چگونه ماشین خود را زیبا کنیم

شاید شما هم از آن دسته از آدم‌هایی باشید که علاقه‌ای عجیب به ماشین خود دارید و دوست دارید همیشه زیبا و تمیز به نظر برسد. برای همین به دنبال راهکارهایی هستید که بتوانید از طریق آن‌ها زیبایی را به ماشین خود هدیه دهید. ما در این نوشتار قصد داریم با یافتن پاسخ‌های سوال ” چگونه ماشین خود را زیبا کنیم ” و راهکارهای تمیز کردن ماشین به شما کمک نماییم. پس تا انتهای این نوشتار ما را همراهی کنید.

تمیز کردن ماشین
چگونه ماشین خود را زیبا کنیم

شست و شوی مرتب ماشین راز زیبایی آن

از جمله کارهایی که می‌توانید از طریق آن زیبایی همیشگی را به ماشین خود هدیه دهید و به پاسخ سوال چگونه ماشین خود را زیبا کنیم برسید، شست و شوی مرتب ماشین خواهد بود. البته دقت کنید نه هر شست و شویی و نه با هر روشی. بلکه شست و شوی اصولی که هم می‌تواند زیبایی را برای ماشین شما به ارمغان بیاورد و هم به طول عمر آن بیفزاید. سپردن ماشین به کارواش جهت شست و شو هر چند که می‌تواند کار را برای شما راحت‌تر کند، اما چون اغلب ماشین با فشار زیاد آب شست و شو می‌شود، در برخی مواقع ممکن است موجب صدمه رسیدن به رنگ ماشین و رنگ پریدگی آن شود. بنابراین اگر فرصت کافی دارید و البته آب را زیاد هدر نمی‌دهید، پیشنهاد می‌کنیم خودتان ماشینتان را با رعایت اصول زیر بشویید:

چه خریدار باشید، چه فروشنده
واسط‌کالا باعث می‌شه یک خرید و فروش لذت‌بخش را تجربه کنید.

پوشیدن لباس نرم و لطیف

شاید تعجب کنید پوشیدن لباس نرم و لطیف چه ربطی به شستن اصولی ماشین و زیبا ماندن آن دارد، اما اگر کمی بیشتر دقت کنید درمی‌یایبد که چنان بی‌تاثیر هم نخواهد بود. اگر هنگام شست و شوی ماشین لباس زیپ دار و یا لباسی که دکمه فلزی دارد بپوشید ممکن است هنگام شست و شو ناخواسته به سطح بدنه آن آسیب وارد کنید. بنابراین سعی کنید هنگام شست و شوی ماشین از لباس نرم و لطیف استفاده کنید که احتمال آسیب رساندن به ماشین را به حداقل ممکن برسانید.

انتخاب زمان مناسب رای شستشو

اگر می‌خواهید به رنگ ماشینتان آسیبی نرسد و از طرفی خودتان هم از شست و شوی ماشین کلافه و خسته نشوید، ماشین خود را زمانی بشویید که آفتاب غروب کرده باشد یا لااقل هنگام تابش مستقیم نور خورشید نباشد.

شستشو را از داخل ماشین شروع کنید

یک نکته در قبال سوال چگونه ماشین خود را زیبا کنیم این است که قبل از این که بدنه خودرو را بشویید، داخل ماشین را تمیز کنید. برای تمیز کردن داخل ماشین از جاروبرقی استفاده کنید. صندلی جلو و عقب را بردارید و جایی را از قلم نیاندازید. همه قسمت‌های ماشین را جارو بکشید تا تمیز شود.

تمیز کردن از داخل ماشین
شروع تمیز کردن از داخل ماشین

خشک کردن بدنه ماشین شست و شوی آن

پاسخی دیگر برای سوال چگونه ماشین خود را زیبا کنیم این است که بعد از این که بدنه ماشین را شستید، آن را با یک دستمال مناسب و یا یک ابر و شامپوی مخصوص خودرو، خشک کنید. اگر قطرات آب را از روی سطح ماشین تمیز نکنید، روی سطح خودرو پس از خشک شدن لکه‌هایی دیده خواهد شد که به میزان زیادی از زیبایی ماشین خواهد کاست. به خصوص زمانی که رنگ ماشین تیره باشد، این لکه‌ها بیشتر به چشم خواهد خورد و از میزان درخشش آن کم خواهد کرد. بنابراین سعی کنید پس از شست و شوی بدنه خودرو آن را سریع خشک کنید. به خصوص زمانی که هوا گرم است و قطرات آب سریع خشک می‌شود، باید سرعت عمل بیشتری داشته باشید.

