مراقبت از پوست

مراقبت از پوست

در این مقاله سعی داریم در مورد انواع پوست‌ها و همچنین نحوه‌ی مراقبت از پوست صحبت کنیم. لذا اگر می‌خواهید پوستی سالم و شاداب داشته باشید و از انواع مواد، لوازم آرایشی و بهداشتی مضر و غیره که برخی‌ها می‌توانند برای پوست مضر باشند، استفاده نکنید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا علاوه بر روش‌های مراقبت از پوست با روش‌های رفع چین و چروک آشنا شوید.

آنچه در ادامه می‌خوانید

ساختمان پوست

پوست بخشی از دستگاه پوششی بدن است. بخش‌های دیگر این دستگاه مو، ناخن و غشاء مخاطی هستند.
پوست متشکل از دولایه اصلی است:
روپوست (اپیدرم) که لایه نازک‌تر خارجی است.
میان‌پوست (درم) که لایه ضخیم‌تر داخلی است.
روپوست لایه‌ی ضخیمی از سلول‌های مسطح است. پوست یک عضو زنده است. فوقانی‌ترین لایه آن روپوست (اپیدرم) بوده که سطح پوست را تشکیل می‌دهد و متشکل از سلول‌های مرده است و در هر فرد حدود ۳۰ هزار عدد از این سلول‌ها در هر دقیقه ریزش می‌کنند. بااین‌وجود سلول‌های زنده پوست دائماً در قسمت زیری‌تر روپوست تولیدشده تا جایگزین این سلول‌ها گردند. در زیر روپوست، میان‌پوست (درم) قرارگرفته که حاوی عروق خونی، انتهای عصبی و غدد است. لایه‌ای از چربی در زیر درم قرار می‌گیرد و به‌عنوان یک عایق، ضربه‌گیر و منبع انرژی عمل می‌کند.

رشد و ترمیم پوست

پوست دائماً خودش را از طریق ریزش سلول‌های مرده و تولید سلول‌های جدید، نوسازی می‌کند. درنتیجه سلول‌های سطحی که به دلیل سایش، آسیب یا بیماری از دست می‌روند، سریعاً جایگزین می‌شوند. سلول‌های جدید در اپیدرم که لایه فوقانی پوست است و به‌عنوان یک پوشش محافظتی ضخیم عمل می‌کند، ساخته می‌شوند.
به‌طورکلی پوست افراد مختلف بر اساس چربی و ترشحات آن به چهار نوع تقسیم می‌شود:

پوست معمولی(نرمال)

پوستی است که ترشحات چربی آن در حد متعادل بوده و دچار خشکی یا چربی بیش‌ازاندازه نیست. ظاهری صاف و شفاف دارد و منافذ روی آن کاملاً ظریف‌اند. رنگ پوست در کلیه قسمت‌ها یکسان است و خون‌رسانی در همه‌ی قسمت‌های آن به‌خوبی انجام می‌شود. اکثر افراد دارای چنین پوستی هستند. این نوع پوست هنگام لمس بسیار با طراوت و تازه است.

پوست معمولی
پوست معمولی

پوست چرب

در پوست بدن یک فرد بالغ، حدود دو میلیون غده چربی وجود دارد که بیشتر آن‌ها در پوست صورت، سر، سینه، پشت دست‌وپا پراکنده هستند. ولی کف دست‌وپا فاقد غده چربی است. پوست چرب به علت ترشح بیش‌ازحد چربی براق به نظر می‌رسد بنابراین منافذ هم باز به نظر می‌رسند.
چربی پوست دو عمل انجام می‌دهد:
۱) دفع برخی مواد زائد.
۲) محافظت از پوست در برابر سرما، رطوبت و مواد خارجی ازجمله مواد آرایشی، میکروب‌ها و نور آفتاب. اگر ترشح چربی پوست بیش‌ازحد طبیعی باشد، پوست فرد همیشه چرب و براق است. حداکثر چربی پوست در سنین شانزده‌تا پنجاه‌سالگی است.
پوست خود را از تابش زیاد آفتاب، وزش بادهای گرم و خشک و همچنین سرما محافظت کنید. برای این محافظت بهتر است علاوه بر پوشش مناسب از کرم‌های ضد آفتاب نیز استفاده کنید.

پوست خشک

این پوست به علت کمبود ترشح چربی و آب، خشک، زبر و نسبتاً خشن است و نرمی و لطافت لازم را ندارد و به تدریج به رنگ تیره می‌گراید. پوست خشک معمولاً پوسته‌پوسته می‌شود. خشکی پوست می‌تواند در اثر تابش آفتاب مداوم یا بادهای خشک گرمسیری باشد ولی بسیاری از افراد به‌طور ژنتیکی دارای پوست خشک هستند. پوست خشک مستعد داشتن چین‌وچروک زودرس است.

پوست مختلط

این نوع پوست بسیار شایع است و به این صورت است که برخی نواحی پوست بدن خشک و برخی نواحی چرب است. مثلاً ممکن است پوست گونه و پشت دست خشک و پوست پیشانی، بینی و چانه چرب باشد. این نوع پوست بسیار حساس بوده و مستعد ابتلا به انواع آلرژی‌ها و اگزمای مزمن است.

در ادامه به روش‌هایی برای مراقبت از پوست اشاره می‌کنیم:

طریقه تشخیص نوع و مراقبت از پوست

برای تشخیص نوع پوست خود کافی است یک‌تکه کاغذ را بر روی پیشانی، گونه‌ها و چانه خود بکشید و سپس به آن نگاه کنید. اگر بر روی کاغذ لکه‌های روغنی کم‌وبیش وسیعی مشاهده شود، پوست شما چرب است.
همچنین برای تشخیص پوست چرب می‌توانید با آب‌لیمو امتحان کنید در فاصله زمانی نیم ساعت پوست تمام‌صورت مخصوص بینی و گونه را با آب‌لیمو ماساژ دهید.

کافی است یک لیمو را دونیم کرده و به پوست بکشید این کار را در دو مرحله و باحوصله باید انجام داد در مرحله اول بگذارید آب‌لیمو ۱۰ دقیقه روی پوست باشد و بعد با ماست آن را بشویید بگذارید چنددقیقه‌ای ماست روی پوست شما باشد بعد با آب و صابون کم اسید مثل صابون داو و یا صابون گندم بشویید و بعد از آن به فاصله زمانی نیم ساعت دوباره همان کار را تکرار کنید در طول شستشو و تا چند ساعت بعد صورت را در مجاورت آفتاب قرار ندهید.

پس از گذشت این چند ساعت کمی آب به‌صورت بزنید اگر آب روی صورت شما ایستاد و در زیر دست احساس چربی کردید صورت شما متوسط تا چرب است زیرا این کار پرزهای صورت را بازکرده و سلول‌های پوست را فعال می‌کند که اگر چرب باشند با تولید چربی خفیفی مشخص می‌شود پوست شما چرب است؛ اگر احساس چربی نکردید پوست شما چرب نیست و پوست نرمالی دارید.

تشخیص نوع پوست
تشخیص نوع پوست

نکته

اگر فقط اثر مختصری از چربی بر روی کاغذ بیفتد نشانه این است که شما دارای پوست معمولی هستید. اگر کاغذ با اصطکاک روی پوست حرکت کند و هیچ‌گونه اثر چربی بر روی آن نباشد، نشانه خشک بودن پوست شماست؛ اما اگر کاغذی که بر روی پیشانی و چانه و بینی کشیده می‌شود چرب، ولی کاغذی که بر روی گونه‌ها کشیده می‌شود هیچ‌گونه چربی نداشته باشد، نشانه آن است که پوست شما از نوع مختلط است.

اگر این روش را در هفته سه روز انجام دادید و پوست شما قرمز شد؛ پوست شما حساس است و سعی کنید با هلو و برگ آلبالو و گیلاس هفته‌ای دو بار پماد درست کرده و روی صورت به فاصله زمانی ۲۰ دقیقه قرار دهید.
نکته: توجه داشته باشید که حداقل ۴ ساعت پیش از انجام این آزمایش نباید صورت خود را با آب و صابون شسته و یا از کرم و لوازم‌آرایش بر روی آن استفاده کرده باشید.

مراقبت از پوست ظریف و حساس

تعدادی توت‌فرنگی را به‌اندازه لازم نشاسته و یک استکان شیر مخلوط کنید یک قاشق چای‌خوری آب‌لیمو و گلاب را نیز با آن مخلوط کرده بگذارید در یخچال نیم ساعت بماند بعد پوست صورت را با آب سرد بشویید این ماده درست‌شده را به‌صورت خیلی نازکی روی پوست بکشید به‌طوری‌که پوست قدرت تنفس داشته باشد بعد از نیم ساعت آن را با آب سرد بشوید. این کار را در هفته ۴ بار انجام دهید. می‌بینید که پوست شما به‌صورت نرمال و طبیعی برمی‌گردد. بهترین مراقبت‌های روزانه بسته به نوع پوست شامل:

 • انتخاب محصولات آرایشی و بهداشتی با در نظر گرفتن نوع پوست
 • پاک کردن صورت از آلودگی‌های محیطی و ترشحات پوستی (عرق – چربی) و پوسته ریزی طبیعی پوست
 • استفاده از مرطوب‌کننده جهت اصلاح و کمک به رطوبت طبیعی پوست
 • محافظت پوست از نور خورشید جهت حذف رسیدن اشعه ماوراءبنفش به پوست توسط ضد آفتاب (مکانیکی و یا شیمیایی).
 • درمان هر نوع ناراحتی و ضایعات پوستی

عوامل مؤثر بر حالت و سلامت پوست

پوست یک فرد ممکن است در طول حیات و به خاطر تغییرات غددی، روانی، ارثی، محیطی یا بیماری تغییر کند. مثلاً بعضی افراد در سنین بلوغ دچار چربی بیش‌ازحد پوست می‌شوند که به علت افزایش هورمون‌های جنسی است. چربی پوست زنان در طول مدت عادت ماهانه دستخوش تغییراتی می‌شود و اکثر زنان پس از سن یائسگی (حدود پنجاه‌سالگی) دچار کاهش چربی پوست می‌شوند؛ بنابراین ممکن است تا سن خاصی پوست شما چرب باشد و از آن به بعد معمولی یا مختلط شود یا بالعکس.

خستگی و کار زیاد، کشیدن سیگار، مصرف الکل، مصرف مواد آرایشی غیراستاندارد یا مصرف بی‌رویه و زیاد این مواد، استفاده خودسرانه و نابجای برخی داروها (مثلاً مالیدن مکرر پماد بتامتازون به‌صورت) موجب آسیب پوست و بروز چروک و پیری زودرس پوست می‌شود.

روش‌هایی برای مراقبت از پوست

 • پوست خود را زیاد با آب و صابون نشویید ولی اگر به خاطر مسائل شغلی مجبورید این کار را انجام دهید، از صابون‌های خنثی استفاده کنید.
 • پوست خود را از تابش زیاد آفتاب، وزش بادهای گرم و خشک و همچنین سرما محافظت کنید. برای این محافظت بهتر است علاوه بر پوشش مناسب از کرم‌های ضد آفتاب نیز استفاده کنید.
 • در هوای گرم از کرم‌های مرطوب‌کننده و در هوای سرد از کرم‌های محافظ استفاده کنید.
 • پوست هیچ‌گاه نباید خشک بماند چون در این صورت به محرک‌های خارجی حساس می‌شود؛ بنابراین هرگاه پوست قسمتی از بدنتان خشک‌شده بود، حتماً آن را با کرم مناسبی چرب نگه‌دارید البته هیچ‌گاه پوست خود را بیش‌ازحد با کرم چرب نکنید.
 • مصرف شیرپاک‌کن اشکالی ندارد. شما می‌توانید به‌جای شیرپاک‌کن مصنوعی از نوع طبیعی مثل شیر، بادام شیرین یا عصاره خیار استفاده کنید.
 • از مصرف سیگار و الکل پرهیز کنید، چون این دو ماده جزو مضرترین مواد برای پوست بوده و موجب تغییر رنگ، چروک پوست و پیری زودرس می‌شوند.
 • استفاده از ماسک‌های پوستی می‌تواند مفید باشد چون موجب تمیزی، طراوت و شادابی پوست می‌شود. بهترین ماسک‌ها، همان ماسک‌های متشکل از آب‌میوه‌ها، پوست میوه‌ها یا بافت میوه‌ها هستند که در منزل می‌توان به‌راحتی از آن‌ها استفاده کرد. برای این منظور ابتدا صورت را بشویید، قسمت موردنظر از میوه (مثلاً خیار) را بر روی نقاط مختلف پوست بگذارید و بیست دقیقه بعد آن را با آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست خود پاک‌کنید.
روش‌هایی برای مراقبت از پوست
روش‌هایی برای مراقبت از پوست

روزنه پوستی چیست؟

در رابطه با مراقبت از پوست لازم است روزنه پوستی را نیز معرفی نماییم. روزنه یا همان منافذ پوستی در حقیقت محل خروج چربی از غدد چربی است. در افرادی که تا حدودی این غدد فعال هستند و پوست چربی دارند این منافذ دیده می‌شود (در همه افراد این منافذ وجود دارد.) نباید هیچ‌وقت به فکر بستن این منافذ بود؛ چون با بستن این منافذ محل خروجی این غدد بسته‌شده و باعث جوش صورت می‌شوند.

البته به‌اشتباه در جامعه مرسوم است که این منافذ را می‌بندند. ولی در حقیقت این‌گونه نیست. روش‌هایی وجود دارد که می‌توان این منافذ را غیرقابل رؤیت کرد یعنی دیده نشوند. وقتی ترشحات چربی در این منافذ وجود داشته باشند به علت اکسید شدن مواد چربی در این منافذ به رنگ تیره دیده می‌شوند.

راحت‌ترین روش این است که این ترشحات چربی را به‌وسیله شستشو از بین برد. شستشوی مکرر با صابون‌های ضد جوش به این امر کمک می‌کنند. روش بعدی با استفاده از کرم و ژل‌های حاوی AHA که مقداری لایه‌برداری می‌کنند می‌توان این منافذ را غیرقابل رؤیت کرد. روش‌های دیگری نیز وجود دارد که احتیاج به پزشک مجرب دارد و از ذکر آن‌ها در اینجا خودداری می‌کنیم.

پوست سالم و خصوصیات آن

پوست سالم همواره رضایت خاطر همه افراد را فراهم می‌کند این‌چنین پوستی هرگز در مقابل آب سرد و گرم. باد و بوران، طوفان و غیره عارضه‌ای از خود نشان نمی‌دهد اما دقت کنید پوست‌های این‌چنینی بسیار نادرند و البته نگه‌داشتن پوست در وضعیت سلامت امر بسیار مهمی است.

خصوصیات یک پوست سالم عبارتند از:

 • پوست سالم باید سفت و درعین‌حال دارای نوعی خاصیت ارتجاعی باشد؛ این ویژگی موجب مقاومت و دوام پوست می‌گردد.
 • حالتی به هم فشرده داشته باشد؛ یعنی صاف، یکنواخت و مات باشد و دارای برجستگی و ناهمواری نباشد. ضمناً منافذ باز که پوست را زشت و ناجور می‌کنند در پوست سالم دیده نمی‌شود.
 • لطیف باشد؛ دارای ظاهری صورتی‌رنگ باشد که چه مات و چه براق نشان‌دهنده سلامتی است.
 • دارای رنگی جذاب باشد؛ بنا به عوامل وراثتی و شرایط آب‌وهوایی رنگ پوست می‌تواند از صورتی تا سیاه تغییر کند. پوست‌های خاکستری و کبود یا رنگ‌پریده نشانه بیماری است و تیرگی آن حکایت از فقدان شادابی پوست دارد.
 • رنگ پوست هر چه که هست باید در بیننده احساس‌گرمی ایجاد کند و معرف سلامت شخص باشد در ضمن هیچ لکه‌ای نباید یکنواختی پوست را از بین ببرد.
مراقبت از پوست
خصوصیات پوست سالم

مراقبت از پوست با آزمایش کردن

برای پی بردن به ماهیت پوستتان قبل از هر چیز باید با پزشک متخصص مشورت کنید اما اگر می‌خواهید خودتان تا حدی ویژگی پوست خود را ارزیابی کنید می‌توانید با شیوه‌های خاص این کار را انجام دهید. برای این منظور باید ابتدا وسایل زیر را آماده کنید:

یک عدد آینه مقعر یا ذره‌بین مخصوص، کاغذ مخصوص پاک کردن آرایش یا کاغذ ابریشمی، کاغذ آغشته به جوهر تورنسل که در داروخانه‌ها موجود است.
این آزمایش را باید درزمانی که وقت کافی دارید انجام دهید اما بهترین زمان برای این کار صبح پیش از شستشوی صورت است لباسی گشاد و راحت بپوشید تا احساس سرما یا گرمای زیاد نکنید و بتوانید به‌راحتی در مقابل آینه نشسته و به آزمایش پوستتان بپردازید.
یک‌تکه دستمال ابریشمی بردارید و بر روی پوست صورتتان بکشید. توجه کنید که نباید بر پیشانی، بینی، گونه‌های اطراف چشمان و چانه فشار آورید؛ یعنی باید بسیار آهسته بر پوست بکشید. حالا دستمال را کنار بگذارید و حتماً از مشاهدات خود یادداشت بردارید. نتیجه به‌دست‌آمده یکی از موارد زیر است:

 • پوست خشک: بر روی دستمال (کاغذ) لکه ایجاد نمی‌شود.
 • پوست چرب: کاغذ، لکه می‌شود.
 • پوست معمولی: بر روی کاغذ، لکه بسیار کمرنگی ایجاد می‌شود.
 • پوست بی‌آب: گاهی لکه ایجاد می‌شود و گاهی بی لکه می‌ماند.
 • پوست دچار خفگی: بر روی کاغذ لکه بسیار کوچکی ایجاد می‌شود.

دانستن PH پوست

برای دانستن pH پوست از کاغذ تورنسل استفاده کنید. این کاغذ آبی‌رنگ در اثر تماس با اسید قرمز می‌شود حال در ادامه آزمایش، حداقل دو ساعت پس از تمیز کردن صورت، قطعه‌ای کاغذ تورنسل بردارید و بر بخشی از صورت که مایلید مورد آزمایش قرار دهید بگذارید و ۹۰ ثانیه نگهدارید. پس از فشاری نسبتاً قوی آن را جدا کنید در آن هنگام اگر رنگ کاغذ اندکی به صورتی متمایل شد پوست شما از نوع چرب است و خاصیت اسیدی آن کم است.

اگر رنگ کاغذ کاملاً صورتی شد پوستتان ازنظر خاصیت اسیدی طبیعی است اگر به صورتی کدر گرایید پوست شما خشک و بیش‌ازحد اسیدی است. حال که تا حدی به نوع پوست خود پی بردید باید در جهت مراقبت از پوست و سوق دادن آن به سمت پوست طبیعی مراقبت‌های ویژه‌ای از پوست خود به عمل‌آورید.

ذکر یک مسئله بسیار ضروری ست و آن اینکه برای داشتن پوستی سالم و شاداب سعی کنید حتی‌الامکان از مواد آرایشی کمتر استفاده کنید و برای استفاده از مواد آرایشی استاندارد و بهداشتی بهره ببرید و دقت کنید هر شب آرایش خود را پاک نمایید. از ورزش‌های مناسب پوست که اغلب به‌صورت ماساژ است بهره برید و از ماسک‌های مناسب برای طراوت و شادابی پوست خود استفاده کنید.

رفع چین و چروک
PH پوست

مراقبت از پوست با پاکسازی

پوست وسیع‌ترین ارگان بدن و اولین خط دفاعی در برابر میکرو ارگانیزم‌ها و عوامل زیان‌آور محیطی است. واضح است که مراقبت و نظافت پوست توجه خاصی را می‌طلبد. از این میان، پوست صورت به لحاظ آنکه در معرض تابش آفتاب بوده و دارای غدد چربی فراوانی است، بهداشت خاصی را می‌طلبد. عموماً در سنین نوجوانی و جوانی پوست محتوای چربی بالاتری نسبت به سنین کهن‌سالی دارد. در بعضی جوانان پوست بخش مرکزی صورت یعنی پیشانی، بینی و چانه چرب‌تر از نواحی دیگر بوده و دارای حالتی مختلط است.

با افزایش ترشح غدد چربی در معرض هوا اکسید می‌شود و ایجاد جوش‌های سرسیاه به نام کومدون می‌نماید. تخلیه خودسرانه کومدون‌ها توسط فرد می‌تواند به التهاب و بروز جوش‌های ملتهب چرکی بینجامد و لذا توصیه نمی‌گردد. جرم‌گیری پوست که امروزه توسط برخی افراد غیرپزشک و غیرمتخصص در این زمینه انجام می‌شود درواقع کندن و تخلیه نمودن کومدون‌ها و غدد چربی بسته‌شده سطح پوست است که می‌تواند به بروز آکنه یا جوش‌های غرور منجر شود. پوسته‌های سطحی پوست را می‌توان به‌راحتی با صابون‌های لایه‌بردار در پوست‌های چرب و با شیرپاک‌کن در پوست‌های خشک تمیز نمود.

شستشوی پوست با مواد شوینده

شستشو با مواد شوینده ویژه به بهداشت و پاکیزگی پوست کمک می‌کند و نیازی به جرم‌گیری خشن در پوست نیست. علم لایه‌برداری یا peeling که توسط متخصصین پوست اجرا می‌گردد، استفاده از مواد شیمیایی خاص با پایه اسیدی در جهت برداشت قسمت‌های سطحی پوست بیمار و شاداب سازی پوست سالخورده است. peeling در برخی موارد بسیار مفید بوده و نیاز به لیزر را در جهت درمان ضایعات پوستی مرتفع می‌سازد. یکی از موارد مصرفی در لایه‌برداری پوست اسید گلیکولیک است که از عصاره نیشکر تهیه‌شده و می‌تواند در درمان تیرگی، ناهمواری‌ها و چروک‌های پوست نقش بسزایی داشته باشد.

قبل از انجام peeling، پزشک بایستی مطمئن باشد که بیمار اصول مراقبت‌های پوستی بعد از عمل را نظیر مصرف ضد آفتاب، خودداری از کندن دلمه‌های ایجادشده روی سطح پوست و استفاده از صابون‌های ملایم با PH خنثی که کمترین اثر تحریکی را روی پوست دارند، رعایت می‌کند. بدیهی است اگر عملیات پاک‌سازی و لایه‌برداری پوست توسط افراد ناآشنا و بی‌تجربه صورت گیرد، نتایج ناگواری نظیر لک‌های قهوه‌ای‌رنگ روی سطح پوست و حساسیت پوست در برابر آفتاب ایجاد می‌کند.

مراقبت از پوست با فراهم کردن ویتامین‌های لازم برای آن

از ویتامین A و C غافل نشوید. ویتامین A به ضد چروک معروف است. این ویتامین را در سیب‌زمینی، سبزی‌های دارای برگ سبز تیره، جگر، روغن ماهی و هویج، هندوانه و هلو می‌توانید پیدا کنید.

ویتامین C هم کمک بزرگی به تولید کلاژن در سلول‌های پوست می‌کند. مرکبات، فلفل قرمز، حبوبات و کلم برای افرادی که به دلیل استعمال سیگار و بالا رفتن سن دچار کمبود کلاژن‌اند، بسیار مفید است. روی (Zn) نیز به تولید کلاژن بسیار کمک می‌کند. آرد جو دوسر، گوشت قرمز و کدو منبع غنی از روی به شمار می‌روند.

ویتامین E که در حبوبات، سویا و جوانه گندم یافت می‌شود به کاهش خشکی پوست و کاهش تأثیرات ناشی از تماس مستقیم با نور خورشید و جلوگیری از تخریب ساختمان پوست کمک کرده و پیری سلول‌های پوست را به تعویق می‌اندازد.

ویتامین‌های لازم برای پوست
ویتامین‌های لازم برای پوست

مراقبت از پوست با پیشگیری از چین و چروک

پوست چروکیده معمولاً دارای بافت خشن و زمخت بوده و پر از چین‌وچروک است. برای رفع چین و چروک پوستان می‌توانید از نکات ذیل پیروی کنید:

 • همواره هرگاه می‌خواهید از خانه خارج شوید از کرم‌ها و یا لوسیون‌های ضد آفتاب استفاده کنید.
 • از صابون استفاده نکنید. به‌جای آن صورت خود را با کرم شیر بشویید.
 • در شب از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید.
 • صبح هنگام پیش از آنکه حمام بگیرید سفیده تخم‌مرغ را جدا کرده و آن را با یک قاشق سوپ‌خوری عسل و ۴ قاشق چای‌خوری آب هویج مخلوط کرده و بر روی صورت خود قرار دهید.
 • باقیمانده آرایش خود را توسط یک پنبه آغشته به آب گرم (که قدری نشاسته به آن افزوده‌شده است) پاک‌کنید. این کار زبری و چین‌وچروک پوست را رفع خواهد کرد.
 • پیش از آنکه از وان استفاده کنید ۲ قاشق غذاخوری روغن‌زیتون را به آب وان اضافه کنید.
 • در تمام فصول از مواد آرایشی حاوی ترکیبات مواد مرطوب‌کننده استفاده کنید.
 • مشتقات ویتامین A (ترتینوئین) دارویی است که از ویتامین A استخراج‌شده و برای درمان آکنه (جوش صورت) به کار گرفته می‌شود؛ اما گاهی اوقات برای درمان چین‌وچروک صورت نیز تجویز می‌گردد. طریقه استفاده از آن یک‌بار پیش از خواب بوده و تنها برای رفع چین‌وچروک‌های سطحی و کوچک کاربرد دارد.

سایر روش‌ها برای رفع چین و چروک

در ادامه به معرفی سایر روش‌های برای رفع چین و چروک می‌پردازیم، با ما همراه باشید:

استفاده از AHA (آلفا هیدروکسید اسید و یا اسید میوه) برای رفع چین و چروک

مصرف منظم AHA بافت پوست را بهبود بخشیده و پوست‌های پیر را درخشنده‌تر نشان می‌دهد. همچنین سبب افزایش ساخت کلاژن و هیالورونیک اسید می‌گردد. برای حاصل شدن بهترین نتیجه، مصرف‌کنندگان AHA نباید صورتشان را با صابون‌های قلیایی بشویند.

استفاده از کلاژن برای رفع چین و چروک

کلاژن پروتئین موجود در پوست است که به بسیاری از محصولات آرایشی افزوده می‌گردد. هرچند مصرف خوراکی آن زیاد سودمند نیست اما تزریق آن مؤثر است. تزریق کلاژن به پوست قادر است چین‌وچروک و گودرفتگی‌های ظریف و ریز را اصلاح فوری کند. پس از تزریق کلاژن نباید در مقابل آفتاب قرار گرفت.

همچنین پیلینگ شیمیایی و درمابریشن (سایش پوست) دو روش دیگر برای رفع چین و چروک هستند.

رفع چین و چروک پوست
استفاده از کلاژن

استفاده از ماساژ برای رفع چین و چروک پوست

هنگام استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده دستان خود را به‌صورت حرکات مدور به‌ملایمت از چانه تا میان پیشانی بالا آورده و سپس دستانتان را به دو سوی صورتتان به پایین سر دهید. این کار را ۱۲ مرتبه تکرار کنید.

برای جلوگیری از چین‌وچروک و خطوط صورت اطراف دهان، خنده اغراق‌آمیزی کرده و سپس دندان‌هایتان را محکم به هم بفشارید. این کار را ۲۴ مرتبه تکرار کنید. برای جلوگیری از چین‌وچروک گردن دست‌هایتان را از زیر چانه به‌طرف پایین و بالا ماساژ بدهید این کار را ۱۲ مرتبه تکرار کنید.

پرهیز از نور خورشید برای رفع چین و چروک

نور خورشید علت شماره یک چین‌وچروک، تغییرات رنگ‌دانه‌ها و سرطان پوست است. تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید پرهیز کنید. هرگاه از خانه خارج می‌گردید حتماً از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

این روش یکی از موثرترین اقدامات برای رفع چین و چروک پوست است.

استفاده از چای برای رفع چین و چروک پوست

تحقیقات ثابت کرده که نوشیدن چای سبز تأثیر بسزایی بر فرایند پیری دارد. چای منبع غنی از آنتی‌اکسیدان بوده که با رادیکال‌های آزاد بدن شما مبارزه می‌کند. چای کیسه‌ای را حداقل به مدت ۳ دقیقه در آب گرم قرار دهید تا بیشترین نتیجه را به دست آورید.

یکی دیگر از مشکلات، خشکی پوست است. با افزایش سن سلول‌های پوست آب و چربی کمتری تولید خواهند کرد. برای مقابله با خشکی پوست مراحل زیر را طی کنید:

استفاده از مرطوب کننده‌ها برای رفع چین و چروک

در فصل پاییز و زمستان از مرطوب‌کننده استفاده کنید؛ و یا آنکه از دستگاه‌های مرطوب‌کننده خانگی سود برده و یا یک کتری آب را روی رادیاتور قرار دهید. برخلاف تصور عام هنگامی‌که شما در معرض آب قرار می‌گیرید بدن شما رطوبت بیشتری از دست می‌دهد. هر چه بیشتر در معرض آب قرار گیرید پوست شما خشک‌تر و پیرتر می‌گردد. از آب ولرم و یا خنک و نه آب داغ برای شستشوی بدن خود استفاده کنید. آب داغ چربی طبیعی پوست بدنتان را از میان خواهد برد و هرگاه از وان استفاده می‌کنید به آن روغن مخصوص اضافه کنید. در وان بیش از ۱۵ دقیقه نمانید و پس‌ از آن از مرطوب‌کننده استفاده کنید.

مراقبت از پوست با خواب مناسب

کیفیت خوابیدن شما روی پوست شما تأثیرگذار است. از بالش نرم، بزرگ با پارچه طبیعی و غیر مصنوعی استفاده کنید.

مراقبت از پوست با جلوگیری از نزدیکی بیش از حد به حرارت

گرما قادر است به درون پوست رخنه کرده و به بافت‌های همبند صدمه وارد کند. هنگام استفاده از سشوار دستی آن را در حالت بسیار داغ قرار ندهید و جریان هوای گرم را مستقیماً به سمت پوست نگیرید. از گرمای نیمروزی نیز پرهیز کنید.

مراقبت از پوست با دوری از عوامل جوی

هنگامی‌که در زمستان از خانه خارج می‌گردید برای محافظت از پوست صورتتان از بادهای سوزناک زمستانی، از ماسک صورت استفاده کنید. پیش از آنکه به شنا بروید از یک مرطوب‌کننده قوی استفاده کنید تا از جذب کلر به پوستتان جلوگیری به عمل آید.

شستشوی چشمی

برای برطرف کردن چشمان پف‌کرده یک کتری چای دم‌کنید و بگذارید تا خنک گردد و سپس چشم‌ها را با آن شستشو دهید و یا ۲ قاشق استیل را به مدت چند دقیقه درون فریز قرار داده و سپس روی چشم‌هایتان قرار دهید تا پف چشمانتان تقلیل یابند.

مراقبت از پوست با نوشیدن آب فراوان

متخصصین توصیه می‌کنند که حداقل روزانه ۸ لیوان آب بنوشید. این کار حقیقتاً شرایط پوست را بهبود می‌بخشد و در رفع چین و چروک موثر است.

رفع چین و چروک
نوشیدن آب فراوان

تغذیه مناسب برای جوان باقی ماندن پوست

تغذیه مناسب برای جوان باقی ماندن و سلامتی پوست ضروری است. به نکات زیر توجه کنید:

 • مطمئن شوید رژیم غذایی‌تان حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری است؛ و آنتی‌اکسیدان‌ها که شامل ویتامین E, C، A می‌باشند صدمات ناشی از نور خورشید را کاهش می‌دهند.
 • ویتامین A سرعت بازسازی سلول‌ها را افزایش، رشد سلول‌ها را عادی و جریان و تشکیل کلاژن را افزایش می‌دهد.
 • سبزی‌ها و میوه‌جات تازه منبع خوبی از ویتامین A و C بوده درحالی‌که مصرف آجیل ویتامین E بدن را تأمین خواهد کرد.
 • روی، ماده معدنی ضروری برای تولید کلاژن است (بافت پشتیبان پوست). جگر گوساله و گاو، گوشت لخت گاو، تخمه آفتابگردان، بادام‌زمینی و پنیر منابع خوبی از روی می‌باشند.

مراقبت از پوست با ترک سیگار و نوشیدن فنجان آب جوشیده

سیگار کشیدن پوست را از جریان یافتن طبیعی خون محروم ساخته و سبب انقباض مویرگ‌های پوستی می‌گردد. همچنین سیگار از رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به پوست بدن جلوگیری به عمل می‌آورد.

اگر وزن بدنتان مرتباً بیش از ۳/۵ کیلوگرم نوسان داشته باشد سرانجام روی چهره شما نمایان می‌گردد. به همین نحو اگر سریع و بیش‌ازحد وزنتان کاهش یابد، ممکن است پوست بدنتان آن لایه چربی را که شکل طبیعی را حفظ می‌کند، از دست بدهد. خیلی سریع وزنتان را کاهش ندهید وگرنه مجدداً چین‌وچروک پوستتان نمایان می‌گردد.

روز خود را با نوشیدن یک فنجان آب جوشیده همراه با آب‌لیمو ترش آغاز کنید. این نوشیدنی ناخالصی‌هایی که در بدن شما انباشته گردیده‌اند را از بدن دفع می‌کند. همچنین لیموترش به‌عنوان شستشو دهنده ملایم کبد نیز عمل می‌کند.

اطلاعات بیشتر

وبسایت‌واسط کالا یا اپلیکیشن‌واسط کالا بستری امن برای خرید و فروش آنلاین است.

تبلیغات
vasetpet-content

7 پاسخ به “مراقبت از پوست

 1. سلام.مواردی گفته شد که من قبلا رعایت نمیکردم و الان متوجه شدم که چطور از پوستم مراقبت کنم.ممنونم از نکات خوبی که گفتید.

 2. سلام…ممنون از مطلب خوبتون..دیگه الان همه میدانند با مراقبت ااز پوستشون از پیری زودرس یا چین و چروک و سرطان پوست جلوگیری میکنند.

 3. قبل از استفاده از ماسک و هر روشی برای رفع مشکلات پوستی باید نوع پوستمون رو تشخیص بدیم.وگرنه به جای درمان نتیجه بدی میگیریم.مثلا استفاده از ماسک های چرب در افراد با پوست چرب باعث ایجاد کیست های چربی روی پوست میشه.

 4. افزایش و کاهش وزن سریع تاثیر خیلی بدی روی پوست صورت میذاره به خاطر همین همیشه توصیه بر تغییر وزن اصولی و زیر نظر متخصص تغذیه شده.

 5. بهترین روش مراقبت از پوست ماسک های خانگیه…از همه درمان های خارجی و کرم ها مفید ترن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.