نگهداری مرغ تخم گذار محلی

نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی

مرغ‌های محلی انواع مختلفی دارند. معمولاً هدف از نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی، استفاده از تخم آن‌ها است. تخم‌مرغ‌ها نیز انواع مختلفی دارند و دارای اشکال و اندازه‌های مختلف هستند. اگرچه شکل آن به‌طورکلی بیضی است، اما گاهی اوقات ممکن است با یک تخم‌مرغ با اندازه و شکل عجیب مواجه شوید.

هنگامی‌که برای اولین بار مرغ‌ها شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، ممکن است با تخم‌مرغی عجیب‌وغریب با شکل نامنظم روبه‌رو شوید. این کاملاً طبیعی است. مدتی طول می‌کشد تا مرغ‌های شما تخم‌های سالم و یک‌اندازه بگذارند.

در ادامه شما را به‌خوبی با نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی آشنا خواهیم کرد. به شما خواهیم آموخت که برای پرورش مرغ محلی نیاز به چه چیزهایی دارید.

تغذیه مرغ محلی

راز مراقبت درست از مرغ محلی تخم‌گذار با تغذیه خوب شروع می‌شود. خوراک مرغ سال‌هاست که موردمطالعه و بهبود قرارگرفته و تولیدکنندگان خوراک دام بهترین خوراک ممکن را برای مرغ‌های شما تولید می‌کنند. خوراک ارگانیک برای گله شما بهترین تغذیه خواهد بود.

در ابتدا برای نگهداری از جوجه‌ها باید غذای باکیفیت همراه با پروتئین بالا به آن‌ها بدهید، تا زمانی که به سن تخم‌گذاری برسند.

در این مرحله می‌توانید به‌آرامی خوراک آن‌ها را تغییر دهید و مقدار پروتئین آن را کم کنید. تا جایی که فقط شانزده درصد پروتئین در غذای آن‌ها باشد؛ زیرا اگر پروتئین بیش‌ازحد نیاز به بدن مرغ برسد، چاق می‌شود و شکمش چربی می‌گیرد. در این صورت مرغ محلی قادر به تخم‌گذاری نخواهد بود.

اگر محل نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی و جوجه‌های جوان‌تر باهم مشترک بود، بهتر است از خوراک جوجه‌ها برای تمام گله استفاده کنید. این کار را ادامه دهید تا زمانی که همه جوجه‌ها به سن حدود بیست هفته برسند.

اهمیت تغذیه جوجه

تغذیه مناسب در پرورش و نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی اهمیت بسیاری دارد. برای رشد کامل، باید به جوجه خوراک مرغوب و باکیفیت، همراه با پروتئین بالا داده شود. جوجه‌ها ممکن است از کمبودهای غذایی متعددی رنج ببرند که درنهایت بر نحوه رشد آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

جوجه‌ها در شانزده‌ تا بیست هفته اول باید با غذای اولیه که دارای (بیست درصد پروتئین) می‌باشد تغذیه شوند. هنگامی‌که آن‌ها شروع به تخم‌گذار می‌کنند، خوراک آن‌ها نیز تغییر می‌کند و درصد پروتئین آن کاهش میابد.

این کار به شما اطمینان می‌دهد که مقدار موردنیاز پروتئین، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی خود را دریافت می‌کنند. این روش، جوجه‌ها تا دوران بلوغ قوی و سالم نگه می‌دارد.

در مقاله نگهداری از جوجه مرغ می‌توانید تمام نکاتی که برای نگهداری و تغذیه جوجه لازم است بدانید را یاد بگیرید.

تغذیه جوجه
تغذیه جوجه

آب تمیز

مرغ‌ها نیاز به دسترسی منظم به آب‌دارند. در حقیقت کمبود آب می‌تواند افت چشمگیری در تولید تخم‌مرغ ایجاد کند. علاوه بر آن برای سلامتی آن‌ها نیز بسیار مضر است.

سعی کنید به‌طور روزانه آب مرغ‌ها را تأمین کنید. برای اطمینان از در امان ماندن از آلودگی و عفوت، به‌طور مرتب ظرف آب آن‌ها را تمیز کنید و بشویید.

