فنچ راه راه و هرآنچه که باید درباره‌ی این پرنده بدانیم

فنچ ها از پرندگان قاره اقیانوسیه هستند که در گله‌های حتی چند هزارتایی در دشت های این قاره زندگی می‌کنند. اغلب مردم با این پرنده کوچک آشنایی دارند یا از آن نگهداری کرده‌اند. این پرنده انواع گوناگونی دارد، اما اغلب فنچ های در ایران از نوع finch zebra هستند.
با توجه به انواع مختلف فنچ، در این مقاله سعی ما بر آن است که درمورد فنچ راه راه یا همان فنچ زبرا بحث نماییم.

فنچ راه راه
فنچ راه راه

فنچ راه راه

فنچ راه راه (zebra finch) که نام علمی آن Guttata Poephila است، یکی از پرندگان کوچک با طول متوسط ٩ سانتی متر بومی چمن‍‌‌‌زارهای استرالیا است. با توجه به اینکه کشور استرالیا دارای سیاست درهای بسته برای صدور حیوانات به خارج می باشد، اغلب فنچ هایی که در خارج از این کشور دیده می شوند در استرالیا متولد نشده‌اند. فنچ‌های راه راه دارای تنوع رنگ بسیاری هستند و در زمره معروف‌ترین پرندگانی که در قفس نگهداری می شوند، بشمار می‌آیند.
محبوبیت شدید فنچ های راه راه به دو خصوصیت رنگین بودن و قابلیت زادو ولد آسان آن‌ها نسبت داده می‌شود. معمولاً دارندگان فنچ‌ها فرصت‌های مکرری برای دیدن رفتارهای جنسی، جفت گیری و تولد جوجه فنچ ها خواهند داشت.

چه خریدار باشید، چه فروشنده
واسط‌کالا باعث می‌شه یک خرید و فروش لذت‌بخش را تجربه کنید.

نحوه‌ی تشخیص فنچ نر از ماده

فنچ راه راه پرنده‌ی دلپذیری برای نگهداری در منزل، محل کار و کلاس درس محسوب می شود. یک فنچ نر بالغ رنگین تر و معمولاً به راحتی از فنچ ماده قابل تشخیص است.

یک فنچ نر به‌ طور معمول دارای نوک و گونه‌های نارنجی روشن، هاشورهای سیاه و سفید در سرتاسر گلو و سینه و خال های قهوه ای در دو طرف بدن می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه‌ی تشخیص جنسیت فنچ می‌توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید:

عمر فنچ راه راه

عمر این پرنده به عوامل محیطی و ژنتیکی آن بسیار تا بسیار وابسته است. فنچ ها معمولاً پنج تا ده سال عمر می‌کنند و برخی معتقدند که تا یازده سال زنده هم می‌مانند. فنچ ها ارزان قیمت بوده و برخی از نژادهای کیمیای آن کمی گران‌تر از بقیه به فروش می رسند، به همین علت تهیه چند عدد فنچ برای نگهداری در منزل کاری بسیار ساده و آسان است.

فنچ راه راه
فنچ راه راه

شش نکته مهم پیرامون نگهداری از فنچ راه راه

نکته اول

فنچ ها پرندگان حساسی هستند و باید آن ها را از دود سیگار و بوهای تند محافظت کرد.

نکته دوم

فنچ ها نسبت به صحبت کردن و یا سوت زدن آدمی عکس العمل نشان داده و از این کار خوشحال می‌شوند، اما متأسفانه قدرت تقلید صدا را ندارند.

نکته سوم

فنچ ها حمام کردم را خیلی دوست دارند به همین خاطر می‌بایست در فصول گرم سال، آب نیمه گرم با ارتفاع مناسب با قد پرندگان، در اختیار آن‌ها قرار داد و بلا فاصله بعد از استحمام آب را برداشت.

نکته چهارم

وجود گربه در خانه می تواند تهدیدی جدی برای فنچ باشد، حتی اگر گربه نتواند به طور مستقیم از لا به لای میله های قفس به پرنده آسیبی برساند، حضور آن موجب ناراحتی شدید پرنده می‌شود.

نکته پنجم

تا می‌توانید قفس فنچ را بزرگ خریداری کنید یا در محیطی باز و بزرگ از پرنده‌هایتان نگهداری کنید تا احساس آرامش و آزادی بیشتری در پرنده ایجاد شود. پرنده را در مکانی بسیار کم رفت و آمد قرار بدهید تا احساس راحتی و آرامش کند. توجه داشته باشید که مصالح لانه را حداکثر هر ٢ ماه یک‌بار عوض کنید چون آلوده می‌شود به استثنای زمانی که پرندگان تخم گذاشته اند و جوجه در لانه است که در این هنگام اصلاً به لانه دست نزنید چون پرنده قهر کرده و دیگر به لانه باز نمی‌گردد.

فنچ راه راه
فنچ راه راه

نکته ششم

برخی مواد غذایی برای سلامت جوجه فنچ و فنچ بالغ بسیار خطرناک است ازجمله مواد غذایی کافئین دار مانند قهوه و کاکائو . فنچ نمی‌تواند مواد کافئین دار را هضم کند در نتیجه دچار کم آبی و تشنج می شود.همچنین روغن های گیاهی می تواند عایق پرهای فنچ که گرمای مورد نیاز پرنده را تأمین می‌کند از بین ببرد. در نهایت، از مواد غذایی بیات و کپک زده که می تواند باعث عفونت های تنفسی شود، باید اجتناب کرد.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد فنچ راه راه می‌توانید به ویکی پدیا مراجعه کنید. همچنین برای مشاهده‌ی انواع حیوانات از جمله پرندگان می توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد فنچ می‌توانید مطالب زیر را مطالعه نمایید:

منبع: راهنمای جامع حیوانات

نظرات
خانم احمدی

خانم احمدی

ممنون از مطالب کامل و مفیدتون

افخمی

افخمی

فنچ ها واقعا موجودات مینیاتوری و زیبایی هستند.واقعا چهره ظریفی دارند.

فاطمه محمدی

فاطمه محمدی

نکات خوبی را در این مطلب متشکر از سایت خیلی خوبتون

فاطمه محمدی

فاطمه محمدی

نکات خوبی را در این مطلب متشکر از سایت خیلی خوبتون

رضا محمودی

رضا محمودی

کسی میخواد پرنده بزرگ کنه بنظرم فنچ خوبه چون زود با انسان اخت میشود

غلامرضا

غلامرضا

سلام مطلب در مورد پرورش فنچ راه راه هم بگذارید ممنونم

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام چشم

ناصر

ناصر

غذای فنچ راه راه به غیر از ارزن و گندم چی هست؟

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام با توجه به نکته ی ششم در بالا میتوانیم پی ببریم که غذاهای کافیین دار می تواند برای این پرنده مضر باشد و بقیه غذاها منعی نداند.

Tina

Tina

سلام از انواع فنچ مطلب بگذارین

مسلم

مسلم

مرغ عشق طوطی جالبی هست ولی خب زودی قهر میکنه باید باهاش صمیمی بود تا بهتون عادت کند

هادی

هادی

صدای فنج کمی اذیت کنندس ولی بسیار پرنده زیبایی هست

ثبت نظر