گربه نژاد مین

گربه نژاد مين، یک بومي نیوانگلند و اهل مین است. آن‌ها در اوايل قرن نوزدهم گربه‌های مزرعه و به‌احتمال‌زیاد گربه‌های کشتی محسوب می‌شدند.


اولین چیزی که احتمالاً متوجه خواهید شد این است که مین‌ها بزرگ هستند. در حقیقت، رکورد طولانی‌ترین گربه خانگی جهان متعلق به یک مین است که طول آن بیش از چهار فوت می‌باشد.


اما به‌غیراز اندازه مین‌ها که جالب‌توجه است، علاقه افراد به آن‌ها به دلايل ديگري نيز است. آن‌ها نیاز چنداني به محبت کردن زياد ندارند، سازگار هستند و غرایز شکار خود را حفظ کرده‌اند.

اگر قصد داريد تعداد زیادی گربه داشته باشيد، گربه مين می‌تواند یک مکمل عالی برای خانواده شما باشد.


خصوصيات و ویژگی‌های گربه نژاد مين


اگر بخواهيم به گربه مين از خصوصيات زير نمره 1 تا 5 بدهيم، نمرات زير را خواهند گرفت:

 • مهربان با خانواده:3
 • میزان مو ريزي:4
 • سلامت عمومی:3
 • بازیگوشی:4
 • تمایل به تقليد صدا:4
 • رفتار مهربان با کودکان:5
 • رفتار دوستانه با غریبه‌ها:2
 • پدر شدن:4
 • هوش:4
 • رفتار دوستانه با ساير حیوانات خانگی:5
 • مشخصات ظاهري و حياتي گربه نژاد مين
 • طول عمر:9 تا 15 سال
 • طول:30 تا 40 اینچ
 • وزن:9 تا 18 پوند
 • اصل و نسب: ماین، ایالات‌متحده آمریکا


تاریخچه


Maine Coon، همان‌طور که از نامش پیداست، در اوایل قرن نوزدهم میلادی و از ماین می‌آید، جایی که این نژاد به‌عنوان موش گیر محبوب، گربه مزرعه‌ای و گربه کشتی شناخته می‌شد.

آن‌ها یک نژاد طبیعی هستند و از ریشه آن‌ها اطلاعات کمی در دست است. برخی می‌گویند، قرن‌ها قبل از اینکه کلمبوس اقیانوس آبي را بپیماید، وایکینگ‌ها آن‌ها را به آمریکای شمالی آورده‌اند.

برخی دیگر می‌گویند که گربه نژاد مين فرزندان گربه‌های مو بلند متعلق به ماری آنتوانت هستند که پیش از ملکه محکوم‌به امریکا فرستاده‌شده بودند، ملکه محکوم امیدوار بود، بتواند به آنجا فرار کند.


کاپیتان‌های دریایی ممکن است گربه‌های مو بلند را بازگردانده باشند که پس‌ازآن با گربه‌های کوتاه‌قد محلی جفت می‌شوند.

از یک موضوع کاملاً مطمئنيم و آن اين است که مین‌ها نتیجه جفت‌گیری بین گربه و راکون نیست، حتی اگر خز قهوه‌ای مایل به زرد و دم حلقه‌ای خزدار آن‌ها کاملاً شبيه به راکن ها باشد و ازنظر بيولوژيکي مثل راکن ها باشند.


در حقیقت، مین‌هایی که خز قهوه‌ای نداشتند، Maine Shags نامیده می‌شدند.


محبوبيت گربه نژاد مين درگذر زمان


اولین مرجع منتشرشده در مورد مین‌ها مربوط به سال 1861 است و درباره گربه‌ای سیاه‌وسفید به نام کاپیتان جنکس از تفنگداران اسب‌سوار بود.

یکمین ماده در سال 1895 در نمایش گربه‌هایی که در باغ مدیسون برگزار شد، به‌عنوان بهترین گربه انتخاب شد.


