چرا خرگوش می‌لرزد؟

شما به‌احتمال‌زیاد رفتارهای مختلف خرگوش را مشاهده کرده‌اید. در طبیعت، خرگوش‌ها حیوانات طعمه هستند، بنابراین زبان بدن آن‌ها کاملاً غریزی است. این به درک زبان بدن حیوان خانگی شما کمک می‌کند. علائمی مانند لرزیدن خرگوش به شما این امکان را می‌دهد که مشکلات احتمالی را برطرف کنید.

دلایل عمده لرزیدن، ترس، عصبی بودن و استرس است. یکی از علت‌های کمتر شایع، می‌تواند گرما باشد زیرا خرگوش‌ها دمای بالا را نمی‌توانند تحمل کنند. اگر خرگوش شما به پهلو خوابیده است و می‌لرزد، این می‌تواند به دلیل یک مسئله گوارشی باشد. همچنین، ممکن است چیزی سمی مصرف کرده باشد.


سکسکه معمولاً با لرزش در خرگوش اشتباه گرفته می‌شود، اما بندرت دلیل نگرانی است. در بسیاری از موارد، شما باید به دنبال علائم جسمی دیگر مانند خراشیدن (در مورد مایت ها) باشید تا علت اصلی ناراحتی خرگوش خود را تعیین کنید.

دلایل لرزیدن گوشی

  • لرزش گوش یا لرزش سر هنگام دویدن که علتان دمای بالا یا گرمازدگی می‌تواند باشد.
  • نوسان کناری یا سروصدا کردن به علت فشار
  • لرزیدن یا لرزش بینی به علت ترس یا استرس
  • اسپاسم های جزئی که دلیلان می‌تواند سکسکه باشد.
  • لرزیدن بیش‌ازحد سر با خاراندن گوش یا بدن به علت وجود کنه‌ها
  • دراز کشیدن به پهلو لرزیدن از روی حالت گمراهی یا ناشیان که ناشی از خوردن چیزی سمی می‌تواند باشد.

یک خرگوش به چند دلیل می‌تواند بلرزد. خوشبختانه برخی از آن‌ها ناراحت‌کننده نیستند. سکسکه علت بی‌خطر لرزش خرگوش است. همچنین یک خرگوش ممکن است هر بار که دچار سکسکه می‌شود، اسپاسم کمی داشته باشد.

لرزش در اثر سکسکه ممکن است ناراحت‌کننده باشد اما به خرگوش آسیب نرساند. تا زمانی که سکسکه کمتر از 20 دقیقه طول بکشد، جای نگرانی نیست. اگر خرگوش شما مرتباً دچار سکسکه شده است، بررسی کنید چه چیزی اخیراً به‌عنوان غذا به او داده‌اید. ممکن است چیزی جدید در رژیم غذایی خرگوش شما علت سکسکه باشد.


لرزش خرگوش اگر درد داشته باشد جدی است. خرگوش‌ها در انتهای زنجیره غذایی قرار دارند. آن‌ها مهارت زیادی در پنهان کردن علائم درد یا ضعف دارند تا از شکار آن‌ها جلوگیری کنند.

خرگوش ممکن است در تلاش برای مهار درد خود باشد. برای بررسی اینکه خرگوش شما آسیب می‌بیند یا نه بدن او را به‌آرامی لمس کنید تا ببینید آیا در برخورد با قسمت خاصی از بدن واکنش نشان می‌دهد یا خیر. برای تشخیص آسیب باید مجبور شوید قسمت‌های مختلفی از بدن آن را لمس کنید.

خرگوش‌ها وقتی داغ هستند می‌لرزند!

برخلاف تصور عمومی، خرگوش‌ها نسبت به سرما تحمل بیشتری نسبت به گرما دارند. یک خرگوش سازگاری‌های فیزیکی دارد، مانند خز متراکم خود و ایجاد یک‌لایه چربی ضخیم‌تر در بدن برای زنده ماندن در هوای سرد. از طرف دیگر، گرما احتمالاً یک خرگوش را بیمار می‌کند.