اگر پاهای جوجه‌ها به داخل آبخوری می‌رود، آن را روی یک بلوک یا سکو بلند بگذارید تا آب تمیز بماند. با این کار علاوه بر جلوگیری از آلوده شدن آب، از سرما خوردن جوجه‌ها نیز پیشگیری می‌کنید.

خوراک مرغ

رژیم غذایی آن‌ها در درجه اول از دانه‌ها، گیاهان و پروتئین حیوانی تشکیل‌شده است. یک مرغ در هفته حدود یک و نیم کیلوگرم غذا می‌خورد. آن‌ها در زمستان بیشتر از تابستان تمایل دارند غذا بخورند؛ زیرا برای گرم ماندن در هوای سرد کالری بیشتری می‌سوزانند.

سعی کنید خوراک ارگانیک خریداری کنید که باید فاقد سموم دفع آفات، هورمون‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد اصلاح‌شده ژنتیکی باشد. خوراک پرنده اصلی‌ترین و مهم‌ترین عامل در نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی است. با امکان دسترسی به فضای باز می‌توانید مرغ‌های سالم و سرحال داشته باشید.

با تهیه پوسته خردشده صدف، ریگ گرانیت و حتی پوسته تخم‌مرغ آسیاب شده در ظرفی جداگانه، اطمینان حاصل کنید که جوجه‌های شما کلسیم و ریگ کافی دریافت می‌کنند. بسیاری از ضایعات غذایی خانگی برای مرغ مناسب است و می‌توانید در نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی از آن‌ها استفاده کنید.

از دادن لوبیای خشک، غذای کپک‌زده، غذاهای کاملاً فرآوری شده، مرکبات و سیب‌زمینی نپخته به مرغ‌های خود، خودداری کنید. بااین‌حال مرغ‌ها به‌طورمعمول به‌اندازه کافی متوجه می‌شوند که باید از غذاهای مضر پرهیز کنند.

نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی
خوراک مرغ

اهمیت کلسیم

همان‌طور که آن‌ها زندگی روزمره خود را با تخم‌گذاری روزانه شروع می‌کنند، ممکن است برای چند روز هیچ تخمی نگذارند. این کاملاً طبیعی است و جای نگرانی نیست؛ گاهی اوقات دلیل این امر کمبود کلسیم در بدن پرنده است.

هنگامی‌که روند زندگی آن‌ها طبیعی شد و به‌طور کامل بالغ شدند، باید به آن‌ها کلسیم بدهید. ریختن پرها، رنگ کم‌رنگ کاکل و پاها نیز می‌تواند سطح کلسیم پایین را نشان دهند.

پوسته‌های تخم‌مرغ از 97٪ کربنات کلسیم ساخته می‌شوند.

اگر مرغ روزانه كلسیم كافی دریافت نكند، از كلسیم موجود در استخوان‌های مرغ کاسته و برای تولید تخم‌مرغ استفاده می‌شود.

این فرایند زیاد طولانی نخواهد بود؛ زیرا پس از چند روز مرغ شما تخم‌هایی با پوسته نرم یا حتی بدون پوسته می‌گذارد. در صورت ادامه‌دار بودن این وضعیت، به دلیل کمبود کلسیم استخوان‌های پرنده شکننده خواهد شد.

کلسیم را می‌توان از فروشگاه حیوانات خانگی با عنوان پوسته صدف خریداری کرد. قیمت آن بسیار ارزان است و هزینه زیادی برای شما نخواهد داشت.

یک مرغ فقط آنچه را که بدنش نیاز دارد می‌خورد. باید توجه داشته باشید که کلسیم زیاد نیز مشکلات خاص خود را به همراه دارد.

یک‌ راه دیگر نیز برای برطرف کردن کلسیم مرغ‌ها وجود دارد. شما می‌توانید در نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی با دادن پوست تخم‌مرغ آسیاب شده، کلسیم موردنیاز آن‌ها را تأمین کنید.

پوسته تخم‌مرغ خردشده

بهترین روش برای این کار این است که پوسته‌ها را حدود ده تا پانزده دقیقه در فر بپزید. پختن پوسته باعث می‌شود باکتری‌های موجود در آن از بین بروند.

