پیدایش سگ و سیر تکاملی این حیوان چگونه است؟

قبل از اینکه به شروع مقاله بپردازیم، اگر قصد دارید حیوانات خانگی موردنظر خود را بدون دردسر و راحت خرید و فروش کنید با ثبت آگهی رایگان در وبسایت واسط کالا می‌توانید اینکار را انجام دهید. در این مقاله قصد داریم درمورد پیدایش سگ توضیحاتی را ارائه دهیم.

حیوانی اهلی که به وفادارترین و فداکارترین حیوان مأنوس با انسان که گذشته‌ای به قدمت تاریخ انسان مدنی دارد، یعنی سگ. مطالعات دیرین‌شناسی انجام‌شده در مورد منشا پیدایش سگ اطلاعات جالب و شگفت‌انگیزی در اختیار ما قرار داده است. بر پایه این مطالعات، در حدود ۱۳ تا ۷۰ میلیون سال قبل پس از بین رفتن دایناسورها، موجوداتی در زمین ظاهر شدند که آن‌ها را Creodont نامیده‌اند. با بررسی آثار به‌جامانده و غار نگاره‌های ماقبل تاریخ، زمان آغاز هم‌ زیستی انسان و سگ را حداقل ۱۲ هزار سال قبل تخمین زده‌اند. بر روی دسته کاردی که تقریباً ۵۰۰۰ سال قدمت دارد، تصویر سگی با گردنبند نقش بسته است و شاید این مبنی بر آن باشد که سگ از قدیم‌الایام برای نگهبانی و حراست انسان به‌کار گرفته می‌شده است.

پیدایش سگ
پیدایش سگ

پیدایش سگ

در واقع منشا پیدایش سگ از اینجا شروع شد که این موجودات، پستاندارانی زشت و آرام بودند که از ماهی‌ها تغذیه می‌کرده و در انجام امور شخصی خود بسیار بی‌کفایت بودند. این جانوران در دوره زمین‌شناسی پالئوسن به‌ تدریج از بین رفتند و از حدود ۳۵ میلیون سال قبل (دوره الیگوسن) جانورانی به نام Miacid ها جایگزین آن‌ها شدند.

میاسیدها

ظهور این موجودات بر روی زمین در منطقه آمریکای شمالی امروزی بوده است.

میاسیدها دارای پنج‌انگشت بوده و ازلحاظ شکل ظاهری شبیه به راسوهای امروزی بوده‌اند. از لحاظ ساختار دندان‌ها، پنجه‌ها و توسعه مغز، بر کرئودونت‌ها برتری قابل‌ توجهی داشتند و همین برتری را علت ماندگاری آن‌ها می‌دانند.

با تکامل تدریجی میاسیدها از حدود ۳۰ میلیون سال قبل، دو گونه Cani formia و Feli formia به وجود آمدند. گونه اول اجداد اصلی سگ‌ها، راکون‌ها، خرس‌ها، شیرهای دریایی، خوک‌ها، والروس‌ها و راسوها محسوب شده و از گونه دوم گربه‌ها، کفتارها و زبادها به وجود آمدند.

با تغییر تدریجی زمین و تکامل Cani formia، خانواده Canide ایجاد شد. از تکامل Canide سه گونه جدید حاصل شد که تمامی آن‌ها شباهت‌هایی به سگ‌های امروزی داشتند. Hefperocyonae موجوداتی با جثه‌ای به‌اندازه روباه، بدنی عضلانی، پوزه‌ کوتاه و دمی بلند بودند و می‌توانستند از درخت بالا بروند.

جد مشترک

از Borophaginae به‌ مرور زمان جانورانی به نام Tomarctus مشتق شدند که بسیار شبیه به سگ‌های امروزی بودند.

سرانجام در جنوب ایالات‌متحده امروزی خانواده Caninea که درواقع جد اصلی سگ‌ها محسوب می‌شود، پا به عرصه وجود نهادند که جد مشترک گرگ‌ها، سگ‌ها، شغال‌ها و کایوت‌ها محسوب می‌شوند.

تفاوت گرگ‌ها و سگ‌ها

گرگ‌های خاکستری (Canis lupus) در شمال اوراسیا تکامل پیداکرده و در سراسر اروپا و شمال آسیا پراکنده شدند. درواقع تمامی نژادهای سگ و گرگ‌های امروزی از نسل گرگ‌های خاکستری هستند که به‌ تدریج از حدود یکتا ۲ میلیون سال قبل، از هم تفکیک‌ شده‌اند.

