راهنمای خرید دوچرخه

برای خریدی هوشمندانه لازم است از قبل در مورد ویژگی‌های کلی آن اطلاعات کاملی کسب نمائید. خرید دوچرخه هم همچون خرید هر گونه کالا یا وسیله دیگری نیازمند دانستن اطلاعاتی است. حتی در خصوص خرید دوچرخه با توجه به این‌که دارای دسته‌بندی‌های مختلفی است و هریک ویژگی‌های فنی متعدد و مخصوص به خود را دارند، نیاز به کسب اطلاعات بیشتر حس می‌شود. حال ممکن است این سوال برایتان پیش آید که چگونه دوچرخه مناسب بخریم. چنانچه می‌خواهید در مورد راهنمای خرید دوچرخه اطلاعاتی را کسب نمایید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا شما را با ویژگی‌های دوچرخه مناسب آشنا کنیم. امید است با مطالعه این مقاله دست به خریدی هوشمندانه بزنید تا بتوانید از انجام این ورزش مهیج نهایت لذت را ببرید.

انواع دوچرخه

دوچرخه‌ها با توجه به محیط‌هایی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای طراحی خاصی هستند.

افزون بر این با توجه به دو جنس زن و مرد، دوچرخه‌ها به چندین دسته مختلف تقسیم می‌شوند.

تقسیم‌بندی دوچرخه‌ها بر اساس نوع محیطی که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد عبارتند از:

 • دوچرخه‌های شهری
 • دوچرخه‌های جاده‌ای
 • دوچرخه‌های کوهستان
 • دوچرخه‌های کورسی
 • دوچرخه‌های Time Trial
 • دوچرخه‌های هیبرید

البته باید گفت که انواع دیگری از دوچرخه هم وجود دارد که به منظور انجام حرکات نمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به نام دوچرخه‌های BMX شناخته می‌شوند.

مهم‌ترین نکات راهنمای خرید دوچرخه

یکی از موارد بسیار مهم و ضروری که بایستی هنگام خرید دوچرخه به آن توجه داشته باشید این است که می‌خواهید دوچرخه را در چه محیطی استفاده کنید و به چه منظوری آن را خریداری می‌کنید. اما فقط دانستن این نکته کافی نیست و نمی‌تواند در انتخاب دوچرخه مناسب به کمکتان بیاید.

در ادامه به ذکر چندین معیار مهم جهت خرید دوچرخه مناسب می‌پردازیم.

خرید دوچرخه با وزن مناسب

یکی از مواردی که باید در راهنمای خرید دوچرخه به آن توجه کنیم وزن دوچرخه است

این مورد در انتخاب دوچرخه حائز اهمیت است. در حقیقت باید گفت که هرچه وزن دوچرخه کم‌تر باشد، بهتر است، چرا که موجب می‌شود شتاب و سرعت بیشتری هنگام دوچرخه سواری داشته باشید.

امروزه تولیدکنندگان سعی می‌کنند در ساخت فریم دوچرخه از موادی استفاده کنند که در نهایت منجر به وزن بسیار کم آن شود.

همین امر موجب می‌شود که در ساخت اغلب دوچرخه‌ها از موادی همچون کربن، کروم، آلومینیوم استفاده کنند.

گفتنی است که به دلیل ارزان‌تر بودن آلومینیوم در مقایسه با کربن و کروم استفاده از آن رواج بیشتری دارد.

خرید دوچرخه با وزن کم
خرید دوچرخه با وزن کم

دنده مناسب

در رابطه با راهنمای خرید دوچرخه باید نحوه کارکرد دنده دوچرخه را درنظر بگیریم.

وظیفه دنده‌ها در دوچرخه آسان‌تر کردن رکاب زدن بسته به نوع مسیر است. در حقیقت شما با تغییر دادن دنده در مسیرهایی که شیب‌دار هستند به راحتی می‌توانید تردد کنید و رکاب زدن برایتان آسان‌تر ‌شود. بنابراین شما بایستی هنگام خرید دوچرخه به داشتن و یا نداشتن دنده در دوچرخه توجه کنید.

هم اکنون دوچرخه‌هایی با تعداد دنده‌های ۱۸، ۲۱، ۲۴ و حتی ۲۷ دنده در بازار وجود دارند.

بهتر است بدانید که چنانچه از قدرت کافی و آمادگی لازم برای دوچرخه سواری برخوردار هستید کم‌تر از دنده‌ها استفاده خواهید نمود. اما چنانچه از مسیرهایی که دارای سراشیبی زیاد، کوهستان و غیره است، تردد می‌نمائید بایستی دوچرخه‌ای خریداری کنید که دنده دارد.

خرید دوچرخه با هزینه مناسب

برای خرید دوچرخه مناسب باید هزینه را نیز در نظر بگیریم. انواع دوچرخه‌ها در قیمت‌های مختلفی به مشتریان عرضه می‌شوند.

تفاوت قیمتی که دوچرخه‌ها دارند به دلیل نوع قطعاتی است که هنگام ساخت آن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. پس نخست باید بدانید که به چه نوع دوچرخه‌ای نیاز دارید و در عین حال دوچرخه‌ای را انتخاب کنید که برای نوع مصرفی که دارید مناسب باشد.

از دیگر نکاتی که در رابطه با راهنمای خرید دوچرخه حائز اهمیت است و بایستی مد نظر داشته باشید این است که دوچرخه‌ها بر اساس نوع استفاده‌ای که دارند به دسته‌هایی اعم از مناسب برای افراد حرفه‌ای، نیمه حرفه‌ای و آماتور تقسیم می‌گردند.

طبیعتاً بازه قیمت هر یک از این دسته‌بندی‌ها دارای تفاوت‌های زیادی با یکدیگر است.

قیمت مناسب
خرید دوچرخه با قیمت مناسب

اندازه مناسب

یکی دیگر از موارد بسیار مهم که در مورد راهنمای خرید دوچرخه اهمیت دارد توجه به اندازه آن است. زیرا اگر دوچرخه‌ای با سایز اشتباه خریداری کنید رکاب زدن و همچنین استفاده از آن برایتان سخت خواهد شد.

در این بابت هیچ گونه نگرانی وجود ندارد چرا که فرمول‌ها و جدول‌هایی به منظور انتخاب اندازه دوچرخه منتشر شده است.

در ادامه به ذکر اطلاعاتی می‌پردازیم که با استفاده از آن می‌توانید دوچرخه‌ای با بهترین سایز که مناسب برای شما می‌باشد، خریداری نمائید.

فرمول انتخاب اندازه دوچرخه

Leg inseam: در حالت ایستاده پاهای خود را حدود ۱۵ الی ۲۰ سانتی‌متر از همدیگر باز کنید. سپس فاصله زمین تا محل اتصال دو پای خود و یا بین پاهایتان را اندازه بگیرید.
Frame size: منظور از Frame size فاصله محل اتصال رکاب‌ها تا محلی که زین به دوچرخه وصل شده است، می‌باشد و یا محلی که گیره تغییر اندازه زین قرار دارد.

با ذکر دو مفهوم بالا فرمول انتخاب اندازه دوچرخه به قرار زیر خواهد بود:
برای دوچرخه های شهری: Leg inseam (cm) * 0.685 = مناسب شما frame size.
دوچرخه های کوهستان: Leg inseam (cm) * 0.66 = مناسب شما frame size.
دوچرخه های جاده : Leg inseam (cm) * 0.70 = مناسب شما frame size.
با ارائه فرمول‌های بالا کار ساده‌ای در پیش‌رو خواهید داشت. فقط کافیست که اطلاعات گفته شده را استخراج نمائید پس از آن در اعدادی که بیان نمودیم ضرب کنید تا «فریم سایز »مناسبتان را به دست آورید.

البته گفتنی است که دوچرخه‌ها دارای اندازه‌ای ثابت هستند؛ اما باید گفت که نزدیک‌ترین اعداد گزینه‌ای مناسب برای شما خواهند بود.

تایر مناسب

یکی دیگر از مواردی که هنگام خرید دوچرخه مناسب بایستی مد نظر داشته باشید تایرها و نوع آن‌ها است.

نخست بایستی تایرها از کیفیت مناسب و مرغوبی برخوردار باشند. اما مورد مهم دیگر نوع تایرها است.

تایرهایی که نازک بوده و عاج ندارند برای سرعت‌های بالا و تایرهایی که پهن بوده و عاج دارند به منظور جلوگیری از سر خوردن و البته مقاومت بیشتر است که البته سبب کاهش سرعت می‌شوند.

راهنمای خرید دوچرخه
تایر مناسب

خرید دوچرخه با جنس تنه مناسب

یکی از نکات دیگر در مورد راهنمای خرید دوچرخه این است که به تنه دوچرخه و جنس آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

بهتر است جنس تنه دوچرخه در عین سبک بودن مقاوم هم باشد.

در ادامه ویژگی‌های مختلفی که جنس تنه‌های گوناگون دارند، ذکر می‌کنیم:

کربن

کربن بسیار سبک و قیمت آن بالا است. افزون بر این در برابر ضربه شکننده است. این جنس از بدنه در دوچرخه‌های کورسی و اخیراً در کراس کانتری بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آلومینیوم

اغلب، تنه دوچرخه‌ها را از جنس آلومینیوم که تنه‌ای بسیار شیک است، می‌سازند.

تنه آلومینیومی به آسانی تولید می‌شود و دارای قیمتی مناسب است.

دوچرخه‌هایی که فریم آن‌ها از جنس آلومینیوم ساخته می‌شوند خود انواع مختلفی دارند که هریک از آن‌ها دارای تفاوت‌هایی در میزان استحکام فریم در برابر فشار و ضربه هستند.

تیتانیوم

تیتانیوم دارای عمری طولانی است.

علاوه بر این خشک و سبک بوده و دارای انعطاف‌پذیری کمی است.

از آن‌‌جائیکه بسیار گران قیمت است کم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترکیب کربن و آلومینیوم

قسمت‌های که کم‌تر در معرض ضربه قرار دارد از کربن و مابقی قسمت‌های دوچرخه را از آلومینیوم می‌سازند.

دلیل این امر این است که هم از مزیت سبک بودن کربن و هم از استحکامی که آلومینیوم دارد استفاده کنند.

اغلب، تنه دوچرخه‌های کراس کانتری را از ترکیب کربن و آلومینیوم می‌سازند.

آهن

دوچرخه‌هایی که تنه آن‌ها از جنس آهن ساخته می‌شوند همان دوچرخه‌های ارزان قیمت و سنگینی هستند که فاقد کیفیت لازم هستند.

کرومل

چنانچه در معرض عواملی که موجب زنگ‌زدگی آن می‌شود، قرار نگیرد دارای عمری نامحدود خواهد بود.

لازم به ذکر است که پروسه تولید آن بسیار سخت و امروزه تقریباً منسوخ شده است.

در جمع‌بندی مطالب ذکر شده در خصوص تنه چرخه، می‌توان گفت دوچرخه‌هایی که فریم آن‌ها از جنس کروم یا کربن ساخته می‌شوند بیشتر برای کسانی‌که مصارف حرفه‌ای دارند مناسب است.

این دست از دوچرخه‌ها اغلب قیمت زیادی هم دارند. همین امر موجب می‌شود که اغلب دوچرخه‌هایی که برای افراد نیمه حرفه‌ای یا آماتور و حتی در برخی موارد افراد حرفه‌ای تولید می‌شوند، دارای فریم آلومینیومی باشند.

تنه دوچرخه
تنه دوچرخه

خرید دوچرخه‌ای با قطعات مناسب

از موارد دیگر پیرامون راهنمای خرید دوچرخه، توجه با قطعات مناسب است.

بررسی هریک از قطعات دوچرخه نیازمند مطالبی جداگانه است تا تعیین نماید که چه قطعاتی مناسب چه دوچرخه‌هایی هستند. ولی نهایتاً اطلاع داشتن از برخی نکات در زمینه قطعات دوچرخه حائز اهمیت است و به شما در انتخاب دوچرخه مناسبتان کمک خواهد کرد.

دوچرخه‌ای که قطعات آن افزون بر داشتن کیفیتی خوب و مناسب، با هزینه و نوع کاربرد شما متناسب باشد. قیمت یک دوچرخه و در حین حال کیفیت دوچرخه‌ای که خریداری می‌کنید نخست به نوع فریمی که در ساخت دوچرخه مورد استفاده قرار گرفته است بستگی دارد که در خصوص فریم دوچرخه در بالا مفصلاً توضیحاتی ذکر شد.

دوشاخ

یکی از قطعات مهمی که در دوچرخه Hard Tail و دوچرخه‌های کوهستان از نظر کارکرد حائز اهمیت است دوشاخ است.

دوچرخه‌های Hard Tail معمولاً یا کمک فنر ندارند و یا داری یک کمک فنر هستند. همین امر سبب می‌شود فشار بسیار زیادی به چرخ‌های جلویی وارد ‌شود. به همین علت استفاده از دوشاخ مناسبی که دارای استحکام زیادی می‌باشد در این دست از دوچرخه‌ها بسیار حائز اهمیت است.

اغلب دوشاخ‌ها از آلومینیوم و یا آلومینیوم‌های سری ۶۰۶۱ ساخته می‌شوند. چرا که در برابر عواملی همچون ضربه، فشار و همچنین خوردگی‌ای که از طریق تماس با آب به وجود می‌آید، دارای مقاومت زیادی هستند.

سیستم دنده‌دهی

دسته دنده، زنجیر، شانژمان، طبق عوض کن و همچنین خودرو (چرخ دنده) مجموعه قطعاتی هستند که سیستم دنده‌دهی یک دوچرخه را مشخص می‌نمایند.

تعداد طبق‌های خودرو، تعداد دنده‌های دوچرخه را تعیین می‌کند. به گونه‌ای که چنانچه خودرویی دارای هشت طبق باشد، آن دوچرخه هشت سرعته نامیده می‌شود. همه قطعات سیستم دنده‌دهی با توجه به میزان سرعتی که دوچرخه دارد انتخاب می‌شوند.

نوع قطعاتی که در سیستم دنده‌دهی دوچرخه مورد استفاده قرار می‌گیرند، اغلب با توجه به این‌که دوچرخه برای چه افرادی، حرفه‌ای، غیر حرفه‌ای و یا مبتدی تولید می‌شوند تعیین می‌گردد.

اغلب دوچرخه‌هایی که برای افراد مبتدی و یا نیمه حرفه‌ای طراحی می‌گردند، از محصولات سری X4 الی X7 شرکت سرام و یا قطعات سری Acera، Altus و Tourney محصولات شیمانو استفاده می‌نمایند.

سیستم دنده دهی
سیستم دنده دهی

ترمز

یکی از مهم‌ترین نکات پیرامون راهنمای خرید دوچرخه توجه به ترمز است.

ترمز مکانیکی دیسکی، لقمه‌ای، هیدرولیکی دیسکی از جمله سیستم‌های ترمزی هستند که در اغلب دوچرخه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هم اکنون با قاطعیت می‌توان اذعان کرد ترمزهای هیدرولیکی دیسکی از نظر سرعت عملکردی که دارند و نیز فشار مناسبی که به چرخ‌ها وارد می‌کنند در مقایسه با دو نوع دیگر، ترمز بهتری محسوب می‌گردند. اما بهتر است بدانید که استفاده از این سیستم ترمز به لحاظ قیمتی که دارد در همه انواع دوچرخه‌ها مقرون به صرفه نیست.

ترمزهای هیدرولیکی دیسکی برای استفاده در دوچرخه‌های کوهستان مناسب هستند.

ترمزهای لقمه‌ای

ترمزهای لقمه‌ای به وسیله دو لقمه‌ که در کنار طوقه قرار می‌گیرند، عمل می‌نمایند.

به این گونه که بعد از فشردن دسته ترمز، لقمه به طوقه می‌چسبد و سبب کاهش سرعت آن می‌گردد.

از معایب بزرگی که این دست از ترمزها دارند این است که لقمه‌ها به دلیل ترمز گرفتن زیاد داغ می‌کنند.

افزون بر این قرار گرفتن گل و لای بین لقمه‌ها سبب می‌شود که عملکرد آن با تأخیر همراه باشد.

این نوع از ترمزها اغلب در دوچرخه‌های جاده‌ای، شهری و همچنین هیبرید استفاده می‌شوند که نیازی به ترمز گرفتن پیوسته ندارند.

ترمز‌های هیدرولیکی دیسکی و مکانیکی دیسکی

ترمز‌های هیدرولیکی دیسکی و مکانیکی دیسکی هر دو به وسیله اتصال لقمه به دیسک قرار گرفته عمل می‌نمایند.

البته تفاوتی هم دارند. تفاوت این دو نوع این است که در ترمز هیدرولیکی دیسکی، بعد از این‌که دسته را فشار دهید، فشار به وسیله روغن به لقمه‌ها انتقال می‌یابد. در حالی‌‌که در ترمزهای مکانیکی دیسکی این اعمال فشار تنها به وسیله سیم ترمز انتقال می‌یابد. افزون بر این ترمزهای هیدرولیکی دیسکی در مقایسه با ترمزهای مکانیکی دیسکی دارای عملکردی سریع‌تر هستند.

شایان ذکر است که ترمزهای مکانیکی دیسکی اغلب در دوچرخه‌های هیبرید و برخی از دوچرخه‌های آفرود کوهستانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالی‌که ترمزهای هیدرولیکی دیسکی اغلب برای دوچرخه‌های کوهستانی و همچنین برای حرکت در شیب رو به پایین، مناسب می‌باشند.

در جمع‌بندی مطالب ذکر شده باید گفت که دوچرخه مناسب دارای ویژگی‌هایی همچون سیستم ترمز دیسکی، انتخاب کمک و یا بدون کمک بودن، دوشاخ و جنس و مقاومت‌ها و نهایتاً داشتن ظاهری زیباست.

راهنمای خرید دوچرخه
ترمزهای هیدرولیکی دیسکی

سایر نکات در باب راهنمای خرید دوچرخه

تا این‌جا شما را با ویژگی‌های دوچرخه خوب آشنا کردیم. در ادامه نکاتی را ذکر می‌کنیم که لازم است هنگام خرید دوچرخه مناسب مد نظر داشته باشید.

 • ابتدا روی دوچرخه‌ مورد نظرتان بنشینید و ببینید آیا برای شما مناسب است یا نه؟ آیا به نظرتان استفاده از کنترل‌ها و دسترسی به آن‌ها آسان است یا نه؟ بدنتان در چه حالتی قرار دارد؟ آیا بیش از حد کشیده می‌شود؟
 • به فاصله‌ای که بین صندلی‌ و انتهای پدال وجود دارد توجه داشته باشید. افزون بر این به زاویه‌ای که قرار است بگیرید تا فرمان را نگه دارید دقت کنید. از آن‌جائیکه اندازه بدنه دوچرخه ثابت می‌باشد، نیازی نیست که زمان زیادی برای انتخاب دوچرخه مناسب خود صرف نمائید.
 • چنانچه امکان راندن دوچرخه برایتان وجود دارد حتماً این کار را بکنید تا پی ببرید که آیا آن را دوست دارید یا خیر.
 • سعی کنید بیش از حد به ظاهر خوب و شیک دوچرخه توجه نکنید. چرا که ممکن است دوچرخه‌ مورد نظرتان خوب و شیک باشد ولی هنگام استفاده از آن احساس راحتی نکنید. هنگامی‌که دوچرخه را می‌رانید بایستی بدنتان راحت باشد. زانوی شما بایستی در پایین‌تر قسمت حرکت پدال، کمی خم شود. بایستی حتماً به آسانی به ترمزها دسترسی داشته باشید. افزون بر همه این موارد در سطحی که صاف می‌باشد نباید در قسمت بالا تنه خود حس فشردگی داشته باشید.
 • نهایتاً توجه داشته باشید که دسته‌های دوچرخه مورد نظرتان به نرمی بچرخند. زمانی‌که روی تپه‌ای قرار می‌گیرید به راحتی بتوانید بلند شوید و بنشینید.

چگونه دوچرخه تور و گردشی مناسب بخریم؟

چنانچه تصمیم دارید دوچرخه تور و گردشی خریداری کنید لازم است بدانید که این دست از دوچرخه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که امکان طی کردن مسافت طولانی با آن‌ها فراهم باشد.

در حقیقت از قدرت و سرعت خوبی برخوردار باشند و در کنار این موارد به منظور حمل مقداری بار و وسیله هم کاربرد لازم را داشته باشند.

لازم به ذکر است که تایر این دوچرخه‌ها برای مسیرهای طولانی کیفیت بهتری دارند.

معمولاً این دوچرخه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که لوازم ضروری دوچرخه‌ها اعم از تلمبه همراه آن‌ها باشد و برای مسیرهای طولانی راحت باشند.

قابلیت حمل بار، دارا بودن قدرت تعادل خوب و نسبتاً راحت، راحت بودن هنگام استفاده از آن و غیره از مزایای دوچرخه‌های تور و گردشی است.

راهنمای خرید دوچرخه هیبرید مناسب

اگر تصمیم دارید فاصله زیادی را با دوچرخه طی کنید و احساس راحتی داشته باشید دوچرخه‌های هیبرید برای شما مناسب خواهد بود.

البته امکان دارد که مجبور شوید روی این دوچرخه‌ها زیاد صاف ننشینید. دوچرخه‌های هیبرید انعطاف‌پذیری مناسبی دارند. سرعت این دوچرخه‌ها خوب بوده و در عین حال برای استفاده روزمره گزینه‌ای عالی هستند. البته گفتنی است که در این حالت دیگر از سرعت بالا و یا انعطاف‌پذیری بالا و قدرت فراوان خبری نیست.

پس اگر می‌خواهید با سرعت روی جاده‌های خوب رکاب بزنید و روی دوچرخه‌ای راحت بنشینید به شما پیشنهاد می‌کنیم دوچرخه هیبرید بخرید. چرا که به خوبی می‌تواند نیاز شما را برطرف نماید.

شایان ذکر است که دوچرخه‌های هیبرید معمولاً از دیسک‌های قدرتمندتری استفاده می‌نمایند. همین امر موجب بهبود عملکرد این دوچرخه‌ها در آب و هوای بارانی و مرطوب است.

افزون بر این می‌توانید با این دوچرخه‌ها بار هم حمل نمائید. وضعیت نشستن صاف، راحت بودن، به نسبت سریع بودن، مناسب بودن برای مسافت‌هایی‌که نسبتاً طولانی می‌باشد از مزایای دوچرخه‌های هیبرید هستند.

دوچرخه هیبرید
دوچرخه هیبرید

پرسش و پاسخ

چه سایز دوچرخه‌ای برای قد مناسب است؟

پاسخ: در زیر برای هر رنج قد یک رنج متناسب دوچرخه قرار داده شده است:
ارتفاع قد: 169 سانتیمتر تا 179 سانتیمتر ——————- ارتفاع دوچرخه مناسب: 40 تا 43 سانتیمتر
ارتفاع قد: 179 سانتیمتر تا 187 سانتیمتر ——————- ارتفاع دوچرخه مناسب: 43 تا 48 سانتیمتر
ارتفاع قد: 187 سانتیمتر تا 192 سانتیمتر ——————- ارتفاع دوچرخه مناسب: 48 تا 53 سانتیمتر
ارتفاع قد: 192 به بالاتر ————————– ارتفاع دوچرخه مناسب: 53 سانتیمتر به بالاتر

کلام آخر

به پایان مقاله راهنمای خرید دوچرخه رسیدیم. امیدواریم توانسته باشیم مواردی که شما باید هنگام خرید دوچرخه به آن‌ها توجه داشته باشید را پوشش دهیم.

اگر شما قصد دارید که دوچرخه مناسب خود را بدون دردسر بخرید کافیست به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا که بستری امن و راحت برای خرید و فروش است مراجعه کنید و درخواست خرید خود را اعلام نمایید.

مقالات مرتبط:

منبع:

bikexchange.com

برچسب:
نظرات
سحر

سحر

سپاسگزارم

ثبت نظر