چگونه ماشین را اسپرت کنیم؟

گاهی اوقات ممکن است فکر کنید بعضی چیزها مختص افراد خاص است و شما حتی اگر به آن چیز علاقه‌مند باشید، نمی‌توانید آن را به دست بیاورید. اما در اصل این طور نیست. امروزه راهکارهایی پیش رویتان قرار گرفته است که شما می‌توانید با توسل به آن‌ها به هر آنچه که دوست دارید و به آن علاقه‌مند هستید برسید. فقط اندکی صبر می‌خواهد و حوصله و اندکی هم ابتکار و سلیقه. امروزه دیگر اسپرت کردن ماشین مخصوصاً برای کسانی که ماشین معمولی دارند دیگر فقط در حد یک رویا و آرزو نیست.

شما می‌توانید با شناخت نکاتی که در اسپرت کردن ماشین مورد توجه قرار می‌گیرد، پیاده سازی آن نکات و نیز اندکی هزینه کردن و به عبارت دیگر سر کیسه را شل کردن ماشین معمولی خود را اسپرت کنید و به آن ظاهری متفاوت و زیبا ببخشید. ما در این نوشتار شما را یاری می‌کنیم تا پاسخ سوال “چگونه ماشین را اسپرت کنیم؟” را بیابید و با توسل به آن‌ها ماشینی اسپرت و زیبا برای خود دست و پا کنید. پس تا انتهای این نوشتار با ما همراه باشید.

چه خریدار باشید، چه فروشنده
واسط‌کالا باعث می‌شه یک خرید و فروش لذت‌بخش را تجربه کنید.
sport car
اسپرت کردن ماشین

مراحل اسپرت کردن ماشین

اسپرت کردن ماشین دو مرحله کلی دارد که شما باید هر دو مرحله را به طور کامل انجام دهید:

 • اسپرت کردن فضای داخلی ماشین
 • اسپرت کردن نمای بیرونی ماشین

در زیر به طور مختصر هر یک از مراحل فوق را شرح خواهیم داد.

چگونه فضای داخلی یک ماشین را اسپرت کنیم؟

برای اسپرت کردن ماشین در اولین مرحله باید به فضای داخلی ماشین و نیز تزیینات آن توجه کنید. تزیینات فضای داخلی ماشین علاوه بر آن که به ماشین شخصیت می‌دهد، موجب می‌شود که اطرافیان نسبت به آن حس خوبی داشته و آن را به عنوان یک ماشین خاص و دوست داشتنی در نظر بگیرند. صندلی‌های اسپرت، تودوزی‌ها، تزیینات جانبی داخل ماشین و غیره به ماشین شما جلا می‌دهند و به زیبایی و ارزشمندی آن می‌افزایند. اما از جمله کارهایی که می‌توانید برای اسپرت کردن فضای داخلی ماشین انجام دهید عبارتند از:

نقش روکش مناسب در اسپرت کردن ماشین

روکش‌ها اولین چیزی هستند که به محض ورود به ماشین به چشم می‌خورند. اولین چیزی که قابل تغییر هستند و هر کس می‌تواند بنا به ذوق و سلیقه خود از میان انواع آن‌ها یکی را انتخاب کند و به فضای داخلی ماشین خود جلا و زیبایی ببخشد. روکش‌ها دارای رنگ‌ها، جنس‌ها و طرح‌های مختلفی هستند و قیمت معمولی آن‌ها بین ۵۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان می‌باشد. بنابراین تعویض روکش صندلی‌ها، فرمان و غیره می‌تواند اولین گام در اسپرت کردن ماشین محسوب شود.

تعویض دسته دنده ماشین

انتخاب یک سردنده مناسب نیز تاثیر به سزایی در اسپرت کردن فضای داخلی ماشین دارد. انواع سردنده‌ها در بازار موجود می‌باشند که قیمت متعارف آن‌ها بین ۸ هزار تومان تا ۵۰ هزار تومان می‌باشد.

