خانه » آموزش » چگونه ماسک درست کنیم ؟
چگونه ماسک درست کنیم ؟
آخرین بروزرسانی در اسفند 1398

چگونه ماسک درست کنیم ؟

این روزها با شیوع ویروس کرونا و کمبود ماسک در مراکز بهداشتی و داروخانه‌ها، بیشتر افراد دنبال ساخت ماسک با روش‌های ساده هستند. اگر شما بخواهید در برابر هرگونه آلودگی و ویروس‌ها محفوظ بمانید، داشتن ماسک‌های شخصی شما را در برابر هر ماده شیمیایی یا آلودگی حفظ می‌کند. اگرچه ماسک‌های حرفه‌ایی و مخصوص بسیار قابل‌اطمینان‌تر و مطمئن‌تر هستند ولی ساختن ماسک یک‌راه آسان برای ایمن ماندن است. درست است که این ماسک‌ها شما را در برابر همه‌چیز محافظت نمی‌کنند اما یک ماسک خانگی می‌تواند در مواقع اضطراری محافظ صورت و ریه‌های شما باشد. در این مقاله سعی داریم پاسخ سوال چگونه ماسک درست کنیم را بدهیم.

چگونه ماسک ضد گاز شیمیایی درست کنیم

این روزها همه تفاوت بین گازهای شیمیایی و ذرات آلودگی را می‌دانند. گاز اشک‌آور معمولاً غباری است که به‌صورت اسپری در هوا پخش می‌شود درحالی‌که سلاح‌های زیستی بیولوژیکی عموماً گازهای خطرناکی هستند. اگرچه محافظت در برابر انواع گازها بسیار دشوار و نگران‌کننده است، اما می‌توانید به‌راحتی مانعی در برابر ذرات آلوده در خانه یا محیط کار ایجاد کنید. خاکستری‌های سمی ناشی از آتش‌فشان‌ها، گازهای اشک‌آور و گردوغبار همگی باعث آلودگی هستند. حال به سراغ روش‌های ساخت این ماسک می‌رویم.

 • انتهای یک بطری آب‌معدنی شفاف یا بطری نوشابه ۱ لیتری را با استفاده از یک تیغ تیز ببرید و قسمت بزرگ‌تر آن را نگه‌دارید. انتهای آن یا به‌اصطلاح قسمت پایین آن را دور بیاندازید.
 • با استفاده از یک ماژیک، انتهای بطری را به شکل یو بکشید و سپس آن را ببرید. خیلی اهمیت دارد که این قسمت کاملاً روی صورت شما تا زیر چانه قرار بگیرد. اطمینان حاصل کنید که این قسمت از داخل به فاصله ۵ الی ۶ اینچ از چانه شما فضا و فاصله داشته باشد.
 • می‌توانید ابتدا بطری را روی صورت خود قرار دهید سپس طرح یو را بکشید، ابتدا از اندازه‌های کوچک شروع کنید بعد طرحش را بزرگ‌تر کنید.
 • بطری باید کاملاً فیکس و مناسب صورت شما باشد زیرا این کار از ورود گاز به چشم‌های شما جلوگیری می‌کند.
1
آموزش ساخت ماسک

سایر نکات در مورد ساخت ماسک

 • با استفاده از لاستیک ضخیم یا واشر بی‌استفاده دورتادور یو را حدود ۱ اینچ با چسب مهروموم کنید تا عایقی برای جلوگیری از ورود هوای آلوده به چشم و بینی شما باشد. در این مرحله چندین بار ماسک را روی صورت خود امتحان کنید تا مطمئن شوید که به‌طور ملایم روی صورت قرار می‌گیرد.
 • واشر یا لاستیک ضخیم را می‌توانید از ابزارفروشی‌ها یا فروشگاه‌های سخت‌افزاری سفارش دهید.
 • اگر به واشر پلاستیکی دسترسی نداشتید، می‌توانید از پارچه‌های قدیمی و بی‌استفاده داخل منزلتان را چندلایه کنید به شکل نوار دربیاورید و دورتادور یو بچسبانید.
چگونه ماسک درست کنیم
مهر و موم کردن دور یو
 • بندها یا به‌اصطلاح کش‌های یک ماسک بیمارستانی را از انتها جدا کنید. تا جایی که امکان دارد از پایین‌ترین نقطه جدا کنید، زیرا بعداً برای چسباندن یا گره زدن به ماسک خود به آن‌ها احتیاج پیدا می‌کنید.
 • بندها را از قسمت دایره‌ی بالای یو به ماسک خود وصل کنید به‌طوری‌که در نزدیکی به چشم‌هایتان باشد تا اینکه مطمئن شوید برای ثابت ماندن ماسک روی صورتتان نیازی به دست‌هایتان نیست.
 • حال ماسک بیمارستانی موجودی که دارید را به داخل بطری در انتهای آن قرار دهید، این کار فیلتر کردن یا تصفیه ماسک شمارا انجام می‌دهد. بهتر است مدل ماسک بیمارستانی N95 باشد که در داروخانه‌ها، فروشگاه‌های بهداشتی موجود باشد. بهتر است با چسب لبه ماسک را از داخل به بطری محکم بچسبانید تا از ورود آلودگی و ذرات ریز به داخل بطری جلوگیری کنید.
 • ماسک شما آماده است.
ماسک
ماسک

چگونه پالایه هوا برای ماسک درست کنیم

برای محافظت در برابر برخی از گازها، نیاز است یک فیلتر هوای دستی را به ماسک خود وصل کنید. اگرچه این سیستم به‌اندازه‌ی فیلتر ماسک‌های نظامی قدرتمند نیست، اما می‌تواند با موفقیت برخی از سموم و همچنین آلودگی‌های ذره‌هایی مانند ویروس‌ها را فیلتر کند. برای اینکه پاسخ سوال چگونه پالایه هوا برای ماسک درست کنیم را پاسخ دهیم در ادامه همراه ما باشید:

 • ابتدا بالای یک بطری ۱ لیتری را با تیغ تیز برش دهید و به‌اندازه یک استوانه آن را باز نگه‌دارید.
 • از هر نوع بطری می‌توانید استفاده کنید ولی در این قسمت بطری ۲ لیتری برای صورت خیلی بزرگ و سنگین است و بهتر است استفاده نشود.
 • کف بطری را حدود ۷ الی ۱۰ سانتی‌متر پودر زغال فعال بریزید زیرا زغال فعال دوده‌ها و ذرات آلوده و گازهای موجود در هوا را جذب می‌کند و مانعی مؤثر در برابر گازها است. این مورد به‌طور کامل و ایده‌آل نیست به دلیل اینکه زغال معمولی حاصل از چوب می‌تواند کلر و مواد شیمیایی‌بر پایه کربن را جدا کند.
 • پایین بطری یک لیتری را برش دهید و بهتر است با بطری قدیمی در یک سایز و اندازه باشند. از قسمت پایین بطری به‌اندازه‌ی ۱٫۵ الی ۲٫۵ سانتی‌متر ببرید. تا جایی که امکان دارد از قسمت بالایی بطری باقی بماند زیرا بعداً بکار می‌آید.
ساخت پالایه برای ماسک
ساخت پالایه هوا برای ماسک

نکات دیگر

 • حال قسمت بالایی بطری را با پنبه یا پر بالش پرکنید. این کار باعث می‌شود تا آلودگی‌های جسمی مانند گردوغبار، خاکستر یا گاز اشک‌آور از هوایی که شما تنفس می‌کنید جدا شوند. برای این قسمت حتی شما می‌توانید از تکه‌های اضافه پارچه، جوراب تمیز یا توپ‌های نخی استفاده کنید.
 • در این بخش باید انتهای بطری بریده‌شده که در قسمت بالا بیان کردیم را به بطری اصلی وصل کنیم.
 • هنگامی‌که قصد استفاده از این ماسک را کردید ابتدا با تیغ تیزی چند سوراخ در انتهای بطری که زغال فعال قرار داشت بزنید تا راه ورود هوا باز شود.
 • لطفاً فقط هنگامی‌که قصد استفاده از ماسک رادارید آن را سوراخ‌کنید زیرا زغال فعال رطوبت هوا را جذب می‌کند و بی‌تأثیرش می‌کند.
پر کردن قسمت بالایی بطری با پنبه و اتصال به قسمت پایینی بطری
پر کردن قسمت بالایی بطری با پنبه و اتصال به قسمت پایینی بطری

نحوه اتصال ماسک ضد گاز شیمیایی را به فیلتر هوای دستی

پس از آنکه پاسخ سوال چگونه ماسک درست کنیم را دریافت کردیم، حال به دنبال نحوه اتصال ماسک ضد گاز شیمیایی را به فیلتر هوای دستی می‌رویم.

 • حالا می‌خواهیم ماسک ضد گاز شیمیایی را به فیلتر هوای دستی که درست کردیم وصل کنیم. بهترین کار این است یک لوله پلاستیکی یا به اصلاح خرطومی یا از شلنگ جاروبرقی استفاده کنیم. اگر هرکدام از موارد خواستید استفاده کنید ابتدا با آب و صابون آن‌ها را بشویید سپس آن را به دو تا سر ورودی بطری‌ها بچسبانید.
 • توجه داشته باشید که بعد از هر بار مصرف زغال فعال را تعویض کنید زیرا زغال مواد شیمیایی و رطوبت را جذب می‌کند بنابراین پر کردن کامل فیلتر با زغال بی‌فایده است و باید پس از هر بار استفاده زغال جدید جایگزین شود.
چگونه ماسک درست کنیم
نحوه اتصال ماسک ضد گاز شیمیایی را به فیلتر هوای دستی

اطلاعات بیشتر

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ماسک می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید. همچنین اگر قصد سفارش ماسک را دارید می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و به صورت راحت آن را خریداری کنید.


منیره

منیره

با سلام.ماسک دهان مشکی مد شده و بنده موجود دارم ..داخل سایت واسط کالا قرار می دهم..کسی خواست از اونجا تماس بگیره با تشکر


ali

ali

اگر خودمون ماسک پارچه ای بدوزیم از ویروس جلوگیری میشه؟


دکتر

دکتر

بر خلاف باور عمومی، ماسک تنفسی وسیله ایی یکبار مصرف است. تنها از ماسک های N95 و N99 به مدت 8 ساعت به طور مداوم می تونین استفاده کنید. حتما تاکید کنید به دوستانتان اکثر ماسک های تنفسی یکبار مصرف هستند.


فاطمه زهرا

فاطمه زهرا

این ماسک صورت که گذاشتید چقد اصولی توضیح دادین..من درستش کردم ممنون از سایتتون


علی اصغر

علی اصغر

کاش ماسک های پارچه ای قابل شستشو بودن....ما اصلا نمیدونیم جنس این ماسک های سفید معمولی چی هست...میگن نباید شسته بشن


محمدعلی

محمدعلی

تنها ماسک n95 فیلتردار هست که مردم رو از آلودگی هوا و این ویروس محافظت می کنه و مناسب و به درد می خوره....پیشنهاد شما توی این اوضاع بی ماسکی خوب و بجا بود. متشکر از سایت خوبتون


ارزو

ارزو

چه جالب ماسک فیلتر دار...زمان بر هست ولی کارایی خوبی داره..مرسی سایت خوب


ایمان

ایمان

ساخت این مورد زمان بر هست، اگر ماسکی برای مبارزه با کرونا دارید حتما بگذارید خیلی ممنون میشم