همه چیز در مورد کفترچاهی (کبوتر چاهی)

کفتر

کفتر (کبوتر) از رشته پرندگان دانه‌خوار است که مثل بعضی از حیوانات به دو گروه اهلی و وحشی در طبیعت وجود دارد، کبوتر اهلی در منازل، باغ‌ها و پارک‌ها زندگی می‌کنند که شامل گونه‌های مختلفی از انواع رنگ‌ها و سایزها و شکل‌های گوناگون بوده و توسط انسان جهت پروازهای بلند و یا نامه بری و یا تزئینی یا مسابقه طول مسافت، پرورش و نگهداری می‌شوند.
گونه‌های وحشی و نیمه اهلی کبوتر؛ که به نام‌های کبوتر چاهی و یا کبوتر کوهی خوانده می‌شوند. کبوتر وحشی که غالباً به رنگ آبی کبود بوده، بارنگ روشن در پشت که با دو خط تسمه‌ای پررنگ تزئین شده است، شناخته می‌شوند.

رنگ سبز (آبی) در بعضی گونه‌ها به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز با همان رنگ‌آمیزی و تسمه مذکور در پشت دیده می‌شوند که اولی را اصطلاحاً «سبز» و دومی را مسجدی خطاب می‌کنند. معمولاً کبوتر وحشی که به نام کبوتر چاهی یا «کفتر چاهی» شناخته می‌شوند.

زیستگاه کبوتر چاهی

معمولا در اطراف صخره‌های مشرف به دریا، پرتگاه‌های کوهستان دیده می شود، آشیانه خود را در شکاف سنگ‌ها و غارها می سازد ، کبوتر‌های اهلی در شهرها و مزارع فراوان هستند و در ساختمان‌ها آشیانه می‌کنند
تغذیه : غذایش اغلب از دانه ها، غلات و حبوبات است که انها را بیشتردر زمین های کشاورزی جستجو می کند و احیانا از بعضی حشرات ،کرم ها و حلزون ها نیز تغذیه می کند.

مشخصات

نکفتر چاهی پرنده ای است تند پرواز از خانواده کبوتر با بال‌های نوک‌تیز و دم نسبتا بلند. که پروازش از سایر کبوترها سریع تر است ، پرو بالش خاکستری مایل به آبی است که در ناحیه کمر کم رنگ تر است و در طرفین گردن جلای سبز و بنفش دارد ، دو نوار پهن و سیاه روی شاهپرهای ثانویه دارد و سفیدی سطح زیرین بال‌هایش در پرواز مشخص می شود .

کفتر نیمه اهلی

دمش یک نوار انتهایی سیاه رنگ دارد و معمولا قسمتی از پرهای خارجی دم آن سفید است . کبوتر جنگلی جد کبوتر اهلی است و از فاخته و کبوتر جنگلی به وسیله دمگاه تقریبا سفید و پروازسریعترش قابل تشخیص می باشد و معمولا در ارتفاع کم پرواز می کند. وجوجه‌های خود را در ابتدا از شیره غدد چینه دان خود غذا می دهد

سایر مشخصات

اندازه : 32سانتی‌متر
سیخک پا : ندارد
چینه دان : دارد
بال : دفيف بودنش بيشتر است (بال زدنش بيشتر است)
حلیت : حلال گوشت (حلیت، از نظر شرعی می باشد ولی شکار یا کشتار این پرنده مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد)

نامگذاری کبوتر چاهی

نام فارسی : کبوتر چاهی
نام انگلیسی : Rock Pigeon
نام عربی : حمام جبلي
نام علمی : Columba livia

وجه‌ تسمیه کفتر چاهی از آن است که از قدیم‌های دور که مقنی‌ها هنگام حفر چاه برای خود جای پا درست می‌کردند، بعد از ترک محل، لانه مناسب وامنی برای کبوترها می‌شد و به همین خاطر به نام کفتر چاهی مشهور شدند و این اسم از قرن‌های متمادی به این‌طرف روی این حیوان ماند و نام دیگر این حیوان کفتر کوهی است.

اغلب جاهایی که این حیوان‌های زندگی می‌کنند در شکاف ستیغ کوه‌ها و در سوراخ تعبیه‌ شده در حلقه چاه‌های قنات، مخصوصاً در مناطق مرکزی و جنوبی کشور است که از دانه‌های انواع گیاهان در دشت و صحرا تغذیه می‌کنند این دسته از کبوترهای وحشی از نوع بسیار سالم و قوی و ازنظر نژادی یکدست و یکنواخت باقی‌مانده‌اند.

کفتر نیمه‌ اهلی

دسته دیگر این حیوان که تقریباً نیمه اهلی محسوب می‌شود معمولاً در اماکن متبرکه مثل امامزاده‌ها و مساجد و مدارس و این‌گونه جاها زندگی می‌کنند. از انفاق مردم بهره برده و از دانه‌هایی که اهالی در صحن آن مکان قرار می‌دهند تغذیه می‌کنند و آن‌هایی که در مدارس و زیرشیروانی‌ها مسکن دارند معمولاً برای تغذیه به صحرا رفته وبرمی گردند.
یک نوع کفتر وحشی دیگری نیز وجود دارد که اطلاعات چندانی از نحوه زندگی او در دست نیست به نام «فاخته» که بسیار حیوان زیبایی بارنگ آمیزی خاصی است که معمولاً به‌ ندرت هم دیده می‌شوند.

