ویژگی‌های ماشین خوب

چنانچه تصمیم دارید خودرویی جدید با ویژگی‌هایی خوب خریداری کنید ولی در این زمینه آگاهی لازم را ندارید تا پایان مقاله همراه ما باشید تا با ویژگی‌های ماشین خوب آشنا شوید. در روزگاری که خودروها به گونه‌ای غیر قابل باور دچار تغییر و تحول می‌شوند طبیعی است که خرید اتومبیلی خوب و حرفه‌ای اصلی‌ترین مسائلی باشد که همواره ذهن صاحبان اتومبیل‌های شیک و لوکس وارداتی را درگیر ‌کند و همواره با آن دست و پنجه نرم کنند. اهمیتی که استفاده از اتومبیل مناسب در هر زمان دارد امریست که نمی‌توان آن را انکار کرد.

خودرویی با ویژگی‌های خوب که شما از آن استفاده می‌کنید ممکن است گاهی خراب شود و نیاز به تعمیر داشته باشد و یا به هر علتی رانندگی با آن را مناسب ندانید. به همین دلیل است که به شما توصیه می‌کنیم همیشه استفاده از خودرویی مکانیزه و تخصصی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید در صورت نیاز از آن استفاده کنید. چرا که شما می‌توانید با شناخت بعضی از ویژگی‌های خوب و کاربردی در انتخاب و نیز خرید اتومبیل مناسب خود بهتر تصمیم گیری کنید.

چه خریدار باشید، چه فروشنده
واسط‌کالا باعث می‌شه یک خرید و فروش لذت‌بخش را تجربه کنید.
ویژگی‌های ماشین خوب
ویژگی‌های ماشین خوب

ویژگی‌های ماشین خوب چیست؟

در حالت کلی هنگام خریداری خودرویی با ویژگی‌های خوب و مناسب بایستی به ویژگی‌های فنی، امکانات داخلی و همچنین ایمنی خودرو توجه داشته باشید.

ویژگی‌های فنی ماشین خوب

زمانی‌که می‌خواهید خودرویی با ویژگی‌های خوب بخرید قبل از هر چیزی لازم است که به سامانه انتقال قدرت آن توجه کنید. لازم است بدانید که سامانه انتقال قدرت به دسته‌ای از اجزای خودرو گفته می‌شود که موجب حرکت وسیله نقلیه می‌گردد. موتور، جعبه دنده و محورهای چرخ از جمله‌ی این اجزا می‌باشند.

موتور

موتور نیروگاه خودرو بوده و مهم‌ترین عامل در تعیین سرعت و همچنین مصرف بهینه سوخت آن می‌باشد. احتمالاً خود می‌دانید که موتورها اغلب طبق تعداد سیلندرها و نیز ظرفیت آن بر حسب لیتر طبقه‌بندی می‌شوند. اکثر موتورها دارای ۴، ۶ و یا ۸ سیلندر می‌باشند. معمولاً در خودروهای کامپکت و همچنین شاسی بلندهای کوچک، موتورهای کوچکی که دارای ۴ سیلندر ۱٫۶ لیتری تعبیه می‌شود که البته گفتنی است که مصرف سوخت آن‌ها بهینه می‌باشد اما توان ضعیفی دارند و در مسیرها به خصوص اگر مسیر سر بالایی باشد به سختی سرعت می‌گیرند.

از سویی دیگر موتورهای بزرگتر از قبیل سوپر شارژ ۸ سیلندری که دارای ظرفیت ۶٫۲ لیتری می‌باشد دارای گشتاور بالایی هستند اما متأسفانه سوخت بسیار زیادتری مصرف می‌کنند. بنابراین ویژگی‌های ماشین خوب ممکن است در نظر هر فردی بنا به سلیقه متفاوت باشد، لذا اگر می‌خواهید صرفه‌جویی کنید خودروهایی که کم مصرف می‌باشند را انتخاب کنید اما اگر سرعت را ترجیح می‌دهید باید برای سوخت هزینه زیادی بکنید.

