چرا سگ ‌صاحب خود را گاز می‌گیرد؟

هر شخصی که حیوان خانگی دارد، قطعاً دوست دارد با آن وقت بگذراند. سگ نیز به‌عنوان یک حیوان خانگی محبوب، یک همبازی خوب برای شما خواهد بود. بنابراین وقتی بهترین دوست شما، شما را گاز بگیرد نگران‌کننده خواهد بود. بر اساس آمار به‌دست‌آمده می‌توان گفت که گاز گرفتن سگ در ایالات‌متحده بسیار رایج است. سالانه بیش از 700000 مورد گازگرفتگی شدید اتفاق می‌افتد.


همه سگ‌ها قادر به گاز گرفتن هستند. اگر سگ شما این کار را انجام داد، جای تعجب نیست زیرا این‌یک ویژگی طبیعی است. پس سؤال اصلی اینجاست که چه چیزی سگ شما را مشتاق به گاز گرفتن می‌کند؟ آیا عوامل خارجی وجود دارد که سگ شما را تحریک می‌کنند؟


نکته: مهم است که بدانید دقیقاً انگیزه سگ شما برای انجام این رفتار خاص چیست. زیرا گاهی اوقات نادیده گرفتن این رفتارها می‌تواند به یک مشکل اساسی تبدیل شود.


در ادامه مطلب شما را با دلایل گاز گرفتن سگ و راهکارهای جلوگیری از آن آشنا خواهیم کرد.

چرا سگ‌ گاز می‌گیرد؟

غالباً سگ‌ها زمانی گاز می‌گیرند که به طریقی احساس خطر می‌کنند. این‌یک غریزه، طبیعی است اما هنوز هم در سگ‌های اهلی دیده می‌شود.

به همین دلیل بسیار مهم است همه‌کسانی که با یک سگ تعامل دارند. درک کنند چه چیزی ممکن است این رفتار پرخاشگرانه را تحریک کند.


یک سگ ممکن است برای دفاع از خود، قلمرو خود یا یکی از اعضای گله خود گاز بگیرد. یک سگ مادر نیز به‌شدت از توله‌سگ‌های خود محافظت می‌کند.

زل زدن به یک سگ یا ترساندن او زمانی که خواب است و یا حتی نزدیک شدن ناگهانی به او از پشت سر، می‌توانند برخی از دلایل گاز گرفتن سگ باشند.

فرار کردن از یک سگ حتی در هنگام بازی نیز ممکن است یکی از دلایلی باشد که می‌تواند حیوان خانگی شما را تحریک به گاز گرفتن کند.

ممکن است او با خود فکر کند این کار نیز بخشی از سرگرمی است. همچنین فرار می‌تواند باعث ایجاد رفتار گله‌ای یا تعقیب درنده در برخی نژادها شود.

آسیب و بیماری نیز از دلایل شایع گاز گرفتن سگ می‌باشند.

اگر سگی احساس خوبی ندارد یا احساس درد می‌کند، حتی ممکن است تمایل نداشته باشد که افراد موردعلاقه‌اش به او نزدیک شوند یا او را لمس کنند.

نکته مهم

درک زبان بدن سگ به شما کمک می‌کند تا بهتر با حیوان خود ارتباط برقرار کنید. جالب است بدانید که بسیاری از حرکات سگ، علائم هشداردهنده خاص قبل از گاز گرفتن است.

این حرکات و رفتارها عبارت‌اند از: غرغر کردن، خیز برداشتن، بلند کردن خزها، حالت گوش‌ها، تکان دادن سریع دم و …

به‌عنوان یک صاحب سگ، مهم است که هنگام تعامل با هر سگی به این موارد دقت کنید تا از خطرهای احتمالی جلوگیری کنید.


یکی از عادت‌ها و رفتارهای نامناسبی که سگ شما می‌تواند از خود نشان دهد، گاز گرفتن است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله ترک عادت گاز گرفتن سگ را مطالعه کنید.


نکته: در مرحله اول نباید اجازه دهید که این رفتار برای سگ شما تبدیل به یک عادت شود؛ اما اگر این اتفاق رخ داد. این مقاله می‌تواند به شما کمک کند.

جلوگیری از گاز گرفتن سگ


امروزه سگ‌ها همه‌جا هستند؛ بنابراین آگاهی از روش‌های جلوگیری از گاز گرفتن سگ یک ضرورت است.

اگرچه بعضی از سگ‌ها نسبت به سایر حیوانات رفتار دوستانه‌تری دارند اما هر سگی فارغ از نژاد یا اندازه، قادر به گاز گرفتن است. حتی آرام‌ترین سگ نیز ممکن است در صورت آسیب‌دیدگی یا ترس، حمله کند یا گاز بگیرد.

همه کودکان و بزرگ‌سالان باید یاد بگیرند که چگونه خود را در برابر سگ‌ها ایمن نگه‌دارند. اما مهم است که صاحب سگ نیز در برابر رفتارهای حیوان خود مسئول باشد. خوشبختانه در صورت انجام اقدامات مناسب، می‌توان جلوی گازگرفتگی سگ را گرفت.


به‌عنوان یک صاحب سگ، شما باید مسئولیت آموزش سگ خود و کنترل آن را در همه زمان‌ها بر عهده بگیرید. شما مسئول رفتار سگ خود هستید و اولین خط دفاعی در جلوگیری از گاز گرفتن سگ شما هستید.


مهم این است که برای حفظ امنیت دیگران و جلوگیری از گاز گرفتن سگ خود هر کاری که می‌توانید انجام دهید. سگ خود را در دوره آموزش ابتدایی قرار دهید و پس‌ازآن هم این روند را ادامه دهید.

سعی کنید این برنامه را با او تمرین کنید تا درسی را که به او آموخته‌اید را از یاد نبرد.


با سگ خود معاشرت کنید


به سگ خود اجازه دهید در شرایط آرام و مثبت با افراد مختلف ازجمله کودکان، افراد معلول و افراد مسن دیدار و معاشرت کند.


سگ خود را به‌طور منظم در معرض موقعیت‌های مختلف مانند تعامل با سگ‌های دیگر، صداهای بلند، ماشین‌های بزرگ، دوچرخه یا هر چیز دیگری قرار دهید. این آموزش را در سنین پایین با سگ خود شروع کنید.

این تجربیات به سگ شما کمک می‌کند که در سنین بالاتر از این موارد ترسی نداشته باشد و هنگام مواجه‌شدن با آن‌ها دچار استرس نشود.


به سگ خود توجه کنید و آگاه باشید که چه مواردی ممکن است منجر به پرخاشگری حیوان نوبت تا از گاز گرفتن سگ جلوگیری کنید.

اگر نمی‌توانید شرایط یا رفتار سگ خود را کنترل کنید. بهتر است قبل از اینکه همه‌چیز از کنترل خارج شود سگ خود را از محل دور کنید.


از تنبیه بدنی استفاده نکنید!


انتخاب کردن روش‌های تربیتی مانند حلقه‌های شوک و صداهای بلند روش‌های نادرستی برای تربیت سگ می‌باشند. در عوض دادن پاداش مداوم به سگ بسیار مؤثرتر است زیرا سگ‌ها قصد دارند صاحبان خود را راضی نگه‌دارند.


نکات مهم


اگر شک دارید یا می‌دانید سگ شما تمایلات پرخاشگرانه دارد، همیشه این موضوع را به دیگران هشدار دهید.

اجازه ندهید سگ شما به مردم و سایر حیوانات نزدیک شود مگر اینکه شرایط به‌شدت تحت کنترل باشد. در صورت لزوم می‌توانید از پوزه‌بند نیز استفاده کنید.


واکسیناسیون سگ خود را (به‌خصوص واکسیناسیون هاری) انجام دهید و برای معاینات سلامتی به‌طور مرتب به دامپزشک مراجعه کنید.

چگونه می‌توان با سگ تعامل برقرار کرد


سگ‌ها غالباً بامزه و دوست‌داشتنی هستند و اغلب رفتار دوستانه‌ای دارند. بنابراین جای تعجب نیست که با دیدن سگ هیجان‌زده شوید. بااین‌حال یک سگ می‌تواند به‌سرعت کسی را که نمی‌شناسد گاز بگیرد. پس گاز گرفتن سگ یک اتفاق عادی است.


حتی اگر خودتان در خانه سگ ندارید، برای شما و سایر افراد در حوزه زندگی خود ازجمله کودکان، مهم است که بدانید چگونه با سگ‌ها تعامل داشته باشید و نحوه و زمان نزدیک شدن به یک سگ را بدانید.

هرگز سعی نکنید بدون درخواست اولیه صاحب، به سگی ناآشنا نزدیک شوید یا او را لمس کنید. پس اگر صاحب سگ حضور ندارد، به سگ نزدیک نشوید.


هرگز به سگی که توله دارد، می‌خواهد بخوابد یا در حال غذا خوردن است نزدیک نشوید. سگ‌ها در این شرایط به‌احتمال‌زیاد تهاجمی هستند و به‌راحتی وحشت‌زده می‌شوند.

همچنین به یاد داشته باشید که سگ آسیب‌دیده را لمس نکنید و تلاش نکنید به او نزدیک شوید. در عوض برای کمک، با یک متخصص دامپزشکی یا کنترل حیوانات تماس بگیرید.


سگ را با کودک خود تنها نگذارید


هنگامی‌که با یک سگ ناشناخته ملاقات می‌کنید، اجازه دهید سگ نزد شما بیاید. خم شوید و بگذارید قبل از نوازش دستتان را بو کند. صورت خود را نزدیک سگ ناشناخته قرار ندهید. این شامل به آغوش کشیدن و بوسه نیز می‌شود.


اگر سگ به شما نزدیک شد بی‌حرکت بمانید و از تماس چشمی خودداری کنید. هرگز ندوید و نترسید. وقتی سگ جلوی شما قرار گرفت، به‌آرامی عقب بروید.


اگر سگ به شما حمله‌ور شد، در وضعیت جنینی به پهلو افتاده و سروصورت خود را بپوشانید. همچنین به یاد داشته باشید که خیلی ساکت و آرام باشید.

اقدامات پس از گاز گرفتن سگ


اگر سگ شما شخصی را گاز گرفت، مهم‌ترین نکته این است که سریع اقدام کنید. ابتدا سگ را حبس کنید و سپس بلافاصله به قربانی کمک کنید.

در صورت امکان باید جای گازگرفتگی را کاملاً با صابون و آب گرم بشویید و سپس بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.


اعتماد نکنید


با توجه به شرایط، هر سگی ممکن است شما را گاز بگیرد. اغلب افراد توسط سگ‌ها دچار گازگرفتگی می‌شوند زیرا تصور می‌کنند سگ آن‌ها گاز نمی‌گیرد.

تصور نکنید که چون سگ نژاد یا اندازه خاصی است یا درگذشته هرگز پرخاشگری نشان نداده است، سگ گاز نمی‌گیرد. به هیچ سگی اعتماد نکنید و همیشه مراقب باشید.


از زبان بدن سگ خود آگاه باشید


سگ‌ها برای برقراری ارتباط از زبان بدن استفاده می‌کنند. به آنچه سگ شما از طریق زبان بدن به شما می‌گوید توجه کنید. سگی که از حمله به قلمرو خود می‌ترسد یا از وضعیت خود ناراضی است، ممکن است گاز بگیرد.

رفتارهایی مانند نشان دادن دندان‌ها، برجسته کردن هیکل، سرپایین افتاده یا گوش‌هایی که به حالت عمودی و صاف بر روی سر قرارگرفته‌اند، از علائم ناراحتی سگ و گاز گرفتن آن است.


اگر متوجه شدید که سگی این نوع زبان بدن را از خود نشان می‌دهد، کمی به او فضا اختصاص دهید و به دیگران هشدار دهید و آن‌ها را نیز راهنمایی کنید تا از گاز گرفتن سگ جلوگیری کنید.

به‌محض احساس امنیت، برای انجام این کار سگ خود را از آن شرایطی که باعث ناراحتی او شده است خارج کنید.


به غرغرهای سگ توجه کنید


اگر سگ شما غرغر می‌کند قصد دارد تا به شما اطلاع دهد که از حضور یک شخص ناراحت است یا در یک موقعیت ناراحت‌کننده قرار دارد.

این‌یک پیام هشداردهنده است که ممکن است پس‌ازآن حیوان شما را گاز بگیرد.

غالباً انگیزه ما این است که به سگ‌های خود بیاموزیم غر زدن کار درستی نیست و نباید آن را انجام دهند.

سگ شما ممکن است این درس را آن‌قدر خوب یاد بگیرد که در هر شرایطی غر زدن را متوقف کند.

به همین دلیل است که ما اغلب داستان‌های گاز گرفتن سگ‌ها را بدون اخطار می‌شنویم. با جلوگیری از غر زدن آن‌ها، به سگ‌ها اجازه نمی‌دهیم که ناراحتی خود را ادامه دهند.


راه‌حل بهتر، توجه به شرایطی است که باعث غرغر سگ شما می‌شود. آیا درحالی‌که شخصی به ظرف غذایش نزدیک می‌شود، کودکی که از کنارش می‌گذرد یا شخصی که آن را در گوشه‌ای قرار می‌دهد غر می‌زند؟


وقتی متوجه شدید که چرا سگ شما غر می‌زند، می‌توانید یک برنامه آموزش سگ را شروع کنید تا به سگ خود آموزش دهید که در آن شرایط کمتر عصبانی شود.

به‌این‌ترتیب شما مشکلی را که باعث پرخاشگری احتمالی است را اصلاح می‌کنید تا اینکه توانایی هشدار سگ خود را نسبت به گاز گرفتن از او بگیرید.

هنگامی‌که سگ شما در یک شرایط خاص راحت‌تر باشد، دیگر نیازی به غر زدن نخواهد داشت.

چرا سگ‌ها رفتار پرخاشگرانه‌ای دارند؟


اولین قدم شما برای جلوگیری از این رفتار این است که بفهمید چه چیزی باعث پرخاشگری سگ شما شده است. بعضي از افراد هنگامی‌که سگ در حال خوردن يا جويدن استخوان است، به او نزديك می‌شوند که کار اشتباهی است. برخی سگ‌های دیگر نیز نسبت به کودکان یا غریبه‌ها واکنش تهاجمی نشان می‌دهند.

یک شخص نیز نمی‌تواند تنها دلیل پرخاشگری و گاز گرفتن سگ باشد. بعضی از سگ‌ها در کنار حیوانات دیگر، فقط حیوانات خاص (گربه‌ها اما نه سگ‌های دیگر) به سمت اشیا بی‌جان مانند چرخ، وسایل نقلیه یا وسایل حیاط حمله‌ور می‌شوند.


نکته کلیدی که باید به خاطر داشته باشید این است که تا زمانی که دلیل آن راندانید نمی‌توانید طرحی برای اصلاح رفتار سگ خود ارائه دهید.


انواع پرخاشگری قبل از گاز گرفتن سگ

در ادامه انواع این پخاشگری را با هم بررسی خواهیم کرد.


پرخاشگری قلم رویی

سگ از فضای خود یا خانه شما در برابر آنچه متجاوز به شمار می‌رود دفاع می‌کند.


پرخاشگری محافظتی

سگ از اعضای خانواده خود در برابر حیوان دیگر یا شخص محافظت می‌کند. سگ‌های مادر همچنین از توله‌سگ‌های خود بسیار محافظت می‌کنند و ممکن است با هرکسی که به آن‌ها نزدیک شود خصمانه رفتار کند.


پرخاشگری تصرفی

سگ از غذا، اسباب‌بازی‌ها، استخوان‌ها یا هر چیز دیگری که برایش ارزش دارد محافظت می‌کند. این کارگاهی اوقات حفاظت از منابع نامیده می‌شود و موجب گاز گرفتن سگ می‌شود.


پرخاشگری دفاعی

سگ ابتدا برای دفاع از چیزی حمله می‌کند تا این‌که عقب‌نشینی کند. این سگ‌ها به‌طورکلی نشانه‌های کلی‌تر دیگری را نشان می‌دهند که می‌خواهند قبل از گاز گرفتن تنها بمانند؛ مانند سر برگرداندن.


پرخاشگری اجتماعی

سگ در موقعیت‌های اجتماعی به سگ‌های دیگر واکنش تهاجمی نشان می‌دهد. سگ‌هایی که به‌درستی با سایر سگ‌ها معاشرت ندارند، ممکن است پرخاشگری از خود بروز دهند.


پرخاشگری ناشی از درد

سگ هنگام آسیب‌دیدگی یا درد از خود رفتارهای پرخاشگرانه نشان می‌دهد.


پرخاشگری مربوط به رابطه جنسی

دو سگ نر یا دو سگ ماده هنگام رقابت برای جلب‌توجه جفت خود پرخاشگر می‌شوند.


راهکارها و ملاحظات بیشتر


سگ‌ها نیز گاهی اوقات فقط از روی بی‌حوصلگی گاز می‌گیرند.

دقیقاً مانند همتایان انسانی خود، سگ‌ها نیز در شرایطی می‌توانند صبر و تحمل خود را از دست بدهند؛ اما با این تفاوت که سگ‌ها در آن شرایط گاز می‌گیرند. این مشکل معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که کودک کوچک یا حیوانات خاگی شما دائماً به سگ شما نزدیک شوند.

بچه‌های کم سن و سال به‌خوبی یاد نگرفته‌اند که چگونه به‌درستی با حیوانات اهلی برخورد کرده و با آن‌ها تعامل داشته باشند؛ بنابراین ممکن است از مرزهای جسمی عبور کنند که باعث ناراحتی سگ شما می‌شود.

ساده‌ترین راه برای کمک به حیوان خود در یادگیری و جلوگیری از گاز گرفتن سگ، آموزش صحیح است.


نکته: برای کمک به سگ شما در عمل به رفتارهای موردنظر، بسیار مهم است که از روش‌های آسیب‌زا مانند قلاده‌های شوک دار و پوزه‌بند استفاده نکنید.

دندان سگ شما در ابتدا یک عضو مهم و کاربردی برای حیوان است؛ اما او به ابزار مناسب برای درک آنچه می‌خواهد با او ارتباط برقرار کند نیاز دارد. اینجاست که آموزش به سگ بسیار مهم می‌شود.

کلام آخر


هیچ‌کس دوست ندارد که با گاز گرفتن سگ مواجه شود.

به همین دلیل ضروری است که از همان لحظه ورود سگ به خانه، شروع به آموزش آن کنید. گاز گرفتن اسباب‌بازی یا استخوان را تشویق کنید و هنگام انجام کارهای درست به او پاداش دهید.

با انجام ورزش، پرخاشگری و انرژی بیش‌ازحد او را تخلیه کنید. پس کمی تلاش متوجه خواهید شد علاوه بر اینکه سگ شما عادت گاز گرفتن خود را ترک کرده است، خیلی از رفتارهای نامناسب دیگر را نیز انجام نمی‌دهد.

شما همچنین می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا مقالات مرتبط با سگ‌ها و سایر حیوانات را مطالعه کنید. همچنین اگر قصد خرید و یا فروش حیوانات خانگی یا وسایل دسته دوم خود رادارید، اپلیکیشن واسط کالا بهترین گزینه برای خریدوفروش اجناس شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها است.

برای خریدوفروش خرگوش می‌توانید از اپليکيشن واسط کالا استفاده کنيد. برای خواندن ساير مقالات مشابه می‌توانید به وبلاگ واسط کالا مراجعه کنيد.


منابع
wagwalking.com
thesprucepets.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر