چگونه افسردگی را درمان کنیم ؟

زهرا نصیری | 27 مرداد 1400

از نظر تعریف، افسردگی به معنی غم و اندوه و ملال جانکاه است و از نظر علمی افسردگی همانند سرماخوردگی، مرض قند و فشارخون یک نوع بیماری و اختلال قابل درمان است که در آن ناخوشی روحی- روانی که اغلب به‌صورت غم و گرفتگی است؛ جسم، جان و بسیاری از جوانب زندگی فردی اجتماعی شخص بیمار را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و به زبانی ساده، خواب و خوراک و زندگی طبیعی را از فرد می‌گیرد و این ناراحتی‌ها و علائم بیش از ۲ هفته طول می‌کشد. افسردگی به حالت ناشادی گفته می‌شود که معمولاً با چندین مشکل دیگر همراه است. نبود تجربه‌های شادی‌آور، انزوای اجتماعی، کمی اعتمادبه‌نفس، ناتوانی در تمرکز، نارسایی در کارهای مدرسه، دردهای جسمی، اختلال در خوابیدن، خوردن و دفع ازجمله این مشکلات است. در این مقاله سعی داریم پاسخ سوال چگونه افسردگی را درمان کنیم و راه‌های درمان افسردگی را بیابیم.

افسردگی کودکان

در گذشته، متخصصان بر این باور نبودند که کودکان نیز ممکن است دچار افسردگی شوند، اما اکنون دانشمندان معتقدند که افسردگی عمده (حاد) در بین کودکان بسیار شایع است. بر طبق آمارهای منتشرشده از سوی اتحادیه ملی بیماری‌های روانی در آمریکا (NAMI)، در حدود ۲ درصد کودکان ۶ تا ۱۲ ساله و ۴ درصد نوجوانان به افسردگی عمده مبتلا هستند.

انواع افسردگی

افسردگی به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • افسردگی عمیق یا شدید
 • خلق ناخوش (افسردگی خفیف)
 • بیماری شیدایی – افسردگی

درمان افسردگی شدید

افسردگی شدید، آن‌چنان شدید و عمیق است که تمام جوانب زندگی فرد مانند خواب، خوراک و زندگی فرد را کاملاً مختل می‌کند. فرد صبح‌ها زود از خواب بیدار شده و دیگر خوابش نمی‌برد و در طی روز در حال چرت زدن یا خوابیدن است؛ میل به غذا و تفریح و سرگرمی وجود ندارد؛ همه‌چیز در ذهن فرد سیاه و شوم به می‌رسد؛ ناامیدی شدید و احساس تنهایی و بی‌کسی بیمار را فراگرفته و گاهی از زنده ماندن نیز خسته می‌شود و افکار خودکشی یا اعمال آسیب‌زننده به سراغش می‌آید.

توجه: افسردگی شدید و عمیق، اگر با افکار خودکشی همراه باشد باید هرچه سریع‌تر توسط روان‌پزشک با دارو درمان شود.

درمان افسردگی شدید
درمان افسردگی شدید

چگونه افسردگی خفیف را درمان کنیم

در افسردگی خفیف مزمن، هنوز فعالیت‌های روزمره زندگی فرد به‌اجبار و نه با میل و رغبت و خشنودی باقی است. از نظر تشخیص، این اختلال باید ۲ سال ادامه یافته باشد. از نظر روان‌پزشکی وجود ۲ الی ۴ نشانه افسردگی، تشخیص آن را اثبات می‌کند.

در افسردگی خفیف فرد اکثر اوقات دلتنگ و گرفته است، ممکن است به‌راحتی گریه کند، اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس در او کاهش یافته و در بسیاری موارد خود را مقصر دانسته و ملامت می‌کند. در افسردگی خفیف، بی‌اشتهایی و لاغری یا پرخوری و چاقی، اختلال در خوابیدن، یبوست، دردهای مزمن خصوصاً در گردن و پشت و دست و پاها و ضعف و بی‌حالی واضح و بارز است.

توجه: جهت درمان افسردگی خفیف اکثراً شیوه‌های غیر دارویی روان‌درمانی (درواقع شناخت درمانی) جواب می‌دهند.

درمان بیماری شیدایی – افسردگی

بیماری شیدایی – افسردگی معمولاً در اواخر نوجوانی و با حالت افسردگی شروع می‌شود. در این نوع بیماری، شخص در دوره‌های تقریباً ثابت و مشخصی (مثلاً هر سه ماه) دچار افسردگی نسبتاً شدید می‌شود و سپس به‌تدریج (عبور از یک مرحله نسبتاً عادی و طبیعی) و ندرتاً به طور ناگهانی (از روزی به روز دیگر) دچار سرخوشی و شادابی بیش از حد می‌شود، به طوری که انرژی و شوق پایان‌ناپذیری برای انجام کارها دارد، بسیار پرحرف شده و با هر چیز کوچکی ممکن است شاد شود، به‌طورکلی انگار دنیا به کام وی می‌چرخد.

از ویژگی‌های فرد مانیک در مرحله حاد بیماری این است که می‌پندارد و باور دارد که از فکر و قدرت و توانایی بی‌نظیری برخوردار است و به همین دلیل ممکن است به فعالیت، معاملات و یا روابط اجتماعی غیرمعمول و نامتعارف دست بزند.

به دلیل تغییرات دوره‌ای ضدونقیض خلق‌وخو که در دو قطب و جهت کاملاً مخالف هم هستند، به این بیماری اختلال دوقطبی نیز گفته می‌شود. به نظر می‌رسد این نوع افسردگی به دلیل تغییرات بیوشیمیایی در مغز به وجود می‌آید. (هرچند که عوامل خارجی نیز در بروز آن بی‌تأثیر نیستند) و همانند افسردگی عمیق مصرف دارو لازم است.

اختلال دو قطبی
اختلال دو قطبی

متخصصان از شیوه‌های دیگری نیز برای رده‌بندی انواع افسردگی در کودکان استفاده می‌کنند. ازجمله:

اختلال افسرده خویی و اختلال سازگاری همراه با افسردگی

اختلال افسرده خویی شکل مزمنی از افسردگی خفیف که حداقل دو سال پایدار باشد. کودکانی که دچار افسرده خویی باشند، همیشه حالت غمگینی دارند.

اختلال سازگاری همراه با افسردگی یک نوع حمله افسردگی که پس از یک تغییر عمده در زندگی، مثل مرگ کسی که دوستش داریم یا یک فاجعه بزرگ رخ می‌دهد.

علاوه بر نمونه‌های معروف افسردگی، افسردگی پس از زایمان، افسردگی متعاقب بیماری یعنی افسردگی پس از سکته‌های قلبی یا مغزی، افسردگی قبل از قاعدگی و افسردگی فصلی نیز وجود دارند.

دلیل افسردگی چیست؟

قبل از آنکه پاسخ سوال چگونه افسردگی را درمان کنیم را بیابیم باید دلیل افسردگی را بدانیم.

علت افسردگی کاملاً روشن نیست. به نظر می‌رسد تغییر مواد شیمیایی مغز در آن نقش داشته باشد. در برخی کودکان، افسردگی ممکن است ریشه ژنتیکی داشته باشد. غمگینی مداوم، زودرنجی، تحریک‌پذیری و یک نوع حس کلی نومیدی، ازجمله حالت‌هایی است که در کودکان افسرده وجود دارد. آن‌ها ممکن است علاقه‌ای به فعالیت‌های جدید از خود نشان ندهند و نیز ممکن است دیگر از فعالیت‌هایی که قبلاً برایشان دلپذیر و خوشایند بود لذت نبرند.

این کودکان ممکن است با مشکلات تحصیلی و الگوهای رفتاری پرخاشگرانه یا ضداجتماعی روبرو گردند. برخی دیگر ممکن است دچار تغییر وزن یا اختلال در الگوی خواب شوند. بسیاری از کودکان افسرده از خستگی دائم و کمبود انرژی شکایت دارند. آن‌ها حتی ممکن است درباره‌ی آرزوی مرگ یا موضوعات دیگری از این قبیل که نشانگر افکار مربوط به خودکشی است، صحبت کنند.

ملاک‌های تشخیصی افسردگی

قبل از اینکه پاسخ سوال چگونه افسردگی را درمان کنیم را بیابیم ابتدا باید ملاک‌های تشخیص افسردگی را بیاموزیم. فرد افسرده باید حداقل ۵ نشانه از نشانه‌های زیر را برای مدت حداقل ۲ هفته داشته باشد. برای تشخیص افسردگی باید یکی از دو نشانه‌های ۱- خلق پایین ۲- بی‌میلی یا ناتوانی در کسب لذت حتماً وجود داشته باشد.

خلق تنگ و پایین

فرد افسرده دچار یک حالت غم و اندوه سنگین است و این حالت تقریباً هرروز دیده می‌شود. او به‌اصطلاح اشک در آستین داشته و با کوچک‌ترین محرکی گریه می‌کند. این حساسیت به مسائل عاطفی مثبت نیز ممکن است وجود داشته باشد. عباراتی نظیر دلم گرفته، خیلی زود گریه‌ام می‌گیرد، دست خودم نیست و غیره زبان حال این افراد است.

چگونه افسردگی را درمان کنیم
خلق تنگ و پایین

بی‌میلی و عدم لذت بردن از فعالیت و سرگرمی‌های شادی‌بخش

کمتر چیزی است که فرد افسرده را خوشحال و شاد کند و اصلاً حس و رغبتی برای انجام آن‌ها ندارد.

کاهش انرژی و خستگی و بی‌حالی

این نشانه‌ها اکثراً به‌صورت جملاتی همچون، زود خسته می‌شوم، کسل و بی‌حالم، بدنم بی حسه، احساس کوفتگی شدید می‌کنم، انگار یک کوه رومه و غیره ابراز می‌شوند.

کاهش انرژی و خستگی در صبح‌ها شدیدتر است و فرد تا مدت‌ها پس از بیدار شدن در رختخواب می‌ماند. در کارها ضعیف عمل می‌کند. هرچند به پایان روز نزدیک می‌شود از شدت خستگی کاهش یافته و انرژی فرد بیشتر می‌شود. ساعات اولیه صبح برای فرد افسرده، بدترین ساعات روز است.

تغییر اشتها

کاهش یا افزایش وزن بدن بیش از ۵ درصد در طول یک ماه نشانه این امر است. فرد افسرده غالباً با دچار کم‌اشتهایی شدید و درنتیجه کاهش وزن می‌شود؛ اما برخی نیز پرخوری کرده و کمی نیز چاق می‌شوند. (این مسئله در خانم‌های افسرده شایع‌تر است.) برخلاف معمول، بسیاری از افراد افسرده خصوصاً زنان به دلیل اضطراب و بی‌خوابی و عدم فعالیت، پرخور و چاق می‌شوند.

اختلال در خواب

افراد افسرده دیر خواب می‌روند و صبح‌ها زود از خواب برمی‌خیزند و دیگر نمی‌توانند بخوابند، به همین دلیل در طول روز خواب‌آلود هستند یا اینکه بیش از حد می‌خوابند.

بی‌قراری یا رخوت روحی – جسمی

حرکات، پاسخ‌ها، صبحت های فرد آهسته و کند می‌شود. ممکن است برعکس در کودکان افسرده حرکات تشدید، شخص بی‌قرار و مضطرب بوده و نتواند آرام بگیرد.

کاهش عزت و اعتمادبه‌نفس

فرد خود را ناتوان و بی‌ارزش می‌پندارد و دائماً خود را سرزنش می‌کند و حتی گناه و تقصیر حوادث و اتفاقاتی را که خارج از کنترل او هست به خودش نسبت می‌دهد.

کاهش قدرت تمرکز، تفکر و تصمیم‌گیری و به خاطر آوردن

فکر و ذهن فرد افسرده دائماً در حال یادآوری و مرور حوادث و افکار منفی است. از حل مسائل ساده عاجز است، فراموش‌کار است و به معنی واقعی درمانده است.

این مشکل در کودکان کم سن و سال خود را به‌صورت حواس‌پرتی و بی‌توجهی و در کودکان مدرسه‌ای به‌صورت کاهش نمرات درسی و اُفت تحصیلی نشان می‌دهد.

کاهش قدرت تمرکز
کاهش قدرت تمرکز

اختلال جسمانی

یکی از عوارض مرموز افسردگی، مشکلات جسمانی است که به‌صورت سردرد، گردن درد، کمردرد، دردهای عضلانی ازجمله درد سینه، یبوست و سوءهاضمه خود را نشان می‌دهد.

احساس ناامیدی و بی‌کسی

فرد افسرده آدمی منفی‌باف است و کاملاً خود را تک‌وتنها می‌بیند و حتی محبت و توجه دیگران را ترحم تلقی می‌کند. افکار خودکشی و اقدام به آن نیز یکی دیگر از ملاک‌های تشخیص افسردگی است.

دلایل بالقوه‌ی افسردگی در کودکان

اگر بخواهیم پاسخ سوال چگونه افسردگی را درمان کنیم را بیابیم ابتدا باید بدانیم که علل افسردگی کاملاً شناخته‌شده نیست. به نظر می‌رسد تغییرات در مواد شیمی مغز باعث آن باشد. این مواد شیمیایی که انتقال‌دهنده‌های عصبی خوانده می‌شوند، پیام‌ها را بین سلول‌های عصبی در مغز رد و بدل می‌کنند. برخی از این انتقال‌دهنده‌های عصبی مسئول تنظیم حالت و وضع روانی انسان هستند.

اعتقاد بر این است که برخی از انتقال‌دهنده‌های عصبی، به‌ویژه نوراپی نفرین، سروتونین و دوپامین باعث تغییر حالت می‌شوند. در برخی کودکان، به نظر می‌رسد افسردگی دارای ارتباط ژنتیکی باشد. براثر بیماری‌های خانوادگی و ارثی، ممکن است بعضی کودکان با سطح ناکافی از انتقال‌دهنده‌های عصبی تنظیم حالت، به دنیا آیند. این امر غالباً به افسردگی منجر می‌شود.

در سایر موارد، رویدادهای پراسترس مانند مرگ یک عزیز، می‌تواند سطح این انتقال‌دهنده‌های عصبی را در کودکان تغییر دهد و باعث افسردگی کودک گردد. کودکانی که بیشتر در خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند آن‌هایی هستند که دارای اختلالاتی مانند بیش فعالی، اختلال یادگیری، اختلال رفتاری و اختلال اضطراب باشند. سابقه سوءاستفاده، بی‌توجهی و بیماری‌های شدید (مانند سرطان و دیابت) نیز کودکان را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به افسردگی قرار می‌دهد. در بسیاری موارد، افسردگی درنتیجه ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی پدید می‌آید. در بعضی موارد نیز منشأ آن زیاد واضح نیست.

نشانه‌های افسردگی در کودکان

 • در کودکان کم سن و سال ممکن است نشانه‌هایی هم چون تمارض، تحریک‌پذیری، بی‌قراری، اجتناب و یا به‌سختی به مدرسه رفتن، چسبیدن به یکی از والدین، نگرانی و دلواپسی در مورد احتمال از دست دادن پدر و مادر وجود داشته باشد.
 • در کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان ممکن است عبوسی، اخمو بودن، خجالتی و یا ناراحت بودن، در مدرسه مشکل‌دار بودن، شر و کج‌خلق بودن، افت تحصیلی نشانه‌های افسردگی باشد.
 • کودکان افسرده معمولاً زودرنج، تحریک‌پذیر و غمگین هستند و این حالت در آن‌ها (به‌ویژه کودکانی که هنوز به مدرسه نرفته‌اند) از طریق گریه و یک حس کلی نومیدی نمود می‌یابد. آن‌ها ممکن است به فعالیت‌های تازه، علاقه‌مندی کمی نشان دهند و یا از فعالیت‌هایی که پیش‌ازاین برایشان خوشایند بوده دیگر لذت نبرند. کودکان افسرده معمولاً در مدرسه مشکل‌ دارند و دارای الگوهای رفتاری پرخاشگرانه و ضداجتماعی هستند. تغییرات عمده در وزن و الگوی خواب از دیگر نشانه‌های افسردگی در کودکان است.
 • بسیاری از کودکان افسرده از ناراحتی و ملال دائمی و کمبود انرژی شکایت دارند. تعداد دوستان آن‌ها معدود است و دوستانی که قبلاً پیداکرده‌اند را ترک می‌کنند. حتی ممکن است به صحبت کردن درباره‌ی مرگ یا عبارات مشابهی که نشانگر افکار مربوط به خودکشی باشد بپردازند. نشانه‌های افسردگی برحسب سن کودکان ممکن است متفاوت باشد.
افسردگی در کودکان
افسردگی در کودکان

در ادامه پاسخ‌هایی برای سوال چگونه افسردگی کودکان را درمان کنیم را مطرح می‌کنیم.

چگونه افسردگی کودکان را درمان کنیم

درمان افسردگی در کودکان معمولاً شامل روان‌درمانی، دارودرمانی یا ترکیبی از این دو است.

روان‌درمانی غالباََ در کمک به کودک برای نشان دادن علائم مربوط افسردگی مفید است. این کار شامل جلسات روان‌درمانی فردی و نیز خانوادگی است. درمان رفتاری – شناختی در درمان افسردگی کودکان بسیار مؤثر است. به‌عنوان بخشی از این روش درمانی، به کودکان یاد داده می‌شود که دیدگاه سالم‌تر و مثبت‌تری نسبت به خود به دست آورند.

کودکان از مزایای درمان میان فردی نیز بهره‌مند می‌شوند. این روش درمان بر رابطه کودک با دیگران تمرکز می‌کند و تلاش می‌کند مهارت‌های میان فردی کودک را بهبود بخشد.

درمان افسردگی کودکان با روان‌درمانی یا دارودرمانی

روان‌درمانی خانوادگی، نوعی درمان میان فردی است که دربرگیرنده‌ی کل خانواده است. این روش به‌ویژه در هنگامی‌که استرس‌های خاص خانوادگی وجود داشته باشد، بسیار مفید و یاری‌رسان است.

دارودرمانی و استفاده از داروهای ضدافسردگی غالباََ به طور عمده‌ای باعث رهایی از نشانه‌های مربوط به افسردگی می‌شوند. دارودرمانی معمولاً در مواردی استفاده می‌شود که روان‌درمانی به‌تنهایی برای برطرف کردن نشانه‌ها ناکام می‌ماند و یا کودک دارای افسردگی مزمن یا عودکننده باشد.

این داروها به متعادل کردن سطح انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز کمک می‌کنند و معمولاً برای یک دوره حداقل ۶ ماهه تا یک ساله تجویز می‌گردند. درمان برخی کودکان ممکن است سال‌ها به طول بیانجامد.

پزشکان بر پایه‌ی نشانه‌های بیماری در هر کودک، از تجربه و قضاوت شخصی خود برای انتخاب دارو استفاده می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در بسیاری موارد این داروها برای درمان افسردگی کودک مفید بوده‌اند.

به‌هرحال، پزشکان مختلف، روش‌های درمانی متفاوتی دارند و به اولیای کودک توصیه می‌شود که از پزشک در مورد داروهایی که تجویز می‌کند و مزایا و خطرات استفاده از آن‌ها سؤال کنند. بیماران باید آگاه باشند که پزشک ممکن است برای تنظیم میزان مصرف دارو برای حصول بهترین نتیجه و کمترین اثرات جانبی، نیاز به کم‌ و زیاد کردن آن و یا تغییر دارو داشته باشد.

نکته‌ای مهم پیرامون درمان افسردگی کودکان

بر پایه‌ی مطالعه‌ی جدیدی که در مجله روان‌پزشکی آمریکا منتشرشده است، اسیدهای چرب امگا ۳ (یک نوع چربی اشباع‌نشده که در روغن ماهی یافت می‌شود و پژوهش‌ها نشان داده که برای رشد کودک اهمیت دارد) می‌تواند برای کودکان مبتلا به افسردگی عمده مفید باشد. برای درک کامل‌تر تأثیرات امگا ۳ بر نشانه‌های افسردگی، هنوز به پژوهش‌های بیشتری نیاز است. کودکان و نوجوانانی که دارای اختلال دوقطبی هستند، معمولاً توسط داروهایی که حالت و وضع روانی را ثابت و استوار می‌کنند، درمان می‌شوند. جلسات روان‌درمانی تکمیلی نیز برای اختلال دوقطبی مفید تشخیص داده‌شده است.

اداره‌ی دارو و غذای آمریکا برای کودکانی که افسردگی‌شان از طریق دارودرمانی مورد درمان قرارگرفته، رهنمودهای خاصی را توصیه کرده است. در نخستین ماه درمان کودکان باید هر هفته از طرف پزشک ملاقات شوند. این ملاقات‌ها در خلال هفته‌های پنجم تا هشتم درمان باید یک هفته در میان باشد و اگر مشکلی وجود نداشته باشد پزشک باید در هفته دوازدهم کودک را دوباره ملاقات کند و پس‌ازآن، با نظر و توصیه‌ی پزشک معالج درمان ادامه یابد.

افسردگی کودکان
افسردگی کودکان

در ادامه نقش دارو در درمان افسردگی را بیان می‌کنیم.

داروهای ضدافسردگی چگونه تأثیر می‌گذارند؟

جواب قطعی برای این سؤال وجود ندارد، اما به نظر می‌رسد که داروهای ضدافسردگی فعالیت بعضی از مواد شیمیایی مغز به نام نوروترانسمیترها را افزایش می‌دهند. در افسردگی غالباً سروتونین و نوراپی نفرین که هر دو جزء نوروترانسمیترها هستند، دچار اختلال می‌شوند.

داروهای ضدافسردگی در چه مواردی تجویز می‌شوند؟

 • افسردگی متوسط و شدید (برای افسردگی خفیف دارو تجویز نمی‌شود).
 • اضطراب شدید و حملات پانیک.
 • اختلالات وسواسی- جبری.
 • دردهای مزمن.
 • اختلالات تغذیه‌ای.
 • اختلال استرس پس از سانحه.

داروهای ضدافسردگی تا چه حد مؤثر هستند؟

بعد از ۳ ماه درمان، ۵۰ تا ۶۵ درصد افراد بهبودی چشمگیر پیدا می‌کنند، درحالی‌که این درصد برای افرادی که دارونما (پلاسبو) استفاده کنند، ۲۵ تا ۳۰ است. این نکته که بعضی افراد با دارونما بهتر می‌شوند شاید جالب به نظر برسد، ولی لازم است بدانید که این اثر مشابه اثری است که مسکن‌ها می‌توانند روی احساس ما داشته باشند. از طرف دیگر هر دارویی که ما استفاده می‌کنیم، مقداری از اثر خود را مدیون داشتن نام دارو بر خود دارو است، به این معنی که افراد گاهی صرف این‌که فکر می‌کنند دارو استفاده می‌کنند احساس بهتری پیدا می‌کنند.

درمان افسردگی
داروهای ضد افسردگی

در ادامه پاسخ‌هایی را برای سوال چگونه افسردگی را درمان کنیم معرفی می‌کنیم.

درمان افسردگی با روان درمانی

افسردگی ریشه در سیستم فکری و ادراکی فرد نسبت به سه محور اصلی خود یعنی:

۱- کاهش اعتماد و عزت‌نفس ۲- بدبینی و احساس تنهایی ۳- ناامیدی نسبت به آینده دارد و درمان نیز باید بر پایه‌ی تغییر این سه نوع فکر، برداشت و ادراک باشد. به عبارتی چون افراد افسرده خطای شناختی زیادی دارند و مشکلات را بزرگ می‌کنند، به خود نسبت می‌دهند و آن را غیرقابل‌حل می‌دانند، درمان بر روی این مسائل متمرکز می‌شود.

نکات عملی در بالا بردن اعتماد و عزت‌نفس بیماران افسرده

 • ارتباط فرد با خدا باید محکم و محکم‌تر گردد.
 • فرد باید احساسات خود را ابراز و نظر خود را اعلام کند.
 • هر زمانی که لازم است، قاطعانه «نه» بگوید.
 • در مجامع در ردیف‌های جلو بنشیند.
 • هنگام راه رفتن پاهای خود را بر زمین نکشد و باصلابت راه برود.
 • کم صحبت کند.
 • با جسم خود خوب رفتار کند و مواظب سلامتی خود باشد.
 • به خود عشق بورزد و فداکاری او نسبت به دیگران متعادل باشد.
 • بیان و ذهنیت مثبت داشته باشد و خود را دست‌کم نگیرد.
 • بر ترس خود غلبه کند.
 • سر را بالا نگه دارد و با رویی گشاده و در کمال آرامش قدم بردارد.
 • به دیگران کمک کند اما تا حدی که به او لطمه نخورد.
 • خود را به دیگران وابسته نکند.
 • سعی نکند همه را راضی نگه دارد.
 • برای خود ارزش و احترام قائل شود.
 • به دیگران عشق بورزد، همه را ببخشد و خود را نیز ببخشد.
 • از بحث کردن جداً احتراز کند.
 • تملق و چاپلوسی نکند.
 • به خود برسد و همیشه نظافت و آراستگی و معطر بودن را مدنظر قرار دهد.
 • به آرامش و تفریح خود توجه کند.
 • ورزش منظم داشته باشد. (روزانه ۲۰ دقیقه پیاده‌روی)
 • در پی کسب موفقیت باشد.
 • به اندازه کافی بخوابد.
 • تغذیه‌ی کافی و مناسب داشته باشد.
 • صله‌ی رحم و معاشرت داشته باشد.
 • هرروز چند دقیقه دوش آب سرد بگیرد.
 • وقتی خوشحال می‌شود راحت بخندد.

روش‌های برقراری ارتباط و رهایی از تنهایی

 • فرد ابتدا باید رشته‌ی اصلی تنهایی و عدم وجود رابطه صمیمی با دیگران و افکار منفی نسبت به برقراری ارتباط با دیگران را بشناسد.
 • به فرد کمک شود تا تغییر رفتار دهد و بر تنهایی و بی‌قراری ارتباط غلبه کند، در فعالیت‌های دسته‌جمعی، کارهای تفریحی یا ورزشی، گروه ورزشی مدرسه و غیره شرکت کند.
 • فرد را حمایت کنید تا احساس خجالت و ترس در ارتباط با دیگران را کاهش دهد. احساس ناامیدی و یأس و افسردگی را به‌طور مناسب کاهش داده تا اعتمادبه‌نفس، صبر و شکیبایی در او افزایش یابد.
 • مهارت‌های اجتماعی و فردی و قواعد و اصول صحیح روابط اجتماعی را یاد بگیرد.
 • شنونده‌ی خوبی برای او باشید.
 • به او آموزش داده شود که دیگران و خود را همان‌طور که هستند بپذیرد.
 • توقعات خود را معقول و واقع‌بینانه کند.
 • خواسته‌ی خود را بیان کند.
رهایی از تنهایی
برقراری ارتباط و رهایی از تنهایی

درمان افسردگی به صورت طبیعی

برای اینکه بتوانید افسردگی را بصورت طبیعی درمان کنید می‌توانید راهکارهای زیر را مدنظر بگیرید:

 • ایمان و باورهای اعتقادی در تمدد اعصاب و آرامش بسیار کارآمد است.
 • عدم استعمال دخانیات / الکل / قهوه و چای
 • خواب منظم و کافی
 • شب‌ها از پرخوری خودداری شود.
 • روزی حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کند (پیاده‌روی تند، شنا، دوچرخه‌سواری، بدن‌سازی).
 • کودک یا نوجوان تا زمانی که نیاز به خوابیدن ندارد وارد رختخواب نشود.
 • اگر احساس می‌کند با مصرف غذای خاصی بدتر می‌شود از مصرف آن خودداری کند.
 • ده دقیقه قبل از خواب دوش آب گرم بگیرد.
 • به‌جای سه وعده‌غذا، روزانه پنج وعده ولی در هر وعده به مقدار کمتر غذا بخورد.
 • شب‌ها به‌جای شام مقداری سالاد، یک عدد میوه و یا یک عدد سیب‌زمینی آب پز بخورد.
 • تا حد امکان از مصرف مواد قندی ساده مثل قند، شکر، شیرینی و مربا خودداری کرده و به‌جای آن‌ها از خرما، کشمش، عسل، نان، بیسکویت سبوس‌دار، سیب‌زمینی، ماکارونی و غیره استفاده کند.
 • نوشیدنی‌ها را خنک و سرد بنوشد (روزی یک عدد بستنی).
 • حداقل یک روز در میان یک وعده ماهی مصرف کند.
 • روزانه حداقل ۱۰۰ گرم سبزی بخورد (به‌خصوص جعفری).
 • حداقل روزی یک وعده میوه مصرف کند (سیب، پرتقال، آناناس، گلابی، آلبالو، گیلاس).
 • مصرف مواد غذایی غنی از منیزیم را افزایش دهد (اسفناج، لوبیا سبز، تخمه‌کدو و آفتابگردان، کنجد و غیره).
 • از خوردن مواد غذایی آماده مانند کنسرو، کالباس، سوسیس و غیره خودداری کند.

اطلاعات بیشتر در مورد افسردگی

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقالات دیگر وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید.

منبع: کتاب بچه‌های رنگارنگ، اثر ابوالفضل آزاد نیا، افسر خلیلی، محمدحسین رادمنش و سمیه سلطانی

نظرات
ازاده

ازاده

ادم های افسرده کم خواب یا بی خواب هستند...حتی یکسری ها از بس قرص می خورن همش خوابن

صوفیا

صوفیا

ارتباط قوی داشتن با خدا تا حد زیادی در بهبود افراد افسرده تاثیر داره

علی

علی

من که هر وقت افسرده باشم یا حتی ناراحت هم باشم اشتهام کور میشه. خیلی بده

محمدعلی

محمدعلی

ممنون از مطلب خوبتون فقط در کنارتمام نکاتی که گفتید باید دقت کرد که برای افسردگی درمان سریع و کوتاه مدت وجود نداره چون باید اثرات افسردگی به صورت عمیق رفع بشن تا برگشت نداشته باشه.

محسن

محسن

معنی افسردگی و تعریفش خیلی زمان بر و خاص هست...کلا درک تعریف افسردگی را از زبان یک بیمار افسرده می توانید بفهمید

ازاده

ازاده

علائم افسردگی در زنان بعد از زایمان خیلی خیلی بیشتر بروز داده می شود. خیلی بده

مریم بانو

مریم بانو

سلام. تعریف افسردگی چیه اصلا؟ برید خوش باشید و اصلا نگید افسرده ایم

خانم امیری

خانم امیری

راه های برای تست علائم افسردگی وجود داره که برای تشخیص افسردگی بسیار کارآمد هستن

ثبت نظر