انتخاب صفحه کلید مناسب برای کامپیوتر

انتخاب صفحه کلید مناسب برای کامپیوتر

یکی از دغدغه‌های مهم برای کسانی که با کامپیوتر کار می‌کنند انتخاب یک صفحه کلید مناسب است. صفحه کلید از عناصر مهم و کاربردی هنگام استفاده از کامپیوتر است و بدون آن تقریباً کار با کامپیوتر امکان پذیر نیست. این نوشتار قصد دارد با معرفی ویژگی‌های یک صفحه کلید مناسب و نیز انواع آن‌ها و بررسی مزایا و معایب هر یک مخاطبان عزیز را در انتخاب یک صفحه کلید خوب و مناسب یاری نماید.

آنچه در ادامه می‌خوانید

اهمیت دقت در انتخاب یک صفحه کلید مناسب

هر چند که امروزه اغلب کامیپوترهای رومیزی جای خود را به لپ تاپ‌ها، نوت بوک‌ها و تبلت‌ها داده‌اند، با این وجود از اهمیت صفحه کلیدها ذره‌ای کاسته نشده است. سازندگان صفحه کلیدها روز به روز نمونه‌های جدیدی از آن‌ها را تولید می‌کنند که قابلیت بیشتری دارند و امکانات حرفه‌ای‌تری را برای کاربران خود ارائه می‌دهند. از این رو لازم است تمام کسانی که هنگام کار با کامپیوتر بیشترین استفاده را از صفحه کلید می‌نمایند دقت بیشتری هنگام انتخاب و خرید آن داشته باشند. انتخاب یک صفحه کلید نامناسب و استفاده بیش از حد از آن می‌تواند مشکلات زیادی را برای کاربر به وجود آورد و عوارض جبران ناپذیری را متوجه او کند.

همچنین گاهی نیز ممکن است کاربر دست به انتخابی بزند که مناسب کار او نباشد. به عنوان مثال فرض کنید گیمری صفحه کلیدی خریده است که بیشتر مناسب تایپیست‌ها می‌باشد. در این صورت انتخاب او اشتباه بوده و او نمی‌تواند حین بازی از آن صفحه کلید استفاده نماید. در صورت استفاده از آن هم ممکن است با ناراحتی‌ها و دشواری‌هایی رو به رو شود. بنابراین دقت در انتخاب یک صفحه کلید مناسب از اهمیت بسیاری برخوردار است.

انتخاب صفحه کلید مناسب برای کامپیوتر
خرید یک صفحه کلید خوب

کار با یک صفحه کلید نامناسب چه عوارضی خواهد داشت؟

امروزه صفحه کلیدهای بسیار متنوعی به بازار عرضه می‌شوند. به علت همین تنوع زیاد، بسیاری از کاربران هنگام خرید صفحه کلید اطلاعات دقیقی در مورد آن نداشته و در خرید خود دچار اشتباه و سردرگمی می‌شوند. وقتی کاربر به علت عدم آگاهی دست به انتخاب اشتباه می‌زند عوارضی متوجه او می‌شود که به مرور زمان آشکار می‌گردد. درد شانه، درد مچ و انگشتان دست از مشکلاتی است که هنگام کار با یک صفحه کلید نامناسب متوجه کاربر می‌شود. سندروم مچ دست نیز بیماری‌ای است که کاربر بر اثر استفاده از صفحه کلید نامناسب به آن دچار می‌شود. بنابراین کاربر به منظور پیشگیری از ابتلا به این بیماری ناگزیر است قبل از خرید صفحه کلید اطلاعاتی پیرامون آن کسب کند تا دچار عوارض ناشی از انتخاب نامناسب نشود.

نکات مهم در انتخاب یک صفحه کلید مناسب

از جمله نکاتی که هنگام انتخاب و خرید یک صفحه کلید مناسب باید مورد توجه قرار بگیرد به شرح زیر است:

انتخاب صفحه کلید متناسب با کار کاربر

هر کاربرِ کامپیوتر به منظور انجام کار خاصی از صفحه کلید استفاده می‌کند، یکی به منظور بازی، دیگری به منظور تایپ و غیره. بنابراین اولین چیزی که هنگام خرید صفحه کلید باید مورد توجه قرار بگیرد پاسخ به این سوال است که با این صفحه کلید قرار است چه کاری انجام شود. بنابراین یک کاربر زمانی که می‌خواهد یک صفحه کلید انتخاب نماید باید حوزه فعالیت خود با صفحه کلید را مشخص کند و متناسب با آن خرید را انجام دهد.

انتخاب صفحه کلید ارزانتر برای کارهای ساده‌تر

در رابطه با انتخاب صفحه کلید مناسب در صورتی که هدف کاربر از خرید صفحه کلید انجام امور روزمره و ساده‌تر همچون تایپ باشد، بهتر است به سراغ صفحه کلیدهای ارزانتر برود. اما چنانچه او بخواهد کارهای حرفه‌ای‌تری را با صفحه کلید خود انجام دهد همچون انجام امور گرافیکی و یا انجام بازی‌های کامپیوتری، بهتر است صفحه کلیدهای حرفه‌ای‌تری را انتخاب نماید. صفحه کلید حرفه‌ای کلیدهایی همچون کلیدهای کنترل مدیا پلیر، صدا و اجرای برنامه‌ها را دارد که صفحه کلیدهای معمولی فاقد چنین دکمه‌های اضافه‌ای هستند.

توجه به ارگونومیک بودن در انتخاب صفحه کلید مناسب

ممکن است یک کاربر مدت زمان زیادی را پشت کامپیوتر بنشیند و با صفحه کلید کار کند. بنابراین لازم است صفحه کلید ارگونومیک باشد یعنی کاملاً با ساختار بدنی کاربر سازگار باشد طوری که او هنگام کار با صفحه کلید احساس خستگی نکند و حس بدی نداشته باشد. از طرفی به هیچ بیماری‌ و یا عوارضی دچار نشود. بنابراین توجه به ارگونومیک بودن صفحه کلید از موارد بسیار مهمی است که باید هنگام انتخاب و خرید مورد توجه قرار بگیرد. صفحه کلیدی که دارای شیب و ارتفاع قابل تنظیم باشد، لبه‌ای برای قرار گیری مچ دست داشته باشد ( این قسمت را می‌توان به طور جداگانه خرید و به صفحه کلید اضافه کرد) و تعداد کلیدهای کنترلی و میانبر بیشتری داشته باشد تا از این طریق به کار کاربر سرعت ببخشد از ویژگی‌های صفحه کلیدهای خوب و مناسب محسوب خواهد شد.

توجه به بی‌سیم و یا سیم دار بودن صفحه کلید

در رابطه با انتخاب صفحه کلید مناسب کاربرانی که دوست دارند صفحه کلیدهای دست و پا گیر نداشته باشند می‌توانند از صفحه کلیدهای بی‌سیم استفاده کنند. البته لازم به ذکر است صفحه کلیدهای سیم دار سرعت عمل بیشتری نسبت به صفحه کلیدهای بی‌سیم دارند.

توجه به بی سیم و سیم دار بودن
انتخاب یک صفحه کلید بی سیم

توجه به خصوصیات کلیدها در انتخاب صفحه کلید مناسب

توجه به خصوصیات کلیدهای صفحه کلید از دیگر مواری است که هنگام انتخاب و خرید صفحه کلید مناسب باید به آن دقت شود. این که کلیدهای صفحه کلید هنگام ضربه زدن و کار کردن با آن‌ها سفت هستند یا نرم و یا این که کاربر هنگام کار با صفحه کلید احساس راحتی می‌کند یا نه، بیانگر خصوصیات صفحه کلید می‌باشند. باید به عمق کلیدهای صفحه کلید و نیز صدایی که هنگام تایپ کردن ایجاد می‌نماید نیز توجه کرد. کسانی که با صدای بلند دکمه‌های صفحه کلید مشکلی ندارند شاید انتخاب آسانتر و راحت‌تری نسبت به کسانی که به صدای کلیدها حساس هستند داشته باشند. بنابراین توجه به این ویژگی‌ها نیز می‌تواند در انتخاب یک صفحه کلید مناسب مهم و ضروری باشد.

توجه به نحوه اتصال صفحه کلیدها

صفحه کلیدهایی که امروزه طراحی و تولید می‌شوند جهت اتصال از درگاه USB بهره می‌گیرند. این در حالی است که صفحه کلیدهای قدیمی جهت اتصال از پورت‌های Ps2 بهره می‌بردند. بنابراین توجه به این مورد ( هر چند که امروزه صفحه کلیدهای بدون سیم و یا وایرلس بین کاربران طرفداران بسیاری پیدا کرده است و بیشتر توسط آن‌ها مورد توجه قرار گرفته است) نیز می‌تواند جهت انتخاب و خرید یک صفحه کلید مناسب ضروری به نظر برسد.

لازم به ذکر است صفحه کلیدهای بدون سیم یا همان صفحه کلیدهای وایرلس نسبت به صفحه کلیدهای سیم دار گرانتر هستند. از طرفی به کارگیری و راه اندازی آنها از به کارگیری و راه اندازی صفحه کلیدهای سیم دار مشکلتر و سخت‌تر است. این نوع صفحه کلیدها دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه شرح داده خواهد شد. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب و خرید صفحه کلید به تناسب و سازگاری آن با کامپیوتر توجه شود تا انتخاب و خرید بهتری صورت بگیرد و در نتیجه منجر به پرداخت هزینه اضافی توسط کاربر نشود.

توجه به نور پس زمینه در انتخاب صفحه کلید مناسب

کاربرانی که بیشترِ کارهای خود را در تاریکی انجام می‌دهند چه بر اساس اجبار و چه بر اساس علاقه‌ی خود، باید هنگام خرید صفحه کلید به نور پس زمینه آن توجه نمایند. هم صفحه کلیدهای بی‌سیم و هم صفحه کلیدهای سیم دار هر دو با طرح‌های نور پس زمینه‌ای در بازار موجود می‌باشند.

توجه به قابل حمل بودن صفحه کلید

کاربرانی که دوست دارند صفحه کلیدی داشته باشند که حمل آن آسان باشد، می‌توانند صفحه کلیدهای پلاستیکی‌ای که امروزه به بازار عرضه شده‌اند و قابلیت تا شدن به هر شکل را دارند خریداری نمایند.

قابل حمل بودن
قابل حمل بودن صفحه کلید

توجه به دکمه‌های جانبی در انتخاب صفحه کلید مناسب

صفحه کلیدهایی که برای انجام کار خاصی طراحی شده‌اند دارای دکمه‌های اضافی همچون دکمه ارسال برنامه‌ها، دکمه تنظیمات و غیره هستند. کاربران هنگام خرید صفحه کلید باید به این دکمه‌ها دقت کرده و صفحه کلیدی انتخاب نمایند که دارای دکمه‌های جانبی متناسب با نیازشان است. با انتخاب این نوع صفحه کلیدها سرعت انجام کار برای کاربران افزایش می‌یابد. به عنوان مثال کسی که حسابدار است و امور مالی شرکتی را انجام می‌دهد بهتر است صفحه کلیدی انتخاب نماید که دارای ماشین حساب می‌باشد. کسی هم که دوست دارد صفحه کلید کوچکتر و جمع و جورتری داشته باشد و چندان هم به ماشین حساب نیاز ندارد می‌تواند صفحه کلیدی بخرد که فاقد ماشین حساب باشد.

توجه به قیمت انتخاب صفحه کلید مناسب

قیمت صفحه کلید از دیگر مواردی است که هنگام خرید مورد توجه قرار می‌گیرد. چون صفحه کلیدها قابلیت‌های متفاوتی دارند بنابراین قیمتهای متفاوتی خواهند داشت. بنابراین هر کاربر باید صفحه کلیدی انتخاب کند که قابلیتهای آن متناسب با نیازهایش باشد و بر حسب آن نیز هزینه صرف نماید. هر اندازه قابلیت‌های صفحه کلید زیاد باشد قیمت آن نیز زیاد خواهد بود.

دسته‌بندی صفحه کلید

صفحه کلیدها را می‌توان با توجه به کاربران آن‌ها در سه دسته مختلف جای داد:

صفحه کلیدهای کاربران معمولی

بیشترین نوعی که توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد صفحه کلید کاربران معمولی است. این نوع صفحه کلیدها، صفحه کلیدهای پیش فرض لپ تاپ‌ها و کامپیوترها هنگام خرید هستند و بیشتر در منازل، مدارس، ادارات و سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

صفحه کلیدهای کاربران نیمه حرفه‌ای

صفحه کلیدهای کاربران نیمه حرفه‌ای اندکی متفاوت از صفحه کلیدهای معمولی هستند. این نوع صفحه کلیدها بیشتر توسط کاربرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که به صفحه کلیدهایی نیاز دارند که اندکی پیشرفته‌تر از صفحه کلیدهای معمولی است.

صفحه کلید کاربران حرفه‌ای

این نوع صفحه کلیدها بیشتر برای گیمرها و کسانی مناسب است که کارهای حرفه‌ای با کامپیوتر انجام می‌دهند و لذا به صفحه کلیدهایی نیاز دارند که کلیدهای خاص و مقاوم داشته باشند. این نوع صفحه کلیدها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • صفحه کلیدهای مدیا پلیر.
 • صفحه کلیدهای بازی.
انتخاب صفحه کلید مناسب برای کامپیو
صفحه کلید کاربران حرفه‌ای

انواع صفحه کلیدها و مزایا و معایب هر یک

بعد از معرفی راه‌های انتخاب صفحه کلیدی مناسب به معرفی انواع صفحه کلید و مزایا و معایب هرکدام می‌پردازیم. همانطور که قبلاً نیز ذکر شد، دقت در انتخاب صفحه کلیدها از اهمیت به سزایی برخوردار است، زیرا اولاً مهمترین و اساسی‌ترین وسیله جانبی هر کامپیوتری به شمار می‌رود و کار با کامپیوتر بدون آن تقریباً غیر ممکن است، ثانیاً در صورت انتخاب نادرست صفحه کلید عوارضی متوجه کاربر می‌شود که سلامتی وی را به خطر می‌اندازد. درضمن چون صفحه کلیدها از تنوع بسیاری برخوردار هستند شناخت کافی از هر یک می‌تواند به کاربر کمک کند تا انتخاب بهتر و درستی داشته باشد. لذا در این بخش به توضیح انواع صفحه کلیدها و مزایا و معایب هر یک پرداخته می‌شود.

صفحه کلیدهای بدون سیم (وایرلس)

امروزه صفحه کلیدهایی تولید و به بازار عرضه می‌شوند که بدون سیم هستند و کارکردی مشابه موس‌های بدون سیم دارند. نحوه کار این نوع صفحه کلیدها به این شکل است که قطعه بسیار کوچکی مثل فلش به پورت کامپیوتر وصل شده و سیگنال‌هایی که از طریق صفحه کلید ارسال می‌شود را دریافت می‌نماید. این نوع صفحه کلیدها انرژی خود را از طریق باتری تامین می‌نمایند.

کسانی که هنگام کار با کامپیوتر در فاصله زیادی از مانیتور می‌نشینند بهتر است از این نوع صفحه کلیدها خریداری نمایند که هم کار را برای آن‌ها آسانتر می‌کند و هم این که چون بدون سیم است بناربراین هیچ سیمی وجود ندارد که دست و پا گیر باشد. معمولاً صفحه کلیدهای بدون سیم را همراه با ماوسهای مخصوص به فروش می‌رسانند. از مزایا و معایب این نوع صفحه کلیدها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایا

 • دارای کارایی بالایی هستند.
 • در مدل‌های بالاتر دارای امکانات بیشتری هستند.
 • آزادی عمل بیشتری را به کاربر ارائه می‌دهند.

معایب

 • بیشتر برای کاربران حرفه‌ای و گیمرها مناسب هستند.
 • معمولاً قیمت بسیار بالایی دارند.
 • در سایر دستگاه‌های وایرلسی که در مجاورت آن‌ها قرار دارد نویز ایجاد می‌نمایند.
 • فرکانس‌های این نوع صفحه کلیدها فقط تا یک فاصله مکانی معین برای پرتو افکن قابل دریافت هستند.
 • چنانچه این نوع صفحه کلیدها ارگونومیک باشند قیمت‌های بسیار بالاتری نسبت به صفحه کلیدهای سیم دار ارگونومیک خواهند داشت.

انواع صفحه کلیدهای بدون سیم

در رابطه با انتخاب صفحه کلید مناسب صفحه کلیدهای بدون سیم خود نیز دارای انواع مختلفی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

صفحه کلیدهای ژله‌ای

این نوع صفحه کلیدهای بدون سیم بسیار نرم و منعطف پذیر هستند به طوری که می‌توان آن‌ها را به راحتی تا کرد و به آسانی حمل نمود. همچنین این نوع صفحه کلیدها در مقابل رطوبت و ضربه نیز بسیار مقاوم می‌باشند. از مزایای صفحه کلیدهای بدون سیم ژله‌ای می‌توان به قابل شست و شو بودن، مقاوم بودن در برابر رطوبت، حمل آسان، تطابق با سطوح ناهموار و نیز انعطاف پذیری بسیار بالا اشاره کرد.

انتخاب صفحه کلید مناسب برای کامپیو
صفحه کلید ژله‌ای

صفحه کلیدهای لیزری

در این نوع صفحه کلیدها یک تصویر لیزری از یک صفحه کلید مجازی توسط یک پرتو افکن و یا دوربین روی یک صفحه صاف و هموار ساتر می‌شود. حرکت انگشتان نیز پس از آن، توسط یک سنسور در پرتو افکن دریافت شده و به وسیله برنامه‌ای خاص مختصاتی که به عنوان کلیدها وارد می‌شود را به یک کاراکتر و یا یک عمل معین و مشخص تبدیل می‌نماید. از معایب این نوع صفحه کلیدها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
چون در هنگام تایپ و استفاده از صفحه کلید هیچ دکمه‌ای فشرده نمی‌شود و نیز تصویر سازی روی یک سطح صاف و هموار انجام می‌گیرد، کسانی که از این نوع صفحه کلیدها استفاده می‌نمایند اغلب در ناحیه مچ دست و انگشتان خود دچار ناراحتی‌هایی می‌شوند.

صفحه کلیدهای شیشه‌ای

همانطور که از نام صفحه کلیدهای بدون سیم شیشه‌ای پیداست این نوع صفحه کلیدها از صفحه‌ای شیشه‌ای و آینه‌ای مانند تشکیل یافته‌اند. صفحه کلیدهای بدون سیم شیشه‌ای لمسی هستند. چون این نوع صفحه کلیدها هنگام استفاده برای کاربران محدودیتهایی ایجاد می‌نمایند لذا تعداد محدودی از افراد از آنها استفاده می‌کنند. معمولاً این نوع صفحه کلیدها انتخاب آن دسته از افرادی است که به زیبایی بسیار اهمیت می‌دهند و زیبایی ظاهری برای آن‌ها مهمتر از نحوه عملکرد و کارایی صفحه کلیدهاست.

از مزایای صفحه کلیدهای بدون سیم شیشه‌ای می‌توان به زیبایی خاص و منحصر به فرد و عدم نفوذ گرد و غبار بین دکمه‌ها اشاره کرد. مناسب نبودن برای تایپ مخصوصاً برای کسانی که تایپ کردن شغل اصلی آنهاست یعنی تایپیستها، استراحت ندادن به دست‌ها هنگام استفاده از صفحه کلید، کنترل دست به منظور جلوگیری از تماس مستقیم آن با شیشه، افتادن خش روی شیشه و برجای ماندن آثار انگشتان که کاربر را به تمیز کردن مداوم آن با دستمال مخصوص وادار می‌کند از معایب صفحه کلیدهای بدون سیم شیشه‌ای است.

صفحه کلیدهای سیم دار

این نوع صفحه کلیدها چون ارزانتر هستند طرفداران زیادی دارند. دارای کلیدهای ساده‌ای برای وب و موسیقی و نیز میانبرهایی برای برخی از برنامه‌ها می‌باشند. از مزایا و معایب این نوع صفحه کلیدها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایا

 • قیمت مناسبی دارند و نسبت به صفحه کلیدهای دیگر ارزانتر هستند.
 • دارای تنوع قیمتی بسیار بالایی هستند تا آنجایی که کاربر می‌تواند با صرف کمترین هزینه یک صفحه کلید سیم دار مطابق با سلیقه خود پیدا کند.
 • از رایجترین نوع صفحه کلید در منازل، سازمانها، مدارس و ادارات محسوب می‌شوند.
 • در سطح کاربران معمولی در همه زمینه‌ها قابل استفاده هستند.

معایب

 • بعد از مدتی استفاده امکان اتصالی کردن سیم وجود دارد.
 • بعد از مدتی استفاده ممکن است دکمه‌های آن جا به جا شده و دیگر کار نکند و یا این که خیلی سخت فشرده شود.
 • البته به وجود آمدن چنین مشکلاتی به دلایل دیگری همچون قیمت صفحه کلید و میزان مراقبت کاربر از آن نیز بستگی دارد. در ضمن در صورتی که کاربر توان مالی بالاتری داشته باشد بهتر است صفحه کلید با مدل‌های بالاتری را خریداری نماید تا طول عمر بیشتری داشته باشد و هنگام استفاده دچار مشکلات کمتری شود.
انتخاب صفحه کلید مناسب برای کامپیوتر
صفحه کلیدهای سیم دار
صفحه کلیدهای سیم دار
صفحه کلیدهای سیم دار

سخن پایانی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد صفحه کلید مناسب می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

همچنین اگر قصد دارید قطعات جانبی کامپیوتر را خرید و فروش نمایید می‌توانید به سایت و یا اپلیکیشن‌واسط کالا مراجعه نمایید و درخواست خرید خود را اعلام نمایید.

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.