تمیز کردن تیغه‌های برف پاک‌کن پاسخی به سوال چگونه ماشین خود را زیبا کنیم

اگر تیغه‌های برف پاک کن تمیز نباشند، ممکن است باعث کثیفی شیشه ماشین و نیز آسیب رسیدن به آن شوند. بنابراین سعی کنید آن‌ها را حداقل ماهی یک بار آن هم با محلول آب ولرم و صابون تمیز کنید. ابر را به این محلول آغشته کنید و آن را به موازات تیغه‌ها بکشید.

پاک کردن فضولات پرندگان از روی بدنه ماشین

هیچ ماشینی نیست که از حملات پرندگان در امان باشد. اگر ماشین شما با فضولات پرندگان کثیف شد، سریع آن را تمیز نمایید. این فضولات اسیدی هستند و می‌توانند به مرور زمان به رنگ بدنه خودرو آسیب وارد نمایند. اگر فرصت نکردید به محض کار خرابی پرندگان، فضولات آن‌ها را از روی بدنه پاک کنید و در نتیجه فضولات خشک شدند آن‌ها را با یک دستمال نرم که با آب مرطوب شده است، تمیز نمایید. به این صورت که دستمال مرطوب را روی آن قرار دهید و بعد از چند دقیقه آن را بشویید.

رفع کم و کاستی‌های ماشین به محض وقوع آن‌ها

اگر ماشین شما دچار کم و کاستی‌هایی شد، نگذارید که روی هم انباشته شوند. سریع برای رفع آن‌ها اقدام نمایید. با این کار ماشین شما همیشه نو و تمیز به نظر خواهد رسید.

رفع کم و کاستی های ماشین
رفع کم و کاستی های ماشین

نکات مهم پیرامون سوال چگونه ماشین خود را زیبا کنیم

اگر قصد دارید پاسخ سوال چگونه ماشین خود را زیبا کنیم و راهکارهای تمیز کردن ماشین را به صورت اساسی بیاموزید نکات زیر را در نظر بگیرید:

تمیز کردن شیشه ماشین

یک راه برای تمیز کردن شیشه ماشین این است که مقداری آب روی آن اسپری نمایید و سپس آن را با روزنامه پاک کنید. از محلول سرکه و آب نیز می‌توانید برای تمیز کردن شیشه ماشین استفاده کنید. سه استکان سرکه را با یک استکان آب مخلوط کنید و سپس یک دستمال تمیز، نرم و لطیف را به آن آغشته کنید و دستمال را روی شیشه بکشید. هنگامی که بارندگی شدید است و موجب کثیفی بیش از اندازه شیشه می‌شود، می‌توانید برای تمیز کردن آن از نوشابه مشکی استفاده کنید. دستمال تمیز و نرمی را به نوشابه مشکی آغشته کنید و روی شیشه بکشید. می‌توانید خود نوشابه را مستقیماً روی شیشه بریزید و آن را سریع پاک نمایید.

فقط باید مواظب باشید نوشابه به بدنه خودرو نریزد. چون ممکن است به رنگ بدنه آسیب بزند. جالب است بدانید حتی پاک کردن لاستیک‌ها و پوشش‌های اطراف اتومبیل با نوشابه مشکی سریع تمیز می‌شوند و برق می‌زنند. پس برای اینکه بدانید چگونه ماشین خود را زیبا کنیم شیشه آن را با توجه به نکات کاربردی گفته شده تمیز نمایید و برق بیاندازید. توجه کنید اگر نوشابه را سریع از روی شیشه تمیز نکنید و نوشابه خشک شود، شیشه کثیف‌تر شده و آلودگی و میکروب صد برابر بیشتر به شیشه می‌چسبد. پس سعی کنید زمانی که از نوشابه برای تمیز کردن شیشه استفاده می‌کنید، سرعت عمل داشته باشید و سریع آن را از روی شیشه تمیز نمایید.

برق انداختن ماشین، لاستیک‌ها و داخل ماشین

رعایت نکات زیر هم می‌تواند شما را در پاسخ یافتن سوال چگونه ماشین خود را زیبا کنیم یاری نماید و به تمیز کردن ماشین شما کمک کند.