تهیه یک عدد دستگیر برای ترمز دستی

تهیه یک عدد دستگیر برای ترمز دستی که قیمت متعارف و معمولی آن ۱۵۰۰ تومان تا ۱۵ هزار تومان می‌باشد نیز می‌تواند به نوبه خود سهم مهمی در اسپرت کردن داشته باشد.

تعویض نشانگرهای اعلان ماشین

کار دیگری که باید در اسپرت کردن فضای داخلی ماشین انجام دهید، تعویض نشانگرهای اعلان ماشین است. قیمت متعارف و معمولی این نشانگرها بین ۱۵۰۰ تومان تا ۲۰۰ هزار تومان می‌باشد.

همرنگ کردن داشبورد و سینه ماشین با روکش‌ها

همرنگ کردن داشبورد و سینه ماشین با روکش‌ها نیز از دیگر کارهایی است که باید هنگام اسپرت کردن فضای داخلی ماشین انجام دهید. برای این کار شما باید حدود ۱۵ هزار تومان تا ۱۵۰ هزار تومان هزینه کنید.

استفاده از فرمان‌های اسپرت

در صورتی که دوست داشتید می‌توانید از فرمان‌های اسپرت استفاده کنید. در صورت استفاده از فرمان‌های اسپرت دیگر نیازی به روکش کردن فرمان نخواهید داشت.

sport car
اسپرت کردن فضای داخلی ماشین

چگونه نمای بیرونی ماشین را اسپرت کنیم؟

بعد از ایجاد تغییرات در فضای داخلی ماشین و اسپرت کردن آن نوبت به ایجاد تغییرات و اسپرت کردن نمای بیرونی ماشین می‌رسد. نمای بیرونی ماشین دست شما را برای ایجاد تغییرات و پیاده کردن ایده‌های خلاقانه باز گذاشته است. البته به شرط این که در ایجاد تغییرات جانب احتیاط را رعایت کنید، حد متوسط را در نظر بگیرید و دچار افراط و تفریط نشوید. هرگز ماشین خود را بیش از اندازه از حالت عادی و معمول آن خارج نکنید. چرا که ممکن است در این صورت از طرف راهنمایی و رانندگی جریمه شوید. از جمله کارهایی که می‌توانید برای اسپرت کردن نمای بیرونی ماشین انجام دهید عبارتند از:

استفاده از رینگ‌های اسپرت و لاستیک‌های پهن

در اسپرت کردن نمای بیرونی ماشین اولین مرحله معمولاً استفاده از لاستیک‌های پهن و رینگ‌های اسپرت می‌باشد. در هنگام استفاده از لاستیک‌های پهن و رینگ‌های اسپرت مراقب باشید جعبه دنده ماشین در معرض خرابی قرار نگیرد. البته به احتمال زیاد استفاده از این نوع رینگ‌ها و لاستیک‌ها ماشین شما را از شمول گارانتی خارج می‌کند. هزینه‌ای که برای خرید این رینگ‌ها و لاستیک‌ها باید خرج کنید متفاوت است. اگر می‌خواهید جنس خوب و قابل اتکایی بخرید باید حدود ۳ میلیون تومان هزینه کنید.

نقش سپر در اسپرت کردن ماشین

تعویض سپرهای معمولی با سپرهای اسپرت از دیگر کارهایی است که باید هنگام اسپرت کردن نمای بیرونی ماشین خود انجام دهید. قیمت یک سپر ماشین هم از ۳۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان می‌باشد. خرید یک رکاب هم که قیمتی بین ۳۰ هزار تا ۷۰۰ هزار تومان دارد، می‌تواند در اسپرت کردن نمای بیرونی ماشین به یاری شما بیاید.

