خانه » حیوانات » ژرمن شپرد – سگ گله – دارای چه ویژگی هایی می‌باشد؟
ژرمن شپرد – سگ گله – دارای چه ویژگی هایی می‌باشد؟

ژرمن شپرد که به معنای چوپان آلمانی می باشد، یکی از معروف ترین سگ های گله است. به اعتقاد برخی، این نژاد نتیجه آمیزش شیپ داگ با گرگ می باشد.
معروف بودن این نژاد به خاطر قهرمان بودن در بازی های عملیات امداد و نجات صلیب سرخ و نیروی پلیس پس از جنگ جهانی اول بر می‌گردد. این سگ اصالتاً یک سگ چوپان است که طی سال ها نگهداری و پرورش ، به قابلیت های عملیاتی زیادی دست یافته است. در این مقاله به طور مفصل به خصوصیات ظاهری و رفتاری این سگ می پردازیم.

ژرمن شپرد
ژرمن شپرد

خصوصیات ظاهری

ژرمن شپرد همیشه به دلیل هوشیاری، وفاداری، زیرکی و قدرت مراقبت، توجه به هر نور و صدا، بی باکی و نترس بودن نسبت به هرچیزی که نسبت به آن سوظن داشته باشد و همچنین نسبت به غریبه ها معروف است. این سگ استعداد بالایی داشته و حس‌ها و اعصاب بسیار توسعه یافته ای دارد. سگی است که بسیار تمایل به تنها بودن داشته و از هوش بسیار بالایی برخوردار است. این سگ به عنوان سگی ماهر و کارآموز معروف است.
ژرمن شپرد دارای پوشش خارجی مضاعف بوده و به صورت صاف و براق می باشد. پوشش درونی، ضخیم متراکم و از نظر ساختمان پشمی بوده و حیوان را درمقابل سرما محافظت می نماید. پوشش خارجی، متراکم بوده و از موهای صاف، زبر و یکدست پوشیده شده است و مقاوم در برابر بارش باران می باشد.

خصوصیات ظاهری دیگر ژرمن شپرد

ژرمن شپرد از بدنی کشیده و استخوان های محکمی برخوردار است و به سبب داشتن عضلات قوی دارای تحمل زیاد برای سرعت و حرکات سریع و ناگهانی است. گردن این سگ کشیده و بلند است.
چشم های این سگ، تقریباً بادامی شکل و نسبتاً تیره تر بوده و گوش های او از اندازه متوسطی برخوردار است. دندان های او قوی و سالم بوده و طوری بر روی هم قرار گرفته اند که به حالت قیچی عمل نموده. وزن این سگ بین ٣٠ تا ۴٠ کیلوگرم و ارتفاع و قد آن ، ۵۵ تا ۶۵ سانتی متر می رسد. رنگ نژاد ژرمن شپرد به نوبه ی خود اهمیت چندانی ندارد. این سگ معمولاً خرمایی تیره، خاکستری، تماماً سیاه و یا تماماً سفید می باشد.

ژرمن شپرد
ژرمن شپرد

خصوصیات رفتاری

سگ های گرگی حیواناتی باهوش، چابک، فعال، مطیع، منطقی و مهربان نسبت به صاحب خود بوده، با کودکان به راحتی ارتباط برقرار کرده و از استعداد تربیت پذیری بالایی برخوردار هستند. ژرمن شپرد شخصیتی ممتاز داشته با وجود بی باکی، جسارت و اعتماد به نفس بالا در برخورد با دشمنان، در مقابل صاحب خود فروتن و مؤدب هستند.
این نژاد به دلیل خصوصیات اخلاقی منحصر به فرد برای انجام بسیاری از کارها مورد تعلیم و تربیت قرار گرفته است و در نواحی مختلف جهان به علت جثه قوی، هوش بالا و محاسن اخلاقی استثنایی به عنوان نگهبان، استفاده در جنگ ها به منظور غریق نجات در رودخانه و دریا ها برای نجات بهمن زدگان در کوه های پر از برف، برای نجات افراد به دام افتاده در آتش سوزی ها و زمین لرزه ها و نیز به عنوان سگ پلیس برای رد یابی رد پای مجرمین استفاده می‌شود.

خصوصیات رفتاری دیگر ژرمن شپرد

از آنجا که سگ های ژرمن شپرد حیواناتی صبور و آرام هستند از آن‌ها به منظور راهنمایی و هدایت نابینایان نیز استفاده می‌شود. متوسط طول عمر حیوان حدود دوازده تا سیزده سال است. فعالیت بدنی و جست و خیز را دوست دارد گاهی اوقات به تعلیم آموزش علاقه نشان می‌دهد و از کشتی گرفتن و مبارزه لذت می‌برد. به شرط اجازه فعالیت بدنی روزانه، برای زندگی در آپارتمان مناسب است. در داخل خانه آرام است ولی حیاط بزرگ برای زندگی آن‌ها مناسب تر خواهد بود.
ریزش مو در این نژاد خصوصاً در فصل ریزش مو، زیاد می‌باشد. شانه کردن روزانه ی این سگ برای جلوگیری از ریزش مو مناسب است.

نکته مهم

نباید ژرمن شپرد را زیاد استحمام کرد و شست و شوی دو بار در سال کافی است تا از خشک شدن و از بین رفتن روغن طبیعی پوست جلوگیری شود. مشکلات کپل و آرنج در آن‌ها شایع است بنابراین قبل از خرید توله سگ از سلامت والدین نسبت به این بیماری اطمینان حاصل نمایید. بیماری های خونی، مشکلات هضم غذا، صرع، اگزما و کوتاه ماندن اندام ها نیز قابل ذکر باشد.

ژرمن شپرد
ژرمن شپرد

برای اطلاعات بیشتر در مورد ژرمن شپرد می توانید به ویکی پدیا مراجعه کنید. شما همچنین می توانید جهت اطلاعات بیشتردر مورد انواع حیوانات و خرید و فروش اینترنتی آنها به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد نژادهای دیگر سگ، ازجمله نژاد دوبرمن می‌توانید به مطلب زیر مراجعه نمایید.


سعید

سعید

ایولا چه سگی واقعا برا گله مناسبه برای نگهبانی هم خوبه


احسان

احسان

سگ تریر از همه نژاد ها بهتر است


mohamad

mohamad

سلام من یه سگ ژرمن شپرد ورک دارم خیلی ازش راضی هستم


شیما

شیما

ژرمن شپرد مو بلند یه نژاد جدا از ژمند شپرد معمولیه؟؟


شیما

مرتضی عسکری

سلام نه از همان نژاد می باشد.


mojtaba

mojtaba

ژرمن شپرد توله کسی سراغ داره


رضا

رضا

نظرتون در مورد ژرمن شپرد شولاین چیه


رضا

مرتضی عسکری

ژرمنهای شولاین از نظر قابلیتهای آموزشی و تعلیم پذیری ( نه هوش ) از نوع استاندارد تا حدی برتر میباشد و گویا مستعد گذراندن انواع دوره های گارد – کشف مواد منفجره و مخدر – زنده یابی و … میباشد . در واقع کسب موفقیت آمیز دوره های فوق و اخذ مدارک مربوطه ، به اندازه داشتن خصوصیات ظاهری فوق اهمیت داشته و موید مهمترین شاخصه اختصاصی این گروه میباشد ( قابلتهای تعلیم پذیری برتر ) .


محمد علوی

محمد علوی

سگ ژرمن برای نگهبانی عالیه مخصوصا ژرمن شپرد سیاه که یه خوف عجیبی داره


علیرضا

علیرضا

ژرمن شپرد سفید به نظر من برای نگهبانی عالیه و هم سگ خوشگلی هست