ماشین نو بخریم یا دست دوم؟ نکات خرید ماشین نو و دست دوم

چگونه ماشین بخریم

مشکلات تردد در شهرهای شلوغ و پرترافیک و کمبود وسایل نقلیه عمومی سبب شده تا هر فردی برای خرید ماشین شخصی مشتاق باشد. جالب اینجاست که در این زمینه قیمت بسیار بالا و یا کیفیت پایین ماشین‌های ارزان نیز مردم را از تلاش برای داشتن وسیله نقلیه شخصی منصرف نمی‌سازد. بلکه مشکلات مربوطه را با توجیه این که ما ماشین را برای استفاده مداوم نمی‌خواهیم، نادیده می‌گیرند. البته این امر نیاز به فرهنگ‌سازی و فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم دارد تا مردم برای فعالیت روزمره خود از وسایل نقلیه شخصی استفاده نکنند. در این مقاله سعی داریم در مورد خرید خودرو و اینکه چگونه ماشین بخریم صحبت کنیم، پس تا پایان همراه ما باشید.

مزایای استفاده از حمل و نقل عمومی

امروزه در کشورهای پیشرفته علیرغم اینکه قیمت خودرو با میزان حقوق دریافتی بیشتر مردم تناسب دارد، مردم استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را ترجیح می‌دهند و از وسایل نقلیه شخصی خود تنها در هنگام تعطیلات استفاده می‌کنند.

چنین روندی علاوه بر این که از استهلاک ماشین می‌کاهد از نظر زیست محیطی نیز بسیار مفید است. استفاده مداوم از وسایل نقلیه شخصی، موجب تشدید ترافیک و آلودگی هوا می‌شود که هر دو بر سلامت روانی و جسمی مردم جامعه تأثیر بسزایی دارند.

در حالی اگر وسایل حمل و نقل عمومی در شهرهای بزرگ در دسترس همه مردم قرار داشته و استفاده از آن آسان، ارزان و سریع باشد بدون نیاز به وضع قوانین سخت‌گیرانه و انواع و اقسام طرح‌های ترافیک، مردم خود برای استفاده از این امکانات ترغیب می‌شوند.

در کشور ما نیز توسعه خطوط مترو تجربه خوبی را در این زمینه رقم زده است. گسترش خطوط مترو به تمامی نقاط شهر و نظم و سرعت مناسب سرویس‌دهی این سامانه موجب شد تا اقشار مختلف مردم استفاده از آن را به استفاده از وسایل نقلیه شخصی خود ترجیح دهند.

نکته

نکته مهم این است که در کشور ما، قیمت یک ماشین در مقایسه با میزان حقوق دریافتی قشر متوسط جامعه بسیار بالاست و بدون برنامه‌ریزی و پس‌انداز، امکان خرید ماشین وجود ندارد.

از طرف دیگر نرخ تورم در کشور ما به گونه‌ای است که ممکن است میزان پس‌انداز هیچ‌گاه نتواند از نرخ تورم پیشی بگیرد. لذا روش‌های مختلفی برای خرید خودرو صفر توسط شرکت‌های خودروسازی و برخی مؤسسات خصوصی به اجرا گذاشته می‌شود.

هدف اوّلیه این روش‌ها ارائه تسهیلات به خریداران برای خرید ماشین است و البته از قبل آن سود کلانی نیز نصیب مجریان کار می‌شود.

خرید ماشین صفر

قیمت بالای ماشین صفر و البته تقاضای فراوانی که برای آن وجود دارد موجب شده تا بازار خرید و فروش خودرو صفر همیشه پررونق باشد. البته نقش دلالان و افرادی که این کار را نوعی سرمایه‌گذاری می‌دانند هم در این موضوع بی‌تأثیر نیست.