جعبه دنده

بهتر است بدانید که در اتومبیل‌ها دو نوع جعبه دنده (گیربکس) اعم از دستی و اتوماتیک به کار می‌رود. همان گونه که خود نیز مستحضر می‌باشید در جعبه دنده‌هایی که اتوماتیک می‌باشند گرفتن کلاچ و تعویض دنده به صورت خودکار انجام می‌گیرد و البته این را هم بدانید که در بعضی از اتومبیل‌ها جعبه دنده نیمه اتوماتیک می‌باشد که در این نوع جعبه دهنده‌ها کلاچ به صورت اتوماتیک گرفته می‌شود اما راننده باید دنده را عوض کند. حتماً خود شما هم می‌دانید در جعبه دنده‌هایی که دستی می‌باشد خود راننده باید همه کارهای مربوط به تعویض دنده را انجام دهد.

بنابراین بستگی به سلیقه و خواسته خودتان دارد که جعبه دنده دستی را انتخاب کنید و رانندگی کردن با آن را لذت بخش می‌دانید یا با جعبه دنده‌های اتوماتیک. البته می‌توان گفت که جعبه دنده اتوماتیک یکی از ویژگی‌های ماشین خوب محسوب می‌گردد چرا که همان‌طور در بالا گفتیم در جعبه دنده‌های اتوماتیک گرفتن کلاچ و تعویض دنده به طور خودکار انجام می‌گیرد.

جعبه دنده اتوماتیک
جعبه دنده اتوماتیک

محورهای چرخ

احتمالاً خود شما هم می‌دانید محوری که قدرت را از موتور دریافت می‌کند و موجب می‌شود چرخ‌ها به حرکت در آیند محور چرخ می‌باشد. چهار محور اصلی وجود دارد که عبارتند از: چهار چرخ محرک، محور جلو، تمام چرخ محرک و محور عقب.

چهار چرخ محرک

در این نوع اتومبیل‌ها هر چرخ جداگانه از موتور نیرو می‌گیرند. لازم به ذکر است که این سیستم حرکت را در سطوحی که پر از گل و یا برف می‌باشد آسان می‌کند. اما لازم است بدانید که مصرف سوخت این نوع خودروها بسیار زیاد می‌باشد. ضمناً این سیستم تنها برای سطوحی که دارای اصطکاک بسیار پایین می‌باشد مناسب است و در صورتی‌که از سیستم چهار چرخ محرک روی سطح معمولی استفاده کنید محور خودرو آسیب می‌بیند. به همین علت است که برخی از اتومبیل‌های چهار چرخ محرک در خود دارای گزینه دو چرخ محرک نیز می‌باشند و زمانی‌که روی سطوح صاف و معمولی حرکت کنید از چهار چرخ محرک به دو چرخ محرک تغییر حالت می‌دهند.

محور جلو

در اتومبیل‌های محور جلو، چرخ‌های جلو به حرکت در می‌آیند. این خودروها در مقایسه با خودروهای محور عقب از کشش بهتری برخوردار می‌باشند. افزون بر این در شرایط آب و هوایی بد، بهتر می‌توانید آن را کنترل نمائید. لازم است بدانید که به علت پایین‌تر بودن وزن سیستم انتقال توان، سوخت بهینه‌ای دارند و البته لازم است ذکر کنیم که سرعت کمتری دارند.

تمام چرخ متحرک

می‌‌توان گفت که تقریباً سامانه تمام چرخ محرک مشابه چهار چرخ محرک می‌باشد اما به گونه‌ای ساخته شده است که اجازه می‌دهد به مقدار مشخصی لغزندگی بین چرخ‌های جلو و چرخ‌های عقب وجود داشته باشد. شایان ذکر است که رانندگی با این گونه از خودروها در مسیرهایی که پر از گل و یا برف می‌باشند و یا دارای اصطکاک کمی می‌باشند مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما لازم است بدانید که پیچیدگی‌هایی که این سیستم دارد سبب می‌شود که گزینه چندان خوبی نباشد.

