فنچ راه راه و هرآنچه که باید درباره‌ی فنچ زبرا بدانیم!

فنچ راه راه

فنچ ها از پرندگان قاره اقیانوسیه هستند که در گله‌های حتی چند هزارتایی در دشت‌های این قاره زندگی می‌کنند. اغلب مردم با این پرنده کوچک آشنایی دارند یا از آن نگهداری کرده‌اند. این پرنده انواع گوناگونی دارد، اما اغلب فنچ های در ایران از نوع فنچ راه راه (finch zebra) هستند.
با توجه به انواع مختلف فنچ، در این مقاله سعی ما بر آن است که درمورد فنچ راه راه یا همان فنچ زبرا بحث نماییم.

فنچ راه راه

فنچ راه راه (zebra finch) که نام علمی آن Guttata Poephila است، یکی از پرندگان کوچک با طول متوسط ٩ سانتی متر بومی چمن‍‌‌‌زارهای استرالیا است.

با توجه به اینکه کشور استرالیا دارای سیاست درهای بسته برای صدور حیوانات به خارج است، اغلب فنچ هایی که در خارج از این کشور دیده می‌شوند در استرالیا متولد نشده‌اند.

فنچ‌های راه راه دارای تنوع رنگ بسیاری هستند و در زمره معروف‌ترین پرندگانی که در قفس نگهداری می شوند، به‌شمار می‌آیند.
محبوبیت شدید فنچ های راه راه به دو خصوصیت رنگین بودن و قابلیت زادو ولد آسان آن‌ها نسبت داده می‌شود. معمولاً دارندگان فنچ‌ها فرصت‌های مکرری برای دیدن رفتارهای جنسی، جفت گیری و تولد جوجه فنچ ها خواهند داشت.

فنچ راه راه
فنچ راه راه

نحوه‌ی تشخیص فنچ نر از ماده

فنچ راه راه پرنده‌ی دلپذیری برای نگهداری در منزل، محل کار و کلاس درس محسوب می شود. یک فنچ نر بالغ رنگین تر و معمولاً به راحتی از فنچ ماده قابل تشخیص است.

یک فنچ نر به‌ طور معمول دارای نوک و گونه‌های نارنجی روشن، هاشورهای سیاه و سفید در سرتاسر گلو و سینه و خال های قهوه‌ای در دو طرف بدن است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه‌ی تشخیص جنسیت فنچ می‌توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید:

تعیین جنسیت فنچ

عمر فنچ راه راه

عمر این پرنده به عوامل محیطی و ژنتیکی آن بسیار تا بسیار وابسته است. فنچ ها معمولاً پنج تا ده سال عمر می‌کنند و برخی معتقدند که تا یازده سال زنده هم می‌مانند. فنچ ها ارزان قیمت بوده و برخی از نژادهای کیمیای آن کمی گران‌تر از بقیه به فروش می رسند، به همین علت تهیه چند عدد فنچ برای نگهداری در منزل کاری بسیار ساده و آسان است.

شش نکته مهم پیرامون نگهداری از فنچ راه راه

در ادامه به بیان نکات کوتاه اما مهم در باب نگهداری این پرنده زیبا می‌پردازیم؛ پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید:

نکته اول

فنچ ها پرندگان حساسی هستند و باید آن‌ها را از دود سیگار و بوهای تند محافظت کرد.

نکته دوم

فنچ ها نسبت به صحبت کردن و یا سوت زدن آدمی عکس العمل نشان داده و از این کار خوشحال می‌شوند، اما متأسفانه قدرت تقلید صدا را ندارند.

نکته سوم

فنچ ها حمام کردن را خیلی دوست دارند؛ به همین خاطر می‌بایست در فصول گرم سال، آب نیمه گرم با ارتفاع مناسب با قد پرندگان، در اختیار آن‌ها قرار داد و بلا فاصله بعد از استحمام آب را برداشت.

