خانه » حیوانات » نکات خرید عروس هلندی
نکات خرید عروس هلندی

قبل از اینکه تصمیم به خرید عروس هلندی بگیرید و آن را وارد دنیای خود کنید، باید به چند سؤال پاسخ دهید. آیا حیوانات را دوست دارید؟ آیا زمان کافی برای مراقبت از پرنده را دارید؟ آیا در محل سکونت خود امکان نگهداری از یک حیوان خانگی وجود دارد؟ آیا نسبت به پر پرندگان حساسیت ندارید و یا اینکه از دیدن فضله حالتان به هم نمی خورد؟ اگر پاسخ تمام سؤالت بالا مثبت است، پس شما می توانید به نحو احسن از یک پرنده نگه‌داری کنید. در این مقاله سعی داریم نکات خرید عروس هلندی را بیاموزیم.

خرید عروس هلندی

بعضی ها فقط به این دلیل که فرزندشان به آنها اصرار می کند، اقدام به خرید عروس هلندی می کنند. در حالی که هیچ گونه علقه ای به نگهداری از پرندگان ندارند. شما در مقابل پرنده ای که خریداری می‌کنید مسئول هستید و باید تمام شرایط زیستی و نیازهای پرنده را فراهم کنید که این کار نیاز به صبر حوصله دارد. عروس هلندی ها پرندگان شگفت انگیزی هستند که زود با انسان‌ها خو می گیرند و در خارج از قفس مشغول بازی می شوند.

این پرنده در صورتی شاد و سرحال خواهد بود که به آن توجه.شوداین نکته را در نظر داشته باشید که هیچگاه برای نخستین تجربه نگهداری از پرندگان، عروس هلندی را انتخاب نکنید. ممکن است شما گمان کنید که این پرنده همانند طوطی قادر به تکلم و انجام کارهای خارق العاده است، اما شاید عروس هلندی نتواند مانند طوطی انتظارات شما را برآورده کند. بسیاری از پرندگان بعد از مدتی به علت عدم توجه در گوشه تاریکی تلف می‌شوند.

نکات خرید عروس هلندی
نکات خرید عروس هلندی

نکته مهم

از دیگر نکات خرید عروس هلندی این است چنانچه دارای کار پر مشغله‌ای هستید هرگز اقدام به خرید پرنده نکنید. شما نمی توانید این پرنده را در خانه تنها بگذارید و به تعطیلات آخر هفته بروید. آن‌ها هر روز به میوه‌ها و سبزی های تازه نیاز دارند. ظروف غذا و آب نیز هر روز باید شسته و تمیز شوند. کاغذ زیر قفس باید هر روز عوض شده و قفس نیز هر هفته ضد عفونی گردد. عروس هلندی به بیشترین توجه ممکن نیاز دارد. آنها هر روز باید ساعاتی را در بیرون قفس بگذرانند.

زیاد ماندن در قفس باعث می شود که این پرنده مدام جیغ بکشد و شروع به خود خوری کند و شادابی خود را از دست بدهد. پس اگر وقت کافی برای این کار ندارید، قناری و یا فنچ خریداری کنید.عروس هلندی ها مخارج و سر و صدای تقریبا زیادی دارند و شما قبل از خرید باید این نکته را نیز در نظر بگیرید. هزینه های این پرنده شامل قفس بزرگ و مناسب تا حدی که پرنده قادر به گشودن بال های خود باشد، دانه، ویتامین، میوه ها و سبزیجات تازه، اسباب بازی، کف دریا و سنگ آهک است.اگر قادر به تامین تمام این موارد هستید و شرایط ذکر شده در بالا را نیز دارید ،می توانید یک عروس هلندی زیبا خریداری کنید.

چگونه پرنده سالم را تشخیص دهیم؟

در نکات خرید عروس هلندی باید در نظر بگیرید که اگر برای نخستین بار است که به خرید عروس هلندی می روید بهتر است که یک فرد متخصص را نیز همراه خود ببرید. اما افراد متخصص همیشه هم در دسترس نیستند، بنابراین بهتر است با رعایت نکات زیر اقدام به انتخاب پرنده نمایید:

 • نخستین شرط این است که پرنده سالم و شاداب و از فعالیت زیادی برخوردار باشد.
 • قفسی که فروشنده پرنده را در آن نگهداری می کند تمیز و عاری از هر گونه کثیفی باشد.
 • فروشنده باید رفتار مناسبی با پرنده داشته و تا حدی درباره آن اطلاعات داشته باشد.
 • بسیاری از فروشنده ها به صورت ناشیانه جوجه ها را با سرنگ تغذیه می کنند. این امر می تواند مشکلات رفتاری مانند کم اشتهایی و عصبی بودن پرنده را در بر داشته باشد. در این باره از فروشنده سؤال کنید.
 • اگر پرنده حلقه پا داشته باشد بهتر است، اگر این گونه نیست در مورد این که پرنده کی به دنیا آمده نیز سؤال کنید. همچنین سؤال کنید که پرنده کی از پدر و مادرش جدا شده است. این مدت باید ۱۴ روز باشد.
 • به غذای پرنده در فروشگاه دقت کنید. این غذا باید شامل سبزی تازه و مخلوط دانه ها باشد.

