وبلاگ واسط کالا
21

مرغ مینا و مراقبت های ضروری از این پرنده‌ی جذاب

مرغ مینا

مرغ مینا شخصیتی بسیار هوشیار دارد و جوجه‌های آن از توان یادگیری بسیار بالایی برخوردارند.

آن‌ها همان‌طور که به شرایط مراقبت و تعلیم صحیح گویا پاسخ مثبت می‌دهند، به شرایط نادرست نیز پاسخ منفی می‌دهند؛ بنابراین با مراقبت و رسیدگی صحیح و آرامش‌بخش، جوجه‌های وحشی وارداتی همین‌طور که به‌ سرعت بزرگ و بالغ می‌شوند، به‌سرعت اهلی و دوست‌داشتنی هم می‌شوند؛ بنابراین اگر ما در مراقبت از جوجه‌های مرغ مینا رفتارهای خشنی برای مجبور کردن آن‌ها به زودتر اهلی شدن یا نشان دادن رفتارهای مورد دلخواه خودمان بروز دهیم یا حرکاتی ناگهانی به آن‌ها نشان دهیم یا برای تنبیه آن‌ها با دست یا چیزی به قفس بزنیم، حالت توحش را در آن‌ها طولانی‌تر می‌کنیم و ممکن است موجب مبتلا شدن آن‌ها به بیماری ترس بشویم.

چنان رفتارها موجب می‌شود که تمام تلاش‌های شما در تربیت و اهلی کردن جوجه‌ها بی‌نتیجه بماند.

با مرغ مینا رفتار بد نداشته باشید!

هرگز با مرغ مینا رفتارهای بد، حتی با نیت شوخی نکنید. زیرا آن‌ها شوخی و جدی را تشخیص نمی‌دهند و هر رفتار را به همان شکل ظاهری‌اش تفسیر می‌کنند و نسبت به آن واکنش مطلوب یا نامطلوب نشان می‌دهند.

به‌محض آنکه شما یک مینا خریداری می‌کنید و به خانه می‌برید، برنامه‌ریزی برای اعمال روش‌های صحیح در پرورش، مراقبت و رفتار با آن، بسیار مهم خواهد بود.

همواره توجه کنید که هر نوع رفتار یا روش صحیح را شما می‌توانید از ابتدا اعمال کنید یا اجازه دهید که مینای شما با رفتارهای نادرست تربیت شود. بعد به فکر اصلاح آن بیفتید؛ اما باید بدانید که اصلاح تربیت‌های غلط همیشه دشوارتر از آن است که از ابتدا رفتارهای درستی را اعمال کنید.

عدم رفتار بد با مرغ مینا
عدم رفتار بد با مرغ مینا

خوابگاه مینا در شب

میناهای جوان دوست دارند شب را در یک سرپناه بگذرانند. بسیاری از مردم، در هنگام شب یک جعبه مقوایی یا پاکت کاغذی جعبه‌ای شکل را داخل قفس می‌گذارند و مرغ مینا به سهولت وارد آن می‌شود و شب را در آن می‌گذراد.

البته گذاشتن جعبه خواب در قفس برای مینا چندان ضروری نیست. اما برخی افراد این جعبه را حتی وقتی هم که مینا بالغ می‌شود، در قفس می‌گذارند. به‌هرحال به نظر می‌رسد که مینا استراحت کردن در جعبه خواب را دوست دارد. شاید علت آن احساس آرامش و امنیت بیشتر در هنگام خوابیدن است.

چنانچه قفس مینا در هنگام شب به‌ ناچار درجایی گذاشته شود که احتمالاً سروصدا و نور آن را آزار می‌دهد، گذاشتن جعبه مقوایی یا پاکت مکعب مستطیلی کاغذی برای وارد شدن مینا به داخل آن، برای آرامش دادن به آن مفید است.

اسباب‌ بازی‌های مناسب برای مرغ مینا

برای مرغ مینا اسباب‌ بازی‌های زیادی وجود ندارد؛ اما می‌توان هر چیز بی‌خطر و موردعلاقه مینا را به‌عنوان اسباب‌ بازی در اختیار آن قرارداد.

