چگونه کفش اصل را تشخیص دهیم؟

از دیرباز یکی از مشکلات جامعه بشر حقّه‌هایی است که آدم‌ها برای فریب یکدیگر به کار می‌برند. داستان اصل و تقلبی بودن اجناس، متعلق به امروز و دیروز نیست. متأسفانه بشر خیلی زود استعداد خود برای فریب‌کاری را شناخته و از آن نهایت بهر‌ه‌برداری را کرده و می‌کند. نکته دردناک این است که امروزه برخی از محصولات تقلبی و کپی آن‌قدر دقیق و باظرافت طراحی و تولید می‌شوند که این فکر به ذهن انسان خطور می‌کند که آیا تولیدکننده این محصول اگر با طرح و نام و برند خود محصولی تولید می‌کرد دیر یا زود مشتریان فراوانی پیدا نمی‌کرد؟ در این مقاله سعی داریم به سوال چگونه کفش اصل را تشخیص دهیم پاسخ دهیم و روش‌های تشخیص کفش اصل را بیاموزیم.

سود بالای فروش یک محصول تقلبی!

البته سود بالای فروش یک محصول تقلبی به‌جای اصل آن، به‌قدری وسوسه‌انگیز است که کشوری مثل چین نه‌تنها از شهرت خود به‌عنوان یک تولیدکننده محصولات کپی ناراحت نمی‌شود بلکه این کار را تا جایی ادامه می‌دهد که توانایی‌های کارگران چینی به دنیا ثابت می‌شود و شرکت‌های بزرگ برای سپردن تولیدات خود به چین متقاعد می‌شوند. مسئله مهم در این زمینه وسوسه قیمت ارزان است که کشوری مثل چین تنها با تکیه بر همین نقطه ضعف افراد توانست اقتصاد دنیا را در دست بگیرد. بدون شک محصولات ارزان قیمتی که در سال‌های ابتدایی توسط چین تولید شده و به بازار جهانی عرضه می‌شدند، سود چندانی نداشتند ولی نقش خود را در شناساندن کشور چین به مردم و وسوسه آن‌ها با قیمت‌های بسیار ارزان به‌خوبی انجام دادند.

چه خریدار باشید، چه فروشنده
واسط‌کالا باعث می‌شه یک خرید و فروش لذت‌بخش را تجربه کنید.

ولی باگذشت زمان و گرفتار شدن مردم در دام اجناس ارزان ولی بی‌کیفیت چینی، سود کلانی نصیب تولیدکنندگان چینی شد. در حقیقت در توسعه محصولات کپی و فیک به همان اندازه که تاجران و واردکنندگان تقصیردارند خریداران این محصولات نیز مقصرند؛ زیرا یکی از اصول اولیه اقتصاد، توازن بین میزان عرضه و تقاضا برای هر محصول است. پس اگر تقاضا برای محصولات کپی کم شود حتماً تولید آن نیز کم می‌شود. حال‌آنکه این روند در دنیا کاملاً معکوس بوده و با افزایش تقاضا برای محصولات فیک و ارزان‌قیمت، تولید آن‌ها افزایش‌یافته است.

تشخیص کفش اصل
تشخیص کفش اصل

اهمیت کفش

خرید کفش یکی از اموری است که بی‌توجّهی به آن آثار زیان‌باری برای سلامت انسان دارد. به گفته متخصصان، پای انسان به مثابه قلب دوّم انسان است و سلامت و راحتی آن باید در اولویت‌های فردی قرار داشته باشد. متخصصین بر این باورند که نیرو از پاهای انسان به مفاصل بدن منتقل می‌شود و مفصل‌های سالم موجب می‌شود تحرک بدن صحیح و کافی باشد و در نتیجه تمامی اعضای بدن نهایت کارایی خود را خواهند داشت. چون پای انسان ساعات طولانی در کفش قرار می‌گیرد انتخاب کفش، تأثیر مستقیم در سلامتی انسان دارد. به گفته متخصصان ارتوپدی کفش سالم، کفشی است که طراحی آن به صورتی باشد که انگشتان پا در آن به‌راحتی جابه‌جا شوند.

البته باید به این نکته توجّه کرد که تنگی و گشادی کفش، هر دو برای سلامت پاها مضر است. زیره کفش نیز علاوه بر انعطاف‌پذیری کافی باید از ارتفاع مناسب برخوردار باشد. حداقل ارتفاع پاشنه یک کفش سالم باید یک و نیم سانتیمتر و حداکثر آن باید سه تا چهار سانتیمتر باشد. به همان اندازه که پوشیدن کفش با پاشنه‌ای بلندتر از چهار سانت برای سلامت انسان ضرر دارد پوشیدن کفش‌های تخت هم مضر است. طراحی داخل کفش نیز باید مطابق با قوس‌های کف پا صورت بگیرد تا پا بتواند درنهایت راحتی نیروها را به مفاصل و سایر اعضای بدن انتقال دهد.

چرا تشخیص کفش اصل اهمیت دارد؟

وظایف پاهای انسان بسیار مهم و حیاتی است. این پاهای ما هستند که وزن بدن را تحمل می‌کنند و نیروی لازم برای ایستادن، راه رفتن و دویدن را تأمین می‌کنند؛ بنابراین اگر اختلالی در عملکرد پاهای انسان رخ دهد می‌تواند منجر به بروز عوارضی مانند درد در ستون فقرات ناتوانی در نشستن یا حرکت کردن شود.
یکی از دلایلی که افراد را برای خرید کفش اصل ترغیب می‌کند راحتی این محصولات است.

اغلب برندهای مطرح بازار کفش مدل‌های فراوانی مخصوص پیاده‌روی و ورزش عرضه می‌کنند و برخی برندهای مطرح نیز تنوع طرح و رنگ چندانی ندارند ولی مشتریان فراوانی برای همان مدل‌های محدود و ساده وجود دارند که عامل اصلی انتخاب آن‌ها راحتی کفش است که به خاطر آن حاضرند قیمت گزافی بپردازند. در حقیقت این‌گونه شرکت‌ها معتقدند بهترین قالب و مواد را برای تولید کفش‌های خود یافته‌اند که به‌خوبی، راحتی و سلامت پاها را تأمین می‌کند؛ بنابراین طرح‌های جدید آن‌ها نیز تنها با تغییرات جزئی به بازار عرضه می‌شوند زیرا اولویت آن‌ها حفظ قالب استاندارد و سلامت کفش است.

اهمیت انتخاب کفش اصل
اهمیت انتخاب کفش اصل

ویژگی‌های کفش اصل

در مورد بسیاری از محصولات، خرید محصولات اصل از یک برند و شرکت معتبر در وهله اوّل به خاطر استایل و ظاهر شکیل، جذاب و متفاوت آن است. افراد بسیاری در سراسر دنیا تنها برای خرید یک محصول متفاوت و منحصربه‌فرد حاضر به پرداخت مبالغ گزاف برندهای معتبر هستند. حتّی ممکن است مثلاً لباس فلان برند برای متفاوت شدن طرح خود استانداردهای طراحی و دوخت لباس را نادیده بگیرد. ولی در مورد کفش به‌خصوص کفش‌های مخصوص پیاده‌روی و ورزش تشخیص و خرید یک کفش اصل در مرحله اوّل به خاطر قالب استاندارد آن است. گرچه یک تولیدکننده کفش باید عوامل متعددی را در محصول خود در نظر بگیرد تا بتواند به‌عنوان یک برند معتبر شناخته‌شده و فروش خوبی داشته باشد.

ازآنجایی‌که برای خرید کفش، اولین عاملی که می‌تواند نظر و اعتماد مشتری را جلب نماید میزان راحتی کفش است. طراحی قالب کفش نیز مهم‌ترین وظیفه تولیدکننده است. شرکت‌های معتبر، این کار را زیر نظر متخصصان و کارشناسان سلامت انجام می‌دهند تا قالب کفش با آناتومی پای انسان کاملاً تناسب داشته و در عین تأمین سلامت پا، راحتی کافی را به مشتری هدیه دهد. اگر کوچک‌ترین قصوری در طراحی قالب کفش صورت گیرد و پای انسان حتّی از ناحیه محدودی تحت‌فشار باشد سلامت پاها ‌و به‌تبع آن سلامت انسان به خطر می‌افتد. چه بسیار مشکلات ستون فقرات که در افراد به دلیل استفاده از کفش نامرغوب و نامناسب ایجادشده است.

توجه به دوام و زیبایی کفش

مواد بکار برده شده در تولید کفش باید از یک‌سو از مواد سالم و مفید برای تماس با بدن انسان انتخاب شود و از سوی دیگر دوام و زیبایی کافی نیز داشته باشد. مواد استفاده‌شده باید به نحوی انتخاب شوند که نه در حالت عادی و نه در حالت‌های خاصی مانند رطوبت و گرما، تعریق پاها عوارضی چون حساسیت، خارش و مانند آن را پدید نیاورد. در این زمینه پدیده تعریق پاها بسیار اهمّیّت‌ دارد.

چه‌بسا مواد مصنوعی که در تولید کفش تقلبی استفاده می‌شوند، افزایش تعریق و ایجاد بوی بسیار بد کفش را به همراه دارد که برای خود فرد و اطرافیان او بسیار آزاردهنده است. مورد دیگری که بر میزان تعریق پا در کفش تأثیرگذار است امکان تهویه مناسب هوا در کفش است. لذا مورد دیگری که باید در تشخیص کفش اصل در نظر بگیریم رویه کفش است. طراحی رویه کفش باید به صورتی باشد که منافذ کافی و در جای مناسب برای تهویه هوا در کفش در نظر گرفته شود.

توجه به زیره کفش

ویژگی دیگری که می‌توان برای تشخیص کفش اصل در نظر گرفت، زیره کفش است. به‌کارگیری زیره مناسب با ارتفاع و شیب استاندارد برای سلامت انسان و به‌ویژه ستون فقرات اهمّیّت دارد. خیلی از افراد به خاطر پوشیدن کفش‌هایی با زیره غیراستاندارد دچار کمردردهای شدید می‌شوند. این امر زمانی آن‌قدر شیوع پیدا کرد که امروزه حتّی کفش‌های تقلبی نیز از یک زیره به‌اصطلاح طبی که در حقیقت کپی زیره‌های طبی اصل هستند استفاده می‌کنند که موجب شده کفش‌های تقلبی نیز ازلحاظ ظاهر مشابه کفش‌ اصل باشند.

1
ویژگی‌های کفش اصل

ویژگی‌های کفش تقلبی

برای تشخیص کفش اصل از تقلبی باید به برخی ویژگی‌های کفش تقلبی که در زیر معرفی می‌کنیم توجه داشته باشیم:

قیمت ارزان

بدون شک مهم‌ترین وجه تمایز یک کفش اصل با نمونه تقلبی آن در تفاوت قیمت آشکار آن‌هاست. بدیهی است که قیمت تمام‌شده یک کفش تقلبی قابل‌مقایسه با کفش اصل نیست. پس اگر فروشگاهی یک کفش برند را به شما باقیمت بسیار پایین پیشنهاد داد در تقلبی بودن آن شک نکنید.

ادعاهایی مثل قیمت قدیم و حراج فصل و از این قبیل هیچ‌وقت چنین تفاوت قیمت آشکاری را ایجاد نمی‌کند. البته مشکل اصلی آنجاست که برخی افراد طمع‌کار کفش تقلبی را به‌عنوان کفش اصل معرفی کرده و برای سود زیاد و البته مشکوک نشدن مشتریان، قیمت کالا را همان قیمت کالای اصل اعلام می‌کنند که در چنین مواردی تنها بررسی ریزه‌کاری‌ها و علائم خاص کفش اصل تشخیص آن امکان‌پذیر خواهد بود.

کفی نامرغوب

همان‌طور که گفتیم زیره یک کفش اصل، باظرافت و دقّت خاصی طراحی و تولید می‌شود. یکی از راه‌های تشخیص کفش اصل این است که زیره کفش تنها در قسمت جلوی کفش دارای نرمی و انعطاف است و در قسمت‌های میانی، استحکام بالایی دارد و معمولاً به دلیل همین استحکام‌بخش میانی، کفش اصل را نمی‌توان از وسط خم کرد. ولی در کفش‌های تقلبی زیره کفش در تمام قسمت‌ها از استحکام یکسانی برخوردار است و به‌آسانی می‌توان کفش را خم کرد.

کیفیت دوخت

از بخش‌های دیگری که برای تشخیص کفش اصل کاربرد دارد، بررسی نحوه و کیفیت دوخت کفش و اتصالات آن است. در کفش‌های تقلبی ظرافت و دقّت کافی برای این بخش به‌کاربرده نمی‌شود. برای تشخیص این موضوع به قسمت‌هایی که دوخت آن‌ها کمی مشکل است توجّه کنید قسمت‌هایی که دارای انحناهای ظریف هستند یا طرح‌هایی با جزئیات زیاد دارند.

لوگوی برند

یکی دیگر از پاسخ‌های سوال چگونه کفش اصل را تشخیص دهیم توجه به لوگوی برند است. در مورد نام برند یا نوشته خاصی که بر روی کفش اصل درج می‌شود از شیوه‌های متفاوتی در کفش‌های تقلبی استفاده می‌شود. یکی از این شیوه‌ها استفاده از نامی مشابه نام برند اصلی است. به این صورت که نام درج‌شده بر روی محصول تقلبی کاملاً مشابه نام برند اصلی بوده و تنها در یک یا دو حرف تفاوت دارد که در نگاه اوّل کمتر کسی متوجّه موضوع می‌شود.

البته این شیوه تقریباً منسوخ‌شده و کمتر استفاده می‌شود. شیوه دیگر، تغییر فونت، اندازه و یا محل قرارگیری نوشته یا برند درج‌شده بر روی محصول است. نکته مهمی که برخی برای فریب مشتریان استفاده می‌کنند این است که عنوان می‌کنند که مثلاً در رنگ سبز این مدل کفش، نوع نوشته این‌گونه تغییر می‌کند. درحالی‌که در تمام برندهای معتبر، طراحی یک مدل کفش با تمام جزئیات آن به‌هیچ‌وجه با تغییر رنگ، تغییر نمی‌کند.

تشخیص کفش اصل
توجه به لوگوی برند

آیا تمام کفش‌های کپی نامرغوب هستند؟

شاید درگذشته و زمانی که کشور چین شروع به تولید محصولات فیک یا تقلبی کرد با قاطعیت هرگونه محصول کپی بی‌کیفیت خوانده می‌شد، ولی در دنیای امروز قضیه کاملاً متفاوت و شاید هم پیچیده‌تر شده است. جالب‌ترین قسمت ماجرا این است که امروزه اغلب برندهای اصلی هم در کشور چین تولید می‌شوند. دلایلی مانند کاهش هزینه‌های تولید، این شرکت‌ها را برای سفارش به کشور چین ترغیب نموده است.

در مقابل، تولیدکنندگان چینی نیز کیفیت موردنظر سفارش‌دهنده را به‌درستی تأمین می‌کنند. در نتیجه این معامله پرسودی است که هر دو طرف از آن رضایت دارند. امّا این روند موجب نشده تا تولید محصولات فیک در چین متوقف شود. ولی با افزایش کیفیت محصولات چینی اصطلاح تازه‌ای وارد بازار شده است. اصطلاح “های کپی” که به محصولاتی گفته می‌شود که گرچه تقلبی و فیک هستند امّا از کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند.

محصولات بازار کفش

امروزه در بازار کفش با سه نوع محصول روبرو هستیم:

  • کفش‌ اصل که متعلق به برند اصلی هستند و البته در چین تولید می‌شوند.
  • کفش‌های کپی که تقلبی هستند ولی کیفیت و قیمت مناسبی دارند و با عنوان برندهای معتبر دنیا به بازار عرضه می‌شوند.
  • کفش‌ تقلبی که تنها در ظاهر مشابه کفش‌های اصل هستند و کیفیت پایینی دارند و در کشورهایی مانند ویتنام تولید می‌شوند.

پدیده جالب دیگر در بازار کفش، برخی شرکت‌های چینی هستند که با محصولات باکیفیت و قیمت مناسب خود مشتریان فراوانی دارند. این شرکت‌ها که در ابتدا برای شناساندن خود و جلب اعتماد مشتریان تلاش بسیاری کردند محصولات خود را با نام و برند خود عرضه می‌کنند. اکنون در بازار نام این شرکت‌ها به‌عنوان برند چینی مطرح‌شده است.

تشخیص کفش اصل

حقیقت این است که پاسخ‌های سوال چگونه کفش اصل را تشخیص دهیم چندان هم دشوار نیست ولی قیمت بالای کفش‌های برند موجب می‌شود فروشندگان بتوانند با چرب‌زبانی و به بهانه‌ یک تخفیف مناسب، مشتریان را برای خرید یک کفش کپی راضی کنند؛ زیرا هرگونه تخفیف در مبالغ سنگین کاملاً وسوسه کننده است. به‌هرحال اگر هنوز در انتخاب خود مردد هستید ما در ادامه به بهترین روش‌های تشخیص کفش اصل و تقلبی اشاره می‌کنیم.

تشخیص کفش اصل با استفاده از اینترنت

امروزه جدیدترین اطلاعات در هر زمینه‌ای به‌راحتی در اختیار همه افراد قرار دارد. شرکت‌ها و برندهای معتبر نیز هرکدام برای خود سایت و یا صفحات مجازی فعال دارند. در این صفحات، خدمات متنوعی به مشتریان ارائه می‌شود. ساده‌ترین آن خدمات این است که تمام محصولات شرکت با عکس و جزئیات معرفی می‌شوند. پس با یک جستجوی دقیق، ابتدا صفحه اصلی برند موردنظر خود را پیدا کنید.

لذا یکی از پاسخ‌های سوال چگونه کفش اصل را تشخیص دهیم استفاده از اینترنت و رفتن به سایت برند موردنظر است. در میان محصولات شرکت مدل کفش موردنظر خود را انتخاب کنید. به تمام جزئیات آن دقّت کنید و یا عکس‌های آن را بر روی گوشی خود ذخیره کنید تا در هنگام خرید همراه داشته باشید. به خاطر داشته باشید تمام جزئیات باید با عکس محصولات تطابق داشته باشد و کوچک‌ترین اختلافی نشانه تقلبی بودن محصول است.

چگونه کفش اصل را از طریق بارکد تشخیص دهیم

عرضه محصولات معتبر با بارکد خاص خود به بازار نیز مشکلات بسیاری را حل کرده است. برای اطمینان از صحت بارکد تنها به یک گوشی موبایل که نرم‌افزار اسکن بارکد روی آن نصب‌شده باشد نیاز دارید. اگر محصول موردنظر، اصل باشد با اسکن بارکد روی آن به صفحه اصلی شرکت سازنده محصول هدایت می‌شوید. راه ساده‌تری نیز در این زمینه وجود دارد و آن استفاده از کد آرتیکل است. هر کفش اصل که متعلق به برند معتبری باشد دارای کد اختصاصی است که با جستجوی گوگل، تصاویر آن به نمایش گذاشته می‌شود.

بارکد
توجه به بارکد کفش

تشخیص کفش اصل از طریق تطابق مشخصات

شرکت‌های معتبر تولیدکننده کفش، مشخصات هر محصول را با جزئیات کامل بر روی جعبه و بعضاً بر روی قسمتی از کفش درج می‌کنند. به‌عنوان‌مثال در مورد کفش‌های اسپرت مشخصاتی از قبیل مدل کفش، سایز کفش، نوع کاربرد کفش (مخصوص چمن طبیعی، چمن مصنوعی، سالنی و یا پیاده‌روی و از این قبیل) و شماره انبار اختصاصی کفش بر روی جعبه کفش وجود دارد. همین مشخصات بدون هیچ‌گونه تغییری در قسمت داخل زبانه کفش نیز درج می‌شود. در نظر داشته باشید که تمام این مشخصات باید دقیقاً یکسان باشند و هیچ عذر و بهانه‌ای از طرف فروشنده را برای هرگونه عدم تطابق نپذیرید.

فروشگاه معتبر

مهم‌ترین عاملی که سبب خرید کفش تقلبی می‌شود، گرفتار شدن در دام فروشندگان چرب‌زبان است؛ بنابراین انتخاب یک فروشگاه معتبر که نسبت به کیفیت اجناس آن اطمینان دارید می‌تواند از این امر پیشگیری نماید. البته بهترین کار این است که نمایندگی‌های مجاز برند موردنظر خود را شناسایی کرده و از آن‌ها خرید کنید. اگر این نمایندگی‌ها در دسترس شما نیستند می‌توانید با مراجعه به اینترنت و بررسی نظرات و تجارب سایر مشتریان معتبرترین فروشگاه را انتخاب کنید.

تشخیص کفش اصل از طریق بسته‌بندی

برای یک کفش اصل از یک شرکت معتبر حتّی بسته‌بندی و جعبه کفش نیز با دقّت و ظرافت تهیه می‌شود. برچسب مشخصات کفش باید صاف و منظم بر روی جعبه نصب‌شده و کیفیت جعبه برای نگهداری یک محصول ارزشمند، مناسب باشد. در پایان به خاطر داشته باشید هیچ ارزانی بی‌دلیل نیست؛ پس اگر برای خرید کفش اصل مصمم هستید قیمت بالای آن را نیز بپذیرید.

تشخیص کفش اصل
توجه به دسته‌بندی

اطلاعات بیشتر

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کفش می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

اگر قصد خرید و فروش انواع لوازم شخصی از جمله کفش موردنظر خود را دارید می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و بدون دردسر خرید خود را انجام دهید.

با مطالعه‌ی مطلب زیر می‌توانید به رفع ترک روی فرش خود بپردازید.

برچسب:
نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر