خانه » حیوانات » پرنده » فنچ راه راه و هرآنچه که باید درباره‌ی این پرنده بدانیم
فنچ راه راه و هرآنچه که باید درباره‌ی این پرنده بدانیم

فنچ ها از پرندگان قاره اقیانوسیه هستند که در گله های حتی چند هزارتایی در دشت های این قاره زندگی می‌کنند. اغلب مردم با این پرنده کوچک آشنایی دارند یا از آن نگهداری کرده اند. این پرنده انواع گوناگونی دارد، اما اغلب فنچ های در ایران از نوع finch zebra هستند.
با توجه به انواع مختلف فنچ، در این مقاله سعی ما بر آن است که درمورد فنچ راه راه یا همان فنچ زبرا بحث نماییم.

فنچ راه راه
فنچ راه راه

فنچ راه راه

فنچ راه راه (zebra finch) که نام علمی آن Guttata Poephila است، یکی از پرندگان کوچک با طول متوسط ٩ سانتی متر بومی چمنزارهای استرالیا می باشد. با توجه به اینکه کشور استرالیا دارای سیاست درهای بسته برای صدور حیوانات به خارج می باشد، اغلب فنچ هایی که در خارج از این کشور دیده می شوند در استرالیا متولد نشده اند. فنچ های راه راه دارای تنوع رنگ بسیاری می باشند و در زمره معروف‌ترین پرندگانی که در قفس نگهداری می شوند، بشمار می آیند.
محبوبیت شدید فنچ های راه راه به دو خصوصیت رنگین بودن و قابلیت زادو ولد آسان آن‌ها نسبت داده می شود. معمولاً دارندگان فنچ‌ها فرصت های مکرری برای دیدن رفتارهای جنسی، جفت گیری و تولد جوجه فنچ ها خواهند داشت.

نحوه‌ی تشخیص فنچ نر از ماده

فنچ راه راه پرنده ی دلپذیری برای نگهداری در منزل، محل کار و کلاس درس محسوب می شود. یک فنچ نر بالغ رنگین تر و معمولاً به راحتی از فنچ ماده قابل تشخیص است.

یک فنچ نر به‌ طور معمول دارای نوک و گونه های نارنجی روشن، هاشورهای سیاه و سفید در سرتاسر گلو و سینه و خال های قهوه ای در دو طرف بدن می باشد.

عمر فنچ راه راه

عمر این پرنده به عوامل محیطی و ژنتیکی آن بسیار تا بسیار وابسته است . فنچ ها معمولاً پنج تا ده سال عمر می کنند و برخی معتقدند که تا یازده سال زنده می مانند. فنچ ها ارزان قیمت بوده و برخی از نژادهای کیمیای آن کمی گران تر از بقیه به فروش می رسند، به همین علت تهیه چند عدد فنچ برای نگهداری در منزل کاری بسیار ساده و آسان است.

فنچ راه راه
فنچ راه راه

نکات مهم پیرامون نگهداری از فنچ راه راه

نکته اول

فنچ ها پرندگان حساسی هستند و باید آن ها را از دود سیگار و بوهای تند محافظت کرد.

نکته دوم

فنچ ها نسبت به صحبت کردن و یا سوت زدن آدمی عکس العمل نشان داده و از این کار خوشحال می شوند، اما متأسفانه قدرت تقلید صدا را ندارند.

نکته سوم

فنچ ها حمام کردم را خیلی دوست دارند به همین خاطر می بایست در فصول گرم سال، آب نیمه گرم با ارتفاع مناسب با قد پرندگان، در اختیار آن‌ها قرار داد و بلا فاصله بعد از استحمام آب را برداشت.

نکته چهارم

وجود گربه در خانه می تواند تهدیدی جدی برای فنچ باشد، حتی اگر گربه نتواند به طور مستقیم از لا به لای میله های قفس به پرنده آسیبی برساند، حضور آن موجب ناراحتی شدید پرنده می شود.

نکته پنجم

تا می توانید قفس فنچ را بزرگ خریداری کنید یا در محیطی باز و بزرگ از پرنده هایتان نگهداری کنید تا احساس آرامش و آزادی بیشتری در پرنده ایجاد شود. پرنده را در مکانی بسیار کم رفت و آمد قرار بدهید تا احساس راحتی و آرامش بکند. توجه داشته باشید که مصالح لانه را حداکثر هر ٢ ماه یک‌بار عوض کنید چون آلوده می‌شود به استثنای زمانی که پرندگان تخم گذاشته اند و جوجه در لانه است که در این هنگام اصلاً به لانه دست نزنید چون پرنده قهر کرده و دیگر به لانه باز نمی‌گردد.

فنچ راه راه
فنچ راه راه

نکته ششم

برخی مواد غذایی برای سلامت جوجه فنچ و فنچ بالغ بسیار خطرناک است ازجمله مواد غذایی کافئین دار مانند قهوه و کاکائو . فنچ نمی‌تواند مواد کافئین دار را هضم کند در نتیجه دچار کم آبی و تشنج می شود.همچنین روغن های گیاهی می تواند عایق پرهای فنچ که گرمای مورد نیاز پرنده را تأمین می‌کند از بین ببرد. در نهایت، از مواد غذایی بیات و کپک زده که می تواند باعث عفونت های تنفسی شود، باید اجتناب کرد.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد فنچ راه راه می‌توانید به ویکی پدیا مراجعه کنید. همچنین برای مشاهده‌ی انواع حیوانات از جمله پرندگان می توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

شما می‌توانید با کلیک روی مطلب زیر، اطلاعات کافی در مورد فنچ سرسیاه را بدست آورید.

منبع: راهنمای جامع حیوانات


فاطمه محمدی

فاطمه محمدی

نکات خوبی را در این مطلب متشکر از سایت خیلی خوبتون


فاطمه محمدی

فاطمه محمدی

نکات خوبی را در این مطلب متشکر از سایت خیلی خوبتون


رضا محمودی

رضا محمودی

کسی میخواد پرنده بزرگ کنه بنظرم فنچ خوبه چون زود با انسان اخت میشود


غلامرضا

غلامرضا

سلام مطلب در مورد پرورش فنچ راه راه هم بگذارید ممنونم


غلامرضا

مرتضی عسکری

سلام چشم


ناصر

ناصر

غذای فنچ راه راه به غیر از ارزن و گندم چی هست؟


ناصر

مرتضی عسکری

سلام با توجه به نکته ی ششم در بالا میتوانیم پی ببریم که غذاهای کافیین دار می تواند برای این پرنده مضر باشد و بقیه غذاها منعی نداند.


Tina

Tina

سلام از انواع فنچ مطلب بگذارین


مسلم

مسلم

مرغ عشق طوطی جالبی هست ولی خب زودی قهر میکنه باید باهاش صمیمی بود تا بهتون عادت کند


هادی

هادی

صدای فنج کمی اذیت کنندس ولی بسیار پرنده زیبایی هست