  • برای برق انداختن ماشین از نرم کننده مو استفاده کنید. نرم کننده‌هایی که لانولین دارند، نه تنها باعث درخشش بدنه خودرو می‌شوند بلکه هنگام بارش باران آب باران را دفع می‌کنند و از ایجاد لکه روی بدنه خودرو پس از بارندگی جلوگیری می‌نمایند.
  • برای شست و شوی چراغ‌های ماشین سعی کنید از جوراب پلاستیکی و مایع تمیز کننده شیشه استفاده کنید.
  • استفاده از اسپری براق کننده داشبورد برای تمیز کردن حلقه فرمان، دنده، ترمز دستی و پدال‌ها توصیه نمی‌شود. چرا که باعث لیزی آن‌ها می‌شود و امنیت شما را به خطر می‌اندازد. سعی کنید از شوینده‌ها و محلول‌هایی که خودتان درست می‌کنید برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید.
تمیز کردن ماشین
تمیز کردن ماشین

نقش جوش شیرین، آمونیاک در تمیز کردن ماشین

موارد زیر می‌توانند به شما در یافتن پاسخ چگونه ماشین خود را زیبا کنیم یاری برسانند:

  • برای شست و شوی بدنه خودرو یک چهارم فنجان جوش شیرین را با یک چهارم فنجان مایع ظرفشویی مخلوط کنید و آن را در مقدار مناسبی آب حل کنید. بدنه ماشین را با محلولی که درست کرده‌اید بشویید و از درخشندگی و زیبایی آن لذت ببرید.
  • ممکن است هنگام بنزین زدن، مقداری از آن روی بدنه ماشین بریزد و آن را کثیف کند. برای تمیز کردن آن ابتدا از یک دستمال تمیز استفاده نمایید. بعد مقداری صابون را در آب حل کنید و روی لکه بکشید. با این کار لکه‌های حاصل از بنزین و چربی‌ها از بین می‌روند و رنگ ماشین را کدر و زشت نمی‌کنند.
  • برای تمیز کردن برف پاک کن‌ها می‌توانید از آمونیاک خانگی نیز استفاده کنید. یک چهارم فنجان آمونیاک خانگی را با یک چهارم فنجان آب سرد مخلوط کنید و آن را با استفاده از یک دستمال تمیز روی تیغه‌های برف پاک کن بکشید.

نقش کرم پتاسیم،نفت سفید در تمیز کردن ماشین

  • برای پاک کردن گل و لای شیشه ماشین می‌توانید از کرم پتاسیم بی‌تارترات استفاده کنید. چنانچه از این کرم برای تمیز کردن ماشین استفاده می‌نمایید، بعد از استفاده باید شیشه را با آب و صابون بشویید. سپس آن را آبکشی و خشک کنید.
  • اگر می‌خواهید بدنه ماشین‌تان بعد از بارش باران کثیف نشود و زیبایی خود را از دست ندهد، یک فنجان نفت سفید را با مقداری آب مخلوط کنید. محلول حاصل را با یک اسفنج روی بدنه خودرو بمالید. با این کار زمانی که می‌خواهید ماشین را بشویید، نیازی نیست که دیگر آن را خیس کنید. از طرفی زمانی که باران ببارد، قطرات باران از روی بدنه ماشین سُر می‌خورند و ماشین بعد از خشک شدن دیگر کثیف و نازیبا به نظر نمی‌رسد.

سایر نکات در مورد پاسخ به سوال چگونه ماشین خود را زیبا کنیم

  • از کیسه‌های زباله که مخصوص ماشین هستند استفاده کنید. چون این کیسه زباله‌ها مخصوص ماشین طراحی شده‌اند، چهره زشتی به ماشین نمی‌بخشند.
  • از دانه‌های قهوه به عنوان بوگیر ماشین استفاده کنید. چند دانه قهوه آسیاب نشده را در یک توری ریخته و روی آن عطر و یا ادکلن بپاشید و آن را در داخل ماشین بگذارید. این ترکیب بهترین بوگیر برای ماشین است.
چگونه ماشین خود را زیبا کنیم
تمیز کردن ماشین

تزیینات ماشین پاسخی مهم برای سوال چگونه ماشین خود را زیبا کنیم

مدل ماشین، رنگ، شکل، قدرت موتور آن و هزاران ویژگی دیگر ممکن است هیچگاه قابل تغییر نباشند و شما نتوانید با ایجاد تغییرات در آن‌ها ماشین خود را زیبا کنید. با این وجود فضای داخلی ماشین‌تان این امکان را برای شما فراهم می‌آورد که بتوانید با اندکی تغییر و نیز با بهره‌گیری از ذوق و سلیقه خود فضایی دلنشین و زیبا به وجود آورید و از بودن در آن لذت ببرید. راهکارهای زیر به شما کمک خواهند کرد ماشین خود را زیبا کنید و به پاسخ سوال چگونه ماشین خود را زیبا کنیم برسید.

