مراقبت از سگ

یک سگ می‌تواند برای برخی از افراد نشاط آور باشد. اما، قبل از اینکه تصمیم به خریدن این حیوان کنید، بهتر است با روش‌های مراقبت از سگ آشنا شوید. همان طور که اشاره کردیم، داشتن یک سگ می تواند حس سرزندگی و خوشحالی را به هر خانه ای بیاورد، پس طبیعی است که سلامت و خوشحالی این حیوان باوفا نیز اهمیت ویژه‌ای داشته باشد. در این مقاله، تلاش کرده‌ایم تا کلیه مراقبت‌های عمومی سگ‌ها را گردآوری کرده و در قالب یک مطلب ارائه کنیم.

واکسن جهت مراقبت از سگ

واکسن‌ها اغلب از ویروس‌ها و گاه از باکتری‌های کشته‌شده یا تخفیف حدت داده‌شده عامل بیماری‌های کشنده در سگ‌ها و بیماری‌های مشترک بین آن‌ها با انسان تهیه می‌شوند.

تزریق آن‌ها به حیوان، منجر به هوشیاری و فعال شدن سیستم ایمنی سگ در برخورد با بیماری‌ها شده، همچنین بدن را وادار به ساخت آنتی‌بادی‌هایی جهت مقابله با این بیماری‌ها می‌نماید.

در این صورت هنگامی‌که بدن با عامل اصلی بیماری برخورد کند، آمادگی دفاع از خود در برابر آن را خواهد داشت. لذا یکی از مهمترین موارد جهت مراقبت از سگ واکسن است.

واکسیناسیون
واکسیناسیون سگ

جهت انجام صحیح نحوه‌ی واکسینه کردن سگ، خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

بهداشت و واکسیناسیون سگ

واکسیناسیون در‌۲‌ماهگی

اولین دوره انجام واکسیناسیون در توله‌ها باید در سن ۶ تا ۸ هفتگی یعنی در حدود ۱ ماه و نیم تا ۲ ماهگی صورت گیرد.

در این سن ۳ تا ۶ نوع واکسن در قالب واکسن‌های مخلوط شده سه‌گانه، چهارگانه، پنج و یا شش‌گانه به توله‌ها تزریق می‌شود.

انجام به‌موقع این واکسیناسیون، برای مراقبت از سگ شما از اهمیت خاصی برخوردار است و با توجه به حساسیت زیاد توله‌ها در این سن، ابتلا به بیماری می‌تواند برای او کاملاً خطرناک و کشنده باشد.

بیماری‌های که با واکسن برطرف می‌شوند!

بیماری‌های ویروسی که در این سن علیه آن‌ها واکسیناسیون انجام می‌شود عبارت‌اند از بیماری دیستمپر یا بیماری سگ‌های جوان، بیماری پارو ویروس، بیماری پارا آنفولانزا و هپاتیت عفونی سگ‌ها. تمام این بیماری‌ها از درصد کشندگی بالایی برخوردار بوده و در صورت ابتلا توله، نجات آن بسیار مشکل است و درصورتی‌که توله از آن جان سالم به درببرد، از برنامه رشد عقب‌مانده و حیوان ضعیفی خواهد بود.

در رابطه با بیماری‌های سگ، خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

بیماری‌های کشنده سگ

واکسن

این واکسن‌ها از ویروس ضعیف شده یا کشته‌ شده عامل بیماری تهیه‌ شده، باید در یخچال نگهداری شود و برحسب نوع تهیه و دستور کارخانه سازنده باید زیرپوست یا در عضله تزریق شود.

کشورها و کارخانه‌ها مختلفی به تهیه این نوع واکسن‌ها می‌پردازند و ممکن است شکل ظاهری آن‌ها، برچسب‌هایشان و حتی نام تجارتی آن‌ها باهم متفاوت باشد.

این واکسن‌ها ممکن است به‌طور جداگانه نیز در استوانک‌های تک دزی تولیدشده و سپس باهم مخلوط شوند. هرکدام از این محصولات درصورتی‌که استاندارد بوده، به شرایط مناسب حمل شده، نگهداری شوند و طبق توصیه سازنده تزریق شوند، مؤثر بوده و مراقبت از سگ را شامل می‌شود.

انواع واکسن‌ها

واکسن‌های سه‌گانه بانام تجارتی DHP که درواقع حرف اول سه بیماری مذکور شامل دیستمپر، هپاتیت و پارو ویروس هست. واکسن‌های چهارگانه هم بانام تجارتی DHPPi علاوه بر سه بیماری فوق، پاراانفولانزا را نیز دربرمی گیرد.

واکسن‌های پنج و شش‌گانه علاوه بر موارد یادشده دارای یک یا دو نوع مختلف از باکتری کشته یا تخفیف حدت داده‌شده عامل بیماری لپتوسپیروز هست و بانام‌های تجارتی مختلفی از قبیل DHPPi / L و یا DA2P+PV+LCi و یا نام‌های دیگر عرضه می‌شود.

شناسنامه سگ

بعد از تزریق این گروه از واکسن‌ها در سن حدود ۲ ماهگی که حتماً باید توسط دکتر دامپزشک صورت گیرد، برای حیوان شناسنامه بهداشتی صادر می‌شود. در این شناسنامه مشخصات صاحب حیوان، مشخصات حیوان، برچسب واکسن‌های تزریق‌شده و تاریخ تزریق واکسن‌ها و تکرار بعدی آن‌ها ذکر می‌شود.

توجه داشته باشید که اعتبار و صحت واکسیناسیون به چسباندن برچسب‌های روی واکسن در شناسنامه و تائید دکتر دامپزشک با مهر و امضا شخصی او است.

توجه داشته باشید که تصمیم‌گیری در انتخاب نوع واکسن تزریقی در ۲ ماهگی برحسب شرایط محیطی، بیماری‌های موجود در منطقه و وضعیت حیوان کاملاً بر عهده دکتر دامپزشک خواهد بود.

واکسیناسیون در سن ۳ ماهگی

در حدود ۱۰ تا ۱۲ هفتگی و به‌طور متوسط در ۳ ماهگی علاوه بر تکرار واکسن‌های تزریق‌شده در ۲ ماهگی، واکسن هاری نیز باید به حیوان تزریق شود.

از آنجا که تکرار مجدد واکسن‌های تزریق‌شده در ۲ ماهگی برای ایجاد ایمنی مؤثر و پایدار بسیار حائز اهمیت بوده و از سویی دیگر ایمنی علیه بیماری هاری که یک بیماری بسیار خطرناک و کشنده برای انسان و حیوانات به شمار می‌رود از جایگاه اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، واکسیناسیون در این سن دارای اهمیت زیادی است.

در این زمان معمولاً به سگ‌ها واکسن هفت‌گانه تزریق می‌شود که علاوه بر شش بیماری ذکرشده در بالا، هاری را هم دربرمی گیرد و مراقبت از سگ را در پی دارد.

تکرار واکسیناسیون روش مناسبی جهت مراقبت از سگ

تکرار واکسن‌های چهار و شش‌گانه به‌ صورت سالیانه بوده و از تاریخ تزریق در۳ ماهگی باید هرسال تکرار شود. در مورد واکسن هاری برحسب سفارش کارخانه سازنده، تکرار می‌تواند هر شش ماه یک‌بار و یا به‌ صورت سالیانه باشد. امروزه اکثر واکسن‌های هاری برای تزریق سالیانه تهیه‌ شده است. ولی هنوز هم واکسن‌هایی که تکرار آن‌ها هر ۶ ماه یک‌بار توصیه‌ شده، وجود دارند.

تکرار واکسیناسیون
تکرار واکسیناسیون

برس زدن

یکی از روش‌های دیگر مراقبت از سگ برس زدن است. برس زدن سگ‌هایی که در داخل منزل نگهداری می‌شوند باید به‌ طور روزانه و با برس مناسب برای این کار انجام شود.

سعی کنید برس زدن را به‌ صورت عادت هرروزه خود و سگتان درآورید. این عمل باعث سلامتی و نشاط پوست و مو و زیبایی بیشتر حیوان می‌شود و بخصوص در نژادهای مو بلند از گره خوردن و حالت نمدی شدن موها جلوگیری می‌کند.

علاوه بر آن، باعث پخش شدن یکنواخت چربی روی پوست شده، جریان خون زیرپوستی را تقویت می‌کند، به تغذیه بهتر پوست کمک کرده و ریزش موها را کمتر خواهد کرد. برس را باید طوری بکشید که دندانه‌های آن روی پوست حیوان حرکت کند.