هرگز نباید اسباب‌ بازی‌هایی برای مینا استفاده کنید که بتواند آن‌ها را ببلعد. برخی اسباب‌ بازی‌های مناسب برای طوطی‌ها؛ مثل زنگوله، توپ پینگ‌ پونگ و دیگر توپ‌های هم‌اندازه و غیره، برای میناها هم مناسب است.

خارج کردن مرغ مینا از قفس

میناها پرندگان بازیچه خوبی هستند. به تمام پرندگان بازیچه، باید در مواقعی از روز اجازه بیرون بودن از قفس داد. اینکار برای این است که آن‌ها بتوانند در فضای خارج از قفس به‌اندازه کافی ورزش کنند و خستگی خودشان را درکنند و نیز بتوان با آن‌ها بازی کرد تا از حالت دست‌آموز بودن به سمت وحشی‌گری پیش نروند.

تمام پرندگان اهلی‌شده و دست‌آموز شده اگر برای مدتی زیاد در قفس نگهداری شوند و صاحبشان تماس فیزیکی با آن‌ها نداشته باشد، عادت دست‌آموز بودن را به همان اندازه‌ای که با آن‌ها بازی نشده، از دست می‌دهند.

فراموش نکنید که وقتی مرغ مینا را از قفس خارج می‌کنید، باید تدابیر لازم را برای جلوگیری از افتادن فضولات آن روی فرش و مبلمان اتخاذ کنید. زیرا به‌ ندرت ممکن است که بتوان پرندگان وحشی اهلی‌شده را جوری تربیت کرد که در جای خاصی فضله خودشان را بیندازند.

خارج کردن مرغ مینا از قفس
خارج کردن مرغ مینا از قفس

نور خورشید

میناها در حالت وحشی روی سطوح پایین درختان جنگلی زندگی می‌کنند؛ و معمولاً با نور آفتاب بسیار کم در تماس هستند.

در حالت اسارت نیز قدرت تحمل نور مستقیم آفتاب توسط مرغ مینا بسیار اندک است. برخی از مردم، چون شنیده‌اند که حمام آفتاب برای آنان مفید است، پرندگان خود را نیز حمام آفتاب می‌دهند؛ اما میناها قرارگرفته زیر نور مستقیم و تند آفتاب به مدت بیش از ۳ دقیقه، دچار حالت تشنج می‌شوند و اگر زود نسبت به معالجه آن‌ها اقدام نشود می‌میرند.

چنان چه قفس مینا از نیمه، با یک پارچه پوشیده شود و در آفتاب قرار گیرد، وقتی مینا احساس گرما کند، زیر سایه پارچه، می‌رود. همچنین اگر میناها در پرنده خانه‌های داخل حیاط نگهداری شوند، می‌توانند به‌ محض احساس گرما به‌جایی از پرنده خانه بروند که احساس گرما نکنند.

شما می‌توانید برای خرید و فروش انواع حیوانات از جمله سگ، گربه، کبوتر و غیره به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالب دیگر ما را در مورد مرغ مینا مطالعه نمایید، تا اگر پاسخی در مورد این پرنده‌ی جالب دارید رفع شود.

منبع: مرغ مینا (فرهنگ جامع)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سبحان گفت:

  مرغ مینا نگهداریش خیلی مهمه و تربیتش نباید به مرغ مینا حرف های نامربوط یاد داد اخه جلو کسی بازگو میکنه خیلی زشته و بد جلو مرغ مینا در مورد کسی غیبت نکنید اخه یاد میگره جلو بقیه شما رو ضایع میکنه

 2. حسین گفت:

  من خیلی دنبال مرغ مینای افغانی هستم خواهشا اگر کسی داره کامنت بذاره

 3. علی محمدی گفت:

  سلام آموزش مرغ مینا سخته، من واقعا سر یه مرغ مینا خیلی وقت گذاشتم

 4. رحمت گفت:

  مرغ مینا گوشواره ای برای یادگیری حرف زدن توانایی بالایی دارد پیشنهاد میکنم بخرید

 5. علیرضا گفت:

