چگونه ماشین خود را تمیز کنیم؟

تمیز کردن ماشین

شاید شما هم از آن دسته از آدم‌هایی باشید که علاقه‌ای عجیب به ماشین خود دارید و دوست دارید همیشه زیبا و تمیز به نظر برسد. برای همین به دنبال راهکارهایی هستید که بتوانید از طریق آن‌ها زیبایی را به ماشین خود هدیه دهید. ما در این نوشتار قصد داریم با یافتن پاسخ‌های سوال ” چگونه ماشین خود را زیبا کنیم ” و راهکارهای تمیز کردن ماشین به شما کمک نماییم. پس تا انتهای این نوشتار ما را همراهی کنید.

شست و شوی مرتب ماشین راز زیبایی آن

از جمله کارهایی که می‌توانید از طریق آن زیبایی همیشگی را به ماشین خود هدیه دهید، شست و شوی مرتب ماشین خواهد بود.

البته دقت کنید نه هر شست و شویی و نه با هر روشی؛ بلکه شست و شوی اصولی که هم می‌تواند زیبایی را برای ماشین شما به ارمغان بیاورد و هم به طول عمر آن بیفزاید.

سپردن ماشین به کارواش جهت شست و شو هر چند که می‌تواند کار را برای شما راحت‌تر کند؛ اما چون اغلب ماشین با فشار زیاد آب شست و شو می‌شود، در برخی مواقع ممکن است موجب صدمه رسیدن به رنگ ماشین و رنگ پریدگی آن شود.

بنابراین اگر فرصت کافی دارید و البته آب را زیاد هدر نمی‌دهید، پیشنهاد می‌کنیم خودتان ماشینتان را با رعایت اصول زیر بشویید:

پوشیدن لباس نرم و لطیف

شاید تعجب کنید پوشیدن لباس نرم و لطیف چه ربطی به شستن اصولی ماشین و زیبا ماندن آن دارد، اما اگر کمی بیشتر دقت کنید درمی‌یایبد که چنان بی‌تاثیر هم نخواهد بود.

اگر هنگام شست و شوی ماشین لباس زیپ دار و یا لباسی که دکمه فلزی دارد بپوشید ممکن است هنگام شست و شو ناخواسته به سطح بدنه آن آسیب وارد کنید.

بنابراین سعی کنید هنگام شست و شوی ماشین از لباس نرم و لطیف استفاده کنید که احتمال آسیب رساندن به ماشین را به حداقل ممکن برسانید.

انتخاب زمان مناسب رای شستشو

اگر می‌خواهید به رنگ ماشینتان آسیبی نرسد و از طرفی خودتان هم از شست و شوی ماشین کلافه و خسته نشوید، ماشین خود را زمانی بشویید که آفتاب غروب کرده باشد یا لااقل هنگام تابش مستقیم نور خورشید نباشد.

شروع تمیز کردن ماشین از داخل

ابتدا داخل ماشین را تمیز کنید. برای تمیز کردن داخل ماشین از جاروبرقی استفاده کنید.

صندلی جلو و عقب را بردارید و جایی را از قلم نیاندازید.

همه قسمت‌های ماشین را جارو بکشید تا تمیز شود.

تمیز کردن داخل ماشین
تمیز کردن داخل ماشین

خشک کردن بدنه ماشین

نکته‌ی مهم پس از شستشوی ماشین این است که، آن را با یک دستمال مناسب و یا یک ابر و شامپوی مخصوص خودرو، خشک کنید.

اگر قطرات آب را از روی سطح ماشین تمیز نکنید، روی سطح خودرو پس از خشک شدن لکه‌هایی دیده خواهد شد که به میزان زیادی از زیبایی ماشین خواهد کاست. به خصوص زمانی که رنگ ماشین تیره باشد، این لکه‌ها بیشتر به چشم خواهد خورد و از میزان درخشش آن کم خواهد کرد.

بنابراین سعی کنید پس از شست و شوی بدنه خودرو آن را سریع خشک کنید.

به خصوص زمانی که هوا گرم است و قطرات آب سریع خشک می‌شود، باید سرعت عمل بیشتری داشته باشید.

تمیز کردن تیغه‌های برف پاک‌کن

اگر تیغه‌های برف پاک کن تمیز نباشند، ممکن است باعث کثیفی شیشه ماشین و نیز آسیب رسیدن به آن شوند.