محور عقب

در این نوع خودروها، چرخ‌های عقب به حرکت در می‌آیند. احتمالاً خود شما هم مستحضر هستید که این خودروها به آسانی تولید می‌شوند و البته لازم است بدانید که مطمئن‌تر و قوی‌تر می‌باشند. در این نوع از اتومبیل‌ها چرخ‌های عقب هستند که خودرو را به حرکت در می‌آورند و چرخ‌های جلو مسئولیت هدایت خودرو را بر عهده دارند. این خودروها دارای سرعت بیشتری می‌باشند. در ناهمواری‌ها اتومبیل‌های محور عقب، پایداری بیشتری دارند. از جمله اتومبیل‌هایی که از نوع محور عقب هستند می‌توان به خودروهای اسپرت و مسابقه‌ای اشاره کرد. انتقال وزنی که هنگام شتاب رخ می‌دهد سبب می‌شود که اصطکاک افزایش یابد که همین امر موجب می‌شود که اتومبیلتان را راحت‌تر کنترل کنید.

اغلب افراد هنگام خریداری اتومبیل محور جلو را به دلایلی همچون اصطکاک بهتر در شرایط لغزنده، مصرف سوخت کمتر و نیز فضای سرنشین بیشتر ترجیح می‌دهند و اتومبیل محور جلو را از ویژگی‌های ماشین خوب تلقی کنند و آن را برای خرید انتخاب نمایند. البته در شرایط آب و هوایی که مناسب است محور عقب هم خوب می‌باشد. چنانچه علاقه‌مند هستید در شرایط بد آب و هوایی رانندگی کنید قطعاً چهار چرخ محرک مناسب می‌باشد و البته تمام چرخ محرک در همه جا و در تمامی زمان‌ها و در هر نوع شرایط آب و هوایی و با حداکثر اصطکاک گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. شما بایستی نوع فعالیت خود را در نظر بگیرید و متناسب با آن مناسب‌ترین سامانه را انتخاب نمائید.

ویژگی‌های ماشین خوب
محورهای چرخ

بیشتر بودن امکانات داخلی از ویژگی‌های ماشین خوب

از ویژگی‌های ماشین خوب می‌توان به بیشتر بودن امکانات فضای داخلی خودروها اشاره کرد به گونه‌ای که اگر امکاناتی که در اتومبیل وجود دارد بیشتر باشد گران قیمت‌تر و نیز کاراتر می‌شود. همان‌طور که خود نیز می‌دانید اتومبیل‌های گوناگون دارای امکانات مختلفی می‌باشند اما از بین مواردی که وجود دارد صندلی‌های چرم، دوربین‌های دید عقب و همچنین صندلی‌های گرم شونده مواردی هستند که لازم است هنگام انتخاب خودرو به آن‌ها دقت کنید.

صندلی‌های چرم

همان گونه که خود شما هم مستحضرید روکش‌های صندلی در راحت بودن یا نبودن صندلی تأثیر بسزایی دارد. روکش چرمی موجب می‌شود هنگامی‌که در صندلی می‌نشینید احساس راحتی بیشتری کنید. افزون بر این به راحتی می‌توانید روکش‌های چرمی را بشوئید و آن‌ها را تمیز کنید. با این حساب بهتر است بدانید که روکش‌های چرمی یک عیب بزرگ دارند و آن هم این است که در فصل گرما گرم می‌شوند و در فصل سرما صندلی‌ها خنک خواهند بود. با این وجود هنوز هم ممکن است کسانی باشند که روکش‌های چرم صندلی اتومبیل‌ را از ویژگی‌های ماشین خوب بدانند.

دوربین دید عقب یکی از ویژگی‌های ماشین خوب

دوربین‌های دید عقب از جمله ابزارهای مفیدی به شمار می‌آیند. این دوربین‌ها هنگام پارک نمودن اتومبیلتان به کمک شما خواهند آمد. این دوربین‌ها دارای این قابلیت هستند که به اندازه ۳۶۰ درجه به اطراف بچرخند و به محض این‌که احتمال برخورد شما با یک جسمی وجود داشته باشد هشدار دهند.

صندلی‌های گرم شونده

شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که تمایل داشته باشید بعد از بودن در زیر برف و یا باران در هوای سرد وقتی که وارد اتومبیل خود می‌شوید و بر روی صندلی می‌نشینید احساس گرما کنید. چنانچه ساکن یکی از مناطق سردسیری کشور می‌باشید قطعاً صندلی‌های گرم شونده را از ویژگی‌های ماشین خوب به حساب آورده‌اید و هنگام خرید اتومبیل به این نکته توجه نموده‌اید.

امکانات داخلی خودرو
امکانات داخلی خودرو

ایمنی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ماشین خوب

همان‌گونه که خود آگاهی دارید همه ساله تکنولوژی‌های ایمنی اتومبیل در حال تکامل و پیشرفت می‌باشد و تا حدودی هم ایمنی آن‌ها با افزایش رو به رو بوده است. به طور حتم می‌دانید ایمنی برخی از مدل‌های خودرو در مقایسه با دیگر اتومبیل‌ها بیشتر می‌باشد. قدر مُسَلَم، خودرویی با ایمنی بیشتر از ویژگی‌های ماشین خوب محسوب می‌گردد، بنابراین اگر تصمیم دارید اتومبیلی با ویژگی خوب و حرفه‌ای خریداری کنید به خودرویی که بیشترین ایمنی را دارد بیندیشید. ترمزهای ضد قفل، کیسه هوا، سیستم‌های هشدار ایمنی و نیز کنترل پایداری الکترونیکی برخی از تکنولوژی‌های ایمنی خودرو می‌باشد.

ترمزهای ضد قفل

احتمالاً خود شما هم می‌دانید که ترمزهای ضد قفل نوعی سیستم ایمنی برای ترمز در اتومبیل‌ها می‌باشد و هنگامی‌که ترمز می‌گیرید سبب می‌شود چرخ‌های خودرویتان قفل نشود.

کیسه هوا

اغلب خودروها در داشبورد خود مجهز به کیسه هوا می‌باشند. اما در بعضی از اتومبیل‌ها برای کاهش شدت ضربات کناری، افزون بر وجود کیسه هوا در داشبورد، داخل کنسول و حتی در کنار راننده هم کیسه هوا تعبیه شده است.

سیستم‌های هشدار ایمنی

هم اکنون در بسیاری از اتومبیل‌ها، هشدار ایمنی تصادف وجود دارد و در موارد زیادی هنگام احتمال برخورد با خودرو و یا جسمی دیگر هشدار می‌دهند. وجود هشدار سرعت بالا و خطرناک در بعضی از اتومبیل‌ها سبب خواهد شد که از سرعت خود بکاهید. بنابراین مجهز بودن خودرو به سیستم هشدار ایمنی یکی از ویژگی‌های ماشین خوب محسوب می‌شود.

کنترل پایداری الکترونیکی

لازم است بدانید که کنترل پایداری الکترونیکی نوعی تکنولوژی کامپیوتری برای پایداری خودرو می‌باشد که از طریق به حداقل رساندن لغزش‌ها سبب ایجاد امنیت خودرو می‌شود. گفتنی است که در اتومبیل‌های شاسی بلند، ماشین‌های سنگین و نیز مینی ون‌ها داشتن این ویژگی‌ها ضروری می‌باشد.

