گربه مانچکین یا گربه‌های پاکوتاه

گربه مانچکین

اولین گربه نژاد مانچکین در سال 1991 با انتقاد و اعتراض بسیاری روبرو شد. زيرا اغلب مردم فکر می‌کردند این نژاد جديد به دلیل کوتاه بودن پاها هنگام راه رفتن رنج می‌برد.

گربه مانچکين جديدترين نژاد گربه است که سرانجام در سال 2003 توسط انجمن بین‌المللی گربه‌ها (TICA) به‌عنوان نژاد شناخته شد. نژاد مانچکين به‌قدری جدید است که هیئت‌داوران انجمن Cat Fanciers ’هنوز در مورد اینکه آیا این گربه غیرمعمول به‌عنوان نژادی برای خود واجد شرایط است يا خير، به توافق نرسیده‌اند.

بااین‌حال، گذشت زمان نشان داده است که نژاد گربه‌های نسبتاً جدید مانچکين، موجوداتی دل‌چسب و بانشاط هستند. این گربه‌سان قدکوتاه در طول سال‌ها مورد استقبال بیشتری قرارگرفته است.

تاريخچه گربه نژاد مانچکين

گربه‌های پاکوتاه نژاد جدیدی نیستند. اين نژاد در انگلستان و در اوایل دهه 1930 با عنوان گربه‌هايی با پاهای کوتاه ثبت‌شده‌اند. اگرچه به نظر می‌رسید که این گربه‌ها در جنگ جهانی دوم، هنگامی‌که تعداد زیادی نژاد سگ و گربه تلفات زیادی داشته‌اند، ناپدیدشده‌اند.

در طی دهه 1940، یک دامپزشک در انگلیس متوجه چندین نسل از گربه‌های پاکوتاه شد و آن‌ها را مستند کرد. متأسفانه، آن خط خاص و احتمالاً اولیه مانچکین سرانجام از بین رفته است.

روس‌ها در دهه 1950 گربه پای کوتاه دیگری را گربه کانگوروی استالینگراد نام‌گذاری کردند. اين نوع نژاد گربه مانند کانگورو غالباً روی پاهای خود می‌نشست و ازاین‌رو آن را به اين نام می‌خواندند.

ريشه گربه نژاد مانچکين به کدام گربه‌ها می‌رسد؟

نژاد مانچکین به‌طور تصادفی در دهه 1980، زمانی که معلم مدرسه لوئیزیانا، ساندرا هوچدنل، دو گربه پاکوتاه و باردار را پیدا کرد که زیر ماشین او مخفی‌شده‌بودند، ايجاد شد. او یکی از گربه‌ها را نگه داشت و نام آن را بلک بری گذاشت.

نیمی از بچه‌گربه‌های بلک بری با پاهای کوتاه متولد شدند که یکی از آن‌ها به نام تولوز به کی لافرانس، دوست هوچدنل هديه شد.

نژاد رسمی «مانچکین» که نام خود را از شخصیت جادوگر اوز گرفته است، می‌تواند اصل و نسب و ريشه خود را از بلک بری و تولوز گرفته باشد.

هوچدنل و کی لافرانس از انجمن بین‌المللی گربه‌ها (TICA) درخواست کمک کردند تا مشخص شود نژاد جدیدی از گربه در دست آن‌هاست یا خیر.

پس از انجام آزمایشات ژنتیکی بر روی گربه‌ها، مشخص شد که، پاهای کوتاه آن‌ها هیچ‌گونه مشکلی در ستون فقراتشان ايجاد نکرده است.

ریشه
ريشه گربه نژاد مانچکين

در سال 1991، گربه مانچکین اولین حضور خود را در یک نمایش گربه تلویزیونی TICA انجام داد. معرفی نژاد جدید با واکنش‌های مختلفی روبرو شد. برخی منتقدان با تولید نژادی با پاهای کوتاه مخالف بودند زيرا تصور می‌کردند پاهای کوتاه باعث آسیب‌دیدگی جسمی و به‌مرورزمان مشکلات سلامتی می‌شود.

بسیاری از سازمان‌های مربوط به گربه‌سانان با استناد به یک جهش ژنتیکی که آن‌ها، آن را پشتیبانی نمی‌کنند، از شناسایی نژاد خودداری کردند.

علیرغم جنجال‌ها که به دليل احتمال وجود مشکلات سلامتی به‌واسطه کوتاهی پاهای گربه بود، درنهایت هیچ مدرکی در مورد بروز اين مسائل بهداشتی پيدا نشد.

شخصيت گربه نژاد مانچکين

گربه‌های مانچکین از همراهی مردم و حتي گربه‌های دیگر لذت می‌برند.

اين نژاد کنجکاو، بازیگوش و پرانرژی است.

به نظر می‌رسد که آن‌ها با نژادهای ديگر گربه با پاهای بلند تفاوتی ندارند. گربه‌های مانچکین به‌استثنای پرش به ارتفاعات، می‌توانند دقیقاً مانند ساير نژادهای گربه‌ها بازی کنند.

یکی از ویژگی‌های مشترک بسیاری از گربه‌های مانچکين، توانایی نشستن روی ساق‌های عقب مانند سگ‌های دشتی و کانگوروهاست.

ویژگی‌های اخلاقی گربه مانچکين

نژاد مانچکين یک نژاد باهوش است. اين گربه‌ها دوست دارند شکار کنند و غالباً اشیايی که خود در مکان‌های سخت پنهان کرده‌اند را پیدا می‌کنند.

اگرچه ویژگی‌های هر گربه فردی و مختص اوست، اما مانچکین نوعاً يک برون‌گرای واقعی محسوب می‌شود. او عاشق مردم (ازجمله کودکان)، گربه‌های دیگر و حتی سگ‌ها است.

آن‌ها گربه‌های کنجکاو و باهوشی هستند که از اسباب‌بازی‌های معمایی و ترفندهای یادگیری لذت می‌برند.

آن‌ها تمایل زیادی به چیزهای براق مانند جواهرات دارند که همين امر باعث می‌شود تا جواهرات و ساير چيزهای براق را بدزدند و پنهان کنند.

پاهای کوتاه آن‌ها سرعتشان را کم نمی‌کند. آن‌ها تعقیب، پرش و شکار را با همين پاهای کوتاه به‌خوبی انجام می‌دهند.

گربه‌های مانچکین عادت خاصی دارند که روی پاهای عقب خود بنشینند.

ظاهر گربه نژاد مانچکين

یکی از ویژگی‌های خاص این نژاد، یعنی پاهای آن‌ها، در سه نوع مختلف دسته‌بندی می‌شود: پاکوتاه، فوق کوتاه و استاندارد.

گربه‌های مانچکین که با پاهای کوتاه متولد می‌شوند دارای ژن اتوزومی غالب هتروزیگوت هستند.

وقتی سلول‌های گربه حاوی دو آلل مختلف یک ژن باشند؛ اگر بچه‌گربه‌های مانچکین ژن هتروزیگوت را نداشته باشند، با پاهای کوتاه متولد نمی‌شوند.

گربه‌هایی که با پاهای کوتاه متولد می‌شوند، ممکن است ازنظر ماهیت تا حدودی خم به سمت جلو باشند و از شانه‌های خود تا کمر کمی شیب‌دار به نظر می‌رسند، زیرا پاهای پشتی آن‌ها کمی بلندتر از پاهای جلو است.

گربه مانچکین
ظاهر گربه نژاد مانچکين

رنگ خز و اندازه مانچکين

طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و الگوهای خز در نژاد گربه مانچکین ظاهر می‌شود، ازجمله کالیکو، لاک‌پشتی، تاکسیدو، تاببی و دورنگ. یک نوع گربه مانچکین با موی بلند نيز وجود دارد.

موهای ابریشمی برای حفظ شرایط ایدئال و سالم ماندن، به نظافت معمول نیاز دارند.

گربه مانچکین مو کوتاه دارای خز مخملی با خواب متوسط است. خز گربه مانچکين نرم و لطيف است.

گربه‌های مانچکین اندازه متوسطی دارند و وزن آن‌ها به‌طور متوسط بین 6 تا 9 پوند است.

مشکلات سلامتی گربه نژاد مانچکين

گربه‌های مانچکین نسبتاً سالم هستند. تاکنون هیچ مشکل پزشکی مادرزادی یا ژنتیکی مختص این نژاد گزارش نشده است.

حتماً پرورش‌دهنده معتبری را براي خريد حيوان خانگی خود انتخاب کنيد تا خطرات احتمالی پزشکی به حداقل برسد.

با وجود گمانه‌زنی‌های اولیه، تاکنون با آزمایشات انجام‌شده بر روی برخی از قدیمی‌ترین گربه‌های مانچکين، هیچ نشانه‌ای از مشکلات مفصلی و استخوانی گزارش نشده است.

برخی از بچه‌گربه‌های مانچکين درحالی‌که پنجه‌های پاهای پشتي به عقب حلقه شده است به دنیا می‌آیند. این حالت کاملاً طبیعی است. پنجه‌ها صاف می‌شوند و رشد می‌کنند. این یک حالت غیرعادی محسوب نمی‌شود.

مانند هر حیوان خانگی، حتماً برای مراقبت‌های روزمره و مشاوره پزشکی با دامپزشک مشورت کنید.

شایع‌ترین مشکلات بهداشتی

• پرکاری تیروئید
• پانکراتیت
• اورمیا (نارسایی کلیه در مرحله نهایی)
• بیماری دستگاه ادراری تحتانی گربه (FLUDT)
• لنفوسارکوما (سرطان در بافت لنفاوی)

گربه نژاد مانچکین چگونه ایجادشده است؟

بچه‌گربه‌های پاکوتاه Blackberry به دلیل یک جهش ژنتیکی خودبه‌خود و طبیعی تشکیل‌شده‌اند. این جهش شبیه به سگ‌های پاکوتاه مانند Dachshunds و Corgis است و نوعی کوتولگی به نام pseudoachondroplasia می‌باشد. سودوآكوندروپلازی يك اختلال ارثی است كه بر رشد استخوان‌ها تأثیر می‌گذارد؛ اما بر ساير سیستم‌های بدن تأثیری ندارد. کوتولگی گربه‌سانان می‌تواند مشکلات جدی‌تری مانند تغییر شکل سروصورت و مشکلات قلبی، ریوی، مفصلی و ستون فقرات ایجاد کند.

بچه گربه‌های پا کوتاه
ژنتیک گربه نژاد مانچکین

نحوه تکثير گربه مانچکين

ژن تولید گربه مانچکين یک ژن اتوزوم غالب است. این بدان معنی است که گربه مانچکین دارای یک ژن «جهش‌یافته» و یک ژن «طبیعی» خواهد بود.

اگر دو گربه مانچکین باهم پرورش داده شوند، برخی از بچه‌گربه‌های حاصل از جفت‌گیری با دو ژن مانچکین ايجاد می‌شوند و در رحم می‌میرند. فقط بچه‌گربه‌هایی که دارای دو ژن طبیعی یا يک ژن طبيعی و مانچکين هستند، زنده می‌مانند.
به همین دلیل، گربه‌های مانچکین را فقط باید با گربه‌های معمولی جفت کرد تا سلامت بستر را تضمین کنند. فرزندان حاصل از این جفت‌گیری‌ها، گربه‌های پاکوتاه و عادی خواهند بود.

کلام آخر

گربه نژاد مانچکين در ميان ساير گربه‌ها پاهای کوتاه‌تری دارد؛ اما ازاین‌جهت هیچ‌گونه مشکلي در سلامت آن‌ها به وجود نيامده است. آن‌ها بسيار باهوش هستند و با تمام اعضای خانواده ازجمله کودکان و ساير حيوانات خانگی دوست می‌شوند.
براي مطالعه در رابطه با ساير نژادهای گربه به وبلاگ واسط کالا مراجعه کنيد.

براي خریدوفروش حيوانات خانگی خود ازجمله گربه‌ها نيز می‌توانید از اپليکيشن واسط کالا استفاده کنيد.
منابع
petinsurance.com
thecatisinthebox.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.