مطلب زیر در جهت نحوه‌ی حمام کردن سگ است، پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب را نیز مطالعه نمایید:

حمام کردن سگ

روش صحیح برس زدن

ابتدا برس را در جهت عکس خواب موها و سپس در جهت موافق آن بکشید. برس زدن سطحی فایده چندانی نداشته و فقط روی موها را به‌طور موقت صاف می‌کند درحالی‌که ممکن است موها از زیر گره‌خورده باشد. پس از هر بار برس زدن اصولی، مقداری مو در لابلای دندانه‌های برس بجا می‌ماند. این موها درواقع موهایی است که عمرشان تمام‌شده و اگر حیوان را برس نمی‌زدید روی فرش و لباس و مبل منزل شما می‌ریخت.

نوع برس برای برس زدن سگ

بهتر است برای برس زدن، از برس های مخصوص سگ‌ها که از استحکام خوبی برخوردار است استفاده کنید. در مورد سگ‌های مو کوتاه، استفاده از برس های مویی هم می‌تواند مناسب باشد درحالی‌که این قبیل برس ها برای سگ‌های مو بلند فایده چندانی ندارد.

استفاده از برس‌های دوطرفه که یک‌ طرف آن‌ها سیمی و طرف دیگر مویی است برای این کار بسیار مناسب است. برس زدن روزانه قسمت زیادی از نظافت پوست و مو را در برگرفته و از زود کثیف به نظر رسیدن حیوان جلوگیری می‌کند. برای سگ‌های سفید یا با موهای بلند، ۲ بار برس زدن در روز باعث زیبایی بیشتر حیوان می‌شود.

برس زدن سگ
برس زدن سگ

آرایش و کوتاه کردن موها

انجام این کار در مورد سگ‌های مو کوتاه یا سگ‌های بزرگ و نگهبان لزومی نداشته و انجام نمی‌شود. در مورد سگ‌های مو بلند، کوتاه کردن موها بخصوص در فصول گرم می‌تواند مفید باشد.

در مواردی که به علت عدم رسیدگی مناسب به موهای حیوان، موها گره‌خورده و حالت نمدی پیداکرده نیز کوتاه کردن آن‌ها تنها راه رهایی از این وضعیت است.

در این حالت اگر گره خوردگی موها زیاد بوده و از قسمت‌های زیرین باشد، چاره‌ای جز کوتاه کردن موها از ته نیست. ممکن است بعدازاین کار سگ شما زشت به نظر برسد و احساس خوبی نسبت به او نداشته باشید. ولی بدانید که این کار برای حفظ سلامت پوست و موی سگ شما لازم و در واقع یکی از راه‌های مراقبت از سگ شما نیز است.

ویژگی کوتاه کردن موها

به این نکته توجه داشته باشید که کوتاه کردن موها تأثیری در رشد آن‌ها ندارد ولی تا حدودی ریزش موها را کمتر می‌کند. اکثر نژادهایی که دارای موهای بلند یا نیمه بلند هستند، بهتر است هرچند وقت یک‌بار موهای اطراف صورت، اطراف دهان و بخصوص دور چشمه‌ای آن‌ها کوتاه شود. این امر از آلودگی موهای اطراف دهان در حین غذا خوردن جلوگیری کرده، از ورود موهای اطراف چشم به داخل آن و ایجاد التهاب و عفونت‌های چشمی پیشگیری خواهد کرد.

وسایل مخصوص کوتاه کردن موها

برای کوتاه کردن موها وسایل مخصوصی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به انواع قیچی‌های آرایشی اشاره کرد. برخی از این قیچی‌ها با قیچی‌های آرایشی انسان تفاوت زیادی نداشته و از همان جنس است. ولی برخی دیگر از قیچی‌ها که برای آرایش قسمت‌های مختلف بدن حیوان طراحی‌شده، دارای خمیدگی‌هایی در قسمت نوک یا تیغه اصلی است و به‌ منظور سهولت کار و جلوگیری از آسیب به حیوان طراحی‌ شده است.

نکته لازم برای کوتاه کردن موها

برای اصلاح موها، حیوان حتماً باید روی میز بلند و مناسبی قرار بگیرد و از بغل کردن سگ در حین آرایش جداً خودداری کنید. اگر حیوان شما در هنگام آرایش بی‌قرار است و یا شما تجربه کافی در این کار ندارید، آرایش و کوتاه کردن موها را به افراد باتجربه بسپارید.

در برخی از کلینیک‌های دامپزشکی افرادی که در کوتاه کردن موی حیوانات مهارت کافی دارند، این کار را انجام می‌دهند. برخی از سگ‌ها در هنگام آرایش موها بی‌قراری کرده و مانع از انجام کار می‌شوند. در این حالت با استفاده از داروهای آرام‌بخش، حیوان را آرام و مقید کرده، سپس به آرایش آن‌ها می‌پردازند. استفاده از این داروها باید زیر نظر دکتر دامپزشک باشد تا آسیبی به حیوان وارد نشود. لذا یکی دیگر از روش‌های مراقبت از سگ کوتاه کردن موهای این حیوان است.

کوتاه کردن موی سگ
کوتاه کردن موی سگ

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری را راجع به کوتاه کردن موی سگ کسب کنید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

نظافت دهان و دندان

با توجه به اینکه سگ‌ها ازجمله حیوانات همه‌چیزخوار به شمار آمده و از تنوع غذایی گسترده‌ای برخوردار بوده و از مواد قندی، کربوهیدرات و پروتئینی مختلفی برای تغذیه استفاده می‌کنند.

هرکدام از این مواد غذایی درصورتی‌که در بین دندان‌ها گیرکرده و مدت زیادی در محیط گرم و مرطوب دهان باقی بمانند، محل مناسبی برای تجمع، رشد و تکثیر انواع میکروارگانیسم‌ها می‌شود. از سویی خود این اجرام بیماری‌زا و از سوی دیگر ترشحات و مواد دفعی آن‌ها باعث فساد و خرابی دندان‌ها و عفونت و التهاب بافت‌های نرم دهان و لثه‌ها خواهند شد. از طرف دیگر سگ‌ها قادر به نظافت و تمیز کردن دندان‌های خود نبوده و همانند ما انسان‌ها نمی‌توانند از مسواک، خمیردندان و نخ دندان استفاده کنند.

نکته‌ای برای سلامت دندان‌های سگ

یکی از نکته‌هایی که در این رابطه باید رعایت کنیم و شرح آن در قسمت مربوط به تغذیه نیز عنوان شد، ندادن شیرینی، شکلات و کلاً چیزهای شیرین به حیوان است. مواد قندی، محیط مناسبی را برای تغذیه باکتری‌های موجود دردهان فراهم کرده و با تغییر PH محوطه دهانی، شرایط را برای فساد دندان‌ها فراهم می‌آورد.

بیماری پلاک دندانی

در سگ‌ها بخصوص در نژادهای کوچک به دلیل آنکه غذای آن‌ها عمدتاً از مواد غذایی نرم تشکیل‌شده و دادن استخوان در این گروه از سگ‌ها، به‌ مرورزمان لایه‌های زرد و کدری به نام پلاک‌های دندانی در قسمت میانی دندان‌ها شکل‌گرفته و به‌ تدریج به بخش تحتانی دندان‌ها و قسمت‌های زیرین لثه نفوذ می‌کند.

در این شرایط، حفراتی در داخل بافت لثه و در میان این پلاک‌ها به وجود می‌آید که محل تجمع، فعالیت و ازدیاد میکروب‌هایی می‌شود که به‌ طور طبیعی و به مقدار کم دردهان سگ‌ها وجود دارند. در اثر گذشت زمان، هر چه به ضخامت این پلاک‌های دندانی افزوده شود، فعالیت باکتری‌ها و تعداد آن‌ها افزایش‌یافته و بافت‌های نرم لثه را دچار التهاب و عفونت می‌کند.

علائم پلاک دندانی

این وضیعت نابسامان که پیوره یا عفونت و التهاب نسوج پریودنتال نامیده می‌شود، به‌ زودی باعث درد شدید و احساس ناراحتی زیاد در حیوان در هنگام غذا خوردن شده و علائمی از قبیل بوی بد دهان، استفراغ، جاری شدن خون از لثه‌ها هنگام خوردن غذاهای سفت، تب، ضعف عمومی و پراکندگی عفونت در بدن را در پی خواهد داشت. در این وضعیت کیست‌های چرکی در نزدیکی ریشه دندان‌ها تشکیل‌شده و بافت لثه شکننده و آسیب‌پذیر می‌شود. در صورت پیشرفت عفونت، برای مراقبت از سگ درمان‌های آنتی‌بیوتیکی دیگر پاسخگوی وسعت ضایعه نبوده و چاره‌ای جز کشیدن دندان وجود ندارد.

راه‌حلی برای جلوگیری از پلاک دندانی

یکی از راه‌های عملی و ساده برای جلوگیری از این حالت، استفاده از استخوان قلم گوساله یا گاو است. هرچند وقت یک‌بار یکی از این استخوان‌ها را به‌ صورت خام در اختیار سگ خود قرار دهید تا آن را گاز بزند و علاوه بر ارضاء شدن حس علاقه به استخوان و افزایش ترشح بزاق در او، جرم دندان‌هایش هم تا حدودی زدوده شود. بد نیست این کار را هرچند وقت یک‌ بار انجام دهید.

خصوصیات استخوان‌های مصنوعی

برای جلوگیری از پلاک دندانی از استخوان‌های مصنوعی هم می‌توانید استفاده کنید. انواعی از این استخوان‌های مصنوعی از موادی تهیه‌شده که پس از مدتی توسط حیوان خورده می‌شود. این مواد معمولاً دارای طعم و رنگ‌های مختلف بوده و از عصاره فشرده‌شده مواد غذایی مثل پودر استخوان و عصاره گوشت، مرغ، جگر، ماهی و سبزی‌ها خشک‌شده و فشرده‌شده تهیه‌شده و علاوه بر اینکه حیوان از گاز زدن آن لذت درد دندان‌هایش را تمیز می‌کند، بعد از مدتی آن را خواهد خورد.

استفاده از مسواک

استفاده از مسواک و خمیردندان مخصوص سگ‌ها معمولاً عملی نبوده و کمتر سگی به‌ راحتی اجازه انجام این کار را به صاحبش می‌دهد. درصورتی‌که این عمل برای شما مقدور باشد، انجام مرتب آن به میزان یکتا دو بار در هفته مفید و سودمند خواهد بود. استفاده از خمیردندان‌هایی که برای انسان ساخته‌شده، برای سگ‌ها مناسب نیستند و علاوه بر اینکه بافت دهان حیوان را آزرده می‌کنند، به دستگاه گوارش او نیز آسیب می‌رسانند. لذا مسواک زدن هم یکی از روش‌هایی است که، می تواند مراقبت از سگ را به عمل آورد.

مسواک زدن سگ
مسواک زدن سگ

جایگزین مناسب برای خمیردندان انسانی

اگر خمیردندان مخصوص سگ در اختیار ندارید برای این منظور می‌توانید از جوش‌شیرین حل‌شده در آب استفاده کرده و پس از مسواک زدن، اضافه آن را با یک‌ تکه پارچه زبر از روی دندان‌ها پاک‌کنید.

استفاده از پارچه‌های زبر مثل پارچه تنظیف یا گاز استریل به‌عنوان مسواک نیز امکان‌پذیراست. قرص‌ها و محلول‌های نظافت دهان و ضد پلاک‌های دندانی نیز در بازار وجود دارد که در مواردی استفاده از آن‌ها می‌تواند سودمند باشد.

در مورد سگ‌های بزرگ‌تر که از غذاهای سفت‌تری تغذیه می‌کنند و گهگاه از استخوان نیز در غذای آن‌ها استفاده می‌شود، معمولاً نیاز کمتری به جرم‌گیری وجود دارد. وقتی حرف از نظافت سگ می‌آید همه این باور رادارند که شستشویی سگ و کوتاه کردن موی سگ است؛ اما اگر به نظافت سگمان اهمیت می‌دهیم باید به چشم و گوش سگمان نیز توجه کنیم که در ادامه در مورد آن بحث می‌کنیم.

نظافت چشم‌ها

یکی دیگر از روش‌های مراقبت از سگ نظافت چشم‌ها است. چشم سگ‌ها به‌ طور طبیعی دارای ترشحاتی است که مازاد آن از گوشه چشم جاری‌شده و موهای قسمت پائین گوشه داخلی آن را مرطوب می‌کند. در سگ‌های پوزه‌کوتاهی که چشمان برجسته و بیرون زده‌ دارند، این ترشحات در مقایسه با دیگر سگ‌ها بیشتر است.

در حیوانات سفید، رد این ترشحات چشمی به‌صورت مسیر نارنجی تا قهوه‌ای‌ رنگی به نظر می‌آید و دلیل این امر اکسید شدن املاح آهن موجود در آن هواست. سعی کنید هرروز و بعد از برس زدن، با یک‌ تکه پنبه تمیز و مرطوب مسیر این ترشحات را تمیز کنید، در غیر این صورت پس از مدت کوتاهی این مواد در کناره‌های چشم حیوان خشک‌شده شدن سفت و تیره‌رنگی تبدیل می‌شود و می‌تواند محل تجمع باکتری‌ها و عوامل ایجادکننده عفونت‌های چشمی شود.

اهمیت کوتاه کردن موهای اطراف چشم

بهتر است به‌ طور مرتب موهای اطراف چشم‌های حیوان را کوتاه کنید. این کار علاوه بر جلوگیری از تجمع ترشحات چشمی، از وارد شدن موهای بلند در چشم و تماس آن‌ها با سطح قرنیه نیز جلوگیری می‌کند و مراقبت از سگ را در پی دارد.

تماس دائمی این موهای زائد و بلند، موجب التهاب و زخم قرنیه شده و حیوان را عذاب خواهد داد. در سگ‌های پوزه‌کوتاهی که چشمان برجسته دارند، آسیب‌های چشمی شایع‌تر بوده و بیشتر در معرض گردوخاک و آلودگی‌های محیط هستند.

محلول‌هایی برای استریل چشمی

ازاین‌رو دقت و توجه بیشتری را برای مراقبت از چشم‌ها طلب می‌کنند. درصورتی‌که چشم حیوان در اثر ورود گردوخاک قرمز و ملتهب شد، می‌توانید با استفاده از محلول‌های استریل شستشوی چشمی، چشم آن‌ها را تمیز کنید.

استفاده از چای تازه‌ دم و سرد شده برای شستشوی چشم‌ها و برطرف کردن التهاب آن‌ها می‌تواند مفید باشد. به این نکته توجه داشته باشید که برای شستشو، پنبه را روی سطح چشم نکشید و فقط مایع را از بالا در چشم حیوان بچکانید، به‌طوری‌که از یک سمت به سمت دیگر جریان پیدا کند.

نکته: از مصرف خودسرانه قطره‌های آنتی‌بیوتیک و ضدالتهاب برای چشم حیوان خود خودداری کنید و در صورت نیاز، این کار را به دکتر دامپزشک واگذار کنید. نکته‌ی بعدی جهت مراقبت از سگ نظافت گوش‌های سگ است.

نظافت گوش‌ها

یکی از مهم‌ترین مسائل در رابطه با حفظ سلامت گوش‌ها، جلوگیری از ورود آب و مایعات دیگر به گوش در حین حمام کردن است. گوش سگ‌ها از یک کانال عمودی و یک کانال افقی تشکیل‌شده و مایعات واردشده به گوش، در این کانال افقی به دام افتاده و نمی‌توانند خارج شوند. در این وضعیت، میکروارگانیسم‌ها از این شرایط مرطوب و آلوده استفاده کرده و به تکثیر و تزاید می‌پردازند و درنهایت باعث ایجاد عفونت‌های گوش میانی و داخلی خواهند شد.

نحوه تمیز کردن گوش‌ها

اگر احساس کردید آب وارد گوش سگتان شده، در کمال آرامش حیوان را مقید کرده و با یک گوش پاک‌کن بلند، سون‌آپ، یا توسط پنسی که انتهای آن با یک‌ تکه پنبه پوشیده شده، داخل آن را کاملاً تمیز کنید.