ایمنی خوردو
ایمنی خوردو

ویژگی‌های ماشین خوب برای خرید

از دیگر ویژگی‌های ماشین‌های خوب که البته از ویژگی‌های مهم برای خریداری اتومبیل در جهان هم محسوب می‌شود می‌توان به مواردی همچون مجهز بودن خودرو به کنترل کروز، ترمزهای خودکار در مواقع اضطراری، دارا بودن پورت USB، لامپ‌های مه شکن جلو، ترمزهای خودکار اضطراری عقب، سامانه هشدار برخورد از جلو، سامانه هشدار نقاط کور، حسگرهای پارک عقب و غیره اشاره کرد.

کنترل کروز

برای اغلب کسانی‌که تصمیم به خرید اتومبیل دارند، کنترل کروز که یکی از دو ویژگی فناورانه نیز محسوب می‌شود از اهمیت بسزایی برخوردار است.

ترمزهای خودکار در مواقع اضطراری

امروزه خودروهای زیادی وجود دارند که ترمزهای هوشمند اضطراری را عرضه می‌کنند. این سیستم موانع و یا افراد را تشخیص و آن‌ها را شناسایی می‌کند و هشداری به شما که راننده هستید جهت توقف می‌دهد و در صورتی هم که واکنشی نشان ندهید به طور اتوماتیک خودرو را متوقف می‌نمایند.

پورت USB

قطعاً شما هم مستحضر می‌باشید که امروزه ورودی یو اس بی یکی از اساسی‌ترین پیش نیازهای سیستم هوشمند محسوب می‌شود و به همین دلیل مجهز بودن خودرو به پورت یو اس بی از ویژگی‌های ماشین خوب به شمار می‌رود که البته طرفداران زیادی هم دارد. در حال حاضر استفاده از فندک سیگار که رانندگان سابقاً از آن به عنوان شارژر هم بهره می‌بردند تقریباً از بین رفته است و اتومبیل‌ها تجهیز به یک یا چند پورت یو اس بی شده‌اند.

لامپ‌های مه شکن جلو یکی دیگر از ویژگی‌های ماشین خوب

هر چند که لامپ‌های مه شکن جلو چندان پیشرفته نیستند اما خریداران زیادی وجود دارند که به مجهز بودن اتومبیلشان به این لامپ‌ها اهمیت می‌دهند و حتی می‌توان از آن به عنوان یکی دیگر از ویژگی‌های ماشین خوب یاد کرد.

ترمزهای خودکار اضطراری عقب

به احتمال زیاد شما هم در دنیای واقعی و یا در تیزرها خودروهایی را در حین حرکت به سمت عقب مشاهده کرده‌اید که نابهنگام و بدون این‌که راننده دخالتی داشته باشد متوقف می‌گردند. در حین مشاهده این اتفاق شاید برایتان این سؤال پیش آمده است که این امر چگونه اتفاق می‌افتد؟ در پاسخ باید گفت این اتومبیل‌ها به ترمزهای خودکار اضطراری عقب تجهیز شده‌اند. وجود این سیستم در خودرو سبب می‌شود هنگامی‌که به صورت معکوس رانندگی می‌کنید با توجه به تشخیص و شناسایی مانع و یا کودکان اتومبیلتان را متوقف شود.

سامانه هشدار برخورد از جلو

سامانه هشدار برخورد از جلو یکی از هوادارترین گزینه‌ها محسوب می‌شود. در اتومبیل‌هایی که پیشرفته می‌باشند از برخورد اتومبیل با خودروهای جلویی و یا سایر موانع ممانعت به عمل می‌آورد. در صورت مجهز بودن خودرویتان به این سامانه در خواهید یافت که این سامانه علائمی را که معمولاً علائم صوتی می‌باشد را به شما ارسال می‌نماید، با ارسال این علائم متوجه خواهید شد که در آستانه تصادف از ناحیه جلوی خودرویتان می‌باشید. البته باید این نکته را هم به یاد داشته باشید این سامانه سبب توقف اتومبیل شما نخواهد شد.

