چرا خرگوش می‌لرزد؟

لرزیدن خرگوش

شما به‌احتمال‌زیاد رفتارهای مختلف خرگوش را مشاهده کرده‌اید. در طبیعت، خرگوش‌ها حیوانات طعمه هستند، بنابراین زبان بدن آن‌ها کاملاً غریزی است. این به درک زبان بدن حیوان خانگی شما کمک می‌کند. علائمی مانند لرزیدن خرگوش به شما این امکان را می‌دهد که مشکلات احتمالی را برطرف کنید.

دلایل عمده لرزیدن، ترس، عصبی بودن و استرس است. یکی از علت‌های کمتر شایع، می‌تواند گرما باشد زیرا خرگوش‌ها دمای بالا را نمی‌توانند تحمل کنند. اگر خرگوش شما به پهلو خوابیده است و می‌لرزد، این می‌تواند به دلیل یک مسئله گوارشی باشد. همچنین، ممکن است چیزی سمی مصرف کرده باشد.

سکسکه معمولاً با لرزش در خرگوش اشتباه گرفته می‌شود، اما به‌ندرت دلیل نگرانی است. در بسیاری از موارد، شما باید به دنبال علائم جسمی دیگر مانند خراشیدن (در مورد مایت‌ها) باشید تا علت اصلی ناراحتی خرگوش خود را تعیین کنید.

دلایل لرزیدن گوش

 • لرزش گوش یا سر هنگام دویدن که علت آن دمای بالا یا گرمازدگی می‌تواند باشد.
 • نوسان یا سروصدا کردن به علت فشار
 • لرزش بینی به علت ترس یا استرس
 • اسپاسم‌های جزئی که دلیل آن می‌تواند سکسکه باشد.
 • لرزیدن بیش‌ازحد سر همراه با خاراندن گوش یا بدن به علت وجود کنه‌ها
 • دراز کشیدن به پهلو و لرزیدن که می‌تواند ناشی از خوردن چیزی سمی باشد.

یک خرگوش به دلایل مختلفی می‌تواند بلرزد. خوشبختانه برخی از آن‌ها ناراحت‌کننده نیستند.

سکسکه علت بی‌خطر لرزش خرگوش است. همچنین یک خرگوش ممکن است هر بار که دچار سکسکه می‌شود، کمی اسپاسم داشته باشد.

لرزش در اثر سکسکه ممکن است ناراحت‌کننده باشد اما به خرگوش آسیب نرساند. تا زمانی که سکسکه کمتر از 20 دقیقه طول بکشد، جای نگرانی نیست.

اگر خرگوش شما مرتباً دچار سکسکه می‌شود، بررسی کنید اخیراً چه غذایی به او داده‌اید. ممکن است چیزی جدید در رژیم غذایی خرگوش شما علت سکسکه باشد.

لرزش خرگوش اگر همراه با درد باشد جدی است. خرگوش‌ها در انتهای زنجیره غذایی قرار دارند. آن‌ها مهارت زیادی در پنهان کردن علائم درد یا ضعف دارند تا از شکار شدنشان جلوگیری کنند.

خرگوش ممکن است در تلاش برای مهار درد خود باشد. برای بررسی اینکه خرگوش شما درد می‌کشد یا نه بدن او را به‌آرامی لمس کنید تا ببینید آیا در برخورد با قسمت خاصی از بدن واکنش نشان می‌دهد یا خیر. برای تشخیص آسیب باید مجبور شوید قسمت‌های مختلفی بدن خرگوش را لمس کنید.

لرزیدن گوش
لرزیدن گو‌ش‌های خرگوش

خرگوش‌ها وقتی داغ هستند می‌لرزند!

برخلاف تصور عمومی، خرگوش‌ها نسبت به سرما تحمل بیشتری نسبت به گرما دارند. یک خرگوش سازگاری‌های فیزیکی دارد، مانند خز متراکم خود و یک‌ لایه چربی ضخیم‌تر در بدن برای زنده ماندن در هوای سرد. از طرف دیگر، گرما احتمالاً خرگوش را بیمار می‌کند.

دمای بیش از 80 درجه فارنهایت (26 درجه سانتی‌گراد) باعث پریشانی خرگوش‌ها می‌شود. همچنین درجه حرارت بالا باعث می‌شود خرگوش بلرزد. لرزیدن خرگوش در دمای بالا یک واکنش برای پایین آوردن دمای بدن است.