مهم‌ترین دسته‌بندی انواع ماشین در بازار کشور ما به دو دسته خودرو داخلی و خودرو خارجی محدود می‌شود. فردی که قصد خرید یک ماشین صفر را دارد در مرحله اوّل باید بین این دو گروه یکی را انتخاب کند. البته این انتخاب، کار چندان دشواری نیست چون تفاوت قیمت این دو گروه آن‌قدر زیاد است که در واقع میزان بودجه خریدار، داخلی یا خارجی بودن ماشین را تعیین می‌کند. انتخاب در میان ماشین‌های داخلی نیز تفاوت چندانی ندارد.

در اینجا هم بودجه حرف اوّل را می‌زند. موارد محدودی هستند که دو نوع ماشین متفاوت از قیمت مشابه برخوردار باشند. بنابراین اگر قصد خرید ماشین صفر را دارید ابتدا مدل ماشین را با توجّه به بودجه خود انتخاب کنید.

خرید ماشین صفر
خرید ماشین صفر

مزایای خرید ماشین صفر

پس از آنکه آموختیم که چگونه ماشین صفر بخریم به سراغ مزایای خرید و در نهایت معایب آن می‌رویم:

 • گارانتی خدمات: بزرگ‌ترین مشکل داشتن ماشین شخصی، مخارج فراوان رسیدگی به آن است. این موضوع مهم‌ترین مزیت ماشین صفر بر ماشین کارکرده است. زیرا شرکت‌های خودروسازی برای محصولات صفر خود، ضمانت خدمات ارائه می‌دهند. در نتیجه خریدار خودرو صفر با خیال آسوده می‌تواند چند سالی از خودرو استفاده کند بدون اینکه نیازی به صرف هزینه تعمیرات داشته باشد.
 • جدیدترین امکانات: روشن است که ماشین صفر از جدیدترین تولیدات صنعت خودروسازی است. بنابراین جدیدترین امکانات و فناوری در تولید آن استفاده شده است. پس خریدار خودرو صفر، نهایت کارایی و ایمنی آخرین محصول صنعت خودروسازی را در اختیار دارد. مزیت دیگر یک خودرو صفر این است که خریدار می‌تواند آپشن‌های مورد علاقه خود را در خودرو اعمال کند. مواردی نظیر رنگ خودرو، رینگ اسپورت و مانند آن.

معایب خودرو صفر

در زیر معایب خودرو صفر را بیان می‌کنیم:

 • قیمت بالا: بالاترین قیمت خودرو زمانی است که تازه از کارخانه بیرون آمده است. پس از آن هر روز که از عمر ماشین می‌گذرد قیمت آن کاهش می‌یابد.
 • مالیات: خرید ماشین صفر مانند هر کالای جدیدی مستلزم پرداخت مالیات است. بنابراین هزینه مالیات هم به قیمت ماشین افزوده می‌شود.
 • قیمت بالای بیمه شخص ثالث: بیمه شخص ثالث برای ماشین صفر و در مقایسه با همین بیمه برای ماشین کارکرده قیمت بیشتری دارد که طبیعتاً این مبلغ نیز باید توسط خریدار پرداخت شود.

حال نوبت به پاسخ سوال چگونه ماشین صفر بخریم رسیده است.

چگونه ماشین صفر بخریم

در زیر پاسخ‌های سوال چگونه ماشین صفر بخریم را با هم مرور می‌کنیم:

تحویل فوری خودرو صفر

اگر پول کافی در اختیار دارید، بدیهی است که می‌توانید خودرو دلخواه را به صورت نقدی خریداری کنید.

این روش ساده‌ترین روش خرید خودرو صفر است که در مناسبت‌های خاصی از سال توسط خودروسازان اجرا می‌شود.

در این روش قیمت خودرو قطعی بوده و تغییرات قیمت در بازار تأثیری بر این قرارداد ندارد.

در این قرارداد خودروساز موظف می‌شود ظرف مدّت یک ماه خودرو را تحویل دهد. در صورت تأخیر باید جریمه دیرکرد که به صورت روز شمار محاسبه می‌شود را به مشتری پرداخت کند.

