاز نمی‌گیرند.

خرگوش‌ها حیواناتی هستند که در طبيعت طعمه محسوب می‌شوند و اگر احساس خطر کنند، ممکن است گاز بگیرند.

این مکانیسم دفاعی در خرگوش‌های خانگی نيز دیده می‌شود. در اين مقاله به اين سؤال متداول بسياری از صاحبان خرگوش پاسخ خواهيم داد: چرا خرگوش گاز می‌گیرد؟

عوامل مستعد کننده رفتار گاز گرفتن

گاز گرفتن خرگوش می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. خرگوش‌های نر جوان و سالم به دلیل هورمون‌های خشم که رفتار آن‌ها را تغییر می‌دهد، تمایل به گاز گرفتن دارند.

استرس نيز می‌تواند باعث گاز گرفتن خرگوش شود. هنگامی‌که یک خرگوش تحت‌فشار قرار می‌گیرد، ممکن است برای مقابله با اين موقعیت ناراحت‌کننده، گاز گرفته یا لگد بزند.

صاحبان خرگوش باید برای جلوگیری از این رفتار خرگوش‌ها، با آن‌ها به روشی آرام و تسکین‌دهنده ارتباط برقرار کنند.

به‌طورکلی، خرگوش‌ها گاز می‌گیرند؛ زیرا آن‌ها نیاز به اين دارند که تسلط خود را بر بقيه نشان دهند. همچنين آن‌ها برای دفاع از غذای خود یا محافظت از خود در برابر شکارچی نيز گاز می‌گیرند.

گاز گرفتن خرگوش برای نشان دادن تسلط

یک خرگوش غالب ممکن است بدون دلیل مشخص صاحب خود را گاز بگیرد. آن‌ها می‌خواهند به صاحب خود بگويند که به قلمرو آن‌ها نزديک نشود.

مهم‌ترین مرحله در اصلاح این رفتار، اجتناب از جایزه دادن به خرگوش برای گاز گرفتن است.

هنگامی‌که یک خرگوش شما را گاز می‌گیرد، شايد برای شما راحت‌ترین انتخاب دور شدن از محل است. ولی اين کار بهترين راه‌حل نيست؛ زيرا رفتار گاز گرفتن را تشديد می‌کند. در عوض، شما باید بر خرگوش تسلط داشته باشید:

 • وقتی خرگوش شما را گاز می‌گیرد، صدا ايجاد کنيد.
 • دست خود در بالای سر خرگوش قرار دهيد و بسیار آرام آن را برای چند ثانیه به زمین فشار دهید. این تمرین به خرگوش شما کمک خواهد کرد تا درک کند که شما در این رابطه غالب هستید.
 • خرگوش خود را برای مدتی کوتاه در قفس زندانی کنيد. اگر دو مرحله اول جواب نداد بهتر است از این مرحله استفاده کنید. خرگوش شما باید رفتار خوب را با آزادی از قفس خود مرتبط سازد.
 • عقیم‌سازی خرگوش. تغییرات هورمون به هنگام رسيدن به بلوغ جنسی می‌توانند باعث ايجاد رفتار گاز گرفتن در خرگوش شوند. بنابراين می‌توان با عقيم کردن خرگوش از اين مورد پيشگيری کرد.
 • فراموش نکنيد در اين مورد خاص که خرگوش برای نشان دادن تسلط خود، گاز می‌گیرد، شما به‌هیچ‌وجه نبايد عقب‌نشینی کنيد و ازآنجا دور شويد. اين کار باعث می‌شود خرگوش احساس کند که به هدف خود رسيده است.
گاز گرفتن خرگوش
گاز گرفتن خرگوش

مشکلات سلامتي

يکی ديگر از دلايل گاز گرفتن خرگوش، مشکلات سلامتی است. رفتارهای خرگوش شما می‌تواند چند دلیل اساسی داشته باشد.

درد یا بیماری، تحریک‌پذیری را در همه حیوانات افزایش می‌دهد و توانایی آن‌ها را برای تحمل موقعیت‌های استرس‌زا کاهش می‌دهد.

هر خرگوش که پرخاشگری می‌کند، ابتدا باید احتمال ابتلای آن‌ها به يک مشکل بهداشتی بررسی شود. از دامپزشک خود بخواهید که به دنبال مشکلات دندانی و همچنین درد مفاصل یا شکم باشد.

تغييرات هورمونی

يکی ديگر از دلايل گاز گرفتن خرگوش می‌تواند تغييرات هورمونی باشد. هنگامی‌که خرگوش‌های ماده و نر هر دو به بلوغ جنسی می‌رسند، میل آن‌ها به محافظت از قلمرو، غذا و جفت‌هایشان افزایش می‌یابد.

آن‌ها می‌توانند ازنظر جنسی به‌شدت ناامید شوند و این به سطح استرس عمومی آن‌ها می‌افزاید. یکی از دلایلی که توصیه می‌شود که حیوان خانگی خود را خنثی کنید، همين است.