نکات دیگر خرید عروس هلندی

 • پرنده ای که فقط از دانه ها تغذیه کرده باشد دیگر علاقه ای به خوردن سبزی ها و دانه های مخلوط ندارد.
 • ظرف آب پرنده باید تمیز و شامل آب تازه باشد و غذا و یا فضله در آن نیافتاده باشد.
 • قفس پرنده ی فروشنده باید جادار و بزرگ باشد و چند پرنده در یک قفس جا نگرفته باشند.
 • حالت ایستادن پرنده باید عمودی و سینه آن کاملا مشخص باشد.
 • چشمها باید درخشان و تمیز باشند. از خرید پرنده ای که چشمانش پف کرده و یا مایل به قرمز است خودداری کنید.
 • سوراخ بینی باید کاملا باز بوده و هیچ گونه انسدادی نداشته باشد.
 • پاهای پرنده ی جوان به رنگ خاکستری صورتی ونرم می باشد. پرندگان پیر دارای فلس های سفید روی پای خود می باشند. پرندگان عصبی، وحشت زده و دچار سوء تغذیه دارای پاهای سفید مایل به خاکستری هستند.
 • بالای پاها و پرهای اطراف مخرج باید تمیز بوده و فضله به آن چسبیده نباشد.
 • پرنده باید آرام و منظم نفس بکشد. این نفس کشیدن نباید به صورت تند و یا به سختی انجام گیرد.
 • خواب آلوده بودن و پف کردن نشانه بیماری می باشد.
نکات خرید عروس هلندی
نکات خرید عروس هلندی

جوجه های گوشتی یا جوجه های بزرگ شده توسط والدین؟

از دیگر مواردی که باید در نکات خرید عروس هلندی آن را درنظر بگیریم این است که جدا از این که از کجا عروس هلندی خود را خریداری می کنید، سعی کنید جوجه های گوشتی را انتخاب کنید و خودتان به آن‌ها غذا بدهید. اگرچه که قیمت این جوجه ها اندکی گرانتر از جوجه هایی است که توسط والدینشان تغذیه شده اند، اما آن‌ها توسط انسان تغذیه می شوند. تغذیه جوجه‌ها توسط خود انسان فرایندی است که باعث اطمینان از سلامت جوجه تغذیه شده می گردد. البته شما باید مشتاق باشید تا ساعات زیادی از روز را با پرنده تان بگذرانید تا بتوانید آن را دست آموز کنید.

جوجه هایی که توسط والدینشان بزرگ شده اند نیاز به کار و حوصله بیشتر برای دست آموز شدن دارند، اما آنها گزینه های بهتری برای جفتگیری هستند. جوجه هایی که توسط انسان تغذیه می شوند برای جفتگیری مناسب نیستند، اما انس و الفت بیشتری با آدمی دارند و می توانند دوستان خوبی در جمع خانواده باشند.

نکات قبل از خرید عروس هلندی

نگهداری از یک پرنده مسئولیت بزرگی است. بنابراین قبل از خرید آن حتما در مورد نکات زیر خوب فکر کنید:

 • هزینه پرنده
 • هزینه قفس و وسایل لازم
 • هزینه غذای پرنده (دانه، غذاهای مکمل، میوه ها و سبزیجات تازه)
 • هزینه اسباب بازی‌ها
 • هزینه دامپزشک
 • مشغله زندگی تان چقدر است؟
 • به هنگام مسافرت و یا مشغله کاری چه کسی از پرنده شما نگهداری خواهد کرد؟
 • در حال حاضر چند حیوان خانگی دیگر دارید؟
 • اندازه خانه تان چقدر است؟
 • مدت زمانی که هر روز می توانید صرف پرنده تان کنید.
۱
نکات قبل از خرید

عروس هلندی نر یا ماده؟

ممکن است قبل از خرید از خود سؤال کنید که پرنده نر بهتر است یا ماده؟ به طور کلی پرنده نر دارای سر و صدای بیشتری است و این در حالی است که ماده ها کمی آرام تر می باشند. با این حال نرها توانایی بیشتری در سخن گفتن دارند. اگر می خواهید از وجود این پرنده در منزل لذت ببرید، توصیه می شود که یک جفت نر و ماده جوان خریداری کنید. در برخی از رنگ ها می توان پرنده نر را از ماده تشخیص داد(پرنده نر گونه های نارنجی کمرنگ تری دارد)اما در برخی دیگر این گونه ها وجود ندارد.