هنگامی‌که به‌ اندازه کافی خنک شدند، آن‌ها را به قطعات بسیار کوچک خردکنید (به‌طوری‌که به‌عنوان تخم‌مرغ قابل‌تشخیص نباشند) و آن‌ها را به مرغ‌های خود بدهید. جالب اینجاست که اغلب مرغ‌ها پوسته‌های بازیافتی را به پوسته صدف ترجیح می‌دهند.

کاهش استرس

استرس در جوجه‌ها می‌تواند منجر به قطع چرخه تخم‌گذاری و سایر بیماری‌ها نیز بشود.

چه عواملی باعث ایجاد استرس در مرغ می‌شود؟

تغییر محل نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی، تغییر خوراک و سروصدای حیوانات خانگی دیگر می‌توانند باعث ایجاد استرس در یک مرغ شوند.

اگر می‌توانید حتماً موارد گفته‌شده را رعایت کنید تا پرنده‌های شما دچار استرس نشوند. جالب است بدانید که فصل جفت‌گیری هم برای مرغ‌ها یک فشار روانی بزرگ است.

میزان استرسی که یک پرنده می‌تواند تحمل کند بستگی به نژاد او دارد. بدیهی است که شما باید سعی کنید عوامل استرس‌زا را که مرغ‌هایتان در معرض آن هستند تا حد امکان کاهش دهید.

به‌عنوان‌مثال صدای کودکان کوچک یا صدا و حرکات حیوانات دیگر مانند سگ و گربه می‌توانند استرس‌زا باشند.

ممکن است ما این موارد را عامل استرس‌زا تصور نکنیم، اما برای مرغ‌ها این‌گونه خواهد بود. آن‌ها یک‌ گونه طعمه هستند و تقریباً همیشه در برابر خطر هوشیار هستند.

استرس
استرس مرغ

بیماری‌های مرغ تخم‌گذار

مرغ بیمار ممکن است تخم گذاشتن را متوقف کند. این احتمالاً اولین نشانه بیماری خواهد بود. در مرحله اول او را قرنطینه کنید. هجوم سنگین انگل نیز می‌تواند عاملی برای توقف تخم‌گذاری مرغ شما باشد.

برای اطمینان از سلامت کامل در نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی باید بررسی‌های منظم بهداشتی انجام شود.

اگر فکر می‌کنید ممکن است مرغ شما انگل داشته باشد، یک نمونه مدفوع را جمع‌آوری کرده و برای تجزیه‌وتحلیل به دامپزشکی ببرید.

فراموش نکنید که ازنظر داشتن شپش و کک نیز مرغ‌های خود را بررسی کنید. همه این‌ها می‌تواند به‌ سلامتی پرنده آسیب برسانند.

اندازه قفس

توصیه می‌شود برای نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی به ازای هر پرنده حداقل 2 تا 3 فوت مربع فضا اختصاص دهید. همچنین برای هرکدام حداقل 8 تا 10 فوت مربع فضای بیرونی (فضای باز) در نظر بگیرید.

از ازدحام بیش‌ازحد جلوگیری کنید. این امر می‌تواند بیماری‌ها و رفتارهای پرخاشگرانه مانند کندن پرها را تشدید کند.

تا آنجا که ممکن است فضای بیرونی را فراهم کنید تا مرغ‌ها بتوانند غذا بخورند و جست‌وجو کنند.

در فصل پاییز به مرغ‌ها اجازه دهید تا با گشتن در محیط، خاک آنجا را با کود خود غنی کنند.

در ساخت قفس، هنگام اندازه دادن به کارگاه در نظر بگیرید که چند مرغ می‌خواهید. در نظر داشته باشید که از چه تعداد مرغ می‌توانید مراقبت کنید. جالب است بدانید که نسبت ایدئال مرغ به خروس 12 به 1 است.

از داشتن تعداد زیادی خروس خودداری کنید زیرا ممکن است به مرغ‌های شما آسیب برسانند.

خوب است بدانید

تعداد تخم‌هایی که مرغ می‌گذارد به سن پرنده، سلامت کلی آن‌ها، نژاد و سایر عوامل بستگی دارد. بعضی از آن‌ها روزانه تخم‌مرغ می‌گذارند. درحالی‌که برخی دیگر هفته‌ای یک یا دو تخم می‌گذارند. در نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی، یک مرغ معمولی هر سه روز، دو تخم می‌گذارد.

تولید تخم‌مرغ در ماه‌های زمستان بدون وجود نور مصنوعی در قفس، به میزان قابل‌توجهی کاهش یابد. مرغ‌های تخم‌گذار برای دو سال اول بیشترین بازده را دارند. اگرچه برخی از کارشناسان می‌گویند مرغ‌های بسیار مسن هم می‌توانند تخم‌های زیادی بگذارند.

محافظت در برابر شکارچیان

توصیه می‌شود یک قفس خانگی بسازید که مرغ‌ها را در طول شب ایمن نگه دارد. سگ‌های وحشی، روباه‌ها، کایوت‌ها، شاهین‌ها، اسنک‌ها، پوزوم‌ها، راسوها، گربه‌ها، موش‌ها، جغدها و راکون‌ها می‌توانند تخم‌مرغ، غذا و حتی خود مرغ را نیز بخورند.

ظرف خوراک آن‌ها را در گوشه‌ای قرار دهید تا از جلب‌توجه حیوانات وحشی در نزدیکی قفس جلوگیری کنید. یک مزیت داشتن خروس این است که می‌تواند به محافظت از گله در نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی کمک کند.

بهترین نژادهای مرغ تخم‌گذار

درست مثل گربه‌ها و سگ‌ها، تعداد زیادی نژاد مرغ وجود دارد. هر نوع مرغ دارای شخصیت، مزایا و معایب خاص خود است. برخی از مواردی که می‌خواهید هنگام پرورش مرغ تخم‌گذار در نظر بگیرید، شامل تعداد تخم‌مرغ تولیدی، رنگ تخم‌مرغ، محیط و دمای ترجیحی نژاد است.

در ادامه فهرستی از چند نژاد مرغ تخم‌گذار محبوب (بر اساس مقدار تخم‌مرغ، مقاومت و مزاج) برای شما تهیه‌کرده‌ایم.

آمروکانا (Ameraucana)

این نام ترکیبی برگرفته از دو کلمه “آمریکا” و “آراکانا” است.

نژاد مرغ Ameraucana توسط دانشمندان آمریکایی در حدود سال 1970 از مرغ آراکانا که از کشور شیلی آورده شده بود، تولید شد. برای حفظ ژن تخم‌مرغ آبی غیرمعمول آراکانا پرورش داده شد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت. استاندارد کمال از انجمن طیور آمریکا در سال 1984 این نژاد را به رسمیت شناخت و ثبت کرد.

آمروکانا
آمروکانا

تخم‌مرغ: به‌طور میانگین هر مرغ تخم‌گذار Ameraucana تقریباً 150-200 تخم در سال می‌گذارد. تخم‌های آن‌ها معمولاً آبی روشن هستند و اندازه متوسط تا بزرگ دارند.

محیط نگهداری: جوجه‌های آمروکانا می‌توانند انواع مختلف آب هوا را تحمل کنند و مستعد ابتلا به سرمازدگی نیستند.

مزاج: آن‌ها کنجکاو، دوست‌داشتنی و زیبا هستند. این نژاد برای نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی بسیار مناسب است. علاوه بر آن نسبت به سایر مرغ‌ها، نگهداری نژاد Ameraucana راحت‌تر خواهد بود.

استرالورپ یا استرالیایی (Australorp)

Australorp یا همان Orpington استرالیایی یک نژاد مرغ است که اصالت آن به استرالیا برمی‌گردد. این مرغ یک نژاد دومنظوره است؛ زیرا علاوه بر اینکه زیادی تخم می‌گذارد، گوشت خوشمزه و لذیذی نیز دارد.

تخم‌مرغ: این نژاد به‌طور متوسط حدود 300 تخم قهوه‌ای روشن در سال می‌گذارند.

محیط نگهداری: Australorps می‌تواند در اکثر انواع آب‌وهوا زندگی کند. این نژاد ترجیح می‌دهد که در فضای باز و بزرگ باشند. اگر فضای نگهداری شما محدود است، بهتر است که این نوع را برای نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی انتخاب نکنید.