بررسی‌های انجام‌ شده نشان می‌دهد که اختلافی در حدود ۰٫۲% بین DNA سگ‌ها و گرگ‌های امروزی وجود دارد. این اختلاف ناچیز نشان‌دهنده نزدیکی بسیار زیاد این دو موجود به یکدیگر است. در ضمن تعداد کروموزوم‌های سگ و گرگ هر دو ۷۸ است و این خود می‌تواند موید این نزدیکی باشد.

گرگ خاکستری
گرگ خاکستری

نژاد سگ‌های امروزی

در ارتباط با خلقت حیوانات به‌ ویژه سگ، علاوه بر ارائه مطالعات دیرین‌ شناسی که در این بخش به آن‌ها اشاره نمودیم، جالب است که به آنچه در مورد خلقت حیوانات در کتاب مقدس زرتشتیان (اوستا) نیز آمده است اشاره نماییم.

در اوستای زرتشت، در (بندهش) آمده است که خلقت موجودات در چند مرحله صورت پذیرفته است. به‌گونه‌ای که ابتدا ایزد یکتا دو گاو را که یکی نر و دیگری ماده بود، آفرید. به علت ارزشمندی فوق‌العاده این حیوان، آن را دو بار خلق نمود. سپس بز، میش، شتر و خوک و بعد از آن اسب و الاغ را آفرید.

پس‌از آن جانوران وحشی آفریده شدند که رفتار آن‌ها دست آموخته نیست. بعد پرنده را خلق کرد که سیمرغ بزرگ‌ترین آن‌هاست. سپس جانوران آبزی ایجاد شدند.

بعد سگ را در ده نوع خلق کرد که شامل سگ گله سگ خانگی، سگ شکاری، سگ لاشخور، سگ آبی، روباه، راسو، ژوژه، سنجاب سوراخ زی و سایر جانوران ازاین‌دست می‌باشند (پیدایش سگ از اینجا شروع شد). بعد خرگوش، راسو، موش و خفاش … را آفرید؛ و بدین گونه خلقت تمامی موجودات در مراحل مختلف صورت پذیرفت.

کلام نهایی

به پایان مقاله منشا پیدایش سگ رسیدیم؛ امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

برای خرید و فروش اینترنتی انواع حیوانات از جمله سگ می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقالات زیر را نیز مطالعه نمایید:

نظرات
Lost killer

Lost killer

سگ از گرگ بوجود نیومده چون خیلی با وقت تره،ولی گرگ وحشیه.پس بنظر من سگ ها هم مثل بقیه موجودات از اول خودشون بوجود اومدن نه با تغییر ژنتیک و گرگ.درد سگ تو چشمای گرگ خاعن.دو سال گرگ نگه داشتیم آخر گازم گرفت از اون وقت تا الان پام درد میکنه

صوفیا

صوفیا

خیلی مطلب جالبی بود ممنون

زکیه

زکیه

په جالب من تا حالا داستان خلقت موجودات در اوستا رو نشنیده بودم.ممنون از مطالب جالبتون.

خسرو

خسرو

مطلب جالبی بود فکر نمیکردم که سگ اینقدر سال در زندگی انسان بوده باشد

تمنا

تمنا

سلام.لطفایه مطلب در مورد اینکه چرا سگ نجس است هم بزارین.

زکیه

زکیه

اگه یه سگ وحشی رو بدن ادم خراش بندازه باید چیکار کنیم؟تا چه مدت بعدش باید واکسن بزنیم؟

بیژن رستاک

بیژن رستاک

بیشترین طول عمر سگ چقدر است؟

علیرضا

علیرضا

سلام مطلب درمورد چگونگی پیدایش سگ سرابی بذارین با تشکر

بابک

بابک

پیدایش سگ پیت بول رو هم بزارین ممنونم

لهراسب

لهراسب

نحوه پیدایش سگ خیلی برمیگرده به زمان های قبل که واسط کالا در موردش مطلب گذاشته است

سهیل

سهیل

سلام ایا سگ دوبرمن برا نگهبانی مناسب است

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

با سلام سگ نگهبان باید خاصیت گیرندگی را دارا باشد، که این خاصیت در سگی مانند دوبرمن آشکار است.

مینا

مینا

من یه سگ داشتم از بچگی باهام بزرگ شد ولی همینجور با بزرگ شدن من اون پیر شد و مرد،الان خیلی افسرده ام واقعا سگ همنشین خوبی هست

محمد علوی

محمد علوی

خصوصیات اخلاقی سگ عالیه و وفاداری آن به همه ثابت شده به نظرم بعضی افراد که این معتقدن سگ موجود بد و نجسی هست کاملا دچار اشتباه هستند

ثبت نظر