ژرمن شپرد

ژرمن شپرد که به معنای چوپان آلمانی است، یکی از معروف ترین سگ‌های گله است. به اعتقاد برخی، این نژاد نتیجه آمیزش شیپ داگ با گرگ است.
معروف بودن این نژاد به خاطر قهرمان بودن در بازی‌های عملیات امداد و نجات صلیب سرخ و نیروی پلیس پس از جنگ جهانی اول بر می‌گردد. این سگ اصالتاً یک سگ چوپان است که طی سال ها نگهداری و پرورش، به قابلیت‌های عملیاتی زیادی دست یافته است. در این مقاله به طور مفصل به خصوصیات ظاهری و رفتاری این نژاد می پردازیم.

ژرمن شپرد
ژرمن شپرد

خصوصیات ظاهری

ژرمن شپرد همیشه به دلیل هوشیاری، وفاداری، زیرکی و قدرت مراقبت، توجه به هر نور و صدا، بی باکی و نترس بودن نسبت به هرچیزی که نسبت به آن سوظن داشته باشد و همچنین نسبت به غریبه‌ها معروف است.

چه خریدار باشید، چه فروشنده
واسط‌کالا باعث می‌شه یک خرید و فروش لذت‌بخش را تجربه کنید.

این سگ استعداد بالایی داشته و حس‌ها و اعصاب بسیار توسعه یافته‌ای دارد. سگی است که بسیار تمایل به تنها بودن داشته و از هوش بسیار بالایی برخوردار است.

این سگ به عنوان سگی ماهر و کارآموز معروف است. ژرمن شپرد دارای پوشش خارجی مضاعف بوده و به صورت صاف و براق است. پوشش درونی، ضخیم متراکم و از نظر ساختمان پشمی بوده و حیوان را درمقابل سرما محافظت می‌نماید. پوشش خارجی، متراکم بوده و از موهای صاف، زبر و یکدست پوشیده شده است و مقاوم در برابر بارش باران می باشد.

خصوصیات ظاهری دیگر ژرمن شپرد

ژرمن شپرد از بدنی کشیده و استخوان‌های محکمی برخوردار است و به سبب داشتن عضلات قوی دارای تحمل زیاد برای سرعت و حرکات سریع و ناگهانی است. گردن این سگ کشیده و بلند است.

چشم‌های این سگ، تقریباً بادامی شکل و نسبتاً تیره تر بوده و گوش‌های او از اندازه متوسطی برخوردار است. دندان‌های او قوی و سالم بوده و طوری بر روی هم قرار گرفته اند که به حالت قیچی عمل نموده.

وزن این سگ بین ٣٠ تا ۴٠ کیلوگرم و ارتفاع و قد آن، ۵۵ تا ۶۵ سانتی‌متر می‌رسد. رنگ نژاد ژرمن شپرد به نوبه‌ی خود اهمیت چندانی ندارد. این سگ معمولاً خرمایی تیره، خاکستری، تماماً سیاه و یا تماماً سفید است.

ژرمن شپرد
ژرمن شپرد

خصوصیات رفتاری

سگ‌های گرگی حیواناتی باهوش، چابک، فعال، مطیع، منطقی و مهربان نسبت به صاحب خود بوده، با کودکان به راحتی ارتباط برقرار کرده و از استعداد تربیت پذیری بالایی برخوردار هستند. ژرمن شپرد شخصیتی ممتاز داشته وبا وجود بی باکی، جسارت و اعتماد به نفس بالا در برخورد با دشمنان، در مقابل صاحب خود فروتن و مؤدب هستند.
این نژاد به دلیل خصوصیات اخلاقی منحصر به فرد برای انجام بسیاری از کارها مورد تعلیم و تربیت قرار گرفته است و در نواحی مختلف جهان به علت جثه قوی، هوش بالا و محاسن اخلاقی استثنایی به عنوان نگهبان، استفاده در جنگ‌ها به منظور غریق نجات در رودخانه و دریا ها برای نجات بهمن زدگان در کوه‌های پر از برف، برای نجات افراد به دام افتاده در آتش سوزی‌ها و زمین لرزه‌ها و نیز به عنوان سگ پلیس برای رد یابی رد پای مجرمین استفاده می‌شود.

خصوصیات رفتاری دیگر ژرمن شپرد

از آنجا که سگ های ژرمن شپرد حیواناتی صبور و آرام هستند از آن‌ها به منظور راهنمایی و هدایت نابینایان نیز استفاده می‌شود.

متوسط طول عمر حیوان حدود دوازده تا سیزده سال است. فعالیت بدنی و جست و خیز را دوست دارد گاهی اوقات به تعلیم آموزش علاقه نشان می‌دهد و از کشتی گرفتن و مبارزه لذت می‌برد. به شرط اجازه فعالیت بدنی روزانه، برای زندگی در آپارتمان مناسب است. در داخل خانه آرام است ولی حیاط بزرگ برای زندگی آن‌ها مناسب تر خواهد بود.

ریزش مو در این نژاد خصوصاً در فصل ریزش مو، زیاد می‌باشد. شانه کردن روزانه‌ی این سگ برای جلوگیری از ریزش مو مناسب است.

نکته مهم در باب نگهداری این نژاد

نباید ژرمن شپرد را زیاد استحمام کرد و شست و شوی دو بار در سال کافی است تا از خشک شدن و از بین رفتن روغن طبیعی پوست جلوگیری شود. مشکلات کپل و آرنج در آن‌ها شایع است بنابراین قبل از خرید توله سگ از سلامت والدین نسبت به این بیماری اطمینان حاصل نمایید. بیماری‌های خونی، مشکلات هضم غذا، صرع، اگزما و کوتاه ماندن اندام ها نیز قابل ذکر باشد.

ژرمن شپرد
ژرمن شپرد

برای اطلاعات بیشتر در مورد ژرمن شپرد می توانید به ویکی پدیا مراجعه کنید. شما همچنین می توانید جهت اطلاعات بیشتردر مورد انواع حیوانات و خرید و فروش اینترنتی آن‌ها به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و راحت و بدون دردسر خرید و فروش خود را انجام دهید.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد نژادهای دیگر سگ، ازجمله نژاد دوبرمن می‌توانید به مطلب زیر مراجعه نمایید.

نظرات
هومان

هومان

سگ بلک ژرمن برای یک حیات 80_90 متری خوبه؟؟؟؟؟

میرزایی

میرزایی

سلام عرض ادب و احترام بله مناسب است.

محسن علوی

محسن علوی

سگ های ژرمن واقعا باهوش هستند

اقای کیانی

اقای کیانی

ژرمن شپرد ها سگ های خیلی با وفایی هستند اما اگر با کسی دشمنی پیدا کنند خیلی کینه ای هستند.

سعید

سعید

ایولا چه سگی واقعا برا گله مناسبه برای نگهبانی هم خوبه

احسان

احسان

سگ تریر از همه نژاد ها بهتر است

mohamad

mohamad

سلام من یه سگ ژرمن شپرد ورک دارم خیلی ازش راضی هستم

شیما

شیما

ژرمن شپرد مو بلند یه نژاد جدا از ژمند شپرد معمولیه؟؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام نه از همان نژاد می باشد.

mojtaba

mojtaba

ژرمن شپرد توله کسی سراغ داره

رضا

رضا

نظرتون در مورد ژرمن شپرد شولاین چیه

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

ژرمنهای شولاین از نظر قابلیتهای آموزشی و تعلیم پذیری ( نه هوش ) از نوع استاندارد تا حدی برتر میباشد و گویا مستعد گذراندن انواع دوره های گارد – کشف مواد منفجره و مخدر – زنده یابی و … میباشد . در واقع کسب موفقیت آمیز دوره های فوق و اخذ مدارک مربوطه ، به اندازه داشتن خصوصیات ظاهری فوق اهمیت داشته و موید مهمترین شاخصه اختصاصی این گروه میباشد ( قابلتهای تعلیم پذیری برتر ) .

محمد علوی

محمد علوی

سگ ژرمن برای نگهبانی عالیه مخصوصا ژرمن شپرد سیاه که یه خوف عجیبی داره

علیرضا

علیرضا

ژرمن شپرد سفید به نظر من برای نگهبانی عالیه و هم سگ خوشگلی هست

ثبت نظر