محل نگهداری سگ باید شامل چه ویژگی‌هایی باشد؟

محل نگهداری سگ درواقع اولین مسئله‌ای است که شما قبل از خرید سگ باید راجع به آن فکر کنید. نگهداری سگ‌های بزرگی مثل ژرمن شپرد، گریت دین و دوبرمن در آپارتمان کوچک کاری نسنجیده و نادرست است و علاوه بر آزار و اذیت اعضاء خانه و همسایه‌ها، موجب افسردگی و ناراحتی حیوان خواهد شد. از سویی دیگر برخی از نژادهای ظریف و زینتی برای نگهداری در داخل منزل بوده و نگهداری این‌گونه سگ‌ها در حیاط و باغ، باعث ترس و آزار حیوان خواهد شد؛ بنابراین اول به امکانات نگهداری و فضایی که می‌توانید به سگ خود اختصاص دهید فکر کنید و متناسب با آن حیوان موردنظر خود را خریداری کنید، در این مقاله می خواهیم در مورد محل نگهداری سگ و ویژگی‌های آن صحبت کنیم.

محل نگهداری سگ زیر۲ ماه

توله‌های زیر ۲ ماه حیواناتی بسیار حساس و آسیب‌ پذیر بوده و با کوچک‌ترین سهل‌ انگاری نسبت به نگهداری آن‌ها، دچار آسیب‌های جدی و گاهی جبران‌ناپذیری می‌شود. با توجه به اینکه در این سنین توله‌‌ها هنوز در برابر بیماری‌ها واکسینه نشده‌اند، فراهم کردن محیط مناسب و به‌ دور از آلودگی برای آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

محل نگهداری توله‌های زیر 2 ماه
محل نگهداری توله‌های زیر 2 ماه

نگهداری توله‌ها چگونه باید باشد؟

توله‌های زیر ۲ ماه که هنوز در کنار مادر خود زندگی می‌کنند طبیعتاً در لانه مادر و تحت حمایت او خواهند بود و در این مورد مادر به‌ خوبی از پس نگهداری توله‌ها بر می‌آید. ولی محل نگهداری توله‌های کمتر از ۲ ماه که مادر ندارند، باید نرم و تمیز باشد. همچنین محل نگهداری باید دمایی در حدود ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد داشته باشد و در معرض جریان مستقیم هوا یا باد کولر نباشد.

در فصول سرد سال اگر احساس می‌کنید محل نگهداری توله‌ها سردتر از آن چیزی است که بیان شد، می‌توانید یک بطری آب گرم را در حوله یا پارچه‌ای ضخیم پیچیده و در سبد نگهداری آن‌ها قرار دهید.

محیط‌ های گرم و مرطوب نیز برای توله‌ها مناسب نبوده و لازم است آن‌ها را در محلی که تهویه مناسبی دارد نگهداری کنید. تا حدود ۳ هفتگی، توله‌ها تمایل زیادی برای خارج شدن از لانه ندارند و ترجیح می‌دهند در فضای امن لانه یا در کنار مادر خود باقی بمانند. ولی از ۳ هفتگی به بعد توله‌ها به‌ تدریج محدوده فعالیت خود را افزایش داده و از لانه خارج می‌شوند.

در سن حدود ۱ ماهگی به بعد کنجکاوی و ماجراجویی توله‌ها برای شناخت محیط اطراف خود بیشتر شده و ممکن است به مکان ناشناسی وارد شوند. زیر مبل، کمد و تخت خواب، داخل کابینت‌های آشپزخانه و حتی در لابه‌لای اسباب و اثاثیه انباری منزل از جاهایی است که معمولاً کنجکاوی توله‌ها را تحریک می‌کند.

لانه مناسب برای توله‌ها

محل نگهداری سگ نباید به گونه‌ای باشد که این حیوان اذیت شود، استفاده از جعبه‌های با دیواره بلند که فضای نسبتاً خوبی داشته باشد برای این منظور مناسب است.

بهتر است ته جعبه از چندین لایه روزنامه باطله پوشیده شده باشد تا در صورت آلوده شدن به‌ راحتی تعویض شود؛ زیرا در این سن توله‌ها ممکن است روی بستر خود ادرار و مدفوع کرده و باعث آلودگی آن شوند.

سعی کنید محل نگهداری سگ در این سنین به‌ دوراز رفت آمد روزانه باشد و تا حد ممکن سگ را بیرون از منزل نبرده و از تماس آن‌ با دیگر سگ‌ها جلوگیری کنید.

محل نگهداری سگ بالای۲ماه

در این سن کم‌ کم سعی کنید لانه‌ای برای سگ خود در نظر بگیرید و او را عادت دهید مدتی از روز را در آنجا بماند.

این لانه باید به‌ اندازه کافی جا داشته باشد و طوری ساخته‌ شده باشد که درب آن از بیرون بسته شود یا طوری باشد که در مواقع لزوم بتواند مانع خروج حیوان شود تا هر وقت که لازم شد، مدتی را درون آن محبوس باشد.

برای این منظور سبدهای مخصوصی ساخته‌ شده که علاوه بر نگهداری سگ وسیله حمل‌ ونقل نیز به شمار می‌رود. این لانه را با چوب هم می‌توانید درست کنید. تصویر زیر محل نگهداری سگ بالای ۲ ماه است.

نگهداری سگ سگ بالای دو ماه
نگهداری سگ سگ بالای دو ماه

چرا توله در سن پایین نباید آزاد باشد؟

این نکته اهمیت فراوانی دارد که سگ به خصوص در سنین پائین هرگز نباید همیشه در خانه آزاد باشد و فقط زمانی که کسی مراقب اوست بتواند آزادانه در خانه گردش کند.

شاید این موضوع ظالمانه به نظر برسد ولی توجه داشته باشید که این امر به خاطر بازی گوشی توله‌ها در این سنین بسیار حائز اهمیت است، زیرا ممکن است به خود و وسایل خانه شما آسیب بزند یا چیزهای گرد و خوش‌ رنگ را از روی کنجکاوی ببلعد. ممکن است سیم برق را جویده و یا با کشیدن رومیزی، تمام وسایل را روی خودش بریزد.

گاهی اوقات نیز بی‌صدا در گوشه‌ای نشسته و شروع به جویدن گوشه مبل یا لباس، کفش و جوراب شما می‌کند. تمام این رفتارها می‌تواند برای حیوان خطرآفرین بوده و برای شما آزاردهنده باشد، لذا این مورد اهمیت محل نگهداری سگ را آشکار می نماید.

تربیت سگ

تربیت سگ حقیقت یاب اقدامی است که طی آن به سگ آموزش داده شود که اقدام خاصی را در قبال دستور خاصی انجام دهد. این دوره‌های آموزش شامل چیزهایی که خود سگ انجام می‌دهد نمی‌شود بلکه آن چیزی است که سگ آموخته‌است. روش‌های آموزشی متفاوتی برای آموزش سگ وجود دارد و همچنین اهداف مختلفی از این آموزش‌ها پی گرفته می‌شود، این اهداف شامل پایه‌ای‌ترین آموزش یعنی فرمانبرداری تا تخصصی‌ترین زمینه‌ها مانند اجرای قانون، مقاصد نظامی، جستجو و نجات، شکار، کار با احشام، کمک به افراد معلول، سرگرمی، ورزشی یا حفاظت از افراد و اموال می‌تواند باشد. به عنوان دسته‌ای از حیوانات، سگهای وحشی به صورت غریزی تمایل دارند با همنوعان خود به صورت گروهی زندگی کنند. خیلی از سگ‌ها چه سگ‌های وحشی و چه سگ‌های نژادبندی شده می‌توانند تفسیر و پاسخ مناسبی به درخواست‌های شخص مربی بدهند.

ویکی‌پدیا، دانشنامه آزاد

برای اطلاعات بیشتر در مورد محل نگهداری سگ می ‌توانید به ویکی پدیا مراجعه کنید. همچنین جهت اطلاعات بیشتر در مورد سگ می توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را مطالعه نمایید:

منبع: راهنمای جامع حیوانات (سگ)

نظرات
فرنیا

فرنیا

سلام سگ ژرمن شپرد رو چجوری به قفس عادت بدم که پارس نکنه

امیر

امیر

سلام میخواستم بدونم که سگ ژرمن شپرد زیاد پاس نمیکنه و مورد دیگه اینکه میشه تو محیط شهری از اون نگهداری کرد؟

ترنم

ترنم

سلام من چند وقت دیگه میخوام یه سگ پودل استاندارد بگیرم که در حیاط نگهداری کنم. خواستم بپرسم که از تولید میتونم اونو تو حیاط نگه دارم؟ یا این نژاد در حیاط میمونه؟ و اگر بخوام بهش آموزش بدم از چه سنی باید شروع کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید. خیلی ممنون از سایت خوبتون🙏🙏🙏

هدی

هدی

بستگی به شرایط محیط داره که بتونی اونو از اول تو حیاط نگهداری. از ۶ ماهگی میتونی آموزششو شروع کنی. بهترین زمان برای تربیت هنگام توله بودن آنهاست اما در هر سنی میتونی به سگ اموزش بدی.

نگین

نگین

سلام وقت بخیر . من قصد دارم یک سگ بگیرم ۳ یا ۴ ماه میخواستم بدونم اگر کسی در شاهرود جایی رو میشناسه لطفا معرفی کنه و موضوع بعدی اینکه من مامانم با سگ مخالفه چون میترسه که گاز بگیره و یا اینکه هر جایی خراب کاری کنه اگر میشه یک مقدار درباره این موضوع توضیح بدید . و اینکه میتونم روزها اون رو در حیاط نگهداری کنم و فقط شب ها رو برای خواب داخل بیارم ، چون میترسم اذیت یا ناراحت بشه . ممنون .

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام نگین عزیز در رابطه با گاز گرفتن سگ که بهتره مطلب چرا سگ ‌صاحب خود را گاز می‌گیرد؟ و چگونه سگ خود را برای دستشویی تربیت کنیم؟ رو از وبلاگ واسط کالا بخونید. نحوه نگهداری سگ در دوجای مختلفم بستگی به نژادی که میگیرید داره.

دانیال

دانیال

سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم زیره سگم که نسبتا بزرگ شده چی بندازم که بیصتر مایل رفتن به خونش باشه

مژده شریفی‌نژاد

مژده شریفی‌نژاد

سلام دوست گرامی زیرانداز برای سگ و گریه یا بهتر است بگوییم جای خواب آن ها باید با پارچه با کیفیت و مقاوم، قابل شست‌وشو باشد. به شما پیشنهاد می کنیم از رنگ های زیبا و جذاب استفاده کنید تا سگ انگیزه برای رفتن به آنجا را داشته باشد.

غزل

غزل

سلام میشه ژرمن رو با یه نژاد کوچک گرفتغ

عسل

عسل

سلام. من قصد دارم یک توله سگ ۴۰ روزه بگیرم. یکی از دقدقه هام جای مناسب برای سگم هست. در یکی از بخش ها در مورد این موضوع توضیح دادید. یه چیزایی متوجه شدم اما اگه میشه بیشتر توضیح بدین

مهدی

مهدی

سلام من می خوام یک سگ دقیق دو ماهه بگیرم اگه جایش نرم نباشه مریض می شه و چقدر باید بهش غذا بدم کم یا زیاد غذای خاصی داره لطفا جواب بدین

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام وقت شما بخیر پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب تغذیه توله سگ را از وبلاگ واسط کالا از دست ندهید. با مطالعه این مقاله پاسخ خود را می‌یابید.

سارینا

سارینا

سلام من شبا سگم بیداره و نمی خوابه باید چیکار کنم و غذاهایی که باید بخوره هم بگید ممنون میشم

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام و وقت بخیر در رابطه با تغذیه سگ در هر سنی پیشنهاد می‌کنیم مقاله تغذیه سگ در وبلاگ واسط کالا را مطالعه نمایید.

حسین

حسین

سلام جابجایی منزل دارم میخواستم بدونم جای سگم میخوام تو زیر زمین براش درست کنم،میخوام بدونم زیر زمین مناسبه برای زندگی سگ منظورم اینه پنجره یا نوردهی نداره باعث اذییت شدنش نباشه یه موقع،ممنون میشم ج پیام بدید.مرسی

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام همانطور که در مطلب موردنظر گفته شده، مناسبترین جاها برای نگهداری سگ، موارد گفته شده است. لذا نگهداری سگ در زیر زمین به مدت طولانی می‌تواند روی روحیه‌ی این حیوان تاثیر منفی بگذارد. البته نژاد سگ هم مهم است. بالطبع اگر سگ عروسکی و مینیاتوری باشد با این موضوع خیلی سخت کنار می‌آید؛ ولی اگر سگ نگهبان یا شکاری باشد هضم شرایط برای آن راحتتر است.

خانم امیری

خانم امیری

ممنون از مطلب مفیدتون در مورد محل نگهداری سگ ها

محمدعلی

محمدعلی

سلام.از دوستان کرمانی اگر کسی مغازه ای سراغ داره که تنوع در لوازم نگهداری و بازی سگ داره معرفی کنه لطفا.

رها

رها

لانه سگ بهتره از چه جنسی باشه؟

محمد طیبی

محمد طیبی

برای جا خواب سگ از پشم شیشه هم میشه استفاده کرد؟

سهیل

سهیل

سلام کسی محل نگهداری سگ در تهران میدونه معرفی کنه

مارال

مارال

تو اکثر شهر ها محل نگهداری سگ های ولگرد ندارن این متاسفانه خیلی مشکل بزرگیه

لاله

لاله

من در مشهد سگ ولگردی ندیدم بنظرتون محل نگهداری سگ در مشهد کجایه؟؟؟

علی

علی

سلام از مظرات نگهداری سگ هم بگین ممنون

خسرو

خسرو

آیا میشه همه نوع سگس رو در حیات نگهداری کرد اخه من پدرم با اوردن سگ توی خونه مخالفه میخواستم بدونم این سگ های هاسکی و این مدلی رو میشه روی حیات نگهداری کرد

رضا

رضا

نگه داری سگ کار سختیه مخصوصا اگه تربیت نشده باشه

ثبت نظر