تشخیص جنسیت مرغ عشق

تشخیص جنسیت مرغ عشق

اگر شما به‌تازگی یک مرغ عشق جدید خریده‌اید، قطعاً دوست دارید قبل از نام‌گذاری‌اش بدانید که جنسیت او چیست. ممکن است بخواهید برای مرغ عشق خود یک جفت مناسب بخرید؛ بنابراین باید با روش‌های تشخیص جنسیت مرغ عشق آشنایی داشته باشید.

تا پایان این مقاله با واسط کالا همراه باشید تا راه‌های تشخیص جنسیت مرغ عشق را با هم بررسی کنیم.

روش‌های تشخیص جنسیت مرغ عشق

به‌طورکلی، شما با دو روش می‌توانید جنسیت مرغ عشق خود را تشخیص دهید که عبارت‌اند از:

  • استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی؛
  • مشاهده ویژگی‌های ظاهری.

تشخیص جنسیت مرغ عشق به کمک تجهیزات آزمایشگاهی

راه‌های زیادی برای تشخیص جنسیت پرندگان وجود دارد که برخی از آن‌ها نسبت به سایر راه‌ها دقیق‌ترند.

اگر پرنده شما به سن بلوغ نرسیده و یا به هر دلیل دیگری که تشخیص جنسیت او را مشکل می‌کند، بهتر است از تست DNA کمک بگیرید.

 علاوه بر تست DNA از روش آندوسکوپی نیز می‌توانید استفاده کنید؛ اما ممکن است برای مرغ عشق شما آزاردهنده باشد.

تست DNA

تست DNA برای پرورش‌دهندگانی که می‌خواهند جنسیت مرغ عشق‌های خود را قبل از جفت شدن باهم بدانند، روش مناسبی است. معمولاً این تست را از نمونه خون، پَر و یا پوسته تخم جوجه تازه به دنیا آمده می‌گیرند.

با این روش، جنسیت و نژاد مرغ عشق شما مشخص می‌شود. این راه معمولاً برای تشخیص جنسیت مرغ عشق آلبینو کاربرد بیشتری دارد.

اگر قصد انجام گرفتن تست DNA را دارید، بهتر است از پَرهای مرغ عشق استفاده کنید؛ زیرا این راه نسبت به خون گرفتن، کم‌خطرتر و کم استرس‌تر است.

گرفتن DNA از پوسته‌ی تخم هم ممکن است دقیق نباشد؛ زیرا احتمال اینکه پوسته تخم‌ها را اشتباه بردارید زیاد است.

آندوسکوپی

تشخیص جنسیت مرغ عشق به کمک آندوسکوپی به‌عنوان یک جراحی شناخته می‌شود؛ زیرا این روش مستلزم قرار دادن پرنده در زیر یک ماده بیهوشی است.

آندوسکوپی یک میله بلند و نازک است که حاوی تجهیزات تصویربرداری فیبر نوری است. این دستگاه امکان تجسم ساختارهای اندام داخلی مرغ عشق را فراهم می‌کند.

کیسه‌های هوایی پرنده، اتاق‌های بزرگی از هوا با دیواره‌های شفاف و بسیار نازک هستند. با استفاده از آندوسکوپی، کل اندام‌های حفره شکمی پرنده را می‌توان دید که شامل اندام‌های تناسلی پرنده نیز می‌شود.

آندوسکوپی مرغ عشق

مزایای روش آندوسکوپی

ازجمله مزایای تعیین جنسیت مرغ عشق به کمک آندوسکوپی، می‌توان به‌سرعت و دقت انجام آن اشاره کرد؛ البته درصورتی‌که یک دامپزشک باتجربه این کار را انجام دهد.

با روش آندوسکوپی می‌توان سایر اندام‌های داخلی پرنده را نیز مشاهده کنید و متوجه هرگونه بیماری در سایر اندام‌ها نیز بشوید.

معایب روش آندوسکوپی

آندوسکوپی برای تشخیص جنسیت مرغ عشق نابالغ بسیار مناسب است؛ اما برای صاحب مرغ عشق، هزینه بیشتری نسبت به تست DNA دارد.

 در صورت بی‌تجربه بودن دامپزشک، ممکن است مرغ عشق شما دچار مشکلات بیشتری شود، برخی از این مشکلات عبارت‌اند از:

  • شکستگی دنده؛
  • ضربه به اندام‌های داخلی؛
  • خونریزی؛
  • عفونت حفره داخلی شکم؛
  • عفونت کیسه هوایی.

تشخیص جنسیت مرغ عشق از طریق مشاهده ویژگی‌های ظاهری

یکی دیگر از راه‌های تشخیص جنسیت مرغ عشق، مشاهده ویژگی‌های ظاهری مرغ عشق نر و ماده است. برای تشخیص جنسیت مرغ عشق از این طریق باید به مواردی که در ادامه گفته‌شده است توجه کنید.

نکته

تشخیص نر یا ماده بودن مرغ عشق‌ها تا قبل از 9 ماهگی بسیار مشکل است؛ زیرا پرنده به‌صورت کامل بالغ نشده و نمی‌توان از ظاهرش تشخیص داد.

سن و جنسیت مرغ عشق باهم ارتباط نزدیکی دارند؛ هرچه سن افزایش یابد، تشخیص جنسیت پرنده راحت‌تر خواهد بود.

رنگ بینی

یکی از راه‌های تشخیص جنسیت مرغ عشق ماده از مرغ عشق نر، بررسی رنگ بینی آن‌ها است. در تشخیص جنسیت مرغ عشق از روی بینی، می‌توانید به رنگ قسمت گوشتی که در اطراف سوراخ‌های بینی آن‌ها قرارگرفته است، توجه کنید.

 مرغ عشق نر بینی‌اش به رنگ صورتی پررنگ و یا آبی متمایل به ارغوانی است؛ اما بینی طوطی ماده به رنگ سفید یا خرمایی روشن است.

در برخی نژادها مانند مرغ عشق هلندی، تشخیص جنسیت مرغ عشق هلندی نر مشکل است؛ زیرا ممکن است رنگ بینی آن‌ها تغییر زیادی نکند.

اگر پرنده شما ماده باشد راحت‌تر می‌توان جنسیت آن را تشخیص داد، زیرا رنگ بینی‌اش به رنگ قهوه‌ای پُررنگ درمی‌آید و اغلب بافتش پوسته‌پوسته می‌شود.

تشخیص جنسیت مرغ عشق

رنگ پاها

تغییر رنگ پاهای مرغ عشق پس از یک‌سالگی به‌سادگی قابل‌تشخیص است، بنابراین علاوه‌بر بینی مرغ عشق، پاهای او نیز تحت تأثیر هورمون‌های جنسی قرار می‌گیرد.

پاهای مرغ عشق‌های نر بالغ (بالای 12 ماه) به رنگ آبی روشن است، این رنگ شباهت زیادی به رنگ بینی‌شان دارد. پاهای مرغ عشق‌های ماده بالغ، به‌رنگ صورتی یا قهوه‌ای روشن هستند.

نکته‌ای که در اینجا باید بدانید این است که پس از رسیدن به بلوغ، رنگ پاهای مرغ عشق به‌سرعت تغییر نمی‌کند. این تغییرات به‌صورت تدریجی نمایان می‌شوند، ممکن است این تغییرات تا قبل از 12 ماهگی قابل‌تشخیص نباشند.

سر و بدن

همان‌طور که تا اینجا متوجه شدید، ساختار فیزیکی و ظاهری مرغ عشق‌های نر و ماده بسیار متفاوت است.

معمولاً مرغ عشق‌های نر سالم و بالغ، ازنظر اندازه و وزن در مقایسه با مرغ عشق‌های ماده، بزرگ‌تر و سنگین‌تر هستند. همچنین نرها قوی‌تر می‌باشند و به‌طورکلی، ساختار فیزیکی بزرگ‌تری نسبت به ماده‌ها دارند.

در مقایسه اندازه سر، وقتی پرنده ماده و نر را کنار یکدیگر قرار دهید، متوجه خواهید شد که مرغ عشق نر، سر بزرگ‌تری دارد. گاهی اوقات ممکن است اندازه سر و بدن مرغ عشق نر به دلیل سوءتغذیه، رشد کمی داشته باشد که کار شما در این شرایط سخت می‌شود.

در تشخیص جنسیت مرغ عشق معمولی، رنگ پرهای بدن نیز متفاوت است. مرغ عشق‌های نر اغلب نسبت به ماده‌ها رنگ‌های بسیار زنده‌تری در پرهای بدنشان دارند؛ اما مرغ عشق‌های ماده رنگ‌های غیرزنده و خنثی‌تری نسبت به مرغ عشق‌های نر دارند.

تخم‌گذاری

این روش از تشخیص جنسیت، در مورد همه گونه‌های پرندگان صدق می‌کند؛ زیرا همان‌طور که می‌دانید فقط پرنده‌های ماده تخم می‌گذارند.

معمولاً مرغ عشق‌های ماده بلافاصله پس از جفت‌گیری، تخم‌گذاری می‌کنند. فصل تخم‌گذاری مرغ عشق‌ها در بهار شروع می‌شود، جالب است بدانید که مرغ عشق‌های ماده بدون حضور مرغ عشق نر نیز می‌توانند تخم‌گذاری کنند.

بااین‌حال باید توجه داشته باشید که عدم تخم‌گذاری، باعث نمی‌شود مرغ عشق شما حتماً نر باشد.

دلایل زیادی وجود دارد که پرنده‌های ماده تخم نمی‌گذارند؛ یکی از این دلایل سن آن‌هاست. اگر مرغ عشق، خیلی جوان و یا خیلی پیر باشد تخم‌گذاری نمی‌کند.

دلایل دیگر عدم تخم‌گذاری عبارت‌اند از؛ سوءتغذیه، اختلالات رحمی و … که این بیماری‌ها تا قبل از کشف آندوسکوپی بدون درمان بودند.

مرغ عشق بسته به نژادی که دارد، در دوره تخم‌گذاری خود بین 4 تا 8 تخم می‌گذارد.

 

تخمگذاری

اگر مرغ عشق‌های شما تخم می‌گذارند و تبدیل به جوجه نمی‌شوند، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله علت جوجه نشدن تخم‌های مرغ عشق را نیز مطالعه کنید.

سر و صدا

مرغ عشق‌ها یکی از پرسروصداترین پرندگانی هستند که در خانواده طوطی‌ها می‌بینید. مرغ عشق‌های شاد و سالم معمولاً آواز می‌خوانند، صحبت می‌کنند یا صداهایی که اغلب اوقات می‌شنوند را تقلید می‌کنند.

وقتی صداهای یک مرغ عشق نر را با مرغ عشق ماده مقایسه می‌کنید، به‌سادگی می‌توان آن‌ها را تشخیص داد؛ زیرا نرها به‌مراتب پرسروصداتر از ماده‌ها هستند.

مرغ عشق‌های نر، تمایل دارند که برای مدت طولانی چهچهه بزنند و آواز بخوانند. مرغ عشق‌های ماده نیز صدا تولید می‌کنند؛ اما در مقایسه با مرغ عشق نر بسیار ناچیز است.

رفتار

روش دیگر تشخیص جنسیت مرغ عشق،  بررسی رفتار پرنده است که نیاز به صبر و حوصله دارد. مرغ عشق‌های نر اغلب سرخود را بالا و پایین می‌کنند و یا منقار خود را به قفس خود می‌زنند؛ به‌طورکلی نرها بازیگوش و برون‌گرا هستند.

مرغ عشق‌های ماده ممکن است تهاجمی‌تر باشند، به‌خصوص اگر در فصل تولیدمثل و یا تخم‌گذاری باشند.

شکل لگن

در تشخیص جنسیت مرغ عشق از طریق لگن، لمس کردن فاصله بین استخوان‌های لگن می‌تواند به شما در تعیین جنسیت کمک کند.

لگن مرغ عشق ماده پهنای بیشتری دارد و بزرگ‌تر است. این ساختار به پرنده کمک می‌کند تا بتواند راحت‌تر تخم بگذارد.

برای انجام این کار، پرنده را در دست چپ خود بگیرید و وارونه آن را نگه‌دارید تا سرش از شما دور باشد. با انگشت اشاره و انگشت وسط خود به‌آرامی اطراف ناحیه لگن مرغ عشق را لمس کنید. شما باید بتوانید استخوان‌های لگن را از روی پوست احساس کنید.

اندازه استخوان‌های لگن یک مرغ عشق را در مقایسه دیگر مرغ عشق‌ها مورد بررسی قرار دهید. این کار بهترین روشی است که می‌توانید تشخیص دهید کدام پرنده استخوان لگن بزرگ‌تری دارد.

پرسش و پاسخ

1- چگونه می‌توان فهمید که یک مرغ عشق در شکمش تخم دارد یا نه؟

پرندگان ماده تخم می‌گذارند، اما دانستن اینکه او حامل تخم است یا خیر، دشوار است. وقتی یک مدت از زمان تشکیل تخم گذشت، ناحیه پشت کمی ورم می‌کند.

تشخیص جنسیت مرغ عشق

2- چگونه می‌توان جنسیت مرغ عشق را تشخیص داد؟

به‌طورکلی، شما به دو روش می‌توانید جنسیت مرغ عشق خود را تشخیص دهید. تشخیص جنسیت مرغ عشق به کمک تجهیزات آزمایشگاهی و تشخیص جنسیت مرغ عشق از طریق مشاهده ویژگی‌های ظاهری.

3- چه چیزی باعث تغییر رنگ یک مرغ عشق می‌شود؟

مرغ عشق می‌تواند به دلیل علاقه به جفت‌گیری، پیری و یا به دلیل بیماری تغییر رنگ دهد.

سخن پایانی

همان‌طور که در این مقاله گفته شد، راه‌های تشخیص جنسیت مرغ عشق دشوار نیستند. شما به‌تنهایی در خانه می‌توانید جنسیت پرنده خود را مشخص کنید. اگر احساس کردید این کار برای شما مشکل است، می‌توانید از یک فرد باتجربه یا یک دامپزشک کمک بگیرید.

همچنین شما می‌توانید وسایل دست دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب در واسط کالا خریدوفروش کنید. کافی است اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و کالای موردنظر خود را در آن جستجو کنید.

امیدواریم اطلاعات این مقاله برای شما مفید بوده باشد. از اینکه تا انتهای مطلب ما را همراهی کردید سپاسگزارم.

منابع

worldbirds.com

wikihow.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.