علائم جفت شدن عروس هلندی

علائم جفت شدن عروس هلندی

اگر از عروس هلندی نگهداری می‌کنید، شاید برایتان این سؤال پیش‌آمده که عروس ‌هلندی‌ها چگونه جفت می‌شوند؟ مهم‌تر از آن باید بدانید که علائم جفت شدن عروس هلندی چیست؟ علائم جفت شدن این پرنده شامل یک سری رفتارهای خاص می‌شود که قبل از سن بلوغ در عروس هلندی مشاهده نمی‌کنید.

تا پایان این مقاله با واسط کالا همراه باشید، در ادامه چند نمونه از علائم جفت شدن عروس هلندی را ذکر خواهیم کرد.

پیدا کردن جفت مناسب

اگر می‌خواهید عروس هلندی شما تولیدمثل کند و صاحب جوجه شود، ابتدا باید برای او یک جفت مناسب تهیه کنید.

جفتی مناسب است که به سن بلوغ رسیده و سالم باشد و از طرفی هم‌جنس نباشد.

سن بلوغ عروس هلندی

هنگام پیدا کردن جفت مناسب، باید توجه داشته باشید که عروس هلندی به سن بلوغ رسیده باشد.

جفت‌گیری و تخم‌گذاری عروس هلندی، قبل از سن بلوغ بی‌فایده است؛ زیرا او تجربه و شرایط لازم برای نگهداری از تخم‌ها را ندارد.

هنگامی‌که عروس هلندی به سن بلوغ می‌رسد، آمادگی بیشتری برای مراقبت از تخم‌ها و نگهداری جوجه‌ها خواهد داشت. پس بهتر است در پیدا کردن جفت دقت کنید تا سریع‌تر به نتیجه برسید.

عروس هلندی نر باید حدود 18 ماه و عروس هلندی ماده 2 سال، سن داشته باشند؛ تا بتوانند جفت‌گیری کنند. این بازه زمانی بهترین زمان برای جفت شدن و تولیدمثل پرنده است.

مقاله تشخیص سن عروس هلندی (از کجا بفهمیم عروس هلندی چند سالشه؟) را از دست ندهید.

چطور متوجه شویم که عروس هلندی نر و ماده باهم جفت شده‌اند؟

هنگامی‌که عروس هلندی‌ها با یکدیگر جفت می‌شوند، یک سری حرکات خاص انجام می‌دهند که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم.

تمیز کردن یکدیگر

یکی از علائم جفت شدن عروس هلندی این است که جنس نر و ماده یکدیگر را تمیز می‌کنند.

عروس هلندی این حرکت را معمولاً روی پرهای سر و گردن جفت خود انجام می‌دهند. در این حالت دو پرنده آرام و بی‌صدا کنار هم می‌ایستند و مشغول نوازش هم می‌شوند.

تیمار کردن یکدیگر

عروس هلندی‌ها قبل از جفت‌گیری، به مدت‌زمان زیادی نیاز دارند تا آماده جفت‌گیری شوند. یکی دیگر از علائم جفت شدن عروس هلندی این است که در این مدت‌زمان یکدیگر را تیمار می‌کنند.

عروس هلندی‌ها رفتارهای دوستانه و آرامی با یکدیگر دارند، همچنین سعی می‌کنند جفت خود را در هر شرایطی بررسی کنند. در این بازه زمانی، معمولاً پرنده نر بیشتر هوای پرنده ماده را دارد و قصد دارد از این راه جلب‌توجه کند.

تیمار کردن همدیگر

جلب‌توجه کردن عروس هلندی نر

یکی دیگر از علائم جفت شدن عروس هلندی‌ها این است که پرنده نر شروع به پف کردن پرهای خود می‌کند. عروس هلندی نر حرکات جنبشی سریعی انجام می‌دهد و با صدای سوت بلند، سعی در جلب‌توجه دارد.

در این دوره، پرنده نر ممکن است در برابر انسان‌ها حالت تهاجمی بگیرد. اگر می‌خواهید پرنده‌های شما به‌خوبی باهم جفت شوند و تولیدمثل سالمی داشته باشند، در این‌جور مواقع سعی کنید آن‌ها را تنها بگذارید.

جلب‌توجه کردن عروس هلندی ماده

برخلاف باور بسیاری از پرورش‌دهندگان، عروس هلندی ماده نیز برای جلب‌توجه پرنده نر یک سری حرکات انجام می‌دهند؛ تا با پرنده موردنظر خود جفت شود.

عروس هلندی ماده سعی می‌کند به پرنده نر نزدیک شود و پرهای او را نوازش کند؛ همچنین سوت‌ها و جیغ‌های بلندی میزند تا موردتوجه قرار بگیرد.

معمولاً ما شنیده‌ایم که فقط جنس نر در این مرحله از جفت‌گیری دخالت می‌کند؛ اما عروس هلندی ماده خلاف این باور را ثابت کرده و برای جفت شدن با پرنده موردنظر خود می‌کوشد.

انجام این حرکات از سوی عروس هلندی ماده یکی از نشانه‌های جفت شدن عروس هلندی است که دیدن چنین حرکاتی بسیار شیرین و جالب است.

رفتار عروس هلندی‌ها قبل از جفت‌گیری

پس از مشاهده علائم جفت شدن عروس هلندی‌ها، می‌دانید که آن‌ها قبل از جفت‌گیری زمان بیشتری را باهم می‌گذرانند. قبل از جفت‌گیری باید یک ارتباط واقعی بین دو پرنده وجود داشته باشد.

دریک قفس ممکن است دو پرنده نر و یک ماده وجود داشته باشد؛ اما عروس هلندی ماده فقط یک نر را انتخاب می‌کند. پس‌ازاینکه پرنده ماده یک نر را انتخاب کرد و با او جفت شد، هیچ تمایلی به پرنده دیگر نشان نمی‌دهد.

گذاشتن لانه در قفس عروس هلندی‌ها

قرار دادن لانه در قفس می‌تواند آن‌ها را به جفت‌گیری تشویق کند؛ اما اگر آن‌ها آماده جفت‌گیری نباشند ممکن است باهم دعوا کنند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که لانه را درجایی از قفس قرار دهید که پرنده به‌راحتی بتواند آن را ببیند.

جالب است بدانید برخی از پرنده‌ها پس از جفت‌گیری می‌توانند تا هشت تخم نیز بگذارند. هنگامی‌که لانه‌ای می‌خرید یا درست می‌کنید، مطمئن شوید که پرنده می‌تواند به‌راحتی هشت تخم‌ را در لانه جای دهد.

علائم جفت شدن عروس هلندی

عروس هلندی نر و ماده بعد از جفت‌گیری چه‌کاری انجام می‌دهند؟

هر دو والدین از تخم‌هایی که حدود دو هفته پس از جفت‌گیری گذاشته می‌شوند، به‌خوبی مراقبت می‌کنند.

عروس هلندی‌ها برای گرم و ایمن نگه‌داشتن تخم‌ها به‌نوبت روی آن‌ها می‌خوابند، این امر نشان‌دهنده نوعی رابطه خاص و نزدیک بین این دو پرنده است.

برای اینکه عروس هلندی‌ها بتوانند از جوجه‌ها مراقبت کنند، باید از قبل به‌خوبی باهم جفت شوند. سعی کنید به علائم جفت شدن عروس هلندی‌ها توجه کنید تا جوجه‌هایی سالم و سرحال داشته باشید.

رژیم غذایی عروس هلندی در هنگام جفت شدن

یکی از مواردی که هنگام جفت شدن عروس هلندی باید به آن توجه کنید، تغذیه و رژیم غذایی او است. در این زمان بهتر است سعی کنید به عروس هلندی خود غذاهای مقوی بدهید و او را تقویت کنید.

به‌طورکلی رژیم غذایی عروس هلندی؛ شامل دانه‌ها، میوه‌ها، سبزی‌ها و حبوبات است. دانه‌ها، غذای انتخابی بیشتر عروس هلندی‌ها است؛ اما مصرف بیش‌ازحد دانه‌های پرچرب، می‌تواند منجر به چاقی و مشکلات سلامتی شود (مانند بیماری کبد چرب).

حبوبات پخته‌شده و یا جوانه‌زده برای عروس هلندی شما بسیار مفید هستند؛ سعی کنید از قرار دادن آن‌ها در رژیم غذایی او غافل نشوید.

به‌طورمعمول دانه‌ها باید 75 تا 80 درصد و  میوه‌ها، سبزی‌ها و حبوبات حدود 20 تا 25 درصد جیره غذایی پرنده شما را تشکیل دهند.

از دادن میوه آووکادو به عروس هلندی خود اجتناب کنید؛ به گفته برخی‌ها، این میوه برای عروس هلندی سمی است. توجه داشته باشید که از دادن هر نوع غذای انسانی به آن‌ها پرهیز کنید.

آیا می‌دانید چه غذاهایی برای عروس هلندی شما مضر است؟ توصیه می‌کنم مقاله غذاهای خطرناک و ممنوعه برای عروس هلندی را حتماً مطالعه کنید.

مشکلات احتمالی عروس هلندی ماده پس از جفت شدن

پس‌ازاینکه علائم جفت شدن عروس هلندی را مشاهده کردید، ممکن است در جنس ماده مشکلاتی به وجود بیاید که عبارت‌اند از:

گیرکردن تخم‌ در شکم

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای عروس هلندی ماده به وجود بیاید، گیر گردن تخم در شکم است. این مشکل معمولاً در پرندگانی رخ می‌دهد که میزان چربی در ناحیه شکم آن‌ها زیاد شده باشد.

سعی کنید از عروس هلندی‌های ماده چاق برای جوجه‌کشی استفاده نکنید؛ ولی اگر این اتفاق افتاد، برای حل مشکل گیر کردن تخم، از دامپزشک کمک بگیرید.

گیرکردن تخم‌ در شکم

کمبود کلسیم

مشکل احتمالی دیگر کمبود کلسیم است که معمولاً به دلیل تخم‌گذاری‌های مکرر در یک بازه زمانی کوتاه اتفاق می‌افتد.

شما باید سعی کنید این کمبود کلسیم را با پودر پوسته تخم‌مرغ و یا داروهای مناسب جبران کنید.

کندن پر جوجه‌ها

هنگام کمبود کلسیم در جنس ماده، عروس هلندی‌های ماده پر جوجه‌های خود را می‌کنند و خونی را که از کنده شدن پرهای جوجه‌ها حاصل می‌شود را می‌خورند.

باز شدن پا

یک مشکل بسیار رایج دیگر، باز شدن پا در جوجه‌ها است، زیرا عروس هلندی ماده طوری روی جوجه‌ها می‌نشیند که پاهایشان از هم جدا می‌شود.

پرورش‌دهندگان معمولاً برای درمان پاهای بازشده جوجه‌ها، آن‌ها را برای مدت کوتاهی با نخ گره می‌زنند.

عدم تخم‌گذاری

گاهی اوقات عروس هلندی ماده به دلیل وجود تومور یا توده در قسمت‌های تولیدمثلی و چربی‌های اضافی در بدن، نمی‌تواند تخم بگذارد.

مطالعه مقاله همه‌چیز در مورد تولیدمثل عروس هلندی و تخم‌گذاری آن نیز به شما در این زمینه کمک می‌کند.

نکاتی که پس از جفت شدن عروس هلندی باید بدانید

پس از جفت شدن عروس هلندی حتماً سعی کنید مکانی راحت برای تخم‌گذاری آن‌ها فراهم کنید. اگر جعبه‌ای چوبی برای تخم‌گذاری عروس هلندی ماده خریده‌اید، حتماً کف آن را با پنبه بپوشانید تا پرنده آسیب نبیند.

یک دامپزشک خوب و باتجربه پیدا کنید؛ تا در صورت بروز هرگونه مشکلی بتوانید از او کمک بگیرید.

قبل از پرورش عروس هلندی درباره علائم جفت شدن آن‌ها و… مطالعه و با پرورش‌دهندگان باتجربه نیز صحبت کنید.

اگر عروس هلندی ماده شما کسل و بی‌حال است، ممکن است به دلیل گیرکردن تخم در شکمش باشد. بهتر است او را نزد دامپزشک باتجربه ببرید تا این مشکل را حل کند.

جفت شدن عروس هلندی‌های هم‌جنس

مطلبی که در ادامه می‌خوانید یک امر طبیعی و تعجب‌آور است.  جالب است بدانید که عروس هلندی‌ها اگر هم‌جنس باشند و شرایط مناسبی برای جفت شدن داشته باشند، ممکن است باهم جفت شوند. آن‌ها تمام رفتارها و علائمی که یک جفت عروس هلندی عادی دارند را انجام می‌دهند.

مسئله این است که اگر هر دو عروس هلندی نر باشند، هیچ تخمی نمی‌گذارند. اگر ماده باشند جفت می‌شوند و تخم می‌گذارند؛ اما تخم‌ها تبدیل به جوجه نمی‌شوند.

هنگامی‌که دو پرنده ماده باهم جفت می‌شوند و شروع به تخم‌گذاری می‌کنند، نباید تخم‌های آن‌ها را بردارید؛ زیرا اگر آن‌ها را بردارید، پرنده به تخم گذاشتن ادامه می‌دهد. اگر این تخم گذاشتن ادامه پیدا کند، عروس هلندی ماده دچار کمبود کلسیم و مواد معدنی می‌شود.

علائم جفت شدن عروس هلندی

پرسش و پاسخ

1- آیا همه عروس هلندی‌های خانگی جفت می‌شوند؟

خیر، آن‌ها باید یکدیگر را دوست داشته باشند و خودشان پرنده موردعلاقه خود را انتخاب کنند. ممکن است یک عروس هلندی ماده از عروس هلندی نر داخل قفس خوشش نیاید و با آن جفت نشود؛ ولی اگر نر دیگری برای او بیاورید، با او جفت شود.

2- فصل جفت‌گیری عروس هلندی‌ها چه زمانی است؟

عروس هلندی‌ها در طبیعت از بهار تا اوایل پاییز تولیدمثل می‌کنند؛ در این بازه زمانی، شرایط بسیار خوب است. دمای هوا گرم‌تر، روزها طولانی‌تر، غذا و بارندگی فراوان است.

3- چگونه بفهمم که عروس هلندی‌هایم جفت شده‌اند؟

به علائم جفت شدن عروس هلندی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم دقت کنید.

عروس هلندی‌هایی که جفت می‌شوند در طول رقص مخصوص، سر خود را تکان می‌دهند، می‌پرند، آواز می‌خوانند و اغلب یکدیگر را تمیز می‌کنند. وقتی ماده برای جفت‌گیری آماده شد خم می‌شود، این موقعیت باعث می‌شود که نر بتواند با او جفت شود.

4- آیا ممکن است عروس هلندی‌های هم‌جنس با یکدیگر جفت شوند؟

بله عروس هلندی‌ها اگر هم‌جنس باشند و شرایط مناسبی برای جفت شدن داشته باشند، ممکن است باهم جفت شوند. آن‌ها تمام رفتارها و علائمی که یک جفت عروس هلندی عادی دارند را انجام می‌دهند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم چند مورد از علائم جفت شدن عروس هلندی را ذکر کنیم؛ تا زمانی‌که دو پرنده باهم جفت شدند، متوجه شوید. امیدوارم که این مقاله برای شما مفید واقع‌شده باشد. پیشنهاد می‌کنم مطالعه‌ی مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید.

همچنین شما می‌توانید اجناس دست دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب در واسط کالا خریدوفروش کنید. کافی است اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و کالای موردنظر خود را در آن جستجو کنید.

از اینکه تا انتهای مطلب ما را همراهی کردید سپاسگزارم.

منابع

mercurypets.com

petkeen.com

تبلیغات
vasetpet-content

8 پاسخ به “علائم جفت شدن عروس هلندی

  1. سلام تینا عزیز
   برای آماده کردن عروس هلندی قبل از جفتگیری و جوجه کشی، باید غذاهایی که ویتامین E زیادی دارن به پرنده بدین. غذاهایی؛ مثل تخم آفتاب‌گردان، روغن جوانه گندم یا جوانه گندم، آجیل‌ها، هویج رنده شده، مکمل‌های ویتامین که توسط دامپزشک تجویز میشن.
   برای اطلاع از رژیم غذایی عروس هلندی در سنین مختلف، می‌تونین از مقاله «غذای عروس هلندی برای سنین و شرایط مختلف» کمک بگیرین.

 1. سلام اگر عروس هلندی نر۸ماه داشته باشد و عروس هلندی ماده ۵ ماه می‌توانند تخم بزارند؟

  1. سلام زهرای عزیز
   برای تولید مثل عروس هلندی‌، نر و ماده شما باید حداقل 12 الی 18 ماه داشته باشند. عروس هلندی می‌تواند زودتر از این سن نیز تخم بگذارد؛ اما تخم آن‌ها به جوجه تبدیل نمی‌‎شود.
   سن تولید مثل عروس هلندی نیز مانند همه پرندگان دیگر، از یکی به دیگری متفاوت است.
   عروس هلندی با رسیدن به 5 ماهگی می‌تواند تخم بگذارد؛ اما دامپزشکان توصیه می‌کنند که حداقل تا یک سالگی پرنده، از جفتگیری آن جلوگیری کنید.
   دیده شده است، ماده‌هایی که کمتر از 18 ماه دارند، بر اثر تخمگذاری عفونت کرده‌اند و یا حتی مُرده‌اند. از طرفی، اگر عروس هلندی نر زودتر از 18 ماهگی پدر شود؛ احتمال دارد که از عهده نگهداری ماده و جوجه‌های خود به‌خوبی برنیاید.
   اگر اطلاعات بیشتری نیاز داشتین، میتونین به مقاله «تولیدمثل عروس هلندی» مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.