چگونه اسباب بازی کودکانه بسازیم

چگونه اسباب بازی کودکانه بسازیم

با بهره‌گیری از وسایل و ابزاری که در خانه دارید می‌توانید برای فرزندان خود اسباب بازی بسازید. این امر موجب می‌شود که هم در هزینه‌هایی که دارید صرفه‌جویی کنید و هم کودکتان را خوشحال نموده و حتی با کمک گرفتن از آن‌ها در ساخت این اسباب بازی‌ها قدرت خلاقیت آنان را افزایش دهید. اما چنانچه نمی‌دانید از کجا شروع کنید و برای آن‌ها اسباب بازی فراهم کنید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا به پاسخ این سوال ‌که چگونه اسباب بازی کودکانه بسازیم و روش‌های ساخت اسباب بازی برسید.

چگونه با بطری پلاستیکی اسباب بازی کودکانه بسازیم

شما به راحتی با استفاده از لوازم روزمره‌ای همچون بطری نوشابه، می‌توانید در یک ساعت یک قلک هواپیمایی درست کنید. برای ساختن این قلک به لوازمی از قبیل بطری پلاستیکی خالی، مداد، قیچی، نوار چسب دو طرفه و کاغذ رنگی(به رنگ دلخواه خود) نیاز دارید. برای ساختن این قلک منحصر به فرد و زیبا مراحل زیر را انجام دهید:

گام اول) ایجاد شیار روی بطری پلاستیکی

برای اینکه پاسخ سوال چگونه با بطری پلاستیکی اسباب بازی کودکانه بسازیم را بیابید باید مراحل را گام به گام طی نمایید در ابتدا با قیچی روی بطری پلاستیکی شیاری ایجاد کنید. به این منظور یک سوراخ مستطیلی شکل با ابعاد ۲ سانت(طول) و نیم سانت(عرض) در یک سمت بطری ایجاد نمائید. این همان جایی خواهد بود که قرار است پول را کودکتان در آن بیندازد. پس حتماً بایستی به اندازه لازم بزرگ باشد.

گام دوم) طراحی بدنه هواپیما

برای نیمه عقبی هواپیما، دو تکه یکسان را رسم نمائید که به سان LS برعکس باشد. گفتنی است که قرار است این قطعات نیمی از بدنه هواپیما و سکان آن را به خود اختصاص دهند. توصیه ما به شما این است که یک طرف آن را رسم نموده و از آن به عنوان شابلون برای سمت دیگر استفاده کنید، در این صورت مطمئن خواهید شد که هر دو طرف یکسان هستند. بنابراین هر دو تکه بایستی ۳ عدد شوند. ورق بعدی را با سُکان هواپیما به یکدیگر وصل نمائید. هنگامی‌که دو قسمت بریده شد، آن‌ها را توسط نوار چسب دو طرفه به بطری پلاستیکی بچسبانید.

طراحی بدنه هواپیما
طراحی بدنه هواپیما

گام سوم) رسم دو موتور و برش آن‌ها

دو مستطیل مانند یکدیگر را با ابعاد ۴ سانت(طول) و ۱ سانت(عرض) بر روی کاغذ رنگی رسم نمائید. این دو مستطیل موتورهای هواپیمای شما خواهند بود. مستطیل‌های رسم شده را در آورده و پس از آن‌، آن‌ها را بپیچید. این لوله‌ها را از سر و ته هم بچسبانید و سپس آن‌ها را در دو سمت بطری پلاستیکی وصل نمائید. توجه داشته باشید که می‌خواهید بطری روی زمین بماند چرا که این موتورها نیز قرار است به عنوان پا به منظور محکم کردن قلک هواپیمایتان مورد استفاده قرار گیرند.

گام چهارم) رسم دوبال و برش آن‌ها

دو مثلث یکسان را با نوک گرد بر روی کاغذ رنگی خود رسم نمائید. این دو مثلثی که رسم می‌کنید باله‌های هواپیمایتان خواهد بود. آن‌ها را برش بزنید و باله‌های بالای موتور را وصل نمائید. به شما توصیه می‌کنیم زبانه را در لبه‌های بلند تا بزنید چرا که این کار به متصل شدن آسان آن‌ها کمک خواهد کرد.

گام پنجم) رسم پروانه‌ها و برش آن‌ها

به منظور ترسیم پروانه هواپیمای خود می‌توانید از سرپوش بطری استفاده کنید. سر بطری قرار است پروانه را نگه دارد، حتی این امکان وجود دارد که دایره را کمی کوچکتر از درپوش بطری رسم کنید تا از روی آن نلغزد.

گام ششم) اضافه کردن جزئیات

حال نوبت این رسیده است که جزئیات را اضافه کنید چرا که شما تا این‌جا دارای یک هواپیمای پایه شده‌اید. حال می‌توانید تعدادی از ویژگی‌های جزئی را خودتان با یک کاغذ رنگی اضافه نمائید، پنجره‌های هواپیما را رسم نمائید و آن را ببرید و سپس آن را بچسبانید.

با انجام مراحل فوق کودکتان صاحب قلکی زیبا خواهد شد اما توصیه ما به شما این است که اجازه دهید تا کودکتان هم در این کار شما را یاری کند تا قدرت خلاقیتش تقویت شود.

چگونه اسباب بازی وسایل پزشکی کودکانه بسازیم

می‌توانید اسباب بازی وسایل پزشکی بسازید تا کودکتان با وسایل پزشکی آشنا شود. اسباب بازی‌های مشاغل متعدد که برای کودکان طراحی و ساخته شده است، اغلب برگرفته از شکل واقعی آن‌ها می‌باشند با این وجود تا حدودی هم شکل آن‌ها با شکل حقیقی‌اشان تفاوت دارد. البته گفتنی است که این یک دیدگاه مثبت است و سبب فعال شدن تخیل کودکتان می‌شود و همین مسئله سبب می‌شود بازی کردن بچه‌ها با همین وسایل دست ساز بهتر از بازی کردن با وسایل اصلی آن‌ها باشند.

چگونه اسباب بازی کودکانه بسازیم
اسباب بازی وسایل پزشکی کودکانه

جالب است بدانید که از آن‌جاییکه اسباب بازی‌های تخیلی که دست ساز می‌باشند به این دلیل که شباهت کمتری به نمونه‌های واقعی‌اشان دارند و انتزاعی‌تر می‌باشند، حتی بیش از اسباب بازی‌هایی که برای کودکتان خریداری می‌کنید سبب به کار گرفتن تخیل آن‌ها می‌شود. افزون بر این موجب پرورش تفکر آن‌ها می‌شود. علاوه بر موارد ذکر شده، تجربه لذت ساختن نقش بسیار مهمی در رشد اجتماعی کودکانی که بین ۴ الی ۶ سال سن دارند، می‌شود. از عملکردهای دیگر بازی اجتماعی با وسایل پزشکی برای فرزندتان تمرین رو به رویی با پزشک می‌باشد. همین امر موجب می‌گردد که استرس و همچنین ترس آن‌ها از پزشک کاهش یابد. چرا که ناشناخته‌ها موجب ترس می‌شود.

نکته مهم پیرامون سوال چگونه اسباب بازی کودکانه بسازیم

علاوه بر این سرعت سازگاری کودکان در مقایسه با بزرگسالان کمتر می‌باشد. به این ترتیب می‌توانید با ساخت اسباب بازی‌های دست ساز پزشکی محیط مطب را باز آفرینی نموده و آن‌ها را با فرایندهایی که در مطب اتفاق می‌افتد آرام آرام آشنا نمائید. کودکان در حین بازی به اندازه کافی فرصت پیدا می‌کنند که خود را با اتفاقاتی که در مطب می‌افتد سازگار نمایند. علاوه بر همه این‌ها آن‌ها با کنترل کردن فرایند، احساس قدرت می‌نمایند و از این موضوع لذت می‌برند.

ساخت کیف پزشکی

وسایلی که برای ساخت کیف پزشکی لازم دارید عبارتند از: کاغذ رنگی سفید و قرمز، جعبه خالی، لنت، کاغذ رنگی بزرگ و یا کاغذ چسبی رنگی و یا کاغذ کادو. برای ساخت کیف پزشکی اقدامات شرح داده شده در ادامه را انجام دهید.

 • در ابتدا جعبه‌ای را که دارید توسط کاغذ رنگی آبی و یا کاغذ کادوی رنگی و یا چسب رنگی به طور کامل بپوشانید.
 • دو تکه از لنت را از بخشی که چسب‌دار است به یکدیگر بچسبانید پس از آن، دو سر این دو لنت را که به هم چسبانده‌‌اید به جعبه بچسبانید تا دسته کیف شما ساخته شود، دسته دیگر را هم به طریق مشابه بسازید. حال با کاغذهای رنگی علامت به اضافه پزشکی را ببرید و روی در جعبه‌ای که ساخته‌اید، بچسبانید.

ساخت گوشی پزشکی

از دیگر پاسخ‌های سوال چگونه اسباب بازی کودکانه بسازیم ساخت گوشی پزشکی است.

گوشی پزشکی
ساخت گوشی پزشکی

وسایل مورد نیازتان برای ساخت گوشی پزشکی عبارتند از: روبان رنگی، سوزن، نخ، ۱ تل موی سر و یا ۲ پایپ کلینر، چسب حرارتی یا مایع، نمد در دو رنگ البته می‌توانید از پارچه استفاده کنید، پنبه و پارچه که داشتن آن‌ها اختیاری است. نحوه ساخت گوشی پزشکی به شرح زیر است:

 • یک سر روبان را به دور بخش میانی تل چرخانده و بچسبانید، به جای چسباندن می‌توانید بدوزید.
 • یک تکه از یکی از نمدها را به شکل قلب ببرید و نمد رنگ دیگر را به شکل دایره درآورید و سپس قلب را روی دایره بچسبانید. پس از آن دایره قلب‌دار نمدی را به انتهای دیگر چسبانده و یا بدوزید.

ذکر این نکته خالی از لطف نخواهد بود که اگر سر دسته‌های تلی که انتخاب کرده‌اید به میزانی تیز است که امکان دارد به گوش‌های کودکتان آسیب برساند مقداری پنبه را درون پارچه بگذارید و دور سر تل بپیچانید و با دوخت و یا چسب محکم کنید.

ساخت فشار سنج

از دیگر پاسخ‌های سوال چگونه اسباب بازی کودکانه بسازیم ساخت فشارسنج است.

برای ساخت فشارسنج به لوازمی از قبیل نمد یا پارچه آبی، چرخ خیاطی و یا نخ و سوزن، بادکنک، روبان مشکی، ماژیک، چسب پارچه دو طرفه نواری و پارچه سفید نیاز دارید.

 • در ابتدا بادکنک را کمی باد کنید و آن را گره بزنید. می‌توانید بادکنک را درون یک تکه پارچه مشکی بپیچید و بدوزید.
 • یک تکه نمد مشکی بردارید و آن را به شکل دایره ببرید و روی آن یک پارچه سفید بدوزید.
 • با ماژیک مشکی دور تا دور این دایره سفید، خط‌های صفحه فشارسنج را رسم کنید و عددها را هم کنار خط‌ها بنویسید. لازم به ذکر است که به جای این کار می‌توانید توسط چرخ خیاطی خطوط را گلدوزی نمائید.
 • دو تکه نمد را به شکل مستطیل رسم کنید. بهتر است که دور بازوی فرزند خود را پیش از این‌که برش بزنید اندازه بگیرید. مستطیل‌هایی را که رسم نمودید ببرید و روی یکدیگر قرار دهید و دور تا دور آن را با چرخ خیاطی و یا با نخ و سوزنی که در دست دارید بدوزید.
 • نر و مادگی چسب پارچه دو طرفه نواری را به دو عرض مستطیل بدوزید.

بادکنک را توسط یک روبان و یا یک نوار باریک نمد مشکی رنگ به نمد مستطیلی آبی وصل نمائید. پس از آن یک تکه نمد و یا روبان دیگر را هم به دایره‌ای که نشانگر فشارسنج است وصل کنید.

ساخت چسب زخم

وسایل مورد نیاز برای ساختن چسب زخم عبارتند از: پارچه سفید رنگ، چرخ خیاطی و یا نخ و سوزن، نمد کرم رنگ، چسب پارچه دو طرفه نواری. برای ساختن چسب زخم اقدامات زیر را انجام دهید.

 • دو بیضی روی نمد رسم کرده و آن را ببرید. آن‌ها را روی یکدیگر قرار دهید و دور تا دور آن را با چرخ خیاطی و یا نخ و سوزنی که دارید بدوزید. نر و مادگی چسب پارچه‌ای دو طرفه را در دو انتهای بیضی بدوزید. یک مربع کوچک روی پارچه سفید رنگ رسم کرده و آن را ببرید سپس آن را در وسط بیضی بدوزید.
 • می‌توانید چند چوب بستنی و آمپول تمیزی که مصرف نشده است و سوزن هم ندارد به کیف وسایل پزشکی کودک خود اضافه نمائید.

چگونه اسباب بازی ماز با نی و تیله کودکانه بسازیم

هزارتو یا ماز از آن دست بازی‌های فکری می‌باشد که در طول تاریخ هم مورد علاقه افراد زیادی بوده است. مازی که در ادامه نحوه ساخت آن را شرح خواه

یم داد از هزارتویی که دارای چند متر ارتفاع هستند کوچکتر می‌باشد. به شما توصیه می‌کنیم که این اسباب بازی را خود برای کودکتان بسازید چرا که اسباب بازی‌های مازی که در بازار موجود می‌باشند این است که بعد از حل کردن آن‌ها، برای مدتی مشخص و مهارت یافتن در آن، بازی خسته‌کننده و در عین حال تکراری می‌شود.

چگونه اسباب بازی کودکانه بسازیم
اسباب بازی ماز با نی و تیله کودکانه

ولی هزارتویی که خود در خانه می‌سازید به این دلیل که به راحتی ساخته می‌شود می‌توانید چندین و چند بار در طرح‌های مختلفی بسازید و هر وقت احساس کردید که انجام آن برای فرزندتان تکراری و کسل‌کننده شده است یک ماز جدید درست کنید. البته گفتنی است که هزارتویی که در موبایل و تبلت امکان انجام آن وجود دارد دارای همین قابلیت است اما از آن‌جائیکه استفاده بیش از اندازه از موبایل و تبلت برای کودک دلبندتان مضر است بهتر است این بازی را خود برای وی بسازید تا فرزندتان به راحتی با آن بازی کند.

افزون بر این کودکتان بازی با شی سه بعدی که سبب درگیر کردن حس لامسه و عصبی‌حرکتی آن‌ها می‌شود، تجربه می‌نمایند. برای ساخت این اسباب بازی وسایلی از جمله تیله، قیچی، نی یا چوب بستنی، جعبه، مروارید و یا هر توپ کوچک دیگر، چسب حرارتی یا چسب نواری را فراهم آورده و دستورالعمل زیر را انجام دهید.

شیوه ساخت

در ابتدا بایستی نی‌ها را در اندازه‌های مختلف ببرید. نقطه آغاز و پایان آن را مشخص کنید. مطابق هر الگویی که خود یا کودکتان دوست دارد نی‌ها را داخل جعبه بچسبانید. می‌توانید از جعبه‌های کوچک برای درست کردن مازهای مسافرتی که ویژه بازی در قطار، هواپیما، ماشین و اتوبوس است، بهره بگیرید و از جعبه‌های بزرگتر جهت ساخت هزارتوهای خانگی استفاده نمائید.

چنانچه می‌خواهید این بازی را برای فرزندتان که در سنین بالا است، با دشواری‌هایی همراه کنید، می‌توانید در سطح جعبه سوراخ‌هایی ایجاد نمائید تا فرزندتان تلاش کند توپ‌ها را بدون خارج شدن از شکاف‌ها از نقطه آغاز به نقطه پایان برسد. لازم است بدانید که بهتر است در طراحی ماز دقت کنید و آن را متناسب با سن کودک خود انتخاب نمائید.

چگونه اسباب بازی منجنیق کودکانه بسازیم

منجنیق نوعی اهرم می‌باشد که در زمان گذشته به منظور پرتاب سنگ‌های سنگین از آن استفاده می‌کردند. شما با ساخت این اسباب بازی می‌توانید کودک خود را با اهرم‌ها آشنا کنید. اهرم‌ ماشین ساده‌ای می‌باشد که از یک میله تشکیل یافته است و قادر است آزادانه پیرامون یک نقطه ثابت که تکیه‌گاه نام دارد حرکت کند. اهرم‌ها از بازو استفاده می‌نمایند تا قادر باشند اجسامی که سنگین هستند راحت‌تر حرکت دهند.

افزون بر این در حین بازی می‌توانید بسیاری از قوانین پایه ریاضی و فیزیک و نیز شیوه کار اهرم‌ها را به آن‌ها بیاموزید. لازم به ذکر است که محدوده سنی این اسباب بازی برای کودکانی است که بالای ۵ سال سن دارند. برای ساخت این منجنیق ساده فقط کافیست با فراهم آوردن وسایلی از قبیل چوب بستنی که ۷ عدد از آن لازم است، کش که بایستی ۴ عدد باشد و همچنین ۱ یک عدد سر بطری، آن را بسازید.

منجنیق
اسباب بازی منجنیق کودکانه

چگونه اسباب بازی جغجغه کودکانه بسازیم

موادی که برای ساخت جغجغه نیاز دارید عبارتند از: یک عدد بطری خالی، مقداری نخود و یا حبوبات دیگر و رنگ. برای ساخت این ساز کودکانه مراحل زیر را انجام دهید:

 • در ابتدا بایستی بطری‌ها را خوب بشوئید.
 • نخود و یا حبوباتی دیگر را درون آن بریزید.
 • در بطری را ببندید.
 • با رنگی که مورد پسندتان می‌باشد آن را رنگ کنید.

با انجام مراحل فوق کودکتان صاحب یک جغجغه خواهد شد.

چگونه اسباب بازی هواپیما کودکانه بسازیم

لوازمی که برای ساخت هواپیما نیاز دارید عبارتند از: یک عدد خط کش ۸ الی ۲۰ سانتی‌متری، یک عدد خودکار گیره‌دار و دو عدد در خودکار گیره‌دار. روش ساخت این هواپیما به شرح زیر است:

 • ابتدا گیره خودکار را به وسط خط کش گیر دهید.
 • سپس به دو طرف خط کش، درهای خودکار را گیر دهید.

پس از انجام مراحل فوق هواپیمای شما آماده برای پرواز است.

ساخت دایره رنگی

برای ساخت این ساز کودکانه بایستی لوازمی از جمله دو عدد حلقه گلدوزی، چسب یا لنت، در بطری نوشابه که برای سنین پایین بهتر است به جای نوع فلزی از نوع پلاستیکی استفاده کنید و شی‌ نوک تیز فلزی جهت سوراخ نمودن در بطری و سیم ضخیم و محکم را فراهم کرده و آن‌ها را به هم بچسبانید.
لازم به ذکر است که محدوده سنی این بازی، کودکان بالای ۴ سال است.

ما در این مقاله سعی کردیم به این سوال که چگونه اسباب بازی کودکانه بسازیم پاسخ دهیم. اسباب بازی‌هایی که شرح ساخت آن‌ها گذشت تنها چند مورد از اسباب‌بازی‌هایی است که در خانه می‌توانید درست کنید. چندین و چند اسباب بازی دیگر وجود دارد که با صرف کمترین هزینه و در منزل می‌توانید بسازید.

اطلاعات بیشتر

همچنین اگر شما توانایی خدمات در هر زمینه، از قبیل ساخت اسباب بازی‌های کودکان را دارید، می‌توانید در اپلیکیشن واسط کالا عضو شوید و با ثبت آگهی به صورت رایگان در قسمت دسته خدمات، توانایی‌های خود را در معرض دید دیگران قرار دهید و از این طریق کسب درآمد داشته باشید.

تبلیغات
vasetpet-content

4 پاسخ به “چگونه اسباب بازی کودکانه بسازیم

 1. من همیشه برای اینکه بچه مو سرگرم کنم براش الگو می کشم او باهاشون اسباب بازی های ساده درست می کنه.خیلی علاقه دارد. ممنون از سایتتون که به کودکان هم اهمیت می دهد.

 2. سلام سایت خیلی زیبا و قشنگی دارین ممنون می شم اگه از سایت ما هم دیدن کنین و دیدگاه خودتون رو برای بهتر شدن سایت ما بدهید
  gaming tools
  فروشگاه اسباب بازی
  http://www.gamingtools.ir

 3. ساخت اسباب بازی مخصوصا اگه با کمک خود بچه ها باشه خیلی مفید و آموزنده ست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.