مزاج: این نژاد بسیار بانمک است و رفتاری دوستانه دارد. Australorps اغلب در مقایسه با نژادهای دیگر انتخاب نمی‌شود؛ اما به‌طورکلی یک نژاد عالی برای تخم‌گذاری است. البته اگر در شرایط مناسب قرار داشته باشند.

ایسا براون (Isa Browns)

آیسا براون که زمانی به‌عنوان عضوی از Institut de Sélection Animale Brown(موسسه پرورش حیوانات قهوه‌ای) بود، در دهه 1970 در فرانسه شناخته شد.

تخم‌مرغ: Isa Browns برای تولید تخم‌مرغ ساخته‌شده است. آن‌ها سالانه حداقل حدود 300 تخم بزرگ قهوه‌ای خواهند گذاشت. آن‌ها معمولاً زودتر از نژادهای دیگر مرغ تخم‌گذار، تخم گذاشتن را شروع می‌کنند. احتمال کاهش تولید تخم‌مرغ آن‌ها در فصل زمستان کمتر است.

محیط نگهداری: این مرغ‌ها تقریباً به‌راحتی می‌توانند با هر محیطی سازگار شوند و یکی از مقاوم‌ترین نژادها برای آب‌وهوای سرد و گرم هستند.

لگورن (Leghorn)

امروزه رایج‌ترین لگورن، لگورن قهوه‌ای است. منشأ این نژاد در دهه 1800 از ایتالیا بود. جالب است بدانید که معمولاً از آن‌ها در کشاورزی و تجارت استفاده می‌شود.

تخم‌مرغ: لگورن‌ها به‌طور میانگین بین 280 تا 300 تخم‌مرغ سفید در سال می‌گذارند.

نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی
لگورن

محیط نگهداری: این نژاد برای نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی مناسب است و سن نسبتاً طولانی دارند. آن‌ها تقریباً با هر نوع آب‌وهوا و شرایطی سازگار خواهند شد. بااین‌حال در برخی موارد آن‌ها به‌شدت مستعد سرمازدگی هستند.

مزاج: این نژاد بسیار فعال و بازیگوش است. لگورن‌ها اغلب عصبی قلمداد می‌شوند و علاقه آن‌ها به افراد یا سایر دام‌ها بسیار کم است. این بدان معناست که آن‌ها ترجیح می‌دهند تنها بمانند. اگر به دنبال نژادی نسبتاً مستقل هستید که به ارتباط اجتماعی زیادی از طرف شما احتیاج نداشته باشد، Leghorns یک گزینه مناسب خواهد بود.

پلیموت راک (Plymouth Rock)

جوجه‌های Plymouth Rock دومین گزینه محبوب برای نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی هستند. آن‌ها در قرن نوزدهم از آمریکا سرچشمه گرفتند. البته آن‌ها در طول جنگ جهانی دوم بسیار محبوب شدند.

تخم‌مرغ: آن‌ها هرساله تقریباً 200 تخم بزرگ قهوه‌ای می‌گذارند که نسبت به سایر نژادها کمتر است.

محیط نگهداری: مرغ‌های پلیموث بسیار مقاوم هستند و حتی در زمستان نیز تخم‌گذاری می‌کنند (تحت تأثیر فصل‌ها قرار نمی‌گیرند). خروس‌های این نژاد دارای کاکل‌های بزرگی هستند که ممکن است در برابر سرمازدگی حساس باشند.

مزاج: جوجه‌های پلیموت راک به دلیل مطیع بودن معروف هستند. آن‌ها معمولاً با جوجه‌ها و دام‌های دیگر نیز کنار می‌آیند. به دلیل آرام بودن می‌توانند همبازی‌های خوبی برای کودکان نیز باشند. آن‌ها به دلیل کنجکاو بودن شناخته‌شده‌اند و عاشق فضای آزاد هستند.

رود آیلند قرمز (Rhode Island Red)

نژاد مرغ رود آیلند یکی از محبوب‌ترین نژادهای مرغ‌های تخم‌گذار است. این نژاد در شهر رود آیلند توسعه‌ یافته است. در اصل این پرنده به دلیل ظاهر زیبا و قابلیت تخم‌گذاری بالا محبوب است.

