12 روش تقویت مغز (برای تقویت مغز چه بخوریم؟)

تقویت مغز

هرچند مغز ما قوی‌ترین رایانه شناخته‌شده محسوب می‌شود، اما این رایانه قدرتمند نیز گاهی به خطا می‌رود. ما انسان‌ها بیشتر وقت خود را صرف انباشتن چیزهای مختلف و بی‌فایده به داخل مغزمان می‌کنیم. مهم نیست مغز ما چقدر قدرتمند است. آنچه اهمیت دارد این بوده که بدانیم این عضو نیاز به جبران و احیای خود دارد تا بتواند قالب و توانایی خود را حفظ کند پژوهشگران روش‌های مختلفی را برای تقویت مغز و افزایش کارایی آن ارائه کرده‌اند که در این مقاله ساده‌ترین آن‌ها ارائه‌شده تا هر فردی بتواند به‌محض احساس نیاز، به آن‌ها دسترسی داشته باشد و آن‌ها را به کار بسته و از مزایای آن بهره‌مند شود. در این مقاله سعی داریم در مورد روش‌های تقویت مغز و تخریب مغز صحبت کنیم.

۱) تقویت مغز با خوردن بادام

بادام، حافظه را تقویت می‌کند و اگر در ترکیب با شیر قبل از رفتن به رختخواب و یا پس از برخاستن از خواب به هنگام صبح مصرف شود، تأثیر بهتری دارد.

۲) تقویت مغز با نوشیدن آب سیب

یکی دیگر از روش‌های تقویت مغز نوشیدن آب سیب می‌باشد. پژوهشگران دانشگاه ماساچوست لوول نشان داده‌اند، آب سیب تولید نوعی انتقال‌دهنده عصبی حیاتی موسوم به استیلکولین را در مغز افزایش داده و از این طریق قدرت حافظه را نیز تشدید می‌کند.

۳) تقویت مغز با خوب خوابیدن

تحقیقات نشان می‌دهد که حافظه بلندمدت در طول خواب با پخش مجدد تصاویر تجربه‌شده در سه روز تقویت می‌شود.

۴) لذت بردن از تفریحات ساده

تقویت مغز با تفریحات ساده نیز امکان‌پذیر می‌باشد. استرس، قدرت مغزی ما را تحلیل می‌برد. ذهنی که در استرس گرفتارشده بیشتر منابع حافظه ما را مصرف می‌کند و به‌این‌ترتیب ذهنی ضعیف و کودن برای ما باقی می‌گذارد. سعی کنید برای خود عادت‌های ساده تفریحی در طول روز تعیین کنید تا بتوانید به کمک آن‌ها استرس‌ را از ذهن خود پاک‌کنید. برخی از این تفریحات ساده و مفید برای ذهن، بدن و روان عبارت‌اند از: گوش دادن به موسیقی موردعلاقه، بازی با کودکان، قدردانی از دیگران، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و یا شنا به‌طور روزانه، کار کردن با یک وبلاگ و بالاخره شرکت در کلاس‌های یوگا و سلامت به‌طور روزانه.

۵) تقویت مغز با ورزش دادن ذهن

همان‌طور که ورزش جسمی برای بهره‌مندی از یک بدن قوی و سالم ضروری است، ورزش ذهنی نیز به همین اندازه حائز اهمیت است تا بتوانید ذهنی تیز و فعال داشته باشید. آیا تابه‌حال توجه کرده‌اید که چرا کودکان، قدرت مغزی قوی‌تری نسبت به افراد بالغ دارند؟

ورزش دادن
ورزش دادن مغز

چون کودکان، ذهنی بازیگوش دارند و یک چنین ذهنی، توان حافظه را بالا می‌برد. برای رسیدن به چنین توانایی می‌توانید پازل یا جدول حل کنید، در کارهای گروهی داوطلب شوید، با دیگران تعامل کنید، به یک سرگرمی مانند مطالعه، نقاشی یا حتی تماشای پرندگان مشغول شوید، یک مهارت جدید یا یک‌زبان جدید بیاموزید.

۶) یوگا یا مدیتیشن

یکی دیگر از روش‌های تقویت مغز یوگا یا مدیتیشن می‌باشد. یوگا و مدیتیشن، استرس را تخلیه می‌کند. استرس قاتل حافظه است اما یوگا و مدیتیشن با کاهش استرس، پایین آوردن فشار خون، کاهش سرعت تنفس، کاهش سرعت متابولیسم و آزاد کردن تنش از ماهیچه‌ها، ذهن را تقویت می‌کند.

۷) تقویت مغز با کاهش مواد قندی

قند غذا نیست بلکه شکلی از کربوهیدرات است که انرژی کاذب تولید می‌کند. مصرف زیاد مواد قندی باعث بروز علائم عصبی و رنج‌آور، ضعف حافظه و سایر اختلالات عصبی می‌شود. غذاها را بدون افزودن شکر مصرف کنید و از مصرف نوشیدنی‌های شیرین یا مقدار زیادی شکر یا قند یا کافئین پرهیز کنید.

۸) استفاده از گندم سبوس‌دار

از دیگر عوامل تقویت مغز می‌توان به گندم سبوس‌دار اشاره کرد. گندم سبوس‌دار حاوی گلیستین است. این ماده مشکل سخت شدن سرخرگ‌ها را آسان می‌کند و از این طریق موجب بهبود عملکرد مغز می‌شود.

۹) تقویت مغز با خوردن شام سبک

خوردن غذای زیاد و سنگین در شب باعث بروز استرس طولانی‌مدت هنگام خواب می‌شود. توصیه می‌شود غذای سنگین را در روز مصرف کنید که بدن تحرک بیشتری دارد. شب‌ها با خوردن غذای سبک و میوه‌ها و سبزی می‌توانید خواب بهتری داشته باشید. خواب خوب شب به معنی تقویت قوای مغز است.

۱۰) قدرت تخیل خود را تقویت کنید

یونانی‌ها اصل خیال‌پردازی را برای به خاطر سپردن همه‌چیز یاد می‌گیرند این تکنیک احتیاج دارد که فرد یک تخیل واقعی و رنگی را ایجاد کند که بتوان آن را به یک موضوع یا شیء خاص ارتباط داد. اگر شما تمام حواس خود شامل لامسه، بویایی، چشایی، شنوایی و بینایی را درگیر بی‌خیال پردازی کنید، می‌توانید جزئیات بیشتری از یک موضوع را به خاطر بیاورید. این کار به تقویت مغز کمک می‌کند.

تقویت مغز
قدرت تخیل

۱۱) ویتامین ب کمپلکس مصرف کنید

یکی دیگر از عوامل تقویت مغز استفاده از ویتامین ب کمپلکس می‌باشد. لازم به ذکر است که مواد غذایی نشاسته‌ای و نان سفید تأثیر مطلوب این ویتامین برای حفظ سلامت حافظه را خنثی می‌کند.

۱۲) تقویت مغز با کنترل خشم خود

غذاهای تهیه‌شده از آرد سفید، مصرف زیاد نشاسته با نان سفید می‌تواند منجر به بروز حساسیت‌های عصبی شود. درنتیجه مصرف این قبیل مواد غذایی، پرخاشگری و برخی از رفتارهای افسردگی را موجب می‌شود. در عوض سبزی تازه بخورید. آب زیاد بنوشید و یوگا و مدیتیشن انجام دهید تا احساسات سمی مانند خشم و استرس از شما دور شود. در ادامه به ۱۰ عامل تخریب مغز نیز اشاره می‌کنیم

عوامل مهم تخریب مغز

در مقابل تقویت مغز، تخریب مغز قرار می‌گیرد. در زیر ۱۰ عامل مهم تخریب مغز را با هم مرور می‌کنیم.

۱) تخریب مغز با نخوردن صبحانه

اشخاصی که صبحانه نمی‌خورند، قند خونشان پایین می‌آید. باید بدانید که تنها منبع غذایی مغز، قند خون است. درنتیجه کاهش قند خون، باعث تخریب و اختلال در عملکرد مغز می‌شود.

۲) بیش از حد غذا خوردن

یکی از عوامل تخریب مغز بیش از حد غذا خوردن می‌باشد. در افرادی که بیش از مقدار موردنیاز بدنشان، غذا مصرف می‌کنند، خون‌رسانی به مغز مشکل می‌شود و به همین جهت، قدرت فکری آن‌ها پایین می‌آید.

۳) سیگار کشیدن

یکی دیگر از عواملی که در مقابل تقویت مغز قرار دارد سیگار کشیدن می‌باشد. اشخاص سیگاری باید بدانند که سیگار کشیدن باعث جمع شدن و کوچک شدن مغز شده و این عامل باعث به وجود آمدن بیماری آلزایمر (فراموشی) می‌شود. مصرف کردن بیش‌ازحد مواد شیرین وجود قند اضافی در بدن، باعث توقف جذب پروتئین و سوءتغذیه ناشی از آن و درنتیجه انحطاط مغز می‌شود.

۴) تخریب مغز با آلودگی هوا

از دیگر عواملی در مقابل تقویت مغز قرار می‌گیرد می‌توان به آلودگی هوا اشاره کرد. مغز بیشترین مصرف‌کننده اکسیژن در بدن است. ورود هوای آلوده به بدن موجب کاهش اکسیژن بدن شده و به همین علت توانایی مغز پایین می‌آید.