بنابراین سعی کنید آن‌ها را حداقل ماهی یک بار آن هم با محلول آب ولرم و صابون تمیز کنید. ابر را به این محلول آغشته کنید و آن را به موازات تیغه‌ها بکشید.

پاک کردن فضولات پرندگان از روی بدنه ماشین

هیچ ماشینی نیست که از حملات پرندگان در امان باشد.

اگر ماشین شما با فضولات پرندگان کثیف شد، سریع آن را تمیز نمایید.

این فضولات اسیدی هستند و می‌توانند به مرور زمان به رنگ بدنه خودرو آسیب وارد نمایند.

اگر فرصت نکردید به محض کار خرابی پرندگان، فضولات آن‌ها را از روی بدنه پاک کنید و در نتیجه فضولات خشک شدند آن‌ها را با یک دستمال نرم که با آب مرطوب شده است، تمیز نمایید.

به این صورت که دستمال مرطوب را روی آن قرار دهید و بعد از چند دقیقه آن را بشویید.

پاک کردن فضولات پرندگان
پاک کردن فضولات پرندگان

رفع کم و کاستی‌های ماشین به محض وقوع آن‌ها

اگر ماشین شما دچار کم و کاستی‌هایی شد، نگذارید که روی هم انباشته شوند. سریع برای رفع آن‌ها اقدام نمایید. با این کار ماشین شما همیشه نو و تمیز به نظر خواهد رسید.

نکات مهم پیرامون تمیز کردن ماشین

اگر قصد دارید راهکارهای شستشوی ماشین را به صورت اساسی بیاموزید نکات زیر را در نظر بگیرید:

تمیز کردن شیشه ماشین

یک راه برای تمیز کردن شیشه ماشین این است که مقداری آب روی آن اسپری نمایید و سپس آن را با روزنامه پاک کنید.

از محلول سرکه و آب نیز می‌توانید برای تمیز کردن شیشه ماشین استفاده کنید.

سه استکان سرکه را با یک استکان آب مخلوط کنید و سپس یک دستمال تمیز، نرم و لطیف را به آن آغشته کنید و دستمال را روی شیشه بکشید.

هنگامی که بارندگی شدید است و موجب کثیفی بیش از اندازه شیشه می‌شود، می‌توانید برای تمیز کردن آن از نوشابه مشکی استفاده کنید. دستمال تمیز و نرمی را به نوشابه مشکی آغشته کنید و روی شیشه بکشید. می‌توانید خود نوشابه را مستقیماً روی شیشه بریزید و آن را سریع پاک نمایید. فقط باید مواظب باشید نوشابه به بدنه خودرو نریزد. چون ممکن است به رنگ بدنه آسیب بزند.

جالب است بدانید حتی پاک کردن لاستیک‌ها و پوشش‌های اطراف اتومبیل با نوشابه مشکی سریع تمیز می‌شوند و برق می‌زنند.

توجه کنید اگر نوشابه را سریع از روی شیشه تمیز نکنید و نوشابه خشک شود، شیشه کثیف‌تر شده و آلودگی و میکروب صد برابر بیشتر به شیشه می‌چسبد. پس سعی کنید زمانی که از نوشابه برای تمیز کردن شیشه استفاده می‌کنید، سرعت عمل داشته باشید و سریع آن را از روی شیشه تمیز نمایید.

تمیز کردن شیشه ماشین
تمیز کردن شیشه ماشین

برق انداختن بیرون، داخل و لاستیک‌های ماشین

رعایت نکات زیر هم می‌تواند شما را در تمیز کردن ماشین کمک کند:

 • برای برق انداختن ماشین از نرم کننده مو استفاده کنید. نرم کننده‌هایی که لانولین دارند، نه تنها باعث درخشش بدنه خودرو می‌شوند بلکه هنگام بارش باران آب باران را دفع می‌کنند و از ایجاد لکه روی بدنه خودرو پس از بارندگی جلوگیری می‌نمایند.
 • برای شست و شوی چراغ‌های ماشین سعی کنید از جوراب پلاستیکی و مایع تمیز کننده شیشه استفاده کنید.
 • استفاده از اسپری براق کننده داشبورد برای تمیز کردن حلقه فرمان، دنده، ترمز دستی و پدال‌ها توصیه نمی‌شود. چرا که باعث لیزی آن‌ها می‌شود و امنیت شما را به خطر می‌اندازد. سعی کنید از شوینده‌ها و محلول‌هایی که خودتان درست می‌کنید برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید.

نقش جوش شیرین، آمونیاک در تمیز کردن ماشین

موارد زیر نحوه‌ی شستشوی ماشین با جوش شیرین و آمونیاک را بیان می‌کنند:

 • برای شست و شوی بدنه خودرو یک چهارم فنجان جوش شیرین را با یک چهارم فنجان مایع ظرفشویی مخلوط کنید و آن را در مقدار مناسبی آب حل کنید. بدنه ماشین را با محلولی که درست کرده‌اید بشویید و از درخشندگی و زیبایی آن لذت ببرید.
 • ممکن است هنگام بنزین زدن، مقداری از آن روی بدنه ماشین بریزد و آن را کثیف کند. برای تمیز کردن آن ابتدا از یک دستمال تمیز استفاده نمایید. بعد مقداری صابون را در آب حل کنید و روی لکه بکشید. با این کار لکه‌های حاصل از بنزین و چربی‌ها از بین می‌روند و رنگ ماشین را کدر و زشت نمی‌کنند.
 • برای تمیز کردن برف پاک کن‌ها می‌توانید از آمونیاک خانگی نیز استفاده کنید. یک چهارم فنجان آمونیاک خانگی را با یک چهارم فنجان آب سرد مخلوط کنید و آن را با استفاده از یک دستمال تمیز روی تیغه‌های برف پاک کن بکشید.
شستشوی ماشین با جوش شیرین و آمونیاک
شستشوی ماشین با جوش شیرین و آمونیاک

نقش کرم پتاسیم، نفت سفید در تمیز کردن ماشین

 • برای پاک کردن گل و لای شیشه ماشین می‌توانید از کرم پتاسیم بی‌تارترات استفاده کنید. چنانچه از این کرم برای تمیز کردن ماشین استفاده می‌نمایید، بعد از استفاده باید شیشه را با آب و صابون بشویید. سپس آن را آبکشی و خشک کنید.
 • اگر می‌خواهید بدنه ماشین‌تان بعد از بارش باران کثیف نشود و زیبایی خود را از دست ندهد، یک فنجان نفت سفید را با مقداری آب مخلوط کنید. محلول حاصل را با یک اسفنج روی بدنه خودرو بمالید.
 • با این کار زمانی که می‌خواهید ماشین را بشویید، نیازی نیست که دیگر آن را خیس کنید. از طرفی زمانی که باران ببارد، قطرات باران از روی بدنه ماشین سُر می‌خورند و ماشین بعد از خشک شدن دیگر کثیف و نا زیبا به نظر نمی‌رسد.

سایر نکات

 • از کیسه‌های زباله که مخصوص ماشین هستند استفاده کنید. چون این کیسه زباله‌ها مخصوص ماشین طراحی شده‌اند، چهره زشتی به ماشین نمی‌بخشند.
 • از دانه‌های قهوه به عنوان بوگیر ماشین استفاده کنید. چند دانه قهوه آسیاب نشده را در یک توری ریخته و روی آن عطر و یا ادکلن بپاشید و آن را در داخل ماشین بگذارید. این ترکیب بهترین بوگیر برای ماشین است.

کلام آخر

به پایان مقاله راهکارهای تمیز کردن خودرو رسیدیم؛ امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

اگر قصد خرید و فروش خودرو یا لوازم یدکی مورد نظر خود را دارید می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و به صورت راحت و بدون دردسر اینکار را انجام دهید.

تبلیغات
vasetpet-content

6 پاسخ به “چگونه ماشین خود را تمیز کنیم؟

 1. سلام.مطلب خیلی خوبی بود.فقط اگه بصورت اختصاصی مطالبی مثل چگونه سمند را اسپرت کنیم؟ هم بزارید خیلی خوبه

 2. مطلب خوبی بود..ممنون
  چگونه داخل ماشین پرایدم را اسپرت کنم؟چند مدل پیشنهادی می گزارید؟

 3. من همیشه ماشینم میدادم کارواش وقتی این مطلبتون خوندم دیدم چقدر راحت میشه ماشین رو تمییز کرد اینجوری در پولم هم صرفه جویی کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.