چرا چراغ چک ماشین پراید روشن می‌شود؟

روشن شدن چراغ چک پراید

چراغ چک ماشین، که از کاربردی‌ترین چراغ‌های درون مجموعه آمپر محسوب می‌شود. این چراغ چراغی است که به صورت مستقیم به ECU ماشین متصل بوده و بسته به پیشرفته بودن ECU می‌تواند دارای معانی مختلفی باشد. این چراغ که از آن به عنوان چراغ خطا نیز یاد می‌شود، بعد از ارتقاء سیستم سوخت رسانی ماشین‌ها به انژکتوری عمومیت یافته است. در ماشین‌های قدیمی که دارای ECU های ساده‌ای هستند، روشن شدن چراغ چک می‌تواند به علت مشکلات سوخت رسانی و جرقه زنی باشد اما در ماشین‌های امروزی روشن شدن این چراغ می‌تواند دلایل مختلفی همچون وجود مشکل در گیربکس، تهویه، موتور، ترمز و غیره داشته باشد. ما در این نوشتار به بررسی دلایل روشن شدن چراغ چک پراید خواهیم پرداخت.

بنابراین می‌توان گفت وقتی چراغ چک یا همان Engine Check روشن شود، خرابی یک بخش از ماشین را به راننده خبر می‌دهد. تفاوتی که بین چراغ چک و سایر هشدار دهند‌ه‌های مجموعه آمپر وجود دارد این است که هر کدام از این هشدارها فقط و فقط به خاطر یک عامل و یا مشکل خاص روشن می‌شوند. در حالی که روشن شدن چراغ چک می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.علاقه‌مندان به کسب اطلاعات در این زمینه می‌توانند تا انتهای این نوشتار ما را همراهی نمایند.

خطاهای موقت و دائمی

در حالت کلی می‌توان گفت دو دسته خطا باعث روشن شدن چراغ چک می‌شوند:

 • خطاهای موقت
 • خطاهای دائمی

خطاهای موقت که به آن‌ها خطاهای لحظه‌ای نیز گفته می‌شود. آن دسته از خطاهایی هستند که برای چند لحظه کوتاه به وجود آمده و در حافظه ECU به ثبت می‌رسند. این خطاها یا می‌توانند طبیعی و قابل چشم پوشی باشند و یا این که می‌توانند علامت و نشانی برای شروع یک خطای دائمی و اشکال جدی در ماشین باشند.

خطاهای دائمی نیز آن دسته از خطاهایی هستند که در صورت بروز اشکال طولانی مدت در قطعات الکتریکی ماشین و یا تغییر در داده‌های سنسورها زمانی که نشان دهنده خرابی قطعات مکانیکی ماشین هستند در ECU به ثبت می‌رسند.

دلایل روشن شدن چراغ چک پراید

همانطور که پیشتر نیز بیان شد، روشن شدن چراغ چک ماشین پراید می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

وجود مشکل در سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن بر روی منیفولد خروجی دود قرار گرفته و وظیفه آن چک کردن میزان اکسیژن از این خروجی است.

اطلاعاتی که از این سنسور به دست می‌آید به ECU ارسال می‌شود. این اطلاعات بررسی شده و سپس همزمان با این که ماشین کار می‌کند نسبت به تنظیم میزان سوخت و هوا اقدام می‌شود.

زمانی که موتور روغن سوزی داشته باشد یا در سیستم برق موتور نقصی وجود باشد و خلاصه هر دلیلی که منجر به بدسوزی و یا خام سوزی در موتور شود، سنسور اکسیژن را خراب کرده و در نتیجه باعث روشن شدن چراغ چک ماشین می‌شود.

نقص در سنسور اکسیژن با مصرف سوخت ماشین رابطه مستقیمی دارد. یعنی زمانی که نقصی در آن ایجاد شود، مصرف سوخت ماشین به شدت افزایش می‌یابد.

برای این که این قطعه بتواند عملکرد خوبی داشته باشد باید هر چند وقت یک بار آن را چک کرد تا از سالم بودن و عملکرد درست آن مطمئن شد.

چنانچه نسبت به عملکرد سنسور اکسیژن بی‌توجهی شود مصرف سوخت و کارکرد موتور افزایش یافته و در نتیجه هزینه زیادی برای صاحب خودرو ایجاد خواهد شد.

نقص در سنسور اکسیژن
نقص در سنسور اکسیژن

مشکل در سنسور تشخیص حجم هوا

یکی از دلایل دیگر روشن شدن چراغ چک پراید می‌تواند مربوط به سنسور تشخیص حجم هوا باشد.

سنسور تشخیص حجم هوا یا سنسور MAF (Mass Air Flow) در هوزینگ، روی هواکش قرار گرفته است و وظیفه تشخیص و سنجش میزان هوای ورودی را بر عهده دارد.

این سنسور میزان هوای ورودی به موتور را بررسی می‌کند و اطلاعات آن را به کامپیوتر ماشین ارسال می‌نماید تا این اطلاعات با داده‌های دیگر ترکیب شوند و از این طریق میزان پاشش انژکتورها تعیین گردد.

زمانی که در عملکرد این سنسور مشکلی پیش آید ماشین یا دچار لرزش درجا می‌شود یا در استارت خوردن مشکل پیدا می‌کند، یا موتور خفه می‌کند و مصرف سوخت افزایش می‌یابد و یا این که در موقعیت پدال گاز تغییر ناگهانی ایجاد می‌شود.

لذا برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین مشکلاتی باید این سنسور را به طور مرتب به خصوص در شهرهایی که میزان آلودگی هوا زیاد است و یا با تغییرات دمایی بسیاری مواجه هستند، چک کرد. چرا که این سنسور در شرایط آب و هوایی بد و نیز در هوای خیلی گرم و خیلی سرد، خیلی خشک و پر از گرد و غبار بیشتر در معرض آسیب و خرابی قرار می‌گیرد.

چنانچه این سنسور خراب باشد 10 تا 25 درصد مصرف سوخت ماشین را افزایش می‌دهد.

مشکل در سنسور تشخیص حجم هوا
مشکل در سنسور تشخیص حجم هوا

خرابی درپوش باک

هر چند که پیشتر نیز بیان کردیم، روشن شدن چراغ چک ماشین پراید بیشتر ناشی از وجود مشکل در موتور ماشین و قسمت‌های اطراف آن است.

با این وجود خرابی درب باک و یا سست بسته شدن آن نیز می‌تواند عاملی برای روشن شدن چراغ چک محسوب شود.

این حالت معمولاًً بعد از سوخت گیری پیش می‌آید. بنابراین چنانچه بعد از سوخت گیری، راننده متوجه روشن شدن چراغ چک ماشین خود شد، باید درب باک را چک نماید و از خوب بسته شدن آن مطمئن شود.

چنانچه در باک خراب باشد باید هر چه زودتر نسبت به تعویض آن اقدام گردد.

وجود مشکل در کویل

یکی دیگر از دلایل روشن شدن چراغ چک پراید وجود مشکل در کویل است.

زمانی که کویل ماشین دچار مشکل شده باشد، جریان برق ضعیفی جهت جرقه زدن به سوی شمع‌ها ارسال می‌گردد که در نتیجه‌ی آن از کار افتادن سیلندرها و نیز مختل شدن بخش سوخت و ساز خواهد بود. در این حالت نیز چراغ چک ماشین روشن خواهد شد.

البته در ماشین‌های قدیمی برای کل ماشین فقط یک کویل تعبیه می‌شده است اما در ماشین‌های جدیدتر و امروزی‌تر برای هر سیلندر یک کویل تعبیه شده است که باعث می‌شود این مشکل کمتر رخ دهد.

لازم به ذکر است در برخی از مواقع وجود نقص در کویل ماشین منجر به خاموش شدن ناگهانی آن در حین حرکت خواهد شد.

روشن شدن چراغ چک پراید
وجود مشکل در کویل ماشین

وجود مشکل در وایرهای شمع ماشین

از دیگر عواملی که باعث می‌شود چراغ چک ماشین پراید روشن شود، وجود مشکل در وایرهای شمع است.

زمانی که در وایرها (وایرها شمع و کویل را به یکدیگر متصل می‌نمایند) نقصی ایجاد شود جریان کافی به شمع‌ها منتقل نمی‌شود و در نتیجه در موتور جرقه‌ای صورت نمی‌گیرد.

از طرفی در صورت خرابی وایرها جریان برق به سایر قسمت‌های دیگر ماشین نفوذ کرده و منجر به خرابی آن قسمت‌ها می‌شود. بنابراین چون عملکرد ماشین در هر شرایطی به عملکرد شمع‌ها بستگی دارد، در صورت وجود نقص در وایرها، در سیستم سوخت و ساز مشکل ایجاد شده و عملکرد سایر بخش‌ها همچون کاتالیزور دچار اختلال می‌شود.

از نشانه‌های اولیه خرابی وایرها می‌توان به افت قابل توجه موتور و نیز لرزش ماشین در حین درجا کار کردن اشاره کرد.

وجود شکستگی در مبدل کاتالیستی

مبدل کاتالیستی یا همان کاتالیزور جهت کاهش گازهای سمی خروجی از اگزوز ماشین به کار می‌رود. به طوری که گازهای سمی خارج شده از موتور ماشین همچون منوکسید کربن را به ترکیبات بی‌ضرر تبدیل می‌نماید. چنانچه این مبدل دارای شکستگی باشد منجر به روشن شدن چراغ چک ماشین می‌شود.

در این حالت نسبت مسافت طی شده توسط ماشین و مقدار سوخت مصرفی با هم دیگر همخوانی نخواهند داشت و یا این که راننده با فشار دادن هر چه بیشتر پدال گاز احساس شتاب و سرعت بیشتری نخواهد کرد.

با این که برخی‌ها گمان می‌کنند کاتالیزور یک قطعه‌ای با عمر بی‌پایان است و نباید آن را تعویض کرد اما باید گفت کاتالیزور را بسته به میزان کارکرد ماشین هر چند سال یک بار باید تعویض کرد تا مشکلات این چنینی را به وجود نیاورد.

وجود شکستگی در مبدل کاتالیستی
وجود شکستگی در مبدل کاتالیستی

وجود مشکل در ترموستات

یکی دیگر از دلایل روشن شدن چراغ چک پراید می‌تواند وجود مشکل در ترموستات باشد.

ترموستات قطعه‌ای است که وظیفه چرخاندن مایع خنک کننده در فضای موتور را به عهده دارد.

این قطعه زمانی که موتور گرم نباشد بسته می‌شود اما زمانی که موتور گرم باشد و به دمای لازم برای عملکرد بی‌نقص برسد، سنسوری که درون ترموستات وجود دارد، ترموستات را باز می‌کند و اجازه به جریان درآمدن مایع خنک کننده را صادر می‌نماید تا از این طریق از افزایش دمای بیش از حد موتور جلوگیری کند.

بنابراین مایع خنک کننده یا همان آب در موتور به جریان درمی‌آید و با کمک سایر اجزای مختلف سیستم خنک کننده، درجه حرارت موتور را در حد مطلوب نگه می‌دارد.

ترموستات ماشین با آن که بیشتر در مناطق گرم و دارای آب و هوای خشک درگیر می‌شود ولی باز هم قطعه‌ای است که بیشتر از سایر قطعات دیگر در حال آماده باش است.

حال چنانچه در عملکرد ترموستات مشکلی پیش آید و در نتیجه‌ی آن دمای موتور بیش از حد افزایش یابد، چراغ چک ماشین روشن خواهد شد.

خرابی شمع موتور

چنانچه شمع موتور خراب باشد و یا این که عملکرد نادرستی داشته باشد، منجر به روشن شدن چراغ چک ماشین پراید خواهد شد.

این حالت حتی در ماشین‌هایی که تکنولوژی پایینی دارند و از سیستم تزریق انژکتور استفاده می‌نمایند، نیز پیش می‌آید.

زمانی که شمع موتور خراب باشد، باعث می‌شود یکسری ایرادات در ماشین به وجود آید که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به سوختن ناقص و یا عدم انفجار در سیلندر هنگام شتاب گیری اشاره کرد.

روشن شدن چراغ چک پراید
خرابی شمع موتور

وجود مشکل در سیستم EGR

این سیستم که بیشتر در ماشین‌های دیزلی وجود دارد، مقداری از گازهای خروجی از اگزوز را مجدداً به داخل موتور ماشین بازمی‌گرداند تا آن مقدار از سوختی را که به شکل درست به چرخه سوخت و ساز وارد نشده و در حال خروج از لوله اگزوز است را در فرایند سوخت و ساز دخیل نماید.

حال چنانچه این سیستم عملکرد نامناسبی داشته باشد و یا این که خراب شود، منجر به روشن شدن چراغ چک ماشین خواهد شد.

در بسیاری از مواقع عاملی که باعث می‌شود این سیستم عملکرد مناسبی نداشته باشد، نوع سوخت و بی‌کیفیتی آن است.

وجود مشکل در سنسور خلأ و شیلنگ آن

وجود مشکل در سنسور خلأ که بیشتر در ماشین‌های انژکتوری وجود دارد، یکی دیگر از عواملی است که منجر به روشن شدن چراغ چک ماشین پراید می‌شود.

این سنسور درست برعکس سنسور جریان هوا کار می‌کند و وظیفه تشخیص میزان مکش هوا توسط پیستون‌ها را بر عهده دارد.

اطلاعات این سنسور در ECU ثبت می‌شود تا در میزان پاشش انژکتورها مورد استفاده قرار بگیرد. زمانی که در کار این سیستم مشکلی پیش آید، چراغ چک ماشین روشن می‌شود.

سنسور فشار هوای ورودی
سنسور فشار هوای ورودی

وجود مشکل در سیستم دزدگیر

چنانچه نصب سیستم دزدگیر ماشین به درستی انجام نگرفته باشد، در این صورت ممکن است باعث خالی شدن باتری و در نتیجه روشن شدن چراغ چک ماشین شود.

حتی در برخی مواقع نیز ممکن است از روشن شدن ماشین جلوگیری نماید. بنابراین در صورت وجود مشکل در سیستم دزدگیر ماشین باید هر چه سریعتر نسبت به تعمیر و یا تعویض آن اقدام کرد حتی اگر هزینه زیادی در پی داشته باشد.

مشکل در باتری ماشین

یکی دیگر از دلایل روشن شدن چراغ چک پراید وجود مشکل در باتری ماشین است.

در بسیاری از ماشین‌ها چراغ دینام تنها چراغی است که به سیستم شارژ و باتری مربوط است و بنابراین برای خرابی باتری ماشین هیچ هشداری وجود ندارد. اما در ماشین‌های مدرن امروزی که تکنولوژی بسیار بالایی دارند، چراغی نصب شده است که هنگام خراب شدن باتری ماشین، راننده را از خراب شدن آن آگاه می‌سازد. بنابراین در صورت خرابی موتور ماشین این چراغ روشن می‌شود.

برای افزایش عمر باتری ماشین راهکارهایی وجود دارد. پیشنهاد داریم این راهکارها را در مقاله زیر مطالعه نمایید:

افزایش عمر باتری ماشین

نکات پایانی در مورد روشن شدن چراغ چک ماشین پراید

از جمله نکاتی که هنگام روشن شدن چراغ چک ماشین و یا قبل از آن باید مورد توجه قرار بگیرند به شرح زیر هستند:

 • چنانچه سرویس‌های دوره‌ای برای اطمینان از سالم بودن قسمت‌های مختلف ماشین انجام بگیرد، اصولاً راننده با مشکل روشن شدن چراغ چک ماشین مواجه نخواهد شد.
 • گرم شدن بیش از حد موتور ماشین نیز می‌تواند یکی از دلایلی باشد که منجر به روشن شدن چراغ چک ماشین پراید می‌شود. اما این عامل یکی از کم اهمیت‌ترین عوامل می‌باشد که به راحتی رفع می‌شود. بنابراین نسبت به سایر عوامل دیگر کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.
 • بیشتر عواملی که باعث می‌شوند چراغ چک ماشین پراید روشن شود، عوامل مربوط به سیستم سوخت رسانی و کنترل آلایندگی می‌باشند. حال چنانچه ماشین در حین حرکت ریپ نزند و یا این که از قسمت موتور ماشین صدای غیر عادی به گوش نرسد، حرکت ماشین بلامانع خواهد بود. راننده می‌تواند با برداشتن قطب منفی باتری یعنی ریست کردن آن هم به صورت موقت و یا با استفاده از بنزین سوپر ایرادات احتمالی‌ای که در سیستم انژکتور وجود دارد را رفع نماید و به حرکت خود ادامه دهد. اما در صورتی که این ایرادات رفع نشد باید در اسرع وقت ماشین خود را جهت تعمیر به یک تعمیرگاه برساند.

توجه به سایرچراغ‌های هشدار

 • زمانی که چراغ چک ماشین روشن می‌شود، اولین نکته‌ای که راننده باید به آن توجه نماید، توجه به سایر چراغ‌های هشدار دیگر همچون چراغ ایربگ، چراغ ABS، چراغ ترمز دستی و … است. چنانچه چراغ هشدار همراه با چراغ ABS روشن شد می‌تواند نشان دهنده اشکال در سیستم ترمز ABS باشد. چنانچه چراغ چک همراه با چراغ ترمز دستی روشن شد، می‌تواند نشان دهنده پایین بودن سطح روغن ترمز باشد. توجه به این موارد به راننده کمک می‌کند تصمیم بگیرد که آیا به مسیر خود ادامه دهد و یا این که به تعمیرگاه مراجعه کند.
 • زمانی که چراغ چک ماشین روشن می‌شود بهترین کار این است که به هر شکل ممکن موتور ماشین را خاموش کرد و سوئیچ را از محل خود خارج نمود. بعد چند دقیقه‌ای صبر کرد و سپس اقدام به روشن کردن دوباره‌ی موتور ماشین نمود. در صورتی که روشن شدن چراغ چک ماشین دلیل جدی‌ای نداشته باشد، تکرار این عمل منجر به خاموش شدن آن خواهد شد. هر چند که بسیاری از افراد بر این باور هستند که به محض روشن شدن چراغ چک باید ماشین را متوقف کرد و تا رفع نشدن مشکل احتمالی از روشن کردن ماشین جلوگیری نمود.
نکاتی در مورد روشن شدن چراغ چک پراید
نکاتی در مورد روشن شدن چراغ چک پراید

سایر نکات

 • در برخی مواقع ممکن است چراغ چک حتی با روشن کردن کولر ماشین هم روشن شود. بنابراین همانطور که پیشتر نیز بیان شد، روشن شدن چراغ چک ماشین دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد که برخی از آن‌ها بی‌اهیمت و برخی از آن‌ها با اهمیت‌تر هستند.
 • در پایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بهترین کار هنگام روشن شدن چراغ چک خاموش کردن موتور و رفع کردن ایرادات احتمالی است. چرا که اگر روشن شدن چراغ چک مربوط به ایرادات جدی در سیستم سوخت رسانی و کنترل آلایندگی باشد، مشکلاتی را هم برای ماشین و هم برای راننده به وجود خواهد آورد. بنابراین بهتر است به محض روشن شدن چراغ چک عیب یابی صورت بگیرد تا از مهم بودن یا مهم نبودن این ایرادات اطمینان حاصل شود.

