ابزارهای مخصوص سفر

مرتضی عسکری | 20 مرداد 1399

سفر بخش‌های از زندگی هر انسانی را به خود اختصاص می‌دهد؛ هر انسان به‌طور متوسط یک ماه در سال را وقتش را برای مسافرت و تفریح می‌گذارد، همیشه یکی از چالش‌های مسافرت این است که تمام وسایل کافی را نمی‌شود به همراه خود داشت. در ادامه شمارا با برخی از جالب‌ترین ابزارهای مخصوص سفر آشنا می‌کنیم.

ماهیگیری با موبایل

Smart Connect reel این وسیله جدید، ماهیگیری با قلاب به روش سنتی را دچار تحول می‌کند و فرد دیگر لازم نیست با حواس‌جمع کنار لانس خود بنشیند تا متوجه به‌اصطلاح نوک زدن ماهی به طعمه یا مهم‌تر از آن بلعیدن آن شود. به‌محض تماس ماهی با قلاب، این قرقره هوشمند پیامی روی گوشی موبایل هوشمند ارسال می‌کند که به کمک آن کاربر می‌تواند تنها در لحظه نیاز پای چوب ماهیگیری حاضر شود و فرایند بیرون آوردن صید را آغاز کند.

نمونه موردبحث از آلومینیم ساخته‌شده و قفل ضد بازگشت دارد که در کنار نسبت دنده یک به ۷/۴ نمونه‌ای قابل‌قبول در میان نمونه‌های موجود به شمار خواهد آمد. مهم‌ترین بخش اما ماژول پشتی است که به‌محض احساس حرکت با انجام پردازش‌های دقیق تشخیص می‌دهد که آیا واقعاً ماهی به دام افتاده یا خیر و در صورت نیاز پیامی روی گوشی تلفن همراه ماهیگیر ارسال می‌کند. امکان اتصال تا چهارچوب ماهیگیری به یک گوشی هوشمند وجود دارد. سازنده امیدوار است در گام بعدی فرایند بیرون کشیدن طعمه را هم به شکل خودکار درآورد.

ماهیگیری با موبایل
ماهیگیری با موبایل

چادر و ننو یکی دیگر از ابزارهای مخصوص سفر

ننوها در چند سال اخیر پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشته‌اند. به نظر می‌رسد اکثراً از حالت گهواره‌ای آن‌ها لذت می‌بریم و دوست داریم وقتی در طبیعت هستیم داخل آن‌ها بخوابیم. در ابتدا ننوهای مستقل به بازار آمدند که شامل پایه‌هایی بودند که به کاربر اجازه می‌داد بدون وصل کردن دو طرف ننو به درخت هرکجا که دوست دارد آن را آویزان کند.

بعد نوبت نمونه‌های دارای کیسه‌خواب رسید که با پوشاندن روی فرد امکان خوابیدن در ننو حتی در سرما را هم فراهم می‌آورد. Tammock یک گام جلوتر رفته و مجموعه پشه‌بند و پوشش چادر را هم به این ترکیب اضافه کرده تا حالا یک چادر با ننوی مستقل داخلی در اختیار شما باشد. خبر خوب اینکه امکان نصب کردن مستقل ننو و چادر هم وجود دارد. کل مجموعه حدود ۹ کیلوگرم وزن دارد که آن را برای برنامه‌های دارای پیمایش سنگین می‌کند. استفاده از تیرک‌های آلومینیمی به ننو ظرفیت پذیرش تا ۱۸۵ کیلوگرم را می‌دهد که کاملاً کافی به نظر می‌رسد.

یخدان خورشیدی

یکی دیگر از ابزارهای مخصوص سفر یخدان خورشیدی می‌باشد. حالا که به سمت روزهای گرم سال رفته‌ایم، اهمیت محفظه‌های حفظ‌کننده سرما دوچندان شده است. GoSun Chill یخدانی مجهز به چرخ است که به‌جای تکیه روی پر کردن محفظه داخلی به‌وسیله یخ، توان یا خنک‌کنندگی خود را از یک باتری بزرگ ۱۴۴ وات‌ساعتی به دست می‌آورد. برای شارژ کردن این باتری در روزهای گرم اما سازنده پنل های خورشیدی در اختیار خریداران می‌گذارد که به آن‌ها اجازه می‌دهد از تابش‌های گرمابخش آفتاب برای فراهم آوردن الکتریسیته لازم برای سرد کردن فضای داخلی GoSun استفاده کنند.

البته باتری برای ۲۴ ساعت کارکرد کمپرسور توان کافی ایجاد می‌کند و امکان شارژ آن با فندک ماشین هم وجود دارد. دمای محفظه داخلی را می‌توان بین منهای ۴ تا ۱۲ درجه سانتی‌گراد تنظیم کرد. خروجی برای شارژ گوشی‌های همراه و یک چراغ ۲۰۰ لومنی را هم به این مجموعه اضافه کنید تا بسته‌ای کارآمد برای گل گشتهای آخر هفته پیشروی شما قرار داشته باشد. عدم نیاز به پر کردن فضای داخل با انواع یخ، فضای موجود را به‌شدت افزایش می‌دهد.

یخدان خورشیدی
یخدان خورشیدی

هیزم شکن یکی دیگر از ابزارهای مخصوص سفر

خرد کردن چوب با تبریکی از آن کارهایی است که از دور خیلی حماسی و جالب به نظر می‌رسد اما وقتی نوبت خودتان برسد، بعد از چند بار تاب دادن تبر در هوا متوجه می‌شوید که چه فعالیت خسته‌کننده‌ای است. LOGOSOL راه‌حلی برای راحت‌تر خرد کردن چوب‌ها ارائه می‌کند که به ادعای خودشان به‌مراتب ساده‌تر و کم‌خطرتر از کار کردن با تبر خواهد بود. تیغه تیز این وسیله حدود ۳ / ۵ کیلوگرم وزن دارد اما به لطف اهرم فولادی بلند آن می‌توانید بیش از ۱۴ تن فشار روی آن وارد آورید که برای خرد کردن پرتراکم‌ترین چوب‌ها هم کافی به نظر می‌رسد، سازنده تاکنون نیم میلیون دستگاه از این وسیله نوآورانه را فروخته و به نظر می‌رسد در آینده خریداران بیشتری هم جلب کاربری ساده آن شوند. کل مجموعه حدود ۹ / ۵ کیلوگرم وزن دارد و می‌تواند چوب‌هایی با طول ۵۵ سانتی‌متر را هم خرد کند.

چتر طوفان

یکی دیگر از ابزارهای مخصوص سفر چتر طوفان می‌باشد. Hedgehog Carbon در نگاه اول یک چتر معمولی است اما وقتی با دقت بیشتری به آن نگاه کنید متوجه فناوری‌های پیشرفته به‌کاررفته در ساخت آن خواهید شد. در ساخت این چتر از فیبر کربن و اتصالات پلی کربناتی استفاده‌شده که علاوه بر وزن کم، استحکام بسیار بالایی دارند.

به ادعای سازنده حتی در بادهای با سرعت‌بالای ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت هم وجود ۱۹ نقطه اتصال بین اسکلت و رویه چتر با قطر ۱۱۹۰ میلی‌متر، در آن را سرجای خود حفظ خواهد کرد. امکان تعویض رویه در کمتر از ۳ دقیقه به‌وسیله خود کاربر وجود دارد که امکان جالب دیگری برای Hodgehog Carbon خواهد بود. در حالت جمع شده کل مجموعه تنها ۳۳۰ میلی‌متر طول و ۴۶۰ گرم وزن خواهد داشت.

ابزارهای مخصوص سفر
چتر طوفان

صندلی آویزان یکی دیگر از ابزارهای مخصوص سفر

این روزها گزینه‌های بی‌شماری از انواع صندلی‌های تاشو مخصوص کمپینگ وجود دارند اما Hover Chair باحالت آویز شونده‌ای که دارد خود را از آن‌ها جدا کرده است، تازه طراح یک آویزگاه هم برای پاهایتان در نظر گرفته که بعد از یک روز پر از پیاده‌روی، بدون شک گزینه‌ای فوق‌العاده خواهد بود. بندهای اتصالی ۳ متر ارتفاع دارند که به شما اجازه خواهند داد تا از این صندلی حتی به‌عنوان تاب هم استفاده کنید.

پد نشیمنگاه به‌صورت قابل‌تنفس ساخته‌شده و به‌راحتی هوا داخل آن جریان پیدا خواهد کرد. زمان‌هایی که از HoverChair استفاده نمی‌کنید کل مجموعه دربسته‌ای با ابعاد ۴۰ در ۲۵ سانتی‌متر به وزن ۱ / ۸ کیلوگرم جمع خواهد شد که حمل آن نباید کار سختی باشد. حداکثر وزن قابل‌تحمل به گفته سازنده ۱۲۰ کیلوگرم است.

صندلی آویزان
صندلی آویزان

میختان را در زمین نکوبید!

برافراشته کردن چادر و سایه بان مخصوصاً در نواحی با خاک نرم مانند کنار ساحل یا جنگل در روزهایی که باد هم سرناسازگاری برمی‌دارد یکی از آن کارهایی است که به‌راحتی نمی‌شود انجامش داد و نگاه‌داشتن میخ‌های متصل‌کننده به زمین داخل خاک و جلوگیری از خوابیدن چادر تبدیل به چالشی اعصاب‌خردکن خواهد شد. سازندگان Orange Screw آن را محکم‌ترین میخ چادر جهان می‌دانند.

این میخ‌های نارنجی بزرگ از پلاستیک متراکم ساخته‌شده‌اند و با طولی برابر با ۳۱ سانتی‌متر به‌خوبی در دل خاک فرو می‌روند. برای این منظور سازنده یک حفره بزرگ در قسمت بالایی ایجاد کرده که می‌توانید با واردکردن هر چیزی به داخل آن در نقش آچار، شروع به پیچاندن میخ و فروکردن آن در زمین کنید و خیالتان راحت باشد که هیچ بادی نمی‌تواند آن را از جایش درآورد.

بطری آب چندکاره

یکی دیگر از ابزارهای مخصوص سفر بطری آب چندکاره می‌باشد. در فصل گرم، توجه به نوشیدن مقدار مناسب آب نکته‌ای اساسی به شمار می‌آید. MODL اما آن‌گونه که سازندگانش شرح می‌دهند فقط یک بطری آب معمولی نیست و می‌تواند کارهای زیاد دیگری انجام دهد. بدنه از جنس سیلیکون است تا درزمانی که به آن نیاز ندارید تاشده، جای کمتری بگیرد محفظه اصلی گنجایشی برابر با یک لیتر دارد. درهای بزرگ در دو انتها به‌راحتی باز می‌شوند تا بتوانید فضای داخلی بطری را ساده‌تر بشویید.

وجود دو قلاب در قسمت پشتی امکان آویزان کردن MODL از روی تنه دوچرخه یابنده‌ای کوله‌پشتی را فراهم می‌آورد. سازنده امکان اتصال یک شیلنگ به انتهای بطری و تبدیل آن به مشک آب را فراهم آورده و اگر این کافی نیست، در سمت دیگر می‌تواند آن را به دوش آب صحرایی تبدیل کند، امکان جایگزین کردن درها با فیلترهای تصفیه آب نیز وجود دارد و سازنده درحال‌توسعه درهای بیشتر برای MODL به‌منظور ارتقا کارایی آن است.یکی دیگر از ابزارهای مخصوص سفر بطری آب چندکاره می‌باشد.

بطری آب همه کاره
بطری آب همه کاره

روشنایی بخش شب یکی دیگر از ابزارهای مخصوص سفر

طراحی Tronex عادی نیست. این سیستم روشنایی روی قسمت بالایی پشت در نزدیکی گردن سوار می‌شود و دو بازوی مستقل دارد که روی سر هرکدام آرایه‌ای از لامپ‌های LED بسیار قدرتمند جای گرفته که در صورت کار کردن با تمام قدرت می‌توانند ۴۹۰۰ لومن نور تولید کنند. قدرت چراغ‌های CREE XHP70 آن‌قدر خوب است که سازنده ادعا می‌کند با آن می‌توانید یک تخم‌مرغ را بپزید.

بازوهای تنظیم شونده و عدسی‌های قابل‌تغییر به کاربر اجازه می‌دهد تا نورپردازی که می‌خواهد را به دست آورد. شکل سوارشدن چراغ‌قوه روی پشت نیز کمک شایانی به بازماندن دست کاربر برای انجام کارهای مختلف از صخره‌نوردی گرفته تا دوچرخه‌سواری خواهد کرد. باتری داخلی ۱۳۶۰۰ میلی‌آمپری برای ۲۴ ساعت نوردهی در حالت کمینه کفایت می‌کند و از آن می‌توان در نقش پاور بانک نیز استفاده کرد.

بیل همه کاره

یکی دیگر از ابزارهای مخصوص سفر بیل همه کاره می‌باشد. این روزها توانایی کندن زمین به‌تنهایی دیگر برای بیل‌های مسافرتی کافی نیست و انتظار می‌رود بتوانند کارهای بیشتری انجام دهنده برای این منظور EST Shovel یکی از بهترین این ابزار است. سازنده ادعا می‌کند که ۱۸ کارکرد مختلف را در این وسیله جای‌داده است. خود بیل از فولاد با کربن بالا ساخته‌شده و دسته‌ها از جنس آلومینیم هستند بخش سر در یک‌طرف نقش تبر را ایفا می‌کند، در سمت دیگر یک لبه برنده را جای‌داده که در پشت به اره ختم می‌گردد. چندین آچار دربازکن و میخ‌کش را هم به این ترکیب باید اضافه کرد.

دسته دارای سه بخش است که داخل هم پیچ می‌شوند و هرکدام ابزارهای خاص خودش را در دل دارد که شامل آتش‌زن، قطب‌نما، محفظه خشک، چاقو و خط کش خواهد شد. تمامی این ابزارها دربسته‌ای به وزن تنها ۱۰ کیلوگرم جمع‌آوری‌شده‌اند. سازنده یک غلاف حمل بسیار کارآمد را هم برای EST Shovel معرفی کرده که به کاربر اجازه می‌دهد در کمترین فضای ممکن آن را به همراه ببرد.

ابزارهای مخصوص سفر
بیل همه‌کاره

اطلاعات بیشتر

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفر و گردشگری می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید. برای خرید و فروش بلیط سفرهای گردشگری می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

با مطالعه‌ی مطلب زیر اقدامات لازم برای ماشین قبل از سفر را بیاموزید.

https://vasetkala.com/blog/5966/%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D9%82%D8%A8%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%86/

منبع: ماهنامه نوآور

برچسب:
نظرات
نسترن

نسترن

این یخدان خورشیدی چه چیز باحال و مفیدیه.کاش تو ایرانم باشه ازش استفاده کنیم

فریبا

فریبا

در مورد تکنولوژی که برای ماهیگیری عنوان کردید فک میکنم به درد کسی میخوره که هدفش فقط صید باشه و گرنه اینجوری که هیجان و لذتش کم میشه به نظرم.

ثبت نظر