رنگ کردن شیشه‌های ماشین

رنگ کردن شیشه‌ها نیز می‌تواند به مقدار زیادی حال و هوای ماشین شما را اسپرت کند. فقط هنگام رنگ کردن شیشه‌ها به این نکته توجه نمایید که شیشه‌ها را به اندازه‌ای رنگ کنید که توسط راهنمایی و رانندگی جریمه نشوید. دودی کردن شیشه‌ها روشی رایج و معمول است که توسط طرفداران ماشین اسپرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نقش سر اگزوزهای خوش صدا در اسپرت کردن ماشین

برای اسپرت کردن نمای بیرونی ماشین می‌توانید از سر اگزوزهای خوش صدا که حس خوشایندی را نیز به اطرافیان منتقل می‌نمایند استفاده کنید. استفاده از این نوع سر اگزوزها می‌تواند برای شما بین ۹ تا ۲۰۰ هزار تومان هزینه داشته باشد.

اسپرت کردن ماشین
اسپرت کردن نمای بیرونی ماشین

استفاده از چراغ‌های اسپرت

برای اسپرت کردن نمای بیرونی می‌توانید چراغ‌های معمولی ماشین خود را با اسپرت‌های آن عوض کنید.

استفاده از بوق‌های چند صدایی جهت اسپرت کردن ماشین

بوق‌های چند صدایی نیز می‌تواند سهم کوچکی در اسپرت کردن داشته باشد. پس برای اسپرت کردن از این نوع بوق‌ها نیز استفاده کنید. قیمت این بوق‌ها نیز بر اساس تعداد صداهایی که دارند و نیز کشور سازنده آن تعیین می‌شود. فلاپ کشی هم حدود ۲۰ هزار تا ۱۲۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت. اگر می‌خواهید فلاپ‌های گران‌تری خریداری نمایید، بهتر است فلاپ‌های آلمانی و اتریشی را انتخاب کنید که نسبت به سایر مارک‌ها گرانتر هستند. اگر هم می‌خواهید بابت بوق‌های چند صدایی زیاد هزینه نکنید می‌توانید از فلاپ‌های چینی استفاده کنید.

تغییر در ارتفاع ماشین

از دیگر کارهایی که معمولاً در اسپرت کردن نمای بیرونی ماشین انجام می‌گیرد، تغییر در ارتفاع ماشین است. برای تغییر دادن ارتفاع ماشین نیز روش‌های مختلفی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به برش فنر لول کمک فنر و پیچ مهره‌ای ( روغنی ) کردن فنر ماشین اشاره کرد. در روش اول شما می‌توانید به یک مکانیک مراجعه کنید و با پرداخت چند هزار تومان از او بخواهید که فنر لول کمک فنر ماشین‌تان را بریده و کوتاه نماید. با این کار ارتفاع ماشین شما پایین می‌آید. این روش با آن که روش معقول و ارزانی به نظر می‌رسد، زیاد توصیه نمی‌شود. چرا که باعث خشک‌تر شدن ماشین و نیز کمتر شدن عمر فنرها می‌شود.

در روش دوم که معمولاً روش رایجی است شما می‌توانید فنر ماشینتان را روغنی و یا به اصطلاح پیچ مهره‌ای نمایید. به این صورت که داخل فنر را پر از روغن و واسکازین خاص ‌کنید. زمانی که از این روش استفاده کردید، کمک فنر شما نرم‌تر خواهد شد اما ارتفاع ماشین‌تان تغییر نخواهد کرد. برای تغییر ارتفاع ماشین باید فنر لول مربوط به کمک فنر را تعویض کنید.
البته تغییر در ارتفاع ماشین چندان هم بی‌دردسر نیست.

دردسرهای تغییر در ارتفاع ماشین

زمانی که تغییر در ارتفاع ماشین را به عنوان عاملی برای ایجاد اسپرت سازی ماشین انتخاب می‌کنید، باید حواستان باشد که:

 • هنگام پارک کردن، ماشین را با فاصله از جدول‌های خیابان پارک نمایید. چرا که ممکن است هنگام باز کردن ماشین، در آن با جدول‌ها برخورد کند.
 • در مسیرهای پر از چاله و چوله تردد نکنید. چرا که با تغییر در ارتفاع ماشین، احتمال برخورد کف آن با زمین بیشتر شده و موجب خرابی آن می‌شود.
 • هنگام عبور از سرعت‌گیر و دست اندازهایی که در مسیرتان قرار دارد، سرعت ماشین را به میزان قابل ملاحضه‌ای کاهش دهید.
 • وقتی ارتفاع ماشین را کاهش می‌دهید، باعث خشکی عملکرد سیستم تعلیق می‌شوید. پس اگر فردی باشید که به سواری نرم و راحت علاقه‌مند است، کاهش ارتفاع ماشین نمی‌تواند روش مناسبی برای اسپرت کردن نمای بیرونی ماشین باشد. پس باید به دنبال راه‌های دیگری برای اسپرت کردن نمای بیرونی ماشین خود باشید.

چند نکته مهم

 • لاستیک با لبه گلگیر برخورد نکند، اگر دیدید که لاستیک با لبه گلگیر برخورد می‌کند، باید لبه گلگیر را برش بزنید. افراط در کاهش ارتفاع ماشین باعث می‌شود که در هنگام پیچیدن حتی با کمترین سرعت لاستیک جلو به گلگیر برخورد کرده و صدای گوش خراشی را ایجاد نماید.
 • دیگر نمی‌توانید به راحتی در جاده‌های خاکی رانندگی کنید. درضمن ممکن است در هنگام معاینه فنی و فروش ماشین نیز با مشکلاتی رو به رو شوید.
 • دیگر نمی‌توانید به راحتیِ روزهای قبل از کاهش ارتفاع با ماشین خود بار و یا سرنشین استاندارد حمل کنید.
 • در دست اندازها لاستیک‌ها با قسمت داخلی گلگیر برخورد کرده و به شل گیرها و شلنگ‌های شیشه شور صدمه می‌زند.
 • بر روی مجموعه تعلیق فشار بیشتری وارد شده و در نتیجه ماشین زودتر خراب می‌شود.
 • چون سپر نسبت به حالت عادی خود، در مکان پایین‌تری قرار می‌گیرد، هنگام برخورد به جایی، به جای آن که ضربه به سپر وارد شود به چراغ‌ها و یا جلو پنجره وارد می‌شود.
تغییر در ارتفاع ماشین
تغییر در ارتفاع ماشین

تقویت موتور ماشین

بعد از آن که فضای داخلی و نمای بیرونی ماشین خود را با ایجاد تغییراتی اسپرت کردیم، به ظاهر کار تمام می‌شود و ما می‌توانیم از داشتن یک ماشین زیبا و جوان پسندانه لذت ببریم. اما مسئله این است که همه چیز به زیبایی و ظاهر خودرو ختم نمی‌شود و ما برای این که بتوانیم کار خود را کامل و بی‌عیب و نقص انجام دهیم نیاز داریم سوای این کارها کار دیگری نیز انجام دهیم و آن این است که موتور ماشین خود را تقویت کنیم.

بسیاری از افراد اعتقاد دارند که تقویت موتور ماشین علاوه بر آن که بر سرعت آن می‌افزاید، موجب زیباتر شدن صدا نیز می‌شود. پس موتور ماشین خود را طبق مراحل زیر تقویت می‌کنند تا هم از سرعت ماشین و هم از صدای زیبای آن لذت ببرند. شما هم می‌توانید با طی کردن مراحل زیر موتور ماشین خود را تقویت کنید تا از مزایای آن بهره‌مند شوید:

 • در ابتدا با صرف هزینه‌ای حدود ۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار تومان فیلتر هوای اسپرت را ببندید.
 • سپس برای افزایش میزان تعادل ماشین، مخصوصاً زمانی که ماشین‌تان رینگ‌های اسپرت و خوابیده دارد، استرس بار را ببندید .
 • در نهایت هدرز که بستن آن قدرت ماشین را از ۵ تا ۱۵ اسب بخار افزایش می‌دهد را ببندید.

نکات کاربردی در اسپرت کردن ماشین

با در نظر گرفتن نکات کاربردی زیر ماشین خود را به بهترین نحو اسپرت کنید:

 • سعی کنید از رنگ‌های شاد و روشن استفاده کنید.
 • با آن که تنوع روکش‌ها بسیار زیاد است و انواع مختلفی در بازار دارد، اما برای اسپرت کردن ماشین بهتر است از روکش‌هایی که از جنس چرم هستند استفاده کنید.
 • امروزه استیکرهایی با طرح‌ها و نقش‌های مختلف به بازار آمده‌اند که مورد استفاده قرار می‌گیرند. می‌توانید این نوع استیکرها را خریداری کنید و از آن‌ها هنگام اسپرت کردن ماشین استفاده کنید.
 • اگر هنگام اسپرت کردن جانب احتیاط را رعایت نکنید و دچار افراط شوید، ممکن است دیگر گارانتی و خدمات پس از فروش شامل حال خودروی شما نشود. پس سعی کنید تغییرات را به اندازه اعمال کنید و ماشین‌تان را بیش از اندازه از حالت عادی و متعارف آن خارج نکنید.
 • در هنگام اسپرت کردن ماشین به جنس لاستیک‌هایی که می‌خرید توجه کنید. استفاده از لاستیک‌های بی‌کیفیت و نامناسب زیان‌های جبران ناپذیری را متوجه شما خواهد کرد.
 • امروزه حتی دنیای متفاوت دختران و پسران وارد دنیای ماشین‌ها هم شده است و آنها را تحت تاثیر قرار داده است. به طوری که امروزه ما شاهد ماشین‌های اسپرتی هستیم که تغییرات آن با توجه به ویژگی‌هایی که دختران می‌پسندند اعمال شده است.

استفاده از رینگ اسپرت

وقتی از رینگ اسپرت استفاده می‌کنید می‌توانید از مزایای آن همچون افزایش زیبایی، افزایش قدرت فرمان پذیری، افزایش قدرت مانور، کاهش خط ترمز و نیز کاهش سریع‌تر سرعت خودرو هنگام ترمزگیری بهره‌مند شوید. ولی باید دقت کنید که انجام آن توسط افراد کارشناس، متخصص و زبده انجام بگیرد. در غیر این صورت علاوه بر هزینه‌های زیادی که بابت تهیه رینگ اسپرت‌ها متحمل می‌شوید، ممکن است زیان‌های جبران ‌ناپذیری نیز گریبان‌تان را بگیرید.

رینگ اسپرت
رینگ اسپرت

ویژگی‌های خاص ماشین اسپرت

اسپرت کردن ماشین تقریباً حدود ۷ میلیون تومان هزینه دارد. هزینه‌ای که آن چنان زیاد نیست که شما را از داشتن ماشین زیبا محروم کند. اما در هنگام اسپرت کردن باید به این نکته توجه نمایید که این نوع ماشین ویژگی‌هایی دارد که آن را از سایر ماشین‌ها متفاوت می‌کند. ویژگی‌هایی که شما بنا به سلیقه و علاقه خودتان آن‌ها را ایجاد کرده‌اید و بنابراین باید در هر صورت با آن‌ها کنار بیایید.

ماشین‌های اسپرت با آن که زیبایی خاص خودشان را دارند اما باید با دقت مراقبت شوند تا آسیبی از جانب آن‌ها متوجه راننده و سرنشینان ماشین نشود. به عنوان مثال همانطور که در بالا نیز ذکر کردیم، یکی از ویژگی‌های این نوع ماشین کاهش ارتفاع آن‌هاست که می‌تواند مشکلاتی را برای خود ماشین و راننده به وجود دارد و یا یکی از ویژگی‌های این نوع ماشین رنگ کردن شیشه‌های آن است که اگر از حد معمول آن خارج شود، می‌تواند علاوه بر مشکلاتی که برای راننده به وجود می‌آورد، مشمول جریمه‌های راهنمایی و رانندگی کشور شود.

کلام آخر در مورد اسپرت کردن ماشین

ماشین‌های اسپرت ظاهری خاص دارند و بیشتر جلب توجه می‌نمایند. بنابراین برای کسانی که دوست دارند آرام و بدون حاشیه و نیز بدون جلب توجه دیگران در سطح شهر تردد کنند، مناسب نمی‌باشند. کسانی که در آرزوی داشتن یک ماشین اسپرت به سر می‌برند بهتر است از قبل تمامی جوانب را سنجیده و سپس اقدام به اسپرت کردن ماشین خود نمایند. با این وجود ماشین‌های اسپرت بسیار جوان پسند هستند و حس شادابی و طراوات را به راننده و سرنشینان آن انتقال می‌نمایند. امروزه استفاده از آن‌ها بسیار رواج پیدا کرده است.

همه ما ناخودآگاه با دیدن ماشین‌های اسپرت و صدایی که از سیستم‌های صوتی آن‌ها به گوش می‌رسد به یاد جوانانی می‌افتیم که پر از انرژی هستند و دوست دارند به عنوان آدم شاد، سرزنده و پرانرژی معرفی شوند. شاید این طرز فکر ما بیانگر این موضوع باشد که ماشین افراد هم درست مانند طرز پوشش آن‌ها می‌تواند نشان دهنده شخصیت آنها باشد. در واقع ما با اینکاربه آن لباسی می‌پوشانیم که خاص، منحصر به فرد و زیبایش می‌کند. لباسی که به ماشین شخصیت بخشیده و نوع طرز فکر و سبکی که صاحب ماشین می‌پسندد را به ما معرفی می‌نماید.

اسپرت کردن ماشین
اسپرت کردن ماشین

اطلاعات بیشتر

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید. اگر قصد خرید وفروش ماشین مورد نظر خود را دارید می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

اگر می‌خواهید بدانید که چرا ماشین روغن کم می‌کند می‌توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید.

https://vasetkala.com/blog/3242/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D9%85%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%BA%D9%86-%DA%A9%D9%85-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DA%A9%D9%86%D8%AF/

برچسب:
نظرات
امیرحسین

امیرحسین

دادش سلطانی سمندم تبدیل عروس شد

general

general

برا تقویت موتور استفاده از هواکش هیچ تاثیری ندارد تنها راه ساخت یک کاربرات دست ساز است

شهاب بیگلری

شهاب بیگلری

سلام خیلی عالی بود من امشب تصمیم گرفتم که ازفردا ترک کنم وبعد اومدن پرایده خسته و پیرم رو اسپرت کنم بسیارسپاس ازمطالب درجع اول و نامبروانتون

ندا سیاحی

ندا سیاحی

نپسندیدم!

میثم

میثم

سلام.مطلبتون مفید و به درد بخور بود.حالا مرکز اسپرت ماشین توی هر شهر هم بگذارید خوب میشه دیگه.ممنون

محبوبه

محبوبه

سلام ما ماشینمون سمنده.نزدیک عروسیم هم هست.لطفا دباره اسپرت کردن سمند هم مطلبی یا عکسی بزارید.

جواد

جواد

سلام.مطلب خوبی بود.ماشین ندارم ولی عاشق پارسم..اسپرت کردن پژو پارس خیلی خوشکلش میکنه.عکس بزارید لطفا ممنون

محمدعلی

محمدعلی

چگونه داخل ماشین پراید را اسپورت کنیم؟

نیما

نیما

من میخاستم ماشینم اسپرت کنم تو اینترنت خیلی گشتم ولی مطلب شما خیلی خوب بود راهکار های جالبی گفتید متشکر

سعید

سعید

از اسپرت کردن ماشین بنظرم فقط کمک بادی خیلی خوشگل میکنه کسایی عشق اسپرتن حتما امتحان کنن

ثبت نظر