گربه نژاد سيامی

گربه نژاد سيامی

تابه‌حال فکر کرده‌اید که کدام‌یک از انواع نژاد گربه، گربه سلطنتی محسوب می‌شود؟ گربه نژاد سيامی ، قرن‌ها از این موقعیت مجلل و سلطنتی برخوردار بوده است.


در حقیقت، در اوایل این نژاد با عنوان گربه سلطنتی سیامی شناخته می‌شد و اعتقاد بر این بود که این گربه فقط توسط سلطنت سیامی نگهداری می‌شود. بچه‌گربه تازه به دنيا آمده به خاطر چشم‌های آبی و قابل‌توجه، گوش‌های کاملاً بزرگ، اندام عضلانی و براق مشهور است. این گربه‌ها به عشق و مراقبت زیادی احتیاج دارند، اما در عوض ایدئال‌ترین همراه نيز هستند.

ویژگی‌های اصلی گربه نژاد سیامی

گربه سیامی، معروف به Meezer نیز در دو زیر نژاد متمایز وجود دارد که هر دو از اجداد يکسانی هستند. اولین مورد سیامی مدرن، استاندارد یا «به سبک نمایشي» است و سپس سیامی اصلی، سنتی یا «به سبک قدیمی» وجود دارد.

سیامی مدرن درواقع شباهت بسیار کمی به سیامی اصلی دارد. برخلاف سيامی سنتی که سر و بدن گردی دارد، سيامی مدرن بدنی لاغر و کشيده دارند.

قابل‌توجه‌ترین ویژگی گربه‌های مدرن سیامی بدن بسیار کشیده و لاغر، پاهای باریک، دم بلند و نازک و سر مثلثی شکل و گوش‌های بزرگ و گسترده است. چشم‌ها بادامی‌شکل هستند و به جادویی‌ترین و عمیق‌ترین رنگ آبی کودک می‌آیند. خز کوتاه، براق و ظریف است.

آلبينيسم جزئی گربه نژاد سيامی

هر دو سبک الگوی رنگی یکسان و نوک‌تیز دارند. الگوی نوک‌تیز نوعی آلبینیسم جزئی است، به دلیل جهش در تیروزیناز (آنزیمی که در تولید ملانین نقش دارد) به وجود می‌آید. نسخه جهش‌یافته این آنزیم به گرما حساس است و در دمای طبیعی بدن کار نمی‌کند. این ماده فقط در مناطق خنک پوست (در دمای کمتر از 33 درجه سانتی‌گراد) فعال می‌شود.

آلبینیسم جزئی
آلبينيسم جزئی گربه نژاد سيامی

بنابراین، خنک‌ترین قسمت‌های بدن، مانند صورت و انتهای دست‌ها و پاها، تیره‌تر از بقیه اندام‌های بدن هستند. این نقاط رنگی در ابتدا بسیار تیره و تقریباً سیاه‌رنگ بودند، اما امروزه می‌توانند به رنگ خاکستری کمرنگ، قهوه‌ای روشن یا یاسی نیز باشند.

متقاطع و صليبی بودن چشم‌های گربه نژاد سيامی

این جهش در تیروزیناز همچنین منجر به ارتباط عصبی غیرطبیعی بین چشم‌ گربه‌ها و مغز می‌شود. درنتیجه، بسیاری از سیامی های اصلی دارای ویژگی چشم صلیبی بودند. به دلیل پرورش انتخابی، امروزه تعداد سیامی چشم ضربدری به میزان قابل‌توجهی کاهش‌یافته است.

چه عواملی دقیقاً منجر به تشکیل این زیر نژادهای متمایز شد؟

در حقیقت، بسیاری از پرورش‌دهندگان و داورهای نمایش گربه‌ها از زمانی که محبوبیت نژاد برای اولین بار در دهه‌های 1950 و 1960 افزایش یافت، طرفدار ظاهری لاغرتر بودند.

این امر منجر به پرورش انتخابی شد که بیشتر منجر به تغییر شکل ظاهری شد. درواقع، در اواسط دهه 1980، سبک اصلی تا حد زیادی از نمایش گربه‌ها ناپدید شده بود.

بااین‌حال، برخی از پرورش‌دهندگان، به‌طور عمده در انگلستان، تولیدمثل و ثبت گربه‌های سبک قدیمی را ادامه دادند که آن‌ها را از نابودی نجات داد.
امروزه انجمن بین‌المللی گربه‌ها نوع سیامی سبک قدیمی را به‌عنوان نوع افراطی تحت نام نژاد جدید Thai پذیرفته است.

ریشه گربه نژاد سیامی

این گربه سلطنتی و عرفانی تاریخ غنی و طولانی در پشت خود دارد. در اصل از تایلند می‌آید (قبلاً آن را سیام می‌نامیدند) و اعتقاد بر این است که این نژاد اولین بار در سال 1884 به اروپا راه یافت.


اولین داده‌ها در مورد گربه‌های سیامی، ازجمله شرح و تصویر آن‌ها، در مجموعه‌ای از نسخه‌های خطی باستانی «تامرا مائو» («شعرهای کتاب گربه‌ها») وجود دارد. تخمین زده می‌شود که متن‌ها از قرن 14 تا 18 نوشته‌شده‌اند و فکر می‌کنند از پادشاهی آیوتایا سرچشمه می‌گیرند.

گربه نژاد سيامی
ریشه گربه نژاد سيامی

امروزه این دست‌نوشته‌ها در کتابخانه ملی تایلند، کتابخانه بریتانیا و کتابخانه ملی استرالیا حفظ‌شده است. این شعر در Tamra Maew گربه‌های تایلندی را به‌مانند طلا توصیف می‌کند و هرکسی صاحب این گربه‌ها باشد ثروتمند می‌شود.

منشأ گربه نژاد سيامی در انگليس

در سال 1884، سرکنسول انگلیس ادوارد بلنکوو گولد یک جفت گربه با توانايی تولیدمثل از بانکوک به‌عنوان هدیه برای خواهرش لیلیان جین گولد خریداری کرد.

جفت گربه‌ها، Pho و Mia، سه بچه‌گربه سیامی Duen Ngai، Kalohom و Khromata به دنيا آوردند که در همان سال در نمایشگاه Crystal Palace London با والدینشان در معرض نمايش قرار گرفتند.

طی سال‌های بعد، گربه‌های بیشتری را از تایلند وارد کردند که به‌تدریج استخر تولید پایه برای کل نژاد سیامی در انگلستان را تشکیل داد. اعتقاد بر این است که بیشتر سیامی های انگلیس، امروزه از حدود یازده جفت واردات اصلی گرفته‌شده‌اند.

در مورد ایالات‌متحده، گفته می‌شود که اولین گربه سیامی در آمریکا در سال 1878 توسط کنسول ایالات‌متحده، دیوید استیکلس، به خانم Rutherford B. Hayes (بانوی اول نوزدهمين رئیس‌جمهور ایالات‌متحده) داده شد و بقیه عمر خود را در کاخ سفيد زندگی کرد.

شخصیت گربه نژاد سیامی

انجمن بین‌المللی گربه نژاد مدرن را اجتماعی، باهوش و بازیگوش توصیف می‌کند. سیامی ها بسیار دوست‌داشتنی و باهوش هستند. آن‌ها به دنبال هم‌نشینی با انسان و دیگر گربه‌ها هستند.

آن‌ها اغلب به‌شدت با انسان موردعلاقه خود پیوند می‌خورند. این بچه‌گربه‌ها بسیار پر سروصدا هستند و با صدایی بلند و زير توجه شمارا جلب می‌کنند. این ویژگی در ریشه نام مستعار مشترک همه آن‌ها يعنی Meezer است.

به دلیل تمایل شدید آن‌ها به بودن در اجتماع، اگر این گربه‌ها برای مدت طولانی تنها بمانند، تنها و افسرده می‌شوند. اگر قصد داشتن یک گربه سیامی به‌عنوان حیوان خانگی رادارید باید این نکته را در ذهن داشته باشید.

شخصیت گربه سیامی
شخصیت گربه نژاد سیامی

بهداشت و مراقبت گربه نژاد سيامی

به‌طور متوسط ، عمر سیامی حدود 12.5 سال است. نژادهای سیامی و مشتق شده از سیامی در مقایسه با نژادهای دیگر گربه‌ها میزان مرگ‌ومیر بیشتری دارند.

بیشترین مرگ‌ومیرها ناشی از تومورها، به‌ویژه تومورهای پستانی است. آن‌ها همچنین در معرض خطر بیشتری برای مشکلات گوارشی، عفونت‌های ریوی، OCD گربه‌ای، بیماری دهلیزی و سندرم هیپرستزی فلین هستند.

مشاهیر گربه نژاد سیامی

گرچه گربه ایرانی ستاره مشهور در دنیای گربه‌سانان است، گربه سیامی به دلیل خاستگاه و تاریخچه عرفانی از مقام سلطنتی برخوردار است. به‌طور طبیعی، بسیاری از گربه‌های معروف سیامی وجود دارند که ما موارد زیر را انتخاب کرده‌ایم:


در فيلم آن گربه لعنتی ساخته دیزنی در سال 1965، یک گربه سیامی به نام DC بازی کرد.
فيلم سفر باورنکردنی، ساخته شیلا برنفورد، تائو، يک گربه سیامی، یکی از سه حیوان خانگی است که 250 مایل را از طریق کانادا برای بازگشت به خانه خود پیموده است.


فيلم Get Fuzzy ساخته داربی کانلی ماجراهای راب ویلکو و دو دوستش را نشان می‌دهد: یک سگ Satchel Pooch و یک گربه سیامی – باکی کت.

گربه نژاد سيامی
مشاهیر گربه نژاد سیامی

حقایق سرگرم‌کننده

1-افسانه‌های زیادی درباره گربه نژاد سیامی وجود دارد. همان‌طور که قبلاً ذکر شد، این گربه‌ها به‌این‌علت موردستایش قرار می‌گرفتند: اعتقاد بر این بود که وقتی یکی از اعضای خانواده سلطنتی درگذشت، سیامی ها روح متوفی را دریافت می‌کنند.

گربه با خدمتکاران به معبدی منتقل می‌شود و بقیه عمر خود را به صورتی کاملاً تجملاتی می‌گذراند.


2-همچنین افسانه‌هایی وجود دارد که برخی از خصوصیات متمایز نژاد را نیز توضیح می‌دهد. به دلیل برخی جهش‌های ژنتیکی، چشمان متقاطع و انقباض دم اغلب در میان گربه‌های قدیمی سیامی دیده می‌شود.

یک داستان می‌گوید که گربه وظیفه محافظت از گلدان سلطنتی را داشته است. دمش را دور گلدان حلقه می‌کرد و چنان شدید به آن خیره می‌شد که چشمانش ضربدری می‌شد.

افسانه دیگری توضیح می‌دهد که گربه‌های سیامی درحالی‌که حلقه‌های پرنسس را روی دم خود نگه‌داشته بودند، گره‌هایی را در دم خود درست می‌کردند و گره‌ها مانع از افتادن حلقه‌ها می‌شدند.


نژادهای مشتق شده از گربه نژاد سیامی

چندین نژاد از نژادهای گربه در تلاقی با گربه‌های سيامی ایجادشده است. برخی از نژادهای مشتق شده از سیامی عبارت‌اند از:

بالینی، بنگال، بیرمن، برمه ای، هاوانا قهوه‌ای، Colorpoint Shorthair، هیمالیا، جاوه‌ای، Ocicat، مشکی کوتاه شرقی، Longhair شرقی، ساوانا، کفش برفی، گربه تایلندی، Tonkinese و Mongong Bobtail.
بالینی، معروف به سیامی مو بلند، با طول خز متمایز می‌شود.

داستان گربه‌های سیامی غنی و عرفانی است. نکته جالب و گیرايی در مورد این گربه‌سانان وجود دارد که نمی‌توان آن را با کلمات توصیف کرد. شهرت سلطنتی آن‌ها بسیار طولانی است، اما این شخصیت مهربان و وفادار آن‌هاست که باعث می‌شود همه ما در Basepaws کاملاً عاشق آن‌ها شویم.

کلام آخر

گربه نژاد سيامی گربه‌ای سلطنتی محسوب می‌شود و در بيشتر کاخ‌های اروپايی و آمريکا می‌توان آن‌ها را ديد. برای مطالعه در رابطه با ساير نژادهای گربه به وبلاگ واسط کالا مراجعه کنيد. برای خریدوفروش حيوانات خانگی خود ازجمله گربه‌ها نيز می‌توانید از اپليکيشن واسط کالا استفاده کنيد.

مقالات دیگر:

https://vasetkala.com/blog/33275/%da%af%d8%b1%d8%a8%d9%87-%d9%86%da%98%d8%a7%d8%af-%d9%85%db%8c%d9%86/
https://vasetkala.com/blog/33310/%d9%86%da%af%d9%87%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%da%86%d9%87%e2%80%8c%da%af%d8%b1%d8%a8%d9%87/

منابع:

basepaws.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.