چگونه طبع خود را گرم‌ کنیم؟

چگونه طبع خود را گرم کنیم؟

چگونه طبع یا مزاج خود را تغییر دهیم؟ چرا اکثریت به دنبال تغییر مزاج خود از طبع سرد به طبع گرم هستند؟ چگونه طبع خود را گرم‌ کنیم و اینکه آیا مهم است که اینکار را انجام دهیم؟ ما در این مقاله به سؤال‌های ذکر شده پاسخ ‌خواهیم داد؛ و اگر مزاج شما به سمت سردی سوق پیداکرده است توصیه می‌کنیم که با ما همراه باشید. ابتدا با یک مثال به اهمیت و ضرورت مزاج‌شناسی می‌پردازیم.

ضرورت شناخت طبع گرم و سرد

قبل از اینکه به دنبال پاسخ‌هایی برای سوال چگونه طبع خود را گرم‌ کنیم برویم، در زیر با مثالی خلاصه‌ای از انواع مزاج‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

خانواده اول (غلبه‌ی طبع سرد)

این خانواده بدون اطلاع از مزاج سرد فرزندشان و به خاطر ندانستن مزاج غذاها، دائماً با غذاهای سرد تغذیه کرده‌اند. یک خانواده ایرانی را در نظر بگیرید. صبح که فرزند از خواب بیدار می‌شود یک چای برای او می‌ریزند درحالی‌که طبع چای سرد و خشک است. سپس پنیر را آماده کرده و به‌عنوان صبحانه به فرزند می‌دهند. برای تغذیه‌ی مدرسه هم از همان پنیر، ساندویچ کرده همراه چند عدد خیار سرد و خشک از همان ابتدای صبح تا ظهر به‌عنوان تغذیه به فرزند خود می‌دهند.

ظهر که از مدرسه می‌آید، مادر غذای موردعلاقه‌ی فرزندش را با تمام عشق و علاقه فراهم می‌کند. برنج و مرغ‌ترش، درحالی‌که مزاج مرغ سرد است و برنج هم سرد و خشک است. عصر هم پدر خانواده با خرید بستنی و فالوده به خانه برمی‌گردد؛ که این‌ها همه سرد هستند. مادر شب برای شام؛ خوراک سیب‌زمینی و گوجه درست کرده است. در طول هفته ۹۰ درصد از غذاهایی که از صبح تا شب به این فرزند داده می‌شود؛ غذاهایی با مزاج سرد و غالباً سرد و خشک هست.

چلومرغ
چلومرغ یک غذا با طبع سرد

نتیجه

گرچه والدین، از سر محبت این رژیم غذایی را فراهم می‌کنند اما نتیجه این نحوه غذا خوردن این است که فرزند ازنظر رفتاری بسیار بی‌حال، کندذهن و خمود است و از جهت جسمی نیز همیشه مریض است، بدنش در مقابل سرما و ویروس‌ها به خصوص ویروس کرونا ضعیف شده و به‌راحتی مریض می‌شود و به‌آسانی هم خوب نمی‌شود.

یبوست، وسواس و مانند آن از دیگر مشکلاتی است که گریبان گیر این کودک می‌شود. والدینی که این خانواده را اداره می‌کنند نه از مزاج فرزندشان آگاهی داشته (که طبع او سرد و خشک یعنی سودا بوده) و نه از طبع غذاهایی که به فرزند می‌داده‌اند.

خانواده دوم (دارای طبع گرم)

خانواده دیگر، مزاج غذاها را می‌دانند و بعد از شنیدن ضررهای سردی‌ها، به‌صورت مداوم، فرزند را با غذاهای گرم تغذیه می‌کنند و به دنبال این سوال هستند که چگونه طبع خود و فرزندمان را گرم کنیم غافل از اینکه طبع فرزندشان بسیار گرم بوده است.

این خانواده به طب سنتی علاقه‌مند بوده و سخنرانی‌های مختلفی را در این زمینه گوش می‌دادند. در جلسات طب سنتی اسلامی شنیده بودند غذاهای سرد فراوان به فرزندان خود ندهید چون بیشتر بیماری‌ها از سردی است. ازاین‌رو یک رژیم غذایی با طبع گرم را برای کودکشان آغاز می‌کنند.

صبح‌ها، چای پونه دم‌کرده و صبحانه‌ی آن‌ها ارده‌شیره یا کره عسل است. ظهر، خورشت فسنجان یا کباب با گوشت گوسفند. شب هم این رژیم غذایی گرم را با تخم‌مرغ محلی و روغن‌زیتون تکمیل می‌نمایند.

در اثر استفاده‌ی بلندمدت از غذاهای بسیار گرم، بعد از مدتی این فرزند دچار پرخاشگری شده و انواع بیماری‌های پوستی، خارش، اگزما و جوش در بدنش ظاهر می‌شود. کبد فرزند بسیار گرم شده و همیشه احساس گرما و گرفتگی دارد؛ و حال برای درمان فرزندشان به دکتر و داروهای شیمیایی متوسل می‌شوند.

علت این است که این خانواده از طبع گرم فرزند خود ناآگاه بودند و به خاطر دانش ناقص، این‌چنین تصور کرده که همه غذاهای سرد، بد و همه غذاهای گرم، خوب هستند. لذا در خوراندن غذای گرم به فرزند با طبع گرم خود افراط کرده بودند.

چگونه طبع خود را گرم کنیم؟
غذاهایی با طبع گرم

خانواده سوم (غافل از عوامل غیرخوراکی مؤثر بر گرمی طبع)

خانواده‌ی دیگری در ایران، مطلع از طبع غذاها و آگاه از مزاج فرزند ولی نسبت به تأثیرگذاری طبع غیر خوردنی‌ها ناآگاه هستند. این خانواده اقدام به یادگیری این دانش سودمند کرده‌اند و به اهمیت یادگیری طبع انسان و غذاها پی برده‌اند. بعد از علم به مزاج غذاها و اطلاع از سردی طبع فرزند خود، اقدام به تغذیه‌ی ۷۰ درصد خوراکی‌های گرم و ۳۰ درصد خوراکی‌های سرد کردند. اما این خانواده نیز بعد از طی دوره زمانی، نتیجه‌ای نگرفتند! چرا؟

آن‌ها فقط به طبع خوراکی‌ها و انسان‌ها پی برده بودند اما هنوز نمی‌دانستند که رفتارها، صداها، بوها، رنگ‌ها، فلزات، خانه‌ها، لباس‌ها، چهره‌ها و ساعات شبانه‌روز (همه‌ی این‌ها) مزاج دارند.

فرزند این خانواده هرروز که از مدرسه برمی‌گشت در معرض سروصدای زیاد اتومبیل و رفت‌وآمد وسایل نقلیه بود. درنتیجه تحت تأثیر طبع سرد و خشک صدای اتومبیل قرار داشته است. در مدرسه‌ای که درس می‌خواند برخوردهای هم‌کلاسی‌ها و مدیر و معلم مناسب نبوده است. این فرزند در مدرسه دعوا می‌گیرد و تحت تأثیر برخورد توبیخ آمیز معلم و مدیر قرار می‌گیرد. لذا روزانه چندین رفتار سرد در مدرسه با او می‌شود.

هنگام ورود به منزل، مادر و پدر عموماً جنگ‌ودعوا دارند. دائم فرزند را سرزنش و امرونهی می‌کنند. لذا در منزل تحت تأثیر رفتارهای والدین، سردی مضاعفی به بدنش وارد می‌شود. در منزل هم طبق معماری‌های خانه‌های آپارتمانی امروزی، دیوارها گچی می‌باشد که بسیار سرد خشک است.

سرد و گرم
غذاهای سرد و گرم

برخی عوامل غیرخوراکی مؤثر دیگر بر گرمی طبع

مواد شیمایی‌ای مثل تینر و وایتکس که به‌صورت شایع در بعضی شستشو‌ها استفاده می‌شود نیز طبعشان سرد است و سردی مضاعفی را به‌ کل اعضاء خانواده تزریق می‌کند.

ظروفی که در منزل قرار دارد و استفاده می‌کنند، روی و آلومینیوم هست که همگی سرد هستند. درمجموع مادر این شخص تصور کرده است که با آگاهی به غذاهای گرم، حدود ۷۰ درصد، از غذای او را گرم کرده است ولی غافل از این‌که غذاهای او اعم از خوردنی، شنیداری، پنداری دیداری و بویایی می‌باشد. ۷۰ درصد از ورودی‌های غذای این فرزند سرد بوده و فقط غذای خوردنی او گرم است.

خانواده چهارم (طبع معتدل)

خانواده‌ای که اطلاعات کافی در مورد مزاج انواع غذاها و ورودی‌های بدن انسان اعم از خوراکی و غیرخوراکی دارند، در خوراکی‌ها سردی‌ها را با مصلح گرم و بالعکس و هرکدام را متناسب با مزاج شخص می‌خورند.

طبع فرزند را می‌دانند، طبع رفتارها، گفتارها، رنگ‌ها و مانند آن را هم می‌دانند. چنین خانواده‌ای دچار مشکلات کمتری از جهت جسمی و حتی روحی و روانی هستند؛ بنابراین شناخت طبع بسیار مهم بوده و لازمه‌ی هر انسانی این است که طبع خود را بشناسد.

طبع‌ها به چهار دسته‌ی اصلی دموی (گرم وتر)، صفراوی (گرم و خشک)، سوداوی (سرد و خشک) و بلغم (سرد و تر) تقسیم‌بندی می‌شوند؛ و با استفاده از تست‌های طبع شناسی می‌توانید طبع خود را بشناسید.

چگونه طبع خود را گرم کنیم؟
غذاهایی با طبع معتدل

حقیقت غذا چیست؟

قبل از اینکه به جستجوی پاسخ‌هایی برای سوال چگونه طبع خود را گرم‌ کنیم برویم، با حقیقت غذا آشنا می‌شویم.

مجموعه‌ی بهره‌مندی انسان از جهان طبیعت را غذا می‌نامیم. اعم ازآنچه می‌پوشیم، می‌بلعیم، می‌بوییم، فکر، حس و لمس می‌کنیم و آنچه از طریق قلب و دل ادراک می‌کنیم. چون همه‌ی این‌ها در شکل‌گیری طبع دخالت دارند.

این انرژی، توان و حرکت از کجا آمده است؟! این‌طور نیست که این سه مؤلفه همیشه و فقط از طریق خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها باشد بلکه آنچه می‌شنویم یا می‌بینیم نیز غذا هستند.

غذاهای تأثیرگذار بر طبع‌ها، هفت مورد هستند:

 • غذای خوراکی
 • غذای فکری (پنداری)
 • غذای اخلاقی و رفتاری.
 • غذای شنیداری
 • غذای دیداری
 • غذای بویایی
 • غذای جذبی

وقتی‌که بیماری سراغ شما آمد، سراغ رد پای این هفت غذا را بگیرد و ببیند که ایراد دارد یا نه؟! همه‌ی غذاها را باید چک کرد.

گرم کردن طبع با اعتدال در غذا

در اینجا منظور از غذا، همان غذای خوراکی است؛ و هر کس با شناخت مزاج خودش و هم اطلاع از طبع غذاها باید تغذیه‌ی مناسب را انتخاب کند.

در ارتباط با چهار طبع اصلی لازم است بدانیم غذاهای شیرین و چرب صفرا (طبع گرم و خشک) را زیاد می‌کند و غذاهای مانده، شور و نمک‌سود، سودا (سرد و خشک) را زیاد می‌کند.

غذاهای سردی بخش، مثل لبنیات، ترشی و سرکه، بلغم را زیاد می‌کند؛ و نیز پرخوری حالت دموی (طبع گرم و تر) را زیاد می‌کند. امروزه دانشمندان یکی از علت‌های بروز بیماری‌های نقص ایمنی مانند آلزایمر، MS و پارکینسون را غلبه‌ی طبع سرد بر بدن انسان می‌دانند.

فلفل قرمز
فلفل قرمز

مهم‌ترین نکته این‌ است که هر غذایی را همراه با مُصلِح آن مصرف کنید. به‌عنوان‌مثال شیر دارای طبع سرد است و باعث غلبه‌ی سردی بر بدن می‌شود و برای جلوگیری از این قضیه شما باید شیر را به همراه زنجبیل یا دارچین و یا نبات میل کنید. البته در آداب سنتی ما ایرانیان نیز این نکات رعایت شده است به‌طوری‌که به‌عنوان‌مثال دوغ با کاکوتی، عدسی با گلپر، نان گندم با رازیانه و سیاه‌دانه، تخم‌مرغ با دارچین، آبگوشت با آویشن، چای با لیمو، ماهی با گردو و فلفل سیاه، باقلا با گلپر، برنج با زیره، پنیر با گردو، شیر با گلاب یا دارچین، خیار با نعناع و گل سرخ، ماست با زنیان، گوشت با سماق و مانند آن مصرف می‌شده است.

غذاهایی با طبع سرد و طبع گرم

از غذاهایی با طبع سرد می‌توان به گوشت گاو، نان جو، ماهی، مرغ ماشینی، کره، گل‌کلم، کرفس، گیلاس، مرکبات، زرشک، کشک، ماش، باقلا، قارچ، ریواس، زردآلو، آلو، سیب، گلابی، انار، بادمجان، نخودفرنگی، گوجه‌فرنگی، توت‌فرنگی، شلغم و مانند آن اشاره کرد.

برخی از غذاهایی با طبع گرم مانند مرغ خانگی، گوشت گوسفند، گوشت شتر، نان گندم، انگور، عسل، تخم‌مرغ، نخود، گردو، طالبی، هویج، انجیر، توت، گوشت شترمرغ، گوشت بوقلمون، گوشت بز، شیر بز و مانند آن هستند.

چگونه با افکار طبع خود را گرم‌ کنیم

اولین غذای غیرخوراکی از غذاهای هفت‌گانه، غذای فکری یا اعتقادی هست. یک فکر منفی می‌تواند اشتهای ما را کور کند. تکرار فکر منفی می‌تواند آسیب‌های زیادی بر ما وارد کند. پس اگر فکر را در نظر نگیریم در بحث تشخیص بیماری‌ها و درمان دچار مشکل می‌شویم.

آنچه فکر و خیال می‌کنیم اعم از مثبت و منفی، نقش غذایی دارد. فکر ما در کیفیت، جذب، بلع و هضم غذا دخالت دارد. فکرهای منفی سبب سردی مزاج می‌شوند. پس برای داشتن طبع گرم باید از افکار منفی دوری‌کنید.

کور شدن اشتها
کور شدن اشتها با یک فکر منفی

ارتباط تنگاتنگ روح و جسم

در تقسیم‌بندی انواع غذاها باید تقسیمات را به نحوی بیان کنیم که شامل همه‌ی ورودی‌های مادی، معنوی، فکری، اخلاقی و رفتاری شود. در قسمت خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها بحثی نیست ولی در بخش غیر خوردنی‌ها؛ باید تمام انرژی‌های مثبت یا منفی که از طریق حواس پنج‌گانه و از طریق افکار، اخلاق و رفتار جذب بدن ما می‌شود و مزاج را می‌سازد بررسی کنیم. بدگویی و ناسزا گفتن، ناسزاشنیدن، دروغ و مانند آن سبب دور شدن طبع شما از گرمی می‌شود.

گرم کردن طبع با صداها!

جالب است بدانید، صداها حاوی پیام‌هایی هستند و پیام‌ها حامل انرژی و توان‌هایی هستند که به‌صورت پرتوهای مداوم و همیشه زنده و فعال، درحرکت هستند. کارایی و انرژی‌زایی صداها از تمامی عناصر طبیعت بیشتر است، اثرات مثبت اصوات بسیار اعجاب‌انگیز و روح‌بخش و اثرات تخریب‌کننده‌ی آن‌ها نیز بسیار عمیق، سریع و ماندگار است.

از صداهایی با طبع گرم می‌توان به تمامی صداهای آرام و مداوم طبیعت، اشاره کرد. صدای زمزمه برگ درختان بید هنگام وزش باد، صدای جریان آب جوی، کرکر کبک‌ها در دامنه کوه، صدای آوای خروس هنگام سحر، صدای صبحگاه پرندگان، جنجال گنجشکان بر سر درخت، جیرجیر شبانگاهی جیرجیرک‌ها، غور غور قورباغه‌ها، همگی صدایی گرم و امیدبخش هستند.

صداهای مهیب و ترسناک طبیعت، صدای مهیب رعدوبرق، همگی دارای طبع سرد می‌باشند ازاین‌رو پس از شنیدن چنین صداهایی باید غذاهای با طبع گرم تناول کرد و نوشیدنی‌های گرم نوشید. همچنین بعد از وقوع بعضی از این حوادث رعب‌انگیز طبیعت، نماز آیات واجب است؛ و یکی از اثرات نماز این است که تن و روان انسان را گرم کرده و به انسان آرامش می‌دهد.

طبیعت
غذا خوردن در طبیعت

طبع صداهای صنعتی و نواهای موسیقی

تمامی صداهای صنعتی سرد و سودازا هستند و موجب خستگی جسم می‌شوند و غلظت خون می‌آورند و در یک کلمه، انرژی بدن انسان را می‌گیرند.