ویژگی‌های ماشین خوب
سامانه هشدار برخورد از جلو

سامانه هشدار نقاط کور

این مسئله که وسیله نقلیه تا چه میزان خوب طراحی شده است و یا در چه حد پیشرفته می‌باشد زیاد مهم نیست زیرا هنوز هم برای رانندگان نقاط کوری در حین حرکت وجود دارد. امروزه با توجه به این‌که سنسورها ارزان‌تر می‌شوند به راحتی می‌توانید اتومبیل خود را مجهز به این حسگرها کنید. لازم است بدانید که این تکنولوژی معمولاً نمایش یک نماد گرافیکی روی آینه‌های کناری را شامل می‌شود که به شما هنگام قرار گرفتن در نقاطی که کور هستند هشدار می‌دهد.

حسگرهای پارک عقب یکی دیگر از ویژگی‌های ماشین خوب

حسگرهای پارک عقب یکی از ویژگی‌های فناورانه محسوب می‌شود که در حال حاضر بیش از همیشه خودروها مجهز به این حسگرها شده‌اند. احتمالاً خود شما هم از نام این حسگرها به این مسئله پی ببرید که طرز کار این حسگرها این گونه است که با ایجاد نمودن صدا به راننده هشدار می‌دهد که تا چه میزان به موانعی که وجود دارد نزدیک شده‌اند و یا این‌که این موانع در چه فاصله‌ای در عقب خودرویتان قرار دارد.
چنانچه صاحب فرزند کوچک می‌باشید قطعاً توجه به مواردی اعم از قابلیت بیرون آمدن پشت‌سری صندلی‌های عقب، گیره کمربند کارامد و غیره بسیار مهم خواهد بود.

قابلیت بیرون آمدن پشت‌سری صندلی‌های عقب

هنگامی که اقدام به خرید خودرو می‌کنید به این نکته هم توجه داشته باشید که پشت‌سری‌های اتومبیل قابلیت بیرون آمدن را دارند یا نه. وجود این پشت‌سری‌ها موجب خواهد شد که نتوانید صندلی ایمنی کودک خود را به درستی تنظیم کنید. بهتر است بدانید که بیشتر پشت‌سری‌هایی که دارای قابلیت تنظیم ارتفاع هستند قابلیت برداشته شدن هم دارند اما چنانچه خود نیز مستحضر می‌باشید در برخی اتومبیل‌ها بیرون آوردن برخی از آن‌ها به سختی انجام می‌گیرد.

گیره کمربند کارآمد

شاید شما هم مستحضر باشید که امروزه دولت برای ثابت کردن صندلی ایمنی کودک استفاده از اتصالات گیره کمربند را اجبار کرده است. اما متأسفانه این مسئله که این گیره‌ها به راحتی در دسترس قرار بگیرد اجباری نشده است. ما به شما توصیه می‌کنیم که قبل از این‌که اقدام به خرید خودرو کنید مطمئن شوید که این گیره‌ها کارامد می‌باشند.

اطلاعات بیشتر

چنانچه قصد دارید خودرویی با ویژگی‌های خوب خریداری کنید و می‌خواهید اطلاعات اضاف‌تر کسب نمایید می‎توانید به ویکی ‌پدیا مراجعه نمایید.

اگر شما قصد دارید که خودروی موردنظر خود را بصورت راحت و بدون دردسر خرید و فروش نمایید، می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و بدون دردسر اینکار را انجام دهید.

جهت کسب اطلاعات بیششتر در مورد نکات فنی خودرو می‌توانید مطلب زیر را مطالعه فرمایید.

نظرات
سعید

سعید

بنظرم یک راننده باید حتما این مطالب را درباره ماشین را بدونن خیلی مطلبتون خوب است متشکر

ثبت نظر