مدل ماشین خود را هرگز ملاک عمل قرار ندهید

اگر مدل ماشین‌تان پایین است، نگران ایجاد تغییرات در آن نباشید. امکانات ماشین‌های مدل بالا را در نظر بگیرید و آن‌ها را در فضای داخلی ماشین خود پیاده کنید. مثلاً در ماشین‌های مدل بالا جایی برای گذاشتن عینک تعبیه شده است. شما می‌توانید با مراجعه به مغازه‌هایی که وسایل جانبی و تزییناتی ماشین می‌فروشند، گیره‌هایی خریداری نمایید که می‌توانند پس از نصب در فضای داخلی ماشین به عنوان جا عینکی مورد استفاده قرار بگیرند. دست شما در انتخاب مکان نصب این گیره‌ها باز است. می‌توانید در هر مکانی که دوست دارید این گیره‌ها را نصب نمایید و از آن به عنوان جاعینکی استفاده کنید.

استفاده از بالش‌های پشت تکیه‌گاه

بالش‌هایی که پشت تکیه گاه صندلی قرار می‌گیرند، نه تنها باعث زیبایی ماشین شما می‌شوند، بلکه باعث می‌شوند گردن شما در مقابل خستگی‌ها و صدمات احتمالی رانندگی طولانی مدت حفظ شود. پس سعی کنید از این نوع بالش‌ها خریداری نمایید و از آن‌ها استفاده کنید.

چگونه ماشین خود را با روکش طرح دار زیبا کنیم

با انتخاب روکش‌هایی که رنگ‌های شیک و لوکسی دارند و نیز از جنس‌های مرغوبی هستند، می‌توانید فضای داخلی ماشین خود را زیباتر و جذاب‌تر کنید. آیا تا به حال به ماشین‌هایی که روکش چرمی با رنگ شیری و یا زرشکی تیره دارند فکر کرده‌اید؟!! واقعاً این ماشین‌ها زیباتر و جذاب‌تر به نظر نمی‌رسند؟ پس در انتخاب روکش‌های ماشین خود دقت کنید تا پاسخ چگونه ماشین خود را زیبا کنیم بیابید.

چگونه ماشین خود را زیبا کنیم
روکش با طرح و رنگ مختلف

چگونه ماشین خود را با قاب پدال زیبا کنیم

امروزه در بازار قاب‌هایی وجود دارند که مخصوص پدال‌های ماشین از پدال گاز گرفته تا ترمز و کلاچ می‌باشند. استفاده از این قاب‌ها زیبایی فضای داخلی ماشین را دو چندان می‌کنند. این قاب‌ها رنگ‌های مختلفی دارند که شما می‌توانید با توجه به رنگ روکش‌ها آن‌ها را خریداری کرده و از آن‌ها برای زیباتر شدن فضای داخلی ماشین استفاده نمایید.

چگونه ماشین خود را با مخزن پلاستیکی زیبا کنیم

این مخزن پلاستیکی که در صورت استفاده باید به تکیه گاه صندلی وصل کنید، با باز شدن درست همانند صندلی هواپیما یک فضای ثابت برای لیوان چای یا بطری آب ایجاد می‌کند. این مخزن پلاستیکی علاوه بر این که فضای داخلی اتومبیل شما را زیبا می‌کند، فضایی را برای نوشیدنی شما اختصاص می‌دهد.

استفاده از زیرسیگاری مخصوص در صورت سیگاری بودن

زیرسیگاری‌هایی که برای ماشین طراحی شده‌اند می‌توانند دو چیز را برای شما به ارمغان بیاورند، البته در صورتی که سیگاری باشید: اول این که طراحی و شکل فوق العاده‌ای دارند که می‌توانند فضای داخلی اتومیبل شما را زیبا و لوکس جلوه دهند. دوم این که فضای دو جداره‌ای دارند که از نفوذ بوی بد سیگار به داخل ماشین جلوگیری می‌کنند و ناخودآگاه به شما اجازه نمی‌دهند تا خاکروبه‌های سیگار را از شیشه ماشین بیرون بریزید. پس اگر سیگاری هستید، از این زیرسیگاری‌ها استفاده کنید.

استفاده از زیرسیگاری
استفاده از زیرسیگاری

چگونه ماشین خود را با تعویض قسمت‌های قابل تعویض زیبا کنیم

یک از دیگر از پاسخ‌های سوال چگونه ماشین خود را زیبا کنیم تعویض قسمت‌های قابل تعویض می‌باشد. قسمت‌هایی از ماشین همچون عقربه‌ها که قابل تعمیر و تعویض هستند را البته در صورتی که ظاهر آن‌ها خراب شده است، تعمیر و یا تعویض کنید. اگر بدنه ماشین دارای فرورفتگی و یا رنگ رفتگی است تعمیر نمایید. پارچه‌ها و ابر صندلی‌ها را در صورتی پارگی تعمیر و یا از نو عوض کنید. در صورتی که چراغ ماشین‌تان شکسته است آن‌ها را نیز تعویض کنید.

بهبود عملکرد سیستم سوخت

از تمیز کننده‌هایی که برای پاک سازی قسمت‌های مهم موتور به کار می‌روند استفاده کنید. با این کار باعث می‌شود که عملکرد سوخت رسانی بهتر انجام شود و ماشین نو به نظر برسد.

عوض کردن لاستیک، رینگ در صورت نیاز به تعویض

این کار هم عملکرد سیستم را بهبود می‌بخشد و هم به زیبایی ظاهری آن می‌افزاید. نوارهای لاستیکی را که از ورود هوای گرم در فصل تابستان و از ورود هوای سرد در فصل زمستان جلوگیری می‌کند، در صورت نیاز تعویض کنید.

تهویه و کولر ماشین

کولر و تهویه ماشین نیز پر از گرد و خاک و غبار می‌شوند. بنابراین نیاز به رسیدگی و تمیز کردن دارند. اگر ‌به آن یک خوشبو کننده نیز اضافه کنید هوای داخل اتومبیل بسیار مطبوع و دلپذیر خواهد شد.

رنگ زدن قسمت‌های قابل رنگ

پاسخ نهایی برای سوال چگونه ماشین خود را زیبا کنیم رنگ زدن قسمت‌های قابل رنگ می‌باشد. اگر می‌خواهید ماشین خود را زیباتر و جذاب‌تر کنید، نوارهای پلاستیکی اطراف ماشین را جدا کنید و جای آنها را با دقت بسیار با اسپری رنگ کنید. این کار باعث می‌شود ماشین‌تان نوتر، زیباتر و تمیزتر به نظر برسد.

رنگ زدن سمت‌های قابل رنگ
رنگ زدن سمت‌های قابل رنگ

اطلاعات بیشتر در مورد پاسخ به سوال چگونه ماشین خود را زیبا کنیم

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد یافتن پاسخ سوال چگونه ماشین خود را زیبا کنیم و هچنین تمیز کردن ماشین می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

اگر قصد خرید و فروش خودرو یا لوازم یدکی مورد نظر خود را دارید می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و به صورت راحت و بدون دردسر اینکار را انجام دهید.

با مطالعه‌ی مطلب زیر می‌توانید ویژگی‌های یک ماشین خوب را بشناسید.

https://vasetkala.com/blog/3277/%d9%88%db%8c%da%98%da%af%db%8c%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%a7%d8%b4%db%8c%d9%86-%d8%ae%d9%88%d8%a8/

برچسب:
نظرات
امیرعلی

امیرعلی

سلام.مطلب خیلی خوبی بود.فقط اگه بصورت اختصاصی مطالبی مثل چگونه سمند را اسپرت کنیم؟ هم بزارید خیلی خوبه

محسن

محسن

مطلب خوبی بود..ممنون چگونه داخل ماشین پرایدم را اسپرت کنم؟چند مدل پیشنهادی می گزارید؟

علی

علی

سلام.من ماشین سمند دارم.چگونه سمندمو زیبا و خوشکلش کنم؟

محسن

محسن

چگونه ماشین اسباب بازی را اسپرت کنیم؟

سعید

سعید

من همیشه ماشینم میدادم کارواش وقتی این مطلبتون خوندم دیدم چقدر راحت میشه ماشین رو تمییز کرد اینجوری در پولم هم صرفه جویی کردم

نادیا

نادیا

مطالب کامل و جامعی بود. ممنون از شما

ثبت نظر