اگر از عهده این کار برنمی‌آیید، می‌توانید به کلینیک‌های دامپزشکی مراجعه کرده و از پرسنل آنجا برای انجام این کار کمک بگیرید. بد نیست هرچند وقت یک‌بار که به کلینیک مراجعه می‌کنید، از پرسنل آنجا بخواهید تا گوش حیوان شمارا معاینه کرده و در صورت نیاز داخل آن را تمیز کنند. کندن و خارج کردن موهای اضافی داخل گوش به کمک پنس مخصوص نیز از کارهایی است که بهتر است هرچند وقت یک‌ بار انجام شود.

نظافت گوش‌های سگ
نظافت گوش‌های سگ

نکات لازم برای سگ‌های مو بلند

انجام این کار در مورد سگ‌های مو بلند از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و بهتر است ماهی یک‌ بار انجام شود. اگر سگ شما از نژادی است که گوش‌های بلند و آویخته دارد، بهتر است گاهی اوقات بخصوص در فصل گرما گوش‌های حیوان را روی سرش آورده و با یک گیره نرم و سبک در بالای سر نگه‌دارید تا هوا درون مجرای گوش جریان یافته و از تجمع رطوبت و عوارض ناشی از آن جلوگیری شود. انجام این کار در فصول گرما، هر ۲ هفته یک‌بار به مدت یک نصف روز کافی خواهد بود.

نشانه‌های عفونت گوش سگ

در صورت بروز هر نوع ناراحتی از قبیل وارد شدن آب، ورود انگل‌ها و حشرات، ورود اجسام خارجی و عفونت‌های گوش، حیوان بی‌قرار شده و ناله می‌کند، دست و پای خود را به گوش‌هایش کشیده و سرخود را مدام تکان می‌دهد و در صورت عفونت گوش داخلی سرخود را کج نگه‌ داشته و یا تعادلش را هنگام راه رفتن از دست می‌دهد. در صورت مشاهده هر یک از این حالات، حتماً با دکتر دامپزشک مشورت کنید.

کلام نهایی

به پایان مقاله روش‌های مراقبت از سگ رسیدیم؛ امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد.

برای مشاهده‌ی انواع حیوانات از جمله سگ،گربه،پرنده و غیره می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منبع: کتاب راهنمای جامع حیوانات اهلی (سگ)

نظرات
ازاده

ازاده

خیلی جالبه که سگ ها هم باید مسواک بزنن

فرزانه

فرزانه

سلام.لطفا در مورد اصلاح موی بدن و مراقبت های مو و پوست سگ هم مطلب بزارید.ممنون

محمد

محمد

استفاده از استخوان مصنوعی برای محافظت از دندان ایده جالبی بود....

جواد

جواد

چقدر سخته از سگ مراقبت کردن یک انسان بگیریم بزرگ کنیم کمتر مراقبت میخواد

علیرضا

علیرضا

چند نکته در مورد مراقبت از سگ عقیم شده میفرمایین

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

سلام باید اتاقی کوچک، ساکت و آرام به دور از بچه‌ها و حیوانات دیگر به آنها داد یا آنها را در سبد مخصوصشان و در آرامش قرار داد تا اثرات بیهوشی کاملاً از بدن آنها خارج شود. معمولاً حداکثر پس از ۲۴ ساعت حیوانات به حالت عادی بر می‌گردند. در سوار و پیاده شدن از ماشین به حیوان خود کمک کنید چون حرکت‌های تند یا شدید می‌توانند باعث باز شدن زخم‌های جراحی شوند.

کاوه

کاوه

مراقبت از سگ ژرمن شپرد خیلی سخته پیشنهاد میکنم نخرید

Ali

Ali

نگهداری از سگ چه مضراتی میتواند داشته باشد

مرتضی عسکری

مرتضی عسکری

بهتر است افراد خصوصا آن‌هایی که زمینه آلرژی یا آسم دارند، از نگهداری حیوانات در منازل خودداری کنند. در عین حال طبق مطالعات انجام شده، تنها حیوانی که نگهداری از آن هیچگونه عارضه‌ آلرژیک به وجود نمی‌آورد، ماهی است.

مینا

مینا

نگهداری از توله سگ تازه به دنیا اومده خیلی سخته باید یجوری حس مادری رو بهش منتقل کنیم به نظر من سگ حامله خریداری نکنید

حامد

حامد

نگهداری سگ در حیاط به نظرم بهتر از داخل خانه هست چون سگ نیاز به فضا دارد و باید مدام راه بره و بدود

ثبت نظر