وبلاگ واسط کالا
36

چرا فن ماشین پراید یکسره کار می‌کند؟

یکسره کار کردن فن پراید

به حالتی که در آن فن رادیاتور ماشین پیوسته کار می‌کند، یکسره شدن فن خودرو می‌گویند. همه ماشین‌ها فن دارند. وظیفه‌ای که این فن بر عهده دارد این است که آب رادیاتور را خنک نماید و همچنین دمای موتور را کم کند. در حقیقت این‌که خودرویی فن نداشته باشد امری محال است. امروزه تکنولوژی فن‌های رادیاتور هم مشابه دیگر قطعات خودرو پیشرفت کرده است و دارای امکانات بیشتری شده است. در اتومبیل‌های قدیمی همچون پیکان، فن خودرو به وسیله یک تسمه به موتور متصل بود و زمانی‌که موتور کار می‌کرد، آن پروانه یکسره بدون هیچ‌گونه پیچیدگی خاصی شروع به کار می‌نمود. فقط خرابی آن پاره شدن تسمه پروانه و یا شکستن پروانه فن بود. در این مقاله به دلایل یکسره کار کردن فن پراید می‌پردازیم، امید است تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا بتوانید این مشکل را برطرف کنید.

بعد از گذشت مدت زمانی که سیستم خودروها پیشرفته‌تر شدند، فن‌ها دیگر یکسره کار نمی‌کردند و هوشمند شدند. در این صورت با رسیدن به دمای مورد نظر فن کار می‌‌کند و در دمای مورد نظر فن قطع می‌کند. این امر موجب می‌شود که با یکسره کار کردن فن، با مشکل کاهش بیش از اندازه دما مواجه می‌شویم که برای موتور زیان دارد. اما گاهی اوقات بنا به دلایلی فن خنک‌کننده رادیاتور ماشین، خاموش نمی‌شود و پیوسته کار می‌کند. این مشکل می‌تواند نشانه‌ای جدی در اتومبیل باشد.

تبلیغ

مهم‌ترین دلایلی که موجب یکسره کار کردن فن ماشین پراید ماشین می‌شود عبارتند از:

رله فن عامل اصلی تداخل در عملکرد فن

قطعه‌ای سخت افزاری که برای راه اندازی فن خنک‌کننده موتور است رله فن (Fan relay) نام دارد.

این قطعه در قسمت سیم‌کشی فن خنک‌کننده قرار دارد. به طور خلاصه می‌توان گفت که رله فن وظیفه دارد در هر زمانی‌که ECU دستور کار کردن فن‌ها را می‌دهد برق ۱۲ ولت را به فن‌ها ‌برساند.

آسیب دیدن رله‌ها در اثر داغ شدن سبب می‌شود که پلاتین آن‌ها به یکدیگر بچسبند.

هنگامی‌که ECU تشخیص دهد که فن به اندازه کافی کار کرده است، یک پالس را به رله می‌فرستد و کنتاکت‌های رله فن باز می‌شود و فن خاموش می‌شود.

کنتاکت‌های رله فن در اثر کار کردن دچار فرسودگی می‌شوند. همان‌طور که در بالا هم اشاره شد فرسودگی و داغ شدن بیش از اندازه آن‌ها نیز سبب می‌شود پلاتین آن‌ها به یکدیگر بچسبند و فن یکسره شده و همواره کار کند.‌

برای این‌که متوجه این موضوع شوید بایستی دیاگی بزنید که به طور تخصصی قسمت فن موتور را بررسی کند.

مشکل در رله فن پراید
مشکل در رله فن پراید

خرابی فشنگی آب

یکی دیگر از عوامل یکسره کار کردن فن پراید می‌تواند مربوط به خرابی فشنگ آب باشد.

وظیفه‌ای که آب رادیاتور بر عهده دارد این است که موتور خودرو را خنک کند. این آب با عبور از منافذ سیلندر، گرما را به خود می‌گیرد و سیلندر را خنک می‌نماید.

آب می‌چرخد و با عبور از رادیاتور خنک می‌گردد و این فرایند مجدداً تکرار می‌شود.

مهم‌ترین پارامتری که شما به عنوان یک راننده بایستی همیشه آن را مورد بررسی قرار دهید دمای آب رادیاتور و دمای آب داخل موتور است.

فشنگی آب قطعه‌ای است که دمای آب را در هر لحظه می‌سنجد. فشنگی آب که از آن با نام‌هایی همچون سنسور دمای آب، شمع آب و یا coolant temperature sensor یاد می‌شود قطعه‌ای است که به منظور سنجش میزان دمای آب طراحی گشته است.

فشنگی آب در مسیر مایع خنک‌کننده موتور یا همان آب رادیاتور قرار می‌گیرد و با عبور آب رادیاتور از این سنسور، دمای آب لحظه به لحظه آب رادیاتور را به پشت آمپر و ECU می‌دهد.

نکته

گفتنی است که فشنگی آب مقاومتی است متغیر با ضریب حرارتی منفی، که با کاهش دما مقدار مقاومت آن افزایش می‌یابد و با افزایش دمای آب مقاومت فشنگی کاهش می‌یابد. به همین علت است که وقتی دمای آب به ۹۷ درجه می‌رسد، در فشنگی هیچ‌گونه مقاومتی وجود ندارد و فن راه اندازی می‌شود.

این اطلاعات توسط سیم‌کشی از فشنگی آب به پشت آمپر به منظور اطلاع راننده و به ECU به جهت این‌که فن راه اندازی شود ارسال می‌شود. بنابراین یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند سبب یکسره کار کردن فن ماشین پراید ‌شود فشنگی آب است.

برخی از وظایف فشنگی آب

همان‌طور که در بالا اشاره شد فشنگی آب یا فشنگی فن، دمای آب رادیاتور را می‌سنجد و مقدار دما را به ECU می‌فرستد.

گفتنی است که کامپیوتر از اطلاعات دمای آب استفاده‌های مختلفی می‌کند که می‌توان از موارد استفاده آن به مواردی همچون تشخیص عملکرد فن در دور کند و دور تند، تشخیص سرد بودن هوا و تشخیص راه اندازی و اتمام ساسات و عملکرد فن خنک کننده موتور، اشاره کرد.

تشخیص دمای آب در هر لحظه و ساسات نمودن و نیز قطع ساسات در استارت اولیه یکی از وظایف فشنگی آب محسوب می‌شود.

خراب شدن فشنگی آب سبب می‌‌شود که اطلاعات اشتباه به ECU فرستاده شود که همین امر موجب یکسره شدن فن خودرو می‌گردد.

علت این امر هم اشتباه تشخیص دادن دمای آب می‌باشد که فن را در داخل اضطراری قرار می‌دهد. حتی دلیل روشن ماندن فن ماشین پس از خاموش شدن، تشخیص بالا بودن دمای آب رادیاتور است.

فشنگی آب پراید
فشنگی آب پراید

شما با مشاهده علائمی که در ادامه ذکر شده است می‌توانید به خرابی این سنسور دمای آب پی ببرید و در صدد رفع آن بر بیایید.

دلایل خرابی و رفع مشکل فشنگی آب

 • اتومبیلتان بد روشن می‌شود.
 • دمای آب به طور صحیح نشان داده نمی‌شود.
 • خودرویتان دود می‌کند و مصرف سوخت آن افزایش می‌یابد.
 • دمای آب پشت آمپر با دمای ECU در دستگاه دیاگ عدد متفاوتی را نشان می‌دهد.

حال ممکن است این سوال پیش می‌آید که آیا لازم است که تا زمان خاموش شدن فن، موتور اتومبیل هم روش باشد؟ پاسخ ما به این سوال این است که بله بایستی این امر تحقق یابد چرا که فن خنک‌کننده، آب درون رادیاتور را خنک می‌کند اما با خاموش شدن خودرو واتر پمپ از کار می‌افتد و آب گردش پیدا نمی‌کند.

در این حالت است که آبی که داخل رادیاتور است خنک می‌شود و آب داخل موتور داغ می‌ماند.