کفتر نیمه اهلی

برای مشاهده و سفارش اینترنتی انواع حیوانات و پرنده ها از جمله کفتر به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

تبلیغات
vasetpet-content

18 پاسخ به “همه چیز در مورد کفترچاهی (کبوتر چاهی)

 1. سلام من امروز یه بچه کفتر چاهی تو پارکینگ پیدا کردم خیلی کوچیک نیست ولی فکر نکنم بتونه پرواز کنه چون هوا تاریک بود آوردنش خونه گربه نخورتش
  کسی میدونه چجوری میتونم بهش غذا بدم و اینکه الان نمیدونم تنهایی می‌تونه زندگی کنه یا نه که آزادش کنم

  1. سلام من یک جوجه کفتر چاهی زخمی آوردم خونه، خیلی پرنده خوبیه و اهلی شده از دست من یا از تو مشمایی که ارزن توشه می زارم جلوش می خوره با هاش آروم بازی و ناز و نوازشش می کنم، بردمش دامپزشکی درمانش کردن و براش دارو دادن، داروهاشو بهش میدم می خوره، شب که می خوام بخوابم اونم میزارم تو کارتون می خوابه، تو خونه هم کنار مبل یک گونی گزاشتم روش دون ریختم و آب گزاشتم بعضی وقتا کنارش میشینم، یه وقتایی هم تو خونه می چرخه و مواظبشم.

 2. کفتر چاهی جایگاه خاصی نزد عرفا داشته و اشعار بسیار زیبایی در وصف ان آمده و امامان زیادی از این پرنده آزاد آسمانها همواره به نیکی یاد نموده اند و در گذشته نام این پرنده همواره در سرود ملی ما ایرانیان تکرار گردیده و در جشنها و اعیاد هر جا شعر و ترانه کم می آوردیم این پرنده را در ترانه حضرت معین نعمت الله یاد کرده و دسته جمعی با کف زدن هم خوانی میکردیم : کفتر کاکل بسر های های 🤣🤣🤣🤣

  1. سلام. من از بچگی یه کفتر چاهی رو بمدت ۷ ماه تو خونه ازش نگهداری کردم و پریروز متاسفانه پرواز کرد و نمیدونم کجاست اولین باره که بیرون پرواز کرد همیشه تو خونه بود نمیدونم راه خونه رو بلد میشه برگرده یا نه ؟ در ضمن خونه من همکف و درست تراکم مشرف به یه محوطه بازی بچه هاست که هر روز کبوترم تو تراس بود و این محوطه و ساختمان روبرو رو میدید. خیلی بهش انس گرفته بودم البته میدونم فصل جفتگیریشون رسیده بود و خیلی بیتاب بود فقط بهم بگید واقعا برمیگرده یا نه در ضمن کبوتر من در جوجگی نیوکاسل گرفت که با تیمار من بهبود یافت.ممنون لطفا جواب بدید.

   1. سلام
    واقعا خوب شد ؟
    من دوماهه یه کفتر چاهی نیوکاسلی دارم
    تورو خدا بگو چکار کردی خوب شد
    خواهش میکنم
    تورو خدا بگو
    خیلی غضه میخورم

 3. من دنبال کفتر پرشی خوب میگشتم تا با سایت واسط کالا آشنا شدم و همونی که میخواستم پیدا کردم

 4. به نظر من کفتر چاهی زیبایی خاصی داره نسبت به بقیه نژادها.تقریبا هیچ نژاد دیگه ای پرهایی به براقی کفترهای چاهی نداره.

 5. کفتر بازی اصول و قواعد خاصی د ارد لطفا رعایت کنید این پرنده باعث ازار و اذیتش نشویم

  1. آقا من کفترباز نیستم تو کار خرگوشم ولی الان سه ماهه رو پشت بوم خونه من که تو رشته حدود بیست تا کفتر خیلی گنده اومده و انگار جوجه هم آوردن و رو پشت بوم خونه کلی صدا میدن نه میتونم درس بخونم نه بخوابم نه آهنگ گوش کنم همش قوربور قوووووو بووورقوور ققوور ببقور بعد جیک جیک هم اومد دیگه خسته شدم بعد خونه های اینجا پشت بومشون اینجوری مثلثیه چون بارون زیاد میاد نمیشه رفت روش باید یجوری بهشون بگم دیگه نیان اونجا بابا من به آرامش احتیاج دارم یه بار دارم وانپیس میبینم یه بار دارم گیم میزنم همش بووورقوور ققوور ببقور

 6. من دو تا کفتر چاهی گرفتم تو خونه نگهداری میکنم .واقعا نگهداریشون سخته خیلی وحشی هستن و اصلا نمیتونم از قفسل بیرونشون بیارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.