هر نوایی که موجب ایجاد واکنش سریع گردد و انسان را از حالت آرام بانشاط خارج سازد و باعث بروز واکنش‌های سریع گردد، نوای خشک تعریف می‌شود. اگر این واکنش از سر عشق و نشاط و امید و انرژی بود دارای مزاج گرم و خشک است؛ و اگر از سر غم، نومیدی، یأس باشد؛ سرد و خشک تعریف می‌شود. بر اساس این معیار، بیشتر نواهای موسیقی شرقی، دارای طبع گرم هستند.

گرم کردن طبع با چشم!

انسان‌ها در طول شبانه‌روز غیر از ساعاتی که در خواب به‌سر می‌برند از نیروی بینایی خود برای دیدن امور مختلف نیز بهره می‌برند. هر چیزی که انسان می‌بیند دارای ویژگی‌هایی بوده و طبیعتاً تأثیری در انسان می‌گذارد.

تماشای هر صحنه‌ای، هر رنگی و دیدن هر چهره‌ای، انعکاسی در ذهن پدید می‌آورد که هم می‌تواند حالت سرور و نشاط را ایجاد کند و یا موجب غم و تأسف و نگرانی و بی‌حالی و بی انگیزشی شود. به‌عنوان‌مثال نگاه به چهره‌ی پدر و مادر سبب می‌شود که مزاج شما گرم شود؛ و همچنین نگاه به طبیعت طبع شما گرم می‌کند.

چگونه توسط رنگ‌ها طبع خود را گرم ‌کنیم

رنگ‌ها روی طبع و چهره‌ها انرژی دارند. اولین چیزی که در غذای دیداری وجود دارد، رنگ‌ها هستند. به‌عنوان‌مثال رنگ آبی طبع معتدل و خنک دارد. رنگ سفید سرد است و موجب انعکاس سردی در روح و روان و بدن می‌شود. رنگ سیاه نیز طبع سرد دارد. رنگ قرمز، طبع گرم و مرطوب دارد. افراد باید به‌تناسب شرایط موجود، خود را در معرض تماشای رنگ‌های متفاوت قرار دهند و از تماشای دائمی به رنگ‌هایی خاص پرهیز نمایند.

چگونه طبع خود را گرم کنیم؟
غذا با رنگ های متنوع

خیلی وقت‌ها بیمار افسردگی شدید دارد، اگر فقط خوراک گرم به او بدهید زمان زیادی باید سپری شود تا نتیجه حاصل شود. لذا رنگ فضای زندگی‌اش، پرده‌ی خانه‌اش را عوض می‌کنید تا تأثیرگذاری غذا بیشتر شود.

رنگ‌ها بر جسم و روح، میزان جذب غذا، ضربان نبض، غم، نشاط، افکار و احساسات تأثیرگذار هستند. برای گرم کردن طبع خود کافی است روزی نیم ساعت به آسمان نگاه کنیم و همچنین روزانه یک ساعت در پارک قدم بزنیم و به گیاهان نگاه کنیم. رنگ درمانی یکی از راه‌کارهای ساده برای درمان افسردگی است.

رنگ‌ها در بلندمدت اثر سردی یا گرمی می‌گذارند، رنگ‌هایی مثل قرمز، نارنجی، زرد، سبز نیز گرم‌کننده طبع هستند.

گرم کردن طبع خود توسط عطرها

برای گرم کردن مغز از طریق خوراکی زحمت زیاد و فرآیند زمان‌بری لازم است؛ اما گاهی همین‌الان به گرم کردن مزاج خود نیاز داریم و می‌خواهیم تمرکز داشته باشیم. تمرکز، حرارت لطیف می‌خواهد، این گرمی فوری از طریق عطر یا دود مؤثر است. همین‌که استشمام کردیم، بلافاصله مغز گرم می‌شود، سردی روان و غم مرتفع می‌شود. این فلسفه‌ی غذای بویایی است.

به‌عنوان‌مثال عطر گل‌های محمدی، مریم، یاس، شب‌بوی زرد، نرگس، کاه، عود هندی، سنا و هل دارای طبع گرم و لطیف هستند. مشک، عنبر، زعفران و بوهای تند، گرم و خشک هستند. همچنین بوی سرکه، آب‌لیمو، ترشی، اسیدهای سرد و همچنین تینر، وایتکس، بنزین، نفت، ضدعفونی‌کننده، بوی تعفن دارای طبع خیلی سرد می‌باشند.

چگونه از طریق پوست طبع خود را گرم کنیم

غذای جذبی، غذایی که از طریق پوست جذب می‌شود. مثلاً زالو درمانی، بادکش، حجامت، طب سوزنی، ماساژ و چرب کردن با روغن‌ها جزو غذاهای جذبی برای بدن هستند. چرب کردن پوست با روغن سیاه‌دانه که گرم و خشک است در علاج دردهای بلغمی و سوداوی بسیار دوای خوبی است. گاهی فصل زمستان در اثر غلبه‌ی مزاج سرد مفصل‌ها به‌خصوص زانو دچار ورم و درد شدید می‌شوند که چرب کردن با روغن‌های گرم، نظیر سیاه‌دانه این مشکل را برطرف می‌کند. همچنین روغن‌های کنجد، زیتون و بادام تلخ نیز به‌شدت گرمازا است.

چگونه فصل‌ها در گرمی طبع تأثیر دارند؟

اگر به دنبال پاسخ این سوال که چگونه طبع خود را گرم کنیم هستید، باید به شما بگویم که حتی فصل‌ها هم دارای مزاج هستند. به‌عنوان‌مثال فصل زمستان طبع سرد و مرطوب و فصل تابستان طبع گرم و خشک دارد. در فصل تابستان مصرف غذاهای پخته‌شده، گوشت کباب شده، گوشت شتر که دارای مزاج گرم می‌باشد برای تعادل طبع افراد بلغمی بسیار مفید می‌باشد.

غالباً افرادی که دارای طبع سرد هستند بیشتر بیماری‌های آنان در فصل سرد ظهور و بروز پیدا می‌کند و افراد با طبع گرم در فصل بهار و تابستان. برای اعتدال مزاج در این فصل خوردن نوشیدنی‌های خنک یا ترش‌مزه و میوه‌های تازه مثل هندوانه و خیار و کاسنی توصیه می‌شود. طبع فصل پاییز سرد و خشک است. خوردن میوه‌های پاییزی و مرکبات در فصل پاییز بسیار مفید است زیرا باعث رقیق شدن خون و تولید خون تازه و سالم در بدن می‌شود.

چگونه طبع خود را گرم کنیم؟
غذا خوردن در پاییز

دیگر گرمازاها

از دیگر پاسخ‌های سوال چگونه طبع خود را گرم‌ کنیم استفاده از سایر گرمازاهاست که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

 • طلای با ارزش
 • پوشیدن لباس‌های از جنس ابریشم و پشم
 • حمام آب داغ
 • خورشید
 • آتش و کرسی
 • ورزش و تحرک
 • طبیعت‌گردی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزاج‌شناسی می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

پرسش و پاسخ

چگونه طبع مرغ را گرم کنیم؟

پاسخ: از آنجایی طبع مرغ سرد است برای اینکه آن را خنثی کنیم، باید از ادویه جات گرم مانند فلفل، خردل، دارچین و… استفاده شود که به‌عنوان مصلحات غذایی گوشت مرغ هستند. سیر هم طبع گرمی دارد که می‌توانیم در کنار طبخ مرغ از آن استفاده کرد.

چگونه طبع برنج را گرم کنیم؟

پاسخ: برای از بین بردن سردی برنج بهتر است هنگام پخت برنج از موارد زیر در کنار آن استفاده کنیم:
1. زعفران: یکی از محبوب ترین مواد گرمی که همراه برنج مصرف می‌شود.
2. شوید: علاوه بر گرمی، عطر بی نظیری دارد.
3. زیره: علاوه بر گرمی که دارد و سردی برنج را خنثی می‌کند، برای دستگاه گوارش نیز بسیار مفید است.

منابع:

 • درسنامه ی مزاج شناسی در ۱۴ جلسه با رویکرد حکیم خیراندیش نویسنده: محمد علی عابدی.
 • مزاج شناسی اثر دکتر مسعود بلاغت.
 • انواع مزاج (خلاصه ای از مزاج شناسی از دیدگاه طب سنتی اسلامی) تالیف حسین خیراندیش.
تبلیغات
vasetpet-content

99 پاسخ به “چگونه طبع خود را گرم‌ کنیم؟

 1. سلام من چند سال پیش به دلیل افسردگی و فکر و خیال زیاد وضعیت روحی حادی پیدا کردم و در بیمارستان روانپزشکی بستری شدم و از اونموقع به دستور روانپزشک مجبورم که انواع و اقسام قرص های ضدافسردگی و ارامبخش استفاده کنم وگرنه به وضعیت حاد برمیگردم و یا در بهترین حالت نمیتونم بخوابم و بی قراری دارم. از اونجایی که اصلا دوست ندارم تا اخر عمرم دارو مصرف کنم به همین خاطر تازگیها به یک دکتر طب سنتی این حالتهام رو توضیح دادم و اون هم گفت که طبع سرد و خشک داری و سودای مغز داری و باید این سودا رو خارج کنی از مغز وبدنت تا کم کم نیازت به قرص و داروی شیمیایی کمتر بشه .. حالا سوالم اینه که ایا میتونم به حرف ایشون اعتماد کنم و با دمنوش و رژیم غذایی که به من معرفی میکنه طبعم رو از سرد به گرم تغییر بدم یا همون سودا رو از مغزم تخلیه کنم که نیازم به داروی شیمیایی کمتر بشه و یا مشکل برام پیش میاد؟؟؟ لطفا هرچه زودتر راهنمایی کنید چون قراره تا چند روز دیگه سفارش بدم برام چندین مدل دمنوش و برنامه غذایی بفرسته ..خیلی ممنون میشم

  1. سلام برادر من خودمو مدت ها پیش روانپزشک رفتم و با تشخیص اشتباهش و دارو های اشتباهش مغزمو نابود کرد. دارو های شیمیایی رو کلا حذف کن از زندگیت. به هر طبیب سنتی هم نمیشه اعتماد کرد درباره ش تحقیق کن اگر رضایت مریضاش زیاد بود خیالت تخت. طب سنتی غوغا میکنه.

 2. دستتون درد نکنه،
  واقعا لذت بردم از خوندن مطالب ،
  خیلی قشنگ و حرفه ای جمله بندی شده و مطالب از هم تفکیک شدن…….

  😍🌹🙏

  1. سلام کاربر گرامی
   خیلی ممنون از نظر پر انرژی‌تون . بازم به وبلاگ ما سر بزنید؛ منتظر نظرات دلگرم کننده شما کاربر عزیز هستیم.

 3. من خودم تولیدکننده محتوا هستم، به جرأت میتونم بگم که کمتر از درصد مطلب کامل و جامع که خیلی دقیق در مورد طبع ها صحبت کند در فضای مجازی خواندم. اما واقعا نه تنها از خواندن مطلب لذت بردم بلکه با یه موضوعی که سالها نتونستم درکش کنم به راحتی ارتباط برقرار کردم
  ممنون از نویسنده محترم

 4. خیلی مطالب خوبی بود از بس زیبا بود کم کم داشتم شاخ در نیاوردم گرمی و سردی تو همه چیز هست تا حالا چنین مطلبی نخونده بودم و اصلا درمورد این چیزا فکر نکرده بودم

 5. ممنون بسیار اموزنده و کامل بود فقط کاش یک تست مزاج شناسی هم اضافه میکردید خیلی کاملتر میشد در کل اطلاعات خیلی خوبی رو از وبلاگ شما گرفتم با تشکر

 6. سلام چجوری میشه منی ک طبع سرد و تر دارم ب گرم وتر تغییرش بدم بدون اینکه عوارضی داشته باشه ،مثل جوش زدن؟

  1. سلام کاربر عزیز
   با خوردن زنجبیل، زردچوبه، قهوه، پونه، دارچین، آویشن، سیر، پیاز و… میتوانید طبعتان را گرم نمایید.
   اگر ترس از جوش دارید با خوردن ختمی، بید کاسنی و … در کنار آنها از بروز جوش جلوگیری کنید.

 7. سلام.ایاطبع سوداباعث رماتیسم درسن کم مثلا۲۱_۲۲سالگی میشه؟اگه تواین سن این بیماری روبگیریم باتغییرطبع میشه بیماری روازبین برد؟

 8. من طبعم سرد و بلغمی هست بوی ناخوشایند دهانم هم بخاطر سودای سردمە خیلی آزار دهندەست نمیدونم باید کجا برم کە صد درصد درمان بشم

 9. سلام جدااا بذت بردم ازخوندنشون خیلیییی عاالییی بود ازتون ممنونم مطلبهای بینظیری رو گذاشته بودید که تاحالا نخونده بودم و به گوشمم نخورده بود ازتون ممنونم تشکر عالییی بود 👏👏🙏🙏🌺🌺

 10. بسیار عالی بود ، مخصوصا در مورد انواع غذاهای ۷ گانه بدن ، من مشکل آسم دارم ، دکتر داخلی گفت ناشی از سینوزیت و پولیپ هست ، عمل کردم بازم آسم من خوب نشد ، تو نت سرچ کردم دیدم غلبه بلغم دارم تا قبل از مطالب شما روی غذای خوراکی ، نوع خوابیدن و سریع خوردن غذا زوم کرده بودم ولی متاسفانه بواسط غذای گرم بیش از حد ، بدنم دونه ریخته و می ترسم گرمای زیاد به کبد و کلیه اثر کند ، لطفا اگر پیشنهادی دارید ارایه دهید ، ممنون از لطف شما

 11. مطالب خیلی خوبی بود ولی نه خیلی کامل .میتونستید مطالب بیشتری در مقاله بگنجونید
  اگر کسی دچار اختلال طبع شده اونم به مرور زمان اون شخص چه کاری باید انجام بدهد که حالت وشرایط سابق برگردد.

 12. دکتر غضنفری (طب سنتی)خودم وبستگانم رفتیم و نتیجه گرفتیم . شهرک غرب- بلوار دادمان – بلوار درختی – نبش خیابان حافظی – پلاک 45 – طبقه همکف – واحد 2 . کد پستی 1981617981 . سهولت دسترسی: یادگار شمال، خروجی حافظی، نبش درختی
  تلفن : 22378698
  22369341

 13. برای معده درد دوستان یک لیوان عرق نعنا را با یک نبات چند دقیقه بجوشونید با یه قاشق بارهنگ..عالیه

 14. تست تشخیص طبع خیلی هم درست نمیگه. آقای محمد صدرا کاش میشد اینجوری که شما میگید. چطوری طرف رو ببریم پیش متخصص طب سنتی…!!!

 15. به قول خانم بهروزیان طبع سرد و خشک خیلی بده . خصوصا اگه شریک زندگیت این مدلی باشه. طبع گرم و سرد در ازدواج خیلی مهمه.

 16. مطلبتون خیلی عالی بود من به دنبال درمان طبع سرد میگشتم که اینجا پیداش کردم. ممنون واسط کالا

 17. سلام
  من هنوز توی تشخیص مزاج مشکل دارم،علائم همه مزاج هارو دارم،قبلا دست و پای سردی داشتم اما تعریق زیاد،کم اشتها و خواب الود،میل جنسی کم،عصبی،نفس تنگی ،اما تمرکز و حافظه خوبی داشتم،بیماری جسمی ندارم خداروشکر،فقط کمی اضطراب بود که حل شد و الان چندتا از اون علایم از بین رفتن ،الان دست و پام سرد نیست همه بدنم متعادل گرماش،تعریق رو همچنان دارم،سرم چربه و ریزش مو بالا،خشکی پوست بخصوص صورت دارم،عصبی نیستم دیگه،اشتهام تقریبا زیاد شده،خیلی غذا میخورم اما چاق نمیشم اصلا،مزاج من چیه طبق این علایم؟

  1. سلام تشخیص مزاج بسیار تخصصی است. و باید حضوری به یک متخصص طب سنتی مراجعه کنید.
   هر شخص یک مزاج ذاتی داره و در طول زندگی ممکنه مزاجش بهم بخوره و علائم متفاوتی داشته باشد. با مراجعه به متخصص و رعایت یکسری رژیم غذایی این مشکل برطرف می شود. به اصطلاح می گویند نیاز به تعدیل مزاج دارد.

 18. اینکه دائم سردت بشه و نتونی زمستون رو تحمل کنی یکی خصوصیات طبع سرد هستش. من تازه متوجه این موضوع شدم. اتفاقا منم شنیدم غذای گرم در پسردار شدن خیلی مهمه…خودم تجربه اش کردم

 19. در پاسخ به خانم سریدونی : بله با تجربه ای که قدیمی ها دارن اره غذاهای گرم در پسر شدن فرزند کمک می کند

 20. دوستان مواد غذایی که طبع گرم دارند و بهتره توی فصل بهار بخورید: ماست چکیده، شیر گوسفندی، کره، خیار چنبر، طالبی، گرمک و خربزه، آناناس انجیر تازه و خشک شده انگور خرما سیب های شیرین قیسی موز گلابی حتی توت ها هم که دیگه فصلشه گرم هستن.

 21. سلام…میگن غذاهای طبع گرم و مقوی برای بارداری باعث می شود بچه پسر شود. کسی اطلاعاتی در این باره داره یا نه؟

 22. دوستانی که به دنبال غذاهای رژیمی با طبع گرم هستند توجه داشته باشند .خوراکی هایی مانند گردو، نارگیل ، کاکائو ، ‏خرما ،‌ کنجد ، گوشت شتر ، گوشت کبوتر جزء غذاهای گرم و خوراکی هائی مانند هلو ، ‏هنداونه ، خیار ، توت فرنگی ، جو ، برنج ، گوشت گاو ، ماهی و مرغ به نام غذاهای سرد هستند که نباید استفاده کنید. ولی دلیل نمیشه که اصلا حذفشون کنید بهترد است کم بخورید

 23. همه میگن غذاهای گرم را برای کودکان استفاده کنید یعنی در تغذیه کودکانتون بیشتر از غذاهایی با طبع گرم استفاده کنید مثل عسل، مغزیجات یا خرما دلیلش اینه که برای رشد و تقویت آن ها مفیده.حدودی از کودکی تا 17 سالگی

 24. غذاهای گرم وتر از نظر طب سنتی:عسل – سیاه دانه – شنبلیله – اسطوخودوس-دارچین- زنجبیل – انجیر- روغن زیتون – روغن کنجد– توت – چغندر – روغن دنبه – روغن حیوانی- هل- گلپر- گل گاوزبان – میخک – گوشت گوسفند – گوشت شتر – گوشت گنجشک- گوشت کبوتر -گوشت اردک- گوشت کبک-گوشت بلدرچین – به – کشمش –هویج- کرفس- انگور – خربزه – جعفری – تره – بومادران – ریحان – پیاز – کنجد – ارده – سیر- نخود – شیره خرما – شیره انگور– زرد چوبه – شلغم – پونه – نعناع – اسپند – آویشن – رازیانه – ترب بادرنجبوی

 25. سلام ممنون از مطالب ارزندتون من مشکل دوقطبی دارم نزدیک ۲۰ ساله قرص لیتیم میخورم چطور سردی بدنم رو کنترل کنم پیش دکتر طب سنتی رفتم گفتن کاری از دس ما بر نمیاد تیرویید کم کارم گرفتم

 26. با سلام به عوامل سایت محترم، قویترین بلغم زدا داروی امام صادق ع هست که در طب سنتی اسلامی بهش توصیه شده است. به دوستان پیشنهاد می کنم استفاده کنند.

 27. افراد مزاج بلغمی که باردار هستند باید ار خوردن غذاهای شدیدا گرم، تند و شدیدا سرد جلوگیری کنند. نباید ورزش های سنگینی انجام بدن و فقط پیاده روی در حد تعادل و آروم. کلا مراقبت های زیادی برای مزاج بلغمی و بارداری وجود دارد .ممنون از سایتتون

 28. از آنجایی که افراد بلغمی دارای بدن درشت و چاق هستند خیلی سخته که بخوان لاغر بشن و من هم این مشکل را دارم. حالا میخوام بدونم کسی راه حلی یا دارویی برای اینکه بلغمی ها لاغر شوند میدونه یا نه؟

 29. پیشنهاداتتون برای کسانی که مزاج دموی با غلبه بلغم دارن خیلی خوب بودن. یکی از دوستام سایت واسط کالا رو بهم معرفی کرد برای فروش یکسری وسایل خونم که میخواستم عوضشون کنم. خیلی زود تونستم وسیله هامو با قیمت خوب بفروشم و هم من راضی بودم هم خریدار.خدا خیرتون بده

 30. یکی از مضرات مزاج دموی پر خوری و خوردن غذاهای فست فودی نشاسته ای و ادویه ایه. چون مزاج دموی گرم و تر هستش باید سعی کنن رژیم غذایی خشک و سرد داشته باشن

 31. زن دموی مزاج خیلی خوبه که خوراکی های ترش طبیعی مثل لواشک طبیعی و ریواس بخوره گشنیز هم خیلی خوبه

 32. بخور و نخور مزاج دموی شامل چیزهای زیادی میشه مثلا غذاهای سرخ کردنی و چرب و پرحجم رو بهتره که نخورن و استفاده زیاد از آب و انواع سبزیجات و سالاد برای دموی مزاج ها خیلی خوبه.
  درمورد واسط کالا هم بگم که یه وبلاگ عالی و پر از مطالب خوب داره سایتشم عالیه من تجربه خرید یه بخارپز از واسط کالا دارم که هم چون دست دو بود قیمتش خیلی خوب دراومد و هم تمیز و سالمه

 33. من تست مزاج شناسی دکتر ناصری رو توصیه میکنم.خوندن مطالبی مثل همین مطلب ها خیلی خوبه اما هر چیزی یکسری فوت کوزه گری داره به نظرم باید حتما توی دوره های حضوری هم شرکت کرد.

 34. کسی تا حالا تست تشخیص مزاج از روی گروه خونی انجام داده؟اعتبار داره؟اگر کسی میدونه لطفا راهنمایی کنه.اخه عجیبه!همه کسایی گروه خونی مشابه دارن که مزاجشون یکی نیست!

 35. به نظر من بهترین تست،تست مزاج شناسی بوعلی سینا هست که از قدیم الایام بوده.این دکترای امروزی هر کدوم یه حرفی میزنن.منکه به این قدیمیا بیشتر اعتماد دارم.

 36. سلام.من تست مزاج شناسی انجام دادم و فهمیدم دموی مزاج با طبع گرم و تر هستم.راجع بهش سرچ کردم و خیلی برام جالب بود که کاملا تحلیل رفتاریش با من یکی بود.ممنون که با مطلبتون باعث شدین برم دنبالش

 37. ممنون از وبلاگ خوبتون.ولی قبل از همه این کارها باید مزاج خودمون رو تشخیص بدیم تا بدونیم چه کارهایی باید انجام بدیم.من تست مزاج شناسی دکتر روازاده رو انجام دادم و بعدش مواردی که گفته شده رو رعایت کردم و خداروشکر کلی از مشکلات همیشگی که دیگه برام عادی شده بود حل شدن حتی آرامش اعصابم هم خیلی بیشتر شده.واقعا برای همه واجبه که مزاجشون رو بفهمن و متناسب با اون خوراک و رفتارشون رو برنامه ریزی کنن.