دمای بیش از 80 درجه فارنهایت (26 درجه سانتی‌گراد) باعث پریشانی خرگوش‌ها می‌شود. همچنین درجه حرارت بالا باعث می‌شود خرگوش بلرزد. لرزیدن خرگوش در دمای بالا یک واکنش آن برای پایین آوردن دمای بدن است.


در طی دوره‌های طولانی گرما، یک خرگوش حتی می‌تواند از یک گرمازدگی رنج ببرد. در صورت عدم درمان، خرگوش شما ممکن است دچار تشنج شود و بمیرد متأسفانه، خرگوش‌ها با تعریق نمی‌توانند دمای بدن خود را تنظیم کنند.

طبق گزارش مجله آسیایی علوم طیور، خرگوش‌ها برای تنظیم دما تا حد زیادی به اتساع عروق (گشادی رگ‌های خونی) روی می‌آورند. به‌طور خاص، آن‌ها رگ‌های خونی نزدیک گوش خود را گشاد می‌کنند. این می‌تواند توضیحی برای اینکه خرگوش شما گوش‌ها و سرخود را تکان بدهد باشد.

لرزش گوش‌ها یا تکان دادن سر هنگام دویدن راهی است که خرگوش‌ها هنگام گرم شدن، برای تعدیل دمای بدن خود انجام می‌دهند. علائم دیگر گرمازدگی در خرگوش‌ها عبارت‌اند از:

قرمز شدن گوش‌ها، ترشح بزاق، تنبلی، حرکت آرام، بی‌حالی، گیج عمل می‌کند، تشنج

نحوه درمان گرمازدگی در خرگوش‌ها


اگر خرگوش شما علائم گرمازدگی را نشان می‌دهد، هدف شما باید کاهش دمای آن باشد.

اگر خرگوش شما در فضای باز نگهداری می‌شود، بلافاصله باید به یک اتاق خنک و راحت آورده شود. یک کمپرس سرد، یک بالش و یک ملحفه مرطوب نزدیک خرگوش خود بگذارید. اگر گرما باعث ناراحتی خرگوش نوبت، به اجسام یا سطوح خنک‌تر نزدیک می‌شود تا احساس بهتری داشته باشید.

همچنین می‌توانید گوش‌های خرگوش خود را با آب تمیز به‌آرامی ماساژ دهید. هرگز خرگوش را به‌طور کامل زیرآب نبرید و نشویید زیرا این امر می‌تواند باعث پریشانی شدید، ایست قلبی و مرگ در خرگوش‌ها شود.

اگر لرزیدن خرگوش شما تمام نشد، یا اگر همچنان علائم گرمازدگی را نشان داد، سریعاً او را نزد دامپزشک ببرید. هرگز سعی نکنید دمای خرگوش خود را خیلی سریع (مثلاً با یخ) کاهش دهید زیرا این امر می‌تواند به حیوان خانگی شما آسیب جدی برساند.

لرزیدن و تنفس سریع خرگوش

خرگوش‌ها وقتی ترسیده باشند می‌لرزند. لرزیدن خرگوش طبیعی است. تشخیص از طریق زبان بدن خرگوش وقتی‌که ترسیده است آسان است. اغلب اوقات، بینی خرگوش نیز در موقعیت‌های استرس‌زا می‌لرزد.

به دلایل زیادی خرگوش‌ها می‌ترسند. به‌عنوان‌مثال، صداهای بلند. اگر خرگوش شما علائمی از ترس نشان می‌دهد، به زیستگاه آن نگاهی بیندازید و سایر علائم احتمالی را جستجو کنید.

خرگوش‌هایی که دچار استرس مزمن هستند نیز ممکن است دچار لرزش شوند. تاب خوردن پهلو و سر بغل کردن اغلب نشانه‌ای از فشار شدید در خرگوش است. برخی از کارشناسان معتقدند که لرزش ممکن است عملکردی تسکین‌دهنده در خرگوش‌های تحت‌فشار باشد.

یک زیستگاه جدید

ممکن است یک خرگوش به دلیل تغییر در محیط اطراف یا استرس دچار استرس یا ترس شود. اگر خرگوش خود را به‌تازگی به خانه آورده‌اید، ممکن است هنوز به محیط قبلی خود را در مزرعه یا فروشگاه حیوانات خانگی عادت داشته باشد. حتی ممکن است به یاد خواهر و برادر، مادر یا سایر همبازی‌هایش باشد.

دیگر حیوانات خانگی

بعضی از خرگوش‌هایی که عادت به انفرادی بودن دارند ممکن است خرگوش‌های دیگر یا حیوانات خانگی در نزدیکی خود را تحمل نکنند و بنابراین در صورت همراهی با آن‌ها به‌راحتی می‌ترسند.

علیرغم تلاش شما، عوامل زیادی می‌توانند باعث ایجاد استرس در خرگوش‌های شما شوند. این امر مراقبت باکیفیت را در پرورش خرگوش‌های خانگی بسیار مهم می‌کند. طبق مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ایالات‌متحده آمریکا PNAS)) خرگوش‌های خانگی در مقایسه با خرگوش‌های وحشی کمتر ترسیده‌اند.

سکسکه

گاهی تشخیص اینکه آیا خرگوش شما واقعاً می‌لرزد یا دچار سکسکه است، دشوار است، به‌خصوص وقتی‌که صحبت از خرگوش‌های مو بلند است.

خرگوش‌ها چرنده هستند و زود غذا نمی‌خورند. در بسیاری از موارد، خرگوش‌ها در اثر مشکل دستگاه گوارش دچار سکسکه می‌شوند.
ناراحتی معده بعد از خوردن چیزی بیش‌ازحد غنی از کربوهیدرات یا شکر یک مسئله رایج است. در مورد غذاهای حاوی مواد مغذی که ممکن است لزوماً برای آن‌ها مفید نباشد، همین مورد وجود دارد.

این ممکن است منجر به سکسکه در حیوانات شود.
بااین‌حال، علت دقیق سکسکه هنوز یک معما است.

اما برخی از نظریه‌ها بیان می‌کنند که ممکن است نتیجه اسپاسم در عضلات تنفسی باشد. سکسکه به‌ندرت باعث ایجاد نگرانی در خرگوش‌ها می‌شود.


اگر خرگوش شما سکسکه می‌کند، با نوازش به حیوان خانگی خود آرامش دهید. گوش، بینی، معده و شکم خرگوش خود را لمس کنید تا هضم و تنفس آن به‌آرامی کاهش یابد. این کار را خیلی محکم یا تهاجمی انجام ندهید زیرا ممکن است صدمه‌ای وارد کند.


خرگوش شما نیز ممکن است سریع نفس بکشد، بنابراین سعی کنید الگوی تنفس طبیعی آن را تشخیص دهید. اگر خرگوش شما سکسکه داشته باشد، ممکن است سرخود را تکان دهد یا گوش‌هایش را به سمت دیگر حرکت دهد. گاهی اوقات، سکسکه ممکن است باعث لرزش در کل بدن خرگوش در موارد شدید شود.

کنه‌ها

کنه‌ها از سه طریق می‌توانند بر خرگوش تأثیر بگذارند: کنه‌های گوش، کنه‌های خز و کنه‌های سوراخ‌کن.
کنه‌ها می‌توانند باعث لرزش گوش خرگوش شما شوند. موارد زیر از طریق هر نوع آلودگی به کنه در خرگوش، همراه با علائم است.

کنه‌های گوش

مایت های گوش در داخل گوش نزدیک به جوشگاه‌های استخوان دیده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند باعث تحریک شدید خرگوش‌ها شوند اما در خرگوش‌های خانگی رایج نیستند. بااین‌وجود می‌توانید به‌راحتی از طریق لباس یا کفش خود کنه‌ها را وارد خانه خودکرده و به حیوان خانگی منتقل کنید.