پیش‌خرید خودرو صفر

در این روش خودروساز، تنها بخشی از قیمت نهایی خودرو را هنگام عقد قرارداد فروش از مشتری دریافت می‌کند که حداکثر میزان آن، نصف قیمت خودرو است. مابقی به صورت اقساطی پرداخت می‌شود.

این روش به دو صورت پیش‌خرید قطعی و پیش‌خرید عادی ارائه می‌شود.

در روش پیش‌خرید قطعی در واقع روند کار شبیه تحویل فوری است با این تفاوت که تحویل خودرو ۹ ماه زمان می‌برد. ولی به پول مشتری سود مشارکت تعلق می‌گیرد و قیمت خودرو تغییر نمی‌کند.

در روش پیش‌خرید عادی، درصدی از قیمت خودرو توسط مشتری پرداخت می‌شود. مابقی آن در یک یا چند قسط و در زمان اعلام خودروساز دریافت می‌شود ولی در این روش قیمت قطعی خودرو مشخص نیست.

پیش‌خرید خودرو صفر
پیش‌خرید خودرو صفر

خرید ماشین صفر از طریق مشارکت در تولید

این روش در حقیقت نوعی سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود. به این صورت که مشتری، مبلغی را در شرکت خودروسازی سرمایه‌گذاری می‌کند بدون اینکه خودروی خاصی را برای خرید انتخاب کرده باشد.

پس از مدّتی با اعلام خودروساز و از میان فهرست پیشنهادی آن‌ها، مشتری یک خودرو را انتخاب می‌نماید.

در این زمان مبلغ پیش پرداخت و سود مشارکت آن از قیمت خودرو انتخابی کسر شده و مابقی از مشتری دریافت می‌شود. زمان تحویل خودرو در این روش ممکن است تا سه سال طول بکشد.

خرید ماشین صفر از طریق شرکت‌های لیزینگی

شرکت‌های لیزینگ که اعتبار و مجوزدار بودن آن‌ها بسیار اهمّیّت دارد، طبق شیوه اجاره به شرط تملیک عمل می‌کنند. بنابر این روش، مشتری تمام مبلغ خودرو به اضافه سود آن را طی اقساط به شرکت پرداخت می‌کند.

در این روش، تحویل خودرو حدود یک هفته تا ده روز زمان می‌برد ولی سند خودرو تا پایان اقساط به نام مشتری نخواهد شد.

اگر بخواهید هزینه خرید ماشین صفر را به صورت اقساطی پرداخت کنید باید بدانید که شرکت‌های لیزینگ که اقدام به فروش اقساطی خودرو می‌نمایند سود بالایی برای خدمات خود در نظر می‌گیرند.

گرچه شاید پیش پرداخت اوّلیه مبلغ مناسبی باشد که افراد زیادی را برای خرید از این طریق وسوسه نماید. ولی اگر مجموع مبلغ اقساط و پیش پرداخت را محاسبه کنید به رقم بالایی می‌رسید که با قیمت اصلی خودرو تفاوت زیادی دارد.

خرید حواله‌ای خودرو

در این روش، مشتری از فرد دیگری که برای دریافت ماشین صفر ثبت‌نام کرده و هنوز تحویل نگرفته حواله خودرو را خریداری می‌کند.

در این شیوه قیمت خودرو صفر کمی پایین‌تر از قیمت بازار برای مشتری تمام می‌شود.

نکته مهم در این زمینه آن است که این قرارداد باید حتماً در یکی از نمایندگی‌های رسمی شرکت خودروسازی منعقد شود و پیش فاکتور رسمی برای مشتری صادر شود و بین خریدار و فروشنده قرارداد صلح نیز امضا شود.

خرید حواله‌ای خودرو
خرید حواله‌ای خودرو

چگونه ماشین دست دوم بخریم

علیرغم مزایا و جذابیت‌های ماشین صفر، افراد زیادی تمایل به خرید ماشین دست دوّم دارند. البته ‌مهم‌ترین دلیل این افراد، نداشتن بودجه کافی برای خرید خودرو صفر است؛ ولی دلایل دیگری نیز برای این موضوع وجود دارد.

