خصوصیات و ویژگی‌های سگ

ویژگی‌های سگ

سگ حیوانی است که هزاران سال در کنار انسانی که از موجودی شکارچی به دامپرور و کشاورز مبدل شده زیسته و در شکل گیری تمدن یاور انسان بوده است. او تنها یکی از آفریده‌های پروردگار است که با نگاهی موشکافانه در رفتار او می‌توان به عظمت آفرینش پی برد. تمام کارآیی این حیوان به چگونگی شناخت و تربیت خصلت‌هایش به علاوه آشنائی با مسائل بهداشتی و بیماری‌های او که نقش اساسی در بکار گیری توانایی‌هایش در کمک به انسان عهده دار است. این حیوان دارای نژادهای گوناگونی است. در این مقاله سعی داریم در مورد ویژگی‌های سگ صحبت کنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید

سگ چگونه آموزش می‌بیند؟

بخشی از سلول‌های داخلی مغز تحت عنوان سیستم لیمبیک یا کناری مسئول یادگیری غریزه و شعور حیوان هستند. در واقع کشاکش دائمی بین غریزه حیوان و آموزش‌های داده‌شده که گاهی برخلاف غریزه است در این سیستم صورت می‌گیرد.

مربی با تحریک دائمی سگ مبنی بر یادگیری این بخش از دستگاه عصبی را برای غلبه بر غریزه حیوانی تحریک می‌کند. باوجوداینکه نسبت وزن مغز به‌کل بدن کمتر از ۰/۵ درصد است حدود ۲۰ درصد حجم خون برای بدن برای برآوردن نیازهای حیاتی سلول‌ها عصبی به مغز می‌رود.

آموزش سگ در خانه

 

آموزش دادن به سگ

پوشش بدن سگ از چیست؟

پوشش خارجی بدن شامل پوست و ضمائم آن هست. هرکدام به‌ نوبه خود وظیفه مشخص و مهمی بر عهده ‌دارند. تمام سطح بدن از خارج توسط لایه محافظی به نام پوست پوشیده شده که بدن را از عوامل آسیب‌رسان خارجی حفظ می‌کند.

به علت اختتام اعصاب حسی و وجود پایانه‌های عصبی در پوست، این بافت به‌عنوان عضو لامسه نیز به شمار رفته و حیوان را از بسیاری از خطرات و آسیب‌های پیرامون خود بر حذر می‌دارد. پوست از سه قسمت روپوست یا اپیدرم، میان‌پوست یا درم و زیرپوست یا هیپودرم تشکیل‌شده است. هرکدام از این لایه‌ها نیز برحسب عملی که انجام می‌دهند، خود به لایه‌های دیگری تقسیم می‌شوند.

مو در واقع از رشد اپیدرم در درم به وجود آمده و سراسر بدن به‌جز چند ناحیه خاص را پوشانده است. این نواحی بدون موی بدن عبارت‌اند از بالشتک‌های کف دست‌ها و پاها، روی لب‌ها، نوک پستان‌ها، آلت تناسلی و لبه‌های واژن.

آیا دوست دارید با خطرناک‌ترین سگ‌ها آشنا شوید؟ 

ساختار مو

ساختار مو به‌ طورکلی از سه لایه و از داخل به خارج به ترتیب از مغز مو، قشر مو و کوتیکول مو تشکیل‌شده است.

عضلات راست کننده مو از ضمائم مو به شمار آمده و شامل رشته‌های عضلانی صاف به ضخامت تقریباً ۰/۱ میلی‌متر است.

هر چه موها ضخیم‌تر باشند، قطر این عضله نیز بیشتر است. انقباض این عضله در اثر ترس، سرما، دفاع یا حمله باعث سیخ شدن موها می‌شود. غدد چربی از دیگر ضمائم پوست به شمار رفته و با ترشح دائم چربی باعث چرب شدن پوست و مو شده و علاوه بر اینکه از تبخیر آب بدن ممانعت می‌کند، از خرد شدن و کنده شدن لایه شاخی پوست نیز جلوگیری به عمل می‌آورد.