پرسش و پاسخ

دلایل روشن شدن چراغ چک در استارت صبح (هوای سرد) چیست؟

پاسخ: با توجه به اینکه روشن شدن چراغ چک در هر زمان می‌تواند برای صاحب آن ماشین نگران کننده باشد، اما روشن شدن چراغ چک در هنگام استارت صبح (که موقتی است) جای نگرانی ندارد و قاب چشم پوشی است. در ماشین‌های نسبتا قدیمی به دلایل مختلفی مانند افت فشار بنزین، افت ولتاژ باطری و … می‌توانند باعث روشن شدن چراغ چک پراید در هنگام استارت صبحگاهی شوند. معمولا در این حالت پس از طی مسافت کوتاهی چراغ چک خاموش می‌شود. اگر در این حالت خاموش نشد می‌توانید آن را نزد تعمیرکار ببرید.

هنگام روشن شدن چراغ چک چکار باید انجام دهیم؟

پاسخ: روشن شدن چراغ چک می‌تواند به صورت پیوسته یا چشمک زن باشد. اگر حالت چشمک زن باشد یعنی مشکل فوریتی است و نیاز است که سریع به آن رسیدگی شود. در حالتی که چرا چک روشن شد (چه به صورت پیوسته و چه به صورت چشمک زن) نیاز نیست که بغل جاده پارک کنید و با یدک کش خودرو را به تعمیرگاه برسانید اما نیاز است که حتما در اولین فرصت ماشین خود را به تعمیرگاه برسانید که از رساندن آسیب جدی به آن جلوگیری شود.

کلام آخر

به پایان مقاله دلایل روشن شدن چراغ چک پراید رسیدیم؛ امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید باشد.

جهت خرید و فروش وسایل نقلیه موردنظر خود می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

 

تبلیغات
vasetpet-content

15 پاسخ به “چرا چراغ چک ماشین پراید روشن می‌شود؟

 1. سلام ۱۳۱ مدل ۹۳ دارم چراغ چکم بعد ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روشن میشه روشن میمونه تا ماشینو خاموش کنم و دو سه ساعتی بگذره بعد که مجدد روشن میکنم همین اتفاق میوفته بعد ۱۰ ال ۱۵ دقیق روشن میشه تا خاموش کنم ماشینو و چند ساعتی بگذره

  1. سلام مرتضی عزیز
   ماشینتونو ببرید تنظیم موتور به سیستم وصل کنید تا خطاش رفع بشه.

 2. با سلام چراغ چک ماشین‌من هنگام حرکت ده تا ۲۰ ثانیه روشن میشه و خودش خاموش میشه پراید ۱۳۲ مدل ۸۸

 3. سلام وقت بخیر.بعد حدود یک ساعت رانندگی چراغ چک ماشینم(پراید مدل 87) روشن میشه و ثابت هست و زمانی که مثلا در ترافیک یه خاموش و روشن مجدد می کنم چراغ چک میره. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 4. سلام من ماشینم گاز میخورد استپ موتور را تمیز کردم حل شد ولی چراغ چک روشن شده چگونه باید مشکل را رفع کنم . البته دیگر ماشین گاز نمیخورد

  1. سلام
   عرض ادب احترام باید توسط دستگاه دیاگ چک شود تا مشخص شود که ایراد از کدام قسمت است.
   حامد کافی (کارشناس مکانیک خودرو)

 5. با سلام پراید صفر رو cngدستی کردم چراغ چک روشن شده میگن uoro4همشون اینجورن .به نظر شما چطور میشه مشکل رو حل کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.