یکی از دلایل منطقی خرید ماشین کارکرده این است که طبق قوانین حاکم بر بازار، افت قیمت خودرو صفر بیشتر از افت قیمت خودرو کارکرده است.

برخی از افراد نیز به دلایل شخصی، خرید خودرو دست دوّم را ترجیح می‌دهند. به عنوان مثال افرادی که به تازگی گواهینامه خود را گرفته‌اند ترجیح می‌دهند اوّلین ماشین آن‌ها یک ماشین نو نباشد تا در صورت بروز تصادف، سرمایه زیادی را از دست ندهند.

در نتیجه بازار خرید و فروش ماشین کارکرده نیز همیشه رونق دارد. ولی انتخاب یک ماشین دست دوّم خوب و مناسب کار بسیار سختی است. زیرا ظاهر خودرو و حتّی میزان کارکرد آن به تنهایی، شاخص خوبی برای تشخیص وضعیت ماشین نیست.

در این زمینه آمار جالبی در مورد ماشین‌های دست دوّم وجود دارد که ادامه آن را بررسی می‌کنیم:

آماری در مورد ماشین‌های دست دوم

 • در ۳۰ درصد ماشین‌های دست دوّم، کیلومتر کارکرد ماشین دستکاری شده است.
 • در ۲۵ درصد خودروهای دست دوّم، بدنه ماشین دارای سابقه رنگ‌شدگی یا حتّی تعویض درب ماشین است.
 • در ۳۵ درصد خودروهای دست دوّم، گلگیر ماشین دارای سابقه رنگ‌شدگی یا تعویض است.
 • در ۱۷ درصد خودروهای دست دوّم، کاپوت ماشین دارای سابقه رنگ‌شدگی یا حتّی تعویض است.
 • در ۲۹ درصد خودروهای دست دوّم، مشکلات فنی در موتور ماشین وجود دارد.
 • در ۷ درصد خودروهای دست دوّم، در شاسی خودرو آسیب جدی دیده شده است.
 • در ۶ درصد خودروهای دست دوّم، در عملکرد آپشن‌های ماشین اختلال وجود دارد.

در آمار فوق که توسط یک شرکت مکانیک که در زمینه خرید و فروش ماشین کارکرده فعالیت می‌کند استخراج شده. نکات و موارد متعددی وجود دارد که پیش از خرید ماشین کارکرده باید بررسی شود.

متأسفانه در آمار مذکور این معایب توسط فروشنده اعلام نشده و پس از بررسی کارشناسی مشخص شدند.

واضح است که دلیل این کار از یک سو یافتن مشتری برای خودرو و از سوی دیگر فروش خودرو به قیمتی بالاتر از ارزش واقعی آن است. اما تنها مسئله ضرر مالی در میان نیست. در مواردی این گونه عیوب فنی موجب می‌شود که خودرو از لحاظ ایمنی شرایط مناسبی نداشته باشد. عدم آگاهی راننده از این موضوع می تواند منجر به تصادفات شدید و ضررهای جانی شود.

در ادامه ما مهم‌ترین موادی که باید قبل از خرید ماشین دست دوّم بررسی شود را مرور می‌کنیم.

رنگ‌شدگی

در رابطه با اینکه چگونه ماشین دست دوم بخریم اولین موردی که در ذهن برخی از افراد می‌آید این است که آیا ماشین رنگ دارد؟ اما بعضی از افراد هم بررسی ماشین دست دوّم از لحاظ رنگ‌شدگی را جدی نمی‌گیرند و گمان می‌کنند اهمّیّت خاصی ندارد. حال آن که این موضوع درقیمت ماشین بسیار تأثیرگذار است.