در نمایشگاه‌های بوستون و نیویورک، گربه‌سانانی که در خانه پرورش‌یافته بودند جزو گربه‌های محبوب بودند و هنگامی‌که انجمن گربه‌سانان در سال 1908 تأسیس شد، پنجمین گربه ثبت‌شده یک مين به نام مولی باند بود.

اما حمله گربه‌های پرزرق‌وبرق ایرانی و عجیب سیامی از انگلیس، پایان محبوبیت مین را برای حدود پنج دهه رقم زد.


در دهه 1960 اوضاع به‌نوبه خود بهتر شد و انجمن تولیدکنندگان و پرورش‌دهندگان گربه نژاد مین در سال 1968 تشکیل شد.

امروزه این گربه‌های بزرگ و زیبا از محبوب‌ترین نژادهای گربه در جهان هستند؛ اما آنچه واقعاً اهمیت دارد، این است که آن‌ها گربه رسمی ایالت ماین هستند.


مشخصات ظاهري

گربه مين اندازه بزرگي دارد. وزن بیشتر مین‌ها 9 تا 18 پوند است.

البته نرها بزرگ‌تر هستند و بعضی از آن‌ها وزني در حدود 20 پوند یا بیشتر دارند. آن‌ها سه تا پنج‌سالگی به‌اندازه کامل خود می‌رسند.


شخصیت گربه نژاد مين


مين خوش‌اخلاق و مهربان است و به‌خوبی با بسیاری از سبک‌های زندگی و شخصیت‌ها سازگار است.

آن‌ها دوست دارند در کنار مردم باشند و عادت دارند آن‌ها را دنبال کنند، اما نیازمند نیستند. آن‌ها خوشحال می‌شوند وقتی توجه شما را به سمت خود جلب می‌کنند.


اما اگر مشغول باشید، فقط از نظارت بر كارهای شما راضی هستند. در را به روی آن‌ها ببندید و آن‌ها با صبر و حوصله منتظر خواهند ماند تا شما متوجه خطای خود شده و آن‌ها را به داخل راه دهید.

آن‌ها معمولاً گربه‌ای نيستند که نياز به آغوش شما داشته باشند؛ اما دوست دارند در نزدیکی شما باشند.


همچنین گربه نژاد مين مهارت خود را به‌عنوان موش گير حفظ می‌کنند.

در خانه‌ای که مین در آن زندگی می‌کند هیچ جونده‌ای در امان نخواهد بود.

حتی اگر هیچ موشي برای تعقیب آن‌ها نداشته باشید، آن‌ها با تعقیب اسباب‌بازی‌ها و گرفتن آن‌ها با پنجه‌های بزرگ خود، مهارت‌های خود در تعقيب موش را زنده نگه می‌دارند.

بازي کردن گربه مين


مین از بازی کردن لذت می‌برد. او با توپ‌های کوچک، اسباب‌بازی‌ها یا تکه‌های کاغذ بسته‌بندی‌شده بازي می‌کند. آن‌ها می‌توانند مانند هر گربه‌ای صعود کنند اما معمولاً ترجیح می‌دهند در سطح زمین بمانند. بالاخره کار آن‌ها که گرفتن موش است، آنجاست.


آن‌ها همچنین بسیار باهوش هستند. می‌توانید با اسباب‌بازی‌های پازلی مغز آن‌ها را به چالش بکشيد.

گربه نژاد مين معمولاً در بزرگ‌سالی نيز مانند يک بچه‌گربه از بازی کردن لذت می‌برد. نرها، به‌ویژه، مستعد رفتارهای احمقانه هستند.

ماده‌ها باوقارتر هستند؛ اما عاشق بازی تعقیب و گریز هستند. آن‌ها هرگونه درخواستي که داشته باشند را با صدای خس‌خس اعلام می‌کنند.

مشکلات سلامتی


گربه‌های نژاد مين و نژادهای مخلوط هر دو دارای مشکلات احتمالي سلامتی هستند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشد.