تخم‌مرغ: رود آیلندها سالانه تقریباً 250-300 تخم‌مرغ قهوه‌ای روشن تولید می‌کند که نسبتاً عدد خوبی است.

محیط نگهداری: رود آیلندها در هر آب و هوایی آرام و شاد هستند و خود را با محیط سازگار می‌کنند.

مزاج: آن‌ها معمولاً یک نژاد آرام‌اند و برای نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی مناسب خواهند بود. بااین‌حال رود آیلند تمایل به تولید سروصدا دارد. آن‌ها با مردم خوب هستند و رفتار دوستانه‌ای دارند؛ بنابراین این نژاد یک انتخاب عالی برای صاحبان مرغ تازه‌وارد خواهد بود.

ساسکس (Sussex)

نژاد مرغ ساسکس نژادی قدیمی است که در اواسط قرن نوزدهم در انگلیس محبوبیت پیدا کرد. این نژاد پس از مدتی محبوبیت خود را از دست داد؛ اما پرورش‌دهندگان مرغ میراث فرهنگی به جوجه‌های ساسکس کمک کردند تا نژادشان از بین نرود.

تخم‌مرغ: شما تقریباً 200 تا 250 تخم‌مرغ در سال از یک ساسکس دریافت خواهید کرد. رنگ آن‌ها سفید مایل به قهوه‌ای است.

ساسکس
ساسکس

محیط نگهداری: این پرنده‌ها کاملاً در برابر سرما مقاوم هستند؛ اما در فصل تابستان برای فرار از گرما به سایه و دسترسی مداوم به آب نیاز دارند.

مزاج: جوجه‌های ساسکس به طرز باورنکردنی کنجکاو هستند. تا جایی که دوست دارند افراد اطراف مزرعه را دنبال کنند تا سرگرم شوند. آن‌ها مرغ‌هایی آرام و صمیمی هستند و نباید با نژادهای مرغ دیگر که پرخاشگرتر هستند ترکیب شود؛ زیرا ممکن است جوجه‌های آن‌ها نیز پرخاشگر و وحشی بشوند.

ویاندوت (Wyandotte)

Wyandotte یک نژاد دومنظوره است که در قرن نوزدهم توسط آمریکایی‌ها تولید شد.

رایج‌ترین نوع این نژاد Silver Laced Wyandotte نام دارد.

تخم‌مرغ: آن‌ها هرساله تقریباً 200 تخم بزرگ می‌گذارند و رنگ تخم‌مرغ‌ها مختلف است.

محیط نگهداری: ویاندوت نژادی مقاوم است و می‌تواند با هر شرایط آب و هوایی سازگار شود. بااین‌حال آن‌ها نژاد بسیار محبوبی نیستند اما برای نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی مناسب خواهند بود.

کلام آخر

ما می‌دانیم که کارهای زیادی در زمینهٔ پرورش و نگهداری مرغ تخم‌گذار و تولید تخم انجام می‌شود.

از انتخاب خوراک مناسب گرفته تا حفظ سلامتی گله و جلوگیری از وارد شدن استرس بیش‌ازحد به آن‌ها، همه از کارهای لازم برای نگهداری مرغ تخم‌گذار است.

وقتی به‌خوبی از پرندگان خود مراقبت کنید، آن‌ها سرحال‌ترند و تخم‌هایی با رنگ و مزه بهتر تولید می‌کنند.

در ابتدا به نظر می‌رسد که نگهداری مرغ تخم‌گذار محلی کار مشکلی باشد؛ اما در مجموع نگهداری مرغ و خروس کار سخت و نشدنی نیست. پرورش مرغ یکی از باارزش‌ترین مهارت‌های خانگی است که می‌توانید یاد بگیرید.

شما می‌توانید با دانلود اپلیکیشن واسط کالا مرغ، خروس یا سایر حیوانات خانگی خود را با مناسب‌ترین قیمت خرید و فروش نمایید.

خواندن مقالات دیگر را در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید.

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و از همراهی شما با تیم واسط کالا سپاسگزاریم.

منابع
thehappychickencoop.com
theprairiehomestead.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.