به عنوان مثال رنگ‌شدگی یک درب در پژو 207 بیش از یک میلیون تومان از قیمت آن می‌کاهد. این مبلغ در مورد سانتافه بیش از ده برابر کاهش قیمت در ماشین پژو 207 است. بنابراین برای جلوگیری از ضررهای آتی حتماً بدنه خودرو را توسط کارشناس رنگ بررسی کنید.

چگونه ماشین بخریم
رنگ‌شدگی

آسیب بدنه و شاسی خودرو

بدنه خودرو از دیگر مواردی است که باید بررسی شود. هر گونه ترک خوردگی، پوسیدگی، رنگ پریدگی و فرورفتگی نشان از آسیب دیدن بدنه خودرو دارد.

شاسی خودرو نیز یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آن است که تنها در ضربات شدید آسیب می‌بیند. در این شرایط، تنظیم زاویه چرخ‌ها به هم خورده و ممکن است ماشین هنگام حرکت به یک سمت مایل شود. برای تعمیر چنین صدماتی، ماشین باید به اصطلاح شاسی‌کشی شود. که چنین ماشینی هرگز استقامت و ایمنی اولیه خود را نخواهد داشت.

بررسی فنی خودرو

از دیگر مواردی که باید در رابطه با سوال چگونه ماشین دست دوم بخریم در نظر بگیریم، بررسی فنی خودرو است.

بررسی سیستم تعلیق، فرمان پذیری و سیستم ترمز خودرو اهمّیّت زیادی دارد. برای بررسی سیستم تعلیق خودرو به تمام قسمت‌های آن به طور عمودی فشار وارد کنید. اگر به حالت عادی بازگشت یعنی سیستم تعلیق ماشین سالم است. اگر ماشین شروع به لرزش کرد یعنی سیستم تعلیق نیاز به تعمیر دارد.

برای تست سیستم ترمز ماشین، ترمز را تا انتها فشار دهید اگر در عملکرد خودرو ناهماهنگی وجود نداشت سیستم ترمز سالم است.

در مورد ترمز دستی نیز در یک محیط امن و در یک سراشیبی از ترمز دستی استفاده کنید تا از سلامت آن مطمئن شوید.

اسباب برقی خودرو مانند چراغ‌ها، بوق، راهنما و … را امتحان کنید. برای بررسی خودرو به وجود هرگونه روغن‌کاری، لحیم‌ کاری و حتّی تمیزی بیش از حد حساس باشید.

تمام این موارد می‌تواند نشان از دستکاری موتور ماشین باشد. رادیاتور ماشین را بررسی کنید وجود نشتی در رادیاتور نشانه خرابی آن است. برای بررسی سلامت پیستون، میله اندازه‌گیری روغن ماشین را بررسی کنید.

وجود لکه‌های خاکستری یا قطرات آب روی این میله علامت خرابی رینگ پیستون است.

نکات فنی خودرو
نکات فنی خودرو

بررسی میزان کارکرد خودرو

مطابق نظر کارشناسان خودرو، یک خودروی شخصی سالانه حدود بیست هزار کیلومتر کارکرد دارد. بنابراین اگر کارکرد ماشینی بیش از این باشد احتمالاً برای مصارف غیرشخصی از آن استفاده شده که موجب افزایش استهلاک ماشین نیز می‌شود. لذا خرید چنین ماشین‌هایی توصیه نمی‌شود.

متأسفانه دستکاری کیلومتر ماشین آن‌قدر حرفه‌ای و دقیق انجام می‌شود که تشخیص آن کار آسانی نیست. شاید تخمین تقریبی مقدار کارکرد ماشین از طریق سایر قطعات خودرو از قبیل خوردگی دیسک چرخ‌ها، خوردگی برخی از پیچ‌های قطعات موتور بر اثر باز و بسته شدن، دسته دنده، روکش فرمان ماشین و مانند آن بیشتر قابل اطمینان باشد. البته این کار تنها توسط کارشناسان باتجربه امکان‌پذیر است.

بررسی لاستیک‌های خودرو

از دیگر مواردی که باید در رابطه با سوال چگونه ماشین دست دوم بخریم بررسی کنیم، لاستیک‌های آن است. واقعیت این است که نمی‌توان برای لاستیک خودرو تاریخ انقضا تعیین کرد. زیرا شرایط نگهداری و استفاده از لاستیک در استهلاک و عمر مفید آن تأثیر زیادی دارد. ولی با توجّه به قیمت بالای لاستیک، هنگام خرید ماشین کارکرده حتماً لاستیک‌ها را به دقّت بررسی کنید. مهم‌ترین نکته این است که آج لاستیک از بین نرفته باشد.

بررسی کلی خودرو در حین رانندگی

هرگز یک ماشین دست دوّم را بدون راندن خریداری نکنید. بسیاری از عیوب ماشین تنها در هنگام رانندگی نمایان می‌شود. پس در یک محیط مناسب و ایمن ماشین را آزمایش کنید.

توصیه کارشناسان این است که این آزمایش را به همراه یک مکانیک انجام دهید. چون نکات و علامت‌های بسیار ظریفی وجود دارد که تنها یک مکانیک خبره آن را تشخیص می‌دهد.

بررسی آپشن‌های خودرو

مورد آخری که باید در رابطه با سوال چگونه ماشین دست دوم بخریم در نظر بگیریم بررسی آپشن‌ها است.

شاید کارکرد صحیح تمام آپشن‌های خودرو چندان مهم به نظر نرسد. ولی فراموش نکنید که تک تک آن‌ها در قیمت نهایی خودرو تأثیر دارند. اگر پس از خرید خودرو متوجّه عیوب آنها شوید باید هزینه زیادی برای تعمیر آن بپردازید.

چگونه ماشین بخریم
بررسی آپشن‌های خودرو

پرسش و پاسخ

برای چه قابلیتی از ماشین حاضرید بیشتر هزینه کنید؟

پاسخ : اکثر مردم می‌گویند برای امنیت خودرو، در صورتی که بیشتر به دنبال کارایی، راحتی و شکل ظاهری آن هستند. مزایا و معایب خرید یک ماشین را در نظر بگیرید؛ تا بتوانید راحت‌تر تصمیم بگیرید.

بهترین زمان برای خرید خودرو چه زمانی است؟

پاسخ : قید خرید خودرو در اسفند ماه را بزنید. بهترین زمان خرید خودرو سه ماه اول سال است.

کلام پایانی

سخن آخر این که تنها با تکیه بر تجربیات خود برای خرید ماشین دست دوّم اقدام نکنید. این امر پیچیدگی‌های زیادی دارد که توسط افراد معمولی قابل تشخیص نیست. به ویژه این که دلالان و افراد سودجوی زیادی در این بازار با چرب‌زبانی و ترفندهای خاص خود در کمین مشتریان ناآگاه هستند.

به موارد خاصی مانند قیمت پایین یک ماشین نسبت به قیمت بازار شک کنید. مطمئن باشید هیچ ارزانی بی‌دلیل نیست. حتماً مشکل یا عیب و ایرادی در ماشین هست که قصد مخفی کردن آن را دارند. مورد دیگر این است که هیچ بهانه‌ای برای فروش فوری و بدون بررسی فنی یک ماشین را از خریدار یا واسطه نپذیرید.

بهترین راه خرید ماشین کارکرده، مراجعه به مراکزی است که از وجود کارشناسان مکانیک بهره‌مند هستند. این مراکز پس از بررسی تخصصی و فنی ماشین، اقدام به قیمت‌گذاری می‌نمایند. بدون شک هزینه‌ای که برای این خدمات پرداخت می‌کنید ارزشمند بوده و از زیان مالی و جانی در آینده جلوگیری می‌کند.

اگر قصد خریدوفروش ماشین دست‌دوم یا نو خود را دارید، اپلیکیشن واسط کالا بستری امن برای انجام معامله است.

تبلیغات
vasetpet-content

2 پاسخ به “ماشین نو بخریم یا دست دوم؟ نکات خرید ماشین نو و دست دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.