مشکلاتی که ممکن است ماین کوین را تحت تأثیر قرار دهد شامل موارد زیر است:

 • دیسپلازی مفصل ران که در موارد شدید باعث لنگ شدن می‌شود.
 • کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، نوعی بیماری قلبی است که در مین‌ها ارثي است. یک آزمایش مبتنی بر DNA برای شناسایی گربه‌های حامل یکی از جهش‌های ایجادکننده بیماری در دسترس است.
 • بیماری پلی کیستیک کلیه در گربه نژاد مين، یک بیماری کلیوی وراثتی که به‌آرامی پیشرفت می‌کند و می‌تواند منجر به نارسایی کلیه شود.


آتروفی عضلانی نخاع، یک اختلال ژنتیکی است که عضلات اسکلتی تنه و اندام را تحت تأثیر قرار می‌دهد. آزمایشی برای شناسایی حامل‌ها و بچه‌گربه‌های آسیب‌دیده در دسترس است.


مراقبت از گربه نژاد مين


طول خز مين بلند است و بافتی ابریشمی دارد که تقریباهميشه به حالت نامرتبي قرار می‌گیرد. به‌راحتی با دو بار شانه زدن در هفته می‌توان از آن مراقبت کرد تا موهای مرده از بین برود و روغن‌های پوست پخش شود.

ابزارهای مفید نظافت شامل یک شانه از جنس استیل ضدزنگ برای از بین بردن گره‌ها نياز داريد و همچنين يک چنگک جمع‌آوری برای بیرون کشیدن پوست‌های مرده که باعث ايجاد گره و نامرتبي خز می‌شود، نياز داريد. به‌خصوص در ناحیه معده و دم از آن به‌آرامی استفاده کنید.


مين صبور است، اما مانند شما موهاي خود را دوست ندارد. دم را بررسی کنید که چند قطعه مدفوع به خز چسبیده و آن را با دستمال مرطوب کودک پاک‌کنید.

در صورت لزوم مين را استحمام کنید که ممکن است از چند هفته تا چند ماه یک‌بار باشد. اگر احساس می‌کنید خز آن‌ها چرب شده و يا رشته‌ای به نظر می‌رسد، آن‌ها به حمام نیاز دارند.

بهداشت گربه نژاد مين


مسواک بزنید تا از بیماری پریودنتال جلوگیری کنید. بهداشت روزانه دندان بهترین انتخاب است، اما حداقل یک‌بار در هفته دندان‌های گربه مين خود را مسواک بزنيد.

هر دو هفته یک‌بار ناخن‌ها را کوتاه کنید. گوشه چشم‌ها را با پارچه‌ای نرم و مرطوب پاک‌کنید تا هرگونه ترشحات برطرف شود.

برای هر چشم از یک ناحیه جداگانه از پارچه استفاده کنید تا خطر گسترش عفونت را نداشته باشید. گوش‌ها را به‌صورت هفتگی بررسی کنید.

اگر کثیف به نظر می‌رسند، آن‌ها را با یک پنبه یا پارچه مرطوب و نرم با مخلوط 50-50 سرکه سیب و آب گرم پاک‌کنید.


جعبه خواب مين را به‌صورت بی‌عیب و تمیز نگه‌دارید. گربه‌ها در مورد بهداشت سرویس بهداشتی بسیار خاص هستند و یک جعبه تمیز برای تمیز نگه‌داشتن خز نیز بسيار مؤثر خواهد بود.

مين، يک گربه خانگي


بهتر است گربه نژاد مين را به‌عنوان یک گربه فقط در داخل خانه نگه‌دارید تا از بیماری‌های منتقل‌شده توسط گربه‌های دیگر، حمله سگ‌ها یا کایوت ها و سایر خطرات دیگری که گربه‌هایی که به بیرون از منزل می‌روند.

