انتخاب و خرید تلویزیون

انتخاب و خرید تلویزیون

امروزه انتخاب و خرید تلویزیون جدید به کاری دشوار تبدیل شده است چرا که تلویزیون‌ها از تنوع بسیاری برخوردار بوده و تکنولوژی‌های متفاوتی دارند. لذا کسانی که می‌خواهند یک تلویزیون جدید خریداری نمایند با پرس و جو از فروشندگان و تولید کنندگان و جست و جو در اینترنت با انبوهی از تکنولوژی‌های جدید و لوازم جانبی اضافی مواجه می‌شوند که انتخاب را برای آن‌ها پیچیده‌تر و سخت‌تر می‌کند. ما در این نوشتار با معرفی انواع تلویزیون‌ها و نکاتی که هنگام خرید تلویزیون باید مدنظر قرار بگیرد بسیاری از سوالات را پاسخ خواهیم داد و به شما در خرید یک تلویزیون مناسب کمک خواهیم کرد. پس تا انتهای این نوشتار ما را همراهی کنید.

آنچه در ادامه می‌خوانید

نکات مهم در انتخاب و خرید تلویزیون

برای خرید یک تلویزیون جدید باید نکات زیر را در نظر بگیرید تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید:

مشخص کردن نوع تلویزیون

در وهله اول باید نوع تلویزیونی را که می‌خواهید بخرید را مشخص کنید. برای کسب آگاهی در این زمینه باید با انواع تلویزیون‌ها آشنا باشید. تلویزیون‌ها ۵ نوع دارند که به اختصار ویژگی‌های هر یک را شرح خواهیم داد:

تلویزیون پلاسما

تکنولوژی نمایشگرهای پلاسما بر اساس لامپ‌های فلورسنت می‌باشد. تلویزیون‌های پلاسما دارای روشنایی بسیار بالایی هستند و رنگ سیاه را از تلویزیون‌های LCD بهتر به نمایش می‌گذارند. طول عمر این نوع تلویزیون‌ها معمولاً بین ۲۰ هزار تا ۶۰ هزار ساعت است.

تلویزیون LCD

در نمایشگرهای تلویزیون LCD وظیفه روشن کردن تمامی پیسکل‌ها بر عهده کریستال‌های مایع است. در واقع در این نوع تلویزیون‌ها تمامی نور تصاویر به وسیله یک منبع نور پشتی تامین می‌شود. بنابراین در LCD ها یکدستی در روشنایی تصاویر و تولید تصاویر با کنتراست پایین مشاهده می‌شود. طول عمر این تلویزیون‌ها حدود ۶۰ هزار ساعت یعنی تقریباً معادل ۷ سال استفاده مدوام از آن است.

تلویزیون LED

پنل کریستال مایع تلویزیون‌های LED برای روشن شدن به نور پشت پنل متکی هستند. در این نوع تلویزیون‌ها روشنایی و تاریکی موضوعی امکان‌پذیر است. یعنی کنترل روشنایی قسمت‌های مختلف صفحه به صورت مستقل و جداگانه صورت می‌گیرد که این امر باعث می‌شود رنگ سیاه طبیعی‌تر به نمایش گذاشته شود و در نتیجه نسبت کنتراست واقعی تصویر به میزان زیادی افزایش یابد.

انتخاب و خرید تلویزیون
تلویزیون LED

تلویزیون OLED

در انتخاب و خرید این نوع تلویزیون باید درنظر داشته باشیم که هدایت هر پیسکل به صورت مستقیم انجام می‌گیرد و نهایت کیفیت تصویر توسط این تلویزیون‌ها به نمایش گذاشته می‌شود. در واقع OLED ها کنترل بسیار خوبی روی هر پیکسل دارند و این امر باعث می‌شود کنتراست بسیار بالایی ارائه دهند. رنگ سیاه در این نمایشگرها بسیار عمیق و با کیفیت است. تلویزیون‌های OLED بسیار نازک هستند.

تلویزیون QLED

در تلویزیونهای QLED تمامی صحنه‌ها با جزئیات کامل و کیفیت بسیار زیاد به نمایش گذاشته می‌شوند به طوری که شما تصاویر را بسیار طبیعی و واضح مشاهده می‌کنید.

بعد از مشخص کردن نوع تلویزیون برای خرید آن قانون‌های زیر را در نظر بگیرید.

بعد از مشخص کردن نوع تلویزیون برای انتخاب و خرید تلویزیون قانون‌های زیر را در نظر بگیرید.

قانون اول) نادیده گرفتن مشخصات روی تلویزیون

روی صفحه تمامی تلویزیون‌ها نوار باریکی وجود دارد که قابلیت‌های تلویزیون را بیان می‌نماید تا شما را برای خرید راضی کند. اما باید گفت تمامی اطلاعاتی که روی این نوارها حک شده است قابل اعتماد نیستند و تنها شاید وزن، ابعاد و پورتهای ورود تلویزیون را به درستی بیان کرده باشند. بنابراین هنگام انتخاب و خرید تلویزیون بهترین کار بی‌توجهی به این نوارهاست که در واقع نوعی بازار گرمی برای خرید تلویزیون محسوب می‌شود. این جدول مشخصات می‌تواند برای مقایسه ویژگی‌های مختلف همچون هوشمند بودن، HDR و غیره به کار آید ولی واقعاً نمی‌توان برای مقایسه کیفیت تصویر دو تلویزیون مختلف به آن اعتماد کرد.

قانون دوم) انتخاب و خرید تلویزیون با سایز مناسب

برند ال جی تولید کننده تلویزیون در ۱۲ سایز مختلف، برند سونی تولید کننده تلویزیون در ۱۱ سایز مختلف و برند سامسونگ تولید کننده تلویزیون در ۸ سایز مختلف است. بنابراین چنانچه بخواهید از بین محصولات این سه برند بزرگترین تلویزیون را انتخاب کنید باید از برند ال جی خرید کنید. اما نکته مهم در انتخاب سایز تلویزیون، بزرگ بودن آن نیست بلکه شما باید با توجه به سلیقه، بودجه و فضایی که در دسترس دارید اندازه تلویزیون خود را انتخاب کنید. معمولاً بهترین تلویزیون برای مکانهایی با مساحت کم همچون اتاق خواب، تلویزیون ۴۰ اینچ و برای مکانهایی با مساحت بزرگتر تلویزیون‌هایی با سایز ۵۵ اینچ تا ۶۵ اینچ است. چنانچه بودجه شما این امکان را به شما می‌دهد که تلویزیونی با سایز بزرگتر بخرید حتماً این کار را انجام دهید. چون تلویزیون بزرگتر واقعاً بهتر است.

انتخاب و خرید تلویزیون
انتخاب و خرید تلویزیون با سایز مناسب

قانون سوم) توجه به کیفیت تصویر از لحاظ HDR و ۴k بودن

کیفیت صفحه نمایش تلویزیون‌های ۴k چهار برابر بیشتر از تلویزیون‌های FULL HD می‌باشد. لذا در تلویزیون‌های ۴k تمامی جزئیات تصویر به خوبی به نمایش گذاشته می‌شود. ۴k ها پیکسل‌های بالایی دارند و وضوح تصویر بهتری را ایجاد می‌نمایند. بسیاری از محصولات ۴k ها از HDR نیز پشتیبانی می‌کنند. HDR که به معنای محدوده دینامیکی بالاست قابلیت جهش فوق العاده‌ای در کیفیت تصاویر می‌باشد. با وجود این تکنولوژی شاهد طیف رنگی وسیعتر و کنتراست بیشتری خواهیم بود. بنابراین هنگام انتخاب و خرید تلویزیون یکی از مهمترین مواردی که باید در نظر گرفته شود همین ویژگی HDR بودن آن است.

توجه به کیفیت تصویر در انتخاب و خرید تلویزیون

یکی از مهمترین مواردی که هنگام انتخاب و خرید تلویزیون باید به آن توجه کنید کیفیت تصویر است. تلویزیون‌های OLED بهترین کیفیت تصویر را به نمایش می‌گذارند. اما چون از قیمت بالایی برخوردار هستند فعلاً خریدشان برای عموم مردم امکان پذیر نیست. تلویزیون‌های LCD و LED که از قابلیت نور پس زمینه منطقه‌ای استفاده می‌نمایند، با آنکه به پای تلویزیون‌های OLED نمی‌رسند ولی نسبت به سایر مدل‌ها از کیفیت تصویر بهتری برخوردار هستند. در تلویزیون‌های LCD و LED که نور از قسمت پشت صفحه نمایش به آن‌ها می‌تابد بهتر از تلویزیون‌هایی هستند که نور از قسمت کناره آن‌ها تابیده می‌شود.

لازم به ذکر است هر اندازه میزان کنتراست یک تلویزیون بیشتر باشد یعنی قابلیت نمایش دادن سیاه‌ترین رنگ ممکن را داشته باشد، کیفیت تصویر آن بهتر خواهد بود. آنچه که به صورت مستقیم تحت تاثیر میزان کنتراست قرار می‌گیرد یعنی میزان اشباع رنگ، یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین کیفیت تصویر است. سایر عوامل که در کیفیت تصویر موثرند از اهمیت کمتری برخوردار هستند که به ترتیب، وضوح تصویر، گستره رنگی، پردازشگر ویدیو، مقدار نوردهی و وضوح صفحه نمایش در محیط‌های روشن می‌باشند.

نکته مهم

چنانچه می‌خواهید مانع از بازتاب تصاویر شوید می‌توانید صفحه نمایش مات خریداری کنید. حتی صفحه نمایش‌های براق هم میزان تیرگی تصویر را حفظ می‌نمایند. پس چنانچه صفحه نمایش تلویزیون شما براق بود، از براق بودن آن ناراحت نباشید. از آنجایی که میزان کیفیت تصویر مهمترین بخش در انتخاب و خرید یک تلویزیون مناسب است چرا که سایر پارامترها توسط دستگاه‌های مختلف قابل تغییر هستند مثلاً برای تقویت صدا می‌توان از سینمای خانگی و یا ساندبار استفاده کرد، باید به این بخش توجه ویژه‌ای کرد. میزان روشنایی، توانایی تولید رنگ سیاه عمیق، زاویه دید، سطح کنتراست، گستره رنگی موجود در نمایشگر و غیره از جمله عواملی هستند که مرتبط با کیفیت تصویر می‌باشند و لذا برای خرید یک تلویزیون با کیفیت تصویر مناسب باید مورد توجه و بررسی قرار بگیرند.

توجه به طراحی و دیزاین تلویزیون

نوع طراحی و شکل تلویزیون از دیگر موارد مهمی است که هنگام خرید تلویزیون باید به آن توجه کرد. این که شما تلویزیونی بخرید که دارای طراحی شیک باشد، پنل باریکی داشته باشد، صفحه نمایش بزرگ داشته باشد و حاشیه‌ها در کمترین حالت خود باشند چنان اهمیت دارد که ممکن است شما را به خریدن با این ویژگی‌ها ترغیب نماید. بنابراین به جرأت می‌توان گفت طراحی و شکل ظاهری تلویزیون یکی از آیتمهای مهم هنگام خرید تلویزیون است که می‌تواند شما را از خرید راضی کرده و زیبایی را به خانه شما هدیه دهد.

توجه به طراحی و دیزاین
توجه به طراحی و دیزاین تلویزیون

یک تلویزیون هر چند که امکانات و قابلیتهای زیادی داشته باشد ولی چنانچه شکیل و زیبا طراحی نشده باشد زیاد به چشم نخواهد آمد و مورد استقبال قرار نخواهد گرفت. این مورد مخصوصاً در افرادی که به دکوراسیون داخلی خانه خود اهمیت می‌دهند و یا در افراد مشکل پسند بسیار مشهود است. از جمله پارامترهایی که در طراحی تلویزیون تاثیر گذار هستند به این شرح می‌باشند: میزان ضخامت بدنه، طراحی پایه، میزان انحنای بدنه، میزان حاشیه‌های اطراف نمایشگر، انجام ریزه کاری‌ها و غیره.

توجه به پورت‌های ورودی و خروجی انتخاب و خرید تلویزیون

تلویزیون‌های امروزی به درگاه‌های مختلف و متنوعی تجهیز شده‌اند. اما آنچه که هنگام خرید باید به آن توجه داشت درگاه HDMI خواهد بود. چرا که این درگاه تنها درگاهی است که شما به آن نیاز خواهید داشت. کلیه ابزارهای خارجی همانند ست‌آپ باکس‌ها، پخش کننده‌ها و غیره از HDMI پشتیبانی می‌نمایند. HDMI در واقع استاندارد اتصال وسایل صوتی، کامپیوتری و تصویری به همدیگر است که قابلیت انتقال تصویر و صدا را به طور همزمان دارد. تمام HDTV ها، بسیاری از کنسولهای بازی، کارتهای گرافیک کامپیوتر و دوربین‌های دیجیتال عکس برداری و فیلم برداری به پورت HDMI مجهز هستند.

توجه به پلاسما یا LCD بودن

هر چند که امروزه تلویزیون‌های پلاسما با زیاد شدن تلویزیون‌های LCD از دور خارج شده‌اند ولی این به معنای بی‌کیفیت بودن آن‌ها نیست. اتفاقاً تلویزیون‌های پلاسما از بسیاری از جهات کیفیت تصویر بهتری از تلویزیون‌های LCD دارند. فقط تلویزیون‌های گران قیمت LCD هستند که از لحاظ کیفیت با تلویزیون‌های پلاسما رقابت می‌کنند.

یعنی چنانچه بخواهید تلویزیون LCD ای بخرید که از لحاظ کیفیت با تلویزیون‌های پلاسما برابری می‌کند باید پول بیشتری پرداخت کنید. این در حالی است که تلویزیون‌های پلاسما حتی با قیمت ارزانتر کیفیت تصویر فوق العاده‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهند. بنابراین سعی کنید هنگام خرید تلویزیون به این ویژگی نیز توجه نمایید.

چنانچه می‌خواهید تلویزیون LEDبخرید به فناوری Local Daiming آن توجه کنید. Local Daiming فناوری‌ای است که به نمایش تصاویر زنده‌تر و واقعی‌تر و نیز به ارتقاء کیفیت تصویر کمک می‌کند. در واقع فناوری لوکال دایمینگ منجر به ارتقاء کنتراست می‌شود و از این طریق صحنه‌های واقعی‌تر و زنده‌تری را به نمایش می‌گذارد. بنابراین هنگام خرید تلویزیونهای LED این ویژگی نیز باید مدنظر قرار بگیرد.

تلویزیون LED مجهز به فناوری Local Daiming
تلویزیون LED مجهز به فناوری Local Daiming

توجه به میزان صدای تلویزیون در انتخاب و خرید تلویزیون

HDTV ها چون باریک هستند و ضخامت کمی دارند فاقد بلندگوها با کیفیت عالی هستند. پس اگر می‌خواهید از تماشای فیلم‌های سینمایی و یا مسابقات ورزشی لذت ببرید، باید یک سینمای خانگی تهیه کنید. چنانچه یک سینمای خانگی دالبی تهیه نمایید و اسپیکرها را درست در اطراف مکان نشستن خود جای دهید، از تماشای فیلم‌های دالبی لذت بسیاری خواهید برد.

توجه به موارد غیر قابل تغییر در انتخاب و خرید تلویزیون

شما برای خرید یک تلویزیون حتماً بودجه خاصی را در نظر گرفته‌اید و می‌خواهید متناسب با آن یک تلویزیون مناسب با امکانات قابل قبول خرید نمایید. بنابراین در هنگام خرید باید امکانات و قابلیت‌های تلویزیون مورد نظر را بررسی کنید تا ببینید آیا برای شما کاربرد خواهد داشت و آیا شما از آن‌ها استفاده خواهید کرد و یا نه. بسیاری از امکاناتی که روی تلویزیون وجود دارند کاربردی نیستند و بسیاری دیگر نیز به گونه‌ای هستند که می‌شود بعدها آن‌ها را به تلویزیون اضافه کرد.

بنابراین هنگام خرید، شما بیشتر باید آن دسته از امکانات و قابلیت‌هایی را در نظر بگیرید که غیر قابل تغییر هستند و یا این که بعدها امکان ارتقاء آن‌ها وجود نخواهد داشت قابلیت‌هایی همچون تعداد هسته‌های پردازش به کار رفته در محصول، پردازشگر گرافیکی و غیره . در واقع آنچه اهمیت دارد توجه به مواردی است که بر کیفیت تصویر، دقت و سرعت تصویر، بر نویز تصویر و غیره اثرگذار هستند. هر اندازه که موتور پردازشی تلویزیون قدرتمندتر و نیز تعداد هسته‌ها بیشتر باشد، کیفیت تولید و پخش تصاویر به همان اندازه بالاتر خواهد بود.

توجه به گارانتی و ضمانت‌نامه در انتخاب و خرید تلویزیون

چون امروزه بازار تلویزیون خریدن و تلویزیون عوض کردن بسیار داغ است و از طرفی میزان تلویزیون‌های قاچاقی در بازارهای داخلی ایران به شدت افزایش یافته است سعی کنید هنگام خرید تلویزیون، تلویزیونی بخرید که دارای کارت گارانتی باشد. چون شما بابت خرید تلویزیون هزینه زیادی صرف می‌کنید سعی کنید با درخواست ارائه کارت گارانتی از فروشنده از خرید محصولات بی‌کیفیت خودداری کرده و پول خود را درست و به جا خرج کنید.

کسب اطلاعات لازم قبل از انتخاب و خرید تلویزیون

قبل از خرید تلویزیون حتماً به وب سایت‌های مختلف برندهای معتبر مراجعه کنید و اطلاعات لازم را به دست آورید. با این کار شما با آگاهی کامل دست به خرید و انتخاب می‌زنید و احتمال کلاهبرداری فروشندگان متقلب را که با ارائه اطلاعات نادرست و غلط شما را گمراه می‌سازند را به صفر می‌رسانید.

سایر نکات در مورد انتخاب و خرید تلویزیون

سایر مواردی که در خرید تلویزیون باید مورد توجه قرار بگیرند:

گیرنده دیجیتال

برخی از تلویزیون‌ها دارای گیرنده دیجیتال هستند که مزیتی برای آن‌ها محسوب می‌شود.

گیرنده دیجیتال
گیرنده دیجیتال

توجه به ساعت کار تلویزیون

تولید و تهیه تلویزیون‌ها معمولاً بر اساس ساعت کار است. بنابراین هنگام انتخاب و خرید تلویزیون باید به این مورد نیز توجه کنید.

توجه به وضوح تصویر تلویزیون

توجه به وضوح تصویر از دیگر موارد مهم هنگام خرید تلویزیون است. برای این که به وضوح تصویر پی ببرید تلویزیون را روشن کنید و به یک تصویر ثابت و جزئیات آن توجه کنید. با این کار میزان وضوح تصویر مشخص خواهد شد.

کنترل تلویزیون‌های لمسی

هر چند که تلویزیون‌های لمسی دارای کنترل هستند و شما می‌توانید آن‌ها را از بازار خرید نمایید اما بهتر است به منظور جلوگیری از پرداخت هزینه اضافی برنامه کنترل از راه دور را در گوشی تلفن همراه خود نصب کنید تا مجبور به خرید این کنترل‌ها نشوید.

اطلاعات مرتبط با تلویزیون‌های برتر امروزی

تلویزیون‌های امروزی دارای ویژگی‌هایی هستند که توجه به آن‌ها می‌تواند شما را در خرید یک محصول مناسب یاری کند.

تلویزیون SMART

از ویژگی‌های خاصی که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است اسمارت بودن تلویزیون است. تلویزیون‌های اسمارت با کارایی‌های مختلفی تولید شده و امکانات متنوعی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند.

در واقع این نوع تلویزیون‌های هوشمند نوعی کامپیوتر محسوب می‌شوند که توانایی انجام برخی از امور کامپیوتری همچون دسترسی به شبکه‌های اجتماعی، وب گردی، دانلود ویدیو، اتصال به اینترنت، تماشای فیلمهای مورد علاقه، بهره‌گیری از اتصالات هوشمند، دسترسی به بازی‌های مختلف با تنوع بسیار بالا و غیره را دارند.

همچنین این تلویزیون‌ها قابلیت‌های جذاب دیگری همچون هواشناسی و بهره‌گیری از هوش مصنوعی را دارند که به میزان محبوبیت آن‌ها می‌افزاید. امکان برقراری تعاملی هوشمند با تلویزیون از دیگر امکانات تلویزیون‌های استمارت می-باشد که شما را ترغیب به خرید این نوع محصول می‌نماید.

تلویزیون سه بعدی

تلویزیون سه بعدی که توانایی پخش تصاویر دو بعدی را نیز دارد از دیگر قابلیت‌هایی است که هنگام انتخاب و خرید تلویزیون باید مورد توجه قرار بگیرد. هر چند که این قابلیت آنطور که باید جای خود را در بین کاربران باز نکرده است و بسیاری از کاربران از این قابلیت تلویزیون خود بی‌بهره‌اند ولی باز سه بعدی بودن را می‌توان از ویژگی‌های برخی از تلویزیون‌های امروزی دانست که توجه به آن خالی از لطف نیست.

انتخاب و خرید تلویزیون
تلویزیون سه بعدی

کنترل از راه دور

امروزه بیشتر تلویزیون‌های اسمارت دارای کنترل هوشمند هستند که می‌توانند از طریق آن کارکرد راحت‌تری را برای استفاده کنندگان خود فراهم آورند. این کنترل‌ها دارای قابلیت‌های خاصی هستند که استفاده از برنامه‌ها و امکانات تلویزیون را راحت‌تر کرده و انجام آن را تسریع می‌نمایند. کنترل برخی از تلویزیون‌های اسمارت طوری طراحی شده‌اند که امکان تعامل صوتی را نیز فراهم می‌آورند.

بدین صورت که شما با مطرح کردن خواسته خود به کنترل البته با صوت می‌توانید نتیجه آن را در تلویزیون مشاهده نمایید. برخی از تلویزیونها نیز فاقد چنین قابلیتی هستند که در این حالت شما می‌توانید از طریق دانلود اپلیکیشن آن و نصب روی گوشی همراهتان، این قابلیت را به کنترل خود بیافزایید.

سخن پایانی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تلویزیون می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید. همچنین اگر قصد خرید و فروش تلویزیون مور نظر خود را دارید به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

تبلیغات
vasetpet-content

One Reply to “انتخاب و خرید تلویزیون ”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.