گاز گرفتن به دلیل دفاع از غذا

خرگوش‌های وحشی دائماً برای غذا با یکدیگر رقابت می‌کنند. وقتی غذا کم است، خرگوش‌ها برای دفاع ازآنچه می‌توانند پیدا کنند با یکدیگر می‌جنگند.

این رفتار در خرگوش‌های خانگی نيز مشهود است و اگر خرگوش‌ها در زمان تغذیه طبیعی صاحبان خود را گاز می‌گیرند، می‌تواند به يک مشكل تبدیل شود.

اگرچه مقدار زیادی غذا برای خرگوش خود تهیه می‌کنید، اما همچنان برای او يک تهدید به‌حساب می‌آیید و ممکن است از دلايل گاز گرفتن خرگوش باشد.

در ذهن خرگوش، مهم نیست که غذا چه مقدار و یا چند وقت یک‌بار عرضه می‌شود. علاوه بر این، عمل قرار دادن غذا توسط دست در قفس و سپس بيرون بردن دست شما با نحوه بررسی منبع غذا توسط خرگوش در طبیعت ارتباط دارد.

خرگوش‌های وحشی برای بررسی دقیق منبع غذایی وارد خانه می‌شوند، اما پس‌ازآن به‌سرعت دور می‌شوند. بنابراين خرگوش شما تصور می‌کند که شما قصد برداشتن غذا را داريد.

روش اصلاح پرخاشگری غذايی

پرخاشگری یکی از دشوارترین رفتارها برای اصلاح است. چند اقدام که ممکن است به شما کمک کند تا گاز گرفتن خرگوش ناشی از پرخاشگری غذایی را کاهش دهيد، در ادامه مقاله آورده شده است:

 • ظرف غذای خرگوش خود را هرروز به منطقه دیگری از قفس منتقل کنید. جابجایی ظرف غذا به‌این‌ترتیب کمک می‌کند تا خرگوش‌ها ظرف را به‌عنوان جزئی از قلمرو خود قلمداد نکنند. پس‌ازآن خرگوش‌ها هنگام جابجایی و تغذيه با ظرف غذا، کمتر از آن دفاع می‌کنند.
 • به خرگوش خود کمک کنید تا درک کند که دست شما به معنای دادن غذا است. وقتی خرگوش‌ها دست شما را با چیز خوب مرتبط می‌کنند، باید از رفتارهای پرخاشگرانه خودداری کنند. برای تمرین این روش، خرگوش خود را در خارج از قفس با نگه‌داشتن یک غذای بلند مانند یک هویج یا یک قطعه یونجه درحالی‌که خرگوش شما از درون قفس آن را می‌خورد، تغذیه کنید. این به خرگوش شما کمک می‌کند تا درک کند که اين دست شما است که غذا را تأمین می‌کند، نه اينکه آن را با خود می‌برد.
 • غذا را در تمام قفس پراکنده کنید. خیالتان راحت باشد که غذا را در قفس خرگوش خود در مکان‌هایی غیر از ظرف غذا قرار دهید. این کمک می‌کند تا خرگوش بیش‌ازحد به ظرف غذا وابسته نشود.
پرخاشگری غذایی
اصلاح پرخاشگری غذایی

گاز گرفتن خرگوش برای دفاع از خود

درحالی‌که خرگوش‌ها بیشتر در حال فرار از خطر هستند، اگر قادر به فرار نباشند، مانند زمانی که در قفس هستند، ممکن است با گاز گرفتن و خرخر واکنش نشان دهند.

آن‌ها ممکن است این رفتار را زمانی که انسانی به آن‌ها نزديک می‌شود يا آن‌ها را می‌گیرد، از خود نشان دهند.

خرگوش‌هایی که این رفتار را نشان می‌دهند معمولاً فقط به خاطر ترس این کار را می‌کنند.

برای اينکه بتوانيد راه‌حلی برای مشکل رفتاری خرگوش پيدا کنيد، بايد علت آن رفتار را کاملاً درک کرده باشيد.

روش‌های اصلاح گاز گرفتن به دليل دفاع از خود

مراحلی که می‌توانید در رابطه با خرگوش خود برای جلوگیری از گاز گرفتن خرگوش در دفاع از خود به کار ببريد، شامل موارد زیر است:

 • به خرگوش خود از بالای چشم او نزدیک شوید. این کار به خرگوش شما این امکان را می‌دهد تا دائماً حرکت شما را ببیند. خرگوش‌ها یک نقطه کور در زیر چانه دارند و اگر از آن نقطه به خرگوش نزديک شويد، ممکن است بترسند و شما را گاز بگيرند.
 • در صورت امکان، از بالای قفس خرگوش خود را بگیرید.
 • درک کنید که خرگوش‌های باردار و مادر فقط سعی در دفاع از لانه‌های خود دارند. این خرگوش‌های ماده کاملاً به‌صورت غریزی عمل می‌کنند. اگر خرگوش شما تحت تأثیر هورمون‌های مادرانه است، سعی کنید تعامل بدنی با او را محدود کنید. محافظت از نوزادان با گاز گرفتن پاسخی بسیار رایج در خرگوش‌های ماده است که ثابت نیست.

اعتمادسازی

بسيار مهم است که شما زبان بدن خرگوش‌های خود را ياد بگيريد و وقتی آن‌ها از چیزی راضی نیستند احترام بگذارید.

به خاطر داشته باشید که کاملاً طبیعی است که خرگوش از تماس نزدیک بیزار باشد. شما می‌توانید با جابجایی آرام در همه تعاملات خود به اعتمادسازی کمک کرده و بر این مسئله غلبه کنید؛ اما مطمئن شوید که برخلاف میل آن‌ها کاری انجام نمی‌دهید و در کل بايد راحت و آرام به نظر برسند.

عدم مجازات در مورد گاز گرفتن خرگوش

اگر خرگوش، شما را گاز گرفت، از مجازات یا داد زدن‌ها چشم‌پوشی کنید، زیرا این کار باعث افزایش ترس و از بین رفتن اعتماد می‌شود.

سعی کنید اعمالی را که خرگوش‌های شما در مقابل آن پاسخی شديد نظير گاز گرفتن داده‌اند را تکرار نکنید. تکرار رفتار به تقويت آن کمک می‌کند.

جلوگیری از پرخاشگری

دادن استقلال به خرگوش، فضای آزاد برای حرکت و انتخاب در مورد تعامل یا عدم تعامل، به آن‌ها خواهد آموخت که چیزی برای ترس ندارند.

شما می‌توانید این کار را با صرف وقت زیاد با حیوان دست‌آموز خود انجام دهید؛ بنابراین از بلند کردن آن‌ها برخلاف میل آن‌ها خودداری کنید. همچنین نوازش کردن را درصورتی‌که دوست ندارند، به آن‌ها تحميل نکنيد.

تعامل با نوزادان خرگوش

خوشبختانه، روش‌هایی وجود دارد که به نوزادان خجالتی یا پرخاشگر کمک می‌کند به لمس شما عادت کنند.

هنگام تغذیه به‌آرامی به آن‌ها نزديک شويد و در صورت فرار کردن یا پنهان شدن، آن‌ها را تعقیب نکنید و واکنش منفی نشان ندهید.

سعی کنید خوراکی‌های خاصی مانند برگ قاصدک یا گیاهان تازه را برای این شرایط نگه‌دارید تا ارتباطی بین حضور شما و جايزه برقرار شود.

با گذشت زمان، صبر و تحمل زیاد و تقویت مثبت، حیوان دست‌آموز شما شاد می‌شود و شروع به ابراز محبت می‌کند.

گاز گرفتن خرگوش
تعامل با نوزادان خرگوش

صبر بهترین روش برای حل مشکل گاز گرفتن در خرگوش‌ها است. وقتی خرگوش رفتارهای مناسبی از خود نشان می‌دهد از تقویت‌کننده مثبت استفاده کنید.

علاوه بر این، به‌طور مرتب خرگوش را به روشی آرام و اطمینان‌بخش اداره کنید تا خرگوش به تعامل با انسان عادت کند. با این کار به خرگوش خود کمک می‌کنید هنگام تعامل با شما و دیگران در خانه شما آرام باشد.

به پايان مقاله رسيديم. اميدوارم بتوانيد علت گاز گرفتن خرگوش خود را درک کرده و راه‌حل مناسب را نيز پيدا کنيد.

برای خریدوفروش خرگوش می‌توانید از اپليکيشن واسط کالا استفاده کنيد. ممنون که ما را تا انتها همراهی کردید.
منابع
companion-animals.extension.org

petplan.co.uk

تبلیغات
vasetpet-content

One Reply to “چرا خرگوش گاز می‌گیرد؟ ”

 1. سلام من یک خرگوش لوپ دارم که ۴ماه دارمش من اونو داخل یک ظرف در دار نگهداریش میکردم ولی الان براش یک قفس جدید خریدم با کلی امکانات الان میزارم داخل قفس مبله هارو گاز میگیره و ظرف غذاش رو پرتاب میکنه و اعصبانی میشه من اونو اوردم بیرو چون ترسیدم به خودش اسیب بزنه و اون نگاهم کردو پای عقبش رو کوبید زمین محکم و خرناس کشید و رفت زیر تختم و بیرو ن نمیو مد حرکار میکردم و به بد بختی اوردمش بیرون میشه بگین چطوری عادتش بدم به قفس جدید چون قفس قبل باید بدم به کسی لطفا پایخ بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.