در طی دوره‌های طولانی گرما، یک خرگوش حتی می‌تواند از گرمازدگی آسیب ببیند. در صورت عدم درمان، خرگوش شما ممکن است دچار تشنج شده و بمیرد. متأسفانه، خرگوش‌ها با تعریق نمی‌توانند دمای بدن خود را تنظیم کنند.

طبق گزارش مجله آسیایی علوم طیور، خرگوش‌ها برای تنظیم دما تا حد زیادی به اتساع عروق (گشادی رگ‌های خونی) روی می‌آورند. به‌طور خاص، آن‌ها رگ‌های خونی نزدیک گوش خود را گشاد می‌کنند. این می‌تواند توضیحی برای اینکه خرگوش شما گوش‌ها و سرخود را تکان می‌دهد باشد.

لرزش گوش‌ها یا تکان دادن سر هنگام دویدن راهی است که خرگوش‌ها هنگام گرم شدن، برای تعدیل دمای بدن خود انجام می‌دهند. علائم دیگر گرمازدگی در خرگوش‌ها عبارت‌اند از:

قرمز شدن گوش‌ها، ترشح بزاق، تنبلی، حرکت آرام، بی‌حالی، گیجی، تشنج

نحوه درمان گرمازدگی در خرگوش‌ها

اگر خرگوش شما علائم گرمازدگی را نشان می‌دهد، سعی کنید دمای بدن خرگوش را پایین بیاورید.

اگر خرگوش در فضای باز نگهداری می‌شود، بلافاصله باید به یک اتاق خنک و راحت آورده شود. یک کمپرس سرد، یک بالش و یک ملحفه مرطوب نزدیک خرگوش خود بگذارید. اگر گرما باعث ناراحتی خرگوش شده باشد، به اجسام یا سطوح خنک‌تر نزدیک می‌شود تا احساس بهتری داشته باشد.

همچنین می‌توانید گوش‌های خرگوش را با آب تمیز به‌آرامی ماساژ دهید. هرگز خرگوش را به‌طور کامل زیرآب نبرید و نشویید زیرا این امر می‌تواند باعث پریشانی شدید، ایست قلبی و مرگ در خرگوش‌ها شود.

اگر مایل هستید در مورد نحوه شستشوی خرگوش و مراحل آن اطلاعات کامل و مفید به دست آورید پیشنهاد می‌شود مطالعه مقاله چگونه خرگوش را بشوییم؟ را از دست ندهید.

اگر لرزیدن خرگوش شما تمام نشد یا اگر همچنان علائم گرمازدگی را نشان داد، سریعاً او را نزد دامپزشک ببرید. هرگز سعی نکنید دمای خرگوش خود را خیلی سریع (مثلاً با یخ) کاهش دهید زیرا این امر می‌تواند به حیوان خانگی شما آسیب جدی برساند.

درمان گرمازدگی
گرمازدگی خرگوش

لرزیدن خرگوش و ترس

خرگوش‌ها وقتی ترسیده باشند می‌لرزند و تنفسشان سریع می‌شود. لرزیدن خرگوش طبیعی است. تشخیص خرگوشی که ترسیده از طریق زبان بدن آسان است. اغلب اوقات، بینی خرگوش نیز در موقعیت‌های استرس‌زا می‌لرزد.

خرگوش‌ها به دلایل زیادی می‌ترسند. به‌عنوان‌مثال، صداهای بلند.

اگر خرگوش شما علائمی از ترس نشان می‌دهد، به زیستگاه آن نگاهی بیندازید و سایر علائم احتمالی را جستجو کنید.

خرگوش‌هایی که دچار استرس مزمن هستند نیز ممکن است دچار لرزش شوند. تاب خوردن به پهلو و بغل کردن سر، اغلب نشانه‌ای از فشار شدید و ترس در خرگوش است. برخی از کارشناسان معتقدند که لرزش ممکن است عملکردی تسکین‌دهنده در خرگوش‌های تحت‌فشار باشد.