۵) تخریب مغز با کمبود خواب

خوابیدن باعث استراحت مغز می‌شود. اگر کمبود خواب به مدت طولانی ادامه یابد، موجب تسریع مرگ سلول‌های مغزی می‌شود. در هرحال سعی کنید به دنبال روش‌های درمان بی‌خوابی باشید.

۶) پوشاندن سر هنگام خواب

افرادی که با روسری یا کلاه می‌خوابند و یا به‌طورکلی سرخود را هنگام خواب می‌پوشانند، باید توجه داشته باشند که با این کار، دی‌اکسید کربن در بدن زیاد می‌شود و به‌نوبه آن اکسیژن در بدن کاهش‌یافته و این خود باعث ناتوانی در عملکرد مغز می‌شود.

پوشاندن سر
پوشاندن سر هنگام خواب

۷) تخریب مغز با کارکردن در بیماری

کار کردن زیاد یا درس خواندن در هنگام بیماری، ممکن است موجب کاهش کارآیی مغز و آسیب آن شود.

۸) تفکر کم

از دیگر عواملی که در مقابل تقویت مغز قرار دارد تفکر کم می‌باشد. فکر کردن باعث به جریان انداختن خون در مغز می‌شود. افرادی که تمرکز و تفکر را کنار می‌گذارند، موجب کوچک شدن مغز خود می‌شوند.

۹) تخریب مغز با کم صحبت کردن

بحث کردن و صحبت‌های عقلانی با افراد دیگر، باعث افزایش کارایی مغز می‌شود.

۱۰) تنش‌های عصبی

سبب افزایش پروتئین‌های آلزایمر در مغز می‌شود بر اساس مطالعاتی که بر روی موش‌ها صورت گرفته، تنش‌های عصبی کوتاه‌مدت می‌توانند افزایش سریع پروتئین‌های مرتبط با آلزایمر را در مغز به همراه داشته باشند. تنها طی سه روز استرس تا ۴۲ درصد افزایش پروتئین‌ها در مغز مشاهده شد. این مشاهدات، علت این‌که بیماران روحی و عصبی نسبت به آلزایمر مستعدترند را نشان داد. محققین موش‌های چهارماهه را به محیط‌های کوچکی که یک‌سوم اندازه محفظه‌های طبیعی بودند، منتقل کردند. در طی در این آزمایش ابزاری بنام «ردیاب میکرو دیالیز» روی سر آن‌ها نصب بود که به‌طور تناوبی مایع مغزی را جهت آنالیز استخراج می‌کرد.

دیوید هولتزمن و همکارانش در دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس، توجه خود را معطوف به یک مولکول خاص کردند: پپتید بتا آمیلوئید. این مولکول در ساخت شبکه و پلاک آمیلوئید که از علائم مشخص آلزایمر است نقش دارد. پیش‌ازاین دانشمندان پی برده بودند که مقادیر بالای پپتید بتا آمیلوئید، خطر ابتلا به جنون را در انسان افزایش می‌دهد. این گروه تحقیقاتی دریافتند که موش‌های ساکن در محیط‌های تحت‌فشار طی ۳ ماه، میزان پپتید بتا آمیلوئید در آن‌ها دو برابر موش‌های دیگر است. تعجب‌برانگیز بود که تنها پس از ۳ روز مقدار این پروتئین ۴۲ درصد در مایع مغزی افزایش‌یافته بود. هولتزمن می‌گوید: «استرس احتمالاً واکنش‌های مغزی را به همراه دارد که آزادسازی پپتید بتا آمیلوئید را موجب می‌شود». تحقیقات روی ۸۰۰ فردی که با ناراحتی روحی درگیر بودند، نشان می‌دهد که خطر ابتلا به آلزایمر در این افراد تقریباً دو برابر است.

شاید مقاله «برای رفع خستگی چشم چه باید کرد؟» برایتان جالب باشد.

منبع: ماهنامه نوآور

تبلیغات
vasetpet-content

2 پاسخ به “12 روش تقویت مغز (برای تقویت مغز چه بخوریم؟)

  1. در مورد غذا خوردن زیاد امام صادق هم میفرمایند: مبادا چیزی‌ بخوری‌ که‌ به آن‌ اشتها نداری‌، چرا که‌ در انسان‌ ایجاد حماقت‌ و نادانی‌ می کند.

  2. من یک خانم کارمنده خانه دار و فعال فرهنگی هستم.کلی از وقت روزم رو درگیر کار و مشغله های متفاوتم.قبلا از خستگی و فشارهای عصبی کلی بهم فشار میومد اما از وقتی مدیتیشن میرم واقعا ارامش پیدا کردم.به نظرم مدیتیشن یک ضرورت برای همه خانم ها خصوصا خانم های شاغل هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.