مانند برخورد با ماشین، در امان بماند. براي مین‌هایی که به بیرون از منزل می‌روند، خطر سرقت توسط شخصی که مایل به داشتن چنین گربه زیبایی بدون پرداخت هزینه برای آن است، نیز وجود دارد.

رنگ و آرایش خز گربه نژاد مين


Maine Coon گربه‌ای بزرگ و ناهموار با خزي صاف و پشمالو است که به نظر می‌رسد می‌تواند در هر شرایط آب‌وهوایی، يک روز کامل و براي گرفتن موش در یک مزرعه قرار بگيرد.

درواقع، آن‌ها فقط برای چنین کاری در آب‌وهوای سخت ماین ساخته‌شده‌اند، استاندارد نژاد آن‌ها منعکس‌کننده میراث آن‌ها است.

آن‌ها گربه‌ای به‌اندازه متوسط تا بزرگ با بدنی متناسب و عضلانی و دارای قلبي بزرگ هستند. یک مين دارای پاهای قابل‌توجه، طول متوسط و پنجه‌های بزرگ و گرد و کاملاً خزدار است که در زمستان به‌عنوان «کفش برفی» عمل می‌کند.


مین‌ها خزي پرپشت دارند که طول آن روی شانه‌ها کوتاه‌تر است. در ناحیه شکم، حالت ترک‌خورده دارد و به دو قسمت تقسیم‌شده است. خز در قسمت عقب بدن بلندتر است. مين یک دم بلند و خزدار دارد که به شما سلام می‌دهد.


خصوصيات سر در گربه نژاد مين

 • سر با عرض متوسط و طول کمی بلندتر، به‌طوری‌که پهن به نظر نمی‌رسد.
 • او دارای یک پوزه کبود است.
 • گوش‌های بزرگ و پرزدار در قاعده پهن هستند تا در یک نقطه مخروطی می‌شوند.
 • چشماني بزرگ و تیزبین به رنگ‌های سبز، طلایی، طلایي مایل به سبز یا مسی دارند. مين سفید یا دو رنگ ممکن است چشمانی آبی داشته باشد.


رنگ خز گربه نژاد مين


الگوی رنگ خز قهوه‌ای کمرنگ در این نژاد بسیار رایج است به‌طوری‌که بسیاری از مردم نمی‌دانند مین‌ها می‌تواند به رنگ‌ها یا الگوهای دیگری نيز باشد.

آن‌ها ممکن است متعجب شوند که مین‌ها می‌توانند به رنگ‌هایی وجود داشته باشند که شامل سیاه، قرمز یا سفید، همه رنگ‌ها و الگوهای سرمه‌ای، دو رنگ مانند آبی و سفید یا قرمز و سفید و الگوهایی مانند لاک‌پشت است.


کودکان و دیگر حیوانات خانگی


گربه نژاد مین دوستانه و آرام است و یک انتخاب مناسب برای خانواده‌هایی است که کودک و سگ‌های دوستدار گربه دارند. آن‌ها کودکاني را که به آن‌ها توجه می‌کنند و با احترام و مؤدبانه رفتار می‌کنند، دوست دارند.


آن‌ها همچنین از زندگی با سگ‌های گربه دوست خوشحال هستند. حیوانات اهلی را به آهستگی و در شرایط کنترل‌شده به يکديگر معرفی کنید. آن‌ها یاد می‌گیرند که باهم کنار بیایند.


کلام آخر


گربه‌ نژاد مين، جزو بزرگ‌ترین گربه‌های خانگي هستند. در عين اينکه به‌راحتی می‌توانند موش‌ها را شکار کنند، با کودکان و ساير حيوانات خانگي روابط دوستانه‌ای برقرار می‌کنند.


امیدواریم از خواندن این مقاله اطلاعات خوبی کسب کرده باشید.
جهت خرید و فروش اینترنتی انواع حیوانات خانگی نظیر سگ، گربه، کبوتر و غیره می‌توانید به وبلاگ واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.


منبع
cattime.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر