پرنده اردک

پرنده اردک یا مرغابی نامی است که معمولاً برای تعدادی از گونه های مرغابی سانان در خانواده پرندگان AnatIdae به کار می رود. اردک‌ها به چندین زیر خانواده تقسیم می شوند. مرغابی‌ها اغلب پرندگان آبی هستند که بیشترشان کوچک تر از هم خانواده‌های غاز و قو هستند. مرغابی‌ها هم در آب دریا و هم در آب شیرین زندگی می‌کنند. اردک پرنده‌ایست تخم‌گذار که بیشتر در آب زندگی می‌کند. گونه‌های زیادی از اردک در دنیا هستند که هنوز شناخته‌نشده‌اند. این پرنده پرهای چربی دارد تا با تماس به آب، پرها خیس نشود و پرنده پس از خارج شدن از آب‌سنگین نشود.

اردک یکی از اولین گونه‌های پرندگان است که توسط آدمی اهلی‌شده است و به نظر می‌رسد که اهلی کردن آن در کشور مصر صورت گرفته باشد، زیرا که در حفاری‌های به‌عمل‌آمده بر روی گور امنحوتب سوم یکی از فراعنه باستانی مصر که در حوالی ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد می‌زیسته است، تصویر یک اردک در بین گل‌های لوتوس مشاهده‌شده است و گفتنی است که مصریان باستان یکی از اولین اقوام کهن بشری هستند که اقدام به جوجه‌کشی از این پرنده نمودند و شاید علت توجه مصریان باستان به پرورش این پرنده، کانال‌های متعدد آبی رودخانه طویل و ممتد نیل بوده باشد و امروزه نیز پرورش اردک به‌شدت در عصر رایج و متداول است.

چه خریدار باشید، چه فروشنده
واسط‌کالا باعث می‌شه یک خرید و فروش لذت‌بخش را تجربه کنید.
پرنده اردک
پرنده اردک

خصوصیات عمومی پرنده اردک

اردک پرنده‌ای با بدن کشیده و پاهای کوتاه است که باعث می‌شود بدنش نزدیک زمین قرار گیرد. اردک از پرندگان نوک پهنی است که در جانورشناسی به آن‌ها لاسیلورستر Lamelliorostere می‌گویند، درازا و حجم بال اردک نسبت به سایر طیور متوسط است و اردک اهلی بدین دلیل به‌خوبی نمی‌تواند پرواز کند و حرارت طبیعی بدن اردک ۷ / ۴۰ درجه سانتی گراد و تعداد نبض به‌طور متوسط ۳۱۲ دفعه در دقیقه و تعداد تنفس ۱۶ – ۲۸ بار در دقیقه هست. سربزرگ و قطر منقار آن در بالا و پایین کم است.

بدنی ترتیب از اتصال منقار به یکدیگر برجستگی خاصی از نیمرخ در آن‌ها دیده نمی‌شود حجم منقار در اردک‌ها نسبت به سایر طیور و بخصوص غاز زیادتر بوده و سطح بیشتری را نسبت به سر و جثه حیوان اشغال می‌کند. منقار در محل اتصال به سر نازک‌تر از قسمت آزاد است. ازاین‌رو تقریباً به‌صورت یک بیلچه درآمدهاست. منقار از غشای صاف و همواره پوشیده شده است که لبه آن از یک قسمت شاخی پوشیده می‌شود. زبان در اردک قوی و عضلانی است و غدد چشایی فراوانی دارد که به‌وسیله آن‌ها تااندازه‌ای طعم مواد غذائی را حس می‌کند. گردن اردک کوتاه و قطر آن متوسط است. پرها تمام بدن اردک‌ها را پوشانیده و غشای ضخیمی را درروی پوست تشکیل می‌دهد. این پرها به‌خوبی روغنی شده‌اند و این امر مانع از رسیدن آب و رطوبت به بدن می‌گردد.

نژادهای اهلی پرنده اردک

در زیر چند نژاد اهلی از این پرنده را معرفی می‌کنیم:

نژاد پکین Peckin

منشأ این نژاد کشور چین است و اولین بار در سال ۱۸۷۳ به‌عنوان یک نژاد مشخص معرفی‌شده است و در حال حاضر بیشتر مزارع پرورش اردک گوشتی در آمریکا از این نژاد استفاده می‌کنند. این نژاد دارای بدنی کشیده و سینه‌ای پهن بوده و رنگ آن سفید کرمی و رنگ پوست آن زرد و رنگ منقار و پاها پرتقالی است. وجه تمایز اردک نر از ماده، وجود دو پر کوچک تابیده در منتهای الیه دم است. امتداد بدن از شانه به‌طرف پشت. شیب‌دار بوده و در حقیقت قسمت انتهایی بدن و دم نزدیک زمین قرارگرفته است. این طرز ساختمان بدن و همچنین طرز راه رفتن، پرنده را شبیه به پنگوئن‌ها می‌سازد.

طرز ساختمان بدن سبب شده است که حیوان نتواند به‌آسانی بر روی زمین جفت‌گیری کند ازاین‌رو برای جفت‌گیری باید در آب برود. بهترین سن برای عرضه در بازار سن ۸ تا ۱۲ هفتگی است و در این سن وزن اردک بین ۲ تا ۳ کیلوگرم خواهد بود و پس‌ازآن به‌تدریج از کیفیت گوشت کاسته می‌شود. این نژاد آرام بوده و شرایط محیطی را به‌خوبی تحمل می‌کند و در مقایسه با سایر نژادها از بال کوچک‌تری برخوردار است و زیباتر به نظر می‌رسد اردک ماده آن علاقه چندانی به خوابیدن بر روی تخم ندارد.

نژاد روئن Rouen

منشأ این نژاد شهر روئن در ایالت نرماندی فرانسه است که نام نژاد نیز از نام آن گرفته‌شده است و این نژاد تا حدودی شبیه نژاد پکین است. این نژاد در اصل از نژاد اردک وحشی مالارد منشعب شده و اردک نر آن دارای بال‌وپرهای زیبای آبی و سبز و سیاه است و در لابلای آن خطوطی سفید قرار دارند. ازنظر رنگ، نر و ماده در این نژاد اختلاف دارند و رنگ نرها زیباتر از رنگ ماده‌ها هست.
جثه نرها نیز از جثه ماده‌ها بزرگ‌تر است، رنگ اردک ماده سفید و قهوه‌ای روشن است و پاها و منقار به رنگ پرتقالی و پوست به رنگ زرد است و اردک ماده آن علاقه چندانی به خوابیدن بر روی تخم ندارد. ماده اردک‌ها سالیانه ۸۰ عدد تخم می‌گذارند که رنگ پوسته تخم خاکستری آبی‌فام تا سبز هست. گوشتشان بسیار لذیذ و خوش‌خوراک است.

نژاد روئن
نژاد روئن

نژاد ایلسبوری aylesbury

این نژاد اردکی تنبل و سنگین‌وزن از اردک‌های نژاد گوشتی است که منشأ آندره ایلسبوری در حومه شهر لندن در انگلیس است و وزن اردک نر آن در حدود ۵ / ۴ کیلوگرم و وزن اردک ماده در حدود ۴ کیلوگرم است این نژاد برای تولید گوشت مناسب است، اردک ایلسبوری منقاری بلند. راست و به رنگ سفید صورتی فام و پاهای پرتقالی‌رنگ دارد و برخلاف رنگ پوست سایر نژادهای اردک که معمولاً زرد است رنگ پوست اردک ایلسبوری سفید است. میزان تولید تخم آن سالیانه در حدود یک‌صد عدد تخم است.

نژاد آنکونا Ancona

این اردک جز نژادهای گوشتی است و معمولاً جوجه‌های آن به رنگ شو کولاتی و سفید و اردک‌های بالغ به رنگ سیاه‌وسفیدند. سر و گردن و سینه معمولاً به رنگ سفید و باقی اجزای بدن به رنگ سیاه است.

نژاد خالدار استرالیایی Australian Spotted

این نژاد در سال ۱۹۲۰ میلادی در آمریکا به وجود آمد و در سال ۱۹۲۸ برای اولین بار به نمایش گذاشته شد. این نژاد از تلاقی نژادهای مالارد، دم‌دراز وکال و برخی نژادهای خالدار از گله‌های اردک وحشی استرالیایی به وجود آمد. اندازه جثه این اردک‌ها حد واسطی بین گونه مالارد نوک دراز و گونه کال نوک کوتاه هست. وزن اردک نر آن‌یک کیلو تا ۲/۱ کیلوگرم و اردک ماده بین ۸۷۰ گرم تا ۱۰۵۷ گرم هست. این نژاد ازلحاظ رنگ واریته های مختلفی نظیر سرسبز، سر آبی و سر نقره‌ای دارد. اردک خالدار استرالیایی تخم‌گذار خوب و مادری ممتاز است جوجه اردک‌های بسیار فرز و چالاکی دارد و ازلحاظ قدرت پرواز همانند نژاد کال Call پرندگانی توانا هستند.

جایگاه پرنده اردک

اردک از حیواناتی به شمار می‌رود که علاقه زیادی به آب دارد و بسیاری گمان می‌کنند که زندگی در خشکی برای حیوان با لذت و رضایت همراه نیست. ولی باید دانست که برخلاف تصور، تجربه نشان داده است که پرنده اردک خیلی زود به تغییر محیط و وضع موجود عادت کرده و به‌آسانی قادر است کمبود آب و دریاچه و امثال آن را با مراتع و علف‌زارهای سبز و خرم جبران نموده و حتی پرورش به طریقه بسته را به‌نحوی‌که در مویر سایر طیور اهلی جریان دارد به‌آسانی و خوبی تحمل نماید.

در مورد ساختمان جایگاه و لانه اردک‌ها شرایط و اصولی که برای مرغداری‌ها باید در نظر گرفته شود عیناً جهت لانه‌های اردک قابل‌اجرا هست، منتهی باید در نظر داشت، چون اردک‌ها عادت دارند تمام مدت شب و روز را در هوای آزاد زندگی کنند و دائماً در حال حرکت و فعالیت باشند لذا باید سعی شود تا حد امکان محوطه‌های محصور و وسیع و بزرگی را در جلوی هر لانه برای اردک‌ها اختصاص داد که حیوانات بتوانند در مواقع لزوم از جایگاه‌های خود خارج‌شده و در آن قسمت به جست‌وخیز بپردازند.

جایگاه پرنده اردک
جایگاه پرنده اردک

تغذیه پرنده اردک

برخلاف سایر انواع طیور اهلی، جوجه اردک‌ها از همان ساعات اولیه خروج از تخم علاقه عجیبی به خوردن غذا از خود نشان می‌دهند و معمولاً در چنین هنگامی بهتر است از خوراک‌هایی که در آب وجود دارد یا مواد غذایی که منشأ حیوانی دارند برای تغذیه جوجه استفاده شود.

ولی چنانچه این کار مقدور نباشد می‌توان روزی پنج الی شش بار مقداری آرد سپوس و پودر شیر و آرد مواد علوفه‌ای را به‌صورت خمیر درآورده و در اختیار جوجه‌ها قرارداد. تجربه نشان داده است که ترکیبات مزبور که البته می‌توان اجزای آن را با مواد غذایی و علوفه و دانه‌های دیگر تعویض نمود، غذای کامل و خوبی برای اردک‌ها به شمار می‌رود و بخصوص در رشد و نمو جوجه‌ها تأثیر زیادی دارد.

رشد جوجه اردک نسبت به سایر طیور اهلی کم‌وبیش سریع‌تر است و اگر غذا به میزان کافی و متعادل در اختیار حیوان گذاشته شود، حیوان رشد عجیبی خواهد کرد. تغذیه حیوان از دو هفتگی به بعد تدریجاً کم شده و در سن سه تا چهار هفتگی تعداد دفعات غذا به دو بار در روز تقلیل می‌یابد.

نکاتی در مورد پرورش اردک

چون اردک‌ها در بستر یا در مزارع نیمه‌باز نگهداری می‌شوند. تخم‌ها را دو تا سه بار جمع‌آوری کنید و از قرار دادن تخم‌های خیلی بزرگ، خیلی کوچک و یا حالت‌های غیر نرمال به درون دستگاه جوجه کشی خودداری کنید.
مدت‌زمان تبدیل‌شدن تخم‌های نطفه‌دار به جوجه در اغلب نژادها ۲۸ روز ولی در نژاد مسکووی بین ۳۴ تا ۳۵ روز هست. دمای موردنیاز درون دستگاه جوجه کشی در هفته اول ۳۹ درجه در هفته دوم ۲/۳۸ درجه، در هفته سوم ۸/۳۷ درجه و در هفته چهارم ۵/۳۷ درجه سانتی گراد هست. رطوبت در زمان ستر ۶۰ تا ۶۵ درصد و در زمان هچر ۷۵ تا ۸۰ درصد هست.

توجه داشته باشید طی مرحله جوجه‌کشی تخم‌ها را نوربینی کنید تا تخم‌های بدون نطفه و خراب از دستگاه خارج گردد چون این تخم‌ها تولید گازهای مضر و آلودگی می‌کنند ضمن این‌که خطر انفجارشان هم زیاد است. این عمل باعث بهبود در وضعیت تخم‌های سالم می‌شود. بعد از به دنیا آمدن جوجه‌ها از تخم صبر کنید تا کاملاً خشک شوند سپس به سالن نگهداری حمل شوند مراقبت از جوجه اردک‌ها به‌مراتب آسان‌تر از جوجه مرغ، بلدرچین وغیره هست زیرا بهتر با شرایط خو می‌گیرند و نسبت به عوامل محیطی و بیماری‌زا مقاوم‌ترند.

پرورش اردک در خانه

بسیاری از اهالی روستا و شهرهای کوچک، جوجه اردک‌ها را از بازار خریداری می‌کنند و شروع به مراقبت از آن‌ها می‌کنند. ازآنجایی‌که روستاییان به آبراه‌ها و مزارع بیشتر دسترسی دارند، می‌توانند محیطی مناسب برای پرورش پرنده اردک فراهم کنند. بعدازاینکه اردک‌ها بزرگ و گوشتی شدند، آن‌ها را به بازار می‌برند و به قیمتی معادل دو برابر قیمت خرید می‌فروشند و با این کار سود خوبی به دست می‌آورند.

شما هم می‌توانید در خانه خود به پرورش اردک بپردازید. از بازار، یا از طریق ساده تر مانند وبسایت واسط کالا چند اردک سالم بخرید، اتاقی از خانه خود را به این کار اختصاص دهید و اردک‌ها را داخل آن اتاق بیندازید. می‌توانید زیرزمین خانه خود را به پرورش اردک‌ها اختصاص دهید. نکته‌ای که باید رعایت کنید این است که در اتاق مخصوص اردک‌ها، تهویه مناسبی در نظر بگیرید تا بوی اردک‌ها از محیط خارج شود. هم‌چنین به‌طور منظم اتاق اردک‌ها را تمیز کنید تا آلودگی‌ها و بیماری‌ها به اردک‌ها آسیبی نرسانند.

در فصول سرد سال، در محیطی که اردک‌ها در آن قرار دارند، از سیستم گرمایش برای گرم نگه‌داشتن محیط استفاده کنید. غذای اردک‌ها برنج، سبوس برنج، پودر ذرت، پودر گندم، سویا، کرم‌ها، حشرات و غیره هستند. برای اطمینان از سالم ماندن اردک‌ها، گاهی اوقات به آن‌ها، ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی مخصوص پرنده اردک بدهید.

پرورش اردک در خانه
پرورش اردک در خانه

اطلاعات بیشتر

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد پرنده اردک یا مرغابی می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

با مطالعه‌ی مطلب زیر می‌توانید اطلاعاتی را راجع به نگهداری طوطی بیاموزید.

نظرات
امیررضا

امیررضا

اردکم هروقت مارو میبینه گاز میگیره دلیلش چیه غذا هم هیچی نمیخوره فقط دونه پارس میخوره

ازاده

ازاده

نکاتی که برای پرورش اردک در خانه گفتین خیلی خوب بود.مشتاق شدم دست به کار بشم

ارزو

ارزو

منم ۵ تا اردک شیطون دارم

ثبت نظر