فناوری‌های مقابله با سیل

مسلم خیرخواه | 20 مرداد 1399

طی ماه‌های اخیر، بارش‌های سیل‌آسا به ایجاد خسارات مالی و جانی شدیدی در کشورمان منجر شد و یک‌بار دیگر به دلیل عدم پیش‌بینی‌های ایمنی لازم در ساخت زیرساخت‌هایی مانند خطوط راه‌آهن جاده و خطوط انتقال آب و برق شاهد وارد آمدن خسارات فراوان و از دست رفتن راه‌های ارتباطی شدیم ما در این مقاله فناوری‌های روز دنیا را برای مقابله با سیل را به شما معرفی کنیم و آنچه در ادامه برای شما آماده کرده‌ایم خلاصه‌ای از برترین فناوری‌های مقابله با سیل است.

کیسه پرکن صنعتی

یکی از فناوری‌های مقابله با سیل پر کردن کیسه می‌باشد. پر کردن تعداد زیادی کیسه‌شن در مدت‌زمانی کوتاه می‌تواند تفاوتی به‌اندازه موفقیت یا شکست را برای سازندگان آب‌بندها به وجود آورد تیم سازنده Sand Master ادعا می‌کند که ساخته جدید آن‌ها در صورت وجود تنها دو نفر کاربر می‌تواند به‌اندازه یک تیم ۱۸ نفرِ کیسه‌شنی تولید کند، بدون آنکه خسته شود یا اینکه از نفس بیفتد این وسیله به‌راحتی به انواع لودرهای کوچک قابل اتصال است و با هر بار شارژ کیسه‌ها می‌تواند تا ۲۰ عدد را به‌صورت یکجا پر کند. به ادعای سازنده مدل ۲۰ تایی می‌تواند در یک شیفت کاری ۸ ساعته تا ۴۸۰۰ کیسه‌شن آماده کند که برای ساخت آب‌بند لازم برای دفاع از یک شهرک مسکونی کافی خواهد بود. سازنده این وسیله را برای نخستین بار در سال ۲۰۱۸ معرفی کرده است.

کیسه پر کن صنعتی
کیسه پر کن صنعتی

فناوری‌های مقابل با سیل با استفاده سد دفاعی

استفاده از سد دفاعی از مهمترین فناوری‌های مقابله با سیل می‌باشد. نمونه‌های زیادی از انواع آب‌بندهای پلاستیکی باد شو وجود دارند که عدم به‌کارگیری آن‌ها در سیل اخیر دل را به رنج می‌آورد که فناوری تا این حد ساده و در دسترس نسخه بومی داخلی ندارد یا اگر دارد توسط سازمان‌های مربوطه مورداستفاده قرار نگرفته است.WIPP سد محافظت از دارایی پر شونده به‌وسیله آب ساخت مجموعه Barrier- Aqua یکی از بهترین مثال‌ها برای این منظور به شمار می‌آید.

در ساخت این وسیله از پارچه پلی‌استر پوشش داده‌شده با وینیل استفاده‌شده که با الیاف نایلون تقویت‌شده است. درنتیجه استحکام بسیار بالایی دارد و به این راحتی‌ها پاره و پنچر نخواهد شد پس از باز کردن سد دفاعی ابتدا آن را کمی باد می‌کنند و پس‌ازآن پر شدن بخش داخلی به‌وسیله آب از شناور شدنش پیشگیری خواهد کرد و یک ساختار دفاعی را به وجود می‌آورد بخش جلویی موسوم به دامن نیز در زیرآب سیلاب قرار می‌گیرد و در تفش لنگر برای نگاه‌داشتن کل مجموعه روی زمین کمک خواهد کرد.

بخش مهم بعدی اتصالات سامانه هستند که به گفته سازنده کالا در برابر نفوذ آب مقاوم هستند و به کمک آن‌ها می‌توان آب‌بندی به طول چند ده مترو حتی کیلومتر را برای محافظت از جاده‌ها، معادن، مناطق مسکونی و کارخانه‌ها و سازه‌های صنعتی به وجود آورد. ایدهای سریع و کاربردی که امیدواریم هرچه سریع‌تر پرده‌برداری از نسخه داخلی آن را شاهد باشیم.

سد دفاعی
سد دفاعی

مهر و موم کردن خانه

یکی دیگر از فناوری‌های مقابله با سیل مهر و موم کردن خانه می‌باشد. وارد شدن آب حتی به‌اندازه یک سانتی‌متر به داخل خانه هم می‌تواند خسارت‌های شدیدی به وجود آورد. در سیل اخیر شاهد بودیم که مردم تلاش کرده بود تا باسیمان گرفتن درها و پنجره‌ها از وقوع این رویداد پیشگیری کند که در موارد زیادی هم شکست خورد.ساختار Dam Easy به کونه ای طراحی شده که آن را می توان روی انواع درها تا عرض ۱٫۵ متر سوار کرد، خیلی ساده بخش مرکزی در وسط در قرار دهید و با پیچاندن اهرم داخلی، کناره‌ها به‌اندازه دلخواه شما بیرون خواهند آمد و در چهارچوب قفل می‌شوند. بعدازاین نوبت به واشرهای خارجی می‌رسد که به‌وسیله یک تلمبه داخلی باد خواهند شد و به این شکل یک واشر بندی ضدآب کامل را برای شما به ارمغان خواهند آورد.یکی دیگر از فناوری‌های مقابله با سیل مهر و موم کردن خانه می‌باشد.

چنین محصولی علاوه بر مناطق سیل‌زده برای خانه‌ها و سازه‌های نزدیک آب هم که به‌صورت سالانه با چالش بالا آمدن سطح آب روبه‌رو می‌شوند می‌تواند گزینه‌ای کارآمد به شمار آید. سازنده برای ایجاد آب‌بند برای درهای پهن‌تر مانند پارکینگ و در ورودی ساختمان نیز راه‌حل ویژه خود را ارائه کرده و ساختار اتصالی را پیشنهاد می‌دهد که البته برای جای دادن آن داخل سطح باید کمی بنایی و سوراخ‌کاری انجام بدهید.

فناوری‌های مقابله با سیل
مهر و موم کردن خانه

فناوری‌های مقابله با سیل با استفاده از کیسه‌های بدون شن

یکی دیگر از فناوری‌های مقابله با سیل استفاده از کیسه‌های بدون شن می‌باشد. تیم سازنده Flood Bags یا کیسه‌های سیل به‌خوبی متوجه شده‌اند که کیسه‌های شن یکی از پرکاربردترین ابزارهای موجود برای مقابله با هجوم آب هستند؛ اما مشکل این است که آماده‌سازی آن‌ها به نیروی انسانی و زمان زیادی احتیاج دارد. برای حل این مسئله آن‌ها کیسه‌های ساختند که در داخل آن به‌وسیله دانه‌های جاذب آب پرشده است.

کیسه‌ها در حالت خشک وزن بسیار کمی دارد و افراد می‌توانند تعداد زیادی از آن‌ها را با خود حمل گنده خیلی ساده Flood Bags را در مسیر آب قرار دهید و هر کیسه پس از جذب حدود ۲۵ لیتر آب باد شده و در نقش جلوگیری کننده از ورود جریان عمل خواهد کرد. امکان روی‌هم انداختن کیسه‌ها برای ایجاد دیوارهای بلندتر نیز وجود دارد. به ادعای سازنده مواد داخلی Flood کاملاً غیر سمی بوده و هیچ مشکلی برای محیط‌زیست به وجود نخواهند آورد.

استفاده از کیسه‌های بدون شن
استفاده از کیسه‌های بدون شن

سد ماژولار

از دیگر فناوری‌های مقابله با سیل استفاده از سد ماژولار می‌باشد. ایده موجود در طراحی Floodblock هوشمندانه است. سطل‌های بزرگ پلاستیکی که به‌وسیله اتصالات آب‌بندی‌شده به یکدیگر وصل می‌شوند تا دیوارهای کارآمد در برای جریان آب به وجود آورند سازنده طراحی خود را به ساخت لگو بازی بسیار بزرگ تشبیه می‌کند درزمانی که به دیواره نیاز نیست می‌توان تا ۲۵ ماژول پلاستیکی را روی‌هم انبار کرد تا جای زیادی اشغال نشود، درنتیجه سازمان‌های امدادی می‌توانند تعداد زیادی از آن‌ها را ذخیره کنند تا در زمان نیاز به‌سرعت به مناطق نیازمند منتقل شوند نکته جالب اینکه بلوک‌های این سامانه به‌وسیله آب سیلاب پر می‌شوند و در جای خود محکم خواهند شد و نیازی به پر کردن آن‌ها با خاک یا وزنه نیز وجود ندارد. ایده‌ای بسیار ساده و درعین‌حال کاربردی که می‌تواند دفاع سریع و کارآمدی را در مناطق با زمینه‌ای هموار مانند مناطق شهری یا اطراف سوله‌های کارگاهی فراهم آورد.

فناوری‌های مقابله با سیل
سد ماژولار

اطلاعات بیشتر در مورد فناوری‌های مقابله با سیل

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد فناوری‌های مقابله با سیل می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

نظرات
سیدعلی

سیدعلی

ابزا و وسایلش هست ولی آدم دلسوز نیست!!

عسکری

عسکری

وقتی اینهمه ابزار و وسایل برای پیشگیری و مقابله وجود داره چرا هر سال کلی از مردم کشور ما باید توی سیل زندگیشون رو از دست بدن):

ثبت نظر