کنه‌های گوش به دلیل لرزش بیش‌ازحد سر خرگوش مشهور هستند. سایر علائم کنه گوش در خرگوش‌ها عبارت‌اند از:

خاراندن مداوم گوش‌ها، گوش داخلی ملتهب و پوسته‌دار، ریزش مو در پشت گوش‌ها


کنه‌های خز

کنه‌های خز در حوالی بهار در خرگوش‌ها رایج است. مناطقی که بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند اغلب پشت و گردن است. کنه‌های خز می‌توانند مانند گردوغبار روی خز خرگوش شما به نظر برسند. اگر خرگوش شما از یک مورد مایت خز رنج می‌برد، به‌طور مداوم در منطقه آسیب‌دیده بدن خود را خراش می‌دهد. این کنه‌ها می‌تواند یکی از علت‌های لرزیدن خرگوش شما باشد.

کنه‌های سوراخ‌کن

کنه‌های حفره‌ای در خرگوش‌ها و خرگوش‌های اروپایی در ایالات‌متحده چندان رایج نیستند. بااین‌حال، برخی از خرگوش‌های بدشانس می‌توانند آلوده شوند.
با کنه‌های سوراخ‌کن، کنه ماده‌ای پوست خرگوش شما را گود می‌کند و تخم‌های خود را در گودال به وجود آمده تخم‌گذاری می‌کند. لاروها از بدن خرگوش شما بیرون می‌آیند و رشد می‌کنند. کنه‌ها می‌توانند 5 تخم بگذارند تا 5 بار و این ممکن است در عرض 2-3 هفته اتفاق بیفتد.


اگر خز خرگوش خود آلوده به کنه‌های خاکی شده باشد، گردوغبار سفید خواهید دید.
هرگونه آلودگی به کنه می‌تواند منجر به ناراحتی و استرس شدید خرگوش شود. لرزیدن خرگوش شما ممکن است به خاطر خارش گوش‌ها یا احساس ناراحتی شدید باشد. در صورت داشتن هر یک از کنه‌های فوق سریعاً برای درمان به دامپزشک برسانید.


عفونت گوش

خرگوش‌ها می‌توانند با شدت‌های مختلفی به عفونت گوش مبتلا شوند. در بیشتر موارد، عفونت گوش به دلیل کنه گوش یا تجمع موم در گوش داخلی رخ می‌دهد. علائم عفونت گوش شامل موارد زیر است:

تکان دادن سر، خراشیدن سر

مراقب هرگونه تغییر رفتاری در خرگوش خانگی خود باشید. اگر خرگوش شما بیش‌ازحد معمول سرخود را تکان می‌دهد و احساس می‌کنید طبیعی نیست، حیوان خانگی خود را توسط دامپزشک بررسی کنید.


تکان دادن سر اغلب علائم یک مسئله جدی است که هرگز نباید آن را به آخرین لحظه واگذار کرد. اگر خرگوش شما دچار عفونت گوش شده باشد، دامپزشک شما این مشکل را برطرف کرده و قطره گوش برای شما تجویز می‌کند.

دراز کشیدن و لرزیدن به دلیل GI Stasis

اگر خرگوش شما به پهلو دراز کشیده و منقبض می‌شود، می‌تواند نشانه ایستایی دستگاه گوارش، استاز GI) ) باشد. استاز یک وضعیت تهدیدکننده زندگی است که در آن سیستم هضم کند یا خاموش می‌شود. این باعث جمع شدن باکتری‌های بد در روده‌ها می‌شود و گاز را در دستگاه گوارش آزاد می‌کند.

تجمع گاز می‌تواند برای خرگوش‌ها آزاردهنده باشد. درد شدید می‌تواند تمایل خرگوش شما را برای خوردن یا نوشیدن کاهش دهد. این مسئله منجر به یک مسئله ترکیبی می‌شود زیرا خرگوش شما ازنظر مواد غذایی و فیبر گرسنه می‌شود، درحالی‌که بدنش به‌شدت کم آب است. محتوای موجود در روده خرگوش شما جمع و جورتر می‌شود و عبور از آن را دشوارتر می‌کند.


باکتری‌ها همچنان سموم را به سیستم خرگوش شما منتقل می‌کنند که درنهایت کبد آن آسیب قابل‌توجهی خواهد دید. بدون درمان، این شرایط می‌تواند باعث ازکارافتادن کبد شود.


