خانه » حیوانات » کبوتر » اهمیت کبوتر برای انسان در چه مواردی می باشد؟
اهمیت کبوتر برای انسان در چه مواردی می باشد؟

انگیزه نگهداری و پرورش کبوتر از دیرباز به دو منظور بوده است که انسان با توجه به این دو منظور علاقه زیادی به کبوتر پیدا کرد و در نگهداری و پرورش آن‌کاره‌ای زیادی انجام داد. در این مقاله سعی داریم اهمیت کبوتر برای انسان را بیان کنیم.

اهمیت کبوتر برای انسان
کبوتر

پرورش اختصاصی (از روی عشق و علاقه)

این خصوصیات در مرحله اول، زیبایی و قشنگی و درعین‌حال نجابت و معصومیت حیوان، مانند شنا کردن، حرکات موزون، رفتار نر و ماده، آماده کردن لانه برای تخم گذاشتن، تعاون و همکاری نر و ماده در خوابیدن روی تخم‌ها و همکاری در تغذیه جوجه پس از بیرون آمدن آن‌ها از داخل تخم که خودش از عجایب خلقت و نشان‌دهنده قدرت و ظرافت پروردگار است؛

نحوه‌ی تولد کبوتر

درست پس از هجده روز و کامل شدن جوجه، آن‌ هم هم‌ زمان با تمام شدن ذخیره غذایی داخل تخم، جوجه از داخل و درست از کمر تخم و به‌ صورت افقی تخم را اره و دونیم می کند وبیرون می آید و همچنین، تغذیه جوجه‌ها به‌صورت کاملاً برنامه‌ ریزی‌شده علمی. حرکات و سکنات دیگر و در مرحله دوم که مربوط به خصوصیات درونی حیوان است و باعث اعجاب و درنتیجه مقدمه عشق و علاقه انسان به این حیوان می‌شود، شامل رفتار و کردار متعددی است که مقداری از آن‌ها در اینجا ذکر می‌گردد.

رفتارهای کبوتر که باعث علاقه می‌شود؟

  • وفاداری و علاقه حیوان به لانه و آشیانه خود که در اکثر موارد، کبوترهای همسایه دیواربه‌ دیوار هرچند گرسنه و تشنه هم باشند هرگز به خانه همسایه فرود نمی‌آید.
  • اوج گرفتن در آسمان خانه که هر چه هم برود بالا برود، از شعاع مشخصی از آسمان خانه دور نمی‌شود و پرواز کردن ساعت‌ها که بعضاً به بیشتر از هشت ساعت هم می‌رسد که نقطه عطف علاقه و توجه امروزه به همین پرواز زیاد است که علت اصلی مسابقه‌های پرورش‌دهندگان کبوتر می‌باشد. در ادامه دلایل اهمیت کبوتر برای انسان را شرح می دهیم.
اهمیت کبوتر برای انسان
اوج گیری کبوتر در آسمان

پرورش اقتصادی (جهت مصرف گوشتی)

استفاده از گوشت یکی از دلایل اهمیت کبوتر برای انسان

انسان گوشت‌خوار، این حیوان و مخصوصاً از گونه‌های درشت و پرگوشت آن‌ها را از قدیم‌الایام به مصرف تغذیه خود می‌رسانده است و افرادی بوده‌اند و اکنون نیز در بعضی نقاط دنیا هستند که کارشان فعالیت مستمر در تولید کبوترهای گوشتی جهت فروش و ارائه به بازار هست. به‌طورکلی غذای درست‌شده از گوشت کبوتر از غذاهای گران‌قیمت اعیانی و اشرافی دنیا بوده است. استفاده از گوشت کبوتر یکی از دلایل اهمیت کبوتر برای انسان می باشد.

اهمیت کبوتر برای انسان
گوشت کبوتر

استفاده از فضله یکی دیگر از دلایل اهمیت کبوتر برای انسان

یکی دیگر از دلایل اهمیت کبوتر برای انسان فضله ی کبوتر است. در حوزه دیگر استفاده اقتصادی از این حیوان که از قدیم مخصوصاً در ایران بسیار متداول بوده است استفاده از فضله کبوتر در کشاورزی به‌عنوان کودی بسیار قوی و مؤثر در ازدیاد محصولات می‌باشد. جهت این منظور بناهایی می‌ساخته‌اند به نام «کبوتر خان»، در نقاط مختلف ایران که اکنون هم آثار آن‌ها چه به‌ صورت سالم و چه به‌ صورت خراب‌ شده وجود دارد و آن به این صورت بوده است که در مناطقی که این حیوان می‌زیسته و غالباً در سوراخ‌های طبیعی که در کوه وجود داشته و بعدها درقنات‌ها بوده است.

نحوه‌ی ساخت بناها برای کبوترها

بناهایی به شکل دایره و استوانه که مثلاً دایره ای به قطر ده متر و به ارتفاع پنج‌ متر، از آجر و ساروج ساخته‌اند که در طرف داخل آن به‌ صورت منظم و مرتب لانه‌هایی می‌ساختند که داخل آن مثلاً سی درسی سانتی‌متر یا بیشتر و دهانه آن جهت نیفتادن جوجه‌های کوچک‌تر و تنگ‌تر بوده است و ارتفاع سی یا چهل سانتی‌متر در نظر گرفته. از نیم متری کف این بنا از داخل تا لبه آن، مملو از لانه‌های کبوترها که حدود ۶۰۰ الی ۷۰۰ لانه می‌شد را می‌ساخته‌اند. با توجه به عادت و خصوصیات ذاتی‌ای که این حیوان دارد، جهت پاک ماندن محیط پرورش جوجه، فضله خود را بیرون لانه می‌اندازد و درنتیجه فضله‌ها در کف «کبوتر خان» انباشته می‌شدند. این فضولات را مردم جهت مصارف کشاورزی که قوی‌ترین کود دنیا محسوب می‌شود، مورداستفاده قرار می دادند.

اهمیت کبوتر برای انسان
کود کبوتر

تولید کود ازمهمترین دلایل اهمیت کبوتر برای انسان

بعد از ساخته‌شدن «کبوتر خان»، با قرار دادن یکی دو جفت کبوتر در آن و آموزش و عادت دادن آن‌ها در استقرار در کبوتر خان، به‌تدریج کبوترهای چاهی‌ به این مکان آمده و لانه‌ای از لانه‌ها را اشغال کرده و مشغول زاد و ولد می‌شدند و به‌این‌ترتیب، کبوترهای چاهی در این مکان به‌صورت انبوهی اسکان داده می‌شدند، حیوان‌ها که در دشت و بیابان از دانه‌های طبیعی و کرم‌های خاک تغذیه می‌کردند، بدون هیچ هزینه‌ای تولید کود برای کشاورزان را آغاز می‌کردند و تولید کود آن‌ها در سال رقم بزرگی را تشکیل می‌داد. بنا به روایتی یک کیلو فضله کبوتر به‌اندازه ده کیلو فضله دامی، انرژی و قوه دارد.؛ که علاوه بر ظرافت بسیار، نشان‌دهنده شناخت بسیار بالائی از کبوتر داشته یا به‌خوبی مطلع بوده‌اند. لذا از مهمترین دلایل اهمیت کبوتر برای انسان می توان به کود کبوتر اشاره کرد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد کبوتر و اهمیت کبوتر برای انسان می‌‌توانید به ویکی پدیا مراجعه کنید. شما همچنین می توانید جهت مشاهده‌ی انواع حیوانات و پرنده به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

منبع: کتاب کبوتر در ایران و جهان


حامد

حامد

بیماری های مربوط به کبوتر ممکن است به انسان سرایت کند؟


احسان

احسان

فکر نمیکردم که کبوتر اینقدر فواید داشته باشه مرسی از مطلب خوبتون


غلامرضا

غلامرضا

سلام اهمیت نگهداری کبوتر در خانه و فواید آن چیه


هوشنگ

هوشنگ

اهمیت نگهداری کبوتر در خانه میتواند مختلف باشد که عده ان در ایران فقط برای دلخوشی و سرگرمی است


گیو

گیو

از فواید نگهداری کبوتر هم بزارین ممنون میشم


گیو

مرتضی عسکری

سلام چشم حتما اینکار انجام می شود.


Javad

Javad

سلام چند جفت کیوتر خانگی خوب دارم کسی نمیخواد؟


محمد رضا

محمد رضا

کفتر بازای که کفتر دوست دارن این کفترا خوشگلی هستن به همه پیشنهاد میکنم دم سفید و گلی دم سفیدو یهودی و امری وزاغ دم سفید و طوقی


حسن

حسن

یه کبوتر سفید داشتم چند سال پیش خیلی به خونم با وفا بود با این که خیلی میکشیدنش ولی نهایت بر میگشت خونم