نکته چهارم

وجود گربه در خانه می تواند تهدیدی جدی برای فنچ باشد، حتی اگر گربه نتواند به طور مستقیم از لا به لای میله های قفس به پرنده آسیبی برساند، حضور آن موجب ناراحتی شدید پرنده می‌شود.

نکته پنجم

تا می‌توانید قفس فنچ را بزرگ خریداری کنید یا در محیطی باز و بزرگ از پرنده‌هایتان نگهداری کنید تا احساس آرامش و آزادی بیشتری در پرنده ایجاد شود.

پرنده را در مکانی بسیار کم رفت و آمد قرار بدهید تا احساس راحتی و آرامش کند. توجه داشته باشید که مصالح لانه را حداکثر هر ٢ ماه یک‌بار عوض کنید چون آلوده می‌شود به استثنای زمانی که پرندگان تخم گذاشته اند و جوجه در لانه است که در این هنگام اصلاً به لانه دست نزنید چون پرنده قهر کرده و دیگر به لانه باز نمی‌گردد.

فنچ راه راه
مکان نگهداری این پرنده

نکته ششم

برخی مواد غذایی برای سلامت جوجه فنچ و فنچ بالغ بسیار خطرناک است ازجمله مواد غذایی کافئین دار مانند قهوه و کاکائو . فنچ نمی‌تواند مواد کافئین دار را هضم کند در نتیجه دچار کم آبی و تشنج می شود.همچنین روغن های گیاهی می تواند عایق پرهای فنچ که گرمای مورد نیاز پرنده را تأمین می‌کند از بین ببرد. در نهایت، از مواد غذایی بیات و کپک زده که می تواند باعث عفونت های تنفسی شود، باید اجتناب کرد.

مراقبت

مراقبت این پرندگان کار دشواری نیست و به زمان زیادی در روز نیاز ندارد. از آنجایی که معمولا این پرندگان به صورت جفت نگهداری می‌شوند؛ نیاز آنچنانی به صاحبانشان برای سپری کردن وقت با آن‌ها ندارند.

هنگامی که در خانه نیستید می‌توانید برای سرگرمی آن‌ها برایشان رادیو را روشن کنید. هنگامی هم که در خانه هستید با آن‌ها صحبت کنید.

بسیاری از افراد به دلیل اینکه پرورش ساده، فنچ‌های راه راه را انتخاب می‌کنند.

این پرنده در سن 8 تا 10 ماهگی شروع به تولید مثل می‌کند؛ اگر قصد دارید پرورش فنچ راه راه را انجام دهید باید یک مرحله تولید مثل برای آن‌ها ایجاد کنید.

فنچ‌ها عاشق فضای باز برای زندگی هستند، لذا پیشنهاد می‌شود یک قفس بزرگ برای این پرنده تهیه کنید.

تغذیه فنچ راه راه

فنچ‌ها معمولا تخم مرغ را زیاد دوست دارند. شما همچنین می‌توانید یک مکمل مغذی برای این پرنده از فروشگاه غذای پرندگان خریداری نمایید.

غذاهای دیگری مانند سبزیجات تازه، علف، مخلوط دانه نیز برای فنچ راه راه سفارش شده است. همچنین این پرندگان عاشق پاپ کرن نیز هستند.

برای مشاهده‌ی انواع حیوانات از جمله پرندگان می توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید. همچنین در وبسایت یا اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید حیوانات خانگی مورد نظر خود را به راحتی خرید و فروش نمایید.

منابع:

راهنمای جامع حیوانات

lafeber.com

تبلیغات
vasetpet-content

14 پاسخ به “فنچ راه راه و هرآنچه که باید درباره‌ی فنچ زبرا بدانیم!

  1. من حدود دو سال فنچ نگهداری میکنم و تقریبا دو ماه در میان بهم جوجه میده
    خیلی ناز و خوشگل
    ممنون از سایت

  2. فنچ ها واقعا موجودات مینیاتوری و زیبایی هستند.واقعا چهره ظریفی دارند.

  3. مرغ عشق طوطی جالبی هست ولی خب زودی قهر میکنه باید باهاش صمیمی بود تا بهتون عادت کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.