استاز GI اغلب هنگامی اتفاق می‌افتد که خرگوش غذاهای نامناسب می‌خورد. خرگوش شما ممکن است دراز بکشد تا درد ناشی از گاز را تسکین دهد.

اگر مشاهده کردید که خرگوش شما به پهلو خوابیده است، معده آن‌ها را ازنظر علائم نفخ بررسی کنید. نفخ و گاز یکی از علائم رایج استاز دستگاه گوارش در خرگوش‌ها است.

درمان و جلوگیری از استاز


از استاز دستگاه گوارش می‌توان جلوگیری کرد. اطمینان حاصل کنید که خرگوش شما رژیمی دارد که 80-90٪ از گیاهان خالص یا یونجه تشکیل‌شده باشد. خرگوش شما همچنین باید آب زیادی بنوشد. اطمینان حاصل کنید که برای جلوگیری از گرم شدن بیش‌ازحد، آب خرگوش خود را در ماه‌های تابستان بیشتر تأمین کنید.


همیشه سبزی‌های نشاسته‌ای و میوه‌های حاوی مقدار زیادی قند را به میزان متوسط یا به‌عنوان خوراکی به خرگوش‌های خود بدهید. هرگز کربوهیدرات‌های فرآوری شده به خرگوش‌های خود ندهید زیرا این امر می‌تواند منجر به ناراحتی معده و ایستایی دستگاه گوارش شود.

خوردن غذای مسموم


اگر یک خرگوش چیز سمی مصرف کند (به‌عنوان‌مثال ریواس یا قارچ)، علائم اولیه آن ممکن است گمراه‌کننده باشد. این امر اغلب با دراز کشیدن به پهلو و لرزیدن خرگوش همراه است. علائم دیگر خوردن چیزی سمی در خرگوش‌ها عبارت‌اند از:

  • اسهال
  • چسبیدن
  • تنبلی
  • درجه حرارت بالا


اگر بلافاصله درمان نشود، خرگوش شما ممکن است تشنج کند و بمیرد. طبق گفته دامپزشکی، نوعی درمان به نام Frontline می‌تواند باعث لرزش، بی‌حالی شدید و تشنج در خرگوش‌ها شود.

صرف‌نظر از علت، اگر خرگوش شما دراز بکشد و بیش‌ازحد بلرزد، به درمان فوری دامپزشکی نیاز دارد.

نحوه جلوگیری از لرزش در خرگوش‌ها


دلایل زیادی برای لرزیدن خرگوش وجود دارد؛ بنابراین، شما باید سلامت کلی حیوان خانگی خود را حفظ کنید. نکات زیر ممکن است به شما کمک کند از علل متداول لرزش در خرگوش جلوگیری کنید:

رژیم غذایی

خرگوش شما باید یونجه باکیفیت و میوه و سبزی‌ها را در حد متوسط مصرف کند. هرگز میوه و سبزی‌های نشاسته‌ای را به خرگوش زیاد ندهید زیرا این امر ممکن است باعث مشکلات گوارشی مانند استاز دستگاه گوارش شود.

بهداشت

تمیز نکردن لانه خرگوش شما باعث ایجاد بیماری و استرس در خرگوش‌ها می‌شود.

دما

فضای زندگی خرگوش خود را از تابش مستقیم نور خورشید و ناصافی دورنگه دارید. خرگوش‌ها نمی‌توانند دمای بالاتر از 80 درجه فارنهایت را تحمل کنند.


عوامل استرس‌زا را از بین ببرید

عوامل استرس‌زا مانند تغییر دما یا گربه خانگی شما می‌تواند خرگوش شما را آزار دهد. حذف چنین عواملی یا کاهش قرار گرفتن خرگوش در معرض آن‌ها می‌تواند کمک کند.

کلام آخر


در پایان مقاله لرزیدن خرگوش، به شما پیشنهاد می‌کنیم برای خریدوفروش خرگوش می‌توانید از اپليکيشن واسط کالا استفاده کنيد. برای خواندن ساير مقالات مشابه می‌توانید به وب‌سایت واسط کالا مراجعه کنيد.

منبع:
rabbitcaretips.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر