خانه » حیوانات » کفتر پلاکی و خصوصیات این پرنده را بهتر بشناسیم
کفتر پلاکی و خصوصیات این پرنده را بهتر بشناسیم

کفتر پلاکی یکی از زیباترین و جذاب‌ ترین کفترها و کبوترها می باشد که از زیبایی بسیار بی نظیر و منحصر به فردی برخوردار می باشد. نام علمی کفتر پلاکی، Columba livia domestica می باشد که خاستگاه و زیستگاه اصلی این کبوتر کشور هند می باشد ودر طبقه نژادهای پرورشی قرار گرفته است.

کبوتر پلاکی که کفتر چاهی نیز نامیده می‌شود یکی از گونه‌های کبوتر از رده کبوتران بوده که با توجه به شکل ظاهری و خصوصیات منحصربه‌فرد خود در میان سایر کبوتران متمایز است. این نوع کبوتر دارای قدرت و استقامت زیادی بوده و قادر است مسافت‌های طولانی را بدون نشستن و استراحت کردن بپیماید. کبوتر پلاکی به دلیل قدرت و استقامت زیاد آن در مسابقات پرواز نیز مورداستفاده قرارگرفته ازاین‌رو به کبوتر مسافتی نیز بنامیده می‌شود. کبوتر پلاکی با توجه به زیبایی ظاهری و استقامت زیاد در پروازهای طولانی موردتوجه افراد به‌ویژه دارندگان کبوتر قرار دارد.

نکته

شما نیز اگر دوستدار حیوانات خانگی به خصوص پرندگان هستید می توانید یکی از انواع نژادهای این کفتر را خریداری نموده و در منزل خود نگهدارید. همچنین شما می توانید این کفتر را پرورش داده وحتی در برخی از مهمانی‎های خود آن را به نمایش بگذارید که بی شک نظر و توجه بسیاری از افراد را به سوی خود جذب خواهد کرد. مهم ترین خصوصیات کفتر پلاکی داشتن چشمان رنگی و بسیار خاص آن می باشد که جذاب ترین و شگفت انگیز ترین چشمان را در میان هم نوعان خود دارد. در کشورهندوستان برای افرادی که این کبوتر را می خرند شناسنامه آن را نیز تحویل می دهند که این شناسنامه نشان دهنده هویت و با اصیل بودن این گونه پرنده می باشد.

ویژگی کفتر پلاکی
ویژگی کفتر پلاکی

ویژگی‌های کفتر‌‌‌پلاکی

از ویژگی‌های این پرنده می‌توانیم به موارد زیر اشاره کرد که شما می‌توانید با به خاطر داشتن این ویژگی‌ها کبوتر پلاکی را از سایر کبوترها به‌ راحتی و به‌ آسانی تشخیص دهید:

  • بدن سفت و عضلانی که در مقایسه با دیگر کفتر ها بسیار قوی‌هیکل و خوش‌اندام هست، هم‌چنین با توجه به این ویژگی بسیار سبک‌وزن هست.
  • در وهله‌‌ی اول به‌ راحتی با شما گرم نخواهد گرفت و تلاش، تقلای زیادی را برای رهایی از دست شما انجام خواهد داد.
  • وفاداری این پرنده به حدی است که هر کجا رها شود، به آشیانه ی اصلی خود باز خواهد گشت.
  • سر کفتر پلاکی در مقایسه با بدن آن بسیار کوچک و کشیده می‌باشد.
  • چشم‌های این کبوتر با توجه به نژادهای گوناگون آن متفاوت هست برای مثال نژاد هندی آن قرمز رنگ می‌باشد که رنگ قرمز با حاشیه نازکی از رنگ سرمه‌ای احاطه‌شده است.
  • کتف‌های بسیار محکم و نیمه‌ باز
  • سینه‌ای پهن و برجسته‌ تر از کتف‌هایش
  • دمی کوتاه با پاهایی نسبتاً کوتاه
  • ناخن‌های مشکی آن نیز از مهم‌ترین ویژگی‌های ظاهری کبوتر می‌باشد.

اگر کفتری با این ویژگی‌ها مشاهده کردید بی‌شک آن کبوتر، کفتر پلاکی می‌باشد که از ارزشمندترین و گران‌ترین نوع کبوترها می‌باشد.

ویژگی های کفتر پلاکی(چشم)
ویژگی های کفتر پلاکی

نژادهای گوناگون کفتر پلاکی

همان‌طور که در بخش‌های قبلی نیز به آن اشاره شد زیستگاه این پرنده در کشور هندوستان می باشد، با این‌ حال شما می‌توانید انواع مختلفی از نژادهای گوناگون کبوتر پلاکی را در کشورهای دیگر مانند کشور آلمان و سایر کشورها مشاهده نمایید که امروزه نژاد آلمانی از محبوبیت و طرف داران بسیار زیادی برخوردار می‌باشد و شما می‌توانید به راحتی و تنها با توجه به رنگ بدن و چشم‌های این کبوتر یکی از گونه‌های آن را تهیه و خریداری نمایید.

چشم‌های گونه‌های آلمانی دارای رنگ‌های قهوه‌ای و نارنجی با حاشیه‌های آبی‌رنگ بوده و البته باید توجه داشته باشید که چشم‌های کفتر پلاکی با توجه به میزان نور محیط تغییر رنگ می‌دهند و این خصوصیت از منحصربه‌فردترین ویژگی‌های این کبوتر بوده که مثل آن در هیچ کبوتر و پرنده‌ای تاکنون دیده نشده است.

همانگونه که می دانید این پرنده از تیره کبوتریان است.

ویژگی های کفتر پلاکی
ویژگی های کفتر پلاکی

خرید کفتر پلاکی

اگر شما نیز خواهان خرید کفتر پلاکی هستید می‌توانید بامراجعه به فروشگاه پرندگان، انواع نژادهای این کبوتر را از نزدیک مشاهده کرده و باتوجه به علایق خود یکی از آن‌ها را برای خرید خود انتخاب کنید. هم‌چنین توجه داشته باشید که قیمت کفتر پلاکی در مقایسه با کفترهای دیگر زیاد بوده که دلیل این گران بودن نیز به خاطر زیبایی بسیار خاص و داشتن ویژگی‌های بی‌نظیر این پرنده می‌باشد. هم‌چنین شما می‌توانید از کفتر پلاکی جهت هدیه دادن به یکی از دوستان حیوان‌دوست خوداستفاده نمایید که بی‌شک هدیه‌ای بسیار با ارزشمندی خواهد بود. البته بایستی نکات نگهداری از کفتر پلاکی را یاد بگیرید.

تاریخ دقیق پیدایش کبوتر

تاریخ دقیق پیدایش کبوتر و زمان اهلی شدن و استفاده از آن در جنگ و صلح به درستی معلوم نیست؛ ولی آنچه مسلم است این است که از سه هزار سال قبل از میلاد مسیح، کبوتر در مصر وجود داشته و فراعنه مصر، به عنوان پِیک از آن استفاده می‌کردند و حتی آن را پرنده‌ای مقدس می‌دانستند. یونانی‌ها هم چندین هزار سال قبل از میلاد از کبوتر به عنوان قاصد استفاده می‌کردند و نام برندگان ورزش‌های المپیک را به پای آن‌ها می‌بستند و به وطن شان می‌فرستادند. پس از مصر، ایران، چین، یونان و روم از قدیمی‌ترین مراکز پرورش و تربیت کبوتر در اعصار گذشته بوده‌اند. تاریخ نشان می‌دهد که پادشاهان زیادی برای ارسال اخبار محرمانه به نقاط مختلف کشور پهناور خود، کبوترانی در اختیار داشته و ژولیوس سزار، امپراتور روم، اولین کسی بوده که برای فتح گال (فرانسه امروزی) از کبوتران نامه‌بر استفاده کرده‌است.

ویکی پدیا، دانشنامهٔ آزاد

برخی ویژگی‌های ظاهری دیگر کفتر پلاکی

کبوتر پلاکی دارای بدنی سفت، گوشتی و عضلانی است. این کبوتران دارای سینه‌ای پهن و سفت بوده که جلوتر از کتف پرنده قرار دارند. کتف نیمه‌باز، پاهای کوتاه تیره‌رنگ و دم‌کوتاه از دیگر مشخصات ظاهری کبوتر پلاکی است. ناخن‌ها و نوک پرنده سیاه‌رنگ بوده و نوک در امتداد سر قرار دارد. در برخی موارد انتهای نوک خمیده به‌طرف پائین است. چشم پرنده نیز نقطه تمایز کبوترهای پلاکی بشمار رفته و از روی رنگ چشم می‌توان به نژاد و اصل بودن کبوتر پی برد.

به‌عنوان‌مثال کبوتر پلاکی بارنگ چشم قرمز از نژاد هندی بوده و یا کبوتر بارنگ چشم نارنجی و قهوه‌ای دارای نژاد آلمانی است. این کبوتران علاقه زیادی به جفت خود داشته و یکی از راه‌های جلد کردن آن‌ها از این طریق هست. رنگ پرهای کبوتر مسافتی می‌تواند سبز، طوسی، مشکی، ارغوانی و ترکیبی از این رنگ‌ها باشد.

خصوصیات و تفاوت کفتر پلاکی با سایر کبوتران

کبوتر پلاکی علاوه بر شکل ظاهری خود که از دیگر کبوتران متفاوت است و به‌راحتی قابل‌تشخیص است دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این کبوتران این است که آن‌ها تمایل به حرکت در مسیر میدان مغناطیسی و پرواز به مدت طولانی رادارند. برخی انواع کبوترهای پلاکی می‌تواند مسافت ۶۰۰ مایل را با سرعت ۵۰ مایل در ساعت طی نماید. با توجه به این خصوصیت از کبوتر پلاکی در قدیم به‌عنوان نامه‌رسان استفاده می‌نمودند.

ویژگی دیگر این نوع کبوتر این است که علاقه زیادی به جفت خود داشته و اگر کیلومترها دورتر از محل لانه خود رها گردد به لانه برگشته و در طول مسیر به هیچ پرنده ماده‌ای توجه نمی‌کند. همچنین کبوتر پلاکی نر خود لانه را آماده نموده و جفت‌گیری می‌نماید و به هیچ پرنده دیگری اجازه ورود به آن را نمی‌دهد. این خصوصیت پرنده به‌قدری قوی است که حتی اگر مدت‌ها بعد به لانه خود برگردد و پرنده دیگری را آنجا ببیند برای بیرون کردن پرنده جدید مبارزه می‌کند.

کفتر پلاکی
کفتر پلاکی

خرید اینترنتی کفتر پلاکی اصیل

شما هم‌چنین می‌توانید کفتر پلاکی را به‌صورت آنلاین و اینترنتی نیز خریداری و تهیه نمایید. برای این کار کافی می‌باشد تا به وبسایت‌واسط کالا یا اپلیکیشن‌واسط کالا مراجعه کرده و با توجه به گونه‌های مختلف کبوتر پلاکی، یک یا چند مورد آن را انتخاب کرده و درخواست خرید خود را اعلام کنید.

البته در خریدهای اینترنتی بایستی با دقت بیشتری کفتر خود را انتخاب کنید تا بتوانید کفتر پلاکی اصیل را خریداری کرده باشید. چراکه افراد سودجوی بسیار در کمین نشسته‌اند تا با فروش کبوتر تقلبی سود بیشتری را از آن خود کنند. در خرید های اینترنتی کفترپلاکی می‌توانید هزینه مربوط به آن را به‌صورت آنلاین پرداخت نمایید.

با کلیک کردن روی مطلب زیر می‌‌توانید در مورد بهترین حیوان خانگی از نظر اسلام اطلاعاتی را کسب نمایید.


صوفیا

صوفیا

کفترهای پلاکی خیلی زیبا هستند


محمدعلی

محمدعلی

برای کسانی که میخوان توی مسابقات شرکت کنن این پرنده بهترین انتخاب هست.حتی قهرمان مسابقات پرندگان توی دنیا هم از نژاد پلاکی هست.


SENATOR

SENATOR

با سلام خدمت عوامل این سایت مرسی انشالا در کارتون موفق تر باشین مطالب عالی بود البته برای دوستانی که تازه میخان این نوع کبوتر رو جمع آوری کنن مثل مقدمه اول هر کتاب میمونه که مختصری از مطالب کتاب و ناشر رو میگه ولی باید کتاب رو خواند تا تجربه کسب کرد پس برادر بزرگوار اسن کتاب رو باز کرده و مطالب حرفه ای تر و تجربیات خودتون رو در طی این مسیر برای دوستان و ما به اشتراک بزارین تا فتح بابی بشه برای علاقه مندان که با شناخت کامل اقدام به خرید کنن و دلسرد نشن بنده اهل جنوب هستم


اکبر جان نثاری

اکبر جان نثاری

سلام اکبر از اصفهان عالی توضیحات کامل و جامع ای داشتید. ولی عشق به کبوتر خیلی عشق خوبی است .


محمدی

محمدی

سلام می خواستم بدونم جی پی اس کبوتر ندارید ممنون


محمدی

مرتضی عسکری

سلام دوست عزیز شما می توانید در واسط کالا یک آگهی در خواستی را با عنوان موردنظرتان ثبت نمایید. با تشکر


مرتضی سروری

مرتضی سروری

چه کفتر باحالی علاقه ام به کفتربازی زیاد شد یدونه بخرم از این کجا گیرم میاد؟


احمدازیزد

احمدازیزد

سلام ازدوستان درخواست اعطلاعات کفترزاجروپلاکی رادارم ایا کفتر نرمسیررابهترپیدامیکند یاماده و..... ممنون


𝒐𝒎𝒊𝒅

𝒐𝒎𝒊𝒅

سلام دوستان بنده مشهد هستم و ۱۲ سال تو کار پرورش کفترر المانی و پلاکی هستم… بله کفترر المانی اگه درست تربیت بشه (راهکش) حتی میتونه مصافت بیشتر از ۳۰۰۰ هزار کیلومترو طی کنه… هرکی تمایل داره فیلم ها و عکس های کفترهای راهکشی منو ببینه این لینک تلگرام هست میتونین عضو کانالم بشین ..همه نوع مطلب در مورد این کفترای باهوش و باوفا دارم میتونین از مطالب کانال اطلاعات مفید و ارزشمندی کسب کنین…


احمد

احمد

واقعا سایت کامل و خوبی دارید خیلی کمکم کردین کدوم شهر بیشتر اهل کبوتر هستند؟


احمد

مرتضی عسکری

سلام تشکر از لطفتون، همه ی شهرهای ایران دارای کبوتر هستند، اما جنوب ایران از این حیث بیشترن.


محمد رضا

محمد رضا

متشکر از واسط کالا بابت مطلب خوبتون ، واقعا اطلاعاتمون نسبت به کبوترا هم بالا رفت


محمد رضا

مرتضی عسکری

سلام سپاس


غلامرضا

غلامرضا

مطلب در مورد کفتر پلاکی مسافتی هم بذارین


محسن

محسن

کفتر پلاکی المانی خیلی باهوشه و هم مسافت بیشتری دور میزنه


اکبر

اکبر

کفتر پلاکی اصل به نظر من طرفا جنوب باشن بهتر هستن و هم باهوش


جواد

جواد

چه کفتر خوبی از این نوعش در همه جا ایران گیر میاد من رشت زندگی میکنم اگه کسی داره راهنمایی کنه


هادی

هادی

کفتر پلاکی از لحاظ هوشی به نظرم از دیگر کفتر ها بهتره و مختصات رو به خوبی به خاظر میسپارد


محمد

محمد

چه کفتر عجیبی واقعا موجود خیلی خاصی هست این کفتر به نظر من برای کفتر باز ها مناسبه و میتونن ازش جفت گیرکنن و این نسل رو با بقیه کفتر ها ادغام کنند


مسلم

مسلم

به یک جفت کفتر پلاکی اهوازی نیاز دارم کسی سراغ داره


رضوی

رضوی

کبوتر پلاکی که واقعا موجود جالبیه من همیشه در حیرتم که چجوری مختصات جغرافیایی رو اینجوری درک میکنه


حسین

حسین

سلام کفتر اصیل میخوام میشه راهنماییم کنید


مرتضی

مرتضی

خیلی عالی بود،لطفا اگه میشه در مورد کبوتر های دیگه هم مطلب بذارین


مرتضی

مرتضی عسکری

سلام تشکر ان شالله در مطلب های بعدی اینکارو انجام میدهیم.


امیرحسین

امیرحسین

ممنون عالی بود واجب شد یه نوع از همین کفتر پلاکی بخرم خیلی خوشکلن