  سلام کسی میدونه مرغ مینا به انگلیسی چی میشه

 6. اکبر گفت:

  مرغ مینا یکی از پرنده های واقعا دوست داشتنی است بنظرم کسی پرنده میخواد مینا مناسب باشه

 7. جواد گفت:

  متشکر از مطلب خوبتون خیلی وسایل خوبی معرفی کردین

 8. جواد گفت:

  متشکر از مطلب خوبتون خیلی وسایل خوبی معرفی کردین

 9. صوفیا گفت:

  ممنون از مطلب خوب و مفیدتون

 10. لیلا گفت:

  با سلام

  دیشب مینای من از صدا ترسید .فکر کنم خواب بود.

  یکسری هم نصف شب شروع به زدن خودش به دیواره های قفس کرد.

  از دیشب مردمک چشمش گشاد شده.صحبت نمیکنه.غدا نمیخوره.البته چند تا دونه برنج وخیلی کم آب خورد.ولی غذای داخل قفس رو نمیخوره.خیلی ساکته و همش یکجا میشینه و چرت میزنه

  لطفا راهنمایبم کنید .متشکرم

  1. سلام دوست گرامی
   شما می توانید با مطالعه ی مطلب اهلی کردن مرغ مینا که در همین وبسایت موجود است، مرغ مینای خود را به صورت دلخواه تربیت و اهلی کنید، همچنین اگر مشکلی برایش پیش اومده باشد رو مرتفع نمایید.
   تشکر

 11. دلارام گفت:

  با سلام مرغ مینای ۳ماهه دارم که طبق هیچ حالتی تو قفس نمیمونه مدام خودشو ب قفس میزنه و میخواد که کلا ازاد و روی دست و شونه هامون بشینه.توروخدا ی راحل بدین که تو قفس بمونه و خودشو زخمی نکنه

 12. المیرا گفت:

  سلام جوجه مینا من اسهال سفید رنگ میکنه دوهفته هست که دنیا آمده چیکار کنم؟

 13. Ali گفت:

  سلام.
  مینای من یک وره میخوابه هر دو سه ساعتی یک بار عطسه میزنه و زیر نکش زخمه من چکار کنم؟

  1. میرزایی گفت:

   پرنده ها روی یک پا میخوابن و اگه فکر میکنین ک سرما خورده اینطور نیست چون پرنده اگه سرما بخورد پشت سر هم عطسه میزند و زخم زیر نکش اگه بر اثر ضربه باشه خوب میشه. برای اطلاعات بیشتر به دامپزشک مراجعه کنید.

 14. مینا گفت:

  سلام من یک مینا چهار ساله به سرپرستی گرفتم و الان حدود سه چهار ماهه که دارمش چند روز پیش متوجه شدم پر هاش خیلی می ریزه و بردمش پیش دامپزشک یک دارو داره که باید پشت گردنش بریزیم ولی مینای من اصلا دوست نداره تو دستم بزارمش . بعد دکتر یه جای آب جدید بهش داد از اینا که واسه مرغ عشق هست و بلد نیست از توش آب بخوره چون توش دارو می ریزم نمی تونم تو جای آب قبلیش که سر باز بود بزارم و به دونه جدیدش عادت نداره چی کار کنم ؟

 15. کاترین گفت:

  سلام من به شدت دنبال مینای ماده که چند کلمه حرف بزند هستم لطفا اگر کسی سراغ دارد خبر بدهد

 16. امیر گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  چجور بفهمم مینای من وحشیه یا نه؟
  اگه کسی میدونه در مورد رفتارهای مینای وحشی توضیح بده.ممنون

 17. هلیا گفت:

  با سلام مینای من جایش رو خیلی زود کثیف می‌کنه طی یک روز جایش کلا کثیف میشود چه کاری میتوانم انجام دهم

  1. مرتضی عسکری گفت:

   سلام
   در این رابطه پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزش دستشویی به مرغ مینا از وبلاگ واسط کالا را مطالعه نمایید.
   تشکر