همه‌چیز در مورد عروس هلندی

عروس هلندی

اگر به دنبال خرید یک حیوان خانگی جدید هستید یا می‌خواهید پرنده دیگری را به حیوانات خود اضافه کنید؟ عروس هلندی بهترین انتخاب برای شما است. این پرنده‌ها در رنگ‌ها و الگوهای مختلف با شخصیت‌های مختلف هستند که با هر خانه و خانواده‌ای خود را وفق می‌دهند.

در ادامه این مقاله همه‌ چیز را در مورد عروس هلندی توضیح داده‌ایم، پس با ما همراه باشید.

تبلیغات

ظاهر عروس هلندی

عروس هلندی‌ها طوطی‌های لاغر اندامی هستند که به خاطر شخصیت و ظاهر بازیگوششان طرفداران زیادی دارند. این پرنده اولین بار در استرالیا دیده‌ شده. 

آن‌ها معمولاً تا 20 سال نیز عمر می‌کنند. این پرندگان اجتماعی نسبت به سایر طوطی‌هایی که می‌توانید از آن‌ها نگهداری کنید، جثه کوچک‌تری دارند.

عروس هلندی گونه‌های متفاوتی دارند. ازجمله لوتینو، آلبینو، مرواریدی، وایت فیس، آهویی، خاکی، گل‌باقالی و …

واقعیت جالب: برخی از انواع عروس هلندی‌ها دارای جهشی هستند که به جهش Lution معروف‌اند. این جهش باعث طاس شدن سر پرنده می‌شود. 

برخی از متخصصان پرندگان این را یک نقص ژنتیکی می‌دانند؛ اما این بیماری یا جهش، تأثیر زیادی بر سلامت پرندگانی که تحت تأثیر قرار می‌گیرند ندارد؛ فقط کمی عجیب به نظر می‌رسد.

تشخیص جنسیت عروس هلندی‌ها از روی ظاهرشان کار آسانی نیست؛ یعنی برای یک فرد ماهر و باتجربه ممکن است قابل‌تشخیص باشد؛ اما برای افراد معمولی و بی‌تجربه این کار غیرممکن است.

 پس اگر جنسیت پرنده‌ای که قصد خریدش را دارید برایتان مهم است، حتماً مطمئن شوید فرد فروشنده توانایی تشخیص جنسیت عروس هلندی را دارد یا خیر.

همه‌چیز در مورد شخصیت و رفتار عروس هلندی

عروس هلندی‌ها پرنده‌های جذاب و سرگرم‌کننده‌ای هستند. این پرنده به‌عنوان بهترین گونه‌های پرنده خانگی در سراسر آمریکا رتبه‌بندی شده است و از محبوبیت زیادی برخوردار است.

عروس هلندی‌ها پرنده‌های کوچک و بازیگوشی هستند که نیاز به توجه و محبت زیادی دارند. آن‌ها بیشتر وقت خود را به دنبال خوراکی و دانه‌ه‌اند و پرندگان شکمویی هستند. 

بااین‌حال آن‌ها از کمی استراحت و خوابیدن نیز لذت می‌برند و ترجیح می‌دهند با نوازش صاحب خود آرام بگیرند.

معمولاً زمانی که پرنده از شما درخواست نوازش می‌کند، خود را باد می‌کند و پرهای سرخود را به سمت بالا نگه می‌دارد. 

البته این رفتار همیشه به معنای درخواست نوازش نیست. ممکن است به معنای کنجکاوی و یا حتی حالت تهاجمی گرفته باشد. 

یکی دیگر از نشانه‌های حالت تهاجمی گرفتن این پرنده، خش‌خش کردن است. پس توجه کنید که این دو حالت را باهم اشتباه نگیرید.

شخصیت و رفتار

اسباب‌بازی‌های عروس هلندی

تهیه کردن اسباب‌بازی برای سرگرم کردن عروس هلندی شما می‌تواند یک ایده عالی باشد. این کار برای افرادی که شاغل هستند و زمان کمتری را در خانه هستند، راه‌حل مناسبی است که پرنده‌های خود را سرگرم کنند.

شما می‌توانید از فروشگاه حیوانات خانگی انواع اسباب‌بازی‌ها را برای پرنده خود تهیه کنید. 

اگرچه اسباب‌بازی‌های چوبی بهتر و طبیعی‌تر هستند، اما اسباب‌بازی‌های پلاستیکی قابل‌شست‌وشویند و بهداشتی تر خواهند بود.

همچنین عروس هلندی‌ها می‌توانند با بازتاب خود در آیینه ساعت‌ها سرگرم باشند.

همه‌چیز در مورد گذشته عروس هلندی

عروس هلندی‌ها بومی مناطق نیمه‌خشک استرالیا هستند. این پرندگان که معمولاً در نزدیکی زمین‌های باز زندگی می‌کنند. 

این پرندگان برای اولین بار در سال 1793 شناخته شدند. قبل از اینکه در سال 1832 در جنس Nymphicus طبقه‌بندی شوند، ابتدا Psittacus hollandicus نامیده می‌شدند. 

آن‌ها به‌راحتی در طبیعت زادوولد می‌کنند و برای یافتن غذا در مزرعه‌ها و جنگل‌ها جست‌وجو می‌کنند.

پرورش آن‌ها در اسارت نیز نسبتاً آسان است، بنابراین یافتن عروس هلندی برای فروش به‌عنوان حیوان خانگی بسیار آسان است. 

اغلب با هزینه کمتری نسبت به سایر گونه‌های پرندگان خانگی، می‌توانید عروس هلندی بخرید. 

در طبیعت این گونه پرندگانی پرانرژی و هوشیار هستند. به همین دلیل، عروس هلندی‌های خانگی نیز کاملاً فعال هستند و کم می‌خوابند.

تغذیه عروس هلندی

غذا دادن به این پرنده اصلاً چیز پیچیده‌ای نیست. اگر قبلاً از پرندگان خانگی مراقبت کرده‌اید، متوجه خواهید شد که تغذیه عروس هلندی به‌مراتب نسبت به سایر طوطی‌ها ساده‌تر است.

نگهداری عروس هلندی برای افرادی که تابه‌حال پرنده خانگی نداشته‌اند، یک انتخاب خوب است؛ زیرا آن‌ها یک رژیم غذایی ساده و اساسی دارند. 

رژیم غذایی عروس هلندی را 75% دانه‌ها و 25% میوه و سبزی‌ها تشکیل می‌دهد. آب تازه و تمیز نیز باید همیشه برای آن‌ها فراهم باشد.

تغذیه پیشنهادی

لوبیا، نخود و گندم را می‌توانید چند ساعت در آب گذاشته سپس آب‌پز کنید؛ وقتی‌که کاملاً نرم شدند آن‌ها را برای عروس هلندی‌های خود بگذارید. این غذا را می‌توانید هفته‌ای دو بار به آن‌ها بدهید.

البته اگر به فکر سلامت و سرحالی پرندگان خود هستید، با گذاشتن وقت بیشتر، می‌توانید گندم را بخیسانید و سپس در یک جای گرم و مرطوب قرار دهید تا جوانه بزند. 

جوانه گندم یکی از مقوی‌ترین و سالم‌ترین غذاهای موجود برای طوطی‌هاست که پروتئین بدن آن‌ها را تأمین می‌کند.

مراقبت از عروس هلندی

مراقبت از عروس هلندی‌ها آسان است و فقط به قفسی نیاز دارد که به‌اندازه کافی جادار باشد تا بتوانید وسایلی مانند اسباب‌بازی، تخته، کاسه غذا و سایر لوازم جانبی را در آن جای دهید.

عروس هلندی

اندازه قفس خوب حداقل 50*50*76 سانتی‌متر است. اگر می‌خواهید بیش از یک پرنده نگهداری کنید، قفس شما باید خیلی بزرگ‌تر از این باشد. 

ازآنجایی‌که کاکائوها به بوها و بادهای شدید حساس هستند، قفس را دور از پنجره‌ها نگه‌دارید.

عروس هلندی‌ها ذاتاً دوست دارند ک کف زمین به دنبال دانه‌ها و غذا بگردند. شما می‌توانید با پوشاندن کف قفس با روزنامه و سپس پاشیدن خوراکی‌های خردشده یا دانه‌ها رو آن این رفتار طبیعی پرنده خود را تشویق کنید.

به‌عنوان پرندگان اجتماعی، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای عروس هلندی‌های خود انجام دهید این است که به آن‌ها فرصتی برای تعامل با خودتان بدهید. زمان زیادی برای در آغوش گرفتن و تعامل اجتماعی و نوازش ضروری است.

آموزش به عروس هلندی

عروس هلندی‌ها برخلاف سایر گونه‌های پرندگان خانگی، قادر به انجام کارهای خیلی پیشرفته نیستند. بااین‌حال آن‌ها می‌توانند سوت بزنند و گاهی اوقات می‌توانند صحبت کنند.

پرنده‌های نر به‌مراتب بیشتر از ماده‌ها حرف می‌زنند و برخی یاد می‌گیرند که چگونه چندین عبارات و کلمات را بیان کنند.

شما می‌توانید با تمرین و تکرار زیاد تا ده‌ها کلمه به آن‌ها حرف زدن یاد دهید. همچنین می‌توانید با پخش کردن مکرر یک آهنگ یا ملودی خاص، به آن‌ها بیاموزید که ریتم آهنگ مورد نظر را تکرار کنند.

عروس هلندی‌ها پرندگان نسبتاً آرامی هستند که به‌جای جیغ زدن چه چهه می‌زنند و برای افرادی که در نزدیکی همسایه‌های خود زندگی می‌کنند (مانند آپارتمان‌نشینان) حیوانات خانگی خوبی خواهند بود.

بیماری عروس هلندی

عروس هلندی‌ها معمولاً پرندگان سالمی هستند که کمترین مشکل را دارند. ممکن است چند بار در روز عطسه پرنده خود را بشنوید؛ اما نگران نباشید، عطسه کردن لزوماً به معنای داشتن بیماری یا مشکل نیست. ممکن است یک آلرژی و یا حتی گردوغبار دلیل عطسه کردن پرنده باشد.

این عطسه ممکن است باکمی ترشحات شفاف همراه باشد. بازهم جای نگرانی نیست مگر اینکه مداوم باشد. 

اگر ترشحات شفاف نبود یا اگر عروس هلندی شما چندین روز متوالی به عطسه ادامه داد، با دامپزشک تماس بگیرید.

مراقبت از عروس هلندی از نظر هزینه‌های دامپزشکی ارزان خواهد بود. بااین‌حال آن‌ها نیاز به برش مکرر بال‌دارند. 

درحالی‌که بیشتر گونه‌های طوطی‌ به بال زدن نیاز دارند؛ اما شما باید بیشتر بال‌های عروس هلندی خود را قیچی کنید؛ زیرا آن‌ها می‌توانند مدت کوتاهی پس از کوتاه کردن پرهایشان نیز پرواز کنند.

بیماری

عروس هلندی‌ها مانند بسیاری از گونه‌های پرندگان دیگر در سال چند بار پر ریزی می‌کنند. در این قسمت به‌طور خلاصه همه‌چیز را در مورد بیماری عروس هلندی گفتیم، برای داشتن اطلاعات بیشتر بهمی‌توانید محتوا بیماری‌های عروس هلندی را مطالعه نمایید..

همه‌چیز در مورد تولیدمثل عروس هلندی

اگر تصمیم به نگهداری عروس هلندی ماده دارید، زمانی که پرنده شروع به تخم‌گذاری کرد، باید به‌خوبی مراقب آن‌ها باشید. 

تخم‌گذاری زیاد می‌تواند کلسیم و سایر مواد معدنی حیاتی بدن پرنده را تخلیه کند. همچنین می‌تواند باعث گیر کردن تخم پرنده در شکم شود که می‌تواند تهدیدکننده زندگی او باشد.

برخلاف تصور رایج، عروس هلندی‌های ماده برای مراقبت از تخم و جوجه‌ها نیازی به حضور پرنده نر ندارند.

آن‌ها فقط به نرها برای بارور تخم‌های خود نیاز دارند. برای کمک به جلوگیری از هرگونه مشکل در تخم‌گذاری، مطمئن شوید که عروس هلندی ماده شما از رژیم غذایی سرشار از کلسیم و سایر مواد معدنی تغذیه می‌کنند.

اگر رژیم غذایی عروس هلندی شما عمدتاً از دانه تشکیل‌شده باشد، باید نگران کمبود ویتامین و مواد معدنی زیادی باشید. درنهایت باعث بروز سوءتغذیه خواهد شد.

 خوردن دانه‌های زیاد نیز می‌تواند منجر به بیماری کبد چرب شود؛ بنابراین، اگر می‌خواهید عروس هلندی‌های شما تولیدمثل سالم و درستی داشته باشند، باید یک رژیم غذایی متعادل و سالم برای آن‌ها فراهم کنید. 

رژیم غذایی با ترکیبی از مواد معدنی، ویتامین‌ها، اسیدهای آمینه و سایر مواد مغذی است. خواندن محتوا تولید مثل عروس هلندی را از دست ندهید.

آیا نگهداری عروس هلندی دشوار است؟

اگر به دنبال اضافه کردن یک حیوان خانگی جدید به خانه خود هستید، یک عروس هلندی تهیه کنید. ممکن است آن‌ها پرطرفدارترین حیوان خانگی در جهان نباشند، اما نیاز به توجه و مراقبت از صاحب خود دارند.

 عروس هلندی‌ها هم برای بزرگ‌سالان و هم برای کودکان حیوانات خانگی خوبی خواهند بود؛ زیرا آن‌ها می‌توانند به کمک روابط اجتماعی قوی که دارند به همه ارتباط برقرار کنند.

بنابراین نگهداری از این پرنده بسیار ساده و ابتدایی خواهد بود؛ زیرا نه نیاز به تجربه خاصی دارد و نه دردسری برای شما ایجاد می‌کنند. 

پس اگر به فکر خرید یک حیوان خانگی آرام و بی‌دردسر هستید، این پرنده می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

جیغ زدن عروس هلندی

تنها چیزی که همه صاحبان عروس هلندی با آن مشکل‌دارند، جیغ زدن‌های مکرر این پرنده برای جلب‌توجه صاحب خود است. 

البته عروس هلندی‌ها همیشه برای جلب‌توجه جیغ نمی‌زنند. گاهی ممکن است آن‌ها از چیزی ترسیده باشند و یا جفت خود را صدا کنند.

در ادامه با ما همراه باشید تا به‌طور خلاصه همه‌چیز در مورد صحبت کردن عروس هلندی بررسی کنیم.

جیغ زدن

صحبت کردن عروس هلندی

اکثر عروس هلندی‌های نر می‌توانند یاد بگیرند که چند کلمه را کاملاً واضح بیان کنند؛ مانند (سلام) یا (خوبی).

صحبت کردن آن‌ها در شلوغی خیلی بیشتر می‌شود؛ زیرا آن‌ها سعی می‌کنند همانند شما مکالماتتان را تقلید کنند. 

حتی اگر نتوانند کلمات شما را تقلید کنند، سعی می‌کنند کلمات مشابه کلمه شما را تکرار کنند.

 به‌طورکلی عروس هلندی‌های ماده خیلی کم صحبت می‌کنند و آواز نمی‌خوانند اما راه‌های دیگری برای برقراری ارتباط با شما پیدا می‌کنند.

زبان بدن عروس هلندی

 • بلند کردن تاج سر: بروز این رفتار به این معنی است که پرنده شما یا هیجان‌زده است و یا از چیزی ترسیده است.
 • پرهای خوابیده، گشادشدن قرنیه چشم، بی‌حرکت بودن: در این حالت عروس هلندی شما احساس خطر کرده و قطعاً از چیزی ترسیده است.
 • دویدن به جلو و عقب یا تکان دادن سر: در این حالت پرنده شما هیجان‌زده است و برای چیزی ذوق دارد.
 • آویزان شدن به قفس یا نشستن کف قفس و تکان دادن بال‌ها: ورزش کردن و نرمش دادن بال ها
 • نشستن روی یک‌پا، بدن پف کردن، سابیدن منقار: انجام این حرکات به این معنی است که پرنده شما احساس خواب‌آلودگی دارد و در حال تمیز کردن منقار خود است.

طول عمر یک عروس هلندی چقدر است؟

عروس هلندی‌ها معمولاً بیشتر از پرنده‌های دیگر عمر می‌کنند؛ اما نه به‌اندازه طوطی‌ها. متوسط طول یک عروس هلندی چقدر است؟ پرورش‌دهندگان و دامپزشکان می‌گویند 12 تا 18 سال طول عمر معمولی برای عروس هلندی عادی است.

هرچه بزرگ‌تر می‌شوند، بی‌حال‌تر و آرام تر می‌شوند و پرهایشان نیز از صاف و یکنواختی خارج می‌شوند. در برخی موارد دیده‌شده است که طول عمر این پرنده به 23 سال نیز رسیده است.

طول عمر و سلامتی این پرنده کاملاً به رژیم غذایی و محیط نگهداری‌اش بستگی دارد. پس برای بیشتر شدن طول عمر عروس هلندی خود، بهتر است به این نکات توجه بسیاری داشته باشید.

به شما توصیه می‌کنم مقاله طول عمر عروس هلندی در خانه و در طبیعت چقدر است؟ را در وبلاگ واسط کالا از دست ندهید.

ریزش پر عروس هلندی

مانند سگ‌ها و گربه‌ها، همه پرندگان خانگی دوره پر ریزی را پشت سر می‌گذارند. پر ریزی زمانی اتفاق می‌افتد که آن‌ها پرهای قدیمی خود را از دست می‌دهند و به‌جای آن‌ها پرهای جدید رشد می‌کنند.

 اگر متوجه ریختن مقدارِ زیادی از پرهای پرنده در مدت‌زمان کوتاهی شدید، اصلاً جای نگرانی نیست. این‌یک روند عادی و طبیعی است که به بهداشت و زیبایی عروس هلندی شما کمک می‌کند.

عروس هلندی

سؤال و جواب

سؤال: در طول شب، عروس هلندی ما از روی چوب خود می‌افتد و به‌صورت دایره‌ای به اطراف بال می‌زند. دلیل این رفتار ناگهانی پرنده چیست؟

پاسخ: او احتمالاً خواب یا کابوس می‌بیند یا شاید چیزی او را در خواب غافلگیر کرده است. همیشه بهتر است در شب قفس عروس هلندی خود را با پتو بپوشانید تا کاملاً تاریک باشد و صدا اذیتش نکند.

سؤال: آیا طبیعی است که پرهای دم عروس هلندی من در حال ریختن باشد؟

پاسخ: بله این اتفاق برای یک پرنده در قفس کاملاً طبیعی است، به‌خصوص اگر قفس آن‌ها بزرگ نباشد و دم آن‌ها همیشه به اسباب‌بازی‌ها یا میله‌ها برخورد کند.

سؤال: آیا می‌توانیم عروس هلندی‌ها را بیرون قفسشان نگه‌داریم؟

پاسخ: اگر جای امنی برای زندگی آن‌ها دارید و به خرابکاری آن‌ها اهمیت نمی‌دهید، بله.

سخن پایانی

در این مقاله به‌طور خلاصه همه‌ چیز در مورد عروس هلندی را توضیح دادیم. اگر به عروس هلندی و حیوانات خانگی دیگر علاقه دارید، می‌توانید مقالات مرتبط با آن‌ها را از وبلاگ واسط کالا بخوانید.

همچنین برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم و نو و حیوانات خانگی در سایت یا اپلیکیشن واسط کالا به‌صورت کاملاً رایگان آگهی ثبت کنید. از اینکه تا انتهای مطلب ما را همراهی کردید، سپاسگزاریم.

منابع:

pethelpful.com

thehappychickencoop.com

تبلیغات
vasetpet-content

10 پاسخ به “همه‌چیز در مورد عروس هلندی

 1. سلام
  من یه عروس هلندی نر ۲ ماهه دارم که ۱۰ روزه خریدمش اما بیشتر وقتا بصورت وحشتناک خودش رو به در و دیوار قفس میزنه و خیلی جیغ میکشه ممنون میشم راهنماییم کنید که چکار کنم برای آروم کردنش

 2. تا چند ساعت مجاز به تنها گذاشتن عروس هلندی در خانه هستیم؟اگر نصف روز که سر کاریم تنها باشه افسردگی میگیره؟

  1. سلام کاربر گرامی
   پرندگان موجودات بسیار باهوشی می باشند که بعد از گذراندن یک بازه زمانی کوتاه در کنار سرپرستانشان متوجه برنامه زمانی سرپرست خود می شوند. لذا سرپرستانی که شرایط کاری تمام وقت دارند یا امکان حضور در کنار پرنده خود را برای ساعت طولانی از شبانه روز ندارند، با مشکل مواجه خواهند شد.

 3. لطفا در مورد نگهداری جوجه عروس هلندی هم مقاله بزارید.من تازگی یک جوجه گرفتم خیلی هم مراقبش بودم اما مرد:(

 4. سلام.لطفا از مضرات عروس هلندی هم بگین؟نگهدایش باعث ایجاد حساسیت یا بیماری خاصی نمیشه؟

  1. سلام کاربر گرامی
   بله حتما. احتمال ایجاد حساسیت به پرندگان نسبت به سایر حیوانات کمتر است، اما برخی افراد ممکن است به پر پرندگان، ‌ذرات جدا شده از پوست آنها، ‌بزاق یا مدفوع پرنده حساسیت داشته باشند و علایمی مانند سرخی پوست، ‌ترشح و سوزش چشم و بینی، عطسه و گلودرد را بروز دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.