یک زیستگاه جدید

ممکن است خرگوش به دلیل تغییر در محیط اطراف دچار استرس یا ترس شود. اگر خرگوش خود را به‌تازگی به خانه آورده‌اید، ممکن است هنوز به محیط قبلی خود را در مزرعه یا فروشگاه حیوانات خانگی عادت داشته باشد. حتی ممکن است به یاد خواهر، برادر، مادر یا سایر همبازی‌هایش باشد.

دیگر حیوانات خانگی

بعضی از خرگوش‌هایی که عادت به انفرادی بودن دارند ممکن است خرگوش‌ها یا حیوانات خانگی دیگر را در نزدیکی خود تحمل نکنند. بنابراین درصورتی‌که با حیوانات دیگر روبه‌رو شوند به‌راحتی می‌ترسند.

علیرغم تلاش شما، عوامل زیادی می‌توانند باعث ایجاد استرس در خرگوش‌های شما شوند. این امر مراقبت باکیفیت را در پرورش خرگوش‌های خانگی بسیار مهم می‌کند. طبق مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ایالات‌متحده آمریکا PNAS)) خرگوش‌های خانگی در مقایسه با خرگوش‌های وحشی کمتر می‌ترسند.

سکسکه

گاهی تشخیص اینکه آیا خرگوش شما واقعاً می‌لرزد یا دچار سکسکه است، دشوار است، به‌خصوص وقتی‌که صحبت از خرگوش‌های مو بلند است.

خرگوش‌ها چرنده هستند و زود غذا نمی‌خورند. در بسیاری از موارد، خرگوش‌ها در اثر مشکل دستگاه گوارش دچار سکسکه می‌شوند.
ناراحتی معده بعد از خوردن چیزی بیش‌ازحد غنی از کربوهیدرات یا شکر یک مسئله رایج است.

غذاهایی که حاوی موادی هستند که لزوماً برای خرگوش‌ها مفید نیست هم ممکن است منجر به سکسکه شوند. بااین‌حال، علت دقیق سکسکه هنوز یک معما است.

سکسکه
سکسکه خرگوش

برخی از نظریه‌ها بیان می‌کنند که سکسکه ممکن است نتیجه اسپاسم در عضلات تنفسی باشد. سکسکه به‌ندرت باعث ایجاد نگرانی می‌شود.

اگر خرگوش شما سکسکه می‌کند، با نوازش به حیوان خانگی خود آرامش دهید. گوش، بینی، معده و شکم خرگوش خود را لمس کنید تا هضم و تنفس آن به‌آرامی کاهش یابد. این کار را خیلی محکم یا تهاجمی انجام ندهید زیرا ممکن است صدمه‌ای وارد کند.

همچنین خرگوش شما ممکن است سریع نفس بکشد، بنابراین سعی کنید الگوی تنفس طبیعی آن را تشخیص دهید. اگر خرگوش شما سکسکه داشته باشد، ممکن است سر خود را تکان دهد یا گوش‌هایش را به سمت دیگر حرکت دهد. گاهی اوقات در موارد شدید، سکسکه ممکن است باعث لرزش در کل بدن خرگوش شود.

کنه‌ها

کنه‌ها از سه طریق می‌توانند بر خرگوش تأثیر بگذارند: کنه‌های گوش، کنه‌های خز و کنه‌های سوراخ‌کن.

کنه‌ها می‌توانند باعث لرزش گوش خرگوش شما شوند.

موارد زیر انواع آلودگی به کنه در خرگوش، همراه با علائم است.

کنه‌های گوش

مایت‌ها (انگل‌های) گوش در داخل گوش نزدیک به جوشگاه‌های استخوان دیده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند باعث تحریک شدید خرگوش‌ها شوند اما در خرگوش‌های خانگی رایج نیستند. بااین‌وجود می‌توانید به‌راحتی از طریق لباس یا کفش خود کنه‌ها را وارد خانه خود کرده و به حیوان خانگی منتقل کنید.

کنه‌های گوش باعث لرزش بیش‌ازحد سر خرگوش می‌شوند. سایر علائم کنه گوش در خرگوش‌ها عبارت‌اند از:

خاراندن مداوم گوش‌ها، گوش داخلی ملتهب و پوسته‌دار و ریزش مو در پشت گوش‌ها

کنه‌های خز

کنه‌های خز در حوالی بهار در خرگوش‌ها رایج است.

مناطقی که بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند اغلب پشت و گردن است

کنه‌های خز می‌توانند مانند گردوغبار روی خز خرگوش شما به نظر برسند.

اگر خرگوش شما از مایت خز رنج ببرد، به‌طور مداوم در منطقه آسیب‌دیده بدن خود را خراش می‌دهد.

این کنه‌ها می‌تواند یکی از علت‌های لرزیدن خرگوش شما باشد.

کنه‌های خز
کنه‌های خز خرگوش

کنه‌های سوراخ‌کن

کنه‌های حفره‌ای در خرگوش‌های اروپایی و خرگوش‌های ایالات‌متحده چندان رایج نیستند. بااین‌حال، برخی از خرگوش‌های بدشانس می‌توانند آلوده شوند.

کنه‌های سوراخ‌کن، با ماده‌ای پوست خرگوش شما را گود می‌کنند و در گودال به وجود آمده تخم‌گذاری می‌کند. لاروها از بدن خرگوش شما بیرون می‌آیند و رشد می‌کنند. کنه‌ها می‌توانند 5 تخم بگذارند تا 5 بار و این ممکن است در عرض 2 تا 3 هفته اتفاق بیفتد.

اگر خز خرگوش آلوده به کنه‌های خاکی شده باشد، گردوغبار سفید خواهید دید.

هرگونه آلودگی به کنه می‌تواند منجر به ناراحتی و استرس شدید خرگوش شود.

لرزیدن خرگوش شما ممکن است به خاطر خارش گوش‌ها یا احساس ناراحتی شدید باشد. در صورت داشتن هر یک از کنه‌های فوق سریعاً خرگوش خود را برای درمان به دامپزشک برسانید.

عفونت گوش

خرگوش‌ها می‌توانند با شدت‌های مختلفی به عفونت گوش مبتلا شوند. در بیشتر موارد، عفونت گوش به دلیل کنه یا تجمع موم گوش در گوش داخلی رخ می‌دهد.

علائم عفونت گوش شامل موارد زیر است:

تکان دادن سر، خراشیدن سر

مراقب هرگونه تغییر رفتاری در خرگوش خانگی خود باشید. اگر خرگوش شما بیش‌ازحد معمول سر خود را تکان می‌دهد و احساس می‌کنید طبیعی نیست، حیوان خانگی خود را پیش دامپزشک ببرید.

تکان دادن سر اغلب علائم یک مسئله جدی است که هرگز نباید آن را به آخرین لحظه واگذار کرد. اگر خرگوش شما دچار عفونت گوش شده باشد، دامپزشک این مشکل را برطرف کرده و قطره گوش تجویز می‌کند.

دراز کشیدن و لرزیدن به دلیل GI Stasis

اگر خرگوش شما به پهلو دراز کشیده و منقبض می‌شود، می‌تواند نشانه ایستایی دستگاه گوارش، (استاز GI) باشد. استاز یک وضعیت تهدیدکننده زندگی است که در آن سیستم هضم، کند یا خاموش می‌شود. این باعث جمع شدن باکتری‌های بد در روده‌ها می‌شود و گاز را در دستگاه گوارش آزاد می‌کند.

تجمع گاز می‌تواند برای خرگوش‌ها آزاردهنده باشد. درد شدید می‌تواند تمایل خرگوش را برای خوردن یا نوشیدن کاهش دهد. این مسئله منجر به یک مسئله ترکیبی می‌شود زیرا خرگوش شما ازنظر مواد غذایی و فیبر گرسنه می‌شود، درحالی‌که بدنش به‌شدت کم آب است. محتوای موجود در روده خرگوش هم سفت شده و عبور آن را دشوارتر می‌کند.

لرزیدن خرگوش
وضعیت تهدیدکننده

باکتری‌ها همچنان سموم را به بدن خرگوش شما منتقل می‌کنند که درنهایت باعث آسیب کبدی قابل‌توجهی می‌شود. بدون درمان، این شرایط می‌تواند باعث ازکارافتادن کبد شود.

استاز GI اغلب هنگامی اتفاق می‌افتد که خرگوش غذاهای نامناسب می‌خورد. خرگوش شما ممکن است دراز بکشد تا درد ناشی از گاز را تسکین دهد.

اگر مشاهده کردید که خرگوش شما به پهلو خوابیده است، معده آن‌ها را ازنظر علائم نفخ بررسی کنید. نفخ و گاز یکی از علائم رایج استاز دستگاه گوارش در خرگوش‌ها است.

درمان و جلوگیری از استاز

از استاز دستگاه گوارش می‌توان جلوگیری کرد. اطمینان حاصل کنید که خرگوش شما رژیمی دارد که 80-90٪ از گیاهان خالص یا یونجه تشکیل‌شده باشد. خرگوش شما همچنین باید آب زیادی بنوشد. برای جلوگیری از گرم شدن بیش‌ازحد، در تابستان آب خرگوش را بیشتر تأمین کنید.

همیشه سبزی‌های نشاسته‌ای و میوه‌های حاوی مقدار زیاد قند را به میزان متوسط یا به‌عنوان جایزه به خرگوش‌های خود بدهید. هرگز کربوهیدرات‌های فرآوری شده به خرگوش‌ ندهید زیرا این امر می‌تواند منجر به ناراحتی معده و ایستایی دستگاه گوارش شود.

خوردن غذای مسموم

اگر خرگوش چیز سمی مصرف کند (به‌عنوان‌مثال ریواس یا قارچ)، علائم اولیه آن ممکن است گمراه‌کننده باشد. این امر اغلب با دراز کشیدن به پهلو و لرزیدن خرگوش همراه است. علائم مسمومیت در خرگوش‌ها عبارت‌اند از:

 • اسهال
 • تنبلی
 • درجه حرارت بالا

اگر مسمومیت بلافاصله درمان نشود، خرگوش ممکن است تشنج کند و بمیرد.

صرف‌نظر از علت، اگر خرگوش شما دراز بکشد و بیش‌ازحد بلرزد، به درمان فوری دامپزشکی نیاز دارد.

نحوه جلوگیری از لرزش در خرگوش‌ها

دلایل زیادی برای لرزیدن خرگوش وجود دارد؛ بنابراین، شما باید سلامت کلی حیوان خانگی خود را حفظ کنید. نکات زیر ممکن است به شما کمک کند از علل متداول لرزش در خرگوش جلوگیری کنید:

رژیم غذایی

خرگوش شما باید یونجه باکیفیت و میوه و سبزی‌ها را در حد متوسط مصرف کند. هرگز میوه و سبزی‌های نشاسته‌ای را به خرگوش زیاد ندهید زیرا این امر ممکن است باعث مشکلات گوارشی مانند استاز دستگاه گوارش شود.

رژیم غذایی
رژیم غذایی خرگوش

بهداشت

تمیز نکردن محل نگهداری خرگوش باعث ایجاد بیماری و استرس در خرگوش‌ها می‌شود.

دما

فضای زندگی خرگوش خود را از تابش مستقیم نور خورشید دور نگه دارید. خرگوش‌ها نمی‌توانند دمای بالاتر از 80 درجه فارنهایت را تحمل کنند.

عوامل استرس‌زا را از بین ببرید

عوامل استرس‌زا مانند تغییر دما یا گربه خانگی شما می‌تواند خرگوش را آزار دهد. حذف چنین عواملی یا کاهش قرار گرفتن خرگوش در معرض آن‌ها می‌تواند کمک کند.

کلام آخر

در پایان مقاله لرزیدن خرگوش، به شما پیشنهاد می‌کنیم برای خریدوفروش خرگوش از اپليکيشن واسط کالا استفاده کنيد.

برای خواندن ساير مقالات مشابه می‌توانید به وبلاگ واسط کالا مراجعه کنيد.

منبع:
rabbitcaretips.com

تبلیغات
vasetpet-content

5 پاسخ به “چرا خرگوش می‌لرزد؟

  1. سلام وقت بخیر
   در کل لرزش در خرگوش ها میتواند نشانه هیجان زدگی آنها باشد. و اینکه در جای خود گاهی بلرزند مشکلی ندارد اما اگر در حالت دراز کش به صورت غیر عادی لرزش داشته باشند این نشانه بیمار های انگلی عفونی و داخلی و گوارشی میبتواند باشد.
   ممنون از اینکه مطالب وبلاگ واسط کالا رو دنبال می کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.