اختراعات صنعت خودرو

اختراعات جالب صنعت خودرو

اختراعات صنعت خودرو در سال‌های اخیر به طور قابل توجه‌ای به کمک انسان‌ها آمده و در موارد متعددی جان آن‌ها را نجات داده است.

در این مقاله سعی ما بر این است که اختراعات چند سال اخیر صنعت خودرو را معرفی کنیم.

کمربند ایمنی

از مهم‌ترین اختراعات صنعت خودرو کمربند ایمنی است.

بدون شک کمربند ایمنی در تاریخ صنعت اتومبیل‌سازی جان افراد بسیاری را نجات داده است.

در سال ۱۹۵۸ ولوو مدل P220Amazon را به‌عنوان اولین اتومبیلی که به کمربند ایمنی سه‌نقطه‌ای مجهز بود، معرفی کرد.

از آن زمان تاکنون این فناوری به‌سرعت همه‌گیر شده ولوو می‌خواهد تا سال ۲۰۲۰ تلفات اتومبیل‌های خود را به صفر برساند، آن‌ها تاریخچه خوبی در ساخت ماشین‌های امن دارند.

کیسه هوا از دیگر اختراعات صنعت خودرو

ازنقطه‌نظر فنی ایربگ‌ها کیسه‌های بزرگی هستند که در زمان وقوع برخورد طی چند میلی‌ثانیه باد می‌شوند تا جلوی برخورد سرنشینان با بخش‌های محکم داشبورد و فرمان را بگیرند.

برخلاف آنچه خیلی‌ها فکر می‌کنند مرسدس اولین ارائه‌دهنده ایربگ نبود.

اولدزموبیل آمریکا در سال ۱۹۷۳ کیسه هوا را به‌عنوان یک آپشن در اختیار خریداران مدل تورنادو (Toronado) قرارداد. البته این آپشن باقیمت ۲۵۰ دلاری در آن روزها بسیار گران‌قیمت بود و آن‌قدرها هم خوب کار نمی‌کند جایی که تنها هزار سفارش برای آن ثبت شد.

اولین ایربگ واقعاً کاربردی در سال ۱۹۸۱ توسط بنز روی مدل‌های خانواده کلاس S معرفی شد.

در سال ۱۹۹۴ والد با معرفی کیسه هوای پرده‌ای کناری روی مدل ۸۵۰ Volvo راهی تازه در این بخش گشود.

آن‌ها دو سال بعد کیسه هوای مخصوص زانو را هم به بازار فرستادند.

در ۲۰۰۹ نیز فورد ایده کیسه هوای به‌کاررفته روی کمربند ایمنی را در مدل فیوژن به مرحله تولید رساند.

سوئدی‌ها بازهم پیشتاز بودند و در سال ۲۰۱۱ برای ولوو V40 نخستین کیسه هوای مخصوص عابرین پیاده را معرفی کردند.

در این مدل به‌محض برخورد، با باز شدن کیسه هوا درپوش موتور بالا میاید تا ضربه تصادف را جذب کند و شخص پیاده آسیب کمتری ببیند.

خودرویی با ویژگی‌های خوب
کیسه هوا

کنترل پایداری الکترونیکی (ESP)

از دیگر اختراعات صنعت خودرو کنترل پایداری الکترونیکی (ESP) است.

این اختراع بعد از کمربند ایمنی بیشتر نقش را در ارتقا امنیت خودروها بر عهده داشته و نکته جالب اینکه به‌صورت تصادفی ساخته شد.

در سال ۱۹۸۹ وقتی مهندس محصول مرسدس بنز آقای Frank Wemer Mohn در حال آزمایش مدل کلاس E جدید شرکت (W124) بود، پس از یک ترمز شدید از جاده منحرف و خارج شد.

وی درحالی‌که منتظر تیم امداد بود به این فکر افتاد که آیا می‌شود از سنسورهای ABS استفاده کرد تا سرعت هر چرخ را به‌صورت مستقل سنجید و به این شکل با کنترل کامپیوتری ترمزها، کاری کرد که ماشین به یک سمت کشیده نشود.

خوشبختانه مدیران بنز از این ایده استقبال کردند و طولی نکشید که الگوریتم‌های لازم برای محاسبه سرعت و قدرت ترمزها برای ایجاد یک توقف پایدار توسعه پیدا کرد.

آن‌ها چندین سنسور به سامانه ضد قفل اضافه کردند و درنهایت یک حساسه ژیروسکوپی برای بررسی تعادل وسیله حول محور طولی اضافه شد.

در سال ۱۹۹۲ مرسدس با همکاری بوش سامانه کنترل پایداری جدید خود را برای نخستین بار روی مدل CL500 روانه بازار کرد این فناوری به‌قدری موفقیت‌آمیز بود که تمام خودروهایی که در قاره اروپا به فروش می‌رسند، از سال ۲۰۱۱ باید به فناوری ESP مجهز باشند.

کروز کنترل تطبیقی (ACC)

از دیگر اختراعات صنعت خودرو می‌توان به کروز کنترل تطبیقی اشاره کرد.

فناوری کروز مخصوصاً در زمان حرکت اتوبانی یک موهبت بی‌نظیر است.

مدل‌های جدید که از توانایی تطبیقی برخوردارند این حس راحتی را دوچندان می‌کنند، زیرا در آن‌ها، ماشین شما سرعت خود را به‌صورت خودکار با خودروی جلویی تنظیم می‌کند و هرگاه لازم باشد سرعت خواهد گرفت و در صورت نیاز ترمز می‌کند.

بخش اصلی این فناوری رادارهای برد بلند هستند که معمولاً روی بخش مرکزی جلوپنجره و یا در مواردی در پشت آینه عقب سوار می‌شوند.

این فناوری را می‌توان پایه‌گذار ایده خود ران‌ها دانست که می‌روند تا انقلاب بزرگ بعدی در دنیای ماشین را به نام خود ثبت کنند.

کروز کنترل تطبیقی (ACC)
کروز کنترل تطبیقی (ACC)

ترمز اضطراری خودکار (AEB)

یکی از مهم‌ترین اختراعات صنعت خودرو ترمز اضطراری خودکار (AEB) است.

سامانه ترمز خودکار اضطراری برای نخستین بار حدود یک دهه پیش روی اتومبیل‌های ولوو مشاهده شد.

در مدل‌های اولیه از یک سنسور تصویری حرارتی مادون‌قرمز استفاده می‌شد که به‌محض احساس خطر در سرعت‌های کمتر از ۳۰ کیلومتر بر ساعت، شانس برخورد و یا آسیب حاصل از آن را به شکل قابل‌توجهی کاهش می‌داد.

مدل‌های جدید این فناوری که در مرسدس بنز کلاس S شاهد آن هستیم از مجموعه‌ای شامل دوربین‌های استریو، فاصله‌سنج‌های لیزری و آن‌چنان پیشرفت کرده‌اند که حتی در سرعت‌های بالای ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت نیز در صورت پیش‌بینی خطر برخورد، به‌صورت خودکار فرایند ترمز گیری را آغاز می‌کند.

رانندگی خودکار

این فناوری جدید نقش محوری در بازار دهه ۲۰۲۰ بازی خواهد کرد.

برندهای بزرگی مانند مرسدس، آئودی ب ام و، ولوو تسلا همین حالا تا اندازه قابل‌توجهی توانایی رانندگی خودکار را به اتومبیل‌های خود اضافه کرده‌اند.

در حال حاضر آئودی برای مدل A8 خود رانندگی خودران با سطح توانایی ۳ Level را ارائه می‌کند که به معنای بی‌نیازی آن از هرگونه دخالت کنترل‌گر انسانی در پیمایش‌های اتوبانی، جاده‌ای و از همه مهم‌تر ترافیک‌های شهری است.

این سدان بزرگ آلمانی می‌تواند تا سرعت ۴۰ کیلومتر بر ساعت نیز در داخل شهر به‌صورت کامل خودران حرکت نموده خط حرکتی خود را عوض کرده و تابلوهای کنار جاده را بخواند و به‌صورت خودکار بر اساس آن‌ها تصمیم‌گیری کند.

اختراعات صنعت خودرو
خودرو آئودی A8

پیشرانه دیزل

یکی دیگر از اختراعات صنعت خودرو پیشرانه دیزل است.

اگرچه مهندس بزرگ المانی Rudolf Diesel پیشرانه‌های با احتراق بر پایه تراکم را در سال ۱۸۸۳ معرفی نمود، اما تا پیش از مرسدس بنز ۲۶۰D مدل ۱۹۳۶ هیچ‌کس از آن روی اتومبیل‌های سواری استفاده نکرد پیشرانه به‌کاررفته نمونه ۴ سیلندر تنفس طبیعی بود که می‌توانست ۴۵ اسب بخار نیرو تولید کند.

مصرف سوخت آن به‌مراتب کمتر از نمونه‌های مشابه بود و با یک‌مرتبه پر کردن باک می‌توانست ۴۰۰ کیلومتر پیمایش کند.

از آن روزبه بعد دوران طلایی دیزل آغاز شد. در دهه ۱۹۸۰ سازندگان آمریکایی شروع به سوار کردن توربو شارژر روی پیشرانه‌های گازوئیل سوز خود کردند که درنهایت به افزایش قابل‌توجه عملکرد و کاهش مصرف سوخت آن‌ها ختم شد.

بااین‌وجود ستاره بخت این فناوری این روزها به‌آرامی در حال خاموش شدن است و مشکلات مربوط به آلاینده بودن آن‌ها دردسرساز شده است.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد توربو شارژ می‌توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید:

توربو شارژ

فرمان‌پذیری چهارچرخ

یک‌بار دیگر در اینجا هم نام مرسدس بنز به‌عنوان پیشتاز مطرح می‌شود.

آن‌ها در اوایل دهه ۲۳۰ میلادی، خودروی ترابری نظامی ۱۷۰ VL با توانایی فرمان پذیری معکوس دو محور را به دنیا معرفی کردند.

حرکت برعکس چرخ‌ها در اکسل جلو عقب، قطر دایره پیچ را به‌شدت کاهش می‌دادند هرچند این فناوری قبل از سال ۱۹۸۸ و معرفی آن با سامانه کنترل الکترونیکی در Honda Prelude روی ماشین‌های سواری به بازار ارائه نشد.

در دهه ۱۹۹۰ نیز سیتروئن مدل ۲ را معرفی کرد که به لطف توانایی بالایی که در تنظیم کمک‌فنرهای عقب خود داشت می‌توانست با سرعت بیشتری بپیچد.

سال‌ها بعد رنو از این مفهوم در مدل Laguna GT مدل ۲۰۰۷ بهره برد. در حال حاضر برخی از سوپر اسپرت‌ها مانند پورشه ۹۱۱ از فناوری فرمان پذیری هر دو محور برای ارتقا چسبندگی و سرعت خود در پیچ‌ها استفاده می‌کنند.

اختراعات صنعت خودرو
فرمان‌پذیری چهارچرخ

تهویه مطبوع

یکی دیگر از اختراعات صنعت خودرو در سال‌های اخیر تهویه مطبوع است.

رانندگی در هوای گرم بیرون را وقتی داخل تنها اتومبیل دارای کولر جهان هستید، به فراموشی بسپارید! این بخشی از تبلیغ ۱۲۰ Packard است که در سال ۱۹۳۹ ساخته شد. البته نمونه به‌کاررفته در این مدل مشکلات خاص خودش را داشت.

سامانه کمپرسور آن‌قدر بزرگ بود که تمام صندوق‌عقب را اشغال می‌کرد و تنها دو حالت روشن و خاموش داشت.

خوشبختانه این فناوری در سال‌های اخیر پیشرفت خارق‌العاده‌ای داشته تا جایی که در نمونه جدید امکان تعیین دما و جریان هوا به‌صورت اختصاصی برای هر سرنشین را هم فراهم کرده‌اند.

سامانه حرکتی چهارچرخ متحرک

اولین ماشین چهارچرخ متحرک غیرافرود تاریخ، آئودی نبود بلکه Jensen FF مدل ۱۹۶۶ بود؛ و گیربکس این مدل به‌صورت پیش‌فرض ۳۷ درصد از گشتاور را به محور جلو ۶۳ درصد باقی‌مانده را به محور عقب ارسال می‌کرد.

برای سال‌ها این مدل سنگ محک عملکرد اتومبیل‌ها در جاده‌های برفی و بارانی بود.

در سال ۱۹۸۰ راننده Audi Quattro با ماشینی که چهارچرخ متحرک داشت در تمامی ۸ مرحله رالی پرتغال پیروز شد.

در حال حاضر نمونه‌های هیبرید فراوانی از ایده قرار دادن هرکدام از موتورها روی یکی از محورها استفاده می‌کنند.

نمونه‌های الکتریکی با موتور داخل چرخ نیز این فناوری را وارد مرحله کاملاً جدیدی کرده‌اند.

اولین ماشین چهارچرخ متحرک
اولین ماشین چهارچرخ متحرک

کلام پایانی

به پایان مقاله معرفی برخی از اختراعات صنعت خودرو در سال‌های اخیر رسیدیم؛ امیدواریم لذت برده باشید.

اگر شما قصد خرید و فروش خودروی موردنظر خود را دارید می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و بدون دردسر و راحت اینکار را انجام دهید.

منبع: ماهنامه نوآور

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.