کار کردن فن در حالتی که موتور خاموش است، سبب می‌شود باتری خودرو نیز ضعیف شود.

برای افزایش عمر باتری خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

افزایش عمر باتری ماشین

در ادامه به بیان مشکلات مربوط به یکسره کار کردن فن پراید می‌پردازیم:

مشکل در سیم‌کشی فن

سیم‌کشی فن راه ارتباطی فن با ECU و رله‌های فن است. سیم‌کشی فن موتور از سیم‌های به هم تابیده شده ساخته شده است.

یک لایه چسب و یک لوله خرطومی از این سیم‌ها محافظت می‌کنند.

گاهی اوقات بر اثر باز و بست موتور، گذر زمان، موتورشویی و دستکاری در سیم‌کشی موجب می‌شود که سیم‌کشی دچار آسیب‌دیدگی شود.

این آسیب‌دیدگی سبب می‌شود که در سیم‌کشی و راه اندازی فن به طور ناخود آگاه اتصال پیش آید و حتی سبب می‌شود که فن پیوسته کار کند و از کار بیفتد.

پس چنانچه سیم‌کشی، اتصالات و یا سوکت‌های ارتباطی از ECU به فشنگی آب و همچنین از فشنگی به قطعات فن دارای مشکلی باشد و یا این‌که ارتباط درست برقرار نباشد، به عبارتی اتصال داشته باشد و یا این‌که قطعی داشته باشد سبب خواهد شد که فن به درستی کار نکند.

یکسره کار کردن فن پراید
سیم کشی فن

یکسره کار کردن فن پراید به دلیل مشکل در ترموستات

ترموستات قطعه‌ای مکانیکی است که بین رادیاتور و موتور تعبیه شده است.

وظیفه‌ای که ترموستات بر عهده دارد کنترل نمودن آب ترموستات است.

حال ممکن است این سوال پیش آید که اگر ترموستات برداشته شود چه اتفاقی می‌افتد؟ برداشتن ترموستات سبب می‌شود مایع خنک‌کننده نه کاملاً داخل رادیاتور بماند که خنک گردد و نه کاملاً در موتور بماند که سبب تعادل در دمای موتور گردد.

هم سرد کار کردن و هم گرم کار کردن برای موتور ضرر دارد زیرا برای این‌که موتور در دمای عادی کار کند قطعاتی همچون ترموستات و فن خنک‌کننده نباید مدام و یکسره کار کنند.

این قطعات بایستی هنگامی‌که دما بیش از حد بالا رفت کار کنند و هنگامی‌که دما از اندازه‌ای پایین‌تر شد از کار بیفتد. پس وظیفه ترموستات این است که با تغییر دما عکس‌العمل نشان دهد.

در اتومبیل، ترموستات در مسیر آب قرار دارد. این قطعه با بستن مسیر آب، آب رادیاتور را زودتر گرم می‌نماید و با باز کردن مسیر آب از این‌که آب بیش از اندازه داغ شود جلوگیری می‌کند. پس چنانچه ترموستات آسیب دیده باشد و یا به درستی عمل نکند و یا به اصطلاح قفل کند سبب مانع گردش آب در سیستم می‌گردد. همین امر موجب می‌شود که دمای موتور بالا رود و سبب یکسره شدن فن خودرو گردد.

چگونه می‌توانیم متوجه خرابی ترموستات شویم؟

در پاسخ به سوال باید گفت که خراب شدن ترموستات ماشین سبب می‌شود که فشار زیادی به موتور وارد شود و موتور ماشین سرد کار کند.

هرگونه مشکل و خرابی که در ترموستات ایجاد شود به طور مستقیم روی دمای موتور تأثیر خواهد گذاشت و در دراز مدت امکان دارد که سبب وارد شدن صدمات جدی به موتور ماشین شود.

ترموستات آسیب‌دیده سبب می‌شود که موتور اتومبیل دیرتر از حالت معمول گرم شود که این امر خود سبب افزایش مصرف سوخت هم می‌شود.

افزون بر این خرابی ترموستات ماشین در موتور می‌تواند در طولانی مدت سبب فرسوده شدن سیلندرها و همچنین کاهش غلظت روغن ‌شود و در نهایت منجر به فرسایش قطعات خودرو گردد.

از علائم خراب شدن ترموستات اتومبیل می‌توان به مواردی اعم از نشت آب رادیات از بخش‌های مختلف اتومبیل، مصرف زیاد روغن موتور، تغییرات مداوم درجه آمپر به طور نامنظم، افزایش غیر طبیعی مصرف سوخت و بالا رفتن دمای موتور به بیش از حدی که مجاز است و نیز جوش آوردن خودرو در همان دقایق اولیه‌ای که اتومبیل روشن می‌شود اشاره کرد.

بنابراین اگر با این موارد مواجه شدید به دنبال رفع خرابی ترموستات اتومبیلتان باشید تا چنانچه مشکل یکسره شدن فن اتومبیل به دلیل ترموستات معیوب باشد، مشکل آن حل شود.

یکسره شدن فن خودرو
خرابی ترموستات

یکسره کار کردن فن پراید به دلیل خرابی کامپیوتر یا ECU

تمام دستور عملکرد فن به وسیله ECU صادر می‌گردد.

engine control unit که به اختصار ecu نامیده می‌شود کنترل‌کننده و هدایت‌کننده قطعات خودرو است.

کنترل فن خنک‌کننده رادیاتور از مهم‌ترین وظایفی است که ECU به عهده دارد. افزون بر این تشخیص زمان راه افتادن فن هم به وسیله آی سی‌های کامپیوتر اتومبیل انجام می‌شود.

حال اگر آی سی‌هایی که مربوط به سیستم فن است خراب شده باشد به درستی عمل نخواهد کرد و ممکن است سبب یکسره شدن فن پراید شده و حتی موجب شود که فن به درستی کار نکند.

یکسره کار کردن فن پراید به دلیل خرابی واتر پمپ

واتر پمپی که فرسوده است یکی دیگر از دلایل یکسره شدن فن خودرو است.

به طور معمول این قطعه خرابی زیادی دارد. برای تست کردن آن می‌توانید از صدای پمپ متوجه سلامتی آن شوید.

واتر پمپ به فارسی به معنی پمپ آب است. گفتنی است که از زمانی‌که اتومبیل‌ها نیاز به خنک‌کننده‌ای داشتند این پمپ‌ها هم وجود داشت.

همان‌طور که خود مستحضرید موتور خودرو بعد از طی نمودن مسافتی نیاز دارد تا خنک شود. عمل خنک شدن در موتورهای ساده‌تر به کمک هوا انجام می‌شد. اما در موتورهایی که پیشرفته‌تر هستند توسط سیستم خنک‌کننده موتور، خنک می‌شود.

سیستم خنک‌کننده ساده توسط یک پروانه فن، رادیاتور و واتر پمپ، آب را درون کانال‌های مخصوص آب می‌چرخاند و موتور را خنک می‌کند.

پس از گذشت مدت زمانی سیستم‌های خنک‌کننده موتور پیشرفته‌تر شدند.

پیشرفت تکنولوژی موجب شد که اتومبیل‌ها از اجزایی دیگر همچون ترموستات و فشنگی آب استفاده کنند. در سیستم‌های بروزتر، سیستم خنک‌کننده‌ها توسط ECU کامپیوتری شد. اما با وجود این همه پیشرفت واتر پمپ همان سیستم قدیمی خود را حفظ نمود و تغییرات چشمگیری نکرد.

نکته‌ای در مورد واتر پمپ

شایان ذکر است که این قطعه کاملاً مکانیکی است و توسط نیروی چرخش موتور، با فشار آب را داخل شلنگ‌های آب هدایت می‌نماید.

این شلنگ‌ها متصل به موتور هستند، آب به سمت موتور می‌رود و وارد سر سیلندر می‌شود.

این آب از داخل سیلندر عبور می‌کند و موتور را خنک نمی‌کند. پس از جذب گرما و داغ شدن آب، آب به رادیاتور بازمی‌گردد.

این چرخش آب به وسیله پمپاژ واتر پمپ انجام می‌گیرد. ماندن آب در یک نقطه به علت این‌که خنک نمی‌شود، سبب می‌شود واشر سر سیلندر بسوزد. در حقیقت دلیل این امر این است که از آن‌جائیکه خنک سازی موتور بسیار مهم و حیاتی است چنانچه موتور اتومبیل به درستی خنک نشود سبب ایجاد مشکلات زیادی می‌شود.

عواقب درست کار نکردن واتر پمپ

چنانچه پمپ آب به درستی عمل نکند آب با میزان فشاری که مورد نیاز است چرخش پیدا نمی‌کند.

این‌‌که آب نچرخد موجب می‌شود آب به طور کامل خنک نشده و در نتیجه با افزایش دمای آب خنک‌کننده، دمای موتور نیز افزایش یابد.

افزایش دمای موتور هم سبب می‌شود فن خودرو یکسره شده و خاموش نشود. این مدام کار کردن فن‌های خنک‌کننده به تشخیص فشنگی فن به دلیل بالا رفتن دمای آب رادیاتور است.

همان‌طور که خود مستحضرید واتر پمپ سبب چرخش آب می‌شود و این پمپاژ نشدن آب، سبب بالا رفتن دمای آب می‌شود. بالا رفتن دمای آب رادیاتور سبب می‌شود که خودرو جوش آورد.

به حالتی که آب رادیاتور به نقطه جوش می‌‌رسد حالت جوش آوردن می‌گویند.

وقتی‌که آب به نقطه جوش می‌رسد به علت انبساط نیاز به فضای بیشتری پیدا می‌کند. همین نیاز داشتن به فضای بیشتر سبب می‌شود آب از نقاط متعدد نیاز به تخلیه داشته باشد.‌ بنابراین در حالت کلی می‌توان گفت که وظیفه پمپ، گردش آب و پمپاژ آب در سیستم خنک‌کننده خودرو است.

خرابی در سیستم عملکرد واتر پمپ هم سبب می‌شود که گردش آب در سیستم تداخل پیدا کند.

همان‌طور که در بالا هم ذکر شد چنانچه آب در رادیاتور به خوبی گردش نداشته باشد دمای موتور بالا می‌رود و در نتیجه موجب یکسره شدن فن خودرو می‌شود.

البته شما به‌عنوان صاحب یک خودرو، باید همه‌ی نکات فنی خودروی خود را دانسته و آن‌ها را رعایت کنید. شاید با دانستن برخی دیگر از این نکات بتوانید مشکل خودرو را به راحتی و سریع تر تشخیص دهید.

خرابی واتر پمپ
خرابی واتر پمپ

کار نکردن فن پراید

همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم فن، سیستم خنک‌کننده خودرو است که وجود آن در تمامی اتومبیل‌ها امری حیاتی می‌باشد.

فن برای کار کردن به اجزای مختلفی همچون فشنگی فن، رله و ECU (در برخی مدل‌های پایین‌تر به جای داشتن یونیت فن) وابسته است.

کار نکردن فن موجب می‌شود واشر سر سیلندر بسوزد و موتور آن تا حد حالت‌پذیری بدنه آن، داغ شود.

گفتنی است که فن‌ها به دو دسته فن‌های تک دور و فن‌های دو دور تقسیم می‌شوند.

فن تک دور یک رله دارد که از طریق فشنگی فن که به ECU فرمان می‌دهد، عمل می‌کند.

فن دو دور، دو رله دارد که یکی برای دور کند و دیگری برای دور تند است که به وسیله فشنگی که به ECU فرمان می‌دهد عمل می‌کند.

اگر فن پراید کار نکرد چه کار باید انجام داد؟

حال ممکن است این سوال برایتان پیش آید که اگر در شرایطی قرار گرفتیم که فن کار نکرد باید چه بکنیم؟ در این شرایط باید دو کار انجام دهید:

 • سوکت فشنگی فن را بکشید. گفتنی است که این کار راحت‌ترین کار است و به آسانی می‌توانید آن را انجام دهید.
 • به سوکت فن برق مستقیم بدهید. انجام دادن این کار در خودروی پراید آسان‌تر است.

کلام پایانی

در این مقاله سعی ما بر این بود که دلایل یکسره کار کردن فن پراید را بیان کنیم.

بنابر مطالبی که در بالا ذکر شد چنانچه با مشکل یکسره شدن فن خودرو مواجه شدید لازم است به دنبال عیب یابی در سیستم‌هایی از قبیل رله فن، فشنگی آب، سیم‌کشی برق، ترموستات، کامپیوتر و یا ECU و همچنین واتر پمپ در خودروی خود باشید و آن را برطرف کنید. چرا که در صورت رفع نشدن مشکل یکسره کار کردن فن خنک‌کننده آب رادیاتور بیش از اندازه خنک می‌شود که همین امر موجب افزایش مصرف سوخت، آسیب دیدن قطعات موتوری، کاهش عمر فن خودرو و همچنین گرم نکردن بخاری می‌گردد.

چنانچه خود در این زمینه تخصص کافی ندارید به یک مکانیک باتجربه و ماهر مراجعه کنید تا مشکل یکسره شدن اتومبیلتان را رفع نماید.

اگر قصد دارید خودرو موردنظر خود را با قیمت مناسب خرید و فروش نمایید پیشنهاد می‌کنیم با عضویت در وبسایت واسط کالا به صورت رایگان اینکار را به راحتی انجام دهید.

پرسش و پاسخ

آیا کامپیوتر یا همان ای سی یو مؤثر بر خاموش نشدن فن خودرو است؟

پاسخ: تمام دستور کارکرد فن توسط ECU صادر می شود. تشخیص زمان راه افتادن فن هم توسط آی سی های کامپیوتر خودرو انجام می شود. حالا اگر آی سی مربوط به سیستم فن خراب شده باشد، درست عمل نمی کند و فن ممکن است درست کار نکند.

یونیت فن در روشن ماندن فن ماشین چه تاثیری دارد؟

پاسخ: در خودروهای پژو ۴۰۵ ، پژو پارس و سمند مدل ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳ قطعه ای بنام یونیت فن دارد. یونیت فن قطعه ای سیاه رنگ مستطیل شکل به اندازه ی یک گوشی موبایل است که در پشت چراغ جلو سمت راننده قرار دارد. این قطعه وظیفه ی مدیریت کارکرد فن را بر عهده دارد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سجادی گفت:

  مرسی از مطلبتون….اموزشا خوبی میدین

 2. حسن گفت:

  درود.اصلا صد درود.واقعا خیلی ممنون از گزارشتون.از اطلاعات ونحو نوشتن. من بی سواد خنگ کاملا فهمیدم اصلا به اطلاعاتم اضافه شد خیلی خیلی خوب توضیح دادید.کاشکی مملکت ماهرکسی که سواد داره ومهارت داره سر جای خودش باشه.بعد ببینید از ژاپن هم جلو میزنیم.گرچه من فکر میکنم شما این مقاله رو نوشتین باید یک جای بالاتر باشید حاضرم شرط ببندم به حق خودتون نرسیدن وامیدوارم حرفم اشتباه باشه باز هم سپاس

  1. سلام دوست عزیز
   تشکر از حُسن نظر شما

 3. محمد کهری گفت:

  سلام ماشین پراید بنده که از رودخانه پراب رد شد فن ان بعداز خاموش شدن نیز کار میکند علتش نمیدانم.

 4. اصغر گفت:

  سلام یه پراید کاربزات دارم دو ماه باطری نداشت حالا براش انداختم فنش چن باز خاموش روشن میشد نامیزون بوددیگه یکسره کار میکرد بردم گفتن رله عوض کردم خاموش نشدیهاتسال زدن سر فشنگی به بدنه وایساد گفتن فشنگیشه حالا یه نو گرفتم‌انداختم الان سویچ رو باز میکنی فن دیگه اون جور نیست ولی گرم که میکنه روشن میشه دیگه خاموش نمیشه یه بار اوستا گفت یه کم اب بریز رو فشنگی ریختم وایساد ولی دوباره گرم کرد همون جوره

  1. میرزایی گفت:

   سلام عرض ادب و احترام
   احتمالا فشنگی مشکل داره. باید از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد.

 5. عباس گفت:

  سلام فن پراید صبا ۹۶ کار میکنه ولی قبل از خنک کردن خودرو قطع میشه دلیلش چیه؟
  ممنون

  1. میرزایی گفت:

   سلام
   همان زمانی که قطع میشود باید برقش را چک کنند. بستگی به دمای ترموستات دارد و ممکن است قسمتی از فن آسیب دیده باشد. و این کار خودتان نیست باید به تنظیم موتور مراجعه کنید.

 6. javad khani گفت:

  با سلام ‌
  بنده پراغ مدل ۸۷دارم فت رادیات دور تند کار می‌کنه اما آمپر پایین نمیاد زمانیکه می خواهم خاموش کنم مجبورم همون‌جوری خاموش کنم کلافه شدم

  1. میرزایی گفت:

   سلام عرض ادب و احترام
   ممکن است، ECU ماشین مشکل داره. باید تنظیم شود. اگه پره هاش ۴ تایی هستند ۵تایی شون کنید و امکان دارد آب فشنگی عقب باشد اگر عقب بود بیاریدش جلو.

 7. امین گفت:

  سلام خسته نباشین فیش فن ماشین من مشکل داشت وقتی دستش میزدم فن روشن میشد فیش عوض کردم ۲روز بعد دینام ماشین من از کار افتاد یعنی ماشین شارژ نمیکرد درواقع دینام قطع وصل میشد .با دقت نگاه گردم دیدم سیم مشکی فیش شل شده فیش عوض کردم بعد ماشین روشن کردم دینام اومد تو خط .ایا این فیش میتونه باعث از کار افتادن دینام بشه و ایا اینکه فیوز اصلی پراید همون وسطی اگه مشکل داشته باشه میتونه باعث شارژ نکردن باتری بشه؟

  1. سينا گفت:

   صد درصد

 8. صادق گفت:

  ممنونم ازمطالبتون

 9. صادق گفت:

  ممنونم ازمطالبتون آموزشتون عالیست

  1. مرتضی عسکری گفت:

   سلام سپاسگزاریم دوست گرامی

 10. حمید گفت:

  سلام پراید ۸۷ دارم صبح وقتی ماشین را روشن میکنم یک دقیقه بعد فن روشن شده و دیگه خاموش نمیشه.باید ماشین را خاموش کنم تا فن خاموش بشه و بعد از دوباره روشن شدن موتوردیگه مشکلی نداره.

 11. مهدی گفت:

  سلام.حدود یکماه هست آمپر ماشینم(پراید) یه خونه که بالا میاد فنش روشن میشه و میاد زیر یه خونه خاموش میشه گفتم شاید مشکل از ترموستات باشه و ترموستات رو عوض کردم 83درجه ولی فرقی نکرد بخاری ماشین خوب گرم نمیکنه یه بار آمپر میاد وسط فن روشن میشه یه خونه میاد پایین خاموش میشه که این طبیعیه ولی اکثر مواقع آمپر میاد به یدونه خونه و فن روشن میشه و میاد زیر یه خونه خاموش میشه.یچیزی این وسط داره اشتباه دستور میده به فن و فن ماشین خیلی زود روشن میشه و بخاری خوب گرم نمیکنه لطفا راهنماییم کنید

 12. وحید گفت:

  ممنون از مطالب آموزندتون

  1. مرتضی عسکری گفت:

   سلام سپاسگزاریم دوست گرامی

 13. رسول گفت:

  احسنت، عالی بود

  1. مرتضی عسکری گفت:

   سلام سپاسگزاریم دوست گرامی

 14. صادق گفت:

  سلام اقا مهدی احتمالا از فشنگی نشان دهنده آمپر باشه اشتباه نشون میده .تو صفحه کیلومتر فشنگی حرارت حتما عوض کن اگ نشد باز اونیکی فشنگی هم عوض کن

 15. محمد امین گفت:

  سلام من یه ماشین پراید مدل ۸۵دارم وقتی کولر رو روشن میکنم ماشین داغ میکنه الان یه فن دو دور گذاشتم فن خودش کلی داغ کرد بعدم ذوب شد یه فن دیگه خریدم مدل بهتر بازم نیم ساعت کار کرد فن داغ کرد مشکل از چیه؟

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر گرامی
   احتمالا مشکل یا از رله فن یا رادیات و یا واتر پمپ باشد است لطفا چک نمایید.

 16. امیر گفت:

  سلام‌و تشکر از مطالب خوبتون
  پراید مدل 98 دارم که در حالت بدون کولر مشکلی نیست و حرارت روی وسط هستش و فن هم روشن و خاموش میشه ولی وقتی کولر میگیرم فن روشن نمیشه و درجه حرارت بالا میره
  لطف میکنین ایرادش رو بفرمایین

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر گرامی
   ماشینتان را در اسرع وقت به تنظیم موتور ببرید.

 17. مهدی گفت:

  سلام من یه پراید 85 دارم صبح وقتی ماشین روشن میشه فن چراغ چک باهم روشن میشه دیگه خاموش نمیشه فشنگی آب و رله فن عوض کردم نشد چکار کنم

  1. زهرا سامره گفت:

   سلام کاربر عزیز
   ماشین شما با این مشکلی که شرح داده‌اید نیاز به تنظیم موتور دارد؛ در اولین فرصت وقتتان را برای تنظیم موتور ماشین تنظیم نمایید.
   بازهم به وبلاگ واسط کالا سر بزنید؛ از همراهی شما سپاسگزاریم.

   1. جواد گفت:

    تنظیم موتور چیه چرا راهنمایی اشتباه میکنید!
    سوکت رله فن احتمالا ذوب شده سه تا سیم بهم متصل شدن فن وقتی میخاد بره دور تند چراغ چک هم باهاش روشن میشه سوکت رو تعویض کنید مشکل حل میشه

    1. احد گفت:

     سلام کجاش راهنمایی غلطه؟؟؟
     عقل کل با تنظیم موتور میشه سوکت رله فن و تغییر داد.

 18. امیر اسدی گفت:

  سلام من پراید 86 دارم جفت فشنگی ها رم عوض کردم ولی باز روشن نمیشه، ولی رله فن رو مستقیم میزنی فن روشن میشه

  1. احد گفت:

   سیمکشی ماشینت ایراد داره

 19. مهدی گفت:

  سلام یه پراید ۸۱ کاربرات دارم سوییچو که باز میکنی فن شروع می‌کنه به کار کردن ماشینو که روشن میکنی خاموش میشه و وقتی که موتور گرم میشه شروع به کار کردن میکنه میخواستم ببینم چرا وقتی که سوییچو باز میکنی فن شروع به کارکردن میکنه

  1. Mohammadreza.k گفت:

   سلام
   اینودیگه بندازش بیرون عمر خودشو کرده از دست مکانیکم چیزی بر نمیاد.ولی خب احتنالا مال رله فنشه

 20. رضا حمیدی گفت:

  سلام من یک پراید ۸۷دارم چند روزی میشه مخصوصا وقتی هوا سرد تره
  همه چیز درست کار میکنه فقط هر چند روز یک بار فن به موقع روشن میشه ولی دیگه خاموش نمیشه
  اگر توقف کنم سوییچ باز بسته کنی مجدد راه بیفتی اون مشکل نمیاد سراغت تا یک روز دیگه

 21. نقی معمولی هستم گفت:

  یه لگن دارم پراید سویج راباز میکنم فن یکسر کار میکنه فشنگی۲تاش تعویز رله تعویز ترمستاد تعویز واترپلو تعویز بازم یکسر اصل خاموش نمیش تار فیوزش رابرمیدارم خاموش میشه خواهشن راهکار درست بدید نه بی عربی میشه راهکار تخمی تخیلی