یک عروس هلندی یا یک جفت؟

یکی دیگر از نکات خرید عروس هلندی این می‌باشد که پرنده تک را خریداری کنید یا جفت؟ یک عدد عروس هلندی به طور کل خونگرم تر است و ارتباط بهتری با انسان برقرار می کند چرا که او را عضوی از گروه می داند، اما یک جفت عروس هلندی با یکدیگر سرگرم شده و دیگر به آدمی توجه چندانی نخواهند داشت؛ اما باز می توان از تماشای شیطنت های آنها لذت برد. بنابراین اگر نمی توانید هر روز به پرنده تان برسید و وقت کافی برای گذراندن با آنها را ندارید، بهتر است که جفت را انتخاب کنید.

یک اشکال در مورد نگهداری دو عدد عروس هلندی به خصوص اگر جوان باشند آن است که آن‌ها تمایل دارند درون قفس یکدیگر را تعقیب کنند و گاه دم پرنده دیگر را می کشند. بعضی وقتها دو پرنده آنقدر پرهای دم یکدیگر را می کنند که به یک دفعه قد عروس هلندی هایتان کوتاه تر می شود و مجبورید تا در آمدن مجدد پرهای دم منتظر بمانید.

نکات بعد از خرید عروس هلندی

از نکات بعد از خرید عروس هلندی می توان به این مورد اشاره کرد که نگهداری از دو پرنده همچنین باعث می شود که آن‌ها علاقه ای به یادگیری و صحبت کردن نداشته باشند چرا که آن‌ها سرگرم شدن با یکدیگر را بیشتر از سر و کله زدن با انسان‌ها دوست دارند. اگر دو عروس هلندی را با فاصله زمانی چند روز به خانه بیاورید، ممکن است بین آنها نزاع و درگیری به وجود آید. عروس هلندی که اول به خانه آمده است طبق غریزه قلمرو خود را مشخص می کند و هنگام ورود پرنده جدید با او درگیر شده و اجازه خوردن دانه و یا آشامیدن آب را به او نمی دهد.

برای پیشگیری از این موضوع بهتر است پرندگان را در قفس های جداگانه قرار دهید تا بتوانید رفتار آنها را بسنجید. سپس قفس ها را نزدیک یکدیگر قرار داده و واکنش دو پرنده را مورد بررسی قرار دهید. اگر رفتار آنها با یکدیگر خوب بود باز قفس ها را نزدیک تر کنید. برخی از عروس هلندی ها با حضور پرنده دیگر در قفس مشکلی ندارند و برخی دیگر ترجیح میدهند که تنها باشند.

هشدار!

این نکته را به خاطر داشته باشید که هرگز عروس هلندی تازه خریداری شده را در قفس عروس هلندی که چند وقتی است دارید قرار ندهید؛ از سوی دیگر قرار دادن این پرنده با پرندگان کوچکی مانند فنچ ها، قناری ها و طوطی های برزیلی کار درستی نیست. عروس هلندی ها از این پرندگان قدرتمندتر هستند و به آنها اجازه نزدیک شدن به آب و غذا را نمی دهند و ممکن است به آنها صدمه بزنند.اگر در خانه تان چندین پرنده دارید بهتر است که هر کدام در قفس های جداگانه ای باشند و آب و دانه شان از یکدیگر جدا باشد.

قفس
قفس عروس هلندی

اطلاعات بیشتر در مورد نکات خرید عروس هلندی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نکات خرید عروس هلندی می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید. همچنین اگر قصد خرید و فروش عروس هلندی یا سایر پرندگان را دارید می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پرنده می‌توانید مطلب زیر را نیز مطالعه فرمایید.


هاشم

هاشم

باسلام.ممنون از سایت خوبتون..من یک عروس هلندی جوجه خریدم که خودم بزرگش کنم ولی بعد از چند ماه مرد...دلیلش نمیدونم خیلی بهش عادت کرده بودم


محسن علوی

محسن علوی

اگر کسی حرف زدن عروس هلندی براش مهمه باید عروس هلندی نر بگیره چون توانایی عروس هلندی نر تو حرف زدن خیلی بیشتره.


میثم

میثم

سلام.من یه عروس هلندی دارم. اصلا نمیشه تنهاش گذاشت.همه چیزش خوبه فقط این مورد نه. مطلبتون مفید بود برام.ممنون


محمدعلی

محمدعلی

به نطر من هر روز باید با عروس هلندی حرف زد وگرنه انگار افسرده میشن و دیگه نمیخونن. کسی که میخواد ازشون نگهداری کنه باید ببینه وقتشم داره یا نه


میثم

میثم

عروس هلندی عشقه..خیلی نازن..اگر در مورد محل پرورششون چیزی میدونید هم بزارید.


امیر علی

امیر علی

توصیه من به همه اونایی که عروس هلندی دوست دارن اینه که جوجه بخرن و خودشون بزرگش کنن.چون اینجوری خیلی زودتر و بهتر کلمات رو یاد میگیرن.


خانم امیری

خانم امیری

من یه عروس هلندی آلبینو دارم عاشقشم


مهتاب

مهتاب

عروس هلندی نر میخام.خوشکل باشه لطفا


مریم

مریم

وای من عروس هلندی سخنگو میخام.خیلی نازن


خانم امیری

خانم امیری

عروس هلندی لوتینو خیلی زیباست.