 38. در جواب آقای مولایی می گویم که درسته که راههای متفاوتی برای تشخیص مزاج وجود دارد اما تشخیص اصلی با استفاده از یکسری سوال که با نام تست مزاج شناسی دقیق معروف را جواب بدیم در نهایت مشخص میشه که مزاج شما چیه.براتون بگم که من با استفاده از نرم افزار واسط کالا تونستم یک متخصص طب سنتی در شهرمون پیدا کنم. و برای تعدیل مزاجم دارو و دستور غذایی دریافت کنم. ممنون واسط کالا…

 39. تست تشخیص مزاج از راههای متفاوت انجام می شود. به عنوان مثال افراد با مزاج گرم از تابستان و گرمای آن متنفرند و دوستدار زمستان هستند. درواقع دمای بدن آنها همیشه بالا است. و اما افراد با مزاج سرد. وقتی که همه گرمشان است انها احساس سرما دارند مطلب جالبی بود. ممنون از واسط کالا

 40. پرانرژی بودن و نیاز به تحرک بالا یکی از خصوصیات افراد گرم مزاج است. اینگونه افراد باید یک شغلی داشته باشن در غیر اینصورت افسرده میشن… خود منم همینطور هستم. و همش دنبال کار بودم که کار مورد نظر خودم رو در برنامه ی واسط کالا پیدا کردم. حتما نصبش کنید. و استفاده کنید. خداییش از زمانی که سرکار میرم خیلی حالم بهتره. موفق باشین

 41. قدیما همش دنبال این سوال بودم. چگونه سرد رو گرم کنیم؟ حالا بس که مواد غذایی با طبع گرم خوردم. دیگه زیادی طبعم گرم شده!!!!!!!!!!!! حالا بهتون بگم که مواد غذایی معتدل بخورین که مثل من بدنتون پر از جوش نشه موفق باشین.

 42. تست آنلاین سرد مزاجی و گرم مزاجی را میتونید در بسیاری از سایت ها پیدا کنید و بعد از شناخت طبعتون اگه طبعتون سرد بود این مقاله فوق العاده است براتون. ممنون از عوامل واسط کالا

 43. خیلی ها میپرسن؛ چگونه طبع سرد خود را گرم کنیم؟ خودرن روزانه ی گلاب باعث میشه طبع شما گرم بشه. و همینطور یک دستمال رو با گلاب مرطوب کنید و روی بالش خودتون قرار دهید و اونموقع هست که یک خواب خیلی خوب را تجربه خواهید کرد. راستی گلاب های اصل کاشان رو میتونید از طریق واسط کالا بخرین. من خودم چند بار خریدم. به معنی واقعی گلاب خالص هستند

 44. سلام آقای آرش؛ بله طبع طلا گرمه و پوشیدن آن فایده های خودش را دارد. اما طلا باعث افزایش بیش از گلبول های سفید در خون می شود که باعث کم خونی و سرطان میشه.در واقع زیانش بیش از سودشه.
  جالبه که بدونین زیر پوست خانم ها یک بافت چربی هستش که از ورود بعضی اشعه ها مانند طلا جلوگیری میکنه و باعث میشه برای خانم ها ضرر نداشته باشه.

 45. باسلام.اطاعاتی که شما دادیدبسیار مفید بود.فقط سوالی که ذهن منومشغول کرده اینه که طلاطبعش گرمه.ولی توی بعضی سایتاگفته شده که طلا برای بدن مخصوصا بدن مرد مضره.ایا واقعااینطوره؟

 46. چگونه بفهمیمم سرد مزاجیم یا گرم مزاج؟ جوابش به این راحتی ها پیدا نمیشه و میگن یه پرسشامه ی طولانی رو باید پر کنیم. چمدونم والا !!! بی زحمت در این مورد هم چیزی بنویسین ممنون ولی خداییش مطلبتون خوب بود

 47. تغییر طبع سرد به گرم در طب سنتی کار آسون ولی پروسه ی زمان بری هستش. میگن یکسالی طول میکشه. من الان دو ماهی هست که زیر نظر یه متخصص هستم هنوزم طبعم سرده…

 48. برای تعدیل مزاج و درمان طبع سرد به مدت چند ماه و یا حتی یک سال باید از مواد غذایی که طبع گرم دارند، استفاده کنیم. در واقع تعدیل مزاج انجام دهیم. مواد غذایی مثل سیاه دانه،عسل، آویشن،پونه و … بسیار خوب و مناسب هستن. ممنون مطلب خوبی بود

 49. چگونه طبع برنج را گرم کنیم؟ تا حالا به این موضوع فک کردین. ما ایرانی ها مه هر روز برنج میخوریم. قطعا باید جواب این سوال رو پیدا کنیم. با اضافه کردن زیره، دارچین، شوید و یا ادویه های پلویی می توان به راحتی طبع برنج را گرم کرد. در کل مقالتون خیلی عالی بود

 50. درمان طبع سرد ممکنه 6ماه تا یکسال طول بکشه. ولی با نکاتی که شما گفتین درمان طبع سرد شدنیه. خیلی جالب بود ممنون

  1. درود بر شما
   خیلی از مطالب تان بهره بردم خیلی دقیق و تقسیم بندی مطالب هم عالی بود
   در این کار خیر موفق و سلامت باشید

 51. در پاسخ به این سوال که چگونه طبع مرغ را گرم کنیم؟ بگم براتون با اضافه کردن دارچین و زنجبیل هنگام پخت می تونه طبع مرغ رو گرم کنه. راه حل دیگه اضافه کردن زیره است . اضافه کردن این چاشنی ها علاوه بر گرم کردن طبع مرغ باعث خوشمزه شدن غذاها هم میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.