هر فولیکول مو با یک یا چند غده چربی در ارتباط بوده و ترشحات این غدد توسط مجرای کوتاه و پهنی به گردن مو می‌رسد.

اگر سگ شما مشکل ریزش مو را دارد، پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله سگ بدون ریزش مو را مطالعه نمایید.

سگ برای تعادل دمای خود چه می‌کند؟

یکی دیگر از ویژگی‌های سگ غدد عرق است. غدد عرق نیز از دیگر ضمائم پوست بوده و مسئول ترشح عرق است. البته عمده‌ترین راه تعدیل دمای بدن در سگ‌ها له‌ له زدن هست. چراکه میزان غدد عرق در پوست این حیوانات اندک بوده و این میزان نمی‌تواند به‌تنهایی پاسخ گوی تعدیل درجه حرارت بدن حیوان باشد.

پوست علاوه بر حفاظت سطح خارجی بدن، در تولید ویتامین D نیز نقش داشته و در حضور نور خورشید به ساختن این ماده حیاتی می‌پردازد.

رنگ‌دانه‌های ملانین موجود در پوست و مو باعث ایجاد تنوع رنگی در حیوانات شده و به‌ صورت ژنتیکی به ارث می‌رسند.

گیرنده‌های حرارتی شامل گیرنده‌های گرما و سرما و نیز گیرنده‌های فشار و درد، از ضمائم حسی پوست بوده و تغییرات دما، وارد شدن ضربه و فشار را به حیوان منتقل می‌کند.

له له زدن سگ

 

له له زدن سگ

ویژگی‌های سگ در رابطه با دستگاه ادراری

دستگاه ادراری سگ‌ها از کلیه‌ها، میزنای، مثانه، میز راه و آلت تناسلی خارجی تشکیل‌شده است. کلیه‌ها دو عدد بوده و در طرفین بدن در زیر ستون مهره‌های قسمت انتهای سینه‌ای و ابتدای مهره‌های کمری قرارگرفته‌اند. کلیه سمت راست کمی جلوتر از کلیه چپ قرار دارد.

مواد دفعی خون در کلیه‌ها تصفیه‌ شده و از طریق میزنای به مثانه می‌رسند. مثانه در کف لگن و بخش عقبی شکم واقع‌شده و محل جمع‌آوری ادرار است. ساختمان آن از عضلات صاف بوده و موقعیتش برحسب پر یا خالی بودن ممکن است تغییر کند. غده پروستات در حیوانات نر در قسمت زیر گردن مثانه واقع‌شده و در صورت متورم شدن جلوی تخلیه کامل ادرار را می‌گیرد.

نکته‌ای در مورد دستگاه ادراری سگ

مواد دفعی به همراه آب اضافی بدن، ادرار را تشکیل می‌دهد که پس از جمع شدن در مثانه از طریق لوله‌های میز راه به سمت قضیب در جنس نر و واژن در جنس ماده هدایت‌شده، دفع می‌گردند.

مجرای خروجی ادرار در نرها در نقطه انتهایی آلت به خارج باز می‌شود و در ماده‌ها این منفذ در حدود ۲٫۵ سانتی‌متری کف واژن است.

ساختار اسکلتی

ساختمان اسکلتی بدن سگ‌ها مانند تمام مهره‌داران دیگر از مجموعه‌ای از استخوان‌ها دراز کوتاه و پهن تشکیل‌شده است. این ساختمان توسط ساختارهای عضلانی ولیگامان‌ها و تاندون‌ها در کنار هم قرارگرفته‌اند. در حد واسط، اکثر استخوان‌ها ساختارهای لولا مانندی به نام مفصل وجود دارد که امکان خم شدن محل اتصال دو استخوان را فراهم می‌کند و توانایی راه رفتن و پریدن و جهیدن را به حیوان می‌دهد.

سگ حیوانی است که از دیرباز در زندگی انسان وجود داشته است. به سایری از انسان‌ها در طول زندگی خود با سگ زندگی می‌کنند ولی ویژگی‌های سگ را نمی‌دانند شاید دانستن این خصوصیات باعث شود که جلوی برخی بیماری‌ها و شاید جلو مرگ در این حیوان گرفته شود.

ساختار اسکلتی

 

ساختار اسکلتی سگ

طول عمر سگ

سگ‌ها متعلق به راسته گوشت‌خواران (carnivora)، خانواده سگ‌سانان (canidae) و گونه سگ‌های خانگی (canis) بوده و از تنوع نژادی بسیار زیادی برخوردارند. متوسط عمر آن‌ها در حدود ۱۲ تا ۱۵ سال است. این میزان در شرایط مساعد نگهداری، می‌تواند افزایش‌یافته و در موارد استثنائی حتی به ۲۰ سال هم می‌رسد.

سن بلوغ در جنس نر ۵ تا ۱۲ ماهگی و در ماده ۵ تا ۲۴ ماهگی است. سگ‌های ماده ۲ بار در سال آمادگی برای تولیدمثل پیدا می‌کنند. بهترین زمان آبستنی از دومین فحلی به بعد است. طول دوره توانایی تولیدمثل در ماه‌ها ۶ تا ۷ سال است.

در شرایط طبیعی میزان مصرف غذا بسته به جثه و سن بین ۲۵۰ تا ۱۲۰۰ گرم یعنی در حدود پنج درصد وزن بدن در روز است. میزان نیاز به آب ۴۶ تا ۹۰ میلی‌لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز است.

درجه حرارت بدن

درجه حرارت بدن سگ به‌طور طبیعی بین ۳۷/۵ تا ۳۹/۹ درجه سانتی گراد است. دمای بحرانی در حدود ۴۱ درجه سانتی گراد است. در سگ‌های کوچک‌جثه درجه حرارت معمولاً حدود ۳۸/۵ تا ۳۹ و در سگ‌های بزرگ جثه بین ۳۷/۵ تا ۳۸/۵ درجه سانتی گراد است.

دمای محیط، میزان فعالیت بدنی، سیکل جنسی سگ‌های ماده و آبستنی می‌تواند موجب تغییر درجه حرارت بدن حیوان شود.

با یک ترمومتر ساده می‌توانید درجه حرارت سگ خود را اندازه‌گیری کنید. به این صورت که به انتهای دماسنج کمی ژل چرب کننده مالیده، به‌اندازه ۵ سانتی‌متر آن را وارد مقعد حیوان نمایید و حدود ۲ دقیقه نگه‌دارید. کاهش یا افزایش درجه حرات بدن به‌جز در موارد ذکرشده نشانه بیماری بوده و معمولاً با ضعف و بی‌حالی همراه است.

با لمس پوزه و گوش‌ها تا حدودی می‌توان به تغییرات دمای بدن پی برد.

تنفس

از دیگر ویژگی‌های سگ در مورد تعداد تنفس در شرایط سنی مختلف است. تعداد تنفس به‌ طور میانگین ۱۳ تا ۴۰ بار در دقیقه است. این میزان در سگ‌های جوان ۱۸ تا ۲۰، در سگ‌های بالغ ۱۶ تا ۱۸ و در سگ‌های پیر ۱۴ تا ۱۶ بار در دقیقه است. با نگاه کردن به قفسه سینه و دقت در نحوه تنفس، می‌توانید تعداد و کیفیت تنفس را بررسی کنید.

فعالیت بدنی، دمای هوا، چاقی، هیجان، عصبانیت، شادی و حالات روحی غیرعادی باعث تأثیرگذاری در ریتم تنفسی حیوان می‌شود. تنفس بسیار سریع، کند، صدادار و یا با سختی می‌تواند نشان‌دهنده بروز بیماری باشد.

تنفس سگ

 

تنفس سگ

ضربان قلب

یکی دیگر از ویژگی‌های سگ که باید در نظر گرفت، تعداد ضربان قلب است. تعداد ضربان قلب بسته به جثه و سن حیوان به‌طور طبیعی بین ۷۰ تا ۱۴۰ بار در دقیقه است. این تعداد در توله‌ها و سگ‌های جوان بین ۱۰۰ تا ۱۲۰، در سگ‌های بالغ ۹۰ تا ۱۰۰ و در سگ‌های پیر ۷۰ تا ۸۰ بار در دقیقه هست. بسته به نوع، نژاد، جنس، سن، فعالیت‌های بدنی، تغییرات درجه حرارت محیط و حالات روحی حیوان ضربان قلب متغیر است.

جهت شمارش تعداد ضربان قلب می‌توانید دست خود را بر روی سینه سگ در ناحیه زیر مفصل آرنج قرار داده و با یک ساعت، تعداد ضربانی را که در زیردست احساس می‌کنید برای مدت یک دقیقه شمارش کنید. کاهش یا افزایش چشم‌گیر تعداد ضربان قلب می‌تواند نشانه‌ای از بروز بیماری یا اختلال در سیستم قلبی عروقی یا تنفسی باشد.

گروه‌های خونی سگ

گروه‌های خونی با توجه به مطالعات انجام‌شده تاکنون بین ۸ تا ۱۲ نوع گروه خونی در سگ‌ها به ثبت رسیده و ممکن است بیش از این تعداد نیز باشد.

این گروه‌های خونی در سیستم DEA(dog erythrocyte antigen) طبقه‌بندی‌شده و با توجه به نوع آنتی‌ژن‌های موجود بر روی گلبول‌های قرمز خون ارزیابی می‌شود.

بر این اساس گروه‌های خونی در سگ‌ها عبارت است از:
N – M – L – K – Tr-J-F-D-C-B – A2 – A1
هرکدام از این گروه‌ها ممکن است دارای Rh مثبت و یا منفی باشد. از این میان گروه‌های خونی A1 و A2 از شیوع بیشتری برخوردار هستند و مشخصاً گروه خونی A1+ بیشترین گستردگی رادار است.

بینایی سگ

یکی دیگر از ویژگی‌های سگ بینایی این حیوان است. چشم توله‌ سگ‌ها در بدو تولد بسته است. در ۱۰ تا ۱۴ روزگی پلک‌ها بازشده و نوزاد قادر به دیدن است. ولی درک تصاویر و قدرت تجزیه‌ وتحلیل حیوان از محیط اطراف هم‌زمان با کامل شدن اعصاب بینایی چشم در سن ۶ هفتگی ایجاد می‌شود.

چشم، یک کره پر از مایع است که توسط عضلاتی در جای خود مستقر می‌شود. چشم توسط این عضله‌ها به کمک آن‌ها به بالا و پائین و اطراف حرکت می‌کند. مایع اشک که از غدد اشکی موجود در اطراف چشم ترشح می‌شود، سبب مرطوب نگه‌داشتن سطح قرینه می‌شود. پس‌ازآن از طریق مجرای اشکی به داخل بینی و حلق هدایت می‌گردد. البته انسداد این مجرا در برخی نژادها شایع است و سبب اشک‌آلود بودن دائم چشم‌ها می‌شود.

بینایی

 

بینایی سگ

مژه‌ی سگ

چشم‌ سگ، از سطح خارجی خود توسط یک ساختار ظریف پوستی عضلانی به نام پلک محافظت می‌شود. مژه در سگ‌ها فقط روی پلک بالا در ۲ تا ۳ ردیف قرارگرفته و پلک پایین چشم فاقد مژه است. پلک سوم نیز در زیر پلک پائینی مخفی‌شده و نقش پاک‌سازی سطح چشم را بر عهده دارد.

ساختار چشم سگ

تمامی سطح چشم توسط غشائی به نام صلبیه پوشیده شده است. قرنیه در قسمت جلویی چشم قرارگرفته و محل ورود تشعشعات نوری به داخل چشم به‌حساب می‌آید. نوری که از اشیاء منعکس می‌شود پس از ورود به داخل کره چشم، از درون عدسی که در نزدیکی بخش جلویی چشم قرار دارد عبور کرده و وضوح تصاویر از طریق تغییر میزان تحدب عدسی تنظیم می‌شود. این کار به‌ وسیله عضلاتی که می‌توانند شکل لنز را تغییر دهند صورت گرفته و کنتراست دید را ایجاد می‌نماید.

اعصاب حساس به نور در قسمت پشت کره چشم در بخش شبکیه، امواج نورانی و رنگ آن‌ها را به‌صورت پیام‌های الکتریکی ترجمه نموده و از طریق عصب بینایی به مغز منتقل می‌کنند.

حساسیت به نور

چشم سگ‌ها نسبت به حرکات و نور بسیار حساس‌تر از چشم انسان است. ولی قادر به تشخیص صحیح رنگ‌ها نمی‌باشد. سگ‌ها درواقع موجوداتی کور رنگ به‌حساب می‌آیند و علت این امر مربوط به میزان سلول‌های تشخیص رنگ در شبکیه چشم آن‌ها است. در انسان در ناحیه ماکولا تقریباً ۱۰۰ درصد سلول‌های عصبی شبکیه از نوع مخروطی است.

این میزان در سگ‌ها به ۲۰ درصد کاهش پیداکرده و مابقی از سلول‌های استوانه‌ای شکل تشکیل‌شده است. این امر موجب توانایی دید در شب در سگ‌ها شده و به همین دلیل این حیوانات به‌طور طبیعی شبگرد هستند. توانایی دریافت طیف‌های الکترومغناطیسی نور در سگ، مابین طول‌موج ۴۲۹ تا ۵۵۵ نانومتر است. ولی درواقع سگ از طول‌موج ۴۸۰ نانومتر به بالا را به رنگ زرد می‌بیند.

کوررنگی در سگ

از دیگر ویژگی‌های سگ کوررنگی نسبت به رنگ‌های قرمز و سبز است. به‌این‌ترتیب که رنگ قرمز را زرد و سبز رابین سفید تا خاکستری می‌بیند و رنگ‌های آبی، زرد، خاکستری و سفید را به‌خوبی از هم تفکیک می‌کند. هنگامی‌که ما به یک شی نگاه می‌کنیم درواقع رنگ‌های خود آن شیء باعث تشخیص آن می‌شود، درحالی‌که در سگ‌ها تفاوت رنگ شیء بارنگ پس‌زمینه آن عامل اصلی تشخیص است.

علاوه بر کوررنگی، نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم قرنیه نیز از خصوصیات بینایی سگ‌ها محسوب می‌گردد. میزان نزدیک‌بینی در سگ‌ها ۱ تا ۸ دیوپتر و به‌طور متوسط ۳ دیوپتر تخمین زده می‌شود.

دید سه بعدی

درواقع سگ‌ها قادر به فوکوس کردن تصاویر نیستند و دید سه‌ بعدی آن‌ها ضعیف است. این بدان معناست که آن‌ها بااینکه اجسام بسیار دور را می‌بینند. ولی ممکن است قادر به تعیین فاصله آن‌ها از خود نباشند بزرگی مردمک، وسعت دید زیاد و دید دوچشمی از دیگر خصوصیات سیستم بینایی در سگ‌ها به‌حساب می‌آید.

البته این دید دوچشمی نسبت به انسان ضعیف‌تر است ولی از دید جانبی بهتری برخوردارند. زاویه دید در نژادهای مختلف متفاوت است و در سگ‌های کولی این میزان به حداکثر خود رسیده و می‌توانند گستره وسیع‌تری را زیر نظر بگیرند.

دید سگ نسبت به انسان

در مقایسه ویژگی‌های سگ با ویژگی ‌انسان از لحاظ دید این است که، سگ‌ها اجسام متحرک را بهتر از ما می‌بینند ولی در دیدن اجسام ثابت با مشکل روبرو هستند. این امر شاید میراثی از گذشتگان آن‌ها باشد که بر پایه نیاز خود به تعقیب شکار می‌پرداختند و کمتر از غذاهای ثابت و بی‌حرکت استفاده می‌کردند. ازاین‌روست که سگ‌های آموزش‌دیده دستورات اشاره‌ای را بهتر از دستورهای صوتی انجام می‌دهند.

سگ‌ها گاهی قادر به تشخیص و تجزیه‌وتحلیل حرکات سریع و ناگهانی نیستند. به همین علت گاهی اقدام به حمله به صاحب خود یا دامپزشکی می‌کنند که حرکات و ضربات سریع و ناگهانی بخصوص از ناحیه پشت به آن‌ها وارد می‌کند.

لامسه

حس لامسه جزء اولین حواسی بوده که در سگ‌ها توسعه و تکامل پیداکرده است. وجود موهای حساس در داخل بینی که Vibrissae نام دارند حیوان را قادر می‌سازد جزئی‌ترین جریانات هوا را حس کند. این موها در ناحیه بالای چشم‌ها، پوزه و زیر فک نیز وجود دارد.

آستانه تحریک درد در سگ‌ها بالاتر از انسان بوده و در مقایسه با ما از تحمل بیشتری نسبت به درد برخوردار هستند. اکثر سگ‌ها نسبت به ناحیه پشت گوش، زیر گردن و سینه حساس بوده و نوازش کردن این نواحی، حس خوبی در آن‌ها ایجاد می‌کند. از این ویژگی می‌توان در تشویق حیوان برای انجام کارهای موردنظر استفاده کرد.

حس لامسه

 

حس لامسه سگ

بویایی

حس بویایی، درواقع پیشرفته‌ ترین ویژگی‌های سگ به‌حساب آمده و بخش بزرگی از مغز به تفسیر پیام‌های رسیده از این سیستم اختصاص دارد. بینی در قسمت جلوی پوزه واقع‌شده و توسط دو سوراخ به بیرون راه می‌یابد. هوا پس از داخل شدن از این سوراخ‌ها به محوطه داخلی بینی واردشده و در آنجا گرم و مرطوب می‌شود.

این حفره از داخل توسط تیغه‌ای به دو قسمت تقسیم‌شده است. رطوبت اطراف بینی سگ‌ها باعث حل شدن مولکول‌های موجود در هوا می‌شود. سپس این مولکول‌ها در تماس با غشاءهای بویایی بینی حیوان قرارگرفته و در آنجا تبدیل به پیام‌های عصبی قابل‌ارسال به مرکز بویایی مغز می‌شوند.

گیرنده‌های بویایی در داخل سلول‌های ویژه‌ای به نام سلول‌های اتموئیدی در داخل بینی قرار دارد. این سلول‌ها در داخل پوزه حیوان در ساختارهایی به نام توربین‌ها جاسازی‌شده است.

نکاتی دیگر در مورد بویایی سگ

همانطور که اشاره شد، یکی از مهترین ویژگی‌های سگ حس بویایی این حیوان است. سگ‌ها در سقف دهان خود دارای ساختمانی به نام Vomero nasal هستند که به آن‌ها توانایی چشیدن آنچه را که بو می‌کند می دهد. این ساختمان اطلاعات حاصله را مستقیما به سیستم لیمبیک مغز که کنترل‌کننده هیجانات است، منتقل نموده و در ارتباطی هماهنگ بامغز سبب رفتار مناسب حیوان در برخورد با بوی خاص می‌شود.

مرکز بویایی سگ‌ها ۴۰ برابر بزرگ‌تر از مرکز بویایی انسان است. تعداد رسپتورهای بویایی آن‌ها ۲۲۰ میلیون است. این عدد در مقایسه با ۵ میلیون رسپتور بویایی در انسان برتری چشمگیری را نشان می‌دهد. بسیاری از متخصصین رفتارشناسی سگ‌ها معتقدند که آن‌ها به کمک حس بویایی خود با یکدیگر صحبت می‌کنند و قسمت اصلی رابطه میان سگ‌ها توسط این حس برقرار می‌شود.

ویژگی‌های سگ

 

حس بویایی سگ

چشایی

حس بویایی و چشایی سگ‌ها کاملاً به هم وابسته است. این حیوانات اطلاعات مربوط به غذا را هم از طریق بویایی و هم از طریق چشایی به دست می‌آورند. زبان یک اندام عضلانی بوده که در محوطه دهانی قرار دارد و علاوه بر کمک به اخذ غذا، در تشخیص مزه و طعم آن نیز به حیوان کمک می‌کند.

پرزهای چشایی در قسمت جلو، میانی و انتهای زبان واقع‌شده و در تشخیص مزه‌های تلخ، شیرین، شور و ترش مؤثر است. ولی این حواس چشایی نسبتاً ضعیف بوده و در حدود یک‌ششم حس چشایی انسان است. با توجه به محدودیت حیوان در تشخیص مزه‌ها، مفهومی را که ما از طعم و مزه غذا داریم با سگ متفاوت بوده و خوشمزه و دلپذیر بودن غذا برای ما نسبت به سگ‌ها فرق می‌کند. در ادامه در مورد دیگر ویژگی‌های سگ صحبت می‌کنیم.

شنوایی

یکی دیگر از ویژگی‌های سگ حس شنوایی این حیوان است. ساختمان گوش سگ‌ها از چهار بخش تشکیل‌شده است: لاله گوش، مجرای شنوایی، گوش میانی و گوش داخلی. لاله گوش از غضروف، عضله و پوست تشکیل‌شده و شکل آن در نژادهای مختلف متفاوت است.

این ساختار قیفی شکل متحرک است و درواقع با چرخش به سمت منشأ صدا امواج صوتی را اسکن کرده و از طریق مجرای شنوایی به پرده صماخ می‌فرستد. آن‌ها ممکن است ابتدا یکی از گوش‌ها را به سمت مبدأ صدا چرخانده و سپس در صورت لزوم هر دو گوش را برای شنیدن بهتر تیز کنند. آزمایش‌ها مختلف نشان می‌دهند که سگ‌ها قادرند گوش‌های خود را در کمتر از ۰/۰۶ ثانیه به سمت هدف نشانه‌روی کنند.

ساختار گوش سگ

گوش میانی از استخوان‌های کوچکی به نام‌های چکشی، سندانی و رکابی تشکیل‌شده است. گوش میانی ارتعاشات صوتی را از پرده صماخ به گوش داخلی منتقل می‌کنند. این ارتعاشات وارد بخش حلزونی گوش داخلی شده و تبدیل به پیام‌های الکتریکی جهت ارسال به مغز می‌شود.

بخش دهلیزی گوش داخلی در ایجاد تعادل حیوان نقش مهمی ایفا می‌نماید. همچنین اطلاعات مربوط به وضعیت سر را به مغز مخابره می‌کنند. اصولاً یک سگ، در ابتدا که به دنیا می‌آید و تا حدود ۲۱ روزگی قادر به شنیدن نیست. سپس شنوایی او در حد دریافت امواج ضعیف و مهم است که در حافظه حیوان ثبت‌شده و به‌تدریج با کامل شدن ساختار شنوایی و مرکز آن در مغز به حداکثر توانایی شنوایی می‌رسد.

مقایسه شنوایی در انسان و سگ

انسان توانایی تفکیک ۱۰ صدا در ثانیه را داراست. این میزان در سگ‌ها معادل ۶۰۰ صدای مختلف در ثانیه است. بنابراین قدرت تفکیک و تجزیه‌وتحلیل صدا در سگ‌ها ۶۰ برابر انسان است. آن‌ها قادر به تشخیص صداهایی از فاصله ۲۳ متری هستند. انسان از ۵ متری به‌سختی آن‌ها را می‌شنود. دامنه شنوایی سگ‌ها از ۱۵ تا ۵۰ هزار هرتز است. این میزان در انسان ۲۰ تا ۲۰ هزار، در خفاش بیش از ۱۰۰ هزار و در پستانداران دریایی بیش از ۴۰۰ هزار هرتز است.

شنوایی

 

شنوایی سگ

کلام آخر

به پایان مقاله ویژگی‌های سگ رسیدیم؛ امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

شما می‌توانید جهت خرید و فروش اینترنتی انواع حیوانات از جمله سگ، گربه و پرندگان نظیر کبوتر، طوطی و غیره به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منبع: کتاب راهنمای جامع حیوانات اهلی(سگ)

تبلیغات
vasetpet-content

16 پاسخ به “خصوصیات و ویژگی‌های سگ

  1. سگ یکی از بهترین موجوداته خدا هست خیلی حیوانه باهوش و باشعور نسبت به حیوانات دیگه هست،خیلی میفهمه،ولی همه ی حیوانات فرق نداره مرغ و سگ و گاو و … همه حیوانات کثیف هستند بعضی ها بیشتر و بعضی ها کمتر باید سگ هاجایی مناسب نگهدارید مثل روستا ها ،باغ،یا حداقل بیرون از خونه،من با نظر بعضی ها میگن سگ نجس است کاملا مخالف هستم ولی سگ یا حیوان کثیف هست نباید داخل خونه باشه منقل بیماری هست من خودم سگ دارم تو حیاط مون داخل خونه نمیارم وقتی هم نوازش میکنمش دست هامو میشورم هر سالم واکسن میزنمش

    1. اشتباه می کنی وقتی حرف از شعور سگ می زنی پس می تونی آموزش بدی ولی یک مقدار حوصله می خواد سگ مثل یک بچه دوساله س باهاش باید سروکله بزنی وقتی شما به سگ رسیدگی کنی دیگه کثیف نیست رجوع کن به ذهنت حرف هایی که در کودکی بهت یاد دادن و مطمئن باش اون حرف ها رو به نسل بعدی منتقل خواهی کرد همانطور که گذشتگانمان بما انتقال دادن

  2. چه مطلب مفیدی بود واقعا تنها سایتی میبینم ایقدر اطلاعات جامعی راجب سگ میزاره متشکر

  3. خطاب به عبدالله تو چی از سگ میدونی حیون به این باوفایی همین شما هستین که این افکار چرت رو رواج میدین

  4. سلام رضا جان من هم با اونجوری سگی مخالف نیستم ولی با این سگ های تزینی توی خونه مخالفم میگم کثیفن

  5. من با نظر عبدالله جان کاملا مخالفم سگ کثیف نیس اینو بعضیا تو مخ مردم فرو کردن البته نگه داشتنشم تو خونه درست نیس اما در مورد یه حیوون که میتونه خیلی به انسان وفا دار باشه و نگهبان انسان باشه نباید ایجور فکری کرد

  6. سگ واقعا حیون کثیفی هست به نظر من سگ نجسه هیچ جور نمیشه باهاش کنار اومد نمیدونم چرا جونا دنبال گرفتن سگ هستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.