نگهداری از بچه‌ گربه

پرورش و نگهداری از بچه‌ گربه یکی از سرگرم‌کننده‌ترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید؛ اما بهتر است بدانید این کار مسئولیت‌های زیادی دارد. همان‌طور که نیازهای نوزاد انسان در سنین کودکی و بزرگ‌سالی باهم تفاوت دارند، در مورد گربه‌ها نیز همین‌گونه است. شما نمی‌توانید با یک بچه‌ گربه همانند یک گربه بالغ رفتار کنید.

بچه‌ گربه‌ها حیواناتی بسیار بامزه و دوست‌داشتنی هستند. کاملاً طبیعی است که افرادی که گربه دارند آرزو کنند که گربه‌هایشان برای همیشه بچه‌ بمانند.

در این مقاله سعی کردیم شما را با چگونگی اصول نگهداری از بچه‌ گربه آشنا کنیم. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تعیین سن بچه‌ گربه

یکی از مواردی که برای نگهداری از بچه‌ گربه باید بدانید سن دقیق حیوان شما خواهد بود. بچه‌گربه‌ها در 10 هفته ابتدایی زندگی‌شان ازنظر تغذیه، دمای محیط، محل زندگی و سایر این‌گونه نیازها بسیار حساس هستند. معمولاً پرورش‌دهندگان و پناهگاه‌های حیوانات سعی می‌کنند مسئولیت بچه‌گربه‌های در این محدوده سنی را قبول نکنند.

برای تعیین سن بچه‌گربه خود می‌توانید از مطلب تشخیص سن بچه گربه که یکی از کامل‌ترین و بهترین مطالب در این زمینه است، استفاده کنید.

پیدا کردن دامپزشک مناسب و باتجربه

شما برای نگهداری هرچه بهتر از بچه‌ گربه خود به راهنمایی و توصیه‌های یک دامپزشک ماهر و باتجربه نیاز دارید. اگر به دامپزشک مناسب دسترسی نداشتید می‌توانید از نزدیکان یا دوستانتان که در بزرگ کردن بچه‌ گربه تجربه داشته‌اند کمک بگیرید.

یکی از اولین کارها پس از خریدن گربه این است که ازنظر سلامت مورد بررسی کامل دامپزشک قرار گرفته و در صورت نیاز واکسن‌های ضروری را دریافت کند.

از دامپزشک دستور رژیم غذایی کاملی برای بچه‌ گربه خود بگیرید. توصیه‌های ایمنی برای پیشگیری از بیمار شدن بچه‌ گربه را نیز از او بپرسید و انجام دهید.

بهتر است علائم بیماری‌هایی که ممکن است بچه‌ گربه شما به آن‌ها مبتلا شود را بدانید. دانستن این علائم به شما کمک می‌کند تا در صورت بروز آن‌ها بتوانید برای درمان، اقدامات مناسب انجام دهید. مرتب به دامپزشک مراجعه کنید و از او بخواهید کاملاً بچه‌ گربه شما را ازنظر داشتن انگل روده و شپش بررسی کند.

تهیه غذای باکیفیت

تغذیه مناسب از موارد بسیار مهم در بزرگ کردن بچه‌ گربه شما خواهد بود. بچه‌گربه‌ها معمولاً سه برابر بیشتر از گربه‌های بالغ به کالری و مواد غذایی نیاز دارند.

از بدو تولد تا چهار هفتگی بچه‌ گربه شما هر دو ساعت به شیر نیاز دارد.

غذای با کیفیت
غذای با کیفیت

از هشت‌ماهگی باید شیر دادن را قطع کنید و از مکمل‌های مخصوص بچه‌ گربه‌ها با نام‎‌های تجاری معروف و با تأییدیه سازمان کنترل خوراک حیوانات خانگی (AAFCO) استفاده کنید. این مکمل‌ها را باید همراه بعضی مواد غذایی طبیعی که حداقل 30 درصد پروتئین دارند به بچه گربه بدهید.

برنامه غذایی منظم

برای یک برنامه غذایی منظم و مناسب حتماً باید از دامپزشک مشورت بگیرید و طبق نظر او عمل کنید. برای نگهداری از یک بچه‌ گربه معمولاً اکثر دامپزشکان توصیه می‌کنند در سنین 3 تا 6 ماهگی روزانه سه بار به او غذا دهید.

هنگامی‌که به شش‌ماهگی رسید باید دفعات غذا دادن او به 2 بار در روز کاهش یابد.

کاسه آب بچه‌گربه خود را روزانه تمیز کنید و با آب سالم پرکنید.

مطمئن شوید که بچه‌ گربه جدیدتان به هیچ بیماری خاصی مبتلا نیست؛ سپس به او اجازه دهید در محیط خانه و در کنار سایر اعضای خانواده پرسه بزند. هنگام نگهداری از بچه‌ گربه این کار سبب می‌شود که هرچه سریع‌تر به محیط جدید عادت کند.

روزانه حداقل یک‌بار وقت بگذارید و با او بازی کنید.

با بچه‌ گربه خود ارتباط فیزیکی داشته باشید تا پیوند عاطفی قوی با شما برقرار کند. به فرزندانتان هم اجازه دهید با بچه‌ گربه شما دوست شوند. هنگام نگهداری از بچه‌ گربه، با این کار می‌توانید باعث افزایش سلامتی او شوید.

اجازه دهید راه رفتن روی سطوح مختلف و با ارتفاع‌های متفاوت را تجربه کند تا مهارت او افزایش یابد.

تهیه محل زندگی مناسب

قبل از اینکه بچه‌ گربه را به خانه بیاورید ابتدا یک محل زندگی امن و آرام برای او فراهم کنید. در این صورت بچه‌گربه شما در آن محل احساس راحتی و امنیت می‌کند.

برای بچه‌ گربه حتماً ظرف غذا، ظرف آب، ظرف مخصوص برای دستشویی و محل خواب مناسب در نظر بگیرید. به این نکته توجه داشته باشید که تا جای ممکن ظرف غذا و ظرف مخصوص دستشویی را از هم دور نگه‌دارید.

محل خواب و ظرف مخصوص دستشویی او را همیشه تمیز نگه دارید. با این کار می‌توانید باعث پیشگیری از بسیاری از بیماری‌های او شوید.

هنگام نگهداری از بچه‌ گربه توجه داشته باشید بعضی از گیاهان مانند گل نیلوفر برای آن‌ها سمی و خطرناک هستند. باید محیط اطراف گربه‌ها را از وجود این گیاه و سایر گیاهانی که می‌توانند برای آن‌ها مضر باشند پاک‌کنید.

نگهداری از بچه‌ گربه
محل زندگی مناسب

شناخت علائم بیماری

بچه‌گربه‌های در سنین پایین‌تر بیشتر در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها قرار دارند. در نگهداری از بچه‌ گربه‌ها بسیار مهم است که شما بتوانید به‌سرعت بیمار شدن آن‌ها را تشخیص دهید و سراغ دامپزشک بروید.

رایج‌ترین این علائم شامل بی‌اشتهایی، کاهش وزن شدید، استفراغ، متورم شدن شکم، بی‌حالی و خستگی است. سایر علائمی که باید آن‌ها را نیز جدی گرفت اسهال، مشکل در تنفس، خس‌خس کردن و سرفه زدن، قرمزی چشم، آبریزش بینی و عدم توانایی دفع فضولات است.

آراستگی و نظافت بچه‌گربه

برس زدن منظم و روزانه مخصوصاً برای بچه‌گربه‌هایی که موهای متوسط یا بلند دارند مسئله‌ای مهم است. تمیز کردن گربه را از سن پایین شروع کنید تا هرچه زودتر به این کار عادت کند.

برای اینکه بهتر او را به این کار عادت دهید می‌توانید بعد از هر بار تمیز کردن، یک غذای خوشمزه به‌عنوان پاداش به او بدهید.

هنگام نگهداری از بچه‌ گربه برس زدن مرتب موهای او باعث می‌شود، مو و پوست مرده بچه‌گربه شما جدا شود. این کار سبب می‌شود بچه‌گربه آن‌ها را نبلعد و از ایجاد مشکل معده و استفراغ او جلوگیری می‌کند.

گربه‌ها به‌طورکلی از خیس شدن متنفرند. خیس شدن باعث ایجاد شوک و استرس در آن‌ها می‌شود. سعی کنید هیچ‌گاه گربه‌ها را حمام نکنید مگر اینکه دامپزشک به علت خاصی حمام بردن آن‌ها را توصیه کند.

تهیه پایه مخصوص خراش دادن

گربه‌ها به‌طور غریزی با کشیدن ناخن‌های خود بر روی اجسام سخت، آن‌ها را در وضعیت خوب و معمولی نگه می‌دارند. برای اینکه این نیاز آن‌ها را برطرف کنید بهتر است چند پایه مخصوص خراش دادن تهیه کنید.

این پایه‌ها را در اطراف خانه قرار دهید. با این کار از خراشیده شدن سایر وسایل خانه مثل دیوارها یا مبلمان جلوگیری کنید.

اگر می‌خواهید گزبه‌ای را به سرپرستی بگیرید و نگران اینگونه رفتارها هستید، مطلب تربیت گربه می‌تواند به شما کمک کند.

عقیم‌سازی گربه

عقیم‌سازی گربه‌ها قبل از بلوغ جنسی می‌تواند نگهداری از بچه‌ گربه را بسیار آسان‌تر کند. این کار علاوه بر آنکه از ازدیاد بیش‌ازحد گربه‌ها در جامعه جلوگیری می‌کند باعث افزایش سلامت آن‌ها نیز می‌شود.

عقیم‌سازی گربه‌ها باعث می‌شود از ایجاد خشونت در فصل جفت‌گیری آن‌ها پیشگیری شود. با عقیم کردن آن‌ها از پرسه زدن گربه‌ها در اطراف خانه برای جفت‌یابی جلوگیری می‌کنید.

عقیم‌سازی
عقیم‌سازی گربه

سخن پایانی

نگهداری از یک بچه‌ گربه در ظاهر شاید بسیار لذت‌بخش و دوست‌داشتنی باشد؛ اما برای اینکه بتوانید این کار را به‌خوبی انجام دهید، باید کمی سختی نیز تحمل‌کنید.

باید بچه‌گربه را مانند فرزندان خود بدانید و برای تربیت، نگهداری و مراقبت از گربه اطلاعات خود را بالا ببرید. بچه‌گربه‌ها مخصوصاً در سنین کم بسیار حساس هستند. اگر در بچگی مراقبت‌های کافی از آن‌ها را انجام ندهید با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهند شد.

امیدواریم از خواندن این مقاله اطلاعات خوبی کسب کرده باشید. برای خواندن سایر مطالب جذاب و خواندنی به وبلاگ واسط کالا سر بزنید.
جهت خرید و فروش اینترنتی انواع حیوانات خانگی نظیر سگ، گربه، کبوتر و غیره می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